De ttBenelux"~Unie Spanje wordt een koninkrijk UIT DE PROVINCIE WALCH EREN Voorstellen van senator Vandenberg Eerste stapde douane-overeenkomst. Economische Unie op komst. Verschenen is de memorie van toelichting op het voor- loopig verslag van de Twee de Kamer over de douane overeenkomst met België Luxemburg, die geleidelijk zal worden uitgebouwd tot een volledige tolunie en een eco nomische unie. Na een historische be schouwing omschrijft de me morie de draagwijdte van de thans gesloten douane-over eenkomst. De in de douane-overeen komst voorziene maatregelen, welke onmiddellijk en recht streeks wijziging brengen in het goederenverkeer, zijn van meer beperkte strekking dan men geneigd is aan te ne-| men. De overeenkomst gaat niet verder dan toepassing van een voor de verdrag sluitende partijen gelijk ta rief van invoerrechten tegen over andere landen en het wederzijds verleenen van vrij stelling van invoerrechten bij invoer van goederen, af- invoer van goederen, her komstig uit het gebied Van den verdragspartner. Een volkomen tolunie komt in dit stadium nog niet tot stand. De douane-overeen komst heeft immers niet tot gevolg, dat de verdragsluitende partijen haar gebieden veree nigen tot één douane-gebied, dat zoowel naar buiten als naar binnen een eenheid vormt. De Nederlandsch-Belgische douane-grens wordt niet al leen gehandhaafd ten aanzien van de invoer uit andere lan den, doch in technisch op zicht mede in het goederen verkeer tusscben de verdrag sluitende landen onderling. De onderlinge grens kan eerst geheel worden prijsge geven, indien tusschen de verdragsluitei;de partijen een economische unie tot stand komt. Een zoodanige unie wordt door partijen als uit eindelijk resultaat van haar samenwerking beoogd. De ge leidelijke verbreeding van de ze samenwerking moet wor den gezien als een natuurlijke, ontwikkelingsgang. POLITIEKE BETEEKENIS De memorie wijst er dan op, dat de op 5 September 1944 te Londen gesloten douane overeenkomst tusschen Neder land en België een daad van groote politieke en economi sche beteekenis is. Immers, of schoon uiteraard de voortdu rende zelfstandigheid in po litiek opzicht van elk der drie landen als uitgangspunt vooropstaat, zoo kan toch het afbreken van onderlinge ta riefmuren en het aanvaarden van een gelijk tarief van in voerrechten tegenover andere landen, niet zonder politieke gevolgen blijven, temeer niet' nu bij de beoordeeling van de maatregelen steeds in het oog1 moet worden gehouden, dat zij slechts een voorloo- pige eerste grondslag voor samenwerking vormen, welke bestemd is om nader te wor den verbreed en uitgebouwd. Naarmate de onderlinge sa menwerking op fiscaal- en economisch gebied nauwer en meer omvattend wordt hetgeen een voortdurend over leg op deze gebieden tusschen de betrokken regeeringen en uitvoerende instanties en even eens het treffen van vele ge meenschappelijke maatregelen zal medebrengen zal de bestaande en groeiende belan gengemeenschap den betrok ken volken steeds duidelijker voor oogen komen te staan. DE PLANNEN. De verdragsluitende par tijen zijn voornemens. de douane-overeenkomst uit te bouwen tot een volkomen tol unie. Deze ontwikkeling zal echter eerst voltooid zijn met de unificatie van de accijn zen, van de omzetbelasting en van alle belastingen op de invoer, andere dan de eigen lijk gezegde douane-rechten. Hierbij behoeft niet de eisch te worden gesteld van een voor de verdragsluitende par tijen volkomen gelijkluidende wetgeving. Volstaan kan wor den met de verwezenlijking van een gelijke economische druk van de bedoelde belas tingen in Nederland en in de Belgisch-Luxemburgsche eco nomische unie. Aan de volle dige uitwerking van de hier toe noodige voorstellen wordt de laatste hand gelegd. ECONOMISCHE UNIE. Het einddoel is liet tot stand brengen van een eco nomische unie. Wordt dit doel bereikt, dan zullen noch invoerrechten, noch contingeuteeringen of de viezen-restricties liet han delsverkeer tusschen de verbonden landen onderling belemmeren en zullen de voorwaarden zijn geschapen voor het voeren van een gemeenschappelijke handels politiek met derde landen. Dit vereischt een volledige samenwerking op economisch gebied. Het prijs- en loonpeil van de deelnemende landen zal aan elkaar moeten wor den aangepast. De landen- zul len tot een gelijke of al thans gelijkgerichte mone taire en financieele politiek moeten komen en de orde ningsmaatregelen, alsook de sociale politiek in die landen, zullen moeten harmonieeren. Een gunstige omstandigheid voor deze samenwerking is de nagenoeg gelijke grootte, het geringe verschil in aan tal inwoners en de ongeveer gelijke economische beteeke nis der beide deelen. De uit gestrekte gemeenschappelijke grens zal de economische aanpassing bevorderen. Desniettemin zullen vele moeilijkheden moetgp worden overwonnen, voordat een eco nomische unie werkelijkheid zal zijn geworden. De bestu deering van verschillende met de sluiting van een eco nomische unie verband hou dende vraagstukken, zooals verschillen in loon- en kosten- peil, ongelijke druk 'van so ciale lasten, verschillen in be lasting- en handelspolitiek, bepalingen tot bescherming van eenige algemeene belan gen (gezondheid van mensch, dier en plant, goede zeden, openbare veiligheid) is reeds ter hand genomen. Aan de hand van de conclu sies, waartoe deze studie zal leiden, en van de resultaten met de douane-overeenkomst en de douane-unie in de prac- tijk opgedaan, zal voortge- werkt worden. Nieuw stadhuis voor Den Haag. Onder groote belangstelling heeft de oud-burgemeester van den Haag, de heer de Monchy, gisteren de eerste spade gesto ken voor de bouw van een nieuw stadhuis in de residen tie. Het plan voor de bouw van een stadhuis dateert reeds van 1910. Het zal echter wel 13 of 1-1 jaar duren voor het nieuwe stadhuis in gebruik kan wor den genomen. Aardappelkweekdag. Te Leeuwarden werd een aardappelkweekdag gehouden, die door talrijke kweekers uit het geheele land werd be zocht. De voorzitter, prof. dr. J. C. Dorst, wees er op. dat het zoeken naar betere rassen en betere werkmethoden ge boden blijft. De heer J. Bekius sprak in zijn rede over aard. appelselectie als zijn. meening uit, dat eigenheimers nog niet hadden afgedaan. Alles staat of valt met goede selectie. Naast stamselectie moet men planten uitzoeken. Dr. Oortwijn sprak over de wrat ziekte. Tenslotte sprak ir. Verhoeven over het lichtklem- onderzoek ter vaststelling van het aardappelras. Beide beenen afgereden. Zaterdagavond wilde de 19- jarige voetgangster G. G. uit de Spionkopstraat in Den Haag aan de Schalkburger straat op een rijdende tram van lijn 13 springen, waardoor zij kwam te vallen en onder de tram raakte. Beide beenen werden haar onder de knie af gereden. Zij werd per G.G.D. vervoerd naar het ziekenhuis aan het Westeinde, waar zij werd opgenomen. Duizenden rantsoenen gestolen. Ingebroken werd in een broodjeszaak in de Rijnstraat te Den Haag door vernieling van een ruitje van de toe gangsdeur. Ontvreemd werden 5750, en toewijzingen voor 1000 rantsoenen melk, 10.000 rantsoenen brood, 1000 rant soenen vleesch, 1000 rantsoe nen eieren en rantsoenen voor 75 kg. suiker. in Beroering Eindhoven. Een dagblad in Eind hoven bracht gisteren een groot artikel, waar. in werd beweerd, dat de lichtstad door een atoomnevel met vernie tiging werd bedreigd. Dit artikel verwekte nogal beroering. De te lefoons op de politie- en redactiebureaux rinkel den voortdurend, door dat zenuwachtig ge worden inwon era nadere inlichtingen wenschten. De gemoederen be daarden eerst, toen de winkeliers op hun ra men plakten, dat het artikel slechts een mis plaatste April-mop was. Nog een bon voor één ei» Behalve de reeds aangewezen bbn voor twee eieren, zal deze week in de bonnenlijst nog een bon voor een ei worden be kend gemaakt. De aflevering van dit derde „Paaschei" zal echter eenige tijd vergen. De aanvoer van eieren is namelijk niet zoo, dat aflevering van drie eieren voor alle leeftijds groepen nog deze week mag worden vexwacht. In het alge meen is de kans, dat op de tweede nog aan te wijzen bon voor Paschen geleverd wordt, niet groot. Het prinselijk paar in Zwitserland. H. K. H. Prinses Juliana is gisteren met Prinses Margriet in Zwitserland aangekomen. Om ongeveer 12 uur arriveer de zij op het vliegveld te Cha teau' Neuf. Prins Bernhard die met Be'atrix en Irene reeds eerder in Zwitserland was ge. arriveerd, was zijn gemalin per trein tegemoej- gereisd. De werkgelegenheid. Op 22 Maart 1947 stonden ingeschreven 1494 (29) perso nen, waarvan er 909 in de D.U.W. waren tewerkgesteld. Tevens stonden nog ingeschre ven 3252 vorstwerkloozen uit het vrije bedrijf. Over de week eindigend 22 Maart 1947 wer den 532 (30) personen ge plaatst. Het aantal overgeble ven aanvragen bedroeg 664 (285). De tusschen haakjes geplaat ste cijfers hebben betrekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: behangers, stof feerders, leerling letterzetters, leerling drukker, kistenmaker, zager, leerjongens confectiefa briek, kantooipersoneel, zand- vormers, zandvormer-bedrijfs- leider, metaalbewerkers, naai machinemonteurs, electricien, leerjongens metaalnijverheid, winkelbediende, magazijnbe dienden, kampknechts, lood gieters, slijper, monteur, hulp- lasscher, smeden, dragline machinisten, loopknechts, kookster, typistes, huishoude lijk personeel, machinestiksters en naaisters, winkelpersoneel, leerling modiste, kantoorper soneel, verpleegsters, gediplo meerd of aank. kraamverzorg ster, kamermeisjes, sex*veuze, hotelpersoneel. Zuid-Be veland: drukkers, zetters, pomper, spoeljongen voor apotheek, zeilmaker, wasscherijpersoneel, schoen maker, smeden, automonteurs, loodgieter, bankwerkers, plaat werker, radiateuren monteurs, metaalbewei'kers, electriciens, boekbinders, bakker, boom- kweekersknechten, aankomend kellner, chauffeur, rijwielbe waarder, kantoorpersoneel, wasscherijpersoneel, pedicure, naaister, huishoudelijk perso neel. Tholen: kleermaker, auto monteur, bakkersknecht, mos selpellers, huishoudelijk perso neel. Wetsontwerp van Franco. Generaal Franco heeft vol gens radio-Madrid Maandag avond aangekondigd, dat Span je tot koninkryk uitgeroepen zal worden. Franco zal staats hoofd zijn en er zal een regent- schapsraad worden ingesteld, aldus de radio. Aan het parlement zal een wetsontwerp worden voorge legd, volgens hetwelk Spanje een katholieke en sociale staat zal worden, ingericht als een koninkrijk, met hemzelf (Fran co) als staatshoofd. In het wetsontwerp wordt tot uitdrukking gebracht, dat generaal Franco zich ten allen tijde het recht voorbehoudt een persoon aan te wijzen, die hem zal opvolgen. Het ontwerp voorziet in de instelling van een „raad van h,et koninkrijk", omvattende een twaalftal leden, en van een regentschapsr aad'be staande uit drie leden van de „raad van het koninkrijk". In het ontwerp wordt tot uitdrukking gebracht, dat de monarchie als zoodanig niet hersteld zal worden voordat generaal Franco is overleden of niet meer in staat is tot uitoefening van zijn functie. DE REDE VAN FRANCO. De rede van generaal Fran co hield in het algemeen een verdediging van zijn econo misch en sociale politiek in. Slechts aan het eind van zijn rede vermeldde hij kortweg, dat het nieuwe grondwetsont werp aan het parleme'nt was voorgelegd en onmiddellijk be handeld zou worden. Franco besloot: „Nu wij een van de moeilijkste tgden in de wereldgeschiedenis achter de rug, een heldere horizon voor ons en ons stelsel stevig ver ankerd hebben, dien ik een wetsontwerp in. waarbij de op volging geregeld wordt. Dit ontwerp beteekent geen wijzi ging van onze politiek". Staking dreigt in het Ruhrgebied. Woensdag a.s. zullen te Bochem afgevaardigden van vakvereeni gingen van mijn werkers bijeenkomen, die de mogelijkheid van een mijnwer- kersstaking in het geheele Ruhrgebied, als protest tegen de voedselsehaarschte, zullen bespreken. Naar verluidt, zijn Britsche functionarissen van meening, dat er 50 procent kans bestaat, dateen derge lijke staking zal worden uitge roepen. Het zou de eerste sta king op groote schaal zjjn sinds Hitier aan de macht kwam. 300.000 mijnwerkers zouden er bij betrokken zijn en bijna 250.000 ton steenkool zou dagelijks verloren gaan. Schouwen en Duiveland: schoenmaker, wagenmaker, leerling-fitter, lijnwerkers, mo lenaarsknecht, leerling kellner, hotelkok, huishoudelijk per soneel. Zeeuwsch-Vlaanderen: meu belmakers, stoffeerders, bank werkers, loodgieters, electiïsch lasscher, automonteur, leer jongen voor garage, kantoor personeel, vlasser, wevers, draaier, machinist, stoker-ma chinist, vormers, smid, loop jongen, gevorderd kapster, "naaister, reizigster', verkoop sters, kamermeisjes, kantoor bediende, textielarbeidsters, huishoudelijk personeel. Het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Middelburg heeft bij kantoren te Vlissingen, Goes, Kruiningen, Tholen, Zierikzee, Terneuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. Haven van Vlissingen. In het jongste bericht aan zeevarenden wordt medegë- deeld, dat de opruiming van het zichtbare wrak be-E in de Koopmanshaven te Vlis singen binnenkort zal worden voortgezet. Bank yoor Zeeland. Aan de algemeene verga dering van aandeelhouders der N.V. Bank voor Zeeland te Goes Is voorgesteld het dividend voor het afgeloopen boekjaar te bepalen op 6 (v.j. 5 Vlissingen HARMONIE „ONS GENOEGEN". Voor een volle Scheldehal if de Harmonie „Ons Ge noegen" Zaterdag 29 Maart haar uitvoering ten bate van het instrumentenfonds. Na een kort openingswoord door den heer Naerebout, werd een zeer aantrekkelijk programma afgewerkt, waar van vooral de wals Wiener- Burger en de groote selectie Classical Memoires de hoog tepunten vormden. Hierna vond in de pauze een verloting plaats, waarna de voorzitter van het instru mentenfonds, den heer J. Ie Clercq zijn dank uitsprak voor de medewerking van de ingezetenen. Vermeld diexxt nog het op treden van de signaalafdee- ling band, welke voor een aangename afwisseling zorgde. Een gezellig bal - besloot deze zeer geslaagde avond. SPREEKUUR WETHOUDER POPERING. De wethouder van volks huisvesting te Vlissingen, de heer A. Poperlng. is a.s. Don derdag verhinderd om op de gebruikelijke tijd spreekuur te houden. ENGELSCHE SCHOOL JEUGD OP BEZOEK. In verschillende plaatsen van Zeeland zijn de Engelsche schooljongens en -meisjes ge- arriveerd, die door het uitwis selingssysteem van de World Friendship Organisation een bezoek aan Nederland kunnen brengen. Voor de 25 jongens en meis jes, die te Vlissingen zijn on- dei'gebracht is een aantrekke- lijk vacantieprogram opgesteld. Het Vlissingsche gemeente bestuur heeft Zaterdagmorgen de jeugdige gasten ontvangen, waarbij burgemeester Kolff iets vertelde van Vlissingen's historie in blijde en benauwde dagen. Miss Pennington, die leidster is van deze W.F.O.-groep, dankte voor de hartelijke ont vangst. Zaterdagavond was er een Ingrid Bergman Bijz. Gerechtshot Den Bosch De officiereii-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Den Bosch, kamer voor Zeeland, heeft 12 personen buiten ver volging gesteld omdat de ge rezen verdenking niet onge grond was, maar .geen straf oplegging wettigde. Acht per sonen werden vrijgesteld van vervolging omdat de gerezen verdenking ongegrond was. Vier personen werden ver oordeeld tot onder toezicht- stelling, verplichting tot ar beiden en ontzetting rechten. Tien personen tot ontzetting rechten en onder toezichtstel- ling. Twee personen tot ontzet ting rechten. Voorts werden veroordeeld: D. de Jonge, St. Annaland, onder toezichtstelling, ver plichting om te arbeiden, af stand doen van radio en ont zetting rechten. J. van Kleunen, Goes, on der toezichtstelling, verplich ting om te arbeiden, afstand doen van radio en ontzetting rechten. P. Moelker, Zierikzee, on der toezichtstelling, 250 be talen en ontzetting rechten. Bertha M. Vervaet, geb. Martens, afstand doen van haar radio. A. L. Simonse, Hoofdplaat, 400 betalen en ontzetting rechten. WERKTE VOOR WAL* CHEREN. Wij brachten enkele dagen geleden een foto van de Ame* rikaansche filmster Ingrid Bergman, die gehuldigd werd door den Nederlandschen ge zant te Washington voor haar medewerking aan een radio hoorspel ten bate van de Nederlandsche oorlogsgetrof fenen. De Church World Service deelt ons thans mede, dat de opvoering van dit hoorspel een onderdeel is van een om vangrijke campagne voor deze hulpverleening. Het hoor spel, dat tot titel heeft „Flood Tide" geeft in het bij zonder de strijd van Walche-i ren weer. Men hoopt opnieuw geld en goederen bijeen te brengen om voort te kunnen gaan met de steun aan noodlijdende ge bieden. Hij wenschl de V. N. in tel^v-^aardi^n met schakelen. Griekenland, dat Amerika maar zijn meening de Russen moest mededeelen, dat zij moe ten ontwapenen, daar Ameri ka anders de atoombom tegen hen zal gaan gebruiken en maatregelen op economisch gebied zal nemen. Het gaf toe, dat het op een oorlog zou uit- loopen wanneer Rusland zich niet aan het dreigement zou storen, doch voegde er aan toe, dat Rusland in dat geval het onderspit zou delven. Crawford voegde aan zijn verklaring het volgende toe: „Wanneer ik zeg dat de Rus sen moeten ontwapenen, be doel ik, dat een wijziging ln de Russische regeering moet worden aangebracht". De republikeinsche senator Arthur Vandenberg heeft voorgesteld de Vereenigde Na ties het recht van veto te ge ven inzake de voorgestelde Amerikaansche hulpverleening aan Griekenland en Turkije. Volgens het voorgestelde amendement, kan de Ameri kaansche hulp aan Grieken land en Turkije worden ge staakt of verminderd, wan neer de Ver. Naties dit wen- schen en wel bij meerderheid van stemmen in de assemblee en met zeven van de elf stem men in de Veiligheidsraad. Van het recht van veto zou in de Veiligheidsraad echter geen gebruik kunnen worden ge maakt. SENATOR CRAWFORT WIL OORLOG. Een republikeinsch congres lid, F. Crawford van Michigan, zeide in de commissie voor buitenlandsche zaken van het Het Belgisch elftal samengesteld. Het Belgische elftal, dat 7 April a.s. te Amsterdam tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Daenen; Achter: Aernaudts en Pan- naye; Midden: Puttaert, Vermeu len en Debuck; Voor: Lemberecht, Coppens, De Cleyn. Chaves en Thirifayt. Reserves zijn: Moert, van den Driest, Vercammen lAnouL Plan voor Dultschland van Bevin. Bevin heeft de conferentie va„ Moskou een nieuw plan voorgelegd onder de titel „de toekomstige behandeling van Duitse hl and". Volgens dit plan moeten de bezettende mogend heden het als hun voornaam ste taak beschouwen het vol gende te bereiken: 1 Politiek* omstandigheden, die de wereld voor een nieuwe agressie zullen behoeden. 2) Economische omstandig heden die Duitschland in staat stellen zichzelf te bedruipen 3) Een constitutioneel ap paraat, dat de belde eerste punten kan waarborgen en aanvaardbaar is voor het Duit- sche volk. 4) Een zoo groot mogelijke verantwoordelijkheid bij de Duitschers zelf. Fransche socialisten contra de Gaulle. In een verklaring, ondertee_ kend door Aires Lapaque, as- sitsent-secretaris-generaal van de Fransche socialistische sartij. wordt gezegd: „in een ijd, nu ons land een periode vol moeilijkheden doormaakt, heeft de Gaulle zijn rede te Bruneval beëindigd met iets. dat neerkomt op een beroep op de rebellen. Met een onge looflijk gemis aan fatsoen poogde bij. in tegenwoordig heid van officieele vertegen woordigers van het buiten land. het Fransche volk op te zetten, tegen de grondwet, welke door dit volk vrije lijk is aanvaard. Met deze re de heeft de Gaulle zich ge plaatst in de rijen der tegen standers van de republiek." In de verklaring wordt de rede van de Gaulle verder geïnter preteerd als een poging om de weg tot persoonlijke macht te bereiden. De handel tusschen Engeland en Indonesië. Verklaring van minister Strachey. De Engelsche minister van voedselvoorziening, Strachey, heeft .Maandagmiddag in het Lagerhuis verklaard, dat hrj in het bijzonder het feit ver welkomt, dat de overeenkomst tusschen de Nederlandsche en Indonesische autoriteiten de grondslag zal leggen voor de spoedige hervatting van de handelsbetrekkingen tusschen Groot-Brittannië en Indonesië. Ook als de beschikbare hoe veelheden klein zijn, dan zal een spoedige hervatting van de handel een krachtige prikkel geven tot het herstel van de voedselproductie. Er waren, aldus vervolgde Strachey, in de laatste tijd po gingen gedaan levensmiddelen met Engelsche en Ameri kaansche schepen te vervoe ren. De Nederlandsche autori teiten hadden hiertegen be zwaar gemaakt, doch dit was voor de onderteekening van de overeenkomst en hij hoopte dat de toestand zou verbete ren. Engeland, aldus ging Stra chey voort, zal een aanzienlij ke hoeveelheid suiker ontvan- en en ook vetten en thee. 'oen men Strachey vroeg of hij zou streven naar import van thee uit Java en Sumatra me het oog op het feit, dat de autoriteiten op Ceylon een be lasting van pence geheven hebben, antwoordde hij: „De export van thee uit Indonesië is de sleutel tot de wereld situatie". Engeland blijft steun aan Griekeland voortzetten. De Engelsche regeering heeft de Grieksche regeering er van in kennis gesteld, dat de eco nomische hulp van Engeland, die met ingang van 1 April niet meer zou worden verleend, voor een bepaalde tijd en in bepaalde mate zal worden ver lengd bij wijze van overgangs maatregel, totdat de hrnp van de V.S. van kracht wordt. Dit besluit werd genomen, nadat de goedkeuring vr».n het congres aan het voorstal van president Truman tot net ge ven van een leening van 400 millioen dollar aan Grieken land en Turkije vertraging had ondervonden. Men verwacht, dat de Brit sche autoriteiten van meening zijn, dat de na 1 April ver leende hulp uiteindelijk op de Grieksche regeering kan ver haald worden. jezellig avondje, dat door de H.B.S.-leerlingen was georga niseerd. Het programma voor de Engelsche gasten bevat uit stapjes naar yerseke, Middel burg enz. EEN AFSCHEID. Maandagmiddag nam het verzameld personeel van de Eilandwerf der N.V. Kon. Mij. .,de Schelde" in een korte slechtigheid afscheid van den ïeer A. Meerman, baas in de afd. S.B. die wegens het be reiken van de 65-jarige leef tijd na 43 dienstjaren de Mij. ging verlaten. De Hoofdbaas de heer Nae rebout sprak den heer Meer man hartelijk toe, en memo reerde eenige feiten uit diens lange loopbaan. De heer Meerman dankte met eenige woorden voor deze hulde en de hem geschonken cadeaux, waarna allen met een handdruk van den jubilaris afscheid namen. Middelburg EEN 40-JARIG JUBILEUM. Op Donderdag 3 April hoopt de heer A. Flipse het feit te herdenken, dat hij vóór 40 ja ren als drukker in dienst trad bij de N.V. Drukkerij Altorffer, te Middelburg. OUDSTE INWONER VAN MIDDELBURG OVERLEDEN In Middelburg overleed op i-jarige leeftijd de heer A, van Dijk. De heer van Dijk, die aan de Haringplaats woon de, was de oudste inwoner van de Zeeuwsche hoofdstad. DE SLAG OM ARNHEM VOOR C.F.A.LEDEN Zaterdagmiddag werd in de Schouwburg te Middelburg een speciale voorstelling gege ven van de Engelsche rolprent „Theirs is the Gloi*y" (De slag om Arnhem) voor leden van de CFA De film werd met zeer veel belangstelling gadegesla gen en maakte diepe indruk op de aanwezigen. St. Laurens VERGADERING „GROENE KRUIS". Donderdagavond hield de Groene Kruis-ver. Seroosker- keSint Laurens haar 38e jaarvergadering in het gem. verg. lokaal. Uit het verslag van den secretaris, den heer J. Versluys, bleek, dat 38 leden vertrokken en een even gelijk aantal nieuwe leden toetraden, zoodat het aantal gelijk bleef, namelijk 644. De rekeningen over 1946 van Groene Kruis en t.b.c.-bestrjjding werden met een totaalbedrag van resp. 1355.36 en 1008.34 goedge keurd. Bij de bestuursverkie zing werden gekozen: in de va cature P. Boon dhr. A. Fran ke Jr., St. Laurens en vac. mej. A. de Jager, mevr. Bom mel jéWisse en herkozen A. Melis. Bij monde van den secretaris werd den scheidenden voor zitter. P. Boon. in hartelijke bewoordingen dank gebracht voor zijn 14-jarige arbeid als voorzitter en werd hem het eere-vöorzitterschap aangebo den. Benoemd werd als bode voor Serooskerke W. J. Louwerse en voor St. Laurens A. Louws. Na afloop der vergadering werd door het bestuur tot voorzitter gekozen het be- bestuursüd A. C. Schipper te Sint Laurens. CHR. VROUWENBOND. Vrijdagavond hield de Ned. Chr. Vrouwenbond te Souburg een vergadering, onder leiding van mej. Joziasse. In deze bij eenkomst heeft mevr. Stene- ker op buitengewoon boeiende wijze verteld over de tijd, die zij met haar familie tijdens de Japansche bezetting in de kam pen heeft doorgebracht. Veel leed en ellende, maar1 ook ver telde zij van veel zegen en over het werk dat in deze plaatsen van ellende door Pa v. d. Steur is verricht. Met dankzegging werd deze vergadering gesloten. Serooskerke UITBREIDING ELECTRIFI- CATTE. In de Dinsdag gehouden vergadering van de raad van Serooskerke werd overeen* komstig het voorstel van B. W. besloten tot het ver leenen van een jaarlijksche bijdrage van 308.25 gedu rende 15 jaar voor electrifi- catie van de geheele Lepel* straat en een gedeelte van de Vrouwenpoldersche straat* weg. Naar aanleiding van het be* sluit, genomen in de vorige vergadei'ing, waarbij de ex ploitatievergoeding voor het bijzonder lager onderwijs is gesteld op 12.per leer ling, wordt op verzoek van het bestuur der Vereeniging voor Gereformeerd Lager on derwijs een voorschot verleend van 100 van deze vergoe ding, tot., een bedrag van 1444, betaaldbaar in 4 ter* mijnen. Door den heer C. Broerse een plan opgesteld voor herbeplanting van de dorps kern, dat door de raad wordt ;ekeurd. Voor de uitvoe ring hiervan zal gewacht moe ten worden op de overname van het plantrecht, dat nu aan den Ambachtsheer be hoort, door de gemeente. BENOEMING. Tot onderwijzer aan de school op Geref. grondslag te Serooskerke is benoemd de heer H. Grootmittelink. SCHAKEN TERNEUZEN WON VAN VLISSINGEN. Zondag is de eerste wed strijd gespeeld tusschen Vlis singen I en Terneuzen I om het clubkampioenschap van Zeeland. Terneuzen won met 64. De gedetailleerde uit slag was: D. KeetbaasB. Burger 1 0; G. de RegtJ. P. v. d. Staal J,£; B. Schreuder A. Hamelinck G. RuygS. W. Henry y2 P. Vijn—G. Dijselijnek 01; J. v. HoveA. v. d. Staal VsV2C. MommaasJ. J. Kaan 01; A. BoerJ. v. d. Ree P. Langedgk— A. Stadhouder J. Jan senA. Stadhouder 01. To taal 46. Kerknieuws GEREF. KERKEN. Bedankt voor Koudekerka Th. Oostra te 's-Gravenmoer. Nagekomen advertentie O.- en W.-Souburg „WEES EEN ZEGEN". Voor een geheel gevulde zaal werd Vrijdagavond te Souburg door de C.M.V. „Wees een zegen" en de jeugdclub „De Schakel" het 25-jarig bestaan hei-dacht De presidente, mej. Brasser, opende deze bijeen komst met gebed en een wel komstwoord. Zij gaf een over zicht Van het werk vanafde oprichting tot nu toe. Verder was de avond gevuld met zang, tooneelstukjes en ta bleaux. In de pauze werd een verloting gehouden van kle dingstukken, die door de leden van oud tot nieuw waren ver werkt. Ds. Spijkerboer sloot de vergadering met dankzeg ging. Heden overleed, na een langdurig lijden, voorzien van het H. Oliesel, nog onverwacht, in het St. Joseph-ziekenhuis, onze innig geliefde Broeder, Behuwdbroeder en Oom, ANDREAS JOANNES LIMONARD, in de leeftyd van 60 jaar. J. J. G. LIMONARD. Amsterdam Soeur ANGÊLIQUE. B. A. KLIJBERG— LIMONARD. H. KLIJBERG, Kinderen en Kleinkind. J. C. LIMONARD. C. A H. LIMONARD— VANDECASTEELE en Kind. Vlissingen, 31 Maart '47. Coosje Buskenstr. 17. De begrafenis heeft plaats vanuit het St. Jo- sephziekenhuis. De gezongen uitvaart dienst zal plaats hebben op Woensdag 2 April a.s., om 9 uur, in de O.L. Vrouwekerk. Eenige en algemeene kennisgeving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2