PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT Hoe Kruiningen ontstond Op zoek naar Martin Bormann Dakota - bemanning Geweldige brand te Haifa Vandaag ongedeerd gevonden Utility-dekens komen 190e Jaargang - Nr. 77 Uitgave van de Firma Provinciale Zecuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 1 April 1947, ABONNEMENTSPRIJS» 25 cent per week s f 3.20 per kwartaalfranco per post f 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—. Bureaux gevestigd te Vllssingen Walatraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924 Goes; Torfkade 15. telefoon 2475 Oostburg s Gratamastraat 3. telefoon 1G2 Tem euren Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg* Het wereldgebeuren Hij werd gezien in Spanje, Australië en elders. Zijn portret verspreid. Met medewerking van het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken is een jacht op groote schaal in fezet naar Martin Bormann, e gewezen reserve-führer van het Derde Rijk, die sinds het einde van de oorlog spoorloos is verdwenen. Men heeft nl. gegronde redenen om aan te nemen, dat Bormann, door het Internationale Tribunaal te Neurenberg bij verstek ter dood veroordeeld, nog steeds in leven is. Volgens geruchten en berichten in de wereldpers zou hij herhaalde malen zijn gesignaleerd en wel op plaatr sen, die nogal ver van elkaar verwijderd zijn, Spanje, Au stralië en Zuid-Amerika. Prompt enkele dagen na het lanceeren van deze berichten werden zij steeds weer ten stelligste tegengesproken of in elk geval niet bevestigd. Niettemin worden de na sporingen naar het verblijf van Bormann onverdroten en op methodische wgze voortgezet. Het Amerikaansche departe ment heeft een van zijn des kundigen, T. Dunnigan van de politieke sectie, opgedragen een goed portret van Bormann op te zoeken en afdrukken daarvan te distribueeren bij alle Amerikaansche diploma tieke vertegenwoordigers In het buitenland. Het blijft mogelijk, zoo ver klaarde Dunnigan, dat wij aan het zoeken zijn naar een doode. Als hij echter leeft zul len wij geen enkele kans voor bij laten gaan om hem te vin den. Daarom geven wij zijn Ïiortret een zoo groot' moge- ijke verspreiding. Zijn uiterlijk immers is veel minder bekend In Engeland leerplicht tot 15 Jaar. Over twee dagen zal in En geland een wet van kracht worden waarbij de leerplichtige leeftijd voor de jeugd wordt verhoogd tot 15 jaar. Dit be- teekent, dat dit jaar 400.000 schoolkinderen een jaar langer onderwijs zullen ontvangen. Speciale opleiding van onder wijzers is in volle gang en 4000 nieuwe klasselokalen meerendeels pre-fabricated zijn reeds klaar. De kosten van deze onder- wijsuitbreiding zullen voorloo- pig 100 millioen pond sterling per jaar bedragen. De Hekla op IJsland in werking. De Hekla, de groote vulkaan op IJsland is weer in werking getreden. Schepen, die uit de IJsland- sche kust voeren, werden met asch bedekt, die door de Hekla 9000 meter hoog de lucht in gestoten wordt. Waarnemings vliegtuigen melden, dat lava- stroomen van dc Oostelijke en Noordoostelijke helling vloeien. Het land is daar echter onbe woond, zoodat niet voor men- schenlevens behoeft te worden gevreesd. De laatste groote uitbarsting van de Hekla had in 1845 plaats en duurde met tuschenpoozen 7 maanden lang. De Sowj"et"Unie over de atoombom. Het hoofd van de afdeeling „internationale veiligheid" van het Amerikaansche departe ment van buitenlandsche za ken, Johnson, heeft verklaard, dat de Sowjet-Unie door haar houding ten aanzien van de controle op de atoomenergie de V.S. wil ontwapenen. Johnson verklaarde, dat de USSR sinds vorig jaar Juni op de onmiddelllijk buiten de wet stelling der atoombom en de stopzetting van de produc tie ervan heeft aangedrongen, doch terzelfder tijd te kennen heeft gegeven, dat een conven tie voor de controle later moet worden uitgewerkt. „Indien wij opnieuw, zullen toegeven aan de bedriegelijke voorspiegeling, dat bewapening op zichzelf een oorzaak van de oorlog is, zullen wij de deur Y??r het onheil open zetten", aldus Johnson. DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. Tn vele plaatselijke verkie zingen jn Engeland hebben blijkens de uitslagen, die Zon dagavond bekend werden, de tederst611 ne<^er^aaS &e~ Het centraal bureau der con servatieve partij heeft zijn vol doening over deze eerste resul taten te kennen gegeven en net voorspelde, dat latere uit slagen deze tendenz zouden bevestigen. In sommige plaatsen vonden de verkiezingen Zondag plaats, houdenWerden' £e" dan dat van andere prominen te Nazi-figuren. Bormann gaf er de voorkeur aan in het duister achter de coulissen te werken en niet zooals zijn meer ijdele bentgenooten in het volle licht der schijnwerpers. Ondanks zijn „bescheiden heid" heeft Bormann één keer, in 1939 een foto van zich laten maken, op aandringen van Hitier. Opdat „zijn beeltenis voor het nageslacht gespaard zou blijven". Een afdruk van deze foto is toevalliger wijze oorlogsbuit geworden van het Amerikaansche leger. Boven dien heeft het Amerikaansche departement aan de legerdien sten opgedragen voor een zoo gedetailleerd mogelijke be schrijving van het uiterlijk van Bormann te zorgen. Het grootste deel van de in lichtingen over het verblijf van Bormann komt uit Zuid-Euro pa, in het bijzonder uit Spanje. Een speciale opsporingsploeg zal dan ook vertrekken naar de Amerikaansche ambassade Madrid. Franco-Spanje js on getwijfeld het meest aantrek kelijke land voor voormalige N azi-grootheden verbergen. om zich te Stakende doodgravers. Een Zaterdag j.l. begon nen staking te Sydney van doodgravers en as sistenten voor crematie, die hoogere loonen eisch- ten, heeft tot nog toe de begrafenis van 130 per sonen verhinderd. Er vonden slechts een paar begrafenissen door niet bij de doodgraversbond aangesloten doodgravers plaats. Bevin zond een boodschap. De Britschè minister-presi dent Bevin heeft uit Moskou een boodschap gezonden aan de Nederlandsche regeering en aan minister-president Sjahrir, waarin hij zijn vreugde uit over het teekenen van Linggadjati. Hij spreekt over „een belang rijke bijdrage tot de vrede in het Oosten Duitsch onderwijspersoneel naar de Ver. Staten. De Amerikaansche ministe ries van buitenlandsche zaken, oorlog en marine deelen mede, dat uitgekozen Duitsche leera ren, predikanten en deskundi gen op het gebied der voor lichting een bezoek zullen brengen aan de V.S. om daar het werk, dat op de respectie ve gebieden wordt verricht, te bestudeeren. Desbetreffende Amerikaansche specialisten zullen een bezoek brengen aan Duitschland om leidende Duit sche figuren te adviseeren over de nieuwe politiek, welke men voornemens is te voeren om de democratische heroriëntatie van het Duitsche volk te be vorderen en de cultureele ban den tusschen de beide landen te herstellen. De Duitschers zul len zes tot twaalf maanden in V. S. verblijven. Ontevreden rijkspersoneel. Op 28 en 29 Maart j.l. hield de centrale van veree- nigingen van personeel in 's rijks dienst te 's Gravenhage haar alg. bestuursvergadering, waarop afgevaardigden van 31 organisaties tegenwoordig waren. Op deze vergadering bleek, zoo deelt men ons van de zyde der centrale mede, dat het rijkspersoneel zeer ontevreden is over de laatste salaris-verhooging. Men keurde de houding van de centrale, die in de sa- lariscommissie ad hoe een afwijzend standpunt had in genomen, algemeen goed en droeg het dagelij ksch be stuur op, te ijveren voor een betere salarieering, als de prijzen niet sterk bene den het huidige peil zullen dalen. Sir Stafford Cripps heeft in Engeland gewaarschuwd te gen de komende schaarschte aan kleeding. Er is te weinig textiel voor de Engelsche be volking beschikbaar. ...Is het 375 jaar gele den, dat De Briel door de „Watergeuzen" werd in genomen; ...wordt de uitgave van het programmablad „Ra dio Nederland" gestaakt in verband met de gewij zigde omroepconstellatie; ...viert de Sovjet-Russi sche diplomate en schrijfster A. M. Kollon- taj haar 70ste verjaar dag; ...wordt te Cairo het lunapark van Hommer- son geopend. LekJer Leger des Heils spreekt. De internationale leider van het Leger des Heils, generaal Albert W. Orsborn, zal ter gelegenheid van zijn bezoek aan Nederland, op de tweede Paaschdag van 11.40 tot 12.20 uur via de N.C.R.V. Hilversum I, golflengte 301 m., spreken 1 tot het Nederlandsche volk. Perfecte buiklanding in de „bush". Reddingsploeg op weg De bijzondere correspondent van Aneta, die Zondag boven het wrak van de Nederland sche Dakota gevlogen heeft, seint, dat alle zeven leden van de bemanning veilig en onge deerd zijn. Drie bivakkeerden in het karkas, dat nog intact is gebleven, en de andere vier zgn er op uit getrokken, de loop van de Katherine-rivier volgend. Het eerste bericht, dat allen in veiligheid waren, werd mee gebracht door den lt.-vlieger van Waart uit Soerabaja, die met zijn Catalina-vliegboot voedsel en verbandmiddelen had uitgeworpen. Door middel van pamfletten beduidde hij de verongelukte bemanning: „In dien ge ongedeerd zijt, steek dan de armen omhoog, indien er gewonden zijn, geef dan tee- kens met de armen neer" Toen hg daarop laag over vloog, zag de piloot, dat er teekens met de armen omhoog fegeven werden en herkende ij zijn vriend It.-vlieger Ey- zendoorn. De gezagvoerder van de Dakota, de lt.-vlieger van Nifterik, had met z'n machine een perfecte buiklanding ge maakt en daarvoor de eenige bruikbare plaats binnen een omtrek van honderden mijlen uitgezocht. Voor de landing is de Dakota over een groep boomen neergestreken. De reddingsploeg is Zater- ig om vier uur 's ochtends met levensmïdelen en twintig paarden uit Katherine vertrok ken. De Catalina had de plaats opgegeven, nl. ongeveer 90 km. ten Noordwesten van Katherine. Daar het terrein moeilijk begaanbaar is zal de reddingsploeg verscheidene da gen noodig hebben om bij het wrak te komen. De Dakota had eenige kisten fruit en blik ken levensmiddelen aan boord, terwijl de bemanning in de naaste omgeving het water van de rivier ter beschikking heeft. Zeeuwsche Historie DE ADEL WAS VROEGER TALRIJK. De Kruiningsche markt, Kruiningen ontstond, hoe kan het anders in Zeeland, als eiland. In het Westen werd het bespoeld door de Yerseke, in het Oosten door de Hinkelinge, waarvan de Waardse Vliet nog een overblijfsel is. De Honte en het water waarvan de resten Kruiningen Vliet heet, vormden de Zuid- en Noord grens. Maar dit alles is zeer lang geleden. Reeds in 1269 werd de Hin kelinge afgedamd. Het stuk van die dam af tot de Westerschelde werd later als Hinkelenpolder ingedijkt. Deze polder had tot 1676 zijn eigen regeering, er stond ook een kapel, die gewijd was aan Onze Lieve Vrouw. HOE HET WAS. In die tgd zal Zuid-Beveland geweest zijn zooals ae ge schiedschrijver Ermerins het ons vertelt: vol van adellijke huizen en een „ongelooflijk aantal van hooge en mindere adel, die te zamen een luister en sieraad van het eiland on derschraagden en het tot een lusthof maakten, waar alles te vinden was wat aanzien, rijkdom en vermogen aanbren gen kunnen om eenig land schap beroemd te maken". Bij dat „ongelooflijk aantal hooge en mindere adel" hoorde ook het geslacht Van Cruningen. Hun geslachtsnaam komt in 1203 voor het eerst voor. In die tijd werden de heeren uit deze adellijke familie al tot de voornaamsten van Zee land gerekend. In de twisten tusseften Hol land en Vlaanderen kozen zij met andere Zeeuwsche edelen, de zijde van Vlaanderen. In een van die oorlogen ontmoette de Hollandsche graaf het leger van de Van Borsselens op een kwartier gaans ten Oosten van Kruinin gen. Holland won de slag en Van Borsselen, met andere Zeeuwsche edelen, vluchtten naar Vlaanderen.. Nu nog heet de plaats waar het gevecht plaats vond: de slagvelden. Het is er één van de vele in Zuid-Beveland. VEEL STRIJD. Want wat is er veel gevoch ten om 't bezit van dit eiland. Het kasteel van Kruiningen stond ten Westen van het dorp achter de kerk. Het moet een groot, sterk slot geweest' zijn. Al spoedig verzoenden de edelen zich met den graaf van Holland. Door huwelijk werden zij verwant aan de aanzienlijk ste geslachten. Zij noemden zich in de latere middeleeuwen erfburggraaf van Zeeland en baron van Cruningen. De laatste afstammeling was Bij het vliegtuig zgn achter gebleven: de lt.-vlieger Eyzen- doorn, de sergt.-vlieger Hou- niet en de sergt.-vlieger Brand. Het iS niet waarschijnlijk, dat de anderen die er op uit zijn ge trokken, veel zullen vorderen, daar het terrein bergachtig is en er wegen noch paden zijn. Nader wordt gemeld: Te Bi'isbane is een dringende ra- diomededéeling van het red-i dingsvliegtuig ontvangen, dat men by het wrak zeven le den van de bemanning hef tig met de armen heeft zien zwaaien, toen het toestel laag boven de plek van de noodlanding cirkelde. Dit be- richt wijst er op, dat de vier mannen, die langs de rivier er op uit waren gegaan, naar de Dakota zijn teruggekeerd. De reddingsploeg van Ka therine heeft in de eerste 24 uur slechts 32 km. afgelegd. Het terrein wordt nu zeer moeilijk en naar thans wordt verwacht, zal men zes dagen noodig hebben om de veron gelukte vliegers te bereiken. Intusschen zullen de laatsten uit de lucht van voedsel wor den voorzien. Soms waadt de reddingsploeg tot aan de heu pen in de modder. Australische boycot duurt voort. De communistische leiders van de Australische havenar beiders' hebben verklaard, dat zij niet bereid zijn de boycot van Nederlandsche schepen op te heffen, nu het Linggadjati- verdrag is geteekend. Zij zul len met de opheffing wachten tot minister-president Sjahrir daarom vraagt. Intusschen wordt zoo'n verzoek niet ver wacht zoolang Nederlandsche oorlogsschepen voortgaan de kust van Java en Sumatra te blokkeeren. aldus een bericht uit Australië. Maximiliaan van Cruningen, die genoemd was naar zijn oom Maximiliaan van Bourgondië. Hoewel hij trouw bleef aan het voorvaderlijke katholieke geloof, bewees hij den Staten, in hun strijd tegen Spanje, goede diensten. Hij overleed, in armoedige omstandigheden, op zijn kasteel te Heenvliet in 1612. De Staten van Zeeland beslo ten, „ten aanzien sijnes voor- ouderlijcke qualiteit en de ge- negenheit voor sijn huis, voor de costen der begrafenis tc fourneeren de som van duizend guldens ineens". Zijn vijf dochters zouden ge durende twee jaar een jaar geld van twee duizend gulden ontvangen. KASTEELEN. Kruiningen bezat nog een kasteel dat aan 'n jongere tak van dit geslacht behoorde, nl. het Huis Voorhout. Het lag ten Oosten van het dorp. Van deze kasteelen is helaas niets meer over. Ermerins klaagde al in zijn tijd: dan, dit alles hebben het water en de oorlogen verslonden, geen adel meer ten platten, lande, de kasteelen en sloten eerst vervallen, daarna gesloopt en zijn er nog hier en daar brok ken en overblijfsels, men haast zich die uitteroeyen en plaats te doen maken voor een keet, boomgaard, wagenhuis of var kenskot, zoodat in onze tegen woordige tijd geen hoflijkheden meesten platten lande te vin den zijn". Zoo ging het ook te Krui ningen. Het kasteel raakte in verval en in 1721 liet de Am bachtsheer Pieters Antonie de Huybert het gebouw slechten. De boerenhoeve die nu op de plaats van het verdwenen kasteel staat, heet; Het Slot. Prinses Juliana naar Zwitserland. Prinses Juliana is Maandag morgen vergezeld van Prinses Margriet per vliegtuig naar Zwitserland vertrokken. Het toestel landde te kwart voor twaalf op het vliegveld te Chateauneuf, waar Prins Bern- hard aanwezig was, die uit Zermatt aldaar was gearri veerd. Bij de ontvangst waren een aantal Nederlandsche en Zwitsersche autoriteiten -aan wezig. In Zermatt zullen ter gelegenheid van Prinses Julia na's bezoek groote feestelijk heden plaats hebben. Kamer-ontbinding gevraagd. Ontevreden over Indische politiek. Het centraal bureau van „Nationaal Reveil", Heulstraat 3, Den Haag, heeft een op roep tot het Nederlandsche volk gericht, waarin o.m. wordt stelling genomen tegen de regeeringspolitiek inzake Indië, „Nationaal Reveil" van meening dat het parle ment niet langer den wil van het volk vertegenwoordigt en doet daarom een beroep op het Nederlandsche volk om door het zenden van hand- teekeningen een verzoek tot H.M. de Koningin te onder steunen, waarin zal worden aangedrongen op Kameront binding opdat nieuwe verkie-, zingen gehouden kunnen wor-| den. Rauter wordt berecht. In opdracht van den procu reur-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage is door de Haagsche PRA in behandeling genomen de zaak contra Hans Rauter, tijdens de Duitsche bezetting van Neder land generaal der Waffen-SS en Hoehere SS- und Polizei- fiihrer. Het hoofd van de re cherche van genoemde PRA verzoekt diegenen in Neder land, bij wié tijdens de bezet ting meubilair werd wegge haald, omdat zij hun radio niet hadden ingeleverd, zich schrif telijk in verbinding te willen stellen met zijn bureau. Lange Voorhout 13, kamer 61. Haagsch stadhuis. De Haagsche oud-burgemees ter mr. S. J. de Monchy heeft Maandagmorgen met eenige plechtigheid de eerste spade in de grond gestoken voor de bouw van het nieuwe Haag sche stadhuis. Veroorzaakt door drie explosies. In de nacht van Zondag op Maandag is de Palestyn- sche stad Haifa opgeschrikt door drie geweldige explosies. Twee daarvan werden ver oorzaakt door het springen van pypleidingen, de derde explosie ontstond, doordat een petroleumtank de lucht in vloog. GEWELDIGE TE HAIFA. BRAND Eengeweldige rook ver duisterde de hemel boven Haifa. Zes tanks met vele honderdduizenden gallons pe troleum (een gallon is onge veer 4.5 liter) staan nog steeds in brand. Gebouwen in de onmiddellqke nabijheid der tanks werden door de intense Explosie in lichter. Een doode, 5 zwaar gewon den en 7 licht gewonden wa ren er te betreuren toen Vrij. dagmiddag omstreeks 5 uur een explosie plaats had in het ruim van de lichter „Vitalis", die geladen was met balen ca. caoboonenafval De lichter lag naast het Nederlandsche s s. „Farmsum" aan de Lloydkade te Rotterdam, dat de lading, die voor Amerika bestemd was, zou overnemen. De havenarbeiders, die ln het ruim waren, konden door hulp van den schipper het ruim verlaten, doch de 48-jari, ge C. Broers uit de Herman Koster straat was zoo ernstig gewond, dat hij, in het zieken, huis Coolsingel aangekomen, overleed. In het havenziekenhuis wer den 4 gewonden opgenomen. De overige arbeiders konden na verbonden te zijn, naar huis gaan. De ontploffing is waarschijn lijk te wijten aan gasontwik- kellng in de lading. Na de ex plosie, die met een flinke steekvlam gepaard ging, ont. stond er brand in het ruim welke echter niet van zeer ernstige aard bleek te zijn Na eenige uren was deze door de brandweer bedwongen Het on derzoek naar de öorzaak wordt voortgezet. Redelijke prijzen. Binnenkort zullen de deken fabrikanten 60 van de dodr hen vervaardigde dekens als utility-goed moeten afleveren, aldus deelt men ons van be voegde zijde mede. Dit gedeel te zal dan moeten voldoen aan bepaalde eischen van kwaliteit en samenstelling en zal een zekere maximumprijs niet te boven mogen gaan. De kwali teit is zoodanig, dat een ruijne levensduur gewaarborgd is, terwijl de verscheidenheid van kleur voorkomt, dat een al te groote uniformiteit zou optre den. De utility-deken is te her kennen aan een kleurdraad aan de zelfkant, welke door terzijde schuiven van het ruw- dek zichtbaar wordt. De maximumverbruikersprij- zen van de utilitv-dekens zijn: wollen deken, 150 200 cm. 17.43, wollen deken, 180 x 220 cm. 23.01, wollen ledi kantendeken, 95 x 140 cm. 8.01, wollen wiegedeken, 75 100 cm. 4.64, halfwollen deken, 150 x 200 cm. 14.82, halfwollen deken, 180 x 220 cm. 19.55, halfwollen ledikan tendeken, 95 x 140 cm. 6.86 halfwollen wiegedeken, 75 j 100 cm. 3.98. De prijzen van de overige 40 van de dekenproductie moeten volgens een calculatie schema berekend worden, dat tot op heden reeds door de meeste dekenfabrikanten werd toegepast en dat nu voor de geheele industrie wordt voor geschreven. Deze prijzen zijn uiteraard hooger dan die van de utility-dekens. De breede slooten erom heen zijn nog resten van de grach ten. In 1751 werd ook het Huis Voorhout afgebroken. In 1788 werd wat er van over was gekocht door mr. Bastiaan Neb- bens. Op het gedeelte van de voorburcht, dat nog was blij ven staan, liet hij „een vrolijk*' jachthuis bouwen. Na diens dood werd alles verkocht aan Jacob de Boe en toen die stierf werd in 1846 alles ge sloopt, „zoodat er in onzen te- genwoordigen tijd geen hoflijk heden meer te Kruiningen te vinden zgn" kunnen we Erme rins iets gewijzigd nazeggen. Geen kasteelen meer te Krui ningen, maar wel een mooie oude kerk en toren. Er in is nog de fraaie graftombe van Amouw van Cruningen, die op 3 Nov. 1561 overleed. Het grafschrift luidt: Die met Paulo wetteliken heeft ge streden Wert van Christo ge- crondt als hi is overleden. In deze kerk werd de eerste Hervormde preek gehouden door ds. Henricus Brandt in 1578. „Thans wordt er de Gemeen te, die in 't jaar 1750 nog uit tweehonderd vier en twintig Ledematen bestondt, door een eigen Predikant bediend, 't Ge tal der Ingezetenen van deeze Heerlijkheid bedraagt ver bo ven de zeshonderd Persoonen, waaronder weinig Vreemden zijn en maar één Roomsche Inboorling" zegt de „Tegen woordige Staat" (1753). De Kminingsche Markt, die toen 's-Woensdags na Sint Jan begon, is volgens dit werk „zeer vermaard". Alle paarden uit dit Ambacht moesten op deze jaarmarkt worden ver toond, op boete van 5 Schel lingen. Maar een ander ge schiedschrijver zegt dat die markt zeer „berucht" was. Ia- derdaad werd er wel eens hevig gevochten. Vooral de Yerse- ker oestervisschers vonden dit een vermakelijke bezigheid. Die kwamen soms zoo van hun werk op de oesterbanken naar de „Kruuse Mart", hun hooge zeelaarzen nog aan, hun harken over de schouder en „slik aan d'r voorhoofd". Wie van Yerseke komt heeft „slik an z'n vurood" zegt men. DE VLOEDEN. Kruiningen's geschiedenis begon met een eiland. En daar door heeft het ook zijn deel gehad van de overstroohiingen. Oude verhalen spreken van vloeden, waarbij de golven ste gen tot de wolken. En niet al leen in 1288 „Op Sinte Aech- ten dach (hoort deze nieu maer) Was Zeelandt deur 't water verdreven bij naer". De lijst van rampen veroor zaakt door het water is in Zeeland zeer lang. In 1530, toen byna heel de Oostwatering ver ging, vloeide ook dit dorp on der, maar de dijken waren spoedig hersteld. De Zanddijk, die de grens vormt tusschen de Oost- en de Westwatering, werd verzwaard. Verschillende keeren had het nog met dijk- vallen en doorbraken te kam pen, Heel erg was het bij de stormvloed van 15 Jan. 18Ó8. De dijk brak door over een lengte van plm. 315 m. De schade was zeer groot, alleen de aanleg van een nieuwe zee dijk kostte 500.000 gulden. Er verdronken heel weinig men- schen. Kruiningen ligt nu veilig achter zijn dgken, temidden van akkers en boomgaarden. De wolken, en de blauwe luch ten weerspiegelen zich in de kreken en plassen. En tegen de zeedijken klotst en golft al tijd de wijde zee. C. PHILIPS®, i hitte verwoest en de schade is volgens de berichten reeds „zeer aanzienlijk". Er zijn nog geen ongeval len gemeld. Volgens een officieuze schatting bedraagt de ver oorzaakte schade vier mil lioen pd. st. De Britsche troepen moes ten gebruik maken van traangas en rookbommen om de ongeveer 900 Joodsche ille gale immigranten op de „Mo- lodeth", welke naar de haven van Haifa was opgebracht, tot overgave te dwingen. Finsche hockeyploeg bestolen. Voor de eerste maal is een Finsche hockeyploeg in ons land, waar zij zal deelnemen aan het internationaal Paasch- tournooi, dat de volgende week te Den Haag wordt gehouden. Zondagmiddag speelde deze buitenlandsche ploeg 'n oefen- partytje op de Roggewoning. Een of meer onverlaten hebben kans gezien de kleedkamer binnen, te komen en daar alles van hun gading mee te nemen, zooals gouden horloges, ringen, geldswaardige papieren enz. De Finnen zullen wel een won derlijke indruk hebben gekre gen van de Nederlandsche gastvrijheid. Intusschen is de politie onmiddellijk van deze diefstal in kennis gesteld. Er wordt een nauwkeurig onder zoek ingesteld. Van de daders had men Zondagavond- echter nog geen spoor kunnen ont dekken. Van sparen gesproken Weet U, dat in 1946 door particulieren voor een bedrag van onge veer 300 millioen gul den in café's en restau rants is opgesoupeerd Dit is gemiddeld per Nederlandsch gezin 150 gulden, schrijft het Pa rool. De bioscoop trekt 45 millioen per jaar. Rekent- u zelf maar uit hoeveel dat per ge zin is! Indonesiërs willen koopen in de U.S.A. Zondag heeft de voorzitter van de Indonesische Liga in Amerika, John R. Andoe, me degedeeld, dat Moesin Dasaad en de heer Sjahsam, de broer van Sjahrir, die dag met de „Noordam" uit Nederland in New-York zouden arriveeren. Beiden komen voor handels transacties, nl. het aankoopen van „groote partijen" Ameri kaansche goederen. Smokkeldepót in Eindhoven. In Eindhoven bleek een be langrijk depót te zijn van goe deren, die uit België waren fesmokkeld. De aanleiding tot ezé ontdekking was de arres tatie van een Poolschen chauf feur, die in de buurt van Am sterdam door de Gooische C.C. D. was aangehouden. In zijn vrachtwagen bevonden zich 1500 paar dameskousen en 35 coupons stof, welke goederen uit België afkomstig waren. Eindhoven bleek verzamel plaats en tusschenstation te zijn. De C.C.D. in Eindhoven, die het onderzoek inmiddels van de Gooische C.C.D. heeft overgenomen, deelde mede, dat hier geen sprake is van een wijdvertakt complot. Wel staat vast, dat de hoeveelheid in beslag genomen goederen zeer groot is. Door de Gooi sche C.C.D. zijn reeds verschil lende personen aangehouden. In Eindhoven zijn nog geen ar restaties verricht. In dit stadium van het on derzoek kon men ons geen ver dere mededeelingen verschaf fen. Afbeelding van de aantrek. keUjke reclameplaat, die door het „comité opvoering arbclds- Eroductiviteit", thans overal i het l%jjd wordt verspreidt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1