Zorg voor ouden van dagen Nationale herdenking Burgemeester gearresteerd van onze gevallenen Mussolini's geheim archief UIT DE PROV WALCHEREN NCIE Winkelbouw in Middelburg hervat TWEEDE KAMER Minister Drees verdedigt het ontwerp. Geen vrijstelling van bedrijfspensioenen. Donderdagmiddag heeft de Tweede Kamer de algemeene beraadslagingen over het wets ontwerp „Noodregeling ouder domsvoorziening" voortgezet. De heer Hoodijk (K.V.P.) zeide verheugd te zijn over het ontwerp, doch te vreezen, dat de uitkeeringen niet in de eer ste helft van dit jaar zullen kunnen plaats vinden. De heer Stapelkamp (A.R.) sprak zijn leedwezen erover uit, dat de minister geen over leg had gepleegd met het be stuur van de Stichting van de Arbeid. Hij was van meening, dat het ontwerp een stuk staatsarmenzorg brengt, de so ciale verzekeringswetgeving ondergraaft en de uitgroei van de vrijwillige bedrijfsverzeke- ring belemmert. De heer Kikkert (C.H.) meende, dat de definitieve voorziening bij de sociale ver zekeringswetgeving zal moeten aansluiten. De heer Suurhof (P.v.d.A.) juichtte het ontwerp toe en bepleitte spoedige invoering yan de regeling. Hg vroeg voorts of de mi nister bij algemeene maatregel van bestuur wilde bevorderen, de rijksbemiddelaars de indee ling in gemeenteklassen te doen aansluiten bij de ontwik keling van loonvormen, zoodat de mogelijkheid van periodieke herziening ontstaat. Een indeeling in vier ge- meénteklassen, met een ver schil van 1 per week werd bepleit door den heer Koenen (C.P.N.), waardoor naar hij meende veel onbillijkheden zul len worden weggenomen. De heer Smeenk (A.R.) be toogde, dat de invaliditeitswet gewijzigd moet worden. Ook de heer van Zandt (S.G.) kan met de voorgestelde regeling accoord gaan, doch drong ei op aan bij de definitieve rege ling met het verzekeringsstel sel te breken. MINISTER DREES AAN HET WOORD. De minister van sociale za ken, de heer Drees, legde er de nadruk op, dat het de bedoe ling van het wetsontwerp is, spoedshalve een voorloopige voorziening te treffen om aan de ergste nood en zorg tege moet te komen. Hij meende, dat het indienen van het ont werp niet als overmatig lang kan worden beschouwd. Er is regelmatig contact met de Stichting van de Arbeid ge weest, doch de regeering draagt haar eigen verantwoor delijkheid en kan een advies niet altijd opvolgen. Volgens den minister is het de bedoeling te komen tot een verzekering en de bedrijfspensioenen zullen groote beteekenis hebben. Het vrystellen van inkom sten uit bedrijfspensioenen is onmogelijk, daar men dan onjuist zou komen te staan tegenover de vrijwillig ver zekerden. De termijn van drie jaar voor het ontwerp zou de mi nister niet willen bekorten. De uitkeeringsbedragen zijn zorg vuldig afgewogen. Aan ge- interneerden zal de uitkeering niet verleend worden. Hij be pleitte handhaving van de in deeling in vijf gemeenteklas sen. AVONDZITTIN G. Bij de behandeling der arti kelen in de avondzitting kwam een aantal amendementen aan de orde. De heer Stapelkamp (A.R.) had een amendement ingediend om het verschil in uitkeering meer in overeenstemming te brengen met het feitelijke ver schil in levensduurte in de verschillende deelen van ons land. De heer Koenen (C.P.N.) verdedigde een amendement om het aantal klassen op vier te brengen. De heer Suurhof (P.v.d.A.) zeide, dat zijn frac tie aan deze amendementen geen behoefte heeft. Op een vraag van den heer Steinmetz (K.V.P.) zegt mi nister Drees, dat hij zich bij vijf klassen heeft aangesloten, omdat dit stelsel in het maat schappelijk leven voorkomt. De heeren Koenen en Stapelkamp namen him amendementen te rug tot na de behandeling: van de artikelen waarin de uitkee ring wordt geregeld. De heer Stapelkamp dient daarna een amendement in om de werkingsduur der'noodrege- ling te beperken. De heer Suur hof verklaarde zich tegen en de heer Steinmetz voor dit amendement, als de minister van meening is, dat de defini tieve regeling spoedig tot stand kan komen. Nadat het amendement Koe nen door de heer Stokvis (C.P. N.) nader is verdedigd wordt het door minister Drees ontra den. T.a.v. het amendement Smeenk zegt hij, dat zooveel mogelijk spoed zal worden be tracht Over beide amendementen zal Vrijdag bij de aanvang der vergadering worden gestemd. De heer Koenen had voorts nog een amendement ingediend om het jaarlijksche inkomen, waarbij men niet voor uitkee ring in aanmerking komt met 400 te verhoogen. De heer Suurhof bestreed dit amende ment, waarna de heer Koenen een nieuw amendement indien de om ook ten aanzien van de bedragen tot vijf klassen te komen. De minister heeft tegen het gewijzigde amendement even zeer bezwaren. Besloten wordt de discussie over het amendement aan te houden. Vervolgens licht de heer Koenen (CPN) een amende ment toe, beoogende de uit keering te verhoogen met omstreeks 400. De heer Stapelkamp (AR) verdedigt een amendement volgens hetwelk bij de bere kening van het jaarlijksche in komen dat wat uit onderne- mings- en bedrijfspensioen fondsen wordt verkregen niet als inkomsten wordt aange merkt. De heer Steinmetz (KVP) verdedigt een amendement om in art. 6 te bepalen, dat de ouderdomsuitkeering voor een gehuwde man vaststelt. De heer Steinmetz had voorts een amendement in gediend ten hoogste een be drag van 100 niet als in komen te berekenen. Uit financieel oogpunt heeft de minister eveneens bezwaren tegen het amende ment van den heer Stein metz. De heer Stapelkamp (ar) verklaart zich bereid zijn amendement op art. 3 (wij ziging van het aantal klas sen) en dat op art. 6 (pen sioenfondsen) in te trekken. Ook de heer Steinmetz (K VP) trekt zijn door den mi nister bestreden amendement in. De minister neemt het an dere amendement Steinmetz over. De stemming over de overblijvende amendementen zal morgen gehouden worden. Op art. 25 verdedigt de heer Koenen (C.P.N.) een amende ment, waardoor voorkomen moet worden, dat bijv. voor'n bepaalde godsdienstige gezind te een aparte commissie van onderzoek zou kunnen worden ingesteld. Nadat de minister erop had gewezen, dat het gaat om be perkte sociale groepeeringen en niet voor godsdienstige, trekt de heer Koenen zijn amendement in. De verdere behandeling wordt aangehou den tot de vergadering van Vrijdag. Het programma voor Zaterdag 3 Mei. De commissie „nationale herdenking 19401945" heeft, in overleg met de regeering, richtlijnen vastgesteld voor de nationale herdenkingsavond op 3 Mei, 1947. Deze richtlijnen zijn aan alle burgemeesters toegezonden. Het is de bedoeling op de avond van de derde Mei alle gevallen Nederlandsche en ge allieerde soldaten, zeelieden en verzetsmenschen, die hun leven voor ons land gaven, te her denken. Van zes uur 's mid dags af worden overal in het land de vlaggen halfstok ge hangen. De „stille tochten" zullen omstreeks half acht op een half uur gaans van de herden kingsplaatsen beginnen. Een kwartier later beginnen de klokken te beieren tot een hal ve minuut voor acht, waarna om acht in de avond, na een daartoe te bepalen signaal, twee minuten volkomen stilte acht zal worden genomen. Het is aan de gemeentebestu ren overgelaten, of deze stilte voor het openbare leven zal worden voorgeschreven. Bij de herdenkingsplaatsen worden geen toespraken gehouden. Vlaggen, vaandels of kransen worden- niet meegevoerd. De eenige eenvoudige hulde zal bestaan uit het strooien van bloemen op de gedenkplaat sen. De „stille tochten" zullen een hoofdgroep van nabestaan den van gevallenen en verte genwoordigers van bevriende mogendheden kunnen vertoo- nen. Onderscheid van rang en stand is verder niet toege staan. Het verzoek wordt gedaan alle openbare vermakelijkheden te sluiten. In diverse steden zullen in allerlei kerken her- denkings-zangdlensten worden gehouden. De laatste lesuren der scho len zullen 's Zaterdags 's mor gens op verzoek van den mi nister van O.K.W. besteed worden aan de geschiedenis van het Nederlandsche verzet. OP DE KERKHOVEN. De commissie hoopt, dat de herdenkingsavonden in de Mei maand een Ned. traditie zul len worden. Op drie Mei zul len op de kerkhoven der geal lieerden, namelgk te Margra ten (Amerikaansch), Holten (Canadeesch), Kapelle (Fransch), Oosterbeek (En- gelsch), Breda (Poolseh) en Amersfoort (Russisch), her denkingen worden gehouden. Deze herdenkingen zullen per radio worden uitgezonden. Ook buitenlandsche radiover slaggevers zullen hier aanwe zig zijn. Het radioprogramma voor de avond zal over beide zen ders Hilversum en via P.C.J. hetzelfde zijn. In diverse garnizoenen zul len in de loop van de dag her denkingen worden gehouden. Den garnizoens- en corpscom mandanten is verzocht hun manschappen te vragen zoo veel mogelijk aan de „stille tochten" deel te nemen. Ook aan continu-bedrijven zal wor den verzocht zooveel mogelijk tezelfdertijd herdenkingen te houden. IN DE RIDDERZAAL. In de middag van de derde Mei zal in de Ridderzaal een bijzondere plechtigheid plaats vinden, waaraan kopstukken van het voormalig verzet, mi nisters en vertegenwoordigers van het corps diplomatique zul len deelnemen. En Engelsche en een Poolsche pianist zullen tijdens deze samenkomst spe len. De Fransehe kunstenaars Madeleine Renauld en Jean- Louis Barraul zullen verzets poëzie voordragen. Wist Churchill daarvan Het Itallaansche blad „Avanti" schrijft naar aan leiding van het verdwijnen van het geheime archief van Mussolini het volgende „De geheele wereld weet thans, dat er zich in het archief documenten bevon den, waarin Winston Chur chill bijzonder veel belang stelde. De leider der Brlt- sclie conservatieven heeft de moeite genomen een extra vacantia aan het Co- mo-meer door te brengen in de zomer van 1945. De documenten in kwestie zijn ongetwijfeld in die tijd ver dwenen' Petroleum. Het centraal distributiekan toor deelt mede, dat de onder staande bonnen van de kaarten voor petroleum voor kookdoel- einden en verlichting geduren de de maand April 1947 elk recht geven op het koopen van vier liter petroleum. Kaarten UA 611: bon A 21 t.m. A 24, kaarten UB 611: bon B II en B 12, kaarten UC 611: bon C 06, kaarten UD 611: bon D 11. s.s. „Provincie Holland" Als de Dultschers de oorlog hadden gewonnen aldus nieuwe onthullin gen in 't boek van de lijf- masseur van Hitier, Hirnm- ler en vele anderen zou den alle Nederlanders als straf voor hun pro-gealli eerde houding en verzets werk naar Polen zijn ge voerd. De naam van Nederland zou „S.S.-provincie Holland" geworden zijn en de 11 pro vincies zouden onder de SS- élite worden verdeeld. Boven-Dlgoel-kamp opgeheven. Het interneeringskamp Bo ven Digoel, waar onder meer de huidige minister-president van de republiek Indonesia, Sjahrir, gevangen heeft ge zeten, is thans opgeheven. Er waren nog slechts 24 ge detineerden in het kamp. Dit kamp werd indertijd opgericht om politieke de linquenten na de groote op stand van 1926 op te sluiten. De bewoners waren voorna melijk communisten. Boycot Nederlandsche schepen In U.S.A. De vakgroep kapiteins enz. van de Amerikaansche Fede ration of Labour heefe mede- fedeeld, dat een verzoek tot oycot van de Nederlandsche scheepvaart op U.S.A. zal worden ingediend in de Maan dag a.s. te houden vergade ring van de koopvaardijafdee- ling dezer organisatie, tenzij aan de Amerikaansche beman ning van de Martin Behrman te Batavia volledig herstel in hun rechten is beloofd. Massa-arrestaties van veesmokkelaars. Uit Tilburg wordt gemeld, dat de arrestaties in het groo te veesmokkelcomplot nog voortduren. Er zijn thans in de omgeving van Tilburg meer dan 100 personen aangehouden. 9 rplodieen dan Sporen leiden ook naar ande re provincies, zelfs naar Fries land. Men verwacht, dat in het ge heele land nog minstens 100 arrestaties zullen volgen. Iedere week verdwijnt voor ongeveer een half millioen gul den aan vee uit ons land naar België. Met de berechting van de betrokkenen zal over twee weken een aanvang worden gemaakt. Men verwacht zeer strenge straffen. „Onze strijd duurt voort" „Onze strijd duurt voort", zoo heeft dr. Aboe Hanifa, hoofd van de Indonesische de legatie op de Aziatische con ferentie te Nieuw Delhi in een commentaar op het accoord van Linggadjati tegenover de pers verklaard. Anderzijds heeft de woord voerder van de P.N.I., mr. Ali Sastroamidjojo, nader toege licht, dat de Indonesiërs de on afhankelijkheid van de geheele Archipel wenschen en de vol ledige verdwijning der Neder landsche souvereiniteit. Britsch schip bij Java aangehouden. De Empire Mayrover is voor de derde maal aangehouden door de Nederlandsche marine toen het schip, komend van Singapore, de naven van Che- ribon binnenliep. Het kreeg bevel naar Bata via op te stoomen. Volgens de Nederlandsche marine-autoriteiten moeten al le schepen, die naar Neder- landsch-Indië komen eerst Ba tavia aanloopen. De provinciale H.A.R.K.- afdeeling zal in April liqui deeren. Vermoedelijk zullen in April nog eenmaal goede ren worden uitgereikt, waar voor de bestemming thans reeds vaststaat, zoodat geen nieuwe aanvragen meer be handeld worden. Eind April zal de Hark definitief sluiten. Notaris Paap 80 jaar» Maandag 31 Maart zal oud- Notaris, J. C. Paap. te Utrecht, zrjn 80ste verjaardag vieren. Meer dan de helft van zijn leven heeft de heer Paap zijn gaven aan het Vllssingsche notaiaat geschonken, waaruit Stopzetting H.A.R»K. hem 3 Maart 1946 op zijn ver zoek eervol ontslag werd ver leend. De heer Paap had een werk zaam aandeel in het Vlissing- sche vereendgingsleven Om zijn verdiensten werd hij reeds eerder door de regeering be noemd tot Officier in de Orde vain Oranje-Nassau. Eerste snijsïa en spinazie. Op de veiling te Middelburg is de eerste snij sla en de eer ste spinazie van dit jaar aan gevoerd. De eerste spinazie werd aangevoerd door de heeren Chr. de Bokse en L. Dekker te Wolphaartsdijk en de eer ste snijsla door den heer G. Schooneboom te Oostkapelle. Middelburg Wachtlokaal voor busreizigers. Naar wij vernemen zal het lang gewenschte wachtlokaal- tje voor busreizigers op de Markt te Middelburg niet lan ger een luchtkasteel bljfven. Er is thans namelijk van ge meentewege een vergunning uitgereikt aan een aanvrager, die de beschikking heeft over een houten wachtlokaaltje. Reeds zijn alle formaliteiten vervuld en het laat zich aan zien, dat de buspassagiers reeds over enkele weken be schuting kunnen vinden tegen de grillen van ons wisselvallig klimaat en tevens hun wacht tijd kunnen veraangenamen niet een kopje thee of koffie. Het lokaal zal geplaatst wor den naast de kruidenierszaak van de fa. Polderman. tus- schen Markt en Gravenstraat, waar de bussen naar Vlissin- gen vertrekken. Gerard Hengeveld speelde in Middelburg. Het pianorecital, dat onder auspiciën van de Z.V.U. door Gerard Hengeveld in de kleine zaal van het Middelburgsche concertgebouw werd gegeven, is een groot succes geworden, ook al hadden slechts 130 mu ziekliefhebbers de gelegenheid om een van Nederlandsch grootste pianisten te beluiste ren aangegrepen. De uitste kende vertolking van Bach, Debussy, Franck en Schumann werd in ademlooze stilte ge noten; gedwongen door een aanhoudend applaus speelde Hengeveld als toegift werk van Chopin. Hedenavond geeft Hengeveld zijn laatste recital in onze pro vincie, te 8 uur in de Concert zaal te Zierikzee. Tribunaal Goes. Zaak tegen Mr. Dieleman opnieuw onderzocht. Het tribunaal te Goes heeft Donderdag uitspraak gedaan in de volgende zaken: C. L. H. Driessen. 22j., zon der beroep te Middelburg, 2VZ jaar intemeering, ingaande 2 Juli 1945 en ontzetting rech ten. J. M. Vos, 26 j., chauffeur te Goes, beschuldiging verval len verklaard. J. Brand, 26 j., chauffeur te Goes, intemeering tot 27 Mrt. 1949 en ontzetting rechten. A. Dalebout, ^6 j„ landbou wer te Nieuwerkerk, verbeurd verklaring van 3000.en geen verdere straf, daar hij reeds 9 maanden geïnterneerd is geweest. In de zaak tegen Mr. W. II. H. Dieleman, advocaat- procureur te Middelburg, zal het onderzoek worden hervat. LEZING OVER BIJGELOOF. Woensdag hield d© afdeeling Middelburg van de Vereeniging tot Bevordering der Belangen van Sleehthoorenden haar maandelijksche bijeenkomst, tijdens welke de secretaris, de heer P. Luteijn een causerie hield over: „Bijgeloof". Na er op gewezen te hebben hoe moeilijk de interpretatie van dit begrip is. liet deze spreker de verschillende vormen van bijgeloof uit vroeger eeuwen de revue passeeren. Tevens haalde hij verschillende voor beelden aan, die moesten aan- toonen, dat ook in de huidige tijd het bijgeloof nog lang niet verdwenen is. De heer Luteijn besloot zijn lezing met het uitspreken van de mogelijk heid. dat in later eeuwen veel, dat wij nu nog niet als zoo danig erkennen, als bijgeloof aangemerkt zal worden. Vlissingen BALDADIGE JEUGD. Men is thans in Havendorp bezig met de bouw van een vereenigingsgebouw. Maan dagavond was men hieraan reeds zoover gevorderd, dat er een muur van 23 m lengte en iy2 m hoogte klaar was. Dins dagmorgen bleek deze muur in haar geheel weer te zijn gesloopt. De daders bleken 6 kinderen van 8 a 10 jaar te zijn. O.- en W.-Souburg BIJ ONTPLOFFING GEWOND. Maandag waren op het vliegveld te fSouburg de werk lieden de R. en de L. bezig met het verbranden van vuil, toen er plotseling een ontplof fing plaats had. Beiden wer den gewond. Na onderzoek door de poli tie bleek, dat er onder de grond een 2 cm. granaat had gelegen, die door de hitte was ontploft. Arnemuiden JAARVERGADERING Vrijdagavond vergaderde de voetbalvereeniging Arnemui den. De penningmeester, de heer J. Theune, gaf een kort doch keurig verslag, en het saldo is door vele offers onder ling zeer gunstig te noemen. Hierna kwam het punt t.a.v. het nieuwe voetbalterrein aan de orde. Na uitvoerige discus sies deelde de voorzitter mede dat wanneer er een goed veld is het elftal danig van zich af zal bijten, tevens is er nog gebrek aan een kleedkamer. Na overeenstemming bereikt te hebben werd deze vergade ring besloten met een slot woord van den voorzitter. LID VAN GRAANSMOKKELAARSBENDE. Deze vreemde gebeurtenis wordt zoozeer besproken, dat Churchill zelf er eigenlijk van op de hoogte moest zijn. Maakt hij zich geen zorgen over het feit, dat de Britsche conservatieven en hijzelf er van verdacht worden het ver trouwen van Mussolini te heb ben genoten? Churchill be hoorde zich de moeite te ge troosten thans een verklaring terzake te geven. Wij hooren zoo dikwijls sensationeele voorspellingen betreffende toekomstige oorlogen van zijn lippen, waarom zou hij dan niet eens de oorzaken verkla ren van de laatste wereld oorlog, die sommigen klaar blijkelijk geen bevrediging ge schonken heeft?. In zijn auto gegrepen. Reeds sedert eenige tijd zat de politie van Tilburg achter een groote graan- smokkel naar België aan, die zijn uitgangspunt had in Raamsdonk, doch die, zooals meer en meer is gebleken, over geheel Brabant was ver spreid. Reeds was een ver takking van de Raamsdonksche graanaffaire ontdekt en wa ren arrestaties verricht. De politie heeft nu ook nog de hand kunnen leggen op twee mannen, die ervan verdacht worden de graansmokkel naar België te hebben voorbereid. Het zijn de twee broers L. uit Baarle-Hertog, belden graanhandelaren. Een der broers is burgemeester van dit grensdorp, dat zoo be rucht is om de smokkelhandel. De zaak is aan het licht ge- kómen, toen een der broers te Breda terecht stond in verband met overtreding van het deviezenbesluit (hij had Nederlandsch geld naar Bel gië willen smokkelen) en zjjn mond voorbijpraatte. Hij kreeg 50 boete maar werd met een gearresteerd. Zijn broer, de burgemeester, die in zijn auto voor het gerechtsge bouw op hem wachtte, werd eveneens in arrest gesteld. Beiden zgn naar Raamsdonk overgebracht. Het zou hier gaan om het smokkelen van liefst 10 ton graan. Appelmoes zonder bon. Nu de aflevering op de des tijds aangewezen bonnen voor appelmoes 57-2b, 57-2c, 58-2d en 58-2e reserve is beëindigd, zal men de nog bij de handel aanwezige geringe voorraden appelmoes zonder bon kunnen koopen. De prijzen, waartegen de appelmoes ten hoogste mag worden verkocht zijn in blik per liter ongeschild 0.88, gr schild 0.94, in glas per lit« Hevige strijd in Griekenland. In Macedonië vinden thans grootscheepsche zuiverings operaties plaats. Grieksche gendarmes vielen verzetslie den aan bij het dorp Nigrita. Er werden meer dan 100 per sonen gedood. Het blad Emeros meldt, dat in de buurt van Sparta groote concentraties verzetslieden op de vlucht werden gedreven, waarbij ge bruik werd gemaakt van tanks en artillerie. Bij Marmora had een gevecht plaats dat 24 uur duurde. In de vlakte van Pharsalon wer den troepen en vliegtuigen te gen verzetslieden ingezet. Vrede voor Oostenrijk? Dr. Karei Gruber, de Oos- tenrijksche minister van bui tenlandsche zaken, heeft na een onderhoud van 40 minu ten met Molotof, den Russi- schen minister van buitenland- f 1.16, per halve liter 0.78. sche zaken, verklaard zeer optimistisch te zijn in zijn verwachtingen, dat het Oos- tenrijksche vredesverdrag tij dens de conferentie te Mos kou zou worden voltooid. Duitsche studenten gearresteerd. Een woordvoerder van het Britsche ministerie van bui tenlandsche zaken, heeft be vestigd, dat de berichten, volgens welke een aantal stu denten en jonge leden der christelijk-democratische Unie onlangs in de Russische sec tor van Berlijn en in Halle zijn gearresteerd, op waarheid berusten. De Britsche autori teiten te Berlijn zouden de kwestie inzake het indienen van een protest of het ver richten van een onderzoek in overweging genomen hebben. Als reden voor de arresta ties wordt ondergrondsche activiteit opgegeven. Geen Britsch visum meer. Uit Londen is officieel be richt ontvangen, dat geen visa voob Nederlandsche paspoor ten meer noodig zijn. Alle an dere controle-bepalingen blij ven evenwel van kracht. De afschaffing geldt niet voor statenlooze personen. De nieuwe regeling gaat op 15 April a.s. in. Bronzen Leeuw. De bronzen leeuw is toege kend aan: Kap. P. H. M. van Dijk, sold. F. Crooymans, beiden op Java. Het bronzen kruis werd toe gekend aan: le luit. A. J. Cremers, serg. G. J. Dorenberg en sold, J. Snijders, allen op Java. Veldproeven op zoute gronden. De directie van de landbouw* zond ons een exemplaar van het „Verslag van in 1946 ge nomen veldproeven op gron den, die met zout water over stroomd geweest zijn in Mid den Zeeland". Het verslag is samengesteld door den rijks- landbouwconsulent ir. H. de Groot en. voorzien van een in leiding geschréven door ir. C. J. Droogendijk.. Het verslag is voor belangstellenden koste loos verkrijgbaar bij den rrjks- landbouwconsulent te Goes. Beurs voor onroerende goederen. De vakgroep „Tusschen- personen in onroerende goe deren", afdeeling Zeeland, heeft een beurs voor onroe rende goederen in het leven geroepen. Reeds is door instanties buiten Zeeland veel belang-* stelling voor deze nieuwe beurs getoond en men ver wacht dan ook, dat de eer ste beursdag, die Dinsdag a.s. te Goes wordt gehouden, in een gevoelde behoefte zal voorzien. Als commissarissen voor deze beurs zijn aangewezen de heeren Boogaard en van Opstal te Goes en de heer Ribbens te Biezelinge. Als secretaris treedt op de heer H. Zeyger te Vlissingen. MOOI SUCCES VOOR KEN NEL „WOLPHAARTSDIJK" Op de internationale hon dententoonstelling, die vorigé week in Amsterdam werd ge houden, heeft de kennel „Wol- phaartsdijk" van Mevr. Bak kerVerburg een mooi succes behaald. „Borre", de kortharige Hol- landsche herder, behaalde in zijn klasse de kampioenschaps- prijs met 1ste uitmuntend. Hij werd tevens de beste van alle Hollandsche herdershonden en de beste van alle nationale De kortharige Hollandsche herdershond „Aukje van Wol- phaartsdijk" werd 2e uitmun tend en legde beslag op de titel reserve kampioen. De Mechelsche herder „Unie", slechts 9 mnd. oud, behaalde ook 1ste uitmuntend en werd jeudgwinnaar 1947. Ook de Belgische herder „Ubrica" werd beste teef van alle Bel gische herders met 1ste uit muntend. Alle honden zijn eigendom van Mevr. BakkerVerburg. Chr. Nat. Vakverbond. Het Christ. Nat. Vakver bond organiseert ook dit jaar weer regionale vergaderingen voor de Chr. besturenbonden. Voor Walcheren zal deze ver gadering te Middelburg wor den gehouden op 3 Mei. Die dag heeft ook een vergade ring plaats voor de Chr. Be sturenbond te Goes. Op 2 Mei een soortgelijke vergade ring voor Zeeuwsch Vlaande ren te Terneuzen. Hoofdbe stuursleden van het C.N.V. zullen deze vergaderingen bij wonen. De heer P. Moens, leerling der machinistenschool te Mid delburg, is geslaagd voor het diploma A als scheepswerk- tuigkundige. Er zit schot in. De herbouw van verschillen de winkelpanden, woonhuizen en bedrijven in Middelburg, waarmede na de oorlogsdagen van Mei 1940 een begin werd. gemaakt, moest tijdens de be zetting gestaakt worden, daar de Duitschers de bouwmate rialen vorderden en de mate- rialenpositie steeds slechter werd. Het gevolg was, dat verschillende perceelen in half afgewerkte staat bleven lig gen, terwijl van andere alleen de fundeeringen konden wor den afgebouwd. Thans is men begonnen deze panden af te bouwen. De Fa. Boele en van Eesteren bouwt de vyf winkelpanden, die op de hoek van de Gortstraat en do Bodenmarkt zijn ontworpen, af, de fa. Voormolen zal de winkelpanden aan de Lange Delft, die momenteel in half afgewerkte staat verkeeren, voltooien, tenvyl het Aanne mersbedrijf Proper uit Oegst- geest dezer dagen begonnen is met het afbouwen van zes win kelpanden aan de Lange Noordstraat en drie aan de Nieuwe Burg, waarvan alleen do fundeeringen liggen. By dezo bouw wordt het oorspron kelijke ontwerp gehandhaafd. Het werk, dat de aannemers firma Proper heeft aangeno men, is in drie gedeelten aan besteed, waarvan het laatste Maandag jl. is gegund. Het is een werk van ongeveer 3*4 ton. De vijf winkelpanden aan de Noordstraat en het zesde op de hoek van de Kelderman straat, die alle tevens op de bovenverdieping woongelegen heid hebben, zullen door hun architectonisch karakter har monieeren met de omliggende febouwen, waaronder 't stad- uis; van eenheidsbouw is geen sprake. Volgens bestek zal de bouw hiervan en van de drie panden aan de Nieuwe Burg in negen maanden vol- t'ooid zijn. r~~ De perceelen 76 en 78 aan de Lange Delft, eveneens win kelpanden met woongelegen heid, die door de fa. Voor molen worden afgebouwd, hoopt men in drie maanden te kunnen afleveren. Men kampt echter met een tekort aan metselaars, terwijl de aan voer van steen eveneens te wenschen overlaat, zoodat het niet onmogelijk is, dat men langere tijd noodig heeft. De voltooiing van de vijf winkelpanden op de hoek van de Gortstraat (het zoogenaam de blok 7) zal ongeveer acht maanden vorderen, hoewel ook in dit geval eenig voorbehoud moet worden gemaakt. In ieder geval kan men er zeker van zijn, dat Middelburg over een jaar weer een aantal fraaie winkels rijker zal zijn en de storende aanblik van half afgebouwde perceelen ar mer, terwijl verschillende za kenlieden dan eindelijk weer over een behoorlijke winkel kunnen beschikken. Kerknieuws DR. MR A. v. d, FLIER t In de ouderdom van 77 jaar overleed te Amsterdam dr. mr. A. v d. Flier. die tal van jaren de Ned Herv. Kerk in het pre dikambt heeft gediend. De overledene werd in 1869 gebo ren en in 1893 cand. in Zee land oip 25 Aug". 1895 te Le- mele zijn ambt te aanvaarden. Hij diende de gemeenten Pur- merend en Middelburg om in 1911 aldaar zijn bediening neer te leggen en predikant te wor den bij de Ned. Herv. Gem. van Cïeve (Duitschland) waar hij is werkzaam geweest tot dat deze in 1922 opgeheven werd. Dr v. d. Filer woonde daarna te Ymuiden-Oost en oefende de advocatuur uit. Zgn stoffelijk overschot is Woensdagmiddag te Drieber gen teraardebeateld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2