Wederopbouw-problemeü ICappac en lad NcvcltcalaaaJ Zal Wilkes in Glasgow meespelen? 5 maanden hoogspanning Spanneode ontmoetingen Zeeuwsche Schaakrubriek. Oak particulieren moeten kunnen bouwen. Materialen blijven schaarsch. Aan de memorie van ant woord nopens de rijksbegroo- ting van openbaar verkeer en wederopbouw is het volgende ontleend: De vraag, wanneer het ont werp voor een wederopbouw- wet kan worden tegemoet ge zien, kan de minister nog niet beantwoorden door een tijdstip te noemen. Wel is waar wor den door het departement voorontwerpen voor de rege ling van de verschillende on derdeden van de wederopbouw gemaakt, doch de voorberei ding is nog niet in een stadium gekomen, dat de indiening van een wetsontwerp op zeer korte termijn mogelijk moet worden geacht. NIEUWBOUW DOOR PARTICULIEREN. De minister deelt de mee ning van de leden, die betoo- gen, dat ,bij de woningbouw naast een zeer belangrijke taak voor de overheid en met de overheid samenwerkende wo ningbouwcorporaties ook een taak is weggelegd voor de particuliere bouwnijverheid. Dat in de afgeloopen maanden de meeste woningen gebouwd zijn door het rijk, de gemeente of woningbouwcorporaties, vindt dan ook zijn oorzaak in de omstandigheid, dat geen be vredigende financieringsrege ling voor de bouw door parti culieren bestortd, met als ge volg, dat deze laatsten niet tot bouw wenschten over te gaan. Verwacht kan worden, dat hierin verbetering zal komen nu op 27 Januari de financie ringsregeling nieuwbouw 1947 in de Staatscourant bekend is •gemaakt. In het kort komt de- ,een onderhoud met een ze hierop neer, dat de staat be- redacteur van A.N.P.-Sport reid is jaarlijks 4 pet. rente te i neeft de heer Karei Lotsy, fourneeren over dat gedeelt'11 bestuurslid van de F.I.F.A. en van de stichtingskostéd. dat;üd van de keuzecommissie onrendabel moet worden ge- voor het van de ..Rest acht. Mocht over 10 jaar (met!van Eurooa dat Zaterdag 10 de mogelijkheid van verlenging Groot- is hiermede een afzonderlijke afdeeling van het college van alg. commissarissen voor de wederopbouw (het bureau we deropbouw boerderijen te Zwol le) belast. De minister is van meening, dat inderdaad gestree»'.! moet worden naar beperking van het aantal woningbouwvereenigin- gen. MATERIALEN-POSITIE. Indien de materialen-positie, vooral die van hout en ijzer, zoo slecht blijft als zij op het oogenblik is, is het zeker, dat niet verwezenlijkt zal kunnen worden wat by het opstellen van de begrooting voor oogen stond. Reeds lang wofdt er met Engeland, Frankrijk en de U. S.A. onderhandeld over de mo gelijkheid hout uit Duitsch- land te betrekken. Ofschoon de resultaten nog niet groot zijn, zijn er toch reeds enkele kleine partijen aangevoerd kunnen worden, terwijl in de Fransche zóne van het Schwarzwald op het oogenblik een Ned. Maat schappij met Nederlandsche arbeiders bezig is hout te kaopen voor ons land. De omvang der voor weder opbouw beschikbare bouwma terialen hangt niet uitsluitend af van jle grootte van de im port, maar evenzeer van de verdeeling tusschen de bouw nijverheid en andere verbrui kers. Zoo ontvangt de weder opbouw op het oogenblik 45 pet. van het hout en 25 pet. van het ijzer. Reeds in 1946 zijn richtlijnen uitgevaardigd met betrekking tot het houtverbruik bij wo ningbouw. Inderdaad kan dit leiden tot het vervangen van hout by vloerconstructies door ander materiaal, zooals beton- elementëh en holle baksteenen. Bij goede toepassing dezer constructies behoeven de wo ningen allerminst slechter be woonbaar te zijn, terwijl de soliditeit der huizen er door toeneemt. VERGOEDING OORLOGSSCHADE. Ook de minister is er zich van bewust, dat de regeling van de vergoeding van de ma- terieele oorlogsschade in de practijk vele bezwaren heeft. De vraag is echter of een rege ling kan worden gevonden, welke eenvoudiger is en toch door zijn ambtgenoot van fi nanciën met het oog op de fi nanciële consequenties kan worden aanvaard. Deze vraag kan naar zijn oordeel beter worden behandeld, wanneer de voorbereiding van een nieuwe regeling met betrekking tot de vergoeding van de materieele oorlogsschade is gereedgeko men en het betreffende wets ontwerp in de Staten-Generaal' in behandeling komt. De oefenwedstrijd op 6 Mei in Rotterdam zal het uitmaken. tot 15 jaar) er nog een onren dabel deel dezer kosten aan wezig zijn. dan zal de staat dit voor zijn rekening kunnen nemen. Voor het jaar 2947 wordt voor de woningbouw een bouw volume beoocd, overeenkomen de met 28000 woningen van een gemiddelde inhoud van 285 kub M. De verdeeling van dit bouwvolume over provincies en gemeenten geschiedde in over leg met provinciale en ge meentelijke besturen. PREFABRICAGE IN NEDERLAND? Ten aanzien van de wenseh 'n Ned. industrie van fabriek matige woningen in het leven te roènen, kan worden mede gedeeld. dat in dit opzicht reeds veel voorbereidend werk is geschied. Veel hangt echter af van de vraag of de produc tie van montagewoninfren te gen prijzen kan geschieden, die de priizen van gewone wonin gen niet ro^menswaard over schrijden. Blijkt deze mogelijk heid aanwezig, dan zal nog dit jaar met een beteekenende "productie een aanvang worden gemaakt. De minister erkent de prio riteit van het bouwen van wo ningen, doch zou slechts bij uiterste noodzaak een zoo drastische maatregel willen nemen alle andere bouw verder uit te stellen. Tot de werkzaamheden, die ook in beperkte omvang voort gang moeten hebben, behoort de bouw van kerken. Bou^v van noodwinkels en noodwoningen komt vrijw el niet meer voor. Aan de bouw ten plattelande wordt de grootste zorg be steed. Voor zoover deze de bouw van boerderijen betreft, Brittannië speelt, nog enkele bijzonderheden medegedeeld over de voor het Eurooeesche voetbal zoo belangrijke ge beurtenis. De ontmoeting tusschen het Ned. Bondselftal en de Contin- gentale ploeg, op 6 Mei te Rotterdam, kan als een trai ningsmatch worden beschouwd. Naar men weet zyn 15 spe lers voorloopig aangewezen en het ligt in de bedoeling deze 15 spelers allen in het Feyen- nordstadion te laten optreden. De dag vóór de wedstrijd zal het voorloopige Contingentale elftal worden samengesteld en de drie overblijvende spe lers Wilkes speelt in ieder geval in de Bondsploeg mee 'zullen ook een plaats in hot Nederlandsche team krijgen. DE CONTINGENTALE PLOEG. Eerst na de wedstrijd te Rotterdam wordt de Continen tale ploeg definftief gevormd. De heer Lotsy verzekerde met nadruk, dat het geenszins ze ker is, dat Wilkes in de Con tinentale ploeg zèl worden opgenomen. Alles hangt er van af, hoe hij in de komende we ken zal spelen en -vooral hoe zijn vorm in de wedstrijd te Rotterdam zal zyn. Enkele spelers zijn vrijwel zeker van hun plaats, zooals de beide backs Nilsson en Steffen, de spil Parola, de midvoor Nordahl en de buiten spelers Melchior en Prest. Het zal opgevallen zijn, al dus de heer Lotsy, dat het aantal Denen en Zweden in de Continentale ploeg vrij groot is, naar verhouding bijv. met de vertegenwoordiging uit midden-Europa. Dit is niet zonder opzet gedaan, wan' Zweden en Denen hebben de laatste tijd in Engeland ge toerd en niet zonder succes. Zij staan dus niet vreemd te genover het typisch Britschc spel. De Scandinaviërs zijn snel, technisch uitstekend en voor wat de voorhoedespelers betreft, beschikken zü allen over een goed schot. Nordahl is wellicht de meest nuttige speler, maar Gren schijnt ver reweg de beste te zijn. Voor demiddenlinie heeft men drie midden-Europeesche spelers genomen met den Ier Carey, den professional van Manches ter United, als een voetballer, die voor alle plaatsen te ge bruiken zal zijn, of Da Rui den wel de Deen Jensen doel zal komen te staan, dient na de oefenwedstrijd té wor den beslist. VOETBAL TENTOONSTELLING. Als bewijs, dat de ontmoe ting te Glasgow moet worden opgevat als een feestelijke viering van het feit. dat de Britsche bonden in de F.I.F.A. zijn teruggekeerd, kan nog worden medegedeeld, dat van 28 April tot 10 Mei een voet baltentoonstelling te Glasgow wordt gehouden, waarop vpor elk der bij de F.I.F.A. aange sloten landen een stand zal worden gereserveerd, ook voor Nederland. Het mag als zeker worden aangenomen, dat de K.N.V.B. met een stand op deze unieke expositie zal zijn vertegen woordigd. Geen verrassingen in de afdeeling Zeeland. De oogst dor Zaterdag- voetbal-campagne was niet bijzonder groot Twee inge- laschte wedstrijden in de tweede klasse vonden aUeen doorgang. De leider, Wiss'e- kerke, bleek niet in staat om de Boys uit Colijnsplaat van zich af te schudden en het werd een doelpuntlooze wed strijd. Hierdoor kon Yerseke III, dat tegen de reserves van Arendskerke met 61 in de meerderheid bleef, een ptmtje inloopen en de verliezers ver speelden er hun laatste kansje mee. Juniores Afd. A. Patrijzen IIPatrijzen I 1—8. Juniores Afd. B. De Zeeii- wen IIRCS 11 le klasse A. In een wedstrijd rijk aan doelpunten (47) bleef Arendskerke meester van het terrein in Ovezande en handhaafde haar positie op de ranglijst. Cortgene liet ver. stek gaan tegen Luctor. le klasse B. ifcruintngen veroverde twee puntjes tegen Vogelwaarde en blijft daardoor d$ nummers een en twee van de ranglijst op de voet volgen, want hoewel de kop van de ranglijst genomen PALAR OP JAVA. De heer L. N. Palar heeft aan Aneta medegedeeld, dat hij tegen het einde- van deze week zijn reis naar het bin nenland van Java zal aanvan gen. door TJEERD ADEMA HOOFDSTUK I. Een man maakt zich vrij. Hans van Linschoten zette zijn koffer een oogerfblik naast zich ea masseerde de spieren van zijn rechter bovenarm. Hij had het gevoel, dat hij nu eens met zijn linkerarm dan weer met zijn rechter een jongen olifant voortgesleurd had en hij liet een allesbehalve liefkozende blik over zijn won derlijk gevormde koffer glij den, „Hij reiée, maar niet voor zyn plezier. In de tijd, dat zijn ouders nog leefden en hij als eenig kind mocht deelnemen aan hun vacantiereizen naar het zon nige Zuiden, naar Hotel Elisa- betta in Rapollo, waar zij tel- kenjare weer de gasten van den voorkomenden signor Di Leva waren geweest, in die tijd had hij van tijd tot tijd een koffer moeten dragen. Maar dat er een van fijn rundleer geweest,die, als een verplaatsbaar aanplakbord volgekleefd zat met kleurige hoteletiketten uit allerlei be zienswaardige oorden van het zonnige Zuiden. De koffer, welke hem nu vergezelde, was lomp er zwaar. Hij had hem de ..Kan goeroe" gedoopt omdat hij een buik had als een Australische springhaas. Er zaten geen ho telreclames op, maar aan de voorzijde was een stuk papier uit een schoolschrift geplakt-, waarop de hand Van een ma gazijnmeester geschreven had: „Valies no. 3, bestemd voor twee exemplaren van de Im perial stofzuiger, één type 5 B met stofzak voor kleine ka mers en één exemplaar op wieletjes type no. 6 A met extra verzwaarden motor voor grootere vertrekken. Hoe grooter het vertrek was, des te zwaarder was de stof zuiger en des te dieper waren de zuchten, welke de colpor teur van Linschoten van de Elite-Stofzuigerfabriek te Am sterdam slaakte als hij zoo nu en dan zijn vracht eens even van de eene hand naar de andere liet overgaan of zich een oogenblik tijd gunde om op een bankje in een plantsoen of op een beschaduwd plekje aan een verkeersweg tot rust en bezinning te komen. Het dorpje* dat hij een half uur geleden achter zich had gelaten, was een oord der ver schrikking geweest en hij had het gevoel, dat het torentje, dat daar vèr weg boven het geboomte uitstak, een soort periscoop was, welke de in boorlingen naar boven hadden gestoken om over huizen en bonmen te kijken of die stof zuigerkerel werkelijk de ge meente had verlaten en in de nabijgelegen stad ocnieuw zou trachten iets totaal Onverkoop baars aan in geldzorg verkee- rende huisvrouwen aan te pra ten. Het was zoo bedacht hij ^en hondenbaantje en erger dan dat, want een hond vindt zoo nu en dan nog wel een mensch, die hem eens over de kon streelt en een paar vrien delijke woordjes zegt, maar hem, Hans van Lindschoten, scheen de hecle wereld een ka kelbont* verzameling van mannen en vrouwen, die alle maal even gereserveerd deden, die deuren op een kiertje open maakten of heelemaal niet openden en onmiddellijk na zijn beleefden groet met een afwijzend hoofdschudden weer dichtsloegen. Je kon zoo bedacht hij nog beter aanzegger van een begrafenisonderneming zijn. Dan waren de menschen al thans te nieuwsgierig om* je niet te laten uitspreken en de gedachte, dat hrj daar, drie ki lometers verder, opnieuw huis aan huis zijn hoed zou moeten afnemen en vriendelijk „goe den morgen mevrouw" zou moeten zeggen tegen een schepsel waarvan hij alleen maar een boosaardig spiedend oog door 'n reetje van een ge tralied deurraampje zou 'ont- deken, maakte hem zoo moe deloos. dat hij zich voornam nog dienzei f dén avond alles wat hij aan monsters en re clameboekjes bij zich had op het kantoor in te leveren en den procuratiehouder mede te deelen, dat hij -er schoon ge noeg van had en dat hij het verder vertikte. Hij haalde zijn lunchpakket uit de zak drie sneedjes brood met iets bruins, dat zijn hospita „koek" had genoemd verpakt'in een advertentie pagina van het Volksblad en begon zonder eetlust aan het vrijwel altijd gëlijlc en gelijk vormig „middagmaal", waar na hij, met een blik vol wan hoop, de jonge olifant weer in zijn nekvel greep en zijn via dolorosa vervolgde in de rich ting van een provinciestadie, welks naam hem uit zijn H.B. S:-jaren als een blijde klank in de herinnering was geble ven. (Wordt vervolgd). 8. Kappic liet niet merken, dat hij ver baasd was. Hij laadde de kist op zijn nek en droeg hem voorzichtig naar het vooronder. De goede Kraak was intus sen weer afgevaren en zette koers naar de rivier, terwijl de oude heer hem be zorgd na stond te kijken. appie, Hier staat- hier toch rommelig. Kijk zei Kap ie goed! Het is 1 Jong, wat 'n gedoening, zo'n dier aan boord... Ach, hem, hoewel... Driedui zend goudstukken is niet kwaad voor zo'n kat! Zo mompelend klom Kap- pie weer aan dek en stootte op de maat. Ahoy, maat! riep hij. Ik heb een kist met een soort kat naast je kool gezet! Jy moet voor het dier zorgen, snap je! Vis moet het hebben en ge noeg ook! Dat beest is heel wat waard. wordt hebben Hansw. Boys en Koewacht -met een wedstrijd achterstand toch nog altijd een voorsprong van resp. twee en een punt. Fes le klasse B. Steen II Sluiskil II 2—2; Clinge TI— Axel II 07; Hulst II—Hon- tenisse II 42; Aardenburg II Schoondijke II niet opgeko- 2e kassè A. Vlissingen III Biervliet II 30: Goes IH Terneuzen ni 32. 2e klasse B. Ria W trof weer eens een nieuw slacht offer in Koewacht II (121) en zet de zegetocht naar het kampioenschap maar weer on versaagd voort- Patrijzen II—Rapenburg II 5—2. 3e klasse A. De Noormannen hielden Patrijzen III ln be dwang (15), doch hadden dit met zwaardere cijfers moeten doen, want Domburg schijnt uit vorst en sneeuw nieuwe kracht geput te hebben, het geen De Zeeuwen IV aan de lijve voelde (160). Vlissingen IVKruiningen III 2—4. 3e klasse B. Hulst Hl3 1: Koewacht IHTerneuzen IV 2—2; Steen III—Sluiskil III 32; Axel IIIVogelwaarde Hl 8—0. Het voetbalprogramma in de Zuidelijke 1e Klassers Zal Goes op de Raayberg kunnen winnen Oostburg staat er goed voor IE KLASSE. Baronie DNLVlissingen, T.V.V., N.O.A.D.—V.V.V., Hel- mondiaHelmond. De Baronie zal. na de resul taten van de staartclubs op Zondag jl. wel wat geschrok ken zijn en met de beste voor nemens bezield de komende strijd tegen Vlissingen tege moet gaan. Onder deze om standigheden zal het voor de rood-witten een heele toer worden om hun eerste „uit- overwinning" te boeken. Sla gen ze daarin niet dan wordt het nog even oppassen want de achterstand van de overi gen is niet zoo heel groot meer. B.V.V., en Willem II hielpen N.A.C. aan een mi niem kansje dat reeds nu ver groot kan worden door de Bosschenaren de buit afhandig te maken. Na de flinke stat) in de goede richting zal R.K. T.V.V. ook nu zeker in de Til- buresche derby alle zeilen bij zetten. Juist in plaatselijke ontmoetingen plegen zich nog al eens verrassingen voor te doen en zou het inderdaad zoo ver komen dan is de vlam wel heel dicht bij het kruit want de Helmondsche strijd brengt in ieder geval één van beiden, wellicht zelfs beide ploegen, winst. N.O.A.D. heeft het zoo op het eerste gezicht niet al te moeiliik.maar hier moet nog blijken hoe V.V.V. „overwin terd" heeft en al tè vast moe ten de leiders zich maar niet op de volle winst voorberei den. 2E KLASSE A, MiddelburgBreskens. He roTerneuzen, De Zeeuwen— internos. T.S.C.Alliance, R. B.C.Biervliet, DoskoGoes. De groen-witten staan, even als de tegenDartij, kansloos voor kop en staart, maar de ontmoeting in Breda tusschen Terneuzen en de conserveman- nen is nog van belang voor de laatste plaats. De mogeliikheid voor herstel van Biervliet is wel niet groot, maar ze fs er toch en de winnaar van Hero- Terneuzen stelt zich definitief veilig. Het wil er bij ons niet in, dat Terneuzen van de zwakke Hero-ploeg zou ver liezen. De Zeeuwen en T.S.C. heben het niet zoo heel moei lijk, maar tegen de kanslooze en daardoor gemakkelijker spelende tegenstanders blijft het toch uitkijken. Biervliet heeft ook nu njinieme kansen. De belangrijkste ontmoeting is ongetwijfeld die op de Raay berg. Doako met 3 en Goes mét 4 vërliespunten meer dan de leiders, zijn nog niet uitge schakeld en de winnaar zou nog wel eens roet in het eten kunnen gooien. In Goes bleef de thuisclub de baas en we zijn geneigd thans de beste pa pieren aan de Bergenaren toe te kennen. 3E KLASSE E. RoburZeelandia, Odio—E. M.M., R.C.S.R.K.F.C., Burgh M.O.C., YersekeSteenber gen. Belangrijke ontmoetingen staan hier niet op 't program ma, doch van de leidende ploe- en zal M.O.C. het toch wel .et zwaarste krijgen. Odio en R.C.S. moeten kunnen winnen en ook Zeelandia mag thans geen fout meer maken. Yer seke krijgt nogmaals een stroohalm toegestoken, maar of ze gegrepen zal worden staat nog te bezien. 3E KLASSE F. SteenOostburg, Hoofdplaat Hulst, IJzendykeHontenis- se. ClingeAardenburg, Sluis kilCorn Boys, Schoondijke Axel. Het is wel een ongekende weelde voor Oostburg zoo dicht aan de kop te wonen, vooral nu blijkt, dat Brakman c.s. er zelfs het beste voor staan. Weten ze Zondag pin tenwinst mee naar het Westen te brengen, dan stijgen de na pieren weer belangrijk. De overige kopcluhs hebben het minder moeilijk*terwijl van de staartploegen IJzendijke nog het meest kans maakt op Winst. RESERVE 2E KLASSE E. M.O.C. 2Goes 2, Steenber gen 2De Zeeuwen 2, Bres kens 2Middelburg 2, Terneu zen 2Vlissingen 2. Door de nederlaag van Dos ko 2 hebben de Goes-reserves plotseling nog een fraaie kans gekregen, te meer waar ze de leiders/ nog thuis moeten krij gen. Misstappen mogen dan echter niet gedaan worden. Voor dc laatste plaats is de wedstrijd tusschen de Bressi- aanders en de groen-witten van veel belang. Winnen de Middelburgers dan verbetert de positie niet onbelangrijk. Hellas E.M.M. Tonido Marathon I Volharding Marathon II Walcheren Tonido II HANDBAL PROGRAMMA VOOR 30 3LAART. Heeren: VolhardingMara thon EE; E.M.M.—Marathon I; HellasWalcheren; Tonido. II Tonido I Dames A: E.M.M.De Zeeu wen I. Dames B: WalcherenDe Zeeuwen II; Marathon H- Marathon III. COMPETITIE STANDEN. Heeren 6 4 1 1 9 60 15 4 4 0 0 8 24 8 6 3 2 1 8 20 20 5 3 1 1 7 44 16 6 2 0 4 4 26 37 5 10 4 2 8 41 3 1 0 2 2* 9 13 5 0 0 5 0 6 47 Walcheren twee verlies punten in mindering wegens niet opkomen. Dames A: E.M.M. 3 3 0 0 6 12 2 De Zeeuwen 133006 15 5 Marathon I 31022 6 9 Hellas 5 0 0 5 0 3 21 Dames B: Marathon II 33006 10 1 Tonido 4 1 1 2 3 7 3 De Zeeuwenü 2 10 12 2 2 Walcheren 2 0 111 0 6 Marathon Hl 1 0 0 1 0 0 7 SCHAKEN TOURNOOI TE MAR DEL PLATA. In de negende ronde van het tournooi te Mar del Plata speelde Euwe remise tegen Leukis. Zijn afgebroken partij tegen Stahlberg uit de vijfde ronde werd eveneens remise. In de tiende ronde sloeg onze landgenoot Cruz. De stand stand na de elfde ronde luidt: 1. Stahlberg 9p.; 2. Najdorf 8 p. plus één afgebro ken party; 3. Euwe 7% p.; 4. Pilnik 7 p. plus 1 afgebroken partij; 5. en 6. ElisKases en Julio Bolbochan 6% p. plus een afgebroken partij. De andere spelers hebben minder dan 6 la punt. HOOG- EN LAAG WATER. Vrijdag is het hoog water om 5,30 en 17,58 uur (1.99 en 1,85 NAP)laag water om 12,08 uur (2,11 NAP). Scheepvaartberichten Aangekomen te Vlissingen: Delta v. Duinkerken, Aktjo v. Nieuwpoort, sleepboot Empire Raymond v. Londen met Trd 48. Vertroken: Maria n. Lon den, Fiducia n. Londen, For- tuna n. Rochester. Gepasseerd n. Antwerpen: Nieuwaal v. Bergen, Wea v. Londen, Helena v. Fynemouth. Gepasseerd v. Antwerpen Grebbestroom n. Huil, Hada n. R'dam. Radioprogramma's Vrijdag. Hilversum I. 9.45 Ber.; 10 Symphonie no. 4 op. 53; 11.45 Familieber.; 12 Con cert d. Elie Meyer; 12.30 Ka merkoor: 13 Ber.; 14 Slavische dansen; 14.40 All Round Sex tet 15.30 Vroolijke klanken bij de thee; 16.30 Het Domstad Strijkkwartet; 17.45 Mariniers kapel; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19 Ber.; 19.45 Vrije of gebonden economie: 20 Ber.; 20.08 Bijbel en muziek; 22 Ber. Hilversum H. 9.45 Ber.; 10.20 De Regenboog; 11 Fransche Chansonnières; 11.30 Prettige melodiën bij een kopje koffie: 12 Waltz time; 13 Ber.; 13.15 Het London Palladium Orches tra; 14.20 Orgelconcert d. Pier re .Palla; 15.10 Schouwburg melodieën; 16 Het orkest Glenn Miller speelt; 17 Eddy Walis; 17.30 Muzikaal babbel tje d. Piet Tiggers; 18 Ber.; 18.40 Twintig minuten met Bing Crosby; 19 Denk om de bocht: 20 Ber.; 21 Men vraagt... en wij draaien; 21.45 Van heinde en ver; 22.15 Jazz- uitz.; 23 Ber. Weerbericht MEER BEWOLKING. Matige, tijdelijk krachtige wind tusschen Zuidoost en Zuidwest. Meer bewolking, vooral in het Westen van het land. Hier en daar wat lichte regen of motregen, weinig ver andering van temperatuur. ZON EN MAAN. Vrijdag komt de zon op om 6,27 uur en gaat zij onder om 19.05 u. De maan komt op om ".14 uur en gaat onder om 1,30 uur. Redacteur: M. C. VERBURG. Dampoortstr. 1, Middelburg. Wijlen de heer G. Barth be hoorde indertijd tot de sterk ste spelers van Vlissingen, doch vooral ook was hij een der meest enthousiaste en toe gewijde aanhangers van Cais- sa sportief en sympathiek. Door toevallige omstandighe den hebben wy de beschikking gekregen over een notitie boekje met enkele zijner par tijen. Mede ter eere van de schaakclub Vlissingen dezer dagen als eerste geëindigd in de competitie van de Z.S.B. en binnenkort 60-jarige jubi- laresse doen wij hieronder twee dezer partijen volgen. In de eerste is de bekende schaakmeester J. Mieses de tegenstander van den heer Barth en het spreekt vanzelf, dat deze laatste niet tegen hem opgewassen was. Wit: J. Mieses. Zwart: G. Barth. 1) e2e4, e7e5; 2) Pgl- f3, PgS—f6; 3) d2—<14, Pf6 xe4; 4) Pf3xe5. Gebruikelijk is hier 4) Ld3. 4) PgS—f6. Zwart had hier beter-direct d5 kunnen spelen. Dn5 be- 6EURSOVERZICHT STEMMING NOG STEEDS PRIJSHOUDEND. Lichte terugslag. By de opening bleek op de effectenbeurs te Amsterdam dat wederom een vaste stem ming bestond, die vooral tpt uiting kwam in de koersont wikkeling van de cultuuraan- deelen. De hoofdkoersen waren bijna algemeen iets hooger en diverse rubberwaarden waren zelfs verscheidene punten be ter. Koninklijken waren goed prijshoudend en hetzelfde kon worden gezegd van de indu- strieelen en de scheepvaartpa pieren, doch de koersen van deze laatste categorieën ver schilden toch niet veel bij die van eergisterffi, terwijl ook de bankaandeelen zich op onge veer het vorige peil bewogen. Toen de vrije handel een aan vang nam hield de koersverbe- tering echter geen stand. De suikeraandeelen gingen een kleinigheid achteruit en even eens was dit het geval met de tabakken en eenige rubber waarden. Ook koninklyken gingen een kleinigheid naar beneden. De minder courante industrieaandeelen waren door elkander genomen goed prijs houdend. Voor de Amerikaan- sche waarden, waarin maar weinig omging .werden prijzen opgegeven, die over het alge meen een fractie lager waren. De beleggingsmarkt was kalm. In de nieuwe Neder landsche conversieleening ont wikkelde zich vooral begin- beurs eenige affaire. Prolongatie 2*4 procent. hoefde daarop niet gevreesd te worden, want hierop zou Kunnen volgen 5De7: 6) Lg5. Pf6; 7) Df3, Le6 enz. 5) Pblc3, d7d5; 6 Lfl d3. Lf8e77) 0—0. 0—0; 8) 0—0, 0—0; 9) f2—f4. b7— 10) Ddl—f3, Lc8b7; 11) Lel—d2, Pb8d7; 12) Tal- el, c7c6. Mieses heeft nu een ideale aanvalsstelling bereikt en laat er verder geen gras over groeien. Op leerzame wijze wordt de zwarte koningsstel- lin „gekraakt". 13) g2g4!> h7h6; 14) g4g5, h6xg515) f4xg5. Pd7xe5: 16) d4xe5, Pf6—h7; 17) Df3h3, g7—g6; 18) eö— e6! Deze mokerslag doet de toch al wankele positie van zwart in enkele zetten ineen storten. 19) Le7xg5; 20) e6x f7, Tf8xfl; 21) Tflxf7, Kg8x f7; 22) Dh3xh7. Kf7—f8; 23) Ld3xg6. Zwart geeft het op. In 1937 speelde de heer Barth tegen den bekenden en sterken Amstërdamschen scha ker Nico Cortlever. Cortlever trok direct fel van leer in een koningsgambietje een ge vaarlijke opening voor wie de theorie niet meester is en won in korte tijd. Het partijtje zelf is niettemin heel aardig. Wit: N. Cortlever. Zwart: G. Barth. 1) e2—e4, e7e5; 2) f2— f4. e5jcf4; 3) Lfl—c4, Lf8— g7; 4) d2d4, d7—d6; 5) g2 g3. Een avontuurlijke zet. Gewoonlijk wordt c3 gespeeld. 5) g5g4. Wellicht is het beter hier haar op g3 te ne men. 6) Pf3h4, f4—f3; 7) oo! Wie koningsgambiet speelt moet niet bang zijn. 7) Pg8e78) Pglxf3!f g2xf 39) Lc4xf7, Ke8—d7. Zwart wil de bedreigde ko ning naar de Damesvleugel doen vluchten. Beter was Kx f7 te probeeren met als mo gelijk vervolg 11) Df3, Pf5; 12) Df3h5, Kf7g813) c2 c3 (direct ef5 gaat niet we gens Ld4:); 11) «4—e5, c7 c5; 12) Ddlxf3, d6xe5; 13) Pblc3. Th8f8. Op cd4 was Tel gevolgd met alle mogelijke dreigingen. 14) Df3—g4. Opgegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 15