PROVINCIALE ZEEÜWSCHE COURANT „Red scare in Amerika Prijzenslag Hongeroproer Indisch bezit Vandaag raak was weer in Dusseldorf Waterover vloed in Zeeland van Nederlanders Duurte zal toenemen 190e Jaargang - Nr. 75 Uitgave vaa de Firma Provincial! Zecuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr„ Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 29 Maart 1947 ABONNEMENTSPRIJS t 25 cent pet week 3.20 per kwartaal franc» per post f 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—. Bureaur gevestigd te Vlissingen i Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen! Middelburg i Londcaschc Kaai 29. telefoon 2077 en 2924 Goes t TurEfcade 15. telefoon 2475 Oostburg t Gratamastraat 3. telefoon 102: Terneuren Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300^P^Z^C^Middelburg^ Hei wereldgebeuren .tt Toenemende actie tegen de communisten, Wordt de partij verboden Behoort gij ook tot hen? was een vraag, die deze week met vette letters over 'de vol le pagina van een der grootste bladen uit New-York stond te lezen. Weet ge, dat door het verbieden van de communisti sche partij de eerste stap wordt gezet op weg naar het fascisme? Ook in Duitschland is het daarmee begonnen. Deze pagina was men begrijpt het gepacht door de communistische partij als bescheiden poging om op te roeien tegenover do anti-com munistische vloedgolf, die op het oagenblik over Amerika gaat. Want de „red-scare". ae vrees voor alles wat rood is, heeft juist de laatste weken, aangewakkerd door de pers, in Verhevigde mate om zich •heen gegrepen. Dat heeft reeds geleld tot enkele drastische maatregelen. Het opperste ge rechtshof gaf onlangs in een princlpieele uitspraak de re- peering het recht om ambte naren. verdacht van commu nisme'. te ontslaan en daarmee was het hek van de dam- Pre sident Truman vaardigde vori_ ge week een decreet uit om het heele ambtenarencorps 2 millioen man omvattend te zuiveren van lieden, waar van aangenomen kon worden, dat zij communist waren of ten volle of in lichte mate met het communisme sympathi seerden. Op deze categorie werd het etiket „staatsgevaar lijk" geplakt. Een sterke stroom wil ech ter verder gaan en de commu nistische partij plus mantel organisaties verbieden. De fel ste en bekendste voorvechters hiervan zijn Schwellenbach, minister van arbeid, oud-pre sident Hoover, Messerschnndt, thans ambassadeur in Argen tinië en Walter Bullitt, oud- Arnerikaansch ambassadeur in Moskou. Bullitt verklaarde aan het congres, dat de com munistische partij het Sowjet- agentscliap is, tot taak heb bend de Ver. Staten te ver zwakken voor de laatste aan val die Rusland van plan is op 'de Ver. Staten te doen. Hij is ook de auteur van een, in dertijd geruchtmakend hoek waarin met zooveel woorden werd verdedigd om maar met een een atoombom op het Kremlin te gooien voor het te Hetwetsontwerp om de communistische partij te ver bieden is thans in behandeling bij de Congres-commissie voor on-Amerikaansche acties. Gisteren werd Dennis, als secretaris van de partij voor een getuigenverklaring opge roepen, door de politie uit de getuigenbank verwijderd, om dat hij weigerde te antwoorden op een vraag, of hij in de partij ook onder een andere naam bekend stond. Dit ken merkt de stemming. De communistische partij in Amerika is zeer klein. In haar bloeiperiode kreeg ze niet meer dan een paar honderdduizend stemmen van de 40 millioen en het ledental is nog gerin ger. Door de strenge partij discipline echter, door de in filtratie-methoden en de luid ruchtige propaganda heeft zij een invloed gekregen, die niet evenredig is met het ledental, vooral in de vakbeweging. Daarbij komt, dat men in Amerika al heel gauw als communist gedoodverfd wordt. Zelfs figuren als Henry Wal lace, Laguardia en andere New- Daelers worden in sommige kringen met een scheef oog aangezien, alleen al omdat zij een amtoi-Sowjet-politiek d°°r dik en dun bestrijden. Zoolang de verhouding Rus- Iand-Amerika niet beter wordt zal de strijd tegen wat vele Amerikanen noemen „de toekomstige vijfde colonne'" ongetwijfeld nog in scherpte toenemen. Zal Marshall Moskou verlaten Volgens den Washington- schen correspondent van het Londensche conservatieve blad „Daily Telegraph" zal de Ame- rikaansche minister van bui- tenlandsche zaken, Marshall, misschien uit Moskou vertrek ken, ontevreden door de ringe vorderingen bij de sprekingen der ministers. De correspondént haalt hierbij officieele kringen aan. Men kan als zeker aannemen, dat Marshall niet bereid is om, zooals Byrnes, voor een onbe paalde tijd van zijn departe ment weg te blijven. Als hij tot de conclusie komt, dat de besprekingen in het huidige trage tempo voort zullen gaan, zal hij Moskou verlaten, aldus de correspondent; Communisten verlaten Port Arthur. Naar uit Sowjet-Russische bron te Sjanghai wordt ver nomen acht het Sowjet-Rus- sisch bevel in het gebied van Port Arthur het noodzakelijk ongeveer 150.000 linksche ele menten, Chineesche commu nisten of sympathiseerenden en 100.000 Japansche krijgs gevangenen uit het gebied van Dairen te verwijderen al vorens deze stad aan de Chi neesche regeeringspartij (Kwomintang) terug te ge ven. Het aantal strijdkrach ten der Chineesche commu nisten, dat verwijderd zou worden, wordt op 20.000 tot 40.000 geschat Een Vichy-admiraal voor zijn rechters. Voor het hooggerechtshof te Versailles is het proces be gonnen tegen den 69-jarigen admiraal Jean de Laborde, voormalig commandant van de Fransche vloot te Toulon, die wordt beschuldigd van ver standhouding met den vgand, handelingen schadelijk voor de landsverdediging en vernieling van Fransche schepen. Dit proces is het laatste van de reeks tegen vroegere func tionarissen van de regeering van Vichy. De studenten- v arrestaties in Berlijn. De Berlijnsche gemeente raad-heeft een resolutie aan genomen, waarin den autori teiten van de geallieerde be stuursraad verzocht wordt een onderzoek in te stellen naar de beweerde arrestaties van stu denten en functionarissen in de Sowjet-Russische sector Van Berlijn. De resolutie, ingediend door de christen-democraten, werd ondersteund door de sociaal democraten en liberalen en tij dens een stormachtig debat bestreden door de socialisti sche eenheidspartij. Volgens de Berlgnsche dag bladen behooren bijna alle ge arresteerden tot de bond van christen-democraten. Tijdens een officieus onder zoek van geallieerde zijde heb ben de Sowjet-Russische auto riteiten verklaard, dat de ar restaties het gevolg zijn van een in de Oostelijke zóne ge houden actie na het ontdek ken van een uitgebreide Nazi organisatie door de Engelschen en Amerikanen. H.M. de Koningin ontving Albany-delegatie. Donderdag: was de laatste dag van het vierdaagsche be zoek aan Nijmegen door de Amerikaansche delegatie Uit Albany, de hoofdstad van de staat New York. Zaterdag middag wordt de delegatie in de American buslnessmens club een lunch aangeboden door het Nederland-Amerika instituut en om vier uur ver trekt het gezelschap per vlieg tuig naar Amerika. Vrijdag ochtend om half twaalf heeft H. M. de Koningin de leden van de delegatie, waarvan de heer John Davis Hatch aan het hoofd staat, op het paleis Soestdijk ontvangen. De K.L.M. in 1946. De K.L.M. vervoerde in '46 drie honderd twintig duizend passagiers en ruim twee mil lioen kilogram vracht. Haar vliegtuigen legden in dat jaar bjjna zeventien en een half millioen kilometer af. De to tale lengte van het luchtnet der K.L.M. bedraagt thans ongeveer zestig duizend kilo meter. is het 200 jaar gele den, dat de Nederland- sche zeeheld, Jan Schreuder Haringman, die zich bij de verde diging van Zeeland on derscheidde en als schout-bg-nacht bij het binnenrukken der Fran- schen in Vlissingen de orde handhaafde, werd geboren. MORGEN is het 25 jaar geleden dat de Siameesche twee ling Rosa en Josepha, in de ouderdom van 42 jaar te Chicago overleed. Textiel voor a.s. moeders- A.s. moeders zullen in den vervolge circa 16 weken v.oor de bevalling in plaats van de textielkaart VF 605 (waarop 100 geldige punten voorko men) 100 rantsoenbonnen voor textiel ontvangen. Na de geboorte van de baby wordt de textielkaart VA 705 uitge reikt. waarop successievelijk punten zullen worden aange wezen. AMSTERDAM MAAKTE SLECHTE BEURT. 24,5 overtreders Zonder dat vee] buitenstaan ders het hebben gemerkt is in de eerste helft van Maart ge durende vier dagen een „prij zenslag" geleverd, waarbij de drie groote steden van Neder land een grondige beurt kre gen. De prijzencontroleurs gin gen snel en onopvallend te werk, zoodat men niet veel tijd had elkander te waarschuwen. Het aantal processen-verbaal bleef gedurende deze vier da gen percentsgewijze dan ook vrijwel constant, nl. 24,5 pro cent van het aantal bezochte zaken in Amsterdam, 16 pro cent in Den Haag en 12,5 pro cent in Rotterdam. In. totaal werden 2863 zaken gecontroleerd en 495 processen-verbaal op gemaakt. Amsterdam heeft daarbij met 228 pro cessen-verbaal op 931 be zochte zaken geen goede beurt gemaakt. Den Haag volgde met 113 verbalen op 701 bezochte zaken en Rotterdam met 154 op 128L BRITTEN WERDEN GEMOLESTEERD. Geen voedsel, geen werk, geen Britsche militaire auto's werden omvergegooid en met steenen bekogeld tijdens hon- ger-demonstraties te Dussel dorf. Meer dan 100.000 man nen, vrouwen en kinderen had den zich in een park in het centrum van de stad verza meld. Zij droegen borden met opschriften als „Geen voedsel, Geen werk" en „Laat onze kinderen niet verhongeren". De plaatselijke vakvereeni- gingen hebben een algemeene staking van een dag bevolen, die het vervoer en de fabrie ken heeft stilgelegd. Sedert de vroege morgen trokken lange rijen arbeiders, vrouwen en kinderen door de straten en tegen 11 uur nam de demonstratie nog steeds in omvang toe. De weinige Brit sche militairen, die zich op straat bevonden, werden met schimpscheuten bejegend. De toegangen tot het park waren geblokkeerd om Britsche wa gens het binnenrgden te belet ten. Fritz Stahl, voorzitter van de vakvereenigingscommissie, deelde de menigte door mid del van luidsprekers mede, dat de vakvereenigingen niet zou den rusten alvorens de „huidi ge catastrophe" zou zgn afge wend en het geweten van de wereld zou zijn wakker ge schud. Na de demonstratie heeft een delegatie van arbeiders den commandant van de stad resolutie overhandigd, waarin wordt gezegd, dat men door de voedselnood spoedig aan het einde van zijn krach ten zou komen. De resolutie omvat voorts de volgende pun ten: Alle in 1946 ontbonden burgerlijke comité'è dienen on middellijk weer te worden in gesteld; de zuivering moet be spoedigd worden; er moeten commissies worden ingesteld met tot taak de vrijmaking en ter beschikking stelling voor de algemeene consumptie van alle resteerende voedselvoor raden, daarbij inbegrepen aard appelen en groente. De Britsche nieuwsdienst in Duitschland meldt, dat het ge meentebestuur van Aken in een rapport aan den eersten minister van Noordrijnland Westfalen de voedseltoestand catastrofaal heeft genoemd. De fusie van de Britsche en Amerikaansche zóne zou vol gens het rapport slechts een nadeelige uitwerking hebben gehad. In een stadswijk haalden woedende demonstranten de inzittenden uit een auto van het Britsche militaire bestuur en reden daarop de auto in het water. Van verschillende Brit sche auto's werden de ruiten verbrijzeld. Een lid van de be stuurscommissie verklaarde: „Zij schijnen twist te zoeken en een kleinigheid kan tot geweldpleging op groote schaal aanleiding geven". De algemeene indruk welke de prijscontróle heeft opge daan wordt wel gunstiger ge noemd dan die van vorige con troles. Bij de controle van garages zijn echter opgewenschte toe standen aan het licht geko men, die een dieper ingrijpen noodzakelijk maken. Ook in de handel in electrotechnische ar tikelen, rijwielen en ijzerwaren worden nog veel overtredingen begaan, evenals in de optiek en byouterieënhandel en in de vlakglashandel, aldus deelt men ons van bevoegde zijde mede. De woningvordering wordt bemoeilijkt. Het lid der Tweede Kamer, de heer Beernink, heeft aan den minister van binnenland- sche zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het den minister be kend, dat verschillende bur gemeesters, die tot vordering- van woonruimte ingevolge het Vorderingsbesluit woon ruimte zgn overgegaan, in verband daarmede m rechten worden aangesproken en ver weer moeten voeren 2. Is het den minister be kend, dat verscheidenen dezer burgemeesters weifelen om in daartoe aanleiding gevende gevallen tot vordering over te gaan, omdat niet vaststaat, dat de aan zulk een verweer verbonden kosten voor reke ning van het rijk worden ge nomen, terwijl anderszijds be zwaar wordt gemaakt tegen het opnemen er van in de gemeentebegrooting Nog 2 of 3 moeilijke jaren voor Frankrijk. Op een bgeenkomst van de prefecten van de Noordelijke departementen van Frankrijk te Lille heeft Philip, de Fran sche minister van nationale economie, meegedeeld, dat de komende 2 of 3 jaar voor Frankrijk nog uiterst moeilijk zullen zijn. In deze periode zal de regeering volgens den mi nister geen verbetering in de huidige levensomstandigheden kunnen brengen. STRIJD MET GEMAAL, SLUIS EN POMP. Millioenen m3 water afgevoerd. De plotseling ingevallen dooi en de zware regenval van de laatste paar weken waren er oorzaak van, dat er in Zeeland opnieuw tegen het water moest worden gevochten. Ver geleken met de titanenstrijd, die na de bevrijding op Wal cheren Is geleverd, was dit gevecht nogal onschuldig, wat niet wegneemt, dat de mannen van de gemalen en de sluizen en al de andere werkers, die de belangen van de Zeeuw- sche polders behartigen, veel arbeid hebben verzet eh nog verzetten om het overtollige water, dat wellanden inundeer, de en in verschillende gevallen zelfs wegen blank zette, te doen afvloeien De hoeveelheid was zoo enorm, dat men na enkele we ken hard werken nog steeds niet de oude toestand heeft be reikt en ook thans nog ver schillende weiden blank staan, terwijl de grond door en door nat is Maximum neerslag. Op 22 Januari begon de laatste en abnormaal lang du rende vorstperiode. Hagel en sneeuw, die In overvloedige mate ons deel waren, kregen geen gelegenheid geleidelijk weg te dooien. Toen de vurig verbeide dooi eiidelijk intrad, kon het vele dooiwater niet in de grond zakken, daar deze bevroren was, terwijl buiten gewoon zware regenbuien de watervloed niet weinig deden toenemen. Bedroeg de normale neerslag in de geheele maand Maart op Walcheren andere jaren ongeveer 45 m.m., was dit 70.9 m.m in slechts 13 dagen. De hevigste bui viel in de nacht van 10 op 11 Maart (27 m.m.); bg de Vlis- singsche sluis steeg de wa. terstand in één etmaal 65 c.m., bij de sluis te Veere 62 c.m.. aan de andere zijde van Veere, ondanks het feit, dat er reeds gemaald en gespuid werd, 34 c ni. De duikers, die veelal ver stopt waren met sneeuw en gs ■of beschadigd (de geweldige ravage, die de inundatie van Waloheren aan slooten en dui kers heeft aangericht, is on. danks d.e vele arbeid van de landbouwers, de Polder Wal cheren en de Dienst Land- KORTE PRED1CAT1E En Hg kwam tot Zijn discipelen en vond hen slapende en zeide tot Petrus: Kunt gij dan niet één uur met Mij waken. Die trouwe en moedige Christusbelijder heeft met zgn vrienden 't oogenblik dat Je zus zich van hen verwijderd had, waargenomen om een dutje te doen. Jezus was niet meer te begrijpen sinds Hij over Zijn a.s. lijden gesproken had. Indien 't op vechten aan kwam zouden zij hun man wel willen staan zij hebben hun leven voor Jezus over. Maar van 't vrijwillige, ge hoorzame aanvaarden van het lijden door den Heer hebben zij geen begrip. Dat 't beslis sende moment hiervoor stond aan te breken, hadden zij niet in de gaten en werkelijk niet omdat zij bij de prediking des Heeren hadden zitten suffen! Straks als de bende Jezus gevangen neemt, is Petrus een wakker held, en slaat hg er op los. Maar dan is het te laat! In 't doodelijkst tijdsge wricht des Heeren slapen zij. De tegenstelling is geweldig: Jezus waakt, bidt en strijdt, de discipelen slapen. Hoe komt 't dat de discipelen en met hen de christenen langs de groote momenten Gods in de wereld heenleven en zichzelven wegdroomen van de barre wer kelijkheid der zonden? Zij zijn zoo goed, zoo ontroe rend trouw en volgzaam en daarbij zoo gemoedelijk. Zij zgn zoo geheel mensch, weten de, wat een mensch toekomt. Zij waren mensch in de klei ne prettige afmetingen, die iedereen kan begrijpen en vol- aen. Zij bleven aan de maat van "t gewone en gemoedelijke, maar waren niet klein genoeg om in dit oogenblik van Jezus vrijwillige overgave en zelf vernedering, hun lust om aan de zwakheid des vleesches toe te geven, als schuld te belijden. Omdat wij aan een bepaalde maat van menschelijkheid, goedheid en vroomheid vast houden, zijn wij voor de gees telijke strijd, 't worstelen om God en Zijn wil, onbekwaam. Wij lieten vóór 1940 de geest van 't Nazidom machtig worden in deze wereld en kwa men te Iaat toen de oorlog gevoerd werd. We hadden al verloren voordat wij begonnen. 't Kruis van Christus is on- bedriegelijk, laat geen gelegen heid tot slapen en droomen. Maar tot onze vertroosting zij gezegd, dat de nederlaag van Christus onder de zonde* dè overwinning Gods beteekent over ons „menschen". 't Kruis is geen droom, maar werke lijkheid, hard en klaar. Ds. J. MORTIER. Kruiningen. De in- en exporthandel. Het republikeinsch persbu reau Antara meldt, dat in de Woensdag gehouden bijeen komst van de Nederlandsche en Indonesische delegaties te Batavia de kwestie van de te ruggave der buitenlandsche (voornamelijk Nederlandsche) eigendommen en de in- en uit voerhandel werden besproken, waarbij besloten werd deze kwesties door den republikein- schen minister van economi- Geen kinderbiscuits op bloembon. In de bonnenlijst die op Donderdag 27 Maart is gepu bliceerd, is door de afd. voor lichting van het ministerie van landbouw, visscherij en voedselvoorziening abusievelijk achter bon 68-U reserve voor 600 gram bloem vermeld, dat desgewenscht op deze bon ook kinderbiscuits gekocht kunnen worden. Dit is echter, naar genoem de afd. voorlichting thans meldt, niet het geval. Kinder biscuits kunnen uitsluitend op een bon voor rijst worden be trokken. Amsterdam's bevolking. De bevolking van Amster dam is gestegen tot bijna 800.000 zielen. Er zijn 26.000 meer vrouwen dan mannen. In 1946 nam de bevolking met ruim 27.000 zielen toe. TERUGGAVE ZAL AAN DE ORDE KOMEN. sche zaken dr. Gani en den Nederlandschen directeur van economische zaken, den heet van Hoogstraten, te laten be* studeeren. In aansluiting op dit Anta* ra-bericht wordt van gezag* hebbende zijde vernomen, dat op de werkvergadering van Woensdag in het algemeen is besloten technische vraagstuk ken volgens door de delegaties vast te stellen richtlijnen door de wederzijdsche departements* hoofden te doen behandelen. De getroffen regelingen moe ten vervolgens door de dele* gaties worden beoordeeld. Ten slotte zullen deze regelingen ter verdere behandeling aan de wederzijdsche belangheb* benden, en eventueel aan de re* geeringen worden voorgelegd. Onder genoemde vraagstuk ken zijn vanzelfsprekend ook urgente economische proble* men begrepen. Nederland krijgt Zeppelinfabrieken. Het intergeallieerde bureau voor herstelbetalingen te Brus sel maakte bekend, dat 24 Duitsche fabrieken zijn toege wezen aan verschillende sta ten. België krygt een fabriek voor de productie van electri- sche uitrustingen, de Ford automobielen industrie en het werktuigmachine depót. Ne derland krijgt de uitrusting van de vroegere Zeppelinfa- briek te Friedriclishafen. die in vredestjjd gebruikt zal kun nen worden voor de vervaar diging van aluminium onder- deelen voor moderne zuivelfa brieken en kuipen voor brou werijen en voedselproducten. Verschillende landen, waaron der ook Nederland en België, zullen de uitrustingen ontvan gen van 3 chemische fabrie ken en 11 bewapenings vliegtuigfabrieken. Republiek moet open! De „Nieuwsgier" (Rep.) tq Batavia schrijft: „Laat de republiek thans een gebaar maken, laat zjj ge heel Java en Sumatra open stellen voor iedereen, zooals elke normale democratische staat zijn grenzen voor nie mand gesloten houdt, die niet met kwade bedoelingen bin nenkomt. Zulk een geste zou voor de verdere ontwikkeling van de betrekkingen van groote beteekenis zijn", aldus besluit het blad. PRIJZEN TE HOOG EN LOONEN TE LAAG. Prijzencommissie bijeen. In een bgeenkomst van de prijzencommissies, welke te Utrecht werd gehouden, is de activiteit van deze commissies besproken. Nu het prijzen- boekje is verschenen wordt verwacht, dat de activiteit van de ruim 250 prijzencommissies over geheel Nederland zal toe nemen. Prof. G. Brouwers van het ministerie van econ. zaken afd. prijzen, wees er op, dat door de loon- en prijspolitiek de prijsstijging nu gestuit is. Het is zaak nu de stabilisa tie te handhaven en om te zet ten in een verlaging. Er is thans alleen een prijs daling voor luxe-goederen om dat deze minder worden ge kocht. De normale goederen zullen voorloopig niet in prijs dalen en wij moeten zelfs rekening houden met een prijsstijging voor sommige dezer artikelen. De resultaten van het utili- ty-systeem zijn goed. Er wordt gestreefd naar doorvoering van dit systeem op textielge- bied. De heer A. J. Kuiper, lid van de raad van vakcentrales,wees er bij de bespreking op, dat voor redelijke behoefte-bevre diging de prijzen nog te hoog en de loonen te laag zgn. De bonafide vakbeweging kan niet blijven berusten in de loonen, wanneer zij niet de overtuiging heeft, dat bij de handhaving van de prijzen het mogelijke wordt gedaan. De vakbeweging wil bg de Erijsvaststelling gekend wor- en. Dat sinds Augustus de prijzen gestabiliseerd zouden zijn wprdt door velen in twijfel getrokken. De practijk Is zoo, dat dé officieele prijzen ongeveer de helft zijn van de prgzen, die in werkelijkheid worden be taald. Zwakzinnige viel zijn moeder aan. Donderdagmiddag omstreeks vier uur heeft de 30-jarige C. L. K-, wonende aan de Noormannenstngel te Maas tricht. met een broodmes een aanslag op zgn moeder ge pleegd. De dader is zwakzin nig en handelde m een vlaag van ernstige verstandsverbijs tering. Zijn moeder kreeg ver schillende steken in het hoofd en in de armen en ls ernstig, maar niet levensgevaarlijk gewond naar het ziekenhuis overgebracht. De dader was na het plegen van de aanslag naar buiten geloopen en trachtte, toende politie hem wilde aanhouden, te vluchten, terwijl hij tegelijkertijd tracht te zichzélf het leven te bene men door zijn polsader door te snijden. Door het lossen van enkele waarschuwingsschoten poogde de politie dit te verhin deren en toen dit niet hielp, schoot zij hem in de schouder en slaagde er toen in den krankzinnige te overmeesteren. Ook de dader is ernstig, doch evenmin levensgevaarlijk ge wond Hij is ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. bouwherstel nog steeds niet geheel hersteld), konden het water niet meer verwerken Bovendien werd de grond, die zonder beplanting is, op ver schillende plaatsen „inge- spoeld". Toen de winter eindelijk op de vlucht was geslagen, begon men echter onmiddellijk met alle beschikbare krachten aan de bestrijding van het on. gewenschte water. In het grootste afwateringsgebied van Walcheren geschiedde dit door te spuien door de spuislüizen te Vlissingen en Veere en te bemalen met het groote Bo- reelgemaal te Middelburg De sluis te Vlissingen heeft in 13 dagen 21 getijden gespuid (tijdens de andere getijden stond het buitenwater te hoog)de sluis te Veere spuide 20 -getijden, terwijl het gemaal in deze 13 dagen 275 bedrijfsuren maakte (onder normale omstandigheden in een geheel jaar 725 bedrijfsuren!) In deze periode kon men in het afwateringsgebied ten Westen van het Kanaal 10.200.000 m3 water verwer ken MOEILIJKHEDEN BIJ RITTHEM. Eveneens in het gebied ten Oosten van het kanaal bij Veere is met volle kracht gespuid. Het water is hier goeddeels verdwenen, ook al zal er in de eerstkomende da gen wat meer dan gewoon lijk gespuid moeten worden tengevolge van het nazakken van het water in de grond. De waterloozing van het zuidelijk gebied bij Ritthem en Nieuwland leverde tal van moeilijkheden op, daar de nor male afwatering hier nog niet hersteld is; de sluis en het gemaal bg Ritthem zijn noj op non-actief. Men behelp zich thans met pompen, die bij Rammekens, Rithem Nieuwland staan opgesteld. De pompen bg deze laatste plaats konden een dergelijke zondvloed echter niet bestrij den en dreigden in het water te komen staan. De toevoer naar de pompen is toen tij delijk beperkt, een juiste maatregel, die echter nog al wat critiek bij de boeren on dervond. Van de hulppompen bij de defecte Ritthemsche sluis zijn de uitlaatbuizen over de dijk naar de Schelde gelegd. Met het oog op even- tueele beschadiging door het drijfijs waren de persbuizen afgekoppeld en het duurde uiteraard na de vorstperiode nog even, voordat deze weer waren aangebracht en konden functionneeren, temeer, daar eenige ondersteuningen door het ijs waren meegevoerd. Ondanks deze moeilijkheden is men er in geslaagd op Walcheren reeds 16 mill. m3 van de bijna 19 millioen m3 overtollig water te doen af vloeien. ELDERS IN DE PROVINCIE De waterovervloed in de andere gedeelten van de pro vincie is eveneens met kracht bestreden. In het Vrije van Sluis in Zeeuwsch-Vlaanderen is het peil sinds de val van het water over een gebied van 26000 ha 10 cm. gezakt, evenals op Schouwen, waar nog ong. 800 bunder land wa* teroverlast heeft. Dit zal ech ter spoedig tot het verleden behooren, wanneer de nieuwe electrische pomp in het ge maal aan de Zuidzijde van het waterschap Schouwen in ge bruik is genomen, want dan kan 650 m3 water verzet worden, terwijl de stoompomp thans slechts 300 m3 ver werkt. Duiveland is nu droog. Zuid-Beveland is nog niet geheel van het water verlost. Ook hier waren de moeilijk heden legio. Toen bij het in vallen van de dooi de wind naar het Z.W. draaide, kon het buitenwater niet weg en weigerden de kluisdeuren open te gaan. Bij Yerseke waren duikers verstopt; het water stond niet alleen op sommige wegen, maar belaagde zelfs de woningen. Het electrisch gemaal te Yerseke maakte in twee weken tijds 200 draai uren; het stoomgemaal te Kattendijke draaide 18 tot 20 uur per etmaal en verwerkte 240 m3 per minuut, maar kon de overvloed niet aan. Ook op Z.-Beveland zal men dus de eerstkomende tijd alles op alles moeten zetten om het water de baas te worden. Het valt te hopen, dat in deze tijd de sluizen van de hemel niet andermaal worden opengezet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1