sahatogeh Fraudes en knoeierijen Spanje wordt een koninkrijk UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN Voorstellen van senator Vandenberg Schouwen en Dniveland Een landwachfer-stormman staat terecht TWEEDE KAMER Nogmaals belastingherziening 1947. By de aanvang der Twee de Kamer-vergadering van Dinsdagmiddag heeft de heer Joekes (P.v.d.A.) ge vraagd de ministers van economische zaken, land bouw, visscherij en voedsel voorziening, financiën en ju stitie inlichtingen te mogen vragen naar aanleiding van fraudes en andere knoeierij en op het gebied der voort brenging en verdeeling, en de in- en uitvoer van voor het Nederlandsche volk be- langryke zaken. Op voorstel van den voorzit ter werd besloten over deze aanvraag morgen bij de aan vang der vergadering te be slissen. BELASTINGHERZIENING 1947. De Tweede Kamer heeft Dinsdagmiddag de algemeen e beraadslagingen over net ont- werp-wet belasting herziening 1947 voortgezet: De minister - van financiën, de heer Lief- tinck, merkte op, dat het ont werp een gedeeltelyke herzie ning betreft, waardoor de erg ste belemmering, die het be staande stelsel opwerkt tegen het sociaal en economisch her stel wordt weggenomen. De voorgestelde herziening achtte de minister een typisch voorbeeld van sociaal-econo mische belastingpolitiek. Met de opvatting van den heer Hoogcarspel, dat men de on dernemers zou moeten dwingen tot initiatief, is de minister het niet eens. (De zitting duurt voort). NEDERLANDSCHE AMBTENAREN IN OOST-INDONESIÊ. Uit een mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken in de staat Oost-Indone- sië biykt, dat een corps van B.B. ambtenaren, administra tief personeel, benevens politie ter beschikking van de nieuwe staat gesteld zal worden. Het zwaartepunt van de functies der bestuursambtena ren zal liggen in de adviezen. Kerknieuws nEd. herv. kerk. Beroep aangenomen naar Aalten (vac. J. W. v. Pete- gem) A. G. H. Kroneman te Westervoort, die bedankte voor Neerbosch-Hees en voor Oegstgeest; naar Hardenberg (2e pred. pi.) W. Barnard, cand. en hulppred. aldaar. chr. geref. kerk. Tweetal te Ermelo: J. C. v. Ravenswaay te Zaamslag en C. Smits te Driebergen (Ingezonden mededeeling) Hollandsche Nieuwe. Ala datum waarop de vis- schersvloot ter haringvissehe- rij zal uitvaren, is bepaald 13 Mei a.s. De vloot zal dan zee mogen kiezen met een onbe perkt aantal netten aan boord, zuks in tegenstelling met de bepalingen der laatste jaren, ook zelfs nog van vóór de oorlog. Men zal bovendien niet aan vastgestelde prijzen ge bonden zijn, doch deze zullen voorloopig vrij blijven tot 29 Juni a.s. Vóór de tweede helft van Mei is dus de Hollandsche nieuwe niet te verwachten. Loterij-conflict. Gedurende de bezetting zijn de wetten op de Staatsloterij en de loterijwet, waarmede de vrije loterijbedrrjven werden geregeld, ingetrokken bij een besluit van de secretarissen- generaal van financiën en jus titie. Zij zijn vervangen door nieuwe regelingen. De vroege re vrije loterij bedrijven zijn toen vereenigd in een firma, verkoopkantoor van Neder landsche Staatsloten genaamd, waaraan, de verkoop van een deel der staatsloten werd op gedragen. Dit besluit is in 1945 door den minister van fi nanciën ingetrokken, terwijl daarbij gelijktijdig een einde werd gemaakt aan de werk zaamheden van bedoeld ver koopkantoor. Het verkoopkantoor stelt zich op het standpunt, dat de minister van financiën de be voegdheid miste een dergelijk besluit te nemen, omdat deze materie reeds voor de bezet ting tot de aangelegenheden behoorde, die bij wet werden geregeld. Daarnaast huldigt het verkoopkantoor de opvat ting, dat er tusschen de staat en het verkoopkantoor een overeenkomst tot stand is ^ge komen, waaraan het verkoop kantoor het recht kan ontlee- nen te eischen dat het met de verkoop van 4Ö00 loten per lo terij belast zal blijven. Het geschil is voor bedoeld verkoopkantoor aanleiding ge weest de staat der Nederlan den en den minister van finan ciën in kort geding voor den president der arrondissements. relhtbank te dagvaarden, ten einde een voorloopige beslis sing te krijgen. De landadvocaat nam het standpunt in, dat de minister wel bevoegd was het aange vallen besluit te nemen en be toogde bovendien, dat er nooit een contract tusschen de staat en het verkoopkantoor had be staan. De uitspraak volgt op 17 April a.s. MILITAIRE PENSIOENEN. Het bestuur van de Bond van Ned. Militaire Oorlogs slachtoffers heeft een telegram "en aan den minister president, aan de ministers van oorlog en marine en aan de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer, waarin ver zocht wordt de wijzigingen en aanvullingen op de militaire pensioenwet van 1922 met de meeste spoed in behandeling te nemen, speciaal in verband met de financieele moeilijkhe den, waarin onze oorlogswedu- wen verkeeren. Op onze bureaux te Mid. delburg, Vlissingen, Goes en Oostburg liggen de pas sagierslijsten van de „Oran. je" en ..Johan van Oldenbar- neveldt" ter inzage. De schepen zullen hespec- tlevelijk op 5 en 7 April te Amsterdam aankomen. .(Ingezonden mededeeling) JVoorjaarsmoeheid ïn het voorjaar xijn velen niet opgewassen tegen de moeite en zorgen van dagelijksche beslom meringenDe winter heeft de reserves verbruikt en de zomer zon komt nog niet te hulp. Maar Sanatogcn kan (J helpen. Reeds Q3 een kort maar regelmatig ge bruik van Sanatogcn verdwijnen Uw moeheid en dat lusteloos gevoel. Zc maken plaats voor geestelijke frischhcid en licha melijk welzijn. Begin nog heden Sanatogen tc gebruiken en voor jaarsmoeheid zal voor U niet bestaan. Beroering in Eindhoven. Een dagblad in Eind hoven bracht gisteren een groot artikel, waar. ln werd beweerd, dat de lichtstad door een atoomnevel met vernie tiging werd bedreigd. Dit artikel verwekte nogal beroering. De te lefoons op de politie- en redactiebureaux rinkel den voortdurend, door dat zenuwachtig ge worden inwoners nadere inlichtingen wenschten. De gemoederen be daarden eerst, toen de winkeliers op hun ra men plakten, dat het artikel slechts een mis plaatste April-mop was. Nog een bon voor één ei- Behalve de. reeds aangewezen bon voor twee eieren, zal deze week in de bonnenlyst nog een bon voor een ei worden be kend gemaakt. De aflevering van dit derde „Paaschei" zal echter eenige tijd vergen. De aanvoer van eieren is namelijk niet zoo, 'dat aflevering van drie eieren voor alle leeftijds groepen nog deze week mag worden verwacht. In het alge meen is de kans, dat op de tweede nog aan te wijzen bon voor Paschen geleverd wordt, niet groot. Weer een Auto-tentoonstelling. Door de Ned. Ver. Rijwiel en Auto-Industrie te Amster dam is besloten in Februari of Maart 1948 weer een automo- bieltentoonstelilng in het R.A.I.-gebouw te organiseeren. Dit zal de eerste automobiel - tentoonstelling na de oorlog in Nederland zijn. Amerikaansch hout voor Zeeland. groote partijen gearriveerd. In verschillende plaatsen in Zeeland, ondermeer te Middel burg. Goes en Breskens zijn belangrijke partijen Ameri kaansch plankenhout gearri veerd, dat Voor de wederop bouw bestemd is. Dit hout is reeds ge- ruimen tijd geleden uit Ameri ka in Rotterdam aangekomen, doch kon niet worden gelost, daar de schepen waren inge vroren. Na het invallen van de dooi is echter onmiddellijk een begin gemaakt met het ont laden van dit onmisbare en helaas nog schaarsche artikel. Busverbinding met Ritthem. Het ligt in de bedoeling van de Ned. Spoorwegen om met ingang van 4 Mei, de datum van de inwerking treding der nieuwe dienst regeling, een busverbinding te gaan onderhouden met Ritthem, dat tot nu toe verstoken is geweest van bus- en treinverbindingen, De bus is speciaal bedoeld voor vervoer van schoolkin deren, doch in de winter 19471948 zal het aantal ver bindingen worden uitgebreid. Zeeland offerde voor het zwakke kind. In de Kerstweek werd ln alle Nederlandsche bioscopen een collecte gehouden voor het Bio Vacantie-oord, waar bleekneusjes uit de sloppen van de groote steden een irettige vacantie genieten. In iet geheele land bracht deze inzameling 230.165.20 plus 1.093.57 in vreemd geld op. In de Zeeuwsche bi oscopen werd 3706 opge haald, waarvan 566.91 in de Concertzaal, Terneuzen; 453.79 in Grand, Goes. 360.72 in Electro, Middel burg; 358.33% in Alham- bra, Vlissingen; 354.23% in de Concertzaal Zierikzee; 277.60% in het Concertge bouw Hulst; 274.41 in Ledel Theater Oostburg; 250.35% in Schelde-theater Yerseke; 235.33 in de Schouwburg Middelburg; 183.23 in Cen trum Axel; 178158 in Luxor Vlissingen; 115.11 in Luxor Terneuzen en 97.39 in Hof- zicht IJzendijke. S.S.-ers naar Rammekens Naar wy vernemen zijn er plannen in vergevorderd stadium van voorbereiding, om aan de rand van Ram mekens een interneerings- kamp in te richten, waarin 400 SS-ers zullen worden ondergebracht, die overdag voor landbouwherstel en de My. „De Schelde" te Vlis singen zullen werken. Er zal een speciale water leiding naar het kamp wor den gelegd, waarvan tevens de inwoners van het nabijge legen dorp Ritthem zullen kunnen profiteeren. Oude Paaschgebruiken in Zeeuwsch Vlaanderen. In Zeeuwsch-Vlaanderen worden de oude Paaschgebrui ken nu nief meer zooals vroe ger gehandhaafd. Op het plat teland houdt men ze toch nog wel in eere. Het- oude gebruik om met Goede Vrijdag en de Zaterdag voor Paschen „de boer" op te gaa„ om Paascheleren te be machtigen heeft men vanzelf sprekend gedurende de achter ons liggende jaren wel gehand haafd. Het succes kon toen ln vele gevallen niet bevredigend genoemd worden. Waarschijn lijk lukt dit- nu beter. Het geliefd jeugdspelletje „knikkeren in het ootje" heeft :elfs in de oorlog niet geleden en in de dagen voor Paschen kan men overal in Zeeuwsch- Vlaanderen de jeugd met dit spel bezig zien. Het gooien met centen op de schreef met de pot wordt al jaren niet meer gedaan. Ook het oude gebruik om met Paschen op een vast plaatsje in de dorpen in de vorm van een kraampje met allerlei lekkernijen en snuiste rijen te zorgen voor een at tractie voor de kinderen, js de laatste jaren geheel in ver val geraakt. Wetsontwerp van Franco. Generaal Franco heeft vol gens radio-Madrid Maandag avond aangekondigd, dat Span je tot koninkrijk uitgeroepen zal worden. Franco zal staats hoofd zijn en er zal een regent- schapsraad worden ingesteld, aldus de radio. Aan het parlement zal een wetsontwerp worden voorge legd, volgens hetwelk Spanje een katholieke en sociale staat zal worden, ingericht als een koninkrijk, met hemzelf (Fran co) als staatshoofd. In het wetsontwerp wordt tot uitdrukking gebracht, dat generaal Franco zich ten allen tijde het recht voorbehoudt een persoon aan te wijzen, die hem zal opvolgen. Het ontwerp voorziet in de instelling van een „raad van het koninkrijk", omvattende een twaalftal leden, en van een „regentschapsraad", be staande uit drie leden van de „raad van het koninkrijk". In het ontwerp wordt tot uitdrukking gebracht, dat de monarchie als zoodanig niet hersteld zal worden voordat generaal Franco is overleden of niet meer in staat is tot uitoefening van zijn functie. de rede van franco. De rede van generaal Fran co hield in het algemeen een verdediging van zijn econo misch en sociale politiek in. Slechts aan het eit/d van zijn rede vermeldde hy kortweg, dat het nieuwe grondwetsont werp aan het parlement was voorgelegd en onmiddellijk be handeld zou worden. Franco besloot: „Nu wij een van de moeilijkste tijden in de wereldgeschiedenis achter de rug, een heldere horizon voor ons en ons stelsel stevig, ver ankerd hebben, dien ik een wetsontwerp in, waarbij de op volging geregeld wordt. Dit ontwerp beteekent .geen wijzi ging van onze politiek". Staking dreigt in het Ruhrgebied. Woensdag a.s. zullen te Bochem afgevaardigden van vakvereenlgingen van mijn werkers bijeenkomen, die de mogelijkheid van een mijnwer- kersstaking in het geheele Ruhrgebied, als protest tegen do voedselschaarschte, zullen bespreken. Naar verluidt, zijn Britscho functionarissen van meening, dat er 50 procent kans bestaat, dat een derge- lyke staking zal worden uitge roepen. Het zou de eerste sta king op groote schaal zijn sinds Hitier aan de macht kwam. 300.000 mijnwerkers zouden er bij betrokken zijn en biina 250.000 ton steenkool zou dagelijks verloren gaan. UITVOER VAN NEDER- LANDSCH GELD. Het kantoor Deviezenver- gunningen van de Nederland sche bank verleent thans vergunningen voor de uitvoer van 500 Nederlandsch be taalmiddel aan Nederlanders, die van het overige Neder land over België naar Z. Vlaanderen of omgekeerd rei zen. De vergunning wordt ver leend onder voorwaarde dat het bedrag dezelfde dag weer wordt ingeVaerd bij een der grensstations, ressorteerende onder de inspectie Terneuzen of Roosendaal. In Zeeuwsch Vlaanderen zijn voorloopig de grenspos ten Capellebrug, Sas van Gent en Eede, voor dit devie- zenverkeer geïnstrueerd. Tot heden was de in- en uitvoer van betaalmiddel beperkt tot 30.Dit gaf voor de be woners van Zeeuwsch-Vlaan deren dikwijls aanleiding tot moeilijkheden. Door bemiddeling van het bureau Zeeuwsch Vlaanderen der Stichting Herstel Zeeland, is deze nieuwe regeling ge troffen, die- voorloopig tijde lijk is, maar binnenkort door een definitieve regeling wordt gevolgd. Nieuwvliet FEESTAVOND RINGRIJDERSVEREEN. Zaterdagavond organiseer de de ringrijdersvereeniging te Nieuwvliet een feestavond, waaraan medewerking werd verleend door de zusterver- eeniging uit Groede voor de uitvoering van het tooneelpro- gramma en door de band „Amusemento" voor het mu zikale gedeelte. De avond werd besloten met een bal. Biervliet OUDERAVOND. Te Biervliet werd in de O. L. school een ouderavond ge houden. De voorzitter van de oudercommissie heette allen welkom, waarna het hoofd der school, de heer Maas, sprak over de leerplichtwet en de Invoering van het 8e leerjaar. Spreker wekte de ouders op, om hun kinderen regelmatig naar school te la ten gaan. Hij wenscht de V. N. in te schakelen. De republikeinsche senator Arthur Vandenberg heeft voorgesteld de Vereenigde Na ties het recht van veto te ge ven inzake de voorgestelde Amerikaansche hulpverleening aan Griekenland en Turkye. Volgens het voorgestelde amendement, kan de Ameri kaansche hulp aan Grieken land en Turkije worden ge staakt of verminderd, wan neer de Ver. Naties dit wen- schen en wel bij meerderheid van stemmen in de assemblee en met zeven van de elf stem men in de Veiligheidsraad. Van het recht van veto zou in de Veiligheidsraad echter geen gebruik kunnen worden ge maakt. SENATOR CRAWFORT WIL OORLOG. Een republikeinsch congres lid, F. Crawford van Michigan, zeide in de commissie voor buitenlands che zaken van het huis van afgevaardigden met betrekking tot de hulp aan Griekenland, dat Amerika naar zijn meening de Russen moest mededeelen, dat zij moe ten ontwapenen, daar Ameri ka anders de atoombom tegen hen zal gaan gebruiken en maatregelen op economisch gebied zal nemen. Het gaf toe, dat het op een oorlog zou uit- loopen wanneer Rusland zich niet aan het dreigement zou storen, doch voegde er aan toe, dat Rusland in dat geval het onderspit zou delven. Crawford voegde aan zijn verklaring het volgende toe: „Wanneer ik zeg dat de Rus sen moeten ontwapenen, be doel ik, dat een wijziging ln de Russische regeering moet worden aangebracht". Het Belgisch elftal samengesteld. Het Belgische elftal, dat 7 April a.s. te Amsterdam tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Daenen; Achter; Aernaudts en Pan- naye; Midden: Puttaert, Vermeu len en Debuck; Voor: Lemberecht, Coppens, De Cleyn. Chaves en Thirifayt. Reserves zijn: Moert, van den Driest, Vercammen Plan voor Duitschland van Bevin. Bevin heeft de conferentie va„ Moskou een nieuw plan voorgelegd onder de titel „de toekomstige behandeling van Duitschland". Volgens dit plan moeten de bezettende mogend heden liet als hun voornaam ste taak beschouwen het vol gende te bereiken: 1. Politiek* omstandigheden, die de wereld voor een nieuwe agressie zullen behoeden. 2) Economische omstandig heden die Duitschland in staat stellen zichzelf te bedruipen; 3) Een constitutioneel ap paraat, dat de belde eerste punten kan waarborgen aanvaardbaar ls voor het Dult- sche volk. 4) Een zoo groot mogelijke verantwoordelijkheid hij de Duitschers zelf, Fransche socialisten contra de Gaulle. In een verklaring, ondertee. kend door Aires Lapaque, as- sitsent-secretaris-generaal van de Fransche socialistische partij, wordt gezegd: „in een tijd, nu ons land een periode vól moeilijkheden doormaakt, heeft d* Gaylle zijn rede te Bruneval beëindigd met iets, dat neerkomt op een beroep op de rebellen. Met een onge looflijk gemis aan fatsoen poogde hij. in tegenwoordig heid van officieele vertegen woordigers van het buiten land. het Fransche volk op te zetten, tegen de grondwet, welke door dit volk vrije lijk is aanvaard. Met deze re- d* heeft de Gaulle zich ge plaatst in de rijen der tegen standers van de renubliek." In de verklaring wordt d* rede van de Gaulle verder geinter- nreteerd als een poging om de weg tot persoonlijke macht te bereiden. De handel tusschen Engeland en Indonesië. Verklaring van minister Strachey. De Engelsche minister van voedselvoorziening, Strachey, heeft Maandagmiddag in het Lagerhuis verklaard, dat hij in het bijzonder het feit ver welkomt, dat de overeenkomst tusschen de Nederlandsche en Indonesische autoriteiten de grondslag zal leggen voor de spoedige hervatting van de handelsbetrekkingen tusschen Groot-Brittannië en Indonesië. Ook als de beschikbare hoe veelheden klein zijn, dan zal een spoedige hervatting van de handel een krachtige prikkel geven tot het herstel van de voedselproductie. S>r waren. «Mus vervolgde Strachey, in de laatste trjd po gingen gedaan levensmiddelen met Engelsche en Ameri kaansche scheden te vervoe ren. De Nederlandsche autori teiten hadden hiertegen be zwaar gemaakt, doch dit was voor de onderteekening van de overeenkomst en hij hoopte dat de toestand zou verbete ren. Engeland, aldus ging Stra chey voort, zal een aanzienlij ke hoeveelheid suiker ontvan gen en ook vetten en thee. Toen men Strachey vroeg of hij zou streven naar import van thee uit Java en Sumatra me het oog op het feit, dat de autoriteiten op Ceylon een be lasting van 7% pe'nce geheven hebben, antwoordde hij: „De export van thee uit Indonesië de sleutel tot de wereld situatie". Engeland blijft steun aan Griekeland voortzetten. De Engelsche regeering heeft de Grieksche regeering er van in kennis gesteld, dat de eco nomische hulp van Engeland, die met ingang van 1 April niet meer zou worden verleend, voor een bepaalde tijd en in bepaalde mate zal worden ver lengd bij wijze van overgangs maatregel, totdat de hutp van de V.S. van kracht word*. Dit besluit werd genomen, nadat de goedkeuring van het congres aan het voorst-■] van president Truman tot het ge ven van een leening van 400 millioen dollar aan Grieken land en Turkije vertraging had onderwonden. Men verwacht, dat de Brit- sche autoriteiten van meening zijn, dat de na 1 April ver leende hulp uiteindelijk op de Grieksche regeering kan ver haald worden. Ter afwisselihg van het programma werden door de kinderen van de hoogste klas een paar tooneelwerkjes uit gevoerd. In de pauze werd de gele genheid gegeven om het schoolwerk der kinderen in te zien. UITVOERING. Door het Amusements-or- kest van J. Anthonisse werd de zaal van het Oude Raedthuys te Biervliet een Bonte Avond gegeven. Het programma was aantrekkelijk, vooral de heer Kaan met zijn liedjes bij de guitaar en v. Hijfte met zijn accordeon vie len in de smaak, Een bal be sloot de avond. Groede KERMIS Vergeleken bij vorige jaren belooft de a.s. kermis te Groe de heel wat te worden. E.r is o.m. standplaats aangevraagd voor: Ringwerptent, vlinder molen, koekradstedenspel, kin derdraaibord. vliegtuigbom mensport, torpedo-luchtschom. mei, zweefcarroussel, speel- oedkraam, zuur- en visch- kraam, schiettent, wliipsport, kinderdraaimolen. Z'elfs de va„ ouds bekende „Koperen Ko" zal niet ontbreken. OUDERAVOND O. L. SCHOOL Vrijdagavond werd voor een ;eheel gevulde zaal in de bo venzaal van het gemeentehuis, de jaarlijksche ouderavond ge houden. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door de beide wethouders. Na de ope ning door den voorzitter, den „Walchertje en de weerwolf". Zondagmiddag- werd to Was senaar het kindersprookje „Walchertje en de weerwolf", geschreven door J. Bresser, opgevoerd. Het stuk, gespeeld door kinderen van 4 tot 14 jaar, vertelt van een moeder met haar elf kinderen en een baby, die nog in de wieg ligt (de elf provinciën van Neder land en de N.O.-polder). Een gelukkig gezin, waarin de weerwolf binnenvalt. Een van de hoofdfiguren is het kleine Walchertje, dat trouw voor haar tuintje zorgt. Haar tuintje loopt onder wa ter en het verdriet van het meisje is hevig. Als echter de jonge boomen op het tooneel verschijnen lacht een blijde toekomsf het gezin weer tege moet. Het Zeeuwsche comité, dat voor de boomactie van Wal cheren werkt, had in samen werking met verschillende Wassenaarsche Ingezetenen voor dez* opvoering gezorgd. De voorzitter van de stichting Nieuw Walcheren was bij de première aanwezig en de heer J. L. Verhagen dankte allen die zich hebben ingespannen de opvoering van deze operet te te verwezenlijken. Voor de opvoering sprak de heer C. A. van Woelderen, oud-bur gemeester van Vlissingen, nog een inleidend woord. In de pauze bestond gelegen heid tot het „planten van een boom op Walcheren" en hier van werd druk gebruik ge maakt. Ook buiten Wassenaar zal „Walchertje en de weerwolf" worden opgevoerd en de stich ting Nieuw Walcheren hoopt ook op Walcheren een uitvoe ring te organiseeren. BENOEMING Dq heer C. Bierens te Tho- len ls bij Kon. Besluit be noemd tot Dijkgraaf van het Waterschap „De Vrije Polders onder Tholen". lieer Leenhouts, werden door het hoofd der school eenige mededeelingen gedaan, o.a. be treffende he«. achtste leeraar en de oudercommissie. De ou dercommissie werd uitgebreid tot 5 leden; herkozen werd de fteer J. Smit en als nieuwe le den werden de heeren J. Vin jé en J. Vermeulen in het bestuur opgenomen. Hierna volgden enkele voordrachten en liedjes, die zeer goed uitgevoerd wer den Burgh intrede ds. enklaar. Na in de morgendienst be vestigd te zyn door ds. Emmen uit Haarlem, deed Zondagmid dag da Enklaar zijn intrede als Ned. Herv. predikant te Burgh. Na de predikatie naar aanleiding van Ef. 4:4, volg den de gebruikelijke toespra ken. TRIBUNAAL TERNEUZEN Als eerste verscheen de ge- als Stormman gekleed ging in meenLe-werkman D. van Taten- hove te Axel, thans geïnter neerd, die reeds eerder voor het tribunaal verscheen, doch waarvoor thans getuigen wa ren opgeroepen. v. Tatenhove zou zich als landwachter te Axel erg mis dragen hebben, doch uit de getuigenverklaringen bleek nu dat niet v. Tatenhove, doch Pieters de grootste belhamel is geweest Wel deed v. Tatenhove gere geld dienst als landwachter en was dan een dienstklopper, doch als gevaarlijk stond hy niet bekend. Mr. F. Adriaanse hield een uitvoerig pleidooi, wees op de omstandigheden en op het groote gezin van zijn cliënt en verzocht daarmede rekening te willen houden. Vervolgens stond terecht de 64-j. bedrijfsleider A. F. M. Bruggemans te Sas van Gent, die o.a. deelgenomen zou heb ben aan het leggen van bloe men op de graven van geval len Duitsche soldaten. Hy zou meegewerkt hebben aan het aanwijzen van arbeiders voor de Duitsche weermacht. Ook in deze zaak waren ge tuigen opgeroepen, die zeer be zwarende verklaringen afleg den, waarbij speciaal de belee- diging van H. M. de Koningin wel kwam vast te staan. Mr. F. Adriaanse was van meening dat de beschuldiging tegen Bruggeman een gevolg is van persoonlijke vijand schap, ontstaan door het moei lijke karakter van hem. PI. verzocht de beschuldiging vervallen te verklaren. LANDWACHTER- STORMMAN. Het was verre van fraai het geen tenlaste werd gelegd aan den 47-j. machinist F. F. v. d. Putte te Sas van Gent, die thans nog verblijft in een in- terneeringskamp. In de N.S.B. bekleedde hij een aantal func ties, w.o. die van groepspropa- gandist. Vanzelfsprekend was hij ook lid van tal van aan verwante organisaties. Het ergste was echter dat hij zich aansloot bij de landwacht en uniform, bewapend met een geweer en als zoodanig niet alleen patrouillediensten ver richtte in de omgeving van Hulst: bewakingsdiensten in Rotterdam; spoorwegwacht diensten te Olst, doch ook me dewerking verleende bij een razzia op onderduikers te Hulst. d. Putte beweerde tot de N.S.B. te zijn gekomen uit ar moede en ter verbetering van de sociale toestanden. Mr. P. C. Adriaanse vroeg clementie. Tenslotte had zich te verant woorden de 37-j. garage-hou-< der P. H. Esselbrugge te Axel, die beschuldigd werd Duitsche militairen in zyn woning te hebben ontvangen, werkzaam heden aan Duitsche militaire auto's te hebben uitgevoerd, met zyn auto te hebben gere den voor de Ordnungspolizei en tenslotte zou hij aan een Duitsch militair inlichtingen hebben gegeven, dat de firma Oggel te Axel een aanhang wagen had, waarna deze aan hangwagen voor de Duitschers is gevorderd. Esselbrugge ontkende en be weerde slechts de laatste 10 dagen voor de Duitschers te hebben gewerkt, nadat deze zyn garage hadden openge broken en Esselbrugge zyn personeel naar huis had gezon den. Uit het verdere verhoor bleek dat de uitgebrachte be schuldiging pas is opgemaakt ongeveer 7 maanden na de be vrijding, nadat beschuldigde een meeningsverschil had ge had met een politieman. Mr. P. C. Adriaanse hield slechts een kort pleidooi, waarin hij met klem er op aandrong de beschuldiging ver vallen te verklaren. Uitspraak in deze zaken op 14 April a.s. UITSPRAKEN. Ma. Ka. El. Gottschalk te Amsterdam, vroeger te Oost burg: beschuldiging vervallen verklaard. J. F. Dikkenberg, arts, vroe ger te Zuidzande: onderzoek zal buiten de zitting worden hervat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14