De „Benelux"~Unie Spanje wordt een koninkrijk UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND Voorstellen van senator Vandenberg Eerste stapde douane-overeenkomst. Economische Unie op komst. Verschenen Is de memorie van toelichting op het voor- loopig verslag van de Twee de Kamer over de douane- overeenkomst met België en Luxemburg, die geleidelijk zal worden uitgebouwd tot een volledige tolunie en een eco nomische unie. Na een historische be schouwing omschrijft de me morie de draagwijdte van de thans gesloten douane-over eenkomst. De in de douane-overeen komst voorziene maatregelen, welke onmiddellijk en recht streeks wijziging brengen in het goederenverkeer, zijn van meer beperkte strekking dan men geneigd is aan te ne men. De overeenkomst gaat niet verder dan toepassing van een voor de verdrag sluitende partijen gelijk ta rief van invoerrechten tegen over andere landen en het wederzijds verleenen van vrij stelling van invoerrechten bij invoer van goederen, af- invoer van goederen, her komstig uit het gebied van den verdragspartner. Een volkomen tolunie komt in dit stadium nog niet tot stand. De douane-overeen komst heeft immers niet tot gevolg, dat de verdragsluitende partijen haar gebieden veree nigen tot één douane-gebied, dat zoowel naar buiten als naar binnen een eenheid vormt. De Xederlandsch-Belgische douane-grens wordt niet al leen gehandhaafd ten aanzien van de invoer uit andere lan den, doch in technisch óp- zicht mede In het goederen verkeer tusschen de verdrag- fluitende landen onderling. De onderlinge grens kan fcïrst geheel worden prijsge geven, indien tusschen de verdragsluitende partijen een economische unie tot stand komt. Een zoodanige unie wordt door partijen als uit eindelijk resultaat van haar samenwerking beoogd. De ge leidelijke verbreeding van de ze samenwerking moet wor den gezien als een natuurlijke ontwikkelingsgang. POLITIEKE BETEEKENIS Dc memorie wijst er dan op. dat de op 5 September 1944 te Londen gesloten douane overeenkomst tusschen Neder land en België een daad van groote politieke en economi sche beteekenis is. Immers, of schoon uiteraard de voortdu rende zelfstandigheid in po litiek opzicht van elk der drie landen als uitgangspunt vooropstaat, zoo kan toch het afbreken van onderlinge ta riefmuren en het aanvaarden van een gelijk tarief van in voerrechten tegenover andere landen, niet zonder politieke gevolgen blijven, temeer niet nu bij de beoordeeling van de maatregelen steeds in het oog moet worden gehouden, dat zjj slechts een voorloo- plge eerste grondslag voor samenwerking vormen, welke bestemd is om nader te wor den verbreed en uitgebouwd. Naarmate de onderlinge sa menwerking op fiscaal- en economisch gebied nauwer en meer omvattend wordt hetgeen een voortdurend over leg op deze gebieden tusschen de betrokken regeeringen en uitvoerende instanties en even eens het treffen van vele ge meenschappelijke maatregelen zal medebrengen zal de bestaande en groeiende belan gengemeenschap den betrok ken volken steeds duidelijker voor oogen komen te staan. DE PLANNEN. De verdragsluitende par tijen zijn voornemens, de douane-overeenkomst uit te bouwen tot een volkomen tol unie. Deze ontwikkeling zal echter eerst voltooid zijn met de unificatie van de accijn zen, van de omzetbelasting en van alle belastingen op de invoer, andere dan de eigen lijk gezegde douane-rechten. Hierbij behoeft niet de eisch te worden gesteld van een voor de verdragsluitende par tijen volkomen gelijkluidende wetgeving. Volstaan kan wor den met de verwezenlijking van een gelijke economische druk van de bedoelde belas tingen in Nederland en in de Belgisch-Luxemburgsche eco nomische unie. Aan de volle dige uitwerking van de hier toe noodige voorstellen wordt de laatste hand gelegd. ECONOMISCHE UNIE. Het einddoel is het tot stand brengen van een eco nomische unie. Wordt dit doel bereikt, dan zullen noch invoerrechten, noch contingenteeringen of de viezen-restricties het han delsverkeer tusschen de verbonden landen onderling belemmeren en zullen de voorwaarden zijn geschapen voor het voeren van een gemeenschappelijke handels- Ëolitiek met derde landen, it vereischt een volledige samenwerking op economisch gebied. Het prijs- en loonpeil van de deelnemende landen zal aan elkaar moeten wor den aangepast. De landen zul len tot een gelijke of al thans gelijkgerichte mone taire en financieele politiek moeten komen en de orde ningsmaatregelen, alsook de sociale politiek in die landen, zullen moeten harmonieeren. Een gunstige omstandigheid voor deze samenwerking is de nagenoeg gelijke grootte, het geringe verschil in aan tal inwoners en de ongeveer gelijke economische beteeke nis der beide deelen. De uit gestrekte gemeenschappelijke grens zal de economische aanpassing bevorderen. Desniettemin zullen vele moeilijkheden moeten worden overwonnen, voordat een eco nomische unie werkelijkheid zal zijn geworden. De bestu deering van verschillende met de sluiting van een eco nomische unie verband hou dende vraagstukken, zooals verschillen in loon- en kosten- peil, ongelijke druk van so ciale lasten, verschillen in be lasting- en handelspolitiek, bepalingen tot bescherming van eenige algemeene belan gen (gezondheid van mensch, dier en plant, goede zeden, openbare veiligheid) is reeds ter hand genomen. Aan de hand van de conclu sies, waartoe deze studie zal leiden, en van de resultaten met de douane-overeenkomst en de douane-unie in de prac- tijk opgedaan, zal voortge- werkt worden. Nieuw stadhuis voor Den Haag. Onder groote belangstelling heeft de oud-burgemeester van den Haag, de heer de Monchy, gisteren de eerste spade gesto ken voor de bouw van een nieuw stadhuis in de residen tie. Het plan voor de bouw van een stadhuis dateert reeds van 1910. Het zal echter wel 13 of 14 jaar duren voor het nieuwe stadhuis in gebruik kan wor den genomen. Aardappelkweekdag. Te Leeuwarden werd een aardappelkweekdag gehouden, die door talrijke kweekers uit het geheele land werd be zocht. De voorzitter, prof. dr. J. C. Dorst, wees er op, dat het zoeken naar betere rassen en betere werkmethoden ge- - - fckiuj boden bUjft. De heer J. Bel sprak in zijn rede over aard. appelselectie als zjjn meening uit, dat eigenheimers nog niet hadden afgedaan. Alles staat of valt met goede selectie. Naast stamselectie moet men planten uitzoeken. Dr. Oortwijn sprak over de wrat ziekte. Tenslotte sprak ir Verhoeven over het lichtklem- onderzoek ter vaststelling van j den Driest, Vercairunen het aardappelras. lAnouL Beide beerien afgereden. Zaterdagavond wilde de 19- jarige voetgangster G. G. uit de Spionkopstraat in Den Haag aan de Schalkburger straat op een rijdende tram van lijn 13 springen, waardoor zij kwam te vallen en onder de tram raakte. Beide beenen werden haar onder de knie af gereden. Zij werd per G.G.D. vervoerd naar het ziekenhuis aan het Westeinde, waar zij werd opgenomen. Duizenden rantsoenen gestolen. Ingebroken werd in een broodjeszaak in de Rijnstraat te Den Haag door vernieling van een ruitje van de toe gangsdeur. Ontvreemd werden 5750, en toewijzingen voor 1000 rantsoenen melk, 10.000 rantsoenen brood, 1000 rant soenen vleesch, 1000 rantsoe nen eieren en rantsoenen voor 75 kg. suiker. Beroering in Eindhoven. Een dagblad in Eind hoven bracht gisteren een groot artikel, waar. in werd beweerd. <jat de lichtstad door een atoomnevel met vernie tiging werd bedreigd. Dit artikel verwekte nogal beroering. De te lefoons op de politie- en redactiebureaux rinkel den voortdurend, door dat zenuwachtig ge worden inwoners nadere inlichtingen wenschten. De gemoederen be daarden eerst, toen de winkeliers op hun ra men plakten, dat het artikel slechts een mis plaatste April-mop was. Nog een bon voor één ei< Behalve de reeds aangewezen bon voor twee eieren, zal deze week in de bonnenlijst nog een bon voor een ei worden be kend gemaakt. De aflevering van dit derde „Paaschei" zal echter eenige tijd vergen. De aanvoer van eieren is namelijk niet zoo, dat aflevering van drie eieren voor alle leeftijds groepen nog deze week mag worden verwacht. In het alge meen is de kans, dat op de tweede nog aan te wijzen bon voor Pascnen geleverd wordt, niet groot. Het prinselijk paar in Zwitserland. H K. H. Prinses Juliana is gisteren met Prinses Margriet in Zwitserland aangekomen. Om ongeveer 12 uur arriveer de zij op het vliegveld te Cha teau Neuf. Prins Bernhard die met Beatrix en Irene reeds eerder in Zwitserland was ge. arriveerd, was zijn gemalin per trein tegemoet- gereisd. De werkgelegenheid. Op 22 Maart 1947 stonden ingeschreven 1494 (29) perso nen, waarvan er 909 in de D.U.W. waren tewerkgesteld. Tevens stonden nog ingeschre ven 3252 vorstwerkloozen uit het vrije bedrijf. Over de week eindigend 22 Maart 1947 wer den 532 (30) personen ge plaatst. Het aantal overgeble ven aanvragen bedroeg 664 (285). De tusschen haakjes geplaat ste cijfers hebben betrekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: behangers, stof feerders, leerling letterzetters, leerling drukker, kistenmaker, zager, leerjongens confectiefa briek, kantoorpersoneel, zand- vormers, zandvormer-bedrijfs- leider, metaalbewerkers, naai machinemonteurs, electricien, leerjongens metaalnijverheid, winkelbediende, magazijnbe dienden, kampknechts, lood gieters, slijper, monteur, hulp- lasscher, smeden, dragline machinisten, loopknechts, kookster, typistes, huishoude lijk personeel, machinestiksters en naaisters, winkelpersoneel, leerling modiste, kantoorper soneel, verpleegsters, gediplo meerd, of aank. kraamverzorg ster, kamermeisjes, serveuze, hotelpersoneel. Zuid-Beveland: drukkers, zetters, pomper, spoeljongen voor apotheek, zeilmaker, wasscherijpersoneel, schoen maker, smeden, automonteurs, loodgieter, bankwerkers, plaat werker, radiateuren monteurs, metaalbewerkers, electriciens, boekbinders, bakker, boom- kweekersknechten, aankomend kellner, chauffeur, rijwielbe waarder, kantoorpersoneel, wasscherijpersoneel, pedicure, naaister, huishoudelijk perso neel. Tholen: kleermaker, auto monteur, bakkersknecht, mos selpellers, huishoudelijk perso neel. Schouwen en Duiveland: schoenmaker, wagenmaker, leerling-fitter, lijnwerkers, mo lenaarsknecht, leerling kellner, hotelkok, huishoudelijk per soneel. Zeeuwsch-Vlaanderen: meu belmakers, stoffeerders, bank werkers, loodgieters, electrisch lasscher, automonteur, leer jongen voor garage, kantoor personeel, vlasser, wevers, draaier, machinist, stoker-ma chinist, vormers, smid, loop jongen, gevorderd kapster, naaister, reizigster, verkoop sters, kamermeisjes, kantoor bediende, textielarbeidsters, huishoudelijk personeel. Het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Middelburg heeft bij kantoren te Vlissingen, Goes, Kruiningen, Tholen, Zierikzee, Terneuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. Haven van Vlissingen. In het jongste bericht aan zeevarenden wordt medege deeld, dat de opruiming van het zichtbare wrak be-E in de Koopmanshaven te Vlis singen binnenkort zal worden voortgezet. Bank voor Zeeland. Aan de algemeene verga dering van aandeelhouders der N.V. Bank voor Zeeland te Goes is voorgesteld het dividend voor het afgeloopen boekjaar te bepalen op 6 (v.j. 5 Wetsontwerp van Franco. Generaal Franco heeft vol gens radio-Madrid Maandag avond aangekondigd, dat Span je tot koninkrijk uitgeroepen zal worden. Franco zal staats hoofd zijn en er zal een regent- schapsraad worden ingesteld, aldus de radio. Aan het parlement zal een wetsontwerp worden voorge legd, volgens hetwelk Spanje een katholieke en sociale staat zal worden, ingericht als een koninkrijk, met hemzelf (Fran co) als staatshoofd. In het wetsontwerp wordt tot uitdrukking gebracht, dat generaal Franco zich ten allen tijde het recht voorbehoudt een persoon aan te wijzen, die hem zal opvolgen. Het ontwerp voorziet in de instellihg van een „raad van het koninkrijk", omvattende een twaalftal leden, en van een „regentschapsraad", be staande uit drie leden van de ,raad van het koninkrijk". In het ontwerp wordt tot uitdrukking gebracht, dat de monarchie als zoodanig niet hersteld zal worden voordat generaal Franco is overleden of niet meer in staat is tot uitoefening van zijn functie. DE REDE VAN FRANCO. De rede van generaal Fran co hield in het algemeen een verdediging van zijn econo misch en sociale politiek in. Slechts aan het eind van zijn rede vermeldde hij kortweg, dat het nieuwe grondwetsont werp aan het parlement was voorgelegd en onmiddellijk be handeld zou worden. Franco besloot: „Nu wij een van de moeilijkste tijden in de wereldgeschiedenis achter de rug, een heldere horizon voor ons en ons stelsel stevig ver ankerd hebben, dien ik een wetsontwerp in, waarbij de op volging geregeld wordt. Dit ontwerp beteekent geen wijzi ging van onze. politiek". Staking dreigt in het Ruhrgebied. Woensdag a.s. zullen te Bochem afgevaardigden van vakvereenigingen van mijn werkers bijeenkomen, die de mogelijkheid van een mijnwer kersstaking in het geheele Ruhrgebied, als protest tegen de voedselschaarschte, zullen bespreken. Naar verluidt, z(jn Britsche functionarissen van meening, dat er 50. procent kans, bestaat, dat een derge- ïyke staking zal worden uitge roepen. Het zou de eerste sta king op groote schaal 'zjjn sinds Hitier aan de macht kwam. 300.000 mijnwerkers zouden er bij betrokken zijn en bijna 250.000 ton steenkool zou dagelijks verloren gaan. Bijz. Gerechtshof Den Bosch De officieren-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Den Bosch, kamer voor Zeeland, heeft 12 personen buiten ver volging gesteld omdat de ge rezen verdenking niet onge grond was, maar geen straf oplegging wettigde. Acht per sonen werden vrijgesteld van vervolging omdat de gerezen verdenking ongegrond was. Vier personen werden ver oordeeld tot onder toezicht- stelling, verplichting tot ar beiden en ontzetting rechten. Tien personen tot ontzetting rechten en onder toezichtstel- ling. Twee personen tot ontzet ting rechten. Voorts werden veroordeeld D. de Jonge, St. Annaland, onder toezichtstelling, ver plichting om te arbeiden, af stand doen van radio en ont zetting rechten. J. van Kleunen, Goes, on der toezichtstelling, verplich ting om te arbeiden, afstand doen van radio en ontzetting rechten. P. Moelker, Zierikzee, on der toezichtstelling, 250 be talen en ontzetting rechten. Bertha M. Vervaet, geb. Martens, afstand doen van haar radio. A. L. Simonse, Hoofdplaat, 400 betalen en ontzetting rechten. Goes P. J. van Dalsen gehuldigd. Maandagmorgen heeft in het gebouw van de telefoondienst te Goes de heer P. J. van Dal sen, die twaalf jaar hoofd van de technische dienst is ge weest, afscheid genomen in verband met zijn benoeming tot directeur van het post, telegraaf- en telefoonkantoor te Goes. In de daartoe keurig ingerichte afdeeling van de technische dienst op de boven verdieping van het P.T.T.-ge bouw werd de heer van Dalsen met vrouw en dochter ontvan gen. Hij werd achtereenvolgens toegesproken door de heeren W. M. Scheydemans, hoofd techn. dienst Breda, W. Jobse, chef-monteur buitendienst Vlissingen, A. P. H. Goossen, ambtenaar binnendienst Goes, mej. M. Rottier, telefoniste le kl., P. Visser, afgetreden di recteur P.T.T. Goes, en J. Mets, electrotcchnisch ambte naar. Aan den heer van Dal sen werden een fraaie Chinee- sche vaas. gevuld met bloemen en een schotel van blauw aar dewerk aangeboden. Nadat er koffie geserveerd was, be dankte de heer van Dalsen in een opgewekte rede alle spre kers en spreeksters. RINGDAG BOND VAN CHR. ZANGVEREENIGINGEN. Voor de ring Zeeland van de Bond van Chr. Zangver. werd Zaterdag in Goes een ringdag georganiseerd. Middags was er vergadering in de „Prins van Oranje", met samenzang, o.l.v. de heer Brakman, en 's avonds gaf het koor „Asaf" uit Axel een uitvoering in de Groote Kerk. Van de zijde der aange sloten vereenigingen bestond hiervoor groote belangstel ling. Het concert van „Asaf' stond op hoog peil. Een bij zonder woord van waardeering verdient wel de vioolsoliste van de avond, die twee ge deelten uit het E-dur concert van Bach speelde. De ringdag die werd ge- Hij wenscht de V. N. in »e hm^^fgevaardigto mat schakelen. Do republikeinsche senator Arthur Vandenberg heeft voorgesteld de Vereenigde Na ties het recht van veto te ge ven inzake de voorgestelde Amerikaansche hulpvcrleening aan Griekenland en Turktfe. Volgens het voorgestelde amendement, kan de Ameri kaansche hulp aan Grieken land en Turkije worden ge staakt of verminderd, wan neer de Ver. Naties dit wen- schen en wel bij meerderheid van stemmen in de assemblee en met zeven van de elf stem men in de Veiligheidsraad. Van het recht van veto zou in de Veiligheidsraad echter geen gebruik kunnen worden ge maakt. SENATOR CRAWFORT WIL OORLOG. Een republikeinsch congres lid, F. Crawford van Michigan, zeide in de commissie voor buitenlandsche zaken van het Griekenland, dat Amerika naar zijn meening de Russen moest mededeelen, dat zij moe ten ontwapenen, daar Ameri ka anders de atoombom tegen hen zal gaan gebruiken en maatregelen op economisch gebied zal nemen. Het gaf toe, dat het op een oorlog zou uit- loopen wanneer Rusland zich niet aan het dreigement zou storen, doch voegde er aan toe, dat Rusland in dat geval het onderspit zou delven. Crawford voegde aan zijn verklaring het volgende toe: „Wanneer ik zeg dat de Rus sen moeten ontwapenen, be doel ik, dat een wijziging in de Russische regeering moet worden aangebracht". Het Belgisch elftal samengesteld. Het Belgische elftal, dat 7 April a.s. te Amsterdam tegen Nederland speelt, Is als volgt samengesteld Doel: Daenen; Achter: Aernaudts en Pan- naye; Midden: Putt'aert, Vermeu len en Debuck; Voor: Lemberecht, Coppens, De Cleyn. Chaves en Thirifayt. Reserves zijn: Moert, van Plan voor Dultschland van Bevln. Bevin heeft de conferentie var, Moskou een nieuw plan voorgelegd onder de titel „de toekomstige behandeling van Dultschland". Volgens dit Plan moeten de bezettende mogend heden het als him voornaam ste taak beschouwen het vol gende te bereiken: 1. Politiek^ omstandigheden, die de wereld voor een /ileirwe agressie zullen behoeden. 2) Economische omstandig heden die Duitschland in staat stellen zichzelf te bedruipen; 3) Een constitutioneel ap paraat, dat de belde eerste punten kan waarborgen aanvaardbaar ls voor het Dult- sche volk. 4) Een zoo groot mogelijke verantwoordelijkheid bij de Duitschers zelf. Fransche socialisten contra de Gaulle. ïn een verklaring, ondertee_ kend door Arres Lapaque, as- sitsent-secretaris-generaal van de Fransche socialistische partij, wordt gezegd: „in een tijd, nu ons land een periode vol moeilijkheden doormaakt, heeft cl© Gaülle zijn rede te Bruneval beëindigd met iets, dat neerkomt op een beroep op de rebellen. Met een onge looflijk gemis aan fatsoen poogde hij. in tegenwoordig heid van officieele vertegen woordigers van het buiten land, het Fransche volk op te zetten, tegen de grondwet, welke door dit volk vrije lijk is aanvaard. Met deze re de heeft de Gaulle zich ge plaatst in de rijen der tegen standers van de republiek." In de verklaring wordt de rede van de Gaulle verder geïnter preteerd als een poging om de weg tot persoonlijke macht te bereiden. De handel tusschen Engeland en Indonesië. Verklaring van minister Strachey. De Engelsche minister van voedselvoorziening, Strachey, heeft Maandagmiddag in het Lagerhuis verklaard, dat hij in het bijzonder het feit ver welkomt, dat de overeenkomst tusschen de Nederlandsche en Indonesische autoriteiten de grondslag zal leggen voor de spoedige hervatting van de handelsbetrekkingen tusschen Groot-Brittannië en Indonesië. Ook als de beschikbare hoe veelheden klein zijn, dan zal een spoedige hervatting van de handel een krachtige prikkel geven tot het herstel van de voedselproductie. Er waren, aldus vervolgde Strachey, in de laatste tijd po gingen gedaan levensmiddelen met Engelsche en Ameri kaansche schepen te Vervoe ren. De Nederlandsche autori teiten hadden hiertegen be zwaar gemaakt, doch dit was voor de onderteekening van de overeenkomst en hij hoopte dat de toestand zou verbete ren. Engeland, aldus ging Stra chey voort, zal een aanzienlij ke hoeveelheid suiker ontvan gen en ook vetten en thee. Toen men Strachey vroeg of hij zou streven naar import van thee uit Java en Sumatra me het oog op het feit, dat de autoriteiten op Ceylon een be lasting van 7% pence geheven hebben, antwoordde hij: „De export van thee uit Indonesië is de sleutel tot de wereld situatie". Engeland blijft steun aan Griekeland voortzetten. De Engelsche regeering heeft de Grieksche regeering er van in kennis gesteld, dat de eco nomische hulp van Engeland, die met ingang van 1 April niet meer zou worden verleend, voor een bepaalde tijd en in bepaalde mate zal worden ver lengd bij wijze van overgangs maatregel, totdat de huip van de V.S. van kracht wordt. Dit besluit werd genomen, nadat de goedkeuring vu het congres aan het voorstal van president Truman tot net ge ven van een leening van 400 millioen dollar aan Grieken land en Turkije vertraging had ondervonden. Men verwacht, dat de Brit sche autoriteiten van meening zijn, dat de na 1 April ver leende hulp uiteindelijk op de Grieksche regeering kan ver haald worden. Ïresideerd door den heer J. Ornee uit Middelburg, werd gesloten door ds. de Roos uit 's H. H.kinderen. CHR. BOND SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Zaterdagmiddag vierde de afd. Goes van de Prot. Chr. Bond van Spoor-, Tram- en ander vervoerpersoneel in de „Prins van Oranje" haar 30- jarig bestaan. De voorzitter, de heer A. Vreeke, releveerde o.a. de lotgevallen der afd. tijdens en na de bezetting en herdacht de door oorlogsge weld omgekomen leden. De secretaris, de heer M. Heins- dijk, gaf een overzicht van de lotgevallen der afd. deelde mede, dat de afd. thans 70 leden telt, een cijfer, dat nog nooit bereikt is. Felici tatie-toespraken werden uit gesproken door de heeren Hoogervest, lid van het Hoofd bestuur, A. de Lange, voor zitter van de Chr. Besturen bond en J. Weststrate, oud voorzitter. Aan een aantal leden werd het gouden C.N. V.-insigne uitgereikt wegens 25-jarig of langer lidmaat schap. De mondorgelclub ..Apollo", dirigent Henk Schrijver, verleende haar me dewerking, terwijl met een filmvoorstelling de middag werd besloten. EEN BIJZONDER JUBILEUM. Vandaag herdenkt Pieter Zweednk, landarbeider op de hofstede Strenge, de dag waar op hij 60 jaar geleden in dienst trad van dit landbouwbedrijf. Dit zeer bijzondere jubileum werd gisteren herdacht in een bijeenkomst van alle arbeiders, die op de hofstede werkzaam zijn. De directeur der N.V. de heer J. van Bommel van Vlo ten sprak den jubilaris toe en bracht de dank der familie Kakebeeke over voor de trouw en nauwgezetheid, waarmee hg steeds zijn plicht heeft vervuld. Van de gelegenheid, die dit jubileum bood, wenschte de di recteur gebruik te maken om alle werknemers, die meer dan 40 jaar voor de fam. Kakebee ke zgn werkzaam geweest een bewijs van erkentelijkheid uit te reiken. Deze werknemers zijn: P. Bolle, M. Bolle en Jan Thole- naar. Aan hen werd een couvert uitgereikt. De heer Van Zwee- dijk ontving tevens als herin nering een leuningstoel. De directeur kon voorts me dedeelen, dat het H. M. de Ko ningin heeft behaagd aan den heer Zweedijk toe te kennen de bronzen eeremedaille, ver bonden aan de orde van Oran- je-Nassau. ten hiertoe niet over te gaan. zoodat de bestaande toestand blijft gehandhaafd. Vervolgens werd de gemeen* te-rekening 1945 aangeboden. De commissie voor onderzoek hiervan werd samengesteld uit de heeren Dieleman en Plat* schorre. Daarna werden de rekenin gen 1944 en 1945 van het bur* gerlijk armbestuur, alsmede de begrooting voor 1947 van deze instelling goedgekeurd. Na bespreking werd beslo ten tot de bouw van 6 wo ningwetwoningen over te gaan en deze te bouwen aan de Ha venstraatBreestraat. Vervolgens deelde de voor zitter mede, dat de plannen voor de schoolbouw zijn goed gekeurd, zoodat binnenkort de aanbesteding hiervan kan plaats vinden. Bij de rondvraag werd door dhr. Oele geïnformeerd naar de wederopbouw van de haven en door dhr. Paulusse naar 't sloo- pingswerk van de toren. Nadat enkele huisvestingsproblemen ter sprake waren gebracht, werd de vergadering gesloten. Kloelinge EINDLES OUD-LEERLINGEN. Vrijdagavond vond in de o.L school te Kloetinge de eindlea plaats van de vereeniging van Land- en Tuinbouwcursussen. Nadat de drie leeraren, de hee ren van de Guchte, Phaff en van de Linde, de laatste les hadden behandeld, dankte de voorzitter, de heer W. P. Beye, B. en W. voor het beschik baar stellen van het schoollo kaal, alsmede de heer de Bruin' voor zijn medewerking. Vervolgens werd overgegaan tot uitreiking van de getuig schriften aan de volgende hee ren: J. v. Liere, C. Eversdgk, A. Sonké, C. Baarends, A, Oele, Joh. Schipper, P. Meeuw- se, F. J. Stevens, Joh. Hoog- strate, J. A. Trimpe-Burger, Joh. v. d. Velde, J. Weststrate, M. Herrebout, C. Toorenaar en A. J. Trimpe. De heer L. v. d. Linde ver klaarde zich bereid binnenkort een snoeiles te geven in de practijk. De burgemeester, baron H. M. Schimmelpenninck v. d. Oye, sprak de hoop uit, dat deze cursus nog lang zal be staan, waarbij op de volledi ge steun van B. en W. gere kend kan worden. De voorzit ter, de heer Beye, sprak een kort slotwoord. 's-Heer Arendskerke DE GEMEENTERAAD BIJEEN. Op de laatste openbare raadsvergadering te 's Heer- Arendskerke werden de voor schotten op de vergoeding voor de bijzondere scholen als volgt verdeeld: Herv. school 's Heer Hendrikskinderen 675.15, R.K.-school Lewe- dorp 1693.35, Chr. school te Lewedorp 1498.65 en Chr. school te Nieuwdorp 2686.90. Van den heer C. Brand te Heerenhoek werd aange kocht een perceel bouwgrond te Lewedorp voor de bouw van een aantal arbeiderswo ningen. Op voorstel van B. en W. werd besloten de Havenweg te Nieuwdorp te verbeteren en aan de provincie t.z.t. een subsidie te vragen. Na twee vrije stemmingen, een herstemming en een loting werd de heer J. v. d. Plasse benoemd tot gemeentewerk man te Nieuwdorp. Bij de rondvraag vroeg de heer Meijaard naar de monumenten voor oorlogsslachtoffers. Naar de voorzitter mededeelde zijn hiervoor opdrachten aan een beeldhouwer en een steenhou wer verstrekt. De voorzitter deed voorts enkele mededeelingen over de slechte toestand van de toren te 's Heer Hendrikskinderen. Deze heeft erg geleden van de vorst. Door Monumenten zorg wordt thans een kosten berekening gemaakt voor het herstel met als doel zoo spoe dig mogelijk de noodige ver beteringen aan te brengen. De kosten zullen wel hoog komen, maar de voorzitter zou het jammer vinden als de toren weg moest. Ellewoutsdijk HERBOUWPLAN GOEDGEKEURD. Donderdagmiddag kwam de raad dezer gemeente in vol tallige vergadering bijeen on der voorzitterschap van den Burgemeester. Ingekomen was een schrij ven van de gemeente Kapelle voor het instand houden van de stations in Zeeland. Beslo ten werd hierop adheasie te betuigen. Eveneens werd adheasie be tuigd op het raadsbesluit van Krabbendijke tot opheffing van de D.O.B. te Goes. Op een verzoek van de ver eeniging voor vreemdelingen verkeer tot toekenning van een jaarlijksche subsidie werd afwijzend beschikt. Het aanleggen van een sportterrein werd nog aange houden, daar voor het graaf werk momenteel geen werk krachten beschikbaar zijn en nog nader overleg met het waterschap moet worden ge pleegd. Bij de behandeling van het herbouwplan van deze ge meente werd door Ir. 't Hooft een uitvoerige toelichting ge geven, waarna het plan onver anderd werd vastgesteld. Daarna volgde een bespre king omtrent de afschaffing van het klassenstelsel op de algemeene begraafplaats. Met 4 -tegen 3 stemmen werd beslo Nagekomen advertentie Heden overleed, na een langdurig lijden, voorzien van het H. Oliesel, nog onverwacht, in het St. Joseph-ziekenhuis, onze innig geliefde Broeder, Behuwdbroeder en Oom, ANDREAS JOANNES LIMONARD, in de leeftgd van 60 jaar. J. J. G. LIMONARD. Amsterdam Soeur ANGÉLIQUE. B. A. KLIJBERG— LIMONARD. H. KLIJBERG, Kinderen en Kleinkind. J. C. LIMONARD. C. A H. LIMONARD— VANDECASTEELE en Kind. Vlissingen, 31 Maart '47. Coosje Buskenstr. 17. De begrafenis heeft plaats vanuit het St. Jo- sephziekenhuis. De gezongen uitvaart dienst zal plaats hebben op Woensdag 2 April a s., om 9 uur, in deO.L. Vrouwekerk. Eenige en algemeene kennisgeving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6