Bijzondere rechtspleging Engelsche mariniers helpen Walcheren UIT DE PROVINCIE WALCri EREN LAATSTE NIEUWS TWEEDE KAMER Steeds recht op cassatie bij langere straffen dan zes jaap, Geen leidende overheids- functies. De Tweede Kamer zette Woensdag de behandeling voort van het wetsontwerp „Nadere voorzieningen bijzon dere rechtspleging". De heer Stokvis (C.P.N.) is formeel wel bevredigd door de rede van den minister: De heer Sassen (K.V.P.) vraagt of bepaalde kampen niet aangewezen kunnen wor den als rijkswerkinrichting. H\j wil zoo min mogelijk zaken naar de tribunalen zenden, om dat dit een vorm van recht spraak is waarvoor hij zijn hart vasthoudt. De heer Kortenhorst (K.V. P.) acht het onjuist, dat de heer Scheps het monopolie van het verzet voor zich en zijn vrienden opeischt. Hg wijst op het verzet der bisschoppen en dat van de advocaten. De heer Scheps (P.v.d.A.) verklaart, dat massale arresta ties onmiddellijk na de bevrij ding noodig waren. Men heeft er nu van gemaakt wat er van te maken was. Spr. meent, dat de houding der artsen een an dere was dan die der rechter lijke macht en der journalisten. Er is tegen de rechterlijke macht een zeker wantrouwen ontstaan. Spr. verweert zich tegen de critiek van den heer Kortenhorst. De heer Donker (PvdA) wil snellere beslissing op gratie verzoeken. Ook heeft hij de indruk, dat de minister de Kamer niet volledig inlicht. De heer Burger (PvdA) heeft er bezwaar tegen, dat aan vijf ambtenaren de be slissing is gegeven over vrij heid of vrijheidsbeneming zonder beroep op een instan tie. De heer van der Feltz (CH> wijst er op dat een voorwaar delijke veroordeeling dikwijls zeer drukkend is. Er dient reclasseering mee samen te gaan Spr. heeft be zwaar tegen de slappe ver geldingstheorie van den mi nister. Er is niet alleen in de ze Kamer bezwaar tegen zijn gratiebeleid. ANTWOORD. De minister van justitie, dc heer van Maarseveen, heeft overwogen of hij het woord barmhartigheid zou vervangen door bezinning of vergevens gezindheid. Hij handhaafd thans echter het woord barmhartigheid in navolging van Hugo de Groot. Een generaal pardon is geen term, die past op hetgeen ge beurd ls. De tribunalen voldoen z.l. zeer goed aan hu* taak. Volledige berechting van de collaboratie, ook voor de klei nen, is niet mogelijk Spr. noemt in dit verband het sloo- pen van 't Bezuldenhoutkwar- tier het Haagsche bosch en het spoorwegnet. Men zal zich moeten bepalen tot de dege nen, die Duitsche orders wenschten. inkoopen deden voor Duitschers en Duitsche ppdrachten uitvoerden. De minister ontkent niet, dat er zwakke plekken zijn in het gratiebeleid. De bezwaren van Internen aard zullen spoedig tot het verleden behooren. Spr. wijst den heer Scheps op de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht. Daarna komt aan de orde de artlkelsgewijze behandeling. De 'minister aanvaardt een amendement Donker (PvdA) waarin de wenscheiijkheid wordt uitgesproken, dat poli tieke delinquenten op arbeids contract in overheidsdienst slechts ondergeschikte functies kunnen bekleeden. Ook wordt een amendement overgenomen van de commis sie voor privaat en strafrecht strekkende om in alle gevallen van veroordeeling tot straffen van meer daa zes jaren recht op cassatie toe te staan. Dr. van Mook heeft aan Aneta medegedeeld, dat het In de bedoeling ligt spoedig een min of meer permanente vertegenwoordiging van de Nederlandsche regeering te D.jog.ja, samengesteld uit deskundige ambtenaren van verschillende departemen ten, te vestigen. Hierdoor wordt het contact met de republiek ten behoeve van gezamenlijk onderzoek en behandelen van verschillende departementen bevorderd en de mogelijkheid om te arbei den versmeid. Dr. van Mook zeide tevens uitbreiding van de ambtelijke vertegenwoordiging van de re publiek te Batavia te ver wachten. Met betrekking tot Borneo meende dr. van Mook. dat thans.het houden van behoor lijke verkiezingen voor de sa menstelling van een vertegen woordiging van Zuld-Barneo en van Oost-Borneo binnen niet lange tijd mogelijk zal zijn. waarna de Borneo-confe- rentie ten spoedigste zal wor den gehouden. Verwacht wordt dat eerlang reoublikeinsche iournalisten en andere waar nemers voor een bezoek aan Nederland zullen worden uit- vrvypo-d Het wetsontwerp wordt z.h. st. aangenomen. Aan de orde is daarna de noodregeling ouderdomsvoorziening. Inlevering van goud. De Ned. Bank deelt mede, dat zij besloten heeft het goud. dat ingevolge art. 11 van de dcviezenbekendmaking 2/16 en ingevolge art. 1 van de deyie- zenbekendmaking 17/46 aan haar is aangeboden, maar nog niet door haar werd overge nomen, benvens het goud, dat eventueel nog niet aan haar werd aangeboden, thans op te vorderen. Met het oog hierop worden Ingezetenen, voor zoover zij nog goud in de zin van het deviezenbesluit 1945,, te we ten: a. gouden munten, en b. fijn goud, voorzoover onbewerkt of halffabrikaat in eigendom hebben, opgeroepen dat goud vóór 1 Mei 1947 aan de Ned. Bank te verkoopen en over te te dragen. Bonnen serviesgoed en keukengerei. Het centraal distributiekan toor deelt ons mede, dat met ingang van 1 Mei a.s. de vol gende bonnen voor serviesgoed en metalen keukengerei niet meer geldig zijn. 1. groene bonnen met zwar te opdruk „serviesgoed een punt"; 2. rose bonnen met zwarte opdruk „serviesgoed vijf punten"; 3. blauwe bonnen met zwarte opdruk „keuken gerei een punt"; 4. oranje bonnen met groene opdruk „keukengerei tien punten". Na 1 Mei zijn uitsluitend geldig voor serviesgoed: 1. bruine bonnen met zwarte op druk „serviesgoed een punt"; 2. bruine bonnen met roode opdruk „serviesgoed vijf pun ten"; 3. rose bonnen met zwar te opdruk „serviesgoed een punt"; 4. rose bonnen met roo de opdruk „serviesgoed vijf punten"; 5. bonnen, b, c, d en e 33 reserve van de bonkaar ten 604 (waarde 1 punt per bon); 6. bonnen b, c, d en e 57 reserve van de bonkaarten 606 (waarde 2 punten per bon). Voor metalen keukengerei: 1. lila bonnen met zwarte op druk „keukengerei een punt"; 2. lila bonnen met roode op druk „keukengerei tien pun ten";; 3. bonnen 506 en 006 al gemeen J508 (waarde 2 punten per bon). Cadeautjes voor B.B.C.-personeel. In 'n rapport door Sir Valentine Holmes op verzoek der B.B.C.-di- rectie uitgebracht, wordt het personeel van de om- roepmaatschappij vrijge sproken van corruptie, omkooperij of partijdig heid. Wel blijkt, dat en kele employé's van de B.B.C. giften als siga rettenkokers en blauw vossen hebben aanvaard van leden van de amuse mentswereld. Dit is thans verboden. Miss Tawney Neilson, leidster van de afdeeling dans en muziek, kreeg 'n blauwvos-cape ter waar de van 400 gulden en een luxueus uitgevoerde kap- doos van den leider van een dansorkest! OUDERDOMSVOOR ZIENING. De heer Steinmetz (K.V.P.) uit zijn waardeering voor het ontwerp. De ouderdomsvoor ziening is een lijdensgeschie denis geweest sedert 1855. Spr. vraagt welke bezwaren er zijn om deze regeling te doen aansluiten op de verzeke ringswetgeving. In arbeiders kringen wil men een ouder domsvoorziening, maar men wil van het idee gunst af. Aan de Stichting van de Arbeid had men eerst advies moeten vra gen. Spr. heeft eenige bezwaren tegen het ontwerp. De uitkee- ringen zijn te laag. Voorkomen moet worden, dat degenen, die onder de noodregeling vallen toch naar maatschappelijk huiobetoon gaan. Spr. acht een groot aantal gemeenteklassen onjuist. Be- drrjfspensioencn moeten niet in aanmerking genomen worden bij de bepaling van de uitkee- ring. De heer Krol (C.H.) had lie ver gezien, dat de regeling aangepast was bij de verze kering. Hij bestrijdt de klas- senindeeling. Spr. vraagt of interneering of ontzetting uit het kiesrecht valt onder de term „zware straf", waarvan het ontwerp spreekt. De heer Hacke (P.v.d.V.) juicht het ontwerp toe. Spr. zou liever een definitieve re geling op korte termijn zien. Hij stelt bij amendement voor de aftrek van jaarlijksch in komen van den belanghebben de niet te bepalen op 50 maar op 25 Daarna wordt de zitting verdaagd. Admiraal Helfrich zal phèque voor de boomenactie ontvangen. VHegkampschip Karei Doorman" naar Londen Hr. Ms. hulpvliegkampschip „Karei Doorman" zal op uitnoodiging van de Britsche admiraliteit van 14 tot 19 April een bezoek brengen aan Londen. De beteekenis 'van dit bezoek gaat uit boven die van een marine-aangelegen heid. Het draagt een nationaal aspect, door dat in het programma van de plechtigheden mede is opgenomen de aanbieding van een chèque, bestemd voor het fonds tot herplanting van boomeu op Walcheren, door den comman dant van het Engelsche korps mariniers aan den bevel hebber der zeestrijd krachten, luit.-admiraal C. E. L. Hel frich. Zyne Excellentie zal daartoe, vergezeld van een aantal hooggeplaatste marine-autoriteiten, deze plechtig- heden bijwonen. Waarschijnlijk zal de marinierskapel der Koninklijke Marine ter opluistering van festiviteiten deze reis meemaken. Voor de bemanning worden uitstapjes in Londen geor ganiseerd. Een belangrijk deel van het programma is gewijd aan de „Beaehy Head", het grootste onderhoud- en reparatie- schip, dat door de Koninklijke Marine van de Engelsche marine is overgenomen en dat op Dinsdag 15 April officieel zal worden overgedragen. De „Beaehy Head" meet 9200 ton waterverplaatsing, is 140 meter lang, heeft een snel heid van 11 mijl en een bewapening van 16 dubbele oerlikons. Buitenlandsch oordeel over Linggadjati. De Times merkt op, dat dc onderteekening van het Ling- gadjati-verdrag een periode van gevaarlijke onzekerheid afsluit. Sjahrir kreeg van zijn re- feering de machtiging op een e facto-basis te teekenen. Scheiding van Ned. Indië in twee gebieden acht het blad onjuist. Er is nieuwe hoop op samenwerking tusschen de Ne derlanders en de Indonesiërs voor de wederopbouw van het economisch leven. Het blad verwacht tenslotte, dat de En gelsche investeeringen, die 50 millioen pond beloopen niet geschaad zullen worden. De „Telegranh" te Brisbane, wjjst op de belangrijke markt, welke Nederlandsch Indië biedt en meent, dat in de ko mende tien j^aren de Indone siërs nog niet kunnen regee- ren zonder Nederlandsche hulp. Volgens Reuter overweegt de repubükeinsche minister president Sjahrir het intensi- veeren van de handelsbetrek kingen met Australië en Ma- lakka. Vestiging van perma nente diplomatieke vertegen woordigingen te Singapore en Cairo zouden in overweging ztfn. SjahrirTs voornemens de Nederlanders te raadplegen alvorens deze regelingen te treffen. SITUATIE OP JAVA. De Nederlandsche militaire woordvoerder heeft o.m. het volgende medegedeeld: In Oost-Java worden burgers door de T.R.I. met geweld be let de Kali Porong over te steken, indien zij naar Neder landsch gebied willen. Nederlandsche troepen heb ben zonder tegenstand de sui kerfabriek Gempolkerep be zet, waardoor men tijdig ver nieling door rampokkers heeft kunnen voorkomen. Uit ver schillende andere sectoren worden berichten gemeld over sluipschutters en het in strijd met de overeenkomst bouwen van stellingen in de nabijheid van de demarcatielijn. Ernstige incidenten hebben echter niet plaats gehad. „KOTA BAROE" TE PRIOK De „Kota Baroe" is te Tand jong Priok aangekomen met het bewakingsbataljon 34 R. L aan boord, ónder comman do van majoor van de Horst. Het bataljon wordt te Soera- baja gestationneerd. EENDENEIEREN GOED- KOOPER. De prijzen van eendeneieren zijn opnieuw vastgesteld en bedragen thans voor een een- denei van gewichtsklasse 1 ten hoogste 13 cent en van ge wichtsklasse 2 ten hoogste 12 cent. Voor tweede soort een deneieren en uitval ziin de ma ximumprijzen voor beide ge wichtsklasse één cent per stuk lager. Ex-burgemeester M. Tuilen kreeg 7y2 jaar- Het tribunaal te Middelburg, zitting houdend te Goes, heeft den ex-burgemeester van West Kapelle en Kloetinge M. Tui ten, veroordeeld tot 7% jaar interneering, loopende tot 30 April 1952, verbeurdverklaring van 10.000.en ontzetting rechten. Deze nieuwe berech ting had plaats omdat het fiat executie was geweigerd op 'n vonnis van het tribunaal te Middelburg, waarbij den be klaagde was veroordeeld tot tien jaar interneering en ver beurdverklaring van zijn ge- heele vermogen. Filmvoorstellingen Nadat eerst Walcheren en vervolgens deze week ook Kruiningen, Baarland, Wisse- kerke en Kortgene nog een beurt hebben gekregen voor de vertooning van de prachti ge film „Man of Aran" onder auspiciën van de Z.V.U., volgt na Paschen een tournee door een aantal andere Zeeuwsche gemeenten. Eerst komt dan Maandag 14 Maart Ritthem aan de beurt, die week verder gevolgd door Tholen, St. Maar. tensdiik, Zierikzee. Burgh- Haamstede en Bruinlsse. Maandag 21 April komt de film in Wolfaartsdijk. daarna in Groedé Goés, Sluis. Aar denburg of Sas van Gent dit is nog niet beslist en Temeuzen. Zeeuwen in Den Haag. De Zeeuwen, die in Den Haag wonen vergeten Zeeland niet. Donderdag j.l. gaf de Zeeuwsche vereeniglng in Den Haag een feest in het gebouw „De Vereeniglng" aan de WiL lemstraat. De zaal was tjokvol en de gesprekken waren door en door Zeeuwsch. Dit laatste ontlokte aan een man van het bedienend personeel de op merking: „Wat die lui zoo on der elkaar zeggen, daar snap je soms net niks van". De heer Goedbloed, die in Middelburg geen onbekende ls, sprak het openingswoord. Het zangkoor en de tooneel- groep „Zeelandia" hadden on danks kou en kolennood hun repetities voortgezet, zoodat een alleraardigst program af gewerkt kon worden, waaraan ook de goochelaar, de heer Burgersdijk. stevig bijdroeg. Een geheimpje verklapte de heer Goedhardt toen hij de plannen openbaarde voor een groot Zeeuwsch feest in de Dierentuin ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der vereeniglng „Zeelandla" Na afloop van de voorstel ling werd er geanimeerd ge danst en zooals de secretaris, de heer Rood ons schrijft: ..Nergens klinken onze Zeeuw sche volksliederen zoo schoon ais buiten de Zeeuwsche gren zen." De ramp op de „Hendrik". Het reddingswerk in de staatsmijn „Hendrik" is door een instorting, die gisteren plaats had, ernstig belemmerd. Men is er in geslaagd de brand te locallseeren. Meer slachtoffers heeft men nog niet kunnen bergen. Het personeel van de mgn zal hedenmiddag om 2 uur langs de rouwkapel defilee ren. Een uur later zal de secretaresse van de Koningin namens H.M. een krans in de kapel komen leggen. Tuinbouwtentoonstelling in Kapelle. De vereeniglng van oud- leerlingen der tuinbouw-win- tertursussen te Kapelle orga niseert In samenwerking met de veilingsyereeniging „Kapel- le-Biezelinge en omgeving" en de Zeeuwsche fruittelersorga nisatie. ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der vei- lingsvereen. Kapelle-Bieze- linge en omstreken" in de tweede helft van September een Zeeuwsche tuinbouwten toonstelling. De tentoonstel ling zal OLVEFO heeten en te Kapelle worden gehouden. De geheele Zeeuwsche tuinbouw zal aan deze tentoonstelling medewerken. S-s. „Broompark" was lek. Woensdagmorgen arriveerde op de reede van Vlissingen het Engelsche s.s. Broompark, dat in ballast op weg was van Londen naar Antwerpen. Het schip had een lek in ruim 3 en maakte water. Nadat Lloyd's surveyors de schade hadden opgenomen, werd toe stemming gegeven voor ver trek naar een haven, waar het schip zou kunnen dokken. De kapitein besloot toen met zijn schip naar Londen terug te keeren. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE MIDDELBURG. Bij koninklijk besluit is be noemd tot substituutgriffier bij de arrondissementsrecht bank te Middelburg mr. Th. H. van Berkum, adjunctsecretaris bij het tribunaal voor het ar rondissement Groningen, wo nende aldaar. Middelburg 50ste ledenvergadering van Handelsbelang. Activiteit met succes bekroond. Dinsdagavond werd in de groene zaal van het Schutters hof te Middelburg de 50e al- gemeene ledenvergadering ge houden van de Vereeniging „Handelsbelang". Zeer veel le den hadden aan de 'oproep van het bestuur om deze belang rijke vergadering bij te wonen, gehoor gegeven. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer L. A. Stofkoper. op de vele werk zaamheden van de vereeniging in het afgeloopen jaar. Haar activiteit in het belang van het algemeene zaken- en be drijfsleven werd bijna steeds met succes bekroond. Het .frappez. frappez toujours" werd vooral toegepast ten aanzien van de Dienst Weder opbouw. Het gemeentebestuur heeft steeds haar welwillende medewerking verleend. Het valt te betreuren, dat een noodgebied als Zeeland nog oo dikwijls wordt achterge steld. Spreker vroeg zich af of het wel juist is, dat van Rijkswege de bouw van nieu we kostbare gebouwen en het nstellen van tal van kostbare diensten wordt bevorderd, dit terwijl de schatkist bedenke- ijk de bodem laat zien. Beter is het de geleden schade te herstellen en eerst dan de nieuwe projecten uit de porte feuille te halen. WEDEROPBOUW-TREIN. In ons berichtje over de wederopbouwarbeiderstrein van Vlissingen richting Amster dam is een zetfout geslopen. De trein vertrekt niet te 19 uur 31, maar He 19 uur 51 op Vrijdag van Vlissingen. BIJZONDER GERECHTSHOF Het Bijzonder Gerechtshof te Middelburg zal in de zit ting van Vrijdag 28 Maart de beschuldigingen behandelen tegen de volgende personen: F. J. Cobben te Goes (ver raad), T. J. Fondse te Middel, burg, J. R. Viergever te Hulst en A. Fieret te Terneuzen vrijwillig in Duitsche krijgs dienst getreden), I. Midavalne te Vlissingen (o.m. assistentie bij razzia's te Rotterdam ei Meppel), M. E. Harms te Ter- neuzen (verraad en ma jesteitsschennis), K. L. Heye te Graauw (als landwachter spoorlijnen bewaakt), J. S. van Dalsen te Goes (dienstne ming bij de S. D.), W. C. Ha melink te Hansweert (dienst neming en verraad) en P. Dees te Zaamslag (verraad) RAAD VAN ARBEID Bij beschikking van den Mi nister van Sociale Zaken is aan R. V. H Verschaffel, te Sas van Gent, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als >laatsvervangend werkgever- id van de Raad van Arbeid te Middelburg, en als zoodanig benoemd drs H. Verschaf fel te Sas van Gent; aan E. van Acker, Meerwijk Kuitert, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ar beider-lid van de Raad van Arbeid te Middelburg, en al? zoodanig benoemd P Baas, te Heerenhoek. V.V.V.-kiosk nog vóór Paschen open. Thans is men op het trot toir van de Coosje Busken- straat te Vlissingen bezig met het opstellen van de kiosk voor Vreemdelingenverkeer. Het ligt in de bedoeling de kiosk nog vóór Paschen te openen, waarschijnlijk a.s. Woensdag. Bouwvoorschotten voor Zeeland. Ingevolge de woningwet zijn aan verschillende Zeeuwsche gemeenten voorschotten ver leend. Kapelle zal 2500 voorschot krijgen voor het verkrijgen van bouwterrein voor de bouw van arbeiderswoningen. Kloe tinge zal 7604.40 ontvangen voor het verkrijgen van bouw terrein en 37.501 voor de bouw van 4 arbeiderswoningen. Voor de bouw van 6 arbeiderswo ningen zal Koudekerke 69.500 ontvangen, terwijl voor het verkrijgen van bouwterrein 5753 zal worden voorgescho ten. Grijpskerke zal 1759.50 ontvangen voor bouwterrein en 39.250 voor het bouwen van 3 arbeiderswoningen. Voor de bouw van 2 arbeiderswoningen ontvangt Borssele 20.293, terwijl 1300 voorschot wordt gegeven voor het verkrijgen van bouwterrein. De bouwver- eeniging „Volkswoningen" te Zierikzee zal 4405 ontvangen voor het herstel van oorlogs schade aan 22 woningen. Aan de gemeente IJzendijke zal 280 worden verstrekt voor bouwterrein en 93.250 voor het bouwen van 8 arbeiders woningen. Axel zal '29.921.20 ontvangen voor de bouw van 3 arbeiderswoningen. Aan Rit them zal een voorschot gege ven worden van 99.970 voor de bouw van 7 middenstands- woningen en 6000 voor het verkrijgen van bouwterrein. Nazi-organisatie ontdekt. Het hoofdkwartier van het Amerikaansche bezettingsle- fer te Frankfort heeft be- end gemaakt, dat een nieuwe poging tot oprichting van een ondergrondsche nazi-organisa tie is verijdeld. De organisatie had vele vertakkingen. Vier leiders, vroegere hooge offi cieren van de S.A., zijn gear resteerd. De beweging noemde zich de Freiheit und Friedens- bewegung. \ieuw Defensieplan van U.S.A. Admiraal Chester Nimitz stafchef der Amerikaansche vloot, heeft aan de Ameri kaansche senatoren verzekerd, dat in de V.S. een volledig en modern defensieplan is voor bereid en voor onmiddellijke uitvoerlegging gereed ls. Vol gens Nimitz 'worden de om vangrijke, tot een geheel ver eenigde en ingewikkelde de fensieplannen voortdurend her zien. President Truman had de laatste maanden enkele wijzi gingen goedgekeurd. Nimitz deelde mede, dat de ze plannen omvatten: gezame- lijke verdediging van de V.S. en Canada tegen aanvallen, standaardisatie der wapenen, een ontwerp voor militaire vloot- en vliegtuigbases, dat aan het ministerie van buiten- 'andsche zaken is voorgelegd. Sneciale plaatselijke defensie, plannen van Alaska en de Marianen. Mijnramp in Amerika. 122 Mijnwerkers zijn in een mijn in Illinois (Ver. St.) in een galerij 160 meter onder de grond, ten gevolge van een mijngasontploifing opgesloten. Minstens 22 mijnwerkers zijn reeds om het leven gekomen. Slechts 9 mijnwerkers kon den worden gered. De hoop om ook de anderen te redden is vrijwel opgegeven. Geheime wapenvoorraden in Parijs. In een communiqué van het Fransche ministerie van bin- nenlandsche zaken is beken»' gemaakt, dat de Fransche po litie de laatste dagen talrijke geheime wapenvoorraden te Parijs en omgeving heeft ont dekt. Andere verborgen wa penvoorraden zijn met oog op de verhoogde activiteit der po- liie vrijwillig uitgeleverd. Zorg voor kunst en wetenschap. Voor het Vlaamsch Studen congres, dat te Gent gehouden wordt, heeft de Nederlandsche minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, dr. J. Gielen het woord gevoerd over de zorg van de Ned. regeering voor wetenschap en kunst sinds de bevrijding. Hij zette daarbij uiteen, dat ook ten aanzien van de kunst het on derwijs een belangrijke taak te vervullen heeft. Wat de bevordering der we tenschap betreft wees de mi- nister o.a. op de instelling van eenige tientallen nieuwe leer stoelen in allerei vakken van wetenschap. De minister wijdde vervol gens uit over de werkzaam heid in Nederland met be trekking tot de monumenten zorg. Het herstel van de oor logsschade aan de monumen ten zal on zijn minst 115 mil lioen gulden kosten en men hoopt 75 pet. in 20 jaar ouden luister te herstellen Voorts wordt een menumen tenwet ontworpen, evenwijdig loopt de zorg vcor t!e musea. Minister Hamelink sprak. De minister van financiën van Oost-Indonesië, de heer M. Hamelink, heeft voor ra dio Makassar een rede gehou den, waarin hii als Nederlan der en lid van het kabinet een beroep deed op zijn landgenoo- ten om de blik vooruit te rich ten op de nieuwe tijd. De heer Stofkoper besloot zijn rede met de opwekking thans een groote dosis moed om te werken optimisme, soe pelheid, veerkracht en goede wil te toonen. Hij deelde me: de, dat hij op medisch advies niet langer het voorzitterschap kan vervullen en zich in de tweede helft van dit jaar zal terugtrekken. Nadat de notulen waren goedgekeurd, kwam de kwestie der „kleine winkel- ruitjes" ter sprake. De heer van 't Westende deelde mede. dat het gemeentebestuur wel degelijk het belang van groo te ruiten inziet. Zij mogen wel worden toegepast, wanneer zij niet in striid zijn met het ar chitectonisch karakter van het perceel. Hierin schuilt echter luist de groote moeilijkheid, want de in Middelburg'toege paste stijl gedoogt alleen klei ne ruiten. Aan het betreffende mi nisterie is door het bestuur een schrijven gezonden, waarin men zijn verwondering en ver ontwaardiging uit over het feit, dat het magazijn „De Bijenkorf" een partij achter- Tehouden textiel tegen norma le prijzen mocht verkoopen terwijl de kleine zaken onmid- 'lellijk zware straffen krijgen. Dit meten met twee maten is niet rechtvaardig. Uit het jaarverslag van der secretaris. de heer D'huy bleek, dat het ledental met 50 is toegenomen. De in be- lettingstiid afgedragen ver- eenigingsgelden zijn geresti tueerd, doch 't archief is ver- 'oren gegaan. In de loop van het jaar kwam een urgentie- rjst voor de herbouw tot stand. De actie voor verbetering van le verkeerstoestanden op Wal cheren bleef niet zonder re sultaat; voor de toekomst mo ren goede verwachtingen wor. len gekoesterd. Na voorlezing van het laar- verslag van den penningmees ter. de heer den Boer. werd het voorstel van de kascom- -nlssie om de contributie met 2 50 te verhoogen. met alge- -neene stemmen goedgekeurd De aftredende bestuursleden. 1e heeren Snoep. Julianus en le Vlieger, werden bij accla- pntïo herkozen. Bij de rondvraag stelde de heer Goedbloed voor alle za ken gelijktijdig een middag ln 1e week te sluiten. Hiertegen werd echter sterk geageerd Men is er alleen voor, wanneer -lit voor geheel Zeeland geldt. GROENTEHANDELAREN WILLEN WINKELSLUITING. Zooals wtj reeds berichtten hebben de sigarenhandelaren van Middelburg er bij het ge meentebestuur op aangedron gen om te willen bevorderen lat hun zaken één middag in de week gesloten kunnen zijn Wij vernemen thans, dat dit waarschijnlijk op Woensdagen het geval zal zijn. De groente, en fruithandela ren van Middelburg hebben thans aangevraagd op Dinsdag middagen te mogen sluiten. WEEK-END VAN DE A.J.C, Zaterd. en Zond. zal door het gewest Zeeland van de A.J.C. in Middelburg een Roode Wachtén-conferentie worden gehouden De redacteur Bui tenland van „Het Vrije Volk", S-chreiner. zal tijdens dit week end een inleiding houden over de internationale politieke verhoudingen en het probleem Duitschland. De conferentie begint Zaterdagavond half acht in het Schuttershof. BItUGMANS SPREEKT OP 1 MEI, Dr. H Brugmans zal tijdens- een groote feestvergadering op 1 Mei te Middelburg het woord voeren Deze bijeenkomst, die wordt opgeluisterd met zang. volksdans en tooneelspel, is het hoogtepunt van de 1 Mei viering. Het programma, dat voor deze dag door het 1 Mei comité van de Partij van de Arbeid, de A.J.C., de zangver, ..De Volksstem" en de Middel- burgsche Bestuurdersb. is op gesteld, vermeldt voorts een morgenwandeling en een kin derfeest. PARTIJ VAN DE ARBEID OVER DIENSTWEIGERING. De afdeeling Middelburg vart de Partij van de Arbeid hèeft tijdens een dezer dagen gehou den huishoudelijke vergadering een motie aangenomen, waar in zij haar diepe teleurstelling uitspreekt over het feit. dat tot nu toe niet krachtig door V organen der partij is stel ling genomen tegen de wijze waarop de regeering handelt ten opzichte van degenen, die on grond van gewetensbezwa ren krijgsdienst weigeren en zich beriepen op de Dlenst- weigeringswet. Domburg VERGADERING GEITENFOK VEREENIGIN G De geitenfokvereeniging „Ter verbetering" te Domburg heeft haar jaarvergadering ge houden. De aftredende be stuursleden A. Provoost en J. van Keulen werden herkozen. Het dekgeld werd op 3.50 ge bracht en de contributie op ƒ1. BENOEMING RAADSLID. Tot opvolger van den heer S. Boersma is de heer J. de Visser (a.r.) benoemd tot raadslid te Domburg. De heer Visser heeft deze benoeming aangenomen. Binnenkort zal in de Dom- burgsche gemeenteraad een wethouder worden gekozen. Serooskerke CONTACT AVOND VAN „SURSUM CORDA". De Chr. Jongemannenver- eeniging „Sursum Corda" te Serooskerke. organiseerde een contactavond met de bevol- Iring. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, de heer J. van den Berg, en het voorlezen van de versla gen door den secretaris, hield 1s. N Visser een prooaganda_ rede De heer A. Wattel be lichtte het werk van de Young Man Christian Associatief. Na de pauze, tijdens welke een verloting werd gehóuden, voerde men het blijspel „De Gebroeders Kalkoen" op, dat bii de aanwezigen zeer in de «mask viel VOETBAL NIEUWS UIT BROMLEY. Door een 51 nederlaag te gen Bishop Auckland is Brom ley F. C. thans voor de Ama teur Cup uitgeschakeld. Door het behaalde resultaat de haft'e finale werd bereikt heeft de Bromley F.C. bewe zen. tot één der sterkste ama teur-ploegen van geheel Enge land te mogen worden gere kend. Het eenige doelpunt van Bromley werd ln de laatste minuut gescoord door George Brown. Kerknieuws GEREF. KERK. Bedankt voor het beroep naar Groningen (Evang. pred.) Ds. C. B. Bavinck te Voorburg, vroeger te Souburg. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Nieuwe Pekela Ds. M. W. Nieuwenhuyze te 's-Gravenhage. GEREF. GEMEENTEN. Aangenomen naar Rotter dam-West: H. Ligtenberg te Vlaardingen, die bedankte voor Aagtekerke en Terneu zen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2