Schade aan wintertarwe De ttBenelux"~Unie Ouden van dagen UIT DE PROVINCIE 'n W Zeeuwsch-Vlaanderen ZEEUWSCH-VLAANDEREN -lulp aan de vijand in velerlei vorm Tholen Schouwen en Duiveland Zuid-Beveland. Eerste stapde douane-overeenkomst. Economische Unie op komst. Verschenen is de memorie van toelichting op het voor- Joopig verslag van de Twee de Kamer over de douane- overeenkomst met België en Luxemburg, die geleidelijk zal worden uitgebouwd tot een volledige tolunie en een eco nomische unie. Na een historische be schouwing omschrijft de me morie de draagwijdte van de thans gesloten douane-over eenkomst. De in de douane-overeen komst voorziene maatregelen, welke onmiddellijk en recht streeks wijziging brengen in het goederenverkeer, zijn van meer beperkte strekking dan men geneigd is aan te ne men. De overeenkomst gaat niet verder dan toepassing van een voor de verdrag sluitende partijen gelijk ta rief van invoerrechten tegen over andere landen en het wederzijds verleenen van vrij stelling van invoerrechten bij invoer van goederen, af- invoer van goederen, her komstig uit het gebied van den verdragspartner. Een volkomen tolunie komt in dit stadium nog niet tot stand. De douane-overeen komst heeft immers niet tot gevolg, dat de verdragsluitende partijen haar gebieden veree nigen tot één douane-gebied, dat zoowel naar buiten als naar binnen een eenheid vormt. De Xederlandsch-Belgische douane-grens wordt niet al leen gehandhaafd ten aanzien van de invoer uit andere lan den, doch in technisch op zicht mede in het goederen verkeer tusschen de verdrag sluitende landen onderling. De onderlinge grens kan 'eerst geheel worden prijsge geven, indien tusschen de verdragsluitende partijen een economische unie tot stand komt. Een zoodanige unie wordt door partijen als uit eindelijk resultaat van haar samenwerking beoogd. De ge leidelijke verbreeding van de ze samenwerking moet wor den gezien als een natuuriyke ontwikkelingsgang. POLITIEKE BETEEKENIS De memorie wgst er dan op, dat de op 5 September 1944 te Londen gesloten douane overeenkomst tusschen Neder land en België een daad van groote politieke en economi sche beteekenis is. Immers, of schoon uiteraard de voortdu rende zelfstandigheid in po litiek opzicht van elk der drie landen als uitgangspunt vooropstaat, zoo kan toch het afbreken van onderlinge ta riefmuren en het aanvaarden van een gelijk tarief van in voerrechten tegenover .andere landen, niet zonder politieke gevolgen blijven, temeer niet nu by de beoordeeling van de maatregelen steeds in het oog moet worden gehouden, dat zg slechts een voorloo- plge eerste grondslag voor samenwerking vormen, welke bestemd is om nader te wor den verbreed en uitgebouwd. Naarmate de onderlinge sa menwerking op fiscaal- en economisch gebied nauwer en meer omvattend wordt hetgeen een voortdurend over leg op deze gebieden tusschen dc betrokken regeeringen en uitvoerende instanties en even eens het treffen van vele ge- meenschappeiyke maatregelen zal medebrengen zal de bestaande en groeiende belan gengemeenschap den betrok ken volken steeds duidelijker voor oogen komen -4e staan. DE PLANNEN. De verdragsluitende par- - tijen zijn voornemens, de douane-overeenkomst uit te "bouwen tot een volkomen tol unie. Deze ontwikkeling zal echter eerst voltooid zijn met de unificatie van de accgn- zen, van de omzetbelasting en van alle belastingen op de invoer, andere dan de eigen- Igk gezegde douane-rephten. Hierbij behoeft niet de elsch te worden gesteld van een Prijs' van regenkleeding. Voor de prijzen van regen kleeding, welke tot nu toe volgens het gewone confectie- tarief werden berekend zal over drie weken een afzonder, lilke regeling gelden. De eischen, welke aan de afwer king worden gesteld, zrjn be langrijk verzwaard. Ten min ste 60 procent van de totale productie moet tegen lagere prijzen, dus als utilities, wor den verkocht. Voor de overige 40 procent mogen hoogere, of schoon ook vastgestelde prij zen. worden berekend. Aardappelkweekdag. Te Leeuwarden werd eèn aardappelkweekdag gehouden, die door talrijke kweekers uit het geheele land werd be zocht. De voorzitter, prof. dr. J. C. Dorst, wees er op, dat het zoeken naar betere rassen en betere werkmethoden ge boden blijft. De heer J. Bekius sprak In zgn rede over aard. appelselectie als zijn meening uit, dat eigenheimers nog'niet hadden afgedaan. Alles staat of valt met goede selectie. Naast stamselectle moet men planten uitzoeken. Dr. Oortwijn sprak over de wrat ziekte. Tenslotte sprak ir. Verhoeven over het lichtklem- onderzoek ter vaststelling van het aardappelras. voor de verdragsluitende par tijen volkomen gelijkluidende wetgeving. Volstaan kan wor den met de verwezenlrjking van een gelijke economische druk van de bedoelde belas tingen in Nederland en in de Belgisch-Luxemburgsche eco nomische unie. Aan de volle dige uitwerking van de hier toe noodige voorstellen wordt de laatste hand gelegd. ECONOMISCHE TJNIE. Het einddoel is het tot stand brengen van een eco nomische unie. Wordt dit doel bereikt, dan zullen noch invoerrechten, noch contingenteeringen of de viezen-restricties het han delsverkeer tusschen de verbonden landen onderling belemmeren en zullen de voorwaarden zijn geschapen voor het voeren van een gemeenschappelijke handels- B)litiek met derde landen, it vereischt een volledige samenwerking op economisch gebied. Het prijs- en loonpeil van de deelnemende lanai-_ zal aan elkaar moeten wor den aangepast. De landen zul len tot een gelgke of al thans gelijkgerichte mone taire en flnancieele politiek moeten komen en de orde ningsmaatregelen, also sociale politiek in die landen, zullen moeten harmonieeren. Een gunstige omstandigheid voor deze samenwerking is de nagenoeg gelijke grootte, het gering^ verschil in aan tal inwoners en de ongeveer gelgke economische beteeke nis der beide deelen. De uit gestrekte gemeenschappeiyke grens zal de economische aanpassing bevorderen. Desniettemin zullen vele moeilgkheden moeten worden overwonnen, voordat een eco nomische unie werkelijkheid zal zijn geworden. De 'bestu deering van verschillende met de sluiting van een eco nomische unie verband hou dende vraagstukken, zooals verschillen in loon- en kosten- peil, ongeüjke druk van so ciale lasten, verschillen in be lasting- en handelspolitiek, bepalingen tot bescherming van eenige algemeene belan gen (gezondheid van mensch, ier en plant, goede ^eden, openbare veiligheid) is reeds ter hand genomen. Aan de hand vari de conclu ?s, waartoe deze studie zal leiden, en van de resultaten met de douane-overeenkomst en de douane-unie in de prac- tyk opgedaan, zal voortge- werkt worden. Werkzoekenden. Zes bewoners van het eiland Saroea in de Ban- dazee hebben ria een tocht van 12 dagen over zee in een kano van 21 voet Darwin (N. Austra lië) bereikt, waar zy werk gaan zoeken. Hun reis wordt in Dar win beschouwd als epn prestatie aie doet den ken aan de lange zee reizen, welke de Malei- sche handelaars vroeger onder primitieve om standigheden volbrach ten. Te Cape Don Light house, 70 myi ten Noord oosten van Darwin, wer den zij op het strand geworpen. De werkgelegenheid. Beide beenen afgereden. Zaterdagavond wilde de 19- jarige voetgangster G. G. uit de Spionkopstraat in Den g aan de Schalkburger straat op een rgdende tram van Ign 13 springen, waardoor zij kwam te vallen en onder de tram raakte. Beide beenen werden haar onder de knie af gereden. Zg werd per G.G.D. vervoerd naar het ziekenhuis aan het Westeinde. waar zij werd opgenomen. Duizenden rantsoenen gestolen. Ingebroken werd in een broodjeszaak in de Rijnstraat te Den Haag door vernieling van een ruitje van de toe gangsdeur. Ontvreemd werden 5750, en toewijzingen voor 1000 rantsoenen melk, 10.000 rantsoenen brood. 1000 rant soenen vleesch, 1000 rantsoe nen eieren en rantsoenen voor 75 kg. suiker. De Amerikaansche se naat heeft bij stemming be sloten de suikerrantsoeneering op 31 October a.s. af te schaf fen. Adviseurs uit Batavia teruggekeerd. Twee maanden na hun ver trek naar Batavia zgn Zondag middag om 5 uur prof. S. Pos- thuma en prof. mr. dr. J. H. W. Verzgl in Nederland te ruggekeerd. Prof. Posthuma zeide: „Toen ik wegging had ik weinig te zeggen, nu ik terugkeer nog minder. Het is mg niet moge- lgk eenige verklaring af te leggen voor ik den minister rapport heb uitgebracht". Voóf Zoover Prof. Verzijl be kend was, heeft de heer de Boer het voornemen Dinsdag a.s. naar Nederland te ver trekken. Over de oorspronke- lgk verspreide motiveering ten aanzien van de ontslagaanvra ge van den heer de Boer, na- melgk, dat deze zou zgn een protest tegen de houding van zekere politieke kringen in Nederland tegen de politiek van de commissie-generaal, zeide prof. Verzijl: „Dat heeft de heer de Boer zeker niet ge zegd." Op 22 Maart 1947 stonden ingeschreven 1494 (29) perso nen, waarvan er 909 in de D.U.W. waren tewerkgesteld. Tevens stonden nog ingeschre ven 3252 vorstwerkloozen uit het vrije bedrgf. Over de week eindigend 22 Maart 1947 wer den 532 (30) personen ge plaatst. Het aantal overgeble ven aanvragen bedroeg 664 (285). De tusschen haakjes geplaat ste cgfers hebben betrekking- op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: behangers, stof feerders, leerling letterzetters, leerling drukker, kistenmaker, zager, leerjongens confectiefa briek, kantoorpersoneel, zand- vormers, zanavormer-bedrijfs- leider, metaalbewerkers, naai machinemonteurs, electricien, leerjongens metaalnijverheid, winkelbediende, magazgnbe- dienden, kampknechts, lood gieters, slijper, monteur, hulp- lasscher, smeden, dragline machinisten, loopknechts, kookster, typistes, huishoude- Igk personeel, machinestiksters en naaisters, winkelpersoneel, leerling modiste, kantoorper soneel, verpleegsters, gediplo meerd of aank. kraamverzorg ster, kamermeisjes, serveuze, hotelpersoneel. Zuid-Beveland: drukkers, zetters, pomper, spoeljongen voor apotheek, zeilmaker, wasscherijpersoneel, schoen maker, smeden, automonteurs, loodgieter, bankwerkers, plaat werker, radiateuren monteurs, metaalbewerkers, electriciens, boekbinders, bakker, boom- kweekersknechten, aankomend kellner, chauffeur, rgwielbe- waarder, kantoorpersoneel, wasscherijpersoneel, pedicure, naaister, huishoudelijk perso neel. Tholen: kleermaker, auto monteur, bakkersknecht, mos selpellers, huishoudelijk perso neel. Schouwen en Duiveland: schoenmaker, wagenmaker, leerling-fitter, lijnwerkers, mo lenaarsknecht, leerling kellner, hotelkok, huishoudelijk per soneel. Zeemvsch-Vlaanderen: meu belmakers, stoffeerders, bank werkers, loodgieters, electrisch lasscher, automonteur, leer jongen voor garage, kantoor personeel, vlasser, wevers, draaier, machinist, stoker-ma chinist, vormers, smid, loop jongen, gevorderd kapster, naaister, reizigster, verkoop sters, kamermeisjes, kantoor bediende, textielarbeidsters, huishoudelgk personeel. Het Gewestelgk Arbeidsbu reau te Middelburg heeft by- kantoren te Vlissingen, Goes, Kruiningen, Tholen, Zierikzee, Terneuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. Haven van Vlissingen In het jongste bericht aan zeevarenden wordt medege deeld, dat de opruiming van het zichtbare wrak be-E in de Koopmanshaven te Vlis singen binnenkort zal worden voortgezet. Bank voor Zeeland. Aan de algemeene verga dering van aandeelhouders der N.V. Bank voor Zeeland te Goes Is voorgesteld het dividend voor hetafgeloopen boekjaar te bepalen op (v.j. 5 Bijz. Gerechtshof Den Bosch De officieren-fiscaal bg het Bgz. Gerechtshof te Den Bosch, kamer voor Zeeland, heeft 12 personen buiten ver volging gesteld omdat de ge rezen wïrdenking niet onge grond was, maar geèn straf oplegging wettigde. Acht per sonen werden vrijgesteld van vervolging omdat.de gerezen verdenking ongegrond was. Vier personen werden ver oordeeld tot onder toezicht- stelling, verplichting tot beiden en ontzetting rechten. Tien personen tot ontzetting rechten en onder toezichtstel- ling. Twee personen tot ontzet ting rechten. Voorts werden veroordeeld D. de Jonge, St. Annaland, onder toezichtstelling, ver plichting om te arbeiden, af stand doen van radio en ont zetting rechten. J. van Kleunen, Goes, der toezichtstelling, verplich ting om te arbeiden, afstand doen van radio en ontzetting rechten. P. Moclker, Zierikzee, on der toezichtstelling, 250 be talen en ontzetting rechten. Bertha M. Vervaet, geb. Martens, afstand doen van haar radio. A. L. Simonse, Hoofdplaat, 400 betalen en ontzetting rechten. Willen terugkeeren in hun omgeving. Gevolgen van de woningnood. De werkgemeenschap der Vereeniging West Zeeuwsch. Vlaanderen kwam Zaterdag middag te Oostburg in verga dering bijeen. De voorzitter, de heer A. Hoolhorst, deelde mede dat van H. M. de Koningin een dankbetuiging was ontvangen voor de gelukwensohen bij de geboorte va,. Prinses Marijke en van Prinses Juliana et Prins Bernhard een dankbetui ging' voor de trommel met Cadzandsche wafels. KLACHTEN OVER DE VERKEEKSINSPECTIE De vergadering bleek erg ontstemd over de houding van de verkeersinspeetie. Zoo is het voorgekomen dat, tgdens een periode van sneeuw en ijs, een aantal vrouwen uit Sluis in retraite wilden gaan te Sep- pe. Zij bestelden daartoe een z.g.n. 'bellenwagen bij de SBM, doch de verkeersinspeetie ver bood dat! Na veel heen en weer geschrgf en getelefoneer, werd tenslotte toestemming verkregen om te ryden tot Zaamslag, al waar deze vrou wen per tram verder moesten reizen. Deze behandeling noem. de men schandalig. Ook biykt dat men in andere deelen van onze provincie Zondags veel gebruik maakf van vrachtauto's, voor het vervoer van voetballers, doch in W. Zw. Vlaanderen is dat ten strengste verboden. Het gevolg is dat de voetbalclubs financieel ten gronde gaan. OUDEN VAN DAGEN Besproken werd de positie van de ouden van dagen in dit gewest. Nog honderden van onze oudjes zijn verdreven uit hun gemeenten en willen toch zoo graag in hun omgeving terugkeeren. Noodig is daarom dat er meer tehuizen komen voor ouden van dagen. In W. Zw. Vlaanderen is maar één zoo'n huis nl. te Sluis, dat overvol zit. Vergelijkt men daarmede O. Zw. Vlaanderen, dan zijn daar nagenoeg overal znlke tehuizen. Wellicht ligt hier een taak voor Ned. Volks herstel. Fonds Noodgebieden of stichting Herstel Zeeland. BADHUIZEN He«- gemis aan een badhuis doet zich in vele gemeenten ernstig gevoelen. Helaas moet geconstateerd worden dat het mef de hygiëne achteruit is gegaan, als gevolg van de wo ningtoestanden. Wanneer men bedenkt dat er honderden noodwoningen zijn met kamer, keuken,«dan begrijpt men dat er niet veel kan komen van een behoorlijk bad. Daarnaast zijn er nog talrijke gevallen van samenwonen. Er zijn dus badhuizen noodig. die zeer ze ker een loonende exploitatie kunnen hebben. Het bestuur zal hiervoor de aandacht vragen. Bericht was ingekomen dat de brug over de Liter vermoe. delijk nog dit jaar gereed zal komen. Voor de brug over het Slulssche veer is weliswaar het bestek gereed, doch de uitvoering zal vermoedelijk nog^ wel wat tijd vorderen. Ooslburg DIRECTEUR AMBACHTSSCHOOL bachtsschool te Oostburg is Tot directeur aan de Am- bachtsschool te Oostburg n benoemd de heer W. P. 'v. d, Beukei. thans leeraar machine bankwerker aan de ambachts school te Arnhem. Axel BENOEMING GEMEENTERAADSLID Als opvolger van wijlen den heer A. P de Ruyter is als lid van de gemeenteraad te Axel benoemd verklaard de heer M. van Doeselaar. JAARVERGADERING M.V. EN J.V. Dezer dagen hield de Jonge- lingsvereen. „Bid en werk" en de Meisjesvereeniging „Op. waarts", der Gerei. Gemeente te Axel hun gezamelijke jaar vergadering. Na het huishoudelijke ge. deelte waaruit o.a. bleek, dat de Meisjesvereeniging zich in grootere bloei mag verheugen dan de Jongelingsafdeeling, wat het ledental betreft, volg den nog inleidingen, zang en voordrachten door de leden. Tribunaal Terneuzen. De 37-jarige C. Koster te Oostburg, was tijdens de be zetting leider van de distribu tiekring Oostburg, doch hem werd, daar zgn administratie niet in orde zou zijn geweest, ontslag aangezegd. Koster heeft toen getracht dit ont slag ongedaan te krijgen en wendde zich daartoe tot NSB. functionarissen, terwijl hg aan den Beauftragte van den Rgks- commissaris voor Zeeland een brief schreef, waarin hij een ambtenaar van het distributie kantoor aanbracht als politie ke tegenstander en waarin hij zich zelf voorstelde als iemand die Duitschgeztnd en sympa- thiseerend voor het Nat. Soc. was, waarvoor hij om inlich tingen verwees naar bekende NSB-ers. Koster sloot zich als sympathiseerend lid aan bij de NSB, had geregeld omgang met bekende NSB-ers. .bezocht een NSB-vergadering te Mid delburg en wist gedaan te krij. gen dat zijn ontslag werd In getrokken. Ter zitting bekende Koster de feiten, doch verklaai'de ge handeld te hebben uit wan- Bijz. Gerechtshof De tragedie van het ,,petroleummannetje". I. Midavaine, een 24-jarige Vlissingsche ketelmaker, meld de zich In 1941 in Goes voor dienstneming bij de Waffen S.S. Achtereenvolgens verzeil de hij daarna bg de Arbeids dienst, de politie (hg volgde een cursus in Schalkhaar) en tenslotte bij de Ordnungs poli zei. Als lid van de Arbeits Kontrole Dienst hielp, hg in de donkerste tyd van de oorlog bg de controle op persoonsbe- wgzen in de omgeving van Apeldoorn en assisteerde te vens bg de groote razzia, die in November 1944 te Rotter dam op mannen tuschen 18 en 40 jaar en de razzia op en be- 'aking van „arbeidsdienst- plichtige" personen in de Noord*Oostpolder en Meppel. Op een Vraag van den pre sident, mr. Bloemers, of hg niet wist, dat Nederland in oorlog was met Duitschland, antwoordde M. ontkennend. „Ik was toen nog maar 17 jaar" aldus luidde zgn verontschuldi ging. Hij erkende overigens alle ten laste gelegde feiten. De procureur-fiscaal noemde do daden van verd. van bui tengewoon ernstig karakter. Hij wilde echter rekening hou den met de getuigenverklarin gen, die onverdeeld gunstig waren. Midavaine is betrouw baar en zacht van aard, een zonderling contrast met zgn daden. Hij eischte 7 jaar ge vangenisstraf met aftrek. De verdediger, mr. te Woort, geloofde, dat zgn cliënt geen eigen wil heeft en zich hééft mee laten sleepen. Hij zou gaarne zien, dat een groot ge deelte van de straf voorwaar delijk ondergaan moet worden. VERRAAD HEIL HITLER! De 59-jarige werkman Wil- lim Hamelink uit Hansweert, die in 1942 in dienst trad van de Wachtdienst ^.Niedersach- sen", deelde aan den N.S.B.- directeur van het Arbeidsbu reau te Middelburg per brief mede, dat zekere P. de Maas, die niet meer naar Duitsch land, waar hij te werk gesteld was, terugwilde, in Graauw zat ondergedoken. In dit epis tel zei hg, dat, wanneer de ge adresseerde geen stappen zou ondernemen, hjj zelf het geval aan de Feldgendarmerie zou doorgeven. De brief sloot met ago onalistische groet523 nati „Met nation aal-socialistische groet, Heil Hitier". Hamelink ontkende eerst de ze brief, maar toen het corpus delicti ter groene tafel kwam veranderde hij van tactiek en begon over zenuwachtigheid te praten. De procureur-fiscaal vroeg een gevangenisstraf van 5 jaar met aftrek. De verdediger, mr. Tichelman, gaf op zeer amu sante wgze een onschuldig beeld van de „petroleumman- netjes", zooals de soldaten van de Wachtdienst in de volks mond werden genoemd. Het schrijven van de brief noemde hij geen schandelijke verraads- daad. Hij meende dat deze zaak beter voor het tribunaal behandeld had kunnen worden. PRIMAIRE GELDINGS DRIFT. Maria Harms, een 37-jarige vrouw uit Terneuzen, had tijdens de bezetting voortdu rend ruzie met de buurda mes. Zg ontving vele Duit- schers thuis, beleedigde de Koningin in het openbaar, dreigde met aangifte van anti-Duitsche uitlatingen deelde inderdaad aan de Ordnungspolizei mede, dat een met name genoemde buut- vrouw haar het woord „mof" had toegevoegd. Zg kwam echter zoo vaak met klach ten, dat de Duitschers er geen aandacht meer aan schonken. Voor de procureur-fiscaal stond het ten laste gelegde vast. Maria Harms, vrouw van een Duitscher, heeft de buurt geterroriseerd. Hij eisch te een gevangenisstraf van 4 jaar met aftrek. De verdediger, mr. Tichel man, wilde de ernst van de feiten niet verdoezelen. Deze domme vrouw, met een pri maire geldingsdrift en een animaal zinnenleven, is toch geen verraadster. Hg drong aan op een straf, die opvoe dend kan werken. FATALE LIEFDE. Een gevangenisstraf van 8 jaar met aftrek van 18 maan den voorarrest eischte de pro cureur-fiscaal tegen de 24- jarige typiste Jacoba van Dalsen uit Goes, die ervan werd beschuldigd in dienst te zgn geweest van de S.D. Zg had typewerk verricht, de karthotheek bijgehouden, tele foon en telex bediend en als tolk gefungeerd bij verhooren, welke de S.D. „verdachten" afnam, zy was tot dit alles gekomen door een hevige verliefdheid op een Duitscher, die een motorongeluk voor haar deur kreeg. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, woog de verschil lende beschuldigingen op hun juiste waarde en wees er op, dat verdachte haar misstap pen op zeer jeugdige leeftijd had begaan. Hij drong aan op clementie. Tegen F. J. Cobben te Goes werd een gevangenisstraf van 4% jaar met aftrek wegens verraad geëischt, tegen K. L. Heyse, die als landwachter spooriynen bewaakte, 5 jaar. Uitspraak in al deze zaken over14 dagen. UITSPRAKEN. Het Bijz. Gerechtshof te Middelburg deed de volgende uitspraken: A. van Gassen te Hontenisse 10 jaar met af trek sedert 3 Mei 1946; G. Porton te Zoutelande 9 jaar met aftrek sedert -26 Juni 1945; M. Stouthamer te Axel 8 jaar met aftrek sedert 2 Mei 1945; A. B. van Kolk te Terneuzen 7 jaar R.W.I. met aftrek sedert 8 Mei '45; J. A. van Sprundel te Arne- muiden 4 jaar R.W.I. met aftrek sedert 4 Dec. 1945; L. C. Maas te Domburg 3 jaar R.W.I. met aftrek sedert 12 Aug. 1945; W. M. Nieuwdorp 200 boete subs. 50 dagen hechtenis; Van Gassen, Stout hamer, van Kolk eA Porton kregen verlof tot het instel len van beroep in cassatie. hoop. Hg was slechts enkele maanden lid van de NSB. hielp velen aan bonkaarten enz. Mr. Roelofs achtte zgn* cliënt zwaar genoeg gestraft met de 9 maanden die hij is geïnter neerd geweest en vroeg geen verdere maatregelen op te leg. gen. HIJ BLEEK TOCH FOUT TE ZIJN In de zaak tegen A. Cam- maert te Uzendijke, die eenige maanden waarnemend burge meester van IJzendijke was geweest, werden thans eenige getuigen gehoord. Uit de ge tuigenverklaringen bleek dat Cammaert inderdaad fout was geweest. Mr. P. C. Adriaanse. trachtte de zaak nog zooveel mogelijk te redden en ver klaarde dat C. niet pro-Duitsch was. PI. verzocht rekening te 'willen houden met de 8 maan den interneering die C. reeds heeft ondergaan Tenslotte stond nog terecht i 26-jarige dienstbode E. M. J. de Fouw, die werd beschul. digd van symphatiseerend lid maatschap van de NSB en vriendschappelijke omgang met de Duitschers. Elisabeth verklaarde sym phatiseerend lid te zijn ge worden, omdat zij de kost moest verdienen voor 2 zieke menschen en de NSB haar veel beloofd had. Zij werd ech ter zeer teleurgesteld en heeft dan ook spoedig weer bedankt. Zij heeft in het begin kennis gehad aan een Oostenrijker, doch heeft zich verder nooit met Duitschers Ingelaten. Uitspraak in deze zaken op 12 April a.s. St. Maartensdijk RIOLEERING. De gedurende de vorst periode stil gelegen werk zaamheden aan de rioleering Achterbosch te St. Maartens dijk zgn thans weer hervat. Vermoedelijk zal men nu over ongeveer 4 weken hiermede klaar zgn. WEER HALVE DAGEN SCHOOL. Aan de leerlingen der open bare lagere school te St. Maartensdijk wordt, nu de grootste koude geweken is, weer halve dagen onderwijs gegeven en wel in de middag uren. Kerknieuws GEREF. KERKEN. Bedankt voor Koudekerke Th. Oostra te 's-Gravenmoer. VRIJE EVANG. GEMEENTEN. Aangenomen naar Utrecht (2e pred. pl.) G. v. Bruggen te Heerde. TEN H. Ingrid Bergman WERKTE VOOR WAL CHEREN. Wij brachten enkele dagen geleden een foto van de Amc-i rikaansche filmster Ingrid Bergman, die gehuldigd werd door den Nederlandscnen .ge zant te Washington voor haar medewerking aan een radio hoorspel ten bate van de Nederlandsche oorlogsgetrof fenen. De Church World Service deelt ons thans mede, dat de opvoering van dit hoorspel een onderdeel is van een om vangrijke campagne voor deze hulpverleening. Het hoor spel, dat tot titel heeft „Flood Tide" geeft in he% bij zonder de strgd van Walche* ren weer. Men hoopt opnieuw geld en goederen bgeen te brengen om voori te kunnen gaan met de steuif aan noodlgdende, ge bieden. Zierikzee VOSSENJACHT. De motorclub „Sparta" te Zierikzee zal op Tweede Paaschdag hef rijseizoen met een vossenjacht openen. Via een aantal op de weg zichtba re sporen moeten de deelne mers aan deze gezelligheidsrit de „vos" trachten op te spo ren en te vangen. Tribunaal Zierikzee. UITSPRAKEN Bij uitspraak van het Tribui naai te Zierikzee werd CS. Slager te St Annaland ver oordeeld tot 6 jaar internee ring en verbeurdverklaring van. vermogen, C. Poot te Poort vliet tot verbeurdverklaring van 500 en ontzegging rech ten en A. J. -éan IJsseldijk te St. Maartensdijk tot 2 jaar en 3 maanden interneering, ver beurdverklaring van vermogen tot ieen bedrag van 15.000 en ont^tting rechten. Goes P. J. van Dalsen gehuldigd. Maandagmorgen heeft in het gebouw van de telefoondienst te Goes de heer P. J. van Dal sen, die twaalf jaar hoofd van de technische dienst is ge weest, afscheid genomen in verband met zijn benoeming- tot directeur van het post, telegraaf- en telefoonkantoor te Goes. In de daartoe keurig ingerichte afdeeling van de technische dienst op de boven verdieping van- het P.T.T.-ge- bouw werd de heer van Dalsen met vrouw en dochter ontvan gen. Hg werd achtereenvolgens ;oegesproken door de heeren W. M. Scheydemans, hoofd techn. dienst Breda, W. Jobse, chef-monteur buitendienst Vlissingen, A. P. H. Goossen, ambtenaar binnendienst Goes, mej. M. Rottier, telefoniste le kl., P. Visser, afgetreden di recteur P.T.T. Goes, en J. fleets, electrotechnisch ambte naar. Aan den heer van Dal sen werden een fraaie Chinee- sche vaas. gevuld met bloemen en een schotel van blauw aar dewerk aangeboden. Nadat er koffie geserveerd was, be dankte de heer van Dalsen in een opgewekte rede alle spre kers en spreeksters. SCHAKEN TERNEUZEN WON VAN VLISSINGEN. Zondag is de eerste wed- strgd gespeeld tusschen Vlis singen I en Terneuzen I om het clubkampioenschap van Zeeland. Tejmeuzen won met 64. De gedetailleerde uit slag was: D. KeetbaasB. Burger 1 0; G. de RegtJ. P. v. d. Staal YzVz', B. Schreuder A. Hamelinck G. RuygS. W. Henry V2; P. VijnG. Dijseiynck 01; J. v. HoveA. v. d. Staal VzVz\ C. MommaasJ. J. Kaan 01; A. BoerJ. v. d. Ree YzYs\ P. Langedijk A. Stadhouder Vé; J- Jan senA. Stadhouder 01. To taal 46. Meer dan de helft van Walcherens oogst verloren Na de strenge winter was men allerwege in Zeeland be vreesd voor de wintertarwe, en dit te meer omdat slechts zei. den in Zeeland wintervaste tarwerassen worden uitge zaaid. Aan de hand van binnenge komen rapporten kan thans een overzicht van de stand der gewassen op de Zeeuwsche eilanden worden gegeven. Off Schouwen-Duiveland en St. Philipsland blijkt de schade nogal mee te vallen en vele perceelen hebben zich hier uit stekend gehouden. Op Noord-Beveand is onge veer 25 van de wintertarwe' uitgevroren en op de oveidge eilanden 25 tot 30 Plaat selijke verschillen zijn soms zeer opvallend. De tarwe in de omgeving van Rilland, zooals in de Bathpolders en in de Reibergsche. en Fredericapol- der is voor ongeveer 00 ver loren. Meer naar het Westen van het eiland bleef daarlnte- gen ongeveer 90 van de tarwe behouden. Men zoekt de oorzaak van dit verschil in en kele graden temperatuurver schil tusschen de deelen van het eiland. Het slechtst Is echter Walcheren er aan toe. Waatschynlijk Ls hier door do invloed van het zoute wa ter op de bodem de weer stand van de tarwe minder geweest dan elders. Het Iaat zich dan ock aanzien dat op Walcheren ongeveer 50 tot 60 van de oogst aan wintertarwe is verloren ge gaan. Het ligt nu in de bedoeling, op de uitgevroren velden zo- mertarwe te zaaien. Er zal dus van de oogst nog wel iets meevallen. Merkwaardig is, dat de rog ge beter door de winter ls heen gekomen dan de tarwe, maar de bezaaide oppervlakte met rogge was op de Zeeuwsche eilanden slechts gering. De schade die de buitengemeen strenge winter aan de land bouw heeft toegebracht kan dan ook groot worden ge noemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10