PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Sjahrir in Br* Indië Betaalt U de juiste prijs? Franco wil een koninklijken opvolger Oorlogsmisdadigers komen naar Nederland Vandaag Ook Limburg wenscht nieuwe wederopbouw-wetgeving 190e Jaargang - Nr. 78 Uitgave van de Firma Provinciale Zceuwacbe Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr.» Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. Woensdag 2 April 1947 ABONNEMENTSPRIJS i 25 cent pee week j 3.20 per kwartaalfranco per post f 3.45 per kwartaal. Losse nummer. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver- W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureaus gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg Londenschc Kaal 29. telefoon 2077 en 2924.: Goes: Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg i Gratamastraat 3. telefoon 102 Teraeuzen Brouwerijstraat 2. Postrekening nr^359300^P^C»^MlddeIburg^ Het wereldgebeuren DE MACHT BLIJFT AAN DEN „CAUDILLO". Monarchisten afwijzend. Aan de vooravond van de achtste verjaardag van het eind van de burgeroorlog heeft generaal Franco via de radio zijn plannen ontvouwd tot het omvormen van de Spaansche staat in een monarchie. In een toekomstige monar chie wel te verstaan. Want in het gepubliceerde wetsontwerp „op de opvolging in de leiding van de staar' wordt duidelijk bevestigd, dat de leiding van de staat voorloopig brj den cau- dillo blijft berusten. Als hoofd van de Phalanx-beweging is alleen Franco bekend als „cau- dillo", hetgeen „leider" betee- kent. Het belang van het wetsont werp zetelt echter in de vol gende bepaling: In geval van overlijden of ongeschiktheid van het hoofd van de staat zal een persoon van konink lijke bloede, gekozen door de raad van het koninkrijk, hem als hoofd opvolgen. Deze per soon moet aan de gestelde eischen voldoen en zijn verkie zing moet met een meerder heid van twee-derde in het parlement worden goedge keurd. Wie moet beoordeelen of een staatshoofd ongeschikt is ge worden, vermeldt het ontwerp niet. Zeker niet het Spaansche volk. Wel worden de eischen, waaraan de koninklijke opvol ger van Franco moet voldoen nader omschreven. Hij moet de meeste rechten op de troon kunnen doen gelden en de fun- damenteele wetten van de hui dige staat eerbiedigen. Mocht er geen geschikt persoon van vorstelijke bloede gevonden worden dan kan volgens het ontwerp ieder ander worden voorgedragen als regent of koning. Mits hij maar Span jaard is, katholiek, van het manlijk geslacht en minstens 30 jaar oud. En natuurlijk moet hij de eed van trouw af leggen op de grondwet van de Spaansche staat. Het schijnt, dat een vertrou weling van Franco op het oogenblik in Lissabon vertoeft om Don Juan formeel in ken nis te stellen van het nieuwe besluit van Franco. Don Juan is de derde zoon van ex-koning Alfonso van Spanje en wordt door de monarchisten als de eenige serieuze troonpreten dent erkend. Het is niet waarschijnlijk, dat Don Juan veel zal voelen voor Franco's ontwerp. Wat daarin het meest in het oog ingt immers is, dat de :ht geheel in handen blijft van Franco zelf, ook al wordt er niet in vermeld of Franco als hoofd van de staat tevens hoofd van regeering zal blij ven. Een zegsman uit de om geving van Don Juan noemde de stap van den caudillo een laatste manoeuvre om het re giem Franco in stand te hou den. Franco kan echter geen monarchist om de tuin leiden, zoo zeide hrj, want hij heeft juist de beginselen van de mo narchie aangevallen. Deskundigen van de Ver. Naties verklaarden, dat de voorgestelde restauratie van het koningschap geen reden is voor de V.N. om haar houding jegens Spanje te veranderen. In December werd besloten, dat Spanje niet tot eenig lichaam van de V.N. zou kun nen toetreden, zoolang het regiem Franco" zou worden gehandhaafd. De voorgestelde hervormingen moge Spanje formeel een koninkrijk maken, voorloopig zonder koning, in feite blijft de staatsvorm dic tatoriaal en fascistisch. Opstand op Madagascar. Op Madagascar is IVlaandag avond een opstand uitgebro ken. Meer dan 100 inheem- schen, gewapend met speren en messen, deden een aanval op het Fransche garnizoen te Moramanga. Twintig leden van het gar nizoen werden in een gevecht van man tot man gedood, van wie acht Fransche officieren. Er zijn thans Fransche ver sterkingen aangerukt om de opstand, welke op ver uiteen gelegen punten uitbrak, de kop •in te drukken. Het Fransche wapendepot te Diego Suarez werd door bijna honderd inheemschen veroverd. Zij maakten een aanzienlijke voorraad machinegeweren, re volvers en munitie buit. De Fransche troepen hebben ge durende de nacht op twee an dere plaatsen massa-arresta ties verricht en daardoor even- tueele opstanden voorkomen. Henry Wallace: ïruman brengt de vrede in gevaar. Henry Wallace, voormalig vice-president der V. S., heeft te New York verklaard, dat de hongerige en bevreesde we reld niet schreeuwde om een Amerikaansche kruistocht uit haat en vrees voor het commu nisme, doch om een wereld kruistocht voor broederschap onder de menschen. Wallace sprak tijdens een „noodverga- dering over Griekenland en Turkije" onder auspiciën van de liberale groep van „progres sieve burgers van Amerika". „De V. N.", aldus Wallace, „is de eenige hoop van de we reld op vrede. Het Grieksche vraagstuk is een wereld-vraag stuk en moet opgelost worden door de V. N. Indien er al een Turksch vraagstuk bestaat, moet dat ook een aangelegen heid zijn van alle leden der V. N.?' Wallace zeide, dat het plan van Truman voor steun aan Griekenland de wereldvrede in gevaar bracht. De president en zijn republikeinsche aanhan- fers zijn minder bezorgd om e nooden van het Grieksche volk dan om de behoefte der Amerikaansche marine aan olie. Het plan om het commu nisme te bedwingen komt op de tweede plaats. Amerika is rijk aan olie, maar denkt meer noodig te hebben voor de grootste marine en luchtmacht ter wereld. Levenslang voor roofmoordenaar. De arrondissementsrechtbank te Amsterdam veroordeelde den 23-jarigen Hilversumschen zwarthandelaar C. K. Mol, die op 12 September van het vo rig jaar zijn 33-jarigen stad genoot C. van Wegen, na zorg vuldige voorbereiding in de ga. rage van zijn woning aan de Snelliuslaan te Hilversum met een nekschot uit een Canadee- sche cylinder revolver doodde, tot levenslange gevangenis straf. Het mijnen-gevaar bij Terschelling. Naar aanleiding van het feit, dat wederom ter hoogte van Terschelling eèn schip op een mijn is geloopen, vraagt men zich af, waarom zooveel schepen juist ter hoogte van Terschelling verongelukken. De schijnbare geheimzinnig heid van dit verschijnsel wordt opgelost, wanneer men be denkt, dat ten N.W. van Ter- schelling zich het punt bevindt, waar de vaargeul langs de Ned. kust een scherpe bocht maakt, waardoor men daar uiteraard een grootere kans loopt buiten het geveegde ka naal te raken dan elders. Hier bij kan nog worden aangetee kend, dat door de I.R.R.A. („Int. Routing and Reporting Association" de internati onale organisatie in Londen, die berichten over scheepsrou- tes bekend maakt) aan de scheepvaart is geadviseerd de route langs de Ned. kust in het geheel niet te gebruiken. Door 't Ned. loodswezen wordt thans, in samenwerking met de mijnenveegdienst van de Kon. Marine, al het mogelijke in het werk gesteld de beton ning weer in haar oorspronke lijke staat te brengen. Zij joegen goede vaderlanders de dood in. Uit het hoofdkwartier van het Britsche Rijnleger weet de „Netherlands War Crimes Commission" het volgende te melden: Door de zeer slechte weers omstandigheden heeft het overbrengen van in Duitsch- land opgespoorde oorlogsmis dadigers geruimen tijd vertra ging ondervonden. Een veer tigtal dezer lieden wachtten in interneeringskampen op him terugvoering naar Nederland, waar zij zullen moeten boeten voor de misdaden die zij daar begaan hebben. Thans is echter weer een aantal naar Nederland overge bracht. De voornaamste is wel Sturmbannführer Schrei- der, een van de voornaamste figuren van „Abt IV" van den „Befehlshaber der Sicherheits- polizei", die een belangrijke De dienstplicht in Engeland. Levendig debat in het Lagerhuis. Winston Churchill, de leider van de oppositie, heeft in het Britsche Lagerhuis verklaard, dat de conservatieve partij het wetsontwerp voor invoering van dienstplicht in vredestijd met ingang van 1 Januari 1949, zal steunen. Zooals bekend is er een aan- zienlijke minderheid in de la- bourpartij, bestaande uit paci fisten en uit leden, die van meening zijn, dat Engeland geen strijdkrachten op de voorgenomen schaal op de been kan houden, zoolang het een tekort aan werkkrachten voor de industrie heeft, tegen het wetsontwerp. De liberalen staan op het standpunt, dat de Britsche verplichtingen in het buitenland met 's lands be perkte nationale hulpbronnen in overeenstemming moeten worden gebracht. De debatten droegen een heftig karakter. De minister van arbeid, Isaacs, verklaarde, dat er be halve aan de mijnwerkers geen vrijstellingen ten behoeve van de industrie zullen worden ge geven. Isaacs zeide verder, dat de militairen, die dit jaar zul len worden opgeroepen, twee jaar zullen dienen en die aan het eind van 1948 in' dienst zullen komen, 18 maanden on der de wapenen zullen bljjven. Churchill maakte de regee ring zijn compliment over haar moed in het weerstaan van de „verkapte communisten en pacifisten". Het Labourlid Rhys Davies, stelde voor het wetsontwerp te verwerpen. Hg vroeg, of er soms een oorlog met de Sow- jet Unie voor de deur stond en voegde er aan toe: „Wanneer wij Rusland op basis van men- schenmateriaal willen bevech ten zijn we verslagen voordat wij kunnen beginnen". Als woordvoerders der libe ralen deed Hopkin Morris een beroep op de leden van het huis om „de zaak ernstig te overwegen alvorens het groot ste bolwerk van de veiligheid van het rijk de geest der vrije menschen te slech tend rol gespeeld heeft in de maat regelen, die genomen werden tegen de verzetsbeweging ln Nederland en mede verant woordelijk is voor het dood schieten van vele onschuldige Nederlanders. Vier, bij het doodschieten van 29 gijzelaars op de Apollo- laan te Amsterdam in October 1944, betrokken Duitschers be vonden zich eveneens by dit transport n.l. de „Hauptschar- führers bg de S.D. te Amster dam, Wilhelm Theodor Bellers, Julius Zernikow, Arthur Frie- drieh Clausnitzer en de krimi- nalsekretar Karl Ernst Mai- baum. De vroegere „Beaufragter" van den Rgkscommissaris te Amsterdam dr. Werner Schroeder, die eveneens bij de ze lafhartige moord betrokken zou zijn, kon nog niet worden overgebracht in verband met he? feit, dat hij kort voor zijn overbrenging naar Nederland een hartaanval kreeg. Op 10 April 1945 zijn te Zwolle bij het Katerveer 10 Nederlanders zonder vorm van proces neergeschoten. Een van de daaraan schuldigen, de „Oberfeldwebel" bg de „Gehei me Feldpolizei" Max Neumann, is door bemiddeling van de .Netherlands War Crimes Commission" eveneens naar Nederland teruggevoerd, even als de bij dezelfde zaak betrok ken Friedrlch Genzyk. De beruchte Arnold Affler- bach van de S.D. te Den Haag, die zoowel in Den Haag, Gro ningen, Maastricht en andere plaatsen zijn misdadige prac- trjken heeft uitgeoefend, kon eveneens nog niet worden overgebracht, aangezien hem in het gevangenishospitaal een been werd afgezet. Is het 75 jaar geleden, dat de Amerikaansche uitvinder S. F. B. Mor se. uitvinder van het naar hem genoemde seintoestel, te New York overleed; is het 300 jaar gele den. dat de befaamde Duitsche insecten schil deres Maria Sibylla Me_ rian, die vele jaren in Nederland en Suriname werkte, te Frankfort am Main werd geboren. Soekarno over Linggadjati. Voor de eerste maal sedert de onderteekening van Ling gadjati heeft president Soe karno zich hierover uitgela ten op de benoemingsreceptie van den republikeinschen gou verneur in West-Java. Han Sewaki. De commentator van radio-Djokja zeide van Soe- karno's speech, dat wie hier met aandacht geluisterd had opnieuw een duidelijke aanwij zing zou hebben gekregen om trent de houding, die thans moet worden aangenomen: „Wij moeten blijk geven van onze onafhankelijkheid door te werken en nog eens te wer ken". Soekarno heeft in zijn toe spraak gezegd: „De ondertee kening van Linggadjati is het bewijs, dat wij gaarne wil len samenwerken met de ge- heele wereld." Synodale boodschap aan de Kerk in Indonesië. De generale synode der Ned. Herv. Kerk heeft zich in een boodschap gewend tot de Prot. kerk in Indonesië, waarin zij o.m. het volgende zegt: Een belangrijk keerpunt, als uw kerken, zoowel als de onze thans beleven in de verhouding tusschen de volken, is een roepstem van Godswege tot bezinning. Wij aanschouwen de teekenen, dat God nu aan de volken van Indonesië een eigen nlaats in het geheel der vol keren toedeelt, waarin zij verantwoordelijkheid voor hun eigen bestel zullen moeten dra gen. Wg bidden God, dat Hij niet alleen uw volk en het on ze, welke Hii in de wereld als naasten heeft gesteld, zal Iee- ren elkander lief te hebben en te dienen, maar bovenal dat hij ons als kerken nog des te nau wer aan elkander zal verbin den. Wij verstaan iets van de zware zorgen, welke u vervul len bij de taak om thans, nu gij een ingrijpende wijziging beleeft in de staatkundige verhoudingen tusschen Neder land en Indonesië, mede te werken aan de geestelijke en stoffelijke onbouw van uw land, dat in de afgeloopen jaren aan zoo groote ontwrichting werd blootgesteld. Wij bidden u toe, dat mede door uw getuigenis. arbeid de nieuwe vrijheid niet slechts worde een losma king van zekere aardsche en staatkundige banden, maar dat zij een afschaduwing worden van dé vrijheid die in Christus ons geschonken is. In de onderlinge hulp dienst van uw kerken en de onze, met raad en daad, kome de bede van onzen Heiland hare vervulling naderbij: „Op dat zij alleen één zijn". Volgens het Londensche blad Daily Graphic zijn de Portugeezen niet van plan het Britsche voorbeeld te volgen door Voor-Indië te verlaten. Hun kleine fcolonie Goa (ten Zuiden van Bombay), zal, zelfs nadat Voor-Indië onaf hankelijk is geworden, Portu- geesch blijven. NIEUWE BONNEN gelflig van 6 tot en met 19 April. BONKAARTEN KA, KB EN KC 703 (strook no. 4). Suiker, enz.: 67-6 alg., 750 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz., óf 1500 gram jam, stroop, enz., óf 750 gram chocolade of suikerwerken. Eieren: 67-7 alg., 1 ei. Petroleum: 67-8 alg., 2 liter. Zuidvruchten: 67 E en 67 L reserve, 100 gram. BONKAARTEN KD EN KE 703 (strook no. 4). Suiker, enz.: 68-3, 68-4 en 68-5 alg., 250 gram suiker, boter hamstrooisel, óf 500 gram jam, stroop enz., óf 250 gr. chocolade of suikerwerken. Eieren: 68-6 alg., 1 ei. Petroleum: 68-7 alg., 2 liter. Zuidvruchten: 68 T reserve, 100 gram. BONKAARTEN MA EN MD 704 (strook no. 4). Suiker, enz.: 67-4 suiker, 250 gram suiker, boterham strooisel, enz., óf 500 gram jam, stroop, enz., óf 250 gram chocolade of suiker werken. TABAKS- EN VERSNAPE- RINGSKAARTEN. Tabak, enz.: 67-1 tabak, 3 rant soenen; 67-2 en 67-3 tabak, 2 rantsoenen. Versnaperingen: 67-1 Versn., 200 gram chocolade of sui kerwerken, óf 200 gram sui ker, óf 400 gram jam, stroop, enz. 67-3 Versn., 100 gram cho colade of suikerwerken, óf 100 gram suiker, óf 200 gr. jam, stroop, enz. Op deze bonnen mag reeds op Donderdag 3 April worden gekocht. De eieren op de bonnen 67-7 alg. en 68-8 alg. zullen in de loop van de periode van 3 tot en met 19 April worden afge leverd. De petroleumbonnen zijn gel dig tot en met 17 Mei. Koning George van Griekenland overleden. Koning George van Grie kenland is Dinsdag om 14.30 plaatselijke tijd aan een be roerte overleden. Opvolger is Prins Paul, broeder van den overleden koning. Prins Paul werd in 1901 geboren en huwde in'38 prinses Frederika Louisse, dochter van den hertog van Brunswgk. Ypenburg - Diepenburg. Alle aandeelen van 't vlieg- veld Ypenburg welke tot dus verre in het bezit waren van de erven heeren de Kok zijn thans overgegaan op Frits Diepen's Vliegtuigen N.V., zoo. dat deze firma als eigenaresse van dP Ned. luchttaxi-bases zal optreden Doodstraffen uitgesproken en geëischt. De Groninger Kamer van het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden veroordeelde R. G. Grave, wachtmeester der maréchaussee, tegen wien de doodstraf was geëischt. in ver band met diens jeugdige leef tijd, tot 20 jaar RWI en le venslange ontzetting uit de kiesrechten. Tegen den chauffeur G. L Niezwaag uit Grongingen. die o.m. mr. Domela Nieuwenhuls zóu hebben vermoord, werd de doodstraf geëischt. Voor het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam werd de dood straf geëischt tegen den 39- jarigen Amsterdamschen schiL der J. A. Bulters, die terecht stond wegens verraad van een groot aantal illegale werkers, van wie verschillende ia Duit sche concentratiekampen om het leven zijn gekomen. Vergezeld van drie ministers. Maandagavond is Soe tan Sjahrir met een vliegtuig, dat hem door Pandit Nehroe ter beschikking was gesteld, te Nieuw-Delhi gearriveerd. Bij zijn aankomst werd hij ver welkomd door zijn Nederland- sche echtgenoote, die hij dert twaalf jaren niet meer gezien had. Sjahrir zeide, dat hij voor de eerste keer in 16 jaar, de gelegenheid had zijn land te verlaten. Sjahrir was vergezeld van de Indonesische ministers van sociale zaken, gezondheid en onderwijs. Sjahrir werd tevens verwelkomd door den heer A. Winkelman, Nederlandsch consul-generaal te Calcutta en verscheidene Indenosiërs, die de strijdkreet „Merdeka" aan* hieven. Lord Louis Mountbatten, on* derkoning van Voor-Indië, die tegen het einde van de Oost* Aziatische veldtocht met Sjah rir op vriendschappelijke voet heeft gestaan, zal zich waar- schgnlijk spoedig met hem irt verbinding stellen. Ter gelegenheid van Schuberts 150ste geboortedag heeft de Moskousche Philhar- monie een reeks Schubertcon- certen georganiseerd. Louis Schmidt krij'gt 3 jaar. Het Gooische tribunaal deed uitspraak in de zaak tegen den Hilversumschen musicus, Louis Schmidt, meer bekend als „Kovacs Lajos". In zijn uitspraak qualificeerde het tribunaal hem als een ras* echte N.S.B.'er. Gezien het rapport, dat thans over hem is uitgebracht en zijn houding ter zitting, waaruit inkeer tot uiting kwam, werd de straf beperkt tot een interneering van 3 jaar, met aftrek, zoo dat Louis Schmidt op 1 Juli 1948 in vrijheid zal worden gesteld. Gemeenten moeten zelf de plannen vaststellen. In verband met de talrijke moeilijkheden op het gebied van de wederopbouw, volks huisvesting en stedebouw, werd in December 1946 door de Stichting „Herstel Limburg 1945" besloten een studiecom missie „Volkshuisvesting" (Wederopbouw) in het leven te roepen. Deze heeft haar con clusies samengevat in een rap port welk als volgt luidt: le. een herziening van de wetgeving op het gebied van de wederopbouw is urgent. Niet kan worden volstaan met het aanbrengen van partieele wijzigingen, doch een geheel nieuwe wederopbouwwetge- ving dient tot stand te worden gebracht, welke in één rege ling ware onder te brengen. 2e. in de nieuwe wederop- bouwwetgeving dienen de be voegdheden van rijk, provincie en gemeente nauwkeurig te worden omschreven, terwijl daarin tevens de noodige waar borgen voor de rechten van particulieren moeten worden vastgelegd. 3e. De bevoegdheid om we- deropbouwplannen vast te stel- De prijzencommissies zijn reeds actief. Maar veel klachten zijn er gelukkig niet Vorige week kwamen te Utrecht vele leden bijeen van de meer dan 200 prijzencom missies in Nederland om eens te praten over de taak van deze commissies nu het prij- zenboekje verschenen is. Ook Zeeland heeft een aan tal prijzencommissies namelijk te Middelburg, Vlissingen, Goes, Kruiningen, 's Heeren- hoelc, 's-Heer Arendskerke, Terneuzen, Sluiskil, Axel en Hulst. Misschien zijn er nog wel meer, maar dit zijn de commissies, die officieel con tact hebben opgenomen met de prijscontróle-dienst van het departement van Econ. Zaken. Tot nog toe hebben deze commissies niet zoo veel te doen gehad. Niet, omdat er geen prijsovertredingen wor den begaan, maar, zooals de heer A. A. Snoodijk, secreta ris van de prijzencommissie te Vlissingen ons zeide, omdat het publiek in bepaalde geval len veel te blij is wanneer het iets koopen kan of iets gedaan kan krijgen en er dan geen bezwaar tegen heeft iets extra te betalen. Geheel juist is deze houding niet en de bedoeling van het »as verschenen prrjzenboekje s dan ook tot een straffere handhaving van de prijzen te komen. In Middelburg waar een prg- zencommissie onder voorzitter schap van den heer J. W. van de Kamer nu vijf maanden werkt, zgn geen klachten van beteekenis voorgekomen. Er waren klachten van artikelen, die een paar centen te duur waren en in al die gevallen kon de commissie door bemid delend optreden de zaak in het juiste spoor brengen. De heer van de Kamer verwacht ook in de toekomst geen bijzon dere moeilijkheden. De preven tie, welke van de commissie uitgaat, is nuttig en zij kan werken als een schakel tus schen leverancier en cliënt. Ernstige gevallen zullen uiter aard bg de prgsbeheersching worden voorgebracht. In Vlissingen werden in de maand Januari vier klachten behandeld, waarvan er drie gegrond waren. Een klacht ging over 't vervoer van lgk, waarvoor 50 teveel was gerekend. Een 2e klacht ging over stof voor een heerencos- tuum, welke 7.50 per meter te duur was en de derde klacht over het vervoer van een pia no, waarvoor men .7.50 te veel had gevraagd. In Februari waren er alleen maar ongegronde klachten en in Maart waren drie gevallen, waarvan er een voor behande ling in aanmerking kwam. Dat betrof een begrafenis, die 7.50 te duur was. In Goes werkt een prijzen- commissie onder voorzitter schap van wethouder Buys. De commissie heeft enkele lichte gevallen afgewerkt, maar in feite heeft zij gewacht op het verschijnen van het prijzen- boekje om meer planmatig op te treden en ook werkelijk ac tief tot medewerking aan de handhaving van deze prijzen te komen. Er was te Goes een klacht over te dure koffie en toen bleek, dat de leverancier alleen maar iets te vroeg geweest was met het rekenen van een verhoogde prijs. Dan was er een groentenhandelaar, die zijn aardappelen afwoog met een stevig stukje akkergrond er aan vastgekleefd en dat was niet naar de wensch van de klanten. Men bemerkt het: veel om het lijf hadden de klachten te Goes ook al niet en zoo is het vermoedelijk ook geweest met de prijzencommis sies in andere plaatsen. Het viel nogal mee in Zee land... en vermoedelijk is er in werkelijk ernstige gevallen van prijsovertreding niet ge klaagd, omdat de kooper dat niet noodig vond. len behoort zooals ook met normale stedebouwkundige plannen het geval is te be rusten bij de gemeente-bestu ren, zulks onder hooger toe zicht (goedkeuringsrecht van Ged. staten en beroepsrecht op de Kroon). 4e. Een speciale verkorte procedure voor de vaststelling van wederopbouwplannen, als hierboven omschreven, is nood zakelijk. DE KOSTEN. 5e. In de nieuwe wederop- bouwwetgeving worde nauw keurig geregeld, welk aandeel in de kosten van uitvoering van wederopbouwplannen voor rekening komt van het Rijk. Tot grondslag van het voor re kening van het Rijk te nemen kostenaandeel dienen de kos ten van uitvoering, welke ge moeid zouden zijn met een vol ledig herstel met inachtneming van redelijke stedebouwkundi ge eischen. De overige kosten met name die, welke een gevolg zijn van het feit, dat wederopbouwplannen gericht zijn op maatregelen van stede- bouwkundige aard welke ver der strekken komen in be ginsel voor rekening van de gemeenten. ONTEIGENING. 6e. In de nieuwe wederop- bouwwetgeving dient een spe ciale ontiegeningsprocedure Hij lifte de wereld rond Een 17-jarig jongeling, Bram Telkamp, die de halve wereld heeft rond gelift zonder visa of geld omdat hg naar Amerika wilde, wordt op Honoloeloe voor depor tatie vastgehouden op aanklacht dat hij onwet tig Amerikaansch ge bied is binnengekomen. Telkamp kwam hier aan met een superfort van het Amerikaansche le ger, dat in Guam was opgestegen. Hij droeg 'n uniform van de Royal Airforce zonder distinc tieven. De immigratie-autori teiten begrijpen niet hoe de jongen door zeven tien landen heeft kun nen komen zondér papie ren en geld. Doch hij legde uit: „Er zijn nog altijd veel goede men schen in de wereld, in het bijzonder bij de ver schillende luchtmach ten." Telkamp is op Suma tra geboren en opge voed. Toen het eiland bevrijd werd ging hij naar Nederland om zijn studie voort te zetten. ten behoeve van de wederop bouw te worden opgenomen# zulks ter vervanging van de ojitógeningsregeling van het In groote Ignen kan de nleu* we wettelijke regeling, welke de rechten van belanghebben den met de noodige waarbor* gen moet omgeven, voor wat de zg. administratieve proce dure betreft volstaan met het verleenen van rechtssanctie aan de wederopbouwprocedure, zooals deze in de practijk is uitgegroeid, met dien verstan de, dat de besluiten tot ont* eigening zullen moeten worden genomen door de Colleges van Burgemeester en Wethouders, met voorbehoud van hoogere goedkeuring. De vaststelling van de schadeloosstelling bg gebreke van overeenstemming tusschen partijen dient te worden overgelaten aan de normale rechterlijke colleges. 7e. Het is noodzakelijk een regeling in het leven te roepen tot waarborging van een ver antwoorde architectuur voor de wederopbouw. BEVOEGDHEDEN VAN DE GENIEENTE EN PROVINCIE. 8e. De behandeling van aan vragen voor bouwvergunning dient zooals normaal het geval is te berusten bij het College van B. en W., met als beroepsinstantie de gemeente raad. 9e. De plaatselijke toewij zing van materialen voor nor male nieuwbouw en herstel dient bij de gemeente te be rusten. 10e. De verdeeling van ma terialen over de gemeenten in de provincie geschiede door de provinciale overheid. 11e. De vaststelling en ver deeling van de nationale bouw volumen geschiede in overleg met de provinciale besturen. 12e. De voorbereiding van de financieeringsschema's ge schiede door de gemeenten, zulks tegelijk met de voorbe reiding van de bouwplannen. 13e. Teneinde hun taak op het gebied van de wederop bouw goed te kunnen vervul len, dienen de gemeenten te beschikken over een behoorlijk technisch apparaat. Door klei nere gemeenten zal op ruime schaal het middel van gemeen schappelijke samenwerking moeten worden aangegrepen. De huidige regeling inzake ge dwongen samenwerking inge volge de woningwet is in eeni ge opzichten voor verbetering vatbaar. 14e. Op het terrein van de wederopbouw heeft de provin cie. afgezien van de aan haar toe te vertrouwen contro- leerende bevoegdheid, een be langrijke taak, o.m. ten aan zien van de goedkeuring van wederopbouwplannen. 't vast stellen van wederopbouwplan nen en het nemen van onteige- ningsbesluiten bij in gebreke blijven van gemeentebesturen, de verdeeling van materialen, het opleggen van gemeen schappelijke regelingen. Ten einde deze taak te kunnen ver vullen, dient de provincie over een daartoe geëigend apparaat te beschikken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1