Bijzondere rechfsp'eging Engelsche mariniers helpen Walcheren UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND LAATSTE NIEUWS Walcheren TWEEDE KAMER Steeds recht op cassatie bij langere straffen dan zes jaar, Geen leidende overheids functies. De Tweede Kamer zette Woensdag de behandeling voort van het wetsontwerp „Nadere voorzieningen bijzon dere rechtspleging". De heer Stokvis (C.P.N.) is formeel wel bevredigd door de rede van den minister. De heer Sassen (K.V.P.) vraagt of bepaalde kampen niet aangewezen kunnen wor den als rijkswerkinrichting. Hij wil zoo min mogelijk zaken naar de tribunalen zenden, om dat dit een vorm van recht spraak is waarvoor hjj zijn hart vasthoudt. De heer Kortenhorst (K.V. P.) acht het onjuist, dat £e heer Scheps het monopolie van het verzet voor zien en zijn vrienden opeischt. Hij wijst op het verzet der bisschoppen en dat van de advocaten. De heer Scheps (P.v.d.A.) verklaart,-dat massale arresta ties onmiddellijk na de bevrij ding noodig waren. Men heeft er nu van gemaakt wat er van te maken was. Spr. meent, dat de houding der artsen een an dere was dan die der rechter lijke macht en der journalisten. Er is tegen de rechterlijke macht een zeker wantrouwen ontstaan. Spr. verweert zich tegen de critiek van den heer Kortenhorst. De heer Donker (PvdA) wil snellere beslissing op gratie verzoeken. Ook heeft hp de indruk, dat de minister de Kamer niet volledig inlicht. De heer Burger (PvdA) heeft er bezwaar tegen, dat aan vijf ambtenaren de be slissing- is gegeven over vrij heid of vrijheidsbeneming zonder beroep op een instan tie. De heer van der, Feltz (CH) ■wgst er op dat een voorwaar delijke veroordeeling dikwijls zeer drukkend ia Er dient reclasseering mee samen te gaan Spr. heeft be zwaar tegen de slappe ver geldingstheorie van den mi nister. Er is niet alleen in de ze Kamer bezwaar tegen zijn gratiebeleid. ANTWOORD. De minister van justitie, de heer van Maarseveen,- heeft overwogen of hij het woord barmhartigheid zou vervangen door bezinning of vergevens gezindheid. Hii handhaafd thans echter het 'woord barmhartigheid ln navolging van Hugo de Groot. Een generaal pardon is geen term, die past op hetgeen ge beurd is. De tribunalen voldoen z.L zeer goed aan hun taak. Volledige berechting van de collaboratie.* ook voor de klei nen, is niet mogelijk Spr. noemt in dit verband het sloo- pen van 't Bezuidenhoutkwar- tier, het Haagsche bosch en het spoorwegnet. Men zal zich moeten bepalen tot de dege nen, die Duitsche orders wenschten. inkoopen deden voor Duitschers en Duitsche opdrachten uitvoerden. De minister ontkent niet, dat er zwakke plekken zijn in het gratiebeleid. De bezwaren van Internen aard zullen spoedig tot het verleden behooren. Spr. wijst den heer Scheps op de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht. Daarna komt aan de orde de artikelsgewijze behandeling. De minister aanvaardt een amendement Donker (PvdA) waarin de wenscheiijkheid wordt uitgesproken, dat poli tieke delinquenten op arbeids contract in overheidsdienst slechts ondergeschikte functies kunnen bekieeden. Ook wordt een amendement overgenomen van de commis sie voor privaat en strafrecht strekkende om in alle gevallen van veroordeeling tot straffen van meer dan zes jaren recht op cassatie toe te staan. Dr. van Mook heeft aan Aneta medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt spoedig een min of meer permanente vertegenwoordiging van de Nederiandsche regeering te D.jogja, samengesteld uit deskundige ambtenaren van verschillende departemen ten, te vestigen. Hierdoor wordt het contact met de republiek ten behoeve van gezamenlijk onderzoek en behandelen van verschillende departementen bevorderd en de mogelijkheid om te arbei den versneld. Dr. van Mook zeide tevens uitbreiding van de ambtelijke vertegenwoordiging van de re publiek te Batavia te ver wachten. Met betrekking tot Borneo meende dr. van Mook. dat thaiis het houden van behoor lijke verkiezingen voor de sa menstelling van een vertegen woordiging van Zuid-Barneo en van Oost-Bomeo binnen niet lange tijd mogelijk zal zijn, waarna de Borneo-confe- rentie ten spoedigste zal wor den gehouden. Verwacht wordt dat eerlang republikeinsche journalisten en andere waar nemers voor een bezoek aan Nederland zullen worden uit- •'"oodigd. Het wetsontwerp wordt z.h. st. aangenomen. Aan de orde is daarna de nöodregeling ouderdomsvoorziening. Inlevering van goud. De Ned. Bank deelt mede, dat zij besloten heeft het goud. dat ingevolge art. 11 van^ de deviezenbekendmaking 2/-16 en ingevolge art. 1 van de devie zenbekendmaking 17/46 aan haar is aangeboden, maar nog niet door haar werd overge nomen, benvens het goud, dat eventueel nog niet aan haar werd aangeboden, thans op te vorderen. Met het oog hierop worden Ingezetenen, voor zoover zij nog goud in de zin van het dertezenbesluit 1945,, te we ten: agouden munten, en b. fijn goud, voorzoover onbewerkt of halffabrikaat in eigendom hebben, opgeroepen dat goud vóór 1 Mei 1947 aan de Ned. Bank te verlcoopen en over te te dragen. Bonnen serviesgoed en keukengerei. Het centraal distributiekan toor deelt ons mede, dat met ingang van 1 Mei a.s. de vol gende bonnen voor serviesgoed en metalen keukengerei niet moer geldig zijn. 1. groene bonnen met zwar te opdruk serviesgoed een punt"; 2. rose bonnen met zwarte opdruk „serviesgoed vjjf punten"; 3. blauwe bonnen met zwarte opdruk „keuken gerei een punt"; 4. oranje bonnen met groene opdruk „keukengerei tien punten". Na 1 Mei zijn uitsluiténd geldig voor serviesgoed: 1. bruine bonnen met zwarte op druk „serviesgoed - een punt"; 2. bruine bonnen met roode opdruk „serviesgoed vijf pun ten"; 3. rose bonnen met zwar te ondruk „serviesgoed een Sunt"; 4. rose bonnen met roo- e opdruk „serviesgoed vijf punten"; 6. bonnen, b, c, d en c 33 reserve van de bonkaar ten 604 (waarde 1 punt per bon); 6. bonnen b, c, d en e 57 reserve van de bonkaarten 606 (waarde 2 punten per bon). Voor metalen keukengerei 1. lila bonnen met zwarte on druk „keukengerei een punt"; 2. lila bonnen met mode op druk „keukengerei tien pun ten";; 3. bonnen 506 en 006 al gemeen 608 (waarde 2 punten per bon). Cadeautjes voor B.B.C.-personeel. In 'n rapport door Sir Valentine Holmes op verzoek der B.B.C.-di- rectie uitgebracht, wordt het personeel van de om- roepmaatschappij vrijge sproken van corruptie, omkooperij of partijdig heid. Wel blijkt, dat en kele employé's van de B.B.C. giften als siga rettenkokers en blauw vossen hebben aanvaard van leden van de amuse mentswereld. Dit is thans verboden. Miss Tawney Neilson, leidster van de afdeeling dans erf muziek, kreeg 'n blauwvos-cape ter waar de van 400 gulden en een luxueus uitgevoerde kap- doos van den leider van een dan§orkest! OUDERDOMSVOOR ZIENING. De heer Steinmetz (K.V.P.) uit zijn waardeering voor het ontwerp. De ouderdomsvoor ziening is een lijdensgeschie denis geweest sedert 1855. Spr. vraagt welke bezwaren er zijn om deze regeling te doen aansluiten op de verzeke ringswetgeving. In arbeiders kringen wil men een ouder domsvoorziening, maar men wil van het idee gunst af. Aan de Stichting van-de Arbeid had men eerst advies moeten vra gen. Spr. heeft eenige bezwaren tegen het ontwerp. De uitkee- ringen zijn te laag.-Voorkomen moet worden, dat degenen, die onder de noodregeling vallen toch naar maatschappelijk huiobetoon gaan. Spr. acht een groot aantal gemeenteklassen onjuist. Be> drijfspensioenen moeten niet in aanmerking genomen worden bij de bepaling van de uitkee- ring. De heer Krol (C.H.) had lie ver gezien, dat de regeling aangepast was bij de verze kering. Hij bestrgdt de klas- senindeeling. Spr. vraagt of internee ring of ontzetting uit het kiesrecht# valt onder de term „zware straf", waarvan het ontwerp spreekt. De heer Hacke (P.v.d.V.) juicht het ontwerp toe. Spr. zou liever een definitieve re geling op korte termijn zien. Hg «telt bij amendement voor de aftrek van jaarlijksch in komen van den belanghebben de niet te bepalen op 50 maar op 25 Daarna wordt de'zitting verdaagd. Ex-burgemeester M. Tuiten kreeg 7% jaar. Het tribunaal te Middelburg, zitting houdend te Goes, heeft den ex-burgemeester van West Kapelle en Kloetinge M. Tui- veroordeeld tot 7% jaar intemeering, loopende tot 30 April 1952, verbeurdverklaring van 10.000.en ontzetting rechten. Deze nieuwe berech ting had plaats omdat het fiat executie was geweigerd op 'n vonnis van het tribunaal te Middelburg, waarbij den be klaagde was veroordeeld tot tien jaar intemeering en ver beurdverklaring van zijn ge- heele vermogen. Filmvoorstellingen van de Z.V.U. Nadat eerst Walcheren en vervolgêns deze week' ook Kruklingen, Baarland, Wisse- kerke en Kórtgene nog een beurt hebben gekregen voor de vertooning van de prachti ge film „Man of Aran" onder auspiciën van de Z.V.U., volgt na Paschen een tournee door een aantal andere Zeeuwsche gemeenten. Eerst komt dan Maandag 14 Maart Ritthem aan de beurt, die week verder gevolgd door Tholen, St. Maar tensdijk, Zlerikzee. Burgh- Haamstede en Bruinisse. Maandag 21 April komt de film ln Wolfaartsdiik. daarna in Groede. Goes, Sluis, Aar denburg of Sas van Gent dit is nog niet beslist en Temeuzen. BENOEMINGEN. Bij K.B. zijn benoemd: de provincie Zeeland: tot voor zitter van het bestuur der waterkeering van de calami- teuze Brosselopolder, M. Nijs- ten te Borssele; tot dijkgraaf van de polder Dreischor, N. A. Deïst,* te Dreischor: tot ge zworene van de polder Drei schor A. v. d. Linde te Drei schor; tot heemraad van het waterschap Schouwen, P. L. Vis te Haamstede en tot dijk graaf van de polder Vier-Ban- nen van Duiveland H. C. v. d. Zande te Nieuwerkerk. Admiraal Helfrich zal cheque voor de boomenactie ontvangen. Vliegkampschip Karei Doorman" naar Londen Hr. Ms. hulpvliegkampschip „Karei Doorman" zal op ultnoodiging van de Britsche admiraliteit van 14 tot 19 April een bezoek brengen aan Londen. De beteekenis van dit ^bezoek gaat uit boven die van een marine-aangelegen heid. Het draagt een nationaal aspect, door dat in het programma van de plechtigheden mede is opgenomen de aanbieding van eenchèque, bestemd voor het fonds tot herplanting van boomen op Walcheren, door den comman dant van het Engelsche korps mariniers aan den bevel hebber der zeestrjjdkrachten, luit.-admiraal C. E. L. Hel frich. Z(jne Excellentie zal daartoe, vergezeld van een aantal hooggeplaatste marine-antoriteiten, deze plechtig heden bjjwonen. Waarschijnlijk zal de marinierskapel der Koninklijke Marine ter opluistering van festiviteiten deze reis meemaken. Voor de bemanning worden uitstapjes in Londen geor ganiseerd. Een belangrijk deel van het programma is gewijd aan de „Beachy Head", het grootste onderhoud- en reparatie schip, dat door de Koninklijke Marine van de Engelsche marine is overgenomen en dat op Dinsdag 15 April officieel zal worden overgedragen. De „Beachy Head" meet 9200 ton waterverplaatsing, is 140 meter lang. heeft een snel heid van 11 mijl en een bewapening van 16 dubbele oerlikons. Buitenlandsch oordeel over Linggadjati. De Times merkt op, dat de onderteekening van het Ling- gadjati-verdrag een periode van gevaarlijke onzekerheid afsluit. Sjahrir kreeg van zijn re geering de machtiging op een de facto-basis te teekenen. Scheiding van Ned. Indië in twee gebieden acht het blacf onjuist. Er is nieuwe hoop op samenwerking tusschen de Ne derlanders en de Indonesiërs voor de wederopbouw van het economisch leven. Het blad verwacht tenslotte, dat de En gelsche investeeringen, die 50 millioen pond beloopen niet geschaad zullen worden. De „Telegraoh" te Brisbane, wijst op de belangrijke markt, welke Nederlandsch Indië biedt en meent, dat in de ko mende tien jaren de Indone siërs nog niet kunnen regee- ren zonder Nederiandsche hulp. Volgens Reuter overweegt de republikeinsche minister president Sjahrir het intensi- veeren van de handelsbetrek kingen met Australië en Ma- lakka. Vestiging van perma nente diplomatieke vertegen woordigingen te Singapore en Cairo zouden in overweging zfln. Sjahrir is voornemens de Nederlanders te raadplegen alvorens deze regelingen te SITUATIE OP JAVA. De Nederiandsche militaire woordvoerder heeft o.m. het volgende medegedeeld: In Oost-Java worden burgers door de T.R.I. met geweld be let de Kali Porong over tf steken, indien zij naar Neder landsch gebied willen. Nederiandsche troepen heb ben zonder tegenstand de sui kerfabriek Gempolkerep be zet, waardoor men tg dig ver nieling door rampokkers heeft kunnen voorkomen. Uit ver schillende andere sectoren worden berichten gemeld over sluipschutters en het in strtfd met de overeenkomst bouwen van stellingen in de nabgheid van de demarcatielijn. Ernstige incidenten hebben echter niet plaats gehad. „KOTA BAROE" TE PRIOK De „Kota Baroe" is te Tand jong Priok aangekomen met het bcwakingsbataljon 34 R. L aan boord, onder comman do van majoor van de Horst. Het bataljon wordt te Soera- baja gestationneerd. EENDENEIEREN GOED- KOOPER. De prijzen van eendeneieren zijn opnieuw vastgesteld en bedragen thans voor een een- denei van gewichtsklasse 1 ten hoogste 13 cent en van ge wichtsklasse 2 ten hoogste 12 cent. Voor tweede soort een deneieren en uitval zrjn de ma ximumprijzen voor beide ge wichtsklasse één cent per Ipcror De ramp op de „Hendrik". Het reddingswerk in de staatsmijn „Hendrik" is door een instorting, die gisteren plaats had, ernstig belemmerd. Men is er in geslaagd de brand te localiseeren. Meer slachtoffers heeft men nog niet kunnen bergen. Het personeel van de mijn zal hedenmiddag om 2 urn- langs de rouwkapel defilee- ren. Een uur later zal de secretaresse van de Koningin namens H.M. een krans in de kapel ko'men leggen. Radiorede van Sjahrir. In een radiorede tot het In donesische volk heeft Sjahrir gisteravond een beroep gedaan om alle energie te richten op volksopvoeding, openbare ge zondheid en algemeen welzgn. Hij vroeg de Indonesiërs de handen ineen te slaan teneinde de levensstandaard te verbete ren. De Indonesische en Neder iandsche delegaties zijn giste ren opnieuw bgeen geweest en hebben punten van primair be lang voor de republiek bespro ken. Tuinbouwtentoonstelling in Kapelle. De vereeniging van oud- Ieerlingen der tulnbouw-win- tercursussen te Kapelle orga niseert in samenwerking met de veilingsvereeniging „Kapel- le-Biezelinge en omgeving" en de Zeeuwsche fruittelersorga nisatie. ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der vei- linigsvereen. Kapelle-Bieze- linge en omstreken" in de tweede helft van September een Zeeuwsche tuinbouwten toonstelling. De tentoonstel ling zal OLVEFO heeten en te Kapelle worden gehouden. De eheele Zeeuwsche tuinbouw zal aan deze tentoonstelling medewerken. S.s. „Broompark" was lek. Woensdagmorgen arriveerde op de reede van Vlissingen het Engelsche s.s. Broompark, dat in ballast op weg was van Londen naar Antwerpen. Het schip had een lek in ruim 3 en maakte water. Nadat Lloyd's surveyors de schade hadden opgenomen, werd toe stemming gegeven voor ver trek naar een haven, waar het schip zou kunnen dokken. De kanitein besloot toen met zijn schip naar Londen terug te keeren. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE MIDDELBURG. Bij koninklijk besluit is be noemd tot substituutgriffier bij de arrondissementsrecht bank te Middelburg mr. Th. H. van Berkum, adjunctsecretaris bij het tribunaal voor het ar rondissement Groningen, wo nende aldaar. STRAATNAMEN GEDEN KEN GEFU SILLEERDEN. In verband met het bebou wingsplan van de verwoeste gedeelten in Kralingen hebben burgemeester en wethouders van Rotterdam besloten dat namen, aan de nieuwe straten en wegen worden gegeven van Rotterdammers, die tijdens de bezetting door de Duitschers zijn gefusilleerd. Goes Jubileum Fa. de Kruyter. et honderdjarig bestaan de schoenhandel De Kruy- V.V.V.-kiosk nog vóór Paschen open. Thans is men op hét trot toir van de Coosje Busken- straat te Vlissingen bezig met het opstellen van de kiosk voor Vreemdelingenverkeer. Het ligt in de bedoeling de kiosk nog vóór Paschen te openen, waarschijnlijk a.s. Woensdag. WEDEROPBOUW-TREIN. In ons berichtje over de wederopbouwarbelderstrein van Vlissingen richting Amster dam is een zetfout geslopen. De trein vertrekt niet te 19 uur 31, maar te 19 uur 51, op Vrijdag van Vlissingen. BIJZONDER GERECHTSHOF Het Bijzonder Gerechtshof te Middelburg zal in de zit ting van Vrijdag 28 Maart de beschuldigingen behandelen tegen de volgende personen: F. J. Cobben te Goes (ver raad). T. J. Fondse te Middel, burg, J. R. Viergever te Hulst en A. Fieret te Temeuzen (vrijwillig in Duitsche krijgs dienst getreden), I. Midavaine te Vlissingen (o.m. assistentie bij razzia's te Rotterdam en Meppel), M. E. Harms te Ter- neuzen (verraad en ma- 'esteitsschennis), K. L. Heye te Graauw (als landwacht er spoorlijnen bewaakt), -J. S. van Dalsen te Goes (dienstne ming bij de S. D.), W. C. Ha melink te Hansweert (dienst neming en verraad) en P. Dees te Zaamslag (verraad) RAAD VAN ARBEID Bij beschikking van den Mi nister van- Sociale Zaken is aan R. V. H Verschaffel. te Sas van Gent, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend werkgever lid van de Raad van Arbeid te Middelburg, en als zoodanig benoemd drs H. Versch^ffel te Sas van Gent; aan E. van Acker, Meerwijk 3, Kuitert, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ar beider-lid van de Raad van Arbeid te Middelburg, en al? 'oodanig benoemd P Baas, te 's Heerenhoek. Het van ter te Goes, was voor de Goesche schoenwinkeliers aan leiding gisteren de vlag uit te steken als blijk van waardee ring voor de jubileerende fir ma. Des middags heben in ho tel Centraal eerst de schoen fabrikanten hun opwachting gemaakt, waarbij de directeur van Vermeulen's schoenfa briek een toespraak hield en er op wees, dat zijn fabriek thans ook 100 jaar in relatie staat met de fa. de Kruyter. Daarna huldigden de schoen winkeliers van Goes hun col lega en bovendien maakten tal van stadgenooten gebruik van de gelegenheid tot het aanbie den van gelukwenschen. De re» ceptiezaal was in een bloemen hof herschapen. AANRIJDING. Op de 's-Gravenpoldersche straatweg te Goes had Dins dag een aanrijding plaats tus schen den motorrijder A. van P. uit Vlissingen en den wiel rijder M. S. uit Hoedekensker- Nazi-organisatie ontdekt. Het hoofdkwartier van het Amerikaansche bezettingsle ger te Frankfort heeft be kend gemaakt, dat een nieuwe poging tot oprichting van een ondergrondsche nazi-organisa tie is verijdeld. De organisatie had veie vertakkingen. Vier leiders, vroegere hooge offi cieren van de S.A., zijn gear resteerd. De beweging noemde zich de Freiheit und Friedens- bewegung. Nieuw Defensieplan van U.S.A. Admiraal Chester Nlmltz. stafchef der Amerikaansche vloot, heeft aan <fb Ameri kaansche senatoren verzekerd, dat in de V.S. een volledig én modem defensieplan is voor bereid en voor onmiddellijke uitvoerlegging gereed is. Vol gens Nimitz worden de om vangrijke, tot een geheel ver- eenigde en ingewikkelde de fensieplannen voortdurend her zien. President Truman had de laatste maanden enkele wijzi gingen goedgekeurd. Nimitz deelde mede, dat de ze plannen omvatten: gezame- lijke verdediging van de V.S. en Canada tegen aanvallen, standaardisatie der wapenen, een ontwerp voor militaire vloot- en vllegtuigbases. dat aan het ministerie van buiten- ïandsche zaken is voorgelegd. Speciale plaatselijke defensie, plannen van Alaska en de Marianen. Mijnramp in Amerika. 122 Mijnwerkers zgn in ees mtfn in Illinois (Ver. St) in een galerg 160 meter onder de grond, ten gevolge van een mijngasontploffing opgesloten. Minstens 22 mijnwerkers zijn reeds om het leven gekomen. Slechts 9 mijnwerkers kon den worden gered. De hoop om ook de anderen te redden is vrijwel opgegeven. Geheime wapenvoorraden in Parijs. In een communiqué van het Fransche ministerie van bin- nenlandsche zaken is bekend gemaakt, dat de Fransche po litie de laatste dagen talrijke geheime wapenvoorraden te Parijs en omgeving heeft ont dekt. Andere verborgen wa penvoorraden zg'n met oog op de verhoogde activiteit der po- llie vrijwillig uitgeleverd. Zorg voor kunst en wetenschap. Voor het Vlaamsch Studen congres, dat te Gent gehouden wordt, heeft de Nederiandsche minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, dr. J Gielen. het woord gevoerd over de zorg van de Ned. regeering voor\ wetenschap en kunst sinds de bevrijding. Hg zette daarbij uiteen, dat ook ten aanzien van de kunst het on derwijs een belangrijke taak te vervullen heeft. Wat de bevordering der we tenschap betreft wees de mi nister o.a. op de instelling van eenige tientallen nieuwe leer stoelen in allerei vakken van wetenschap. De minister wijdde vervol gens uit over de werkzaam heid in Nederland met be trekking tot de monumenten zorg. Het herstel van de oor logsschade aan de monumen. ten zal op zijn minst 115 mil lioen gulden kosten en men hoopt 75 pet. in 20 jaar in ouden luister te herstellen Voorts wordt een monumen tenwet ontworpen., evcnwildig loopt de zorg voor tie musea. Minister Hamelink sprak. De minister van financiën van Oost-Indonesic, de heer M. Hamelink, heeft voor ra dio Makassar een rede gehou den, waarin hii als Nederlan der en lid van het kabinet een beroep deed op zijn landgenon- ten om de blik vooruit te rich ten op de niéuwe tfjd. ke. Het motorrijwiel werd be schadigd, doch de berijder en zijn duo-passagier kwam zonder letsel af. SCHUTTERS IN HET WOONWAGENPARK. Da politie te Goes maakte procesverbaal tegen den woon wagenbewoner A. P.- M., die in het woonwagenkamp met een militair geweer aan het schie ten was, en tegen den woon wagenbewoner A. R., die een gedeelte van een dergelijk wa- Een in zijn bezit bieek te heb en. SERENADE. Woensdagavond heeft het muziekgezelschap „Euphohia" te Goes eeif serenade gebracht aan het echtpaar Verhoeven de Jong aan de Beestenmarkt, dat zijn gouden bruiloft vier de. Uit vele woningen van het plein wapperde de driekleur. Hoedekenskerke ORANJEVEREENIGENG. Dinsdagavond kwam de Oranjevereeniging te Hoede kenskerke biieen. Uit het jaar verslag bleek de goede geest, die tot uiting kwam zoowel bij de Oranjefeesten als bij de in stallatie van den burgemees ter. De bestuursleden Joh. den Dekker, M. van Doom en J. Legrand Sr. werdén herkozen. Het program voor 1947 werd uitvoerig besproken en daarna vastgesteld. Bouwvoorschotten voor Zeeland. Ingevolge de woningwet zijn aan verschillende Zeeuwsche gemeenten voorschotten ver leend. Kapelle zal 2500 voorschot krijgen voor' het verkrggen van bouwterrein voor de bouw van arbeiderswoningen. Kloe tinge zal 7604.40 ontvangen voor het verkrggen van bouw terrein en 37.501 voor de bouw van 4 arbeiderswoningen. Voor de bouw van 6 arbeiderswo ningen zal Koudekerke 69.500 ontvangen, terwijl voor het verkrijgen van bouwterrein 5753 zal worden voorgescho ten. Grijpskerke zal 1759.50 ontvangen voor bouwterrein en 39.250 voor het douwen van 3 arbeiderswoningen. Voor de bouw van 2 arbeiderswoningen ontvangt Borssele 20.293, terwijl 1300 voorschot wordt gegeven voor het verkrijgen van bouwterrein. De bouwver- eeniging „Volkswoningen" te Zierikzee zal 4405 ontvangen voor het herstel van oorlogs schade aan 22 woningen. Aan de gemeente IJzendgke zal 280 worden verstrekt voor bouwterrein en 93.250 voor het bouwen van 8 arbeiders woningen. Axel zal 29.921.20 onbvangen voor de bouw van 3 arbeiderswoningen. Aan Rit them zal een voorschot gege ten worden van 99.970 voor de bouw van 7 middenstands woningen en 6000 voor het verkrggen van bouwterrein. Zeeuwen in Den Haag. De Zeeuwen, die in Den Haag wonen vergeten Zeeland r.iet. Donderdag j.l. gaf de Zeeuwsche vereeniging in Den Haag een feest in het gebouw ..De Vereeniging" aan de WiL. lemstraat. De zaal was tjokvol en de gesprekken waren door en door Zeeuwsch, Dit laatste ontlokte aan een man van liet bedienend personeel de op merking: „Wat die lui zoo on der elkaar zeggen, daar snap je soms net niks van". De heer Goedbloed, die in Middelburg geen onbekende is, sprak het openingswoord. Het zangkoor en de tooneel* groep „Zeelandla" hadden on danks kou en kolennood hun repetities voortgezet, zoodat een alleraardigst program af gewerkt kon worden, waaraan ook de goochelaar, de' heer 3urgersdiik. stevig bijdroeg. Een geheimpje verklapte de heer Goedhardt toen hg de olannen openbaarde voor een groot Zeeuwsch feest in de Dierentuin ter gelegenheid van het 25-jartg bestaan der vereeniging .Zeelandia" Na afloop van de voorstel ling werd er geanimeerd ge danst en zooals de secretaris, ie heer Rood ons schrijft: .Nergens klinken onze Zeeuw sche volksliederen zoo schoon, its buiten de Zeeuwsche gren zen." Middelburg BRUGMANS SPREEKT OP 1 MEI. Dr. H. Brugmans zal tijdens een groote feestvergadering op 1 Mei te Middelburg het woord voeren Deze bijeenkomst, die wordt opgeluisterd met zang, volksdans en tooneelspel, is het hoogtepunt van de 1 Mei viering. Het programma, dat voor deze dag door het 1 Mei comité van de Partij van de Arbeid, de A.J.C., dé zangver, „De Volksstem" en de Mlddel- burgsche Bestuurdersb. is op gesteld, vermeldt voorts een morgenwandeling en een kin derfeest. PARTU VAN DE ARBEID OVER DIENSTWEIGERING. De afdeeling Middelburg van de Partij van de Arbeid heeft tijdenp een dezer dagen gehou den huishoudelijke vergadering een motie aangenomen, waar in zij haar diepe teleurstelling uitspreekt over het feit. dat tot nu toe niet krachtig door dP organen der partij is stel ling genomen tegen de wijze waarop de regeering handelt ten opzichte van degenen, die op grond van gewetensbezwa ren krijgsdienst weigeren en zich beriepen op de Dienst- vveigeringswet. GROENTEHANDELAREN WILLEN WINKELSLUITING. Zooals wij reeds berichtten hebben de sigarenhandelaren van Middelburg er bij het ge meentebestuur op aangedron gen om te willen bevorderen dat hun zaken één middag in de week gesloten kunnen zijn. Wij vernemen thans, dat dit waarschijnlijk op Woensdagen het geval zal zgn. De groente, en fruithandela ren van Middelburg hebben thans, aangevraagd op Dinsdag middagen te mogen sluiten. VOETBAL NIEUWS UIT BROMLEY. Door een 51 nederlaag te gen Bishop Auckland is Brom ley F. C. thans voor de Ama teur Cup uitgeschakeld. Door het behaalde resultaat de halve finale werd bereikt heeft de Bromley F.C. bewe zen. tot één der sterkste ama teur-ploegen van geheel Enge land tp mogen worden gere kend Het eenige doelpunt van Bromley werd ln de laatste minuut gescoord door George Brown. SCHAKEN Voor de competitie van de Zeeuwsche Schaakbond speel de de S. C. „Max Euwe" uit Hansweert een wedstrijd tegen 's Heer Arendskerke. De uit- «Ta.sren waren: M. J. Quakke- laart—K. Beeke 10; J. Ka- relseP. Weststrate 01; A. H. SwetsJ. Tholenaar Jr. 0-^—1A. v. LiereJ. Tho lenaar Sr ViW. Zuyd- weg—J Kole 1-M): P. Me ver W. Kole Vz—Vz', B. Swets—J. Nieuwenhuize 1—0; J. de Pree P. Poelman 10; N. Witte J. v. Iwaarden 10 J. Ver- ha e e-en—reglementair 10. Totale uitslag 73 in het voordeel van Hansweert. Tribunaal Goes. UITSPRAKEN. D. M. Michielsen, 35 j., kan toorbediende te Rotterdam, een .jaar intemeering tot 26 Maart 1948 en ontzetting. J. C. Suurmond, 35 j.. win kelbediende te Goes, intemee ring voor de tijd reeds in een kamp doorgebracht, verbeurd verklaring radio en ontzetting. J. Siereveld, 41 j„ boekhan delaar te Goes. 1 maand inter fering rtot 26 April a.s. en ontzetting. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te 's-Gravenpol- der: J. H. Kluiver te Colijns- plaat. Aangenomen naar Eikerzee, toez.: E. J. van Tuil, hulp- pred te Zierikzee. GEREF. KERK. Bedankt voor het beroep naar Groningen (Evang. pred.) Ds. C. B. Bavinck te Voorburg, vroeger te Souburg. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Nieuwe Pekela Ds. M. W. Nieuwenhuyze te 's-Gravenhage. GEREF. GEMEENTEN. Aangenomen naar Rotter dam-West: H. Ligtenberg te Vlaardingen. die bedankte voor Aagtekerke en Temeu zen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 8