PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Breskens bouwt Gevoelig punt in confectiebedrijf Gromyko misbruikte het veto-recht Commissie-generaal dankt H.M. de Koningin en wacht op de nieuwe haven Amerika op de Balkan 190e Jaargang - Nr. 73 Uitgave van de Firma Provinciale Zecuwschc Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlisaingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- cn Algemeen Christelijke feestdagen. Donderdag 27 Mrt. '47 Bureaux jjevcMiqd te Vlissingen Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg ABONNEMENTSPRIJS r 25 cent per week j f 3.20 per kwartaal franco per post 1 3.45 per kwartaal. Losse nummer. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver- W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Londensche Kaal 29, telefoon 2077 en 2924 i Goes: Tuifkade 15. telefoon 2475 Oostburg Gratamastraat 3. telefoon 102: Terneuren Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg^ Het wereldgebeuren Veiligheidsraad kon niet tot een besluit komen. Het geschil Engeland Albanië. De behandeling van de zaak Engeland contra Albanië in de Veiligheidsraad te New York is op niets uitgeloopen. Men weet, dat Albanië ervan wordt beschuldigd opzettelijk mijnen te hebben gelegd in het ka naal bij Korfoe, waardoor vo rig jaar October 2 Britsche torpedobooten averij opliepen. Engeland diende enkele maanden geleden een klacht is bij de Veiligheidsraad. De ze besloot een commissie van onderzoek in te stellen om raport uit te brengen over deze zaak. Hoewel deze com missie niet tot een eenstem mig oordeel kon komen de Slavische vertegenwoordigers stonden tegenover de andere spraken de feiten wel zeer duidelijke taal tegen Albanië. Toch bleef de op het matje geroepen Albaansche ^verte genwoordiger, Kyske Kap steeds weer herhalen dat de Britsche aanklacht ongegrond is en men integendeel reden heeft te gelooven, dat de En- gelsche schepen zelf de mijnen hebben gelegd. Een weinig geloofwaardige verdediging, die op de andere leden van de raad ook geen indruk kon maken. behalve dan op het Russische lid. Dat bleek Dinsdag bij het in stemming brengen van een resolutie, waarin de Britsche aanklacht als gegrond werd verklaard en Albanië moreel veroordeeld. De V.S., Australië, België, Brazilië. China, Columbia en Frankrijk stemden vóór, Syrië onthield zich van de stemming. De vereischte meerderheid was dus bereikt, doch niettemin moest de voorzitter de i'esolu- tie voor verworpen verklaren, daarbij handopsteken was ge bleken dat de Sovjet Unie en Polen hadden tegengestemd. Het handvest der V.N. immers geeft d,e permanente leden, waartoe de Groote Vier be- hooren,het recht van veto op elk besluit, waarbij zij zich niet wehschen neer te leggen. Ondanks het protest van de Rus Gromyko zal deze aange legenheid hu voorloopig op de agenda blijven om elk lid van de raad gelegenheid te geven een ander voorstel tot bijleg ging van het geschil in te die nen. De Britsche delegatie ziet nog maar één oplossing: de zaak voor het Internationaal Gerechtshof te brengen. De ervaring heeft geleerd, dat directe onderhandeling met Albanië hopeloos is. De vraag blijft dan, of de Sovjet Unie ook deze aanbeveling door haar veto zal vernietigen. Het was Dinsdag de eerste maal na 20 September dat in de Veiligheidsraad van het ve to-recht gebruik werd ge maakt. Toen werd het Ameri- kaansche voorstel tot plaatse lijk onderzoek der Balkan kwestie eveneens door het Sovjet-veto verworpen. Sinds dien heeft de algemeene ver- gadering der V.N. onomwon den een in de blinde toegepast gebruik van het veto-recht veroordeeld. De Sovjet-Unie heeft deze veroordeeling over zich heen laten gaan en op nieuw van haar recht gebruik gemaakt en nog wel in een zaak, waarin zij zeer zwak stond. Geen wonder, dat de meeste afgevaardigden teleur gesteld zijn en zich afvragen welk nut het nog heeft lang durige discussies te houden indien het veto-recht elk actie, hoe gering ook en elk besluit, hoe voorzichtig ook, teniet doet. Vooralsnog is de eenige be- teekenis van de Veiligheids raad dat de landen openlijk hun grieven kunen luchten en geschillen voor het forum der wereld kunnen brengen. De K.L.M. brengt bloed naar Indië. Vanochtend vertrok met het Indiëvliegtuig een hoeveelheid bloed voor de bloedtransfusie dienst naar Batavia. Deze dienst werd in .Octo ber 1945 door dr. P. G. Hoor weg, die met het eerste schip dat naar Indië voer, meereisde, eorganiseerd. Het aantal bloedgevers in Indië- is klein, omdat ten eer ste de menschen, die uit de kampen kwamen, niet in staat zijn bloed af te geven we gens lichamelijke verzwakking en ten tweede, omdat de Ned. militairen, die in Indië ge- stationneerd werden, hiervoor evenmin in aanmerking ko men, aangezien zij eerst moe ten acclimatiseeren. Voor bloed voor transfusiedoelein den kan slechts vervoer per vliegtuig in aanmerking ko men, aangezien dit slechts 2 tot 3 weken goed blijft. E zondere zorg wordt door de K.L.M. aan het transport be steed, aangezien het bloed op ijs bewaard dient te blijven. Hiermede is de steward be last. Koffie en thee duurder. Naar het Parool meldt zul- de prijzen van koffie en thee binnenkort aanmerkelijk ver hoogd worden. Het zou in do- bedoeling liggen de prijs van de goedkoopere soorten met 60 en van de duurdere soor ten met 40 op te zetten. Ook de prijs van chocolade en chocoladeartikelen zou ver hoogd worden. Zoo zullen na- oolitains 50 cent per ons en kleine re.epen 7J/s cent gaan kosten. Hoover zegt: Stal'n is de schuldioe De Amerikaansche ex-presi dent Herbert Hoover heeft te Ne'-'-^O'k on d'ne-". dat in verband met hulpverleening aan Griekenland georgani seerd was, verklaard, dat een man in de wereld een groot deel van de chaos en de ellen de in Griekenland zou kunnen onheffen, indien hij dat wil. „Die man is maarschalk Jo seph Stalin". „Het ligt in zrjn vermogen de agressie-oorlog, die in de vorm van guerilla- aanvallen van Joego-Slavisch. Bulgaarsch en Albaansch grondgebied uitgevoerd wordt, tot stilstand te brengen. Het ligt in zijn vermogen er voor t^ zorgen, dat de ongeregelde troepen der communisten in Griekenland met moorden op houden en langs wettige we- fen uitdrukking geven aan un meening.Dat zou Grieken land vrede brengen. Dan zou de hulp der V.S. gebruikt kun nen worden om de productivi teit van het werk der Griek- sche bevolking te herstellen, terwijl wij nu onze edelmoe dige gaven aan militaire uit rusting verkwisten." De positie van het Vaticaan in Italië. VERDRAG VAN LATER ANEN. De Italiaansche kamer van afgevaardigden heeft bij stem ming besloten het verdrag van Lateranen in de nieuwe Itali aansche constitutie op te ne men. 350 van de 499 afgevaar digden stemden voor opne ming. De communisten stem den voor. Het verdrag van Lateranen in 1929 door Paus Pius XII, Mussolini en ex-Koning Victor Emmanuel geteekend, bestaat uit een politiek verdrag, dat de souvereiniteit van de hei lige stoel in Vaticaanstad er kent, een financieele overeen komst, dat de aanspraken van de Heilige Stoel wegens het verlies van de wereldlijke macht in Italië in 1870 regelt en een concordaat betreffende de positie van de godsdienst en cte Kerk in Italië. Volgens een census van 1931, zrjn meer dan 45 millioen menschen in Italië op een to tale bevolking van 46 millioen Roomsch-Katholiek. Nederland en Indonesië onder Huis van Oranje. De Commissie-Generaal heeft het volgende telegram naar Minister Jonkman ge zonden: „Na de in alle opzichten geslaagde plechtige onder- teekening gevoelen wij de behoefte uwer excellentie te verzoeken aan Hare Maje steit ónze eerbiedige over tuiging mede te deelen, dat hierdoor in aansluiting op de omstandigheden van dit tijdsgewricht, op de meest doeltreffende en veelbeloven de wijze gevolg gegeven is aan de algemeene richtlij nen, vervat in de koninklijke rede van 1 December 1942. De dag van heden, heeft ons bevestigd, in het vertrou wen, dat langs deze weg een duurzaam samengaan van Nederland en Indonesië on der het huis van Oranje te Marshall stelt een vredesconferentie voor. De ministers naar de balletten. Op de Moskou-conferentie heeft Marshall voorgesteld om China en alle staten, die met Duitschland in oorlog zijn ge weest, uit te noodigen tot een vredesconferentie, waar allen gelijke rechten zouden hebben Na deze conferentie zou de raad van ministers de uitein- deilijke tekst moeten opstellen op basis van een aanbeveling met tweederde meerderheid van de vredesconferentie, re kening houdende met andere aanbevelingen, die geen twee derde meerderheid hadden be reikt (dit voorstel is identiek met het op de Parijsche vre desconferentie voor de satel lietstaten aangenomen). Bi- dault achte Marshall's voorstel „redelijk, aanvaardbaar en zelfs elegant". Bevin wilde eerst zijn rechtskundige adviseurs raadplegen. Molotof vroeg om 2 of 3 dagen tijd ter bestudee ring van het voorstel. Hij her haalde de Sowjet-Russische zienswijze, dat op de vredes conferentie een Duitsche re geering moet worden geraad pleegd. De vergadering van Dinsdag werd tijdig gesloten om de ministers de gelegenheid te geven een galavoorstelling der balletten bij te wonen. Camille Chautemps veroordeeld „PRECIES WAT HIJ VERWACHTTE". Camille Chautemps, voor malig premier van Frankrijk, is door het hooggerechtshof van Versailles bij verstek tot vijf jaar gevangenisstraf, na tionale degratie voor het leven en confiscatie van zijn bezit tingen veroordeeld. Chautemps, die thans te Washington verblijft, ver klaarde bij het vernemen van zijn veroordeeling: „Het is precies wat ik vfer,wachtte". Hij noemde het vonnis een „flagrante en schandelijke ont kenning van het recht." verwezenlijken is. en wij zouden dit gevoel willen op dragen aan Hare Majesteit, wier vérziend staatsman schap tot deze ontwikkeling de stoot gaf." Rijksconferentie in Den Haag? Naar Aneta van gezagheb bende zyde verneemt, kan men verwachten, dat in Mei een voorloopige ronde-tafelconfe rentie zal worden gehouden, welke hoofdzakelijk zal dienen voor de uitwisseling van ge dachten tussrhen de vertegen woordigers van de onderschei den gebledsdeelen. De plaats van samenkomst zal vermoe delijk Den Haag zijn. Regeeringskringen in Oost- Indonesië verklaarden aan Aneta, dat in het begin van de volgende maand waarschijn lijk meer officieele contacten tuschen de staat Oost-Indone- sië en de republiek zullen plaats hebben. In Den Haag deelde men aan het A.N.P. mede. dat omtrent een voorloopige ronde-tafel conferentie niets bekend is. DAGORDER GENERAAL SPOOR. De legercommandant, luit.- generaal S. H. Spoor, heeft ter gelegenheid van de Ling- gadjati-onderteekening een dagorder tot de troepen ge richt. Gen. Sooor zegt in deze or der: „Ik verwacht, dat u allen de nieuwe tijd zult begrijpen". Ook adm. Pinke richtte een dagorder tot zijn mannen. Tsjang Kai Sjek naar U-S.A en Europa Volgens het Chineesche blad Hsin Min Pao zou Tsjang-Kai Sjek voornemens zijn in de ko mende maand een reis naar Washington en Londen te ma ken. Vandaag ls het 150 jaar gele den, dat de Fransche dichter Alfred Victor, graaf de Vigny werd ge boren; viert de Nederland- sche schilder J. Haver Droeze, bekend door zjjn stadsgezichten van Zie- rikzee, te Den Haag zijn 70e verjaardag. K.L.M. krijgt zware Constellations DE HEER PLESMAN OVER DE TOEKOMST. De directeur der K.L.M., dr. Plesman, heeft in de „Wings club" te New York medege deeld, dat de K.L.M. 9 nieu we zware Constellations heeft besteld, terwijl 6 lichte Con stellations, 32 Dakota's, 18 Skymasters en 6 D.C. 4-toe- stellen thans op de routes van de K.L.M. in dienst 'zijn. Hij deelde mede, dat indien de nieuwe D.C.-6, welke uitg< rust is met een systeem ter voorkoming van ijsvorming door middel van verwarming en met een drukcabine, voldoet, met dit toestel ook gedurende de winter op de Noord Atlan tische route kan worden ge vlogen. De inkomsten van de K.L.M. zijn thans voor 16 procent af komstig vanhet postvervoer, voor 6 procent van het vracht vervoer en voor 78 procent van het passagiersvervoer. De heer Plesman voorspelde, dat er een tyd zal komen waarin men een brief binnen uur naar elk willekeurig deel der wereld kan verzenden. Hij wees er op, dat de lucht vaart vroeger te veel van na tionaal standpunt uit werd be zien .terwijl uiteindelijk de vry- heid van de lucht noodzakelijk is voor een volledige ontwik keling van de luchtvaart, zoo als de vrijheid der zee noodza kelijk is geweest voor een vol ledige ontwikkeling van de scheepvaart. Roofmoord te Heerlen berecht. De Maastrichtsche recht bank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 27-jari gen handelsreiziger F. N. en de 18-j. vrouw A. W., terzake van roofmoord op de 34-jarlge vrouw Mi C. B., alle drie uit Kerkrade. Op 15 April van het vorig jaar werd vrouw B. Daartoe weggelokt langs de spoorlijn van Heerlen naar Voerendaal, werd zij door ver dachten op beestachtige wij ze vermoord. De rechtbank veroordeelde N. terzake tot 35 iaar gevangenisstraf (eisch levenslang) en de vrouw tot 6 jaar gevangenisstraf (eisch jaar). Nieuwe Kamerleden Daar de heer V. A. Rei- nalda (P.v.d.A.) ontslag heeft genomen als lid van de Eerste Kamer, heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau in zijn plaats den heer F. Wibaut uit Amsterdam benoemd ver klaard. Voorts is mej. J. C. H. H. de Vink uit Utrecht benoemd verklaard tot lid van de Twee- do Kamer, zulks op grond van het feit dat van den heer F. A. van Kemenade (K.V.P.) niet binnen de wettelijk vast gestelde termijn bericht was ontvangen, dat hij zijn benoe ming aannam. Eerste kievitsei. Woensdagmorgen omstreeks negen uur is op de Haart on der de gemeente Aalten (Geld.) het (voorzoover bekend) eer ste kievitsei gevonden. De ge lukkige vinders, twee jongens van omstreeks 17 jaar, A. H. Dammers en G. J. Hilbelink, deden van deze vondst aan gifte bij het gemeentebestuur van Aalten. Dit heeft het ei inmiddels aan H. M. de Konin gin aangeboden. NIEUWE BONNEN Geldig van 30 Maart tot en met 12 April. BONKAARTEN KA, KB EN K.£. 703. (Strook no. 4). Brood: 67-1 brood, 800 gram; 67-2 brood, 400 gram; 67-D reserve, 1600 gram; 67-K reserve, 800 gram. Boter, margarine, enz.: 67-1 boter, 125 gram boter; 67-2 boter, 125 gram margarine of 100 gram vet; 67-3 boter, 250 gram margarine of 200 gram vet. Melk: 67-1 melk, 4 liter; 67-2 melk en 67-3 melk, 7 liter. Vleesch: 67-1 vleesch, 100 gr.; 67-2 vleesch, 400 gram. Kaas: 67-1 algemeen, 200 gr. Eieren: 67-2 algemeen, 2 eieren. Bloem, enz.: 67-3 algemeen, 100 gram bloem, zelfrijzend bakmeel of kindermeel, niet uit rijst bereid. Koffie: 67-4 algemeen, 125 gr. Thee: 67-5 algemeen, 50 gram. BONKAARTEN KD en KE 703. (Strook no. 4). Brood: 68-1 brood, 800 gram; 68-R reserve, 800 gram. Boter: 68-1 boter, 250 gram boter; 68-2 boter, 125 gram margarine of 100 gram vet. Melk: 68-2 melk en 68-3 melk, 12 liter. Vleesch: 68-1 vleesch en 68-2 vleesch, 100 gram. Kaas: 68-1 algemeen, 100 gr. Eieren68-2 algemeen, 2 eieren. Bloem, enz.: 68-S reserve, 100 gram bloem, zelfrijzend bak meel of kindermeel, niet uit rijst bereid; 68-U reserve, 600 gram bloem, zelfrijzend baïmeel, kindermeel, niet uit rijst bereid, of kinderbiscuit. BONKAARTEN MA t/m MG 704 (Strook no. 4). Brood: 67-4 brood, 800 gram. Boter, enz.: 67-4 boter, 250 gram boter; 67-4 margarine, 250 gram margarine of 200 gram vet. Melk: 67-4 melk, 5 liter. Vleesch: 67-4 vleesch, 300 gr.; 67-5 vleesch, 100 gram. Kaas: 67-4 kaas, 200 gram. Eieren: 67-4 eieren, 5 eieren. Op 2 April zullen worden aangewezen bonnen voor sui ker, versnaperingen en tabak. De niet-aangewezen bonnen van strook no. 3 kunnen wor den vernietigd. In Mei worden weer 150 woningen aanbesteed. Eerste badhuis in West-Zeeuwsch-Vlaanderen Naar wij vernemen vordert de voorbereiding voor het plan voor de nieuwe binnenhaven van Breskens uitstekend. Waarschijnlijk zal het einde April of begin Mei bij de Rijks waterstaat gereed komen en naar Den Haag kunnen worden opgezonden. Het spreekt wel vanzelf, dat men te Breskens met groot verlangen uitziet naar de be slissing over dit project, dat voor de vestiging van nieuwe industrie van doorslaggevende beteekenis is. Telkens melden zich gegadigden voor industrie terrein. Breskens wil en mag deze kansen natuurlijk niet la ten voorbijgaan. De arbeiders, vroeger bij van Melle werkten, vinden nu weliswaar arbeid bij de wederopbouw en in het haring-seizoen ook aan de haven maar zij voe len zich toch in de eerste plaats fabrieksarbeider en ver langen niet liever dan weer in de industrie hun boterham te verdienen. WONINGBOUW Inmiddels wordt ook de wo ningbouw in Breskens met voortvarendheid aangepakt De eerste 70 nieuwe woningen, waarvan de bouw door de vorst natuurlijk gestagneerd is, zul len deze zomer gereedkomen en begin Mei wordt de aan besteding van een tweede com plex van 150 huizen verwacht, evenals die van een bewaar school annex badhuis. Dit bad huis, dat de eerste inrichting Zee bij Terschelling is gevaarlijk. Naar aanleiding van recen te scheepsongevallen, veroor zaakt door zeemjjnen in de buurt van Terschelling, deelde B. C. M. Schouten van;de Mij- nenveegdienst in iJmuiden mede, dat uit de positie-opga ven, die hij heeft ontvangen, blijkt, dat al deze schepen-zich buiten de aangegeven mijn- vrije kanalen bevonden. Kort na de bevrijding heeft de Engelsche marine langs de geheele Ned. kust een vaar geul geveegd, welke nu gere geld door de Ned. Mijnenveeg- dienst wordt gecontroleerd. De zorg voor de aangebrachte tonnen en bakens werd opge dragen aan het loodswezen. Door het ijs zrjï* evenwel vele tonnen en bakens losgeslagen en afgedreven, zoodat sommi- ?e wateren en zeker die bij erschelling niet geheel zonder gevaar zijn. Dienstweigeraars naar de mijnen. Van de zijde der Mijn-direc tie in Limburg is het stand punt der vakvereenigingen ge vraagd over het te werkstel- len van dienstweigeraars in de mijnen. Zij zouden in stren ge afzondering en onder be hoorlijke bewaking moeten werken. Het loon boven kost, inwoning enz. zou 3.50 per dag zrjn. Executie in Ned.-Indië. Te Motortai is geëxecuteerd Sonot bin Boea, die tijdens de Japansche overheersching twee militairen van het Kon. Ned. Ind. leger vermoordde. Te Batavia werd geëxecuteerd Ch. Jaspers, die ter dood was veroordeeld wegens collabora te met Japanners. Marine-Dakota vermist. Tijdens een vlucht van Longreach naar Darwin. Een Dakota van de Neder- landsehe marine, met zeven man Nederlandsch marineper-' soneel aan boord, wordt op een vlucht van Longreach Midden-Queenslandnaar Darwin vermist. Het vliegtuig is Dinsdag uit Longreach naar Darwin ver trokken en men vreest, dat het verongelukt is. Uit het ge* bied van Longreach worden in de laatste dagen hevige stor men gemeld. Vliegtuigen van de Kon. Australische Luchtmacht zoe ken thans van Darwin uit naar het vermiste vliegtuig. Ambtenaren zochten verdwenen textielpunten. Ambtenaren van de centra le dienst voor economische controle hebben een uiterst ge voelig punt ontdekt in de Am- sterdamsche confectiebedrij ven. Het bleek namelgk, dat veertig van deze bedrijven in 2*2 maand tijds textielgoede- ren voor ruim 45 millioen pun ten hadden ingeleverd, maai 1.7 millioen punten op voor schot hadden laten staan. Van deze punten konden slechts U.6 millioen achterhaald worden. van dien aard in W.-Zeeuwsc-h Vlaanderen wordt, zal 20 douchecellen bevatten. Bij de genoemde 150 huizen zpn 50 montagewoningen. Met dit aantal zijn trouwens de mogelijkheden voor 1947 nog niet uitgeput; er kunnen er nóg 50 gebouwd worden, maar het gemeentebestuur acht het beter hiervoor nog even af te wachten zoolang nog niet be slist is, in welke vorm de ex ploitatie gegoten zal moeten .orden. Er kan natuurlijk een oningbouwvereeniging wor- •n gesticht, aan welke de ge- ipeerden dan hun bouwplicht uden kunnen overdragen, aar het blijft ook mogelijk, at men toch de voorkeur ^eft aan het eigen huisje, aarvoor men in W.-Zeeuwsch •laanderen nu eenmaal altijd terk geporteerd is geweest. Samenvattende kan men Loeh vaststellen, dat in Bres- ■cens, waar ongeveer 550 hui zen door het oorlogsgeweld verwoest werden, zoodat met de achterstand in de normale aanbouw het woningtekort op plm. 700 gesteld kan worden, reeds in de loop van 1947 een niet onbelangrijk aantal nieu we huizen ter beschikking zal komen. zoodat er een verschil van ruim 1 millioen punten was, dat verklaard moest worden uit slechte administratie, dief stal, onjuiste herbevoorrading i andere oorzaken. Eenige honderdduizenden ounten verdwenen door diet- stal, of op zoodanige wijze, dat zij vermoedelijk op de zwarte markt zijn gekomen. Aan her- levoorrading door middel van 'ngenomen punten, welke daar toe niet bestemd waren, maak ten zich 16 bedrijven schuldig, Zij vergrootten daardoor on rechtmatig het puntenkapi- taal, dat hun werkvoorraad vormde. Hoewel aflevering zonder voorafgaande of gelijktijdige inlevering vanpunten verbo den is, en dit verbod op 10 October 1946 door het rijks bureau nog eens uitdrukkelijk onder de aandacht der fabri kanten werd gebracht, hadden 12 hunner ook na die datum zich daaraan weinig gelegen laten liggen. Tegen de bepa ling, dat na 1 November 1946 niet meer geleverd mocht wor den aan afnemers, die op dat oogenblik hun puntenachter- stand nog niet hadden inge haald, zondigden 18 bedrijven. Slechts bij 5 confectiebedrij ven kon worden geconstateerd, dat zij hun taak geheel in overeenstemming met de dis tributievoorschriften vervuld hadden. Tolunie-conferentie. De conferentie der Neder- landsche, Belgische en Luxem- burgsche ministers, die uitge steld werd tengevolge van de Belgische minlsterieele crisis, zal op 15 April pleats hebben. Op die datum zullen de Ne- derlandsche en Luxemburgsche ministers een onderhoud heb ben met hun Belgische ambt- genooten betreffende het in werking treden van de tolunie. TRADITIONEELE SYMPATHIE VOOR GRIEKENLAND. Op grond van de aanwijzingen op het oogenblik zal het Ame rikaansche congres de hulp aan Griekenland, door Truman voorgesteld, verleenen al zal 't debat waarschijnlijk scherp zijn. De Congres-leden zullen zeker naar aanleiding hiervan de wereldpolitiek en de internationale verplichtingen der Ver. Staten onderzoeken en bespreken. De algemeene reactie sinds Engeland de Ver. Staten heeft verzocht althans een deel van zijn taak in Griekenland over te nemen, heeft getoond, dat de meeningen verdeeld zijn. Tegenover elkaar staan de overweging, dat de uitgaven van Amerika besnoeid moeten worden en de opvatting, dat de Ver. Staten moeten voort gaan met het verleenen van economische steun in gevallen als dat van Griekenland. Deze laatste overtuiging krijgt dan nog de steun van het geloof dat de Grieksche regeering de communistische invoed zou kunnen tegenhouden het evenwicht tusschen communis me cn democratie zou kunnen handhaven met Amerikaan sche hulp. DRIE REDENEN. Al is er een niet onaanzien lijke strooming die terughou dendheid wenscht in het ver- denheid wenscht in het ver leenen van steeds maar nieu we credieten (het land zelf mag zich niet verzwakken ten bate van anderen, zoo zeggen deze menschen, en zeker niet zoolang de vraag van belas tingverlaging en begrootings- vermindering niet opgelost is), toch verwachten politieke waarnemers, dat Truman zijn zin zal krijgen. Er rijn drie redenen voor het Congres om voor zijn voorstel te stemmen. 1 Weigering zou onvermijde lijk in de wereld de indruk wekken, dat de Ver Staten zich zouden terugtrekken van hun politiek van samenwer- Dit artikel, geschre ven door een correspon dent van United Press, geeft uiteraard het Amerikaansche standpunt weer. Het is zeer de vraag of het huidige Griekenland inderdaad als „symbool van de vrijheid" mag gelden Truman's persoonlijke adviseur in Athene, Paul Porter, verklaarde In een telegram, „dat de Grieksche koning slechts steunt op een kleine minderheid monarchis ten en de regeering dic tatorial© methoden niet schuwt". king In de wereld, een isola tionistische koers zouden in slaan. 2. Engeland's economi sche 'positie wordt door inter nationale deskundigen en eco^ nomen in Amerika inderdaad ernstig geacht; en 3. In Ame rika bestaat een oprechte en traditioneele sympathie voor de Grieken. GRIEKENLAND „SYMBOOL DER VRIJHEID". Voor den Amerikaan is Griekenland in hooge mate het symbool van de vrijheid, gegrond op de Grieksche tra dities van de oudheid. Het moderne Griekenland heeft een krachtige moreele steun der Amerikanen gekregen in de vrijheidsoorlog van 1820. Groote Amerikanen, zooals Thomas Jefferson, Tames Monroe en Daniel Webster, hadden een groote bewonde ring voor de Grieksche cul tuur. Bovendien kan men ver wachten. dat de Amerikanen van Grieksche oorsprong zich sterk voor de steun aan hun oude vaderland zullen interes seeren. Er zijn ongeveer 50,000 Grieksch-Amerikanen ln de Ver. Staten, die nog sterke bindingen met het oude stamland hebben. Jaarlijks zenden zij ongeveer 2 millioen dollar naar verwanten „thuis"* Tijdens de Balkanoorlog keer den 40,000 Grieken uit Ameri ka terug om dienst te nemen in het Grieksche leger. In de eerste wereldoorlog bestond er een Amerikaanseh-Grieksche overeenkomst ten. aanzien van de militaire dienst. De meeste Grieksch-Amerikanen gaven er de voorkeur aan met de Grieken te strijden In d© tweede wereldoorlog streden, ongeveer 40,000 Grieksch- Amerikanen in 'L Amerikaan sche leger. De „Grieken" wonen in Amerika hoofdzakelijk ln de steden, vooral in Chicago, New York, Philadelphia en Boston Een groote Grieksche kolonie is er ook in de tex tielstad Lowell, Massachusetts. Deze Grieken zijn meest han delaars en industrie-arbeiders, maar er werken ook vele Grie ken in de fruit- en wijnbouw van Californië. De merkwaar-, digste Grieksche kolonie '3 die' van de sponsenvisschers van Tarpon Springs. Florida, die, 3000 in getal, in feite het mo nopolie in dit beroep hebben in de Ver. Staten Heel veel Grieken drjjven restaurants, bloemenwinkels, snoepwinkels, theaters en si garenwinkeltjes. Sommigen zijn dokter of advocaat Daar hun immigratie vrij laat begon 1 omstreeks 1890 zijn zij doorgaans niet zeer vermogend. Hun directe invloed op het Congres zal dan ook niet zeer groot ztjn Maar dank zij hun doorgaans gerespecteerde functies in het burgerlijke le ven, kunnen zij wel een vrij groote Indirecte invloed uit oefenen,,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1