Bijzondere rechtspieging Nationale herdenking van onze gevallenen UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tholen Engelsche mariniers helpen Walcheren Schouwen en Duivenland Zeeuwsche Snippers TWEEDE KAMER Steeds recht op cassatie bij langere straffen dan zes jaar. Geen leidende overheids functies. De Tweede Kamer zette Woensdag de behandeling voort van het wetsontwerp „Nadere voorzieningen bijzon dere rechtspleging". De heer Stokvis (C.P.N.) is formeel wel bevredigd door de rede van den minister. De heer Sassen (K.V.P.) vraagt of bepaalde kampen niet aangewezen kunnen wor den als rijkswerkinrichting. Hij wil zoo min mogelijk zaken naar de tribunalen zenden, om dat dit een vorm van recht spraak is waarvoor hij zijn hart vasthoudt. De heer Kortenhorst (K.V. P.) acht het onjuist, dat de heer Scheps het monopolie van het verzet voor zich en zijn vrienden opeiëcht. Hij w\jst op het verzet der bisschoppen en dat van de advocaten. De heer Scheps (P.v.d.A.) verklaart, dat massale arresta ties onmiddellijk na de bevrij ding noodig waren. Men heeft er nu van gemaakt wat er van te maken was. Spr. meent, dat de houding der artsen een an dere was dan die der rechter lijke macht en der journalisten. Er is tegen de rechterlijke macht een zeker wantrouwen ontstaan. Spr. verweert zich tegen de critiek van den heer Kortenhorst. De heer Donker (PvdA) wil snellere beslissing op gratie verzoeken. Ook heeft hij de indruk, dat de minister de Kamer niet volledig inlicht. De heer Burger (PvdA) heeft er bezwaar tegen, dat aan vijf ambtenaren de be slissing is gegeven over vrij heid of vrijheidsbeneming zonder beroep op een instan ce. De heer van der Feltz (CH) wijst er op dat een voorwaar delijke veroordeeling dikwijls zeer drukkend is. Er dient reclasseering mee samen te gaan Spr. heeft be zwaar tegen de slappe ver geldingstheorie van den mi nister. Er is niet alleen in de ze Kamer bezwaar tegen zijn gratiebeleid. ANTWOORD. De minister van justitie, de heer van Maarseveen, heeft overwogen of hij het woord barmhartigheid zóu vervangen door bezinning of vergevens gezindheid. Hij handhaafd thans echter het 'woord barmhartigheid in navolging van Hugo de Groot. Een generaal pardon is geen term, die past op hetgeen ge beurd Is. De tribunalen voldoen z.l. zeer goe^ aan hun taak. Volledige berechting van de collaboratie, ook voor de klei nen, is niet mogelijk Spr. noemt in dit verband het sloo- pen van 't Bezuldenhoutkwar- tier het Haagsche bosch en het spoorwegnet. Men zal zich moeten bepalen tot de dege nen, die Duitsche orders wenschten. inkoopen deden voor Duitsche rs en Duitsche opdrachten uitvoerden. De minister ontkent niet, dat er zwakke plekken zijn in het gratiebeleid. De bezwaren van Internen aard zullen spoedig tot het verleden behooren. Spr. wijst den heer Scheps op de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht. Daarna komt aan de orde de artikelsgewijze behandeling. De minister aanvaardt een amendement Donker (PvdA) waarin de wenscheiijkheid wordt uitgesproken, dat poli tieke delinquenten op arbeids contract in overheidsdienst slechts ondergeschikte functies kunnen bekleeden. Ook wordt een amendement overgenomen van de commis sie voor privaat en strafrecht strekkende om in alle gevallen van veroordeeling tot straffen van meer dan zes jaren recht op cassatie toe te staan. Het wetsontwerp wordt z.h. st. aangenomen. Aan de orde is daarna de noodregeling ouderdomsvoorziening. OUDERDOMSVOOR ZIENING. De heer Steinmetz (K.V.P.) uit zijn waardeering voor het ontwerp. De ouderdomsvoor ziening is een lijdensgeschie denis geweest sedert 1855. Spr. vraagt welke bezwaren er zijn om deze regeling te doen aansluiten op de verzeke-, ringswetgeving. In arbeiders kringen wil men een ouder domsvoorziening, maar men wil van het idee gunst af. Aan de Stichting van de Arbeid had men eerst advies moeten vra gen. Spr. heeft eenige bezwaren tegen het ontwerp. De uitkee- ringen zijn te laag. Voorkomen moet worden, dat degenen, die onder de noodregeling vallen toch naar maatschappelijk hulpbetoon gaan. De ramp op de „Hendrik". Het reddingswerk in de staatsmijn „Hendrik" is door een instorting, die gisteren plaats had, ernstig belemmerd. Men is er in geslaagd de brand te locallseeren. Meer slachtoffers heeft men nog niet kunnen bergen. Het personeel van de m(jn zal hedenmiddag om 2 uur langs de rouwkapel defilee- ren. Een uur later zal de secretaresse van de Koningin namens H.M. een krans in de kapel komen leggen. Nazi-orgartisatle ontdekt. Het hoofdkwartier van het Amerikaansche bezettingsle ger te Frankfort heeft be kend gemaakt, dat een nieuwe poging tot oprichting van een ondergrondsche nazi-organisa tie is verijdeld. De organisatie had vele vertakkingen. Vier leiders, vroegere hooge offi cieren van de S.A.. zijn gear resteerd. De beweging noemde zich de Freihedt und Frledens- bewegung. Geheime wapenvoorraden in Parijs. In .een communiqué van het Fransche ministerie van bin- nenlandsche zaken is bekend gemaakt, dat de Fransche po litie de laatste dagen talrijke geheime wapenvoorraden te Parjjs en omgeving heeft ont dekt. Andere verborgen wa penvoorraden zijn met oog op de verhoogde activiteit der po- liie vrijwillig uitgeleverd. Spr. acht een groot aantal gemeenteklassen onjuist. Be- arijfspensioenen moeten niet in aanmerking genomen worden bjj de bepaling van de uitkee- ring. De heer Krol (C.H.) had lie ver gezien, dat de regeling aangepast was bij de verze kering. Hij bestrijdt de klas senindeling. Spr. vraagt of interneering of ontzetting uit het kiesrecht valt onder de term „zware straf", waarvan het ontwerp spreekt. De heer Hacke (P.v.d.V.) juicht het ontwerp toe. Spr. zou liever een definitieve re geling op korte termijn zien. Hij stelt bij amendement voor de aftrek van jaarljjksch in komen van den belanghebben de niet te bepalen op 50 maar op 25 Daarna wordt de zitting verdaagd. Na aanrijding overleden. Tijdens het oversteken werd de 64-jarige J. H. Stok uit de Isaac Hubertstraat te Rotter dam op de Westzeedijk aange reden door een jeep, die hem ongeveer zeven meter mee sleurde. Met 'n gebroken been en arm, en verwondingen aan het hoofd heeft een passeeren- de militaire ambulance-auto hem naar het diaconessenhuis gebracht, waar hij des avonds is overleden. In het hoofdkwartier van de communistische partij te Grenoble heeft zich een hevige explosie voorgedaan. Het programma voor Zaterdag 3 Mei. De commissie „nationale herdenking 19401945" heeft, in overleg met de regeering, richtlijnen vastgesteld voor de nationale herdenkingsavond op 3 Mei 1947. Deze richtlijnen zijn aan alle burgemeesters toegezonden. Het is de bedoeling op de avond van de derde Mei alle gevallen Nederlandsche en ge allieerde soldaten, zeelieden en verzetsmenschen, die hun leven voor ons land gaven, te her denken. Van zes uur 's mid dags af worden overal in het land de vlaggen halfstok ge hangen. De „stille tochten" zullen omstreeks half acht op een half uur gaans van de herden kingsplaatsen beginnen. Een kwartier later beginnen de klokken te beieren .tot een hal ve minuut voor acht, waarna om acht in de avond, na een daartoe te bepalen signaal, twee minuten volkomen stilte In acht zal worden genomen. Het is aan de gemeentebestu ren overgelaten, of deze stilte voor het openbare leven zal worden voorgeschreven. Bij de herdenkingsplaatsen worden geen toespraken gehouden. Vlaggen, vaandels of kransen worden niet meegevoerd. De eenige eenvoudige hulde zal bestaan uit het strooien van bloemen op de gedenkplaat sen. De „stille tochten" zullen een hoofdgroep van nabestaan- Petroleum. Het centrEial distributiekan toor deelt mede, dat de onder staande bonnen van de kaarten voor petroleum voor kookdoel- einden en verlichting geduren de de maand April 1947 elk recht geven op het koopen van vier liter petroleum. Kaarten UA 611: bon A 21 t.m. A 24, kaarten UB 611: bon B 11 en B 12, kaarten UC 611bon C 06, kaarten UD 611: bon D 11. Bronzen Leeuw. De bronzen leeuw is toege kend aan: Kap. P. H. M. van Dijk, sold. F. Crooymans, beiden op Java. Het bronzen kruis werd toe gekend aan: le luit. A. J. Cremers, serg. G. J. Dorenberg en sold. J. Snijders, allen op Java. Sloterdijk naar Indlë. Vrijdag 28 Maart a 9. zal de „Sloterdijk" opnieuw naar Ned. Indië vertrekken Aan boord zullen zich bevinden ruim duizend militairen, waar onder een af deeling marine, bettaande uit ongeveer vier- honderd mariniers en honderd, tachtig man personeel van de zeemacht. De vierhonderd ma riniers vórmen twee detache menten, waarvan er een twee. honderd beroepsmariniers om vat. opgeleid in Doorn, en het andere tweehonderd d:enst- plichtigen en oorlogsvrgwilli gers, opgeleid in Bergen op Zoom EIEREN-SEIZOEN. De minister van landbouw, visscherij en voedselvoorzie ning, heeft bepaald, dat in het geheele rijk het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eie ren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, ture luurs, meerkoeten en water hoentjes is toegestaan t.m. 19 April. De verkoop is toe gestaan t.m. 21 April. Het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoo- pen, afleveren of vervoeren van eieren van zwanen, gan zen, eenden (alle soorten), duikers, watersnippen en goud plevieren is niet toegestaan. den van gevallenen en verte genwoordigers van bevriende mogendheden kunnen vertoo- nen. Onderscheid van rang en stand is verder niet toege staan. Het verzoek wordt gedaan alle openbare vermakelijkheden te sluiten. In diverse steden zullen in allerlei kerken her- denkings-zangdiensten worden gehouden. De laatste lesuren der scho len zullen 's Zaterdags 's mor gens op verzoek van den mi nister van O.K.W. besteed worden aan de geschiedenis van het Nederlandsche verzet. OP DE KERKHOVEN. De commissie hoopt, dat de herdenkingsavonden in de Mei maand een Ned. traditie zul len worden. Op drie Mei zul len op de kerkhoven der geal lieerden, namelijk te Margra ten (Amerikaansch), Holten (Canadeesch), Kapelle (Fransch), Oosterbeek (En- gelsch), Breda (Poolsch) en Amersfoort (Russisch), her denkingen worden gehouden. Deze herdenkingen zullen per radio worden uitgezonden. Ook buitenlandsche radiover slaggevers zullen hier aanwe- ~ig zijn. Het radioprogramma voor de avond zal over beide zen ders Hilversum en via P.C.J. hetzelfde zijn. In diverse garnizoenen zul len in de loop van de dag her denkingen worden gehouden. Den garnizoens- en corpscom mandanten is verzocht hun manschappen te vragen zoo veel mogelijk aan de „stille tochten" deel te nemen. Ook aan continu-bedrijven zal wor den verzocht zooveel mogelijk tezelfdertijd herdenkingen te houden. IN DE RIDDERZAAL. In de middag van de derde Mei zal in de Ridderzaal een bijzondere plechtigheid plaats vinden, waaraan kopstukken van het voormalig verzet, mi nisters en vertegenwoordigers van het corps diplomatique zul len deelnemen. En Engelsche en een Poolsche pisuiist zullen tijdens deze samenkomst spe len. De Fransche kunstenaars Madeleine Renauld en Jean- Louis Barraul zullen verzets- ooëzie voordragen. Beurs voor onroerende goederen. De vakgroep „Tusschen- personen in onroerende goe deren", afdeeling Zeeland, heeft een beurs voor onroe rende goederen in het leven geroepen. Reeds is door instanties buiten Zeeland veel. belang stelling voor deze nieuwe beurs getoond en men ver wacht dan ook, dat de eer ste beursdag, die Dinsdag te Goes wordt gehouden, In een gevoelde behoefte zal voorzien. Als commissarissen voor deze beurs zijn aangewezen heeren Boogaard en van Opstal te Goes en de heer Ribbens te Biezelinge. Als secretaris treedt op de heer H. Zeyger te Vlissingen. Men hoopt door deze beurs- dagen het verhandelen van onroerende goederen te kun nen bespoedigen. MOOI SUCCES VOOR KEN NEL „WOLPHAARTSDIJK" Op de internationale hon dententoonstelling, die C vorige week in Amsterdam werd ge houden, heeft de kennel „Wol- phaartsdijk" van Mevr. Bak kerVerburg een mooi succes behaald. „Borre", de kortharige Hol- landsche herder, behaalde in zijn klasse de kampioenschaps- prijs met 1ste uitmuntend. Hij werd tevens de beste van alle Hollandsche herdershonden en de beste van alle nationale rassen. De kortharige Hollandsche herdershond „Aukje van Wol- phaartsdjjk" werd 2e uitmun tend en legde beslag op de titel reserve kampioen. De Mechelsche herder „Unie", slechts 9 mnd. oud, behaalde ook 1ste uitmuntend en werd ieudgwinnaar 1947. Ook de Belgische herder „Uhrica' werd beste teef van alle Bel gische herders met 1ste uit muntend. Alle honden zijn eigendom van Mevr. BakkerVerburg. Chr. Nat. Vakverbond. Het Christ. Nat. Vakver bond organiseert ook dit jaar weer regionale vergaderingen voor de Chr. besturenbonden. Voor Walcheren zal deze ver gadering te Middelburg wor den gehouden op 3 Mei. Die dag heeft ook een vergade ring plaats voor de Chr. Be sturenbond te Goes. Op 2 Mei is een soortgelijke vergade ring voor Zeeuwsch Vlaande ren te Terneuzen. Hoofdbe stuursleden van het C.N.V. zullen deze vergaderingen bij wonen. Stopzetting H.A R.K. De provinciale H.A.R.K.- afdeeling zal in April liqui deeren. Vermoedelijk zullen in April nog eenmaal goede ren worden uitgereikt, waar voor de bestemming thans reeds vaststaat, zoodat geen nieuwe aanvragen meer be handeld worden. Eind April zal de Hark definitief sluiten. Notaris Paap 80 jaar. Maandag 81, Maart zal oud- Notaris, J. C. Paap. te Utrecht, zijn 80ste verjaardag vieren. Meer dan de helft van zjjn leven heeft de heer Paap zijn gaven aan het Vlissingsche notaiaat geschonken, waaruit hem 3 Maart 1946 op zijn ver zoek eervol ontslag werd ver leend. De heer Paap had een werk zaam aandeel in het Vlissing sche vereenigingsleven Om zijn verdiensten werd hij reeds eerder door de regeering be noemd .tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Eerste snij'sla en spinazie. Op de veiling te Middelburg is de eerste snijsla en de eer ste spinazie van dit jaar aan gevoerd. De eerste spinazie werd aangevoerd door de heeren Chr. de Bokse en L. Dekker te Wolphaartsdijk en de eer ste snijsla door den heer G. Schooneboom te Oostkapelle. Oostburg Keuring van volbloedstieren te Oostburg. De Woensdag te Oostburg gehouden keuring van volbloed stieren mocht zich in een flin ke belangstelling verheugen. Hoewel de fokveestapel in W. Zw.-Vlaanderen, door de oor logshandelingen veel heeft ge leden, blijkt toch nog een zeer BESTUURSFUNCTIES OUDERCOMMISSIE. Het nieuwe bestuur van de Oudercommissie der Openbare Lagere School te Tholen, dat Maandagavond 25 Maart jl., is gekozen, heeft in een bestuurs vergadering tot voorzitter ber noemd den heer Liefaard, tot secretaris-penningmeester den heer Joh. Bal Lzn. WAGEN RIET VLAS GEKANTELD. Woensdagmiddag 26 Maart jl. omstreeks twee uur is aan het Thoolsche veer bjj het op rijden, vermoedelijk door een te korte bocht nemen, een aan hangwagen van een vracht auto, geladen met vlas, gekan teld. Nadat de wagen weer recht gezet en het vlas was opgeruimd kon het verkeer weer zonder moeilijkheden doorgang vinden. Poortvliet HERSTELRAAD. Nu de textielpunten van de Herstelraad te Poortvliet aan de belanghebbenden zjjn uitge reikt, zullen de resteerende punten en textielgoederen eveneens nog onder hen wor den verdeeld. Admiraal Helfrich zal chèque voor de boomenactie ontvangen. VHegkampschip Karei Doorman" naar Londen Hr. Ms. hulpvliegkampschip „Karei Doorman" zal op uitnoodiging van de Britsche admiraliteit van 14 tot 19 April een bezoek brengen aan Londen. De beteekenis van dit bezoek gaat uit boven die van een marine-aangelegen heid. Het draagt een nationaal aspect, door dat in het programma van de plechtigheden mede is opgenomen de aanbieding van een chèque, bestemd voor het fonds tot herplanting van booraen op Walcheren, door den comman dant van het Engelsche korps mariniers aan den bevel hebber der zeestrijdkrachten, luit.-admiraal C. E. L. Hel frich. Ztfne Excellentie zal daartoe. vergezeld van een aantal hooggeplaatste marine-autoriteiten, deze plechtig heden bijwonen. Waarschijnlijk zal de marinierskapel der Koninklijke Marine ter opluistering van festiviteiten deze reis meemaken. Voor de bemanning worden uitstapjes in Londen geor ganiseerd. Een belangrijk deel van het programma is gewijd aan de „Beachy Head", het grootste onderhoud- en reparatie schip, dat door de Koninklijke Marine van de Engelsche marine is overgenomen en dat op Dinsdag 15 April officieel zal worden overgedragen. De „Beachy Head" meet 9200 ton waterverplaatsing, is 140 meter lang, heeft een snel heid van 11 mijl en een bewapening van 16 dubbele oerlikons. Nieuw Defensieplan van U.S.A. Admiraal Chester Nimitz. stafchef der Amerikaansche vloot, heeft aan de Ameri kaansche senatoren verzekerd, dat in de V.S. een volledig en modern defensieplan is voor bereid en voor onmiddellijke uitvoerlegging gereed is. Vol gens Nimitz worden de om vangrijke, tot een geheel ver- eenigde en ingewikkelde de fensieplannen voortdurend her zien. President Truman had de laatste maanden enkele wijzi gingen goedgekeurd. Nimitz deelde mede, dat de. ze plannen omvatten: gezame- lijke verdediging van de V.S. en Canada tegen aanvallen, standaardisatie der wapenen, een ontwerp voor militaire vloot- en vllegtuigbases. dat aan het ministerie van buiten landsche zaken is voorgelegd. Speciale plaatselijke defensie, plannen van Alaska en de Marianen. Mijnramp in Amerika. 122 Mijnwerkers zijn in een mijn in Illinois (Ver. St.) in een galerij 160 meter onder de grond, ten gevolge van een mrjngasontploffing opgesloten. Minstens 22 mijnwerkers zijn reeds om het leven gekomen. Slechts 9 mijnwerkers kon den worden gered. De hoop om ook de anderen te redden is vrijwel opgegeven. Zorg voor kunst en wetenschap. Voor het Vlaamsch Studen- congres, dat te Gent gehouden wordt, heeft de Nederlandsche minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, dr. J. Gielen het woord gevoerd over de zorg van de Ned. regeering voor wetenschap en kunst sinds de bevrijding. Hij zette daarbij uiteen, dat ook ten aanzien van de kunst het on derwijs een belangrijke taak te vervullen heeft Wat de bevordering der we tenschap betreft wees de mi nister o.a. op de instelling van eenige tientallen nieuwe leer stoelen in allerei vakken van wetenschap. De minister wijdde vervol gens uit over de werkzaam heid in Nederland met be trekking tot de monumenten zorg. Het herstel van de oor logsschade aan de monumen ten zal op zijn minst 115 mil- lioen gulden kosten en men hoopt 75 pet. in 20 jaar in ouden luister te herstellen Voorts wordt een monumen tenwet ontworpen, evenwijdig loopt de zorg voor de musea. Minister Hamelink sprak. De minister van financiën van Oost-Indonesië, de heer M. Hamelink, heeft voor ra dio Makassar een rede gehou den, waarin hii als Nederlan der en lid van net kabinet een beroep deed op zjjn landgenoo- ten om de blik vooruit te rich ten op de nieuwe tijd. Het contact Djocia Batavia Dr. van Mook heeft aan Aneta medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt spoedig een min of meer permanente vertegenwoordiging van de Nederlandsche regeering te Djogja, samengesteld idt deskundige ambtenaren van verschillende departemen ten, te vestigen. Hierdoor wordt het contact met de republiek ten behoeve van gezamenlijk onderzoek behandelen van verschillende departementen bevorderd de mogelijkheid om te arbei den versneld. Dr. van Mook zeide tevens uitbreiding van de ambtelijke vertegenwoordiging van de re publiek te Batavia te ver wachten. Met betrekking 'tot Borneo meende dr. van Mook. dat thans het houden van behoor lijke verkiezingen voor de sa menstelling van een vertegen woordiging van Zuld-Barneo en van Oost-Bomeo binnen niet lange tijd mogelijk zal zijn, waarna de Borneo-confe- rèntie .ten spoedigste zal wor den gehouden. Verwacht wordt dat eerlang republikeinsche journalisten en andere waar nemers voor een bezoek aan Nederland zullen worden uit- genoodigd. goede kern aanwezig te zijn, getuige de kwaliteit van de aangevoerde dieren. Er wer den goede zaken gedaan. De uitslag van de keuring was als volgt: Stieren, gebo ren tusschen l-9-'45 en l-9-'46: lo prijs „Pouw", eig. J. A. Provoost, Cadzand; 2e prijs „Thea", eig. C. F. Vercraege, Aardenburg. Stieren, geb. tusschen 1-1- '46 en l-3-'46: le prijs „Ton- ni", eig. A. M. van Gijs, Bier vliet; 2e pr. „Frederik", eig. J. J. Moggré, Schoondijke; 3e pr.: „Bella's Jan", eig. C. de Nood, Waterlandkerkje; 4e pr. „Gerard van Dierkensteen" eig. Wed. A. H. de Milliano, Waterlandkerkje. Stieren, geb. tusschen 1-3- '46 en l-6-'46: le pr. „Jaap", eig. C. A. Dierikx, Schoondij ke; 2e pr. „Winston", eig. W. de Jonge-Naeije, Biervliet; 3e pr. „Prins", eig. C. F. Ver craege, Aardenburg; 4e pr. .Dorus", eig. C. F. vercraeije, voorn. Breskens OPBRENGST BA7AR. De bazar te Breskens, die door de padvinders werd ge houden om hun kas te spek ken, heeft de respectabele som van 2100 opgebracht Haamstede OUDERAVOND. In de openbare lagere school te Haamstede werd Vrijdag een druk. bezochte ouderavond gehouden. De rekening bleek te sluiten met een batig slot van 126,82. De aftredende leden van de oudercommissie, de heeren M. O. Hanse en J. C. v. Strien, werden bij accla matie herkozen. De onderwij zer S. de Haas hield een in leiding over het taalonderwijs in zijn klasse, waar men de zelfde methode volgt als op de werkplaats van, Kees Boeke. Na de pauze besprak het hoofd der school, de heer G. J. Spanjaard, het achtste leer jaar. Leerlingen der hoogste klassen zongen enkele liede ren en droegen gedichten voor. Ook werd nog een tableau ver toond. Wethouder de Boer bracht dank voor de mooie avond, waarna de voorzitter de bij eenkomst sloot. Tuinbouwtentoonstelling in Kapelle. De vereeniglng van oud leerlingen der tuinbouw-win- tercursussen te Kapelle orga niseert in samenwerking met de veilingsvereeniging „Kapel- le-Biezelinge en omgeving" en de Zeeuwsche fruittelersorga nisatie. ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der vei- lingsvereen. Kapelle-Bieze- linge en omstreken" in de tweede helft van September een Zeeuwsche tuinbouwten toonstelling. De tentoonstel ling zal OLVEFO heeten en te Kapelle worden gehouden. De geheele Zeeuwsche tuinbouw zal aan deze tentoonstelling medewerken. Ex-burgemeester M. Tulten kreeg 7'/j jaar. Het tribunaal te Middelburg, zitting houdend te Goes, heeft den ex-burgemeester van West Kapelle en Kloetinge M. Tui ten, veroordeeld tot 7% jaar interneering, loopende tot 30 April 1952, verbeurdverklaring van 10.000.en ontzetting rechten. Deze nieuwe berech ting had plaats omdat het fiat executie was geweigerd op 'n vonnis van het tribunaal te Middelburg, waarbij den be klaagde was veroordeeld tot tien jaar interneering en ver beurdverklaring van zijn ge heele vermogen. Filmvoorstellingen Nadat eerst Walcheren en vervolgens deze week ook Kruinimgen, Baarland, Wisse- kerke en Kortgene nog een beurt hebben gekregen voor de vertooning van de prachti ge film „Man of Aran" onder auspiciën van de Z.V.U., volgt na Paschen een tournee door een aantal andere Zeeuwsche gemeenten. Eerst komt dan Maandag 14 Maart Ritthem aan de beurt, die week verder gevolgd door Tholen, St Maar tensdijk, Zierikzee. Burgh- Haamstede en Bruinlsse. Maandag 21 April komt de film in Wolfaartscüik. daarna in Groede. Goes, Sluis. Aar denburg of Sas van Gent dit ls nog niet beslist en Terneuzen. BODEMKARTEERING IN WESTELIJK SCHOUWEN. Voor de leden van de ver schillende vereenigingen op land- en tuinbouwgebied in Westelijk Schouwen heeft het hoofd van de bodemkarteering voor Tholen en Schouwen- Duiveland, ir. S. Kuipers, te Haamstede een lezing gehou den over „Het nut van bo demkarteering voor land- er tuinbouw". Na de inleiding beantwoord de ir. Kuipers enkele vragen. Renesse RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Re- nesse kwam in openbare ver gadering bijeen. Van Ged. Staten is bericht ontvangen, dat de rekening over 1943 de finitief is vastgesteld, met de financiering voor de restaura tie van het kerkgebouw uit de gewone dienst voor 1947 gaan Ged. Staten accoord. Het verzoek van enkele in woners uit Noordwelle om aansluiting bij Renesse zal door B. en W. nader worden uitgewerkt, omdat indien dit verzoek wordt ingewilligd eer correctie van de gemeente- ms zal moeten plaats vin den. De heer Argelo. directeur van de Centrale Dienst Bouw- Woningtoezicht, gaf een toelichting op de agendapun ten over de bespreking en vaststelling van de plaats voor de bouw van 12 arbeiderswo ningen, de bouw van 2 mid denstandswoningen, de verbou wing van het gemeentehuis en de woning van den gemeente werkman. Al deze voorstellen worden aangenomen. De 12 arbeiderswoningen zullen aan de Achterweg worden gebouwd. Op voorstel wordt besloten tot het aangaan van een lee ning van 2750 tot verbete ring van de Achterweg. De begrotingswijzigingen voor 1946 wordt goedgekeurd. B. en W. worden gemachtig tot ver koop van de oude brandspuit en oude straatlantaarns. Bij de rondvraag achtte de heer Hogerland weer invoering van de gymnastiek op de la gere scholen noodzakelijk. B. en W. zullen hiervoor zorgdra gen. Tribunaal Goès. Zaak iegen Mr. Dieleman opnieuw onderzocht. Het tribunaal te Goes heeft Donderdag uitspraak gedaan in de volgende zaken: C. L. H. Driessen, 22j., zon der beroep te Middelburg, 2% iaar interneering, ingaande 2 Juli 1945 en ontzetting rech ten. J. M. Vos, 26 j., chauffeur te Goes, beschuldiging verval len verklaard. J. Brand, 26 J., chauffeur te Goes, interneering tot 27 Mrt, 1949 en ontzetting rechten. A. Dalebout, 56 j., landbou wer te Nieuwerkerk, verbeurd verklaring van ƒ3000.en geen verdere straf, daar hij reeds 9 maanden geïnterneerd is geweest. In de zaak tegen Mr. W. K. H. Dieleman, advocaat- procureur te Middelburg, zal het onderzoek worden hervat. Kerknieuws DR. MR A. v. d, FLIER f In de ouderdom van 77 jaar overleed te Amsterdam dr. mr. A. v. d. Flier, die tal van jaren d© Ned. Herv. Kerk in het pre dikambt heeft gediend. De overledene werd in 1869 gebo ren en in 1893 cand. in Zee land om 25 Aug. 1895 te Le- mele zijn ambt te aanvaarden. Hij diende de gemeenten Pur- mêrend en Middelburg om in 1911 aldaar zijn bediening neer te leggen en predikant te wor den bij de Ned. Herv. Gem. van Cleve (Duitschland) waar hij is werkzaam geweest tot dat deze in 1922 opgeheven werd. Dr. v. d. Filer woonde daarna te Ymulden-Oost en oefende de advocatuur uit. Zijn stoffelijk overschot is Woensdagmiddag te Drieber gen teraardebesteld. NED. HERV. KERK. Beroepen te 's-Gravenpolder J. H. Kluiver te Colijnsplaat. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Axel L. Rijk'* sen te Leiden. Tot ouderling der Geref. Gemeente te Bruinisse is ge kozen de heer Joh. de Waal- Hirdes en tot diaken de heer T. Hoogerheide, die beide hun benoeming aannamen. Dezer dagen herdacht de voorzitter der zangver „Nieuw Leven" te Stavenisse de heer M. v. Oudenaarde en diens echtgenoote de dag, waarop zij voor 25 jaar in de echt werden verbonden. De di recteur M. Leune wenschte beiden ook namens de leden van harte geluk. Namens de ver. werd een schemerlamp aangeboden. Tot onderwijzer aan de Openbare Lagere School te Scherpenisse is benoemd de heer A. C. Verstijnen, thans tijdelijk hoofd der school te Meeuwen (N.B.). Tot organist der Ned. Herv. Kerk te St. Annaland is in de vacature J. M. Soeters be noemd de heer A. J. Soeters J.M.zn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10