PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Freiheits-Beweging werd opgerold De ministers naar de opera Indonesische Cultureele overeenkomst met België Vandaag... vertegenwoordiging zal naar Nederland komen Het leeraren tekort Zeeland m 190e Jaargang - Nr. 74 Uitgave van de Firma Provinciale Zceuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingea. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. Vrijdag 28 Maart 1947 ABONNEMENTSPRIJS t 25 cent pet weekf 3.20 per kwartaalfranco pet post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN -"tX pl* Bcreaui gevestigd te Vllssingen t Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg i Londenechc Kaal 29. telefoon 2077 ea 2924 Goes i Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg Gratamastraat 3. telefoon 102 Terneuzen Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Het wereldgebeuren NIHILISME IN DUITSCHLAND WINT VELD. Stakingen in het Ruhrgebied De Britsche opperbevelheb ber in Duitschland, Sholto Douglas, verklaarde deze week op een persconferentie: Vele Duitschers géven nog steeds aan het nazisme de voorkeur boven de democratie. Rekening moet worden gehouden met het opduiken van nieuwe re- volutionnaire Nazi-organisa ties. Deze uitspraak van Dou glas wordt wel bevestigd door de herhaaldelijke militaire communiqué's, waarin melding wordt gemaakt van het on schadelijk maken van een ondergrondsche Nazi-organi satie. De laatste mededeeling van die aard kwam Woensdag uit het hoofdkwartier van het Amerikaansche bezettingsle ger in Frankfort. Kortgeleden werd in de Amerikaansche zöne 'n vrouw gearresteerd, gekleed als roo de kruis, zuster, die had gehol pen bij de vlucht van een aan tal hoogere Wehrmacht-offi- cieren. De zaak werd verder uitgezocht en bracht de Ame rikanen op het spoor van een Nazi-organisatie, die de naam droeg van „Deutsche Freiheids und Friedensbewegung". Deze beweging stond onder leiding van vier vroegere S.A.-officie- ren, waarvan de aanvoerder was brigadier-generaal Albert Wiczonke. Dit illustere viertal zal binnenkort voor een mili tair tribunaal te München ver schijnen. Het program van de organisatie is merkwaardiger wijs een bijna woordelijke co- pie van de partij van Hitier. Het doel was onder meer „terug werven van alle aan Duitschland ontnomen gebie den en genadelooze vernieti ging van verraders in de voor malige Wehrmacht en in de Luftwaffe, die verantwoorde lijk zijn voor de nederlaag van Duitschland". De organisatie had zoowel in de Britsche als in de Amerikaansche zöne vertakkingen. Zij wilde het huidige bestuur der burgerlijke autoriteiten in Duitschland omverwerpen en tegen de be zettingsmacht daden van sa botage verrichten. Oproepen tot het Duitsche volk door middel van geheime radiozen ders, gebouwd uit gestolen on derdeden, waren in het pro gram van actie opgenomen, Het benoodigde geld werd be trokken uit een uitgebreide Einde van de strijd in Indo-China Franschen zouden toestand meester zijn. Een hooggeplaatste Fran- sche politieke functionaris heeft te Saigon verklaard, dat, te oordeelen naar de mi litaire situatie in Noord-Indo- China, die zeer gunstig is, de strijd einde Juni zal geëindigd zijn. Volgens dezen woordvoer der zullen de Fransche autori teiten, zoodra er vrede is, met de Annemietische leiders een verdrag sluiten, volgens het welk een federatie van Cochin- China, Ann am en Tonking wordt opgericht. Dat houdt niet ïn, dat de Franschen Indo- China geheel zullen verlaten. Met het militaire contingent van Ho Tsji Minh zou niet worden onderhandeld. Deze woordvoerder verwachtte, dat Bollaert, de nieuwe Fransche hooge commissaris, een poli tiek van afwachten zal volgen. Een vooraanstaand leider van het verzet, die nauwe be trekkingen met Ho Tsji Minh onderhoudt, verklaarde, dat de Vietnameezen de strijd onmid dellijk zullen staken, indien de Fransche regeering, naar het voorbeeld van Engeland in Voor-Indië, het initiatief neemt en door tusschenkomst van Bollaert de ware vrijheid voor de Annamieten afkondigt. De ze verzetsleider verwachtte wel, dat de verzetstroepen verslagen zullen wor- maar deelde mee, dat zij den. vastbesloten zijn de guerilla voort te zetten, totdat verster- Kingen zijn ontvangen voor een nieuwe en uiteindelijke strijd voor vrijheid. Dr. Evatt ongerust over Japan. Dr. Evatt, de Australische minister van .buitenlandsche zaken, heeft tijdens het debat in het Australische huis van afgevaardigden verklaard dat er „hoogst verontrustende" po litieke stroomingen in Japan zijn. Hij zeide er niet van over tuigd te zijn, dat de voor de Japansche agressie verant woordelijke personen op af doende wijze uit het politieke en economische leven van Ja pan worden geweerd. Evatt was van meening, dat de wijze, waarop het toezicht op Japan moet worden uitgeoefend, dient te worden besproken op de vredesconferentie door de lapden, die een belangrijke rol bij de overwinning op Japan hebben gespeeld. zwarte handel. Medeplichtigen op officieele instanties zorg den voor valsche persoonsbe wijzen, andere valsche papie ren en rubberstempels. De leiders meenden voor hun propaganda een gunstige voe dingsbodem te zullen vinden en terecht. Een correspondent van Die Weltwoche kenschet ste de algemeene stemming in het Westen aldus: Vele Duit schers denken in hun hart liever een „fettgefressenes Nazi-schwein" als een honge rende democraat. Reeds zijn gisteren in het Ruhrgebied stakingen uitgebroken en wer den er demonstraties gehou den. In ver uit elkaar gelegen steden als Keulen en Biele feld kwam het zelfs tot onge regeldheden. Dat alles omdat de voedselrantsoenen als ge volg van de stagneering van de aanvoer van 1550 tot min der dan 1000 calorieën zijn te ruggebracht. De Britsche au toriteiten verwachten, dat de onrust zal toenemen, indien de voedseltoestand zoo blijft. Leider der Grieksdie communisten vermist. Nicholas Zachariades, de leider van de Grieksche com munistische partij, is als ver mist opgegeven. Sedert hij op 20 Maart j-L de begrafenis bij woonde van John Zevgos, dén te Saloniki vermoorden voor- maligen communistischen i nister van landbouw, heeft men niets meer van Zacha riades vernomen. Door het Grieksche ministerie van voorlichting is opgemerkt, dat Markos, de leider van de guerllla-strpders, er Zacha riades van had beschuldigd, „de communistische partij te verraden en omgeven te zijn door Trotzkyisten". Weer een gratieverzoek afgewezen. De minister van Justitie maakt bekend, dat door H.. M. de Koningin afwijzend is be schikt op het gratieverzoek van F. H. Meyer, tot de dood straf veroordeeld bij sententie van het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam. De 46-jarige kantoorbedien de Frederlk Hendrik Meyer, te Amsterdam, wiens gratie verzoek werd afgewezen, door 't bijzonder gerechtshof te Amsterdam op 18 Maart-1946 ter dood veroordeeld wegens uitleveren aan Duitsche instan ties van joden tijdens de ra- zia's in 1943. Voor iedere jood. welke hij aanbracht, kreeg Meyer éé-n gulden. De bijz. raad van cassatie beves tigde het vonnis op 19 Juni 1946. Maatregelen tegen de veesmokkel. GRENSSTROOK WORDT UITGEBREID. Tot de maatregelen, die men wil nemen om de veesmokkel te bestrijden, zal o.m. behoo- ren een uitbreiding van de grensstrook. Deze bedraagt thans 5J/2 km. Het zou nu de bedoeling zijn, dat deze wordt uitgebreid tot 15 of 20 km. In Noord-Brabant zou de Noord grens dan gevormd worden door de kanalen, terwijl in het Westelijk deel der provincie de grensstrook wordt doorge trokken tot Dintelsas. In deze strook zal het vee weer gere gistreerd moeten worden in veeboekjes en zal het „schet sen" weer worden ingeleverd. 13 millioen vluchtelingen in Europa Dr. R. W. Barstow, de Ame rikaansche vertegenwoordiger op dé oecumenische vluchtelin gen commissie van de wereld raad van kerken, heeft te Ko penhagen medegedeeld, dat de Vereenigde Staten bereid zijn 400.000 vluchtelingen uit Eu ropa op te nemen. De commis sie, die te Kopenhagen bijeen is, bespreekt de positie van de 13 millioen in Europa aanwe zige vluchtelingen. In Moskou Molotov als gastheer. De ministers van buitenland sche zaken waren Woensdag avond de gasten van Molotov in het met veel verguldsel en rood pluche uitgedoste opera gebouw, dc Bolshoi. De voorstelling behoorde tot het beste, wat Moskou te bie den heeft: schiterende ballet ten, onder leiding van de bes te musici en gedanst door de beste ballerina's. Het was de schiterendste voorstelling in de geschiedenis van de zestigjarige opera sinds de oorlog. Het geheele diplo matieke corps was met him dames in avondtoilet aanwe zig, evenals de meeste hooge functionarissen der verschil lende delegaties. De „grootc vier" namen plaats in wat eens de Tsjaris- tische loge was. De loge ziet er nog precies zoo uit als in de Tsjarentrjd. Slechts is het embleem van de dubbele ade laar vervangen door sikkel en hamer. Molotovs plaatsvervanger Visjinsky kwam het eerst de loge binnen, blijkbaar om een laatste inspectie te houden. Het publiek, dat al lang de halzen rekte om de loge in het oog te houden, begon echter te applaudisseeren, waarop de verschrikte Visjinsky overijld de vlucht nam. Even later arriveerden de hooge gasten, Mevrouw Molo tov voorop. Wederom barstte het aplaus los, en, zooals hier jewoonte is applaudisseerde Molotov terug. Zyn voorbeeld werd spoedig door de anderen gevolgd en vjjf minuten lang hield dit wederzijdsche applaus aan. Bomaanslag te Neurenberg De Britsche nieuwsdienst in Duitschland meldt, dat op de kantoren te Neurenberg van het departement voor hulp aan om redenen van godsdienst of ras vervolgde personen Woens dagavond een bomaanslag is gepleegd. De bom werd ge worpen door een raam van de beneden-etage. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor en de schade is gering. Recept voor de Yrede. Elliot Roosevelt, zoon van wijlen den pres., deed in een redevoering een perfect middel aan de hand om de vrede te bewerkstelligen. Volgens hem moesten Stalin, Attlee en Truman tezamen in een kamer worden opgesloten en eerst losgelaten als zij het volkomen eens wa- ren geworden. Daarop zette het orkest het Sovjet-Russische volkslied in. Generaal Marshall was op dat moment verdiept in een ge sprek met madame Bidault. De gespeelde muziek ontging hem op het eerste oogenblik. Maar hij herstelde zich snel en rees vlug op van zijn zetel. Bij de eerste pauze wierp de Amerikaansche minister een verstolen blik in de aangren zende loge, waar Stalin pleegt te zitten bij de zeldzame gele genheden dat hij r\r opera be zoekt. De loge was echter leeg. viert prinses Martha van Noorwegen haar 46ste verjaardag. is het 260 jaar gele den. dat de Nederland- sche letterkundige Con- stantijn Huygens te den Haag overleed. Noodlottige explosie. De 72-jarige J. L. uit Nij megen vond bij werkzaamhe den op het land een buisje van koper en aluminium. Thuis gekomen hield hij het buisje in de keuken boven een gasvlam om het pek, dat er om zat, te smelten. Plot seling sprong het ding, dat een projectiel was, uit elkaar. Het gelaat en de handen van L. werden met scherfwonden overdekt, terwijl een scherp stuk in zjjn linkeroog terecht kwam. Hij moest onmiddellijk naar het Canisiusziekenhuis worden overgebracht. Dank van de Koningin. H.M. de Koningin heeft aan de Commissarissen der Konin gin het onderstaande schrijven géricht: „Ik ben bjjzondier ge troffen door de gelukwenschen die mij ter gelegenheid van de geboorte van mijn kleindoch ter Marijke uit alle gemeen ten des lands werden toege zonden, zoowel door de ge meentebesturen en gemeente, raden als van de zijde der be volking. Daar het mij niet mo gelijk is al degenen die mij gelukwenschten persoonlijk te bedanken, zou ik het op prijs stellen indien u gemeentebe sturen. gemeenteraden en be volking van uw gewest mijn hartelijke dank over zoudt wil len brengen". Prinses Juliana bij het Roode Kruis. Woensdagmiddag heeft H. K.H. Prinses Juliana in haar functie als voorzitster de le denvergadering van het Ned. Roode Kruis, welke gehouden werd in de Utrechtsche stads schouwburg, gepresideerd. Economische regeling thans primair. Dr. H. van Mook heeft in een onderhoud met Aneta ver klaart, dat thans in Ned. In- die allereerst de economische kwesties de aandacht vragen. Een gemengde commissie dient ten spoedigste met deze arbeid te beginnen. Voor het handelsverkeer is dringend een oplossing noodig. Een goede hanteering van de beschikbare deviezen is voor beide partijen van even groot belang. Op een vraag of er prjjsbe- heersching komt, volstond dr. van Mook met de opmerking, dat het herstel van een nor maal goederenverkeer met de prijsbeheersching ten nauwste samenhangt. In het algemeen moet thans het op gang'komen van een normaal leven op allerlei ge bied worden bevorderd. Het beschikbaarstellen van materialen enz. door de Ne derlanders is thans gemakke lijker geworden omdat niet meer gevreesd behoeft te wor den, dat het materiaal voor militaire doeleinden wordt ge bruikt. Thans zijn ook de voor waarden vervuld voor het bn- eenroepen van de conferentie te Pontianak, die over de vor ming van de staat Borneo zal beslissen. Over de ronde-tafelcon ferentie van Mei a.s., zeide dr. van Mook, dat de confe rentie niet bijeenkomt voor Door propeller gedood. Op het vliegveld „Ypen- burg" werd de 19-jarige J. A. uit Voorburg door een draaien de propeller van een vliegtuig geraakt tengevolge waarvan hij ernstig aan het hoofd wertf gewond. In zorgwekkende toe stand werd hij naar het zie kenhuis overgebracht, waar Mengelberg verliest Koninklijke onderscheiding H.M. de Koningin heeft be sloten dat de Huisorde van Oranje wordt werloren aan hen, die door geest of hou ding de vaderlandsche zaak gedurende de oorlogsjaren 19401945 hebben geschaad. Op grond van dit besluit heeft H.M. de Koningin haar besluit vaif 14 April 1913. waarbij aan den heer W. Men gelberg de eeremedaille voor Kunst en Wetenschap in goud van de Huisorde van Oranje hij kort na aankomst overleed werd toegekend, ingetrokken. een diepgaande bespreking van vraagstukken, welke de toekomstige deelen van de NederlandschIndonesische Unie raken, maar dat ge dacht wordt aan een eerste contact om eikaars zienswij zen en problemen beter te leeren kennen. In afwachting van nader contact is een regeling te verwachten van de verte genwoordiging der deelen van Indonesië in Nederland. Nieuwe hofprediker benoemd. H. M. de Koningin heeft met ingang van 15 April tot hof prediker benoemd: ds. J. F. Berkcl, Ned- Herv. predikant te Apeldoorn. Nieuw stadhuis voor Den Haag. Nu de vorst uit de grond is en het mogelijk is geworden een begin te maken met de bouw van het nieuwe Haag- sche stadhuis; zal Maandag morgen oud-burgemeester, mr, S. J. R. de Monchy. de eerste spade steken in de grond van het Alexanderveld. In aansluiting hierop zal terstond met de machinale grondbewerking worden be gonnen. Ochtendpost-directie had ongelijk. De arrondissements-recht- bank te Amsterdam deed uit spraak in het kort geding tusschen A. L. Rodrigues Lo pes en John Kappé. waarvan eerstgenoemde in kort geding John Kappé had gedaagd, om dat deze redactiebescheiden in beslag genomen had. De pre sident overwoog dat de inbe slagname van de redactiebe scheiden door John Kappé op onwettige wijze was geschied en veroordeeld^ hem tot te ruggave van deze bescheiden aan eischer binnen 24 uur on der bepaling, dat dezen een dwangsom van 1000 zal wor den betaald voor elke dag, dat Kappé in gebreke blijft. Vooral Terneuzen heeft het moeilijk. Ook Zierikzee heeft tegenslag. Het leerarentekort in Zee land blijft de aandacht vra gen. Enkele weken geleden werden in ons blad de moei lijkheden van verscheidene middelbare scholen belicht. Dit hield uiteraard niet in, dat het bij de niet genoemde on derwijsinrichtingen alles cour leur de rose zou zijn. In het bijzonder "de H.B.S. met lyceum-afdeeling te Ter neuzen moet nog genoemd worden. Daar worstelt men met een vacature voor wis kunde. Voorts moeten de vak ken Fransch en Engelsch' er gegeven worden door leer krachten, die voor deze vak ken geen volledige bevoegd heid hebben. Op 1 September j.l. is deze school uitgebreid met een ly ceum-afdeeling en dit betée- kent dus, dat er voor de ko mende cursus een klas oij- komt, waardoor het leeraren- vraagstulc nog weer nijpender wordt. Voor de nieuwe cursus hangt er bovendien een vacature geschiedenis in de lucht. Uit zicht op vervulling van de va catures in het bijzonder die voor wiskunde is er niet De vroegere wiskundeleeraar ging over naar een functie buiten het onderwijs. HET LEGER. Er zou wel een oplossing te vinden zjjn, indien het depar tement van oorlog een wis kundeleeraar, die thans artil lerie-officier is, wilde loslaten, maar ondanks het feit, dat er geen directe behoefte aan ar tillerie-officieren is zij gaan als infanterie-offieïeren naar Ned. Indië stuft dit blijk baar op onoverkomelijke moeilijkheden. Door het gebrek aan leer krachten baart de opstelling van het lesrooster in Terneu zen veel zorgen, die nog zul len toenemen, wanneer straks eenig extra-onderwijs in Ne derlandsch gegeven zal moe ten worden. In Terneuzen sukkelt men ook met de huisvesting van de school. Er wordt nog aan het gebouw gerepareerd, het meu bilair is niet toereikend en een betere indeeling van de loka len is dringend noodig. Allemaal reden om voor Terneuzen eens bijzonder de aandacht te vragen. IN HULST. Heel wat gunstiger is de toestand bij de R.H.B.S. in Hulst. Daar is een vacature voor naturkunde, maar overi gens is het leerarencorps com pleet en wordt er rustig voort- gewerkt. IN ZIERIKZEE. In Zierikzee daarentegen baart de toestand ook zorg. Aan de R.H.B.S. aldaar geven thans drie onbevoegden les in Nederlandsch, wiskunde en na tuurkunde. Zes lesuren moesten verval len, omdat de opstelling van het lesrooster dat meebracht. Er wordt daar ook met ver langen uitgezien naar sollici tanten, maar niemand komt opdagen, hoewel Zierikzee toch een alleraardigst stadje is, waar de nieuwkomers zich al heel vlug thuisvoelen, en men de nabijheid van de duinen wel weet te apprecieeren. EEN SUGGESTIE. Tenslotte bereikte ons uit de leerarenkring een sugges tie. Men vraagt zich daar af of het niet mogelijk is de stu deerenden, die in him laatste studiejaar voor een middelba re bevoegdheid zijn, te ver plichten tot een jaar practisch werken als tijdelijk leeraar. Men zou dan deze jongere leerkrachten als een welkome aanvulling voor het. leeraren corps kunnen gebruiken en de oudere collega's wat kunnen ontlasten. Vorig jaar heeft men het geprobeerd met een speciale toelage voor bepaalde minder- gezochte streken van het land, maar dat systeem heeft niet veel effect gehad. Er kwamen geen sollicitanten opdagen. Wellicht brengt het systeem van het verplicht practisch Wetsontwerp thans ingediend. Bij de Tweede Kamer is in gediend e^n-ontwerp van wet, houdende goedkeuring van het verdrag betreffende de cultu reele en intellectueèle betrek kingen tusschen Nederland en België. Het optwerp-verdrag werd op 14 Januari 1946 te 's Gra- venhage geparafeerd. Het verdrag voorziet niet alleen ln een uitwisseling van hoogleeraren en in de toeken- Nederlandsche landbouw moet concurreeren. Op het departement van justitie heeft de minister van landbouw, visscherij en voed selvoorziening de commissie voor de Pachtwetgeving geïn stalleerd. welke commissie on. der voorzitterschap staat van prof. mr. dr. G, van den Bergh, hoogleeraar aan de gemeente lijke universiteit van Amster dam. Deze commissie zal van advies moeten dienen over de vraag welke de meest ge- wenschte wetgeving is op het stuk van pacht, gezien de er varingen, opgedaan sinds de invoering van de pachtwet 1937. Minister Mansholt wees o.a. op, dat het. om het de Ned. landbouw mogelijk te maken de concurrentie het hoofd te bieden, gewenscht is de achterstand op het gebied van het grondgebruik ten spoedigste in te halen. Het is duidelijk, aldus de minister, dat het hier een taak betreft van zeer groote omvang, die onze volle aandacht zal vra gen. Het spreekt vanzelf, dat hier niet alleen gedacht is aan een zuiver technische ver. betering van onze landbouw, maar dat in een agrarisch dicht bevolkt land als het on ze met zoovele middel- groote en kleine bedrijven, de verbetering van de bestaans mogelijkheden van deze cate gorieën va^ bedrijven in het oog moet worden gehouden. Van groote beteekenis is verder de vaststelling van de pachtprijs. Het toezicht hier op moét men niet zien als een tijdelijk crisisverschijnsel. In de landbouw is namelijk spra ke van een chronische wan verhouding tusschen vraag en aanbod, van een blijvende schaarschte der cultuurgron den. DE BROUWERIJKNOL GAAT VERDWIJNEN. Het stoere brouwerij- paard is altijd een typi sche verschijning ge weest in de straten van Rotterdam. De tijd ligt niet zoo heel ver af, dat de Heineken's brouwerij 40 rossinanten van het Limburgsche ras voor haar wagens had ge spannen, om de vaten brouwsel over de stad en haar naaste omgeving te listribueeren. Ze stonden voor niets, deze „knol len", zooals ze in de v<*Jïsmond genoemd werden. Thans echter is het fatale oogenblik ge- Komen, waarop de laat ste drie „knollen" van de hand zullen Worden gedaan en de meonani- sche p.k. van de aufo- tractie de natuurlijke p.k. volkomen zal heb ben verdrongen. Zeer ten ongerieve van de Rotter- damsehe straatmus- schen,die hierin een aan slag zien op hun dage- lijksch ranstoen. S.iahrir sprak te Batavia Voor een dicht opeen gepak te massa op het erf van het voormalig gemeentehuis heeft Sjahrir de bevolking van Ba tavia toegesproken. Zijn rede hield een aanmoe diging in voor zijn volk, dat zoo leed onder de moeilijke le vensomstandigheden en de geestelijke druk. Van de moei lijkheden in de rijst- en klee- dingvoorziening, aldus Sjahrir, is de regeering zich bewust en zoolang de regeering niet in staat is daarin te voorzien, is de Indonesische vrijheid niet volmaakt. Met de onderteeke- ning van Linggadjati onder gaan wij de toets. Regeering en volk moeten bewijzen deze te kunnen doorstaan. Dit raakt niet alleen de re geering, doch ook het Indone sische volk. Het is uw plicht als Indonesiër uw dienstvaar digheid aan land en volk te toonen en de last tezamen te dragen om die te verlichten. Onze krachten moeten niet al leen worden gebruikt tegen over de dreiging naar buiten, doch behooren te worden aan gewend om het eigen leven te regelen, opdat ons bestuur en onze vrijheid meer volkomen ning- van studentenbeurzen, zooals het verdrag van 1927 deed, doch eveneens in een uitwiseltog van leerkrachten van het lager, het middelbaar, of voorbereidend hooger, het kunst-, nijverheids-, land bouw en tuinbouwonderwijs. Het schept de mogelijkheid tot het vestigen van cultureele instel lingen op het grondgebied van het andere land. tot het orga- niseereri van vacantiecursus- sen, groepsreizen van weten schappelijk en onderwijzend personeel. Het werpt het vraagstuk van de gelijkwaar digheid der getuigschriften en graden ter bestudeering op en het wil de samenwerking van jeugdorganisaties bevorderen. Ten slotte wil het door het organiseeren van concerten, tooneelvoorstellingen, voor drachten, tentoonstellingen van artistieke en wetenschap pelijke aard, door de versprei ding van boeken en periodie ken. door de film en de radio een grootere intensiteit geven aan de cultureele intellectu- eele uitwisseling tusschen bel. de landen en overleg plegen omtrent de instandhouding en uitbreiding van zrjn gemeen schappelijke cultureele belan gen in het buitenland. REEDS EEN BEGIN Men heeft inmiddels reeds een begin gemaakt met de be studeering van maatregelen ter uitvoering van sommige artikelen van het nieuwe ver drag. Zoo werd o.m. begonnen met de bestudeering van de equivalentie van universitaire diploma's en getuigschriften. Door ultwisséling van hoog leeraren en door het houden van verschillende manifesta ties op artistiek gebied (ten toonstellingen van oude schil derijen te Brussel, Amsterdam, Antwerpen en Rotterdam, mu zikale manifestaties) kwam de drang tot cultureele samen werking reeds tot uiting. Nederland kooot 200.000 ton maïs. Het wereldtekort aan gra nen. maakt het moeilijk in de behoefte van ons land aan brood- en voedergranen te voorzien. Het is dan ook van groot belang, datir. A. H. Boerma, regeeringseommissa- ris voor de buitenlandsche agrarische aangelegenheden, in opdracht van den minister van landbouw, visscherij en voedselvoorziening, die Zuid- Amerik. landen heeft be zocht, er in geslaagd is voor ons land van de Argentijnsche regeering graan aan te koo- pen. Namelijk, behalve 25.000 ton tarwe, 200.000 ton mais, welke mais, van de nieuwe oogst afkomstig, voor verla ding in de voorzomer beschik baar zal komen. De vorstschade in de tuinbouw. De directie van de Tuin bouw deelt in een overzicht van de vorstschade in de tuinbouw, zooals deze zich on middellijk na de ingevallen dooi laat aanzien, mede. dat het vooral de groenteteelt is, welke schade heeft ondervon den. In het bijzonder met be trekking tot kasbloemkool, kassla, andijvie en peen, wel ke grootendeels verloren gin gen, evenals verschlillende in December 1946 nog te velde staande gewassen als prei. boerenkool en dergelijke. Het verlies aan andijvie, bloemkool en sla kan worden begroot op resp. 3, 1,6 en 5—6000 ton. In de fruitteelt bepaalt zich de schade tot een deel van de in 1946 geplante fruitboo- men. De ontwikkeling van het bloembollengewas is nog niet in een stadium gekomen, dat 'n eventueele schade zich laat vaststellen. In de bloemen teelt zal men in verschillende rozenkassen de struiken tot de grond moet insnoeien. ook komt schade voor in seringen en hortensia's, plaatselijk ook in chrysanthen. lath rus en andere gewassen, in de in tensieve boomkweekerij wer den diverse gewassen 'bescha digd. Men verwacht echter een herstel van de ontwikke ling van het jongplantmateri- raal, bij voldoende rerenval. In de zaadteelt hebben .ver schillende tweejarige gswassen ernstige schade geleden, waar door veel plaatmateriaal ver loren is gegaan. Indonesiërs naar Cairo. Verscheidene leden van de Indonesische delegatie te Nw- Delhi zullen zich voor het ein de van de conferentie naar Caïro begeven teneinde zich in verbinding te stellen met ver tegenwoordigers van de Arabi- iche Liga, zoo wordt van be voegde zijde vernomen. Als le den, die deze reis zullen ma ken, worden Hadji Agoes Sa- lim,*onderminister van buiten landsche zaken, generaal Ab- doel Kadir en Moh Natsir, mi- werken der a.s. examinandi de zullen zijn, zoo besloot de pre- mister van voorlichting ae- noodige verlichting. |mier. 'noemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1