Regeering wenschte geen militaire operatie Overstroomingsramp in Duitschland UIT DE PROVINCIE Ontslagaanvrage van de Boer in beraad ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tholen. HONDERDEN MENSCHEN VERDRONKEN. Duizenden vluchtelingen. Tengevolge van een dijk. breuk van de Oder Is een ge bied ten Westen van Kuestrin overstroomd In het plaatsje Seelow zijn tien personen ver dronken Agence France Presse meldt, da^, de, qverstrooming van de Oder 'catastrophale vormen aanneemt In een plaats zou den 200 personen verdronken Isbrandtsen-Hne protesteert. De president van de Hans Isbrandtsen Shipping Line heeft aan het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat de met betrekking tot de lading van de ..Martin Behrman" tus- schen dit ministerie en de Ne- derlandsche regeering getrof fen regeling voor zijn maat schappij onaanvaardbaar was, omdat „dit in feite een erken ning zou zijn van de onwet tige inbeslagneming van de uit onze schepen geroofde Indo nesische lading". Buitenlandsch oordeel over "Linggadjati. De Times merkt op, dat de onderteekening van het Ling- gadjati-verdrag een periode Van gevaarlijke onzekerheid afsluit. Sjahrir kreeg van zijn re geering de machtiging op een de facto-basis te teekenen. Scheiding van Ned. Indië in twee gebieden acht het blad onjuist. Er is nieuwe hoop op samenwerking tusschen de Ne derlanders en de Indonesiërs voor de wederopbouw van het economisch leven. Het blad verwacht tenslotte, dat de En- geische investeeringen, die 50 millioen pond beloopen niet geschaad zullen worden. De „Telegraoh" te Brisbane, wijst op de belangrijke markt, wélke Nederlandsch Indië biedt en meent, dat in de ko mende tien jaren de Indone siërs nog niet kunnen regee- ren zonder Nederlandsche hulo. Volgens Reuter overweegt dc repub'ikeinsche minister president Sjahrir het intensi- veeren van de handelsbetrek kingen met Australië en Ma- lakka. Vestiging van perma nente diplomatieke vertegen woordigingen te Singapore en Cairo zouden in overweging zijn. Siahrir is voornemens de Nederlanders te raadplegen alvorens deze regelingen te treffen. „KOTA BAROE" TE PRIOK De „Kota Baroe" is te Tand jong Priok aangekomen met het bewakingsbataljon 34 R. 1. aan boord, onder comman do van majoor van de Horst Het bataljon wordt te Soera- baja gestationneerd. Inlevering van goud. De Ned. Bank deelt mede, dat zij besloten heeft het goud, dat ingevolge art. 11 van de deviezenbekendmaking 2'4ö en ingevolge art. 1 van de devie zenbekendmaking 17/46 aan haar is aangeboden, maar nog niet door haar werd overge nomen, benvens het goud, dat eventueel nog niet aan haar werd aangeboden, thans op te vorderen. Met het oog hierop worden ingezetenen, voor zoover zij nog goud in de zin van het deviezenbesluit 1945,, te we ten: a. gouden munten, en b. fijn goud, voorzoover onbewerkt of halffabrikaat in eigendom hebben, opgeroepen dat goud vóór 1 Mei 1947 aan de Ned. Bank te verkoopen en. over te te dragen. Bonnen serviesgoed en keukengerei. Het centraal distributiekan toor deelt ons mede, dat met ingang van 1 Mei a.s. de vol gende bonnen voor serviesgoed en metalen keukengerei niet meer geldig zgn. 1. groene bonnen met zwar te opdruk „serviesgoed een punt"; 2. rose bonnen met zwarte opdruk „serviesgoed vijf punten"; 3. blauwe bonnen met zwarte opdruk „keuken gerei een punt"; 4. oranje bonnen met groene opdruk „keukengerei tien punten". Na 1 Mei zijn uitsluitend feldig voor serviesgoed: 1. ruine bonnen met zwarte op druk „serviesgoed een punt1'; 2. bruine bonnen met roode opdruk „serviesgoed vijf pun ten"; 3. rose bonnen met zwar te ondruk „serviesgoed een punt"; 4. rose bonnen met roo de opdruk „serviesgoed vflf punten"; 5. bonnen, b, c, d en e 33 reserve van de bonkaar ten 604 (waarde 1 punt per bon); 6. bonnen b, c, d en e 57 reserve van de bonkaarten €06 (waarde 2 punten per bon). Voor metalen keukengerei: 1. lila bonnen met zwarte op druk „keukengerei een punt"; 2. lila bonnen met roode op druk „keukengerei tien pun ten";: 3. bonnen 506 en 006 al gemeen 608 (waarde 2 punten per bon). Jacques Guerard, minister X'an buitenlandsche zaken ln de regeering te Vichy ,is door het Fransche hoogc gerechts hof te Versailles bij verstek ter dood veroordeeld. zfln, terwijl het totale aantal slachtoffer aanzienlijk hooger wordt geacht. Reuter meldt voorts, dat duizenden vluchtelingen uit de Oostelijke gebieden, die zich daar een jaar geleden vestig den, opnieuw dakloos zijn. Volgens de Berlgnsche avondbladen Nzyn 17 18.000 menschen dakloos geworden door het water, dat op som mige laaggelegen plaatsen 4 tot 5 meter hoog staat. Hon derden menschen, die de waar schuwingen via de radio niet hebben gehoord, zijn geïsoleerd in doffen en gehuchten, ver rast door de snelheid, waar mede het water zich ver spreidde. Uit Warschau wordt ge meld, <Jat piloten, die boven het door overstroomingen ge teisterde gebied van de bene- den-Weichsel hebben gevlogen, komen met ontstellende be richten terug. Heele gezinnen drijven doelloos rond in be narde positie samengedrongen op groote gsschotsen. De Pool- sche regeering heeft een spe ciale commissie ingesteld voor de leiding van het hulpverlee- ningswerk. Cadeautjes voor B.B.C.-personeel. In 'n rapport door Sir Valentine Holmes op verzoek der B.B.C.-di- rectie uitgebracht, wordt het personeel van de om- roepmaatschappij vrijge sproken van corruptie, omkooperij of partijdig heid. Wel blijkt, dat en kele employé's van de B.B.C. giften als siga rettenkokers en blauw vossen hebben aanvaard van leden van de amuse mentswereld. Dit is thans verboden. Miss Tawney Neilson, leidster van de afdeeling dans en muziek, kreeg 'n blauwvos-cape ter waar de van 400 gulden en een luxueus uitgevoerde kap- doos van den leider van een -dansorkest! STRAATNAMEN GEDEN KEN GEFUSELLEERDEN. In verband met het bebou wingsplan van de verwoeste gedeelten in Kralingen hebben burgemeester en wethouders van Rotterdam besloten dat namen, aan de nieuwe straten en wegen worden gegeven van Rotterdammers, die tijdens de bezetting door de Duitschers zijn gefusilleerd. Het treinverkeer op de Paaschdagen. Maandag 7 April, 2de Paasphdag, zullen de andere alleen des Zaterdags en des Maandags loopende treinen op het baanvak Vlissingen- Roosendaal niet rijden. Het betreft hier de tremen die om 9,29 uit VÜssingen en om 12,45 uit Bergen op Zoom vertrekken. In plaats hiervan zullen deze treinen nu op Dinsdag 8 April rijden. De trein die dagelijks om 13.30 uit Roosendaal vertrekt zal op 8 April echter verval len. Typhus le Goes. Teneinde geen onnoodige on gerustheid te wekken hebben wij volstaan met een sobere berichtgeving over de typhus- explosie in het gasthuis te Goes. Eenige aanvullende be richtgeving is thans noodig. Doordat vorige week nog en kele patiënten werden opge nomen is het totaal aantal zieken tot ongeveer veertig gestegen. De toestand van de patiënten is over het f alge meen goed. Er zijn in het totaal vijf dooden te betreuren onder wie twee verpleegsters van het gasthuis. Men kon ons nog geen iiüichtigen ver schaffen over het onderzoek naar de oorzaak dezer typhus, explosie. TWEEDE KAMER Motie van Schouten, Tilanus, Bierema en Zandt. Spr. meende, dat de Commis sie-Generaal moet worden op geheven en dat de regeering op andere wijze moet voorzien in de'volbrenging van haar taak. De heer Tilanus (C.H.) ver klaarde, dat de.dag der onder teekening zeer smartelijk voor hem was. Hij betoogde voorts, dat het slechts een overeen komst in schijn betreft en zegt, dat de moeilijkheden eerst bij de uitwerking van de punten van het accoord zullen blij ken. Hij was van meening, dat de regeering „neen" had moe ten zeggen en eerst overleg met de Kamer had moeten ple gen. Hij zegt het als schande te moeten voelen, dat er nog steeds 22.500 mannen m kam pen in midden Java zijn ge ïnterneerd en hij vroeg of er nu eenige zekerheid oestaat, dat zij zullen worden bevrijd. De heer Vonk (P.v.d.V.) meende, dat wie zijn steun aan de motie Romme-v. d. Goes van Naters niet gaf, geen ver antwoordelijkheid draagt. De heer Romme (K.V.P.) vroeg, of het noodzakelijk was de Kamer voor een voldongen feit te stellen. Voorts of deze daad werd gevorderd in belang van het Koninkrijk en in welke situatie de onderteekening het Koninkrijk plaatst. Hij is van meening, dat de eerste vraag met neen moet worden beant woord. Het antwoqrd van de tweede vraag schort hij op, tot de regeering nadere mededee- lingen heeft gedaan. De heer Joukes (P.v.d.A.) merkte ten aanzien vande motie Romme-v. d. Goes van Naters op, dat een verantwoor delijke regeering haar taak niet naar behooren zou kunnen vervullen, als zij niet van een motie zou kunnen afwijken, als dat gewenscht en noodza kelijk geacht wordt. De heer De Groot (C.P.N.) bepleitte de instelling van een parlementaire commissie, die contact kan opnemen met een dergelijke commissie uit het Repubukeinsche parlement. De heer van Zandt (S.G.) was van meening, dat de Re publiek aan de communisten zal worden uitgeleverd. In de avondvergadering nam minister Jonkman het woord en gewaagde van een histori sche dag. De regeering is er van overtuigd, dat zij thans voldeed aan wat zy op 10 De cember in het vooruitzicht stelde. Hij zeide, dat de regee ring zoodra zij machtiging tot onderteekening had verleend, de Kamers hiervan in, kennis had gesteld. Hjj wees er op, dat als men niet op korte termijn tot oplossing kan komen, het eenige alternatief een groote militaire actie zou zijn ge weest. De minister verklaarde verder, dat er geen sprake van internationale pressie was geweest. Verder betoogde hij, dat de repubüek gesplitst kan wor den. De ontslagaanvrage van den heer de Boer is by de regeering in beraad. De hee- ren Verzyl en Posthuma heb ben verklaard op hun benoe ming in de Commissie-Gene- raar geen prüs te stellen. De motiveering hiervan is juist binnengekomen. Ook over deze kwestie wordt beraad slaagd. Na de onderteekening van het accoord zal de samen stelling der Commissie-Ge neraal nadar worden beke ken. REPLIEKEN Bij de replieken me» Kte de heer Schouten op, dat de re- peering te maken bad niet een dndende motie. Mede namens de heeren Tilanus, Bierema en Zandt diende hy de volgende mo tie in „De Kamer, overleggende, dat de mededeeilngen van de regeering inzake het tydstlp, waarop z*y haar heeft Ingelicht omtrent de wyziging van het beleid met betrekking tot Neder- landseh-India, niet bevredi gen, betreurt, dat de re- SITUATIE OP JAVA. De Nederlandsche militaire woordvoerder heeft o.m. het volgende medegedeeld: In Oost-Java worden burgers door de T.R.I. met geweld be let de Kali Porong over te steken, Indien zy naar Neder landsch gebied willen. Nederlandsche troepen heb ben zonder tegenstand de sui kerfabriek Gempolkerep be zet, waardoor men tijdig ver nieling door rampokkers heeft kunnen voorkomen. Uit ver schillende andere sectoren worden berichten gemeld over sluipschutters en het in strjjd met de overeenkomst bouwen van stellingen in de nabjjheid van de demarcatielijn. Ernstige incidenten hebben echter niet plaats gehad. EENDENEIEREN GOED- KOOPER. De prgzen van eendeneieren zyn opnieuw vastgesteld en bedragen thans voor een een- denei van gewichtsklasse 1 ten hoogste 13 cent en van ge wichtsklasse 2 ten hoogste 12 cent. Voor tweede soort een deneieren en uitval zrjn de ma ximumprijzen voor beide ge wichtsklasse één cent per stuk lager. geering niet tydig mede- deeling van de wijziging in dit beleid heeft gedaan, noch tydig daaromtrent overleg met de Kamer heeft gezocht." De heer Tilanus, vroeg naar deoneenigheld in de Com. missie-generaal. Dhr, Vonk (P.v.d.V.) verklaarde z;ch met de motie.Schouten te kunnen vereenigen. De heer Romme (KV.P.) verklaarde, dat de minister hem niet duidelijk heeft ge maakt, dat het noodig was de Kamer voor een voldongen feit te plaatsen en betreurde dit feit. Hij heeft bezwaren tegen de inhoud en de strekking van de motie-Schouten. De heer Romme geeft te kennen, dat hg van de regee ring geen klemmende argu menten om de beslissingen te baseeren heeft gehoord. Het antwoord van den minister heeft Zandt (S.G.) niet kun nen bevredigen. De heer Joekes (P.v.d.A.) betoogde, dat het onjuist was van gewijzigde regeerlngspoli- tiek te spreken. Hjj was van meening, dat waar het ontslag van den heer de Boer is aan gevraagd, de Kamer niet op de rede van de ontslagaan vrage mag aandringen, Eds de regeering meent,-dat dit in het landsbelang noodzakelijk is. Hij meende, dat de Commis sie-Generaal terecht tot on derteekening was gemachtigd. Minister Jonkman ver klaarde, dat er geen sprake was van een ingrypende wij ziging in het regeeringsbe- leid en ontkende, dat de re geering in haar voorlich- tingspücht tekort zou zyn geschoten. De minister kan geen mededeeilngen doen omtrent de ontslagaanvrage van den heer de Boer. Er waren verschillende omstandigheden die het ons mogeiyk maken alles open baar op tafel te leggen. De beraadslagingen werden hierna gesloten. Met 55 tegen 26 stem men werd de motie Schou ten verworpen. D6 vergadering werd ver- Concert Gerard Hengeveld Vijftig menschen waren Dins dag bijeen in de Luthersche Kerk te Vlissingen om te luisteren naar den pianist Ge rard Hengeveld. Dat is niet veel en het vormt wel een te. genstelling met de honderden in de zaal van het Schutters, hof te Goes, waar Hengeveld Maandagmiddag voor leerlin gen van de middelbare scholen enz een jeugdconcert met toe- lichting gaf. Hengeveld gaf daar een pro gramma, dat voor zijn jeug dige gehoor paste en hij be. sprak dat op een aantrekke lrjke en begrijpelijke wijze Misschien heeft hij van de volwassen muziekliefhebber een iets te hoogen dunk en zou hij er goed aan doen ook in zyn programma's voor ouderen iets te geven van die muziek, wei. ke zich in eenvoud en beschei denheid aandient als een ver. frisschlng voor de te sterk ge spannen geest Het was waar lijk wat veel, toen hij Dinsdag avond te Vlieringen Bach's ItaJienisches Konzert in F, Schumann's Carnaval de Suite Bergamasque van Debussy en Franck's Prélude, Choral et Fugue in één programma sa mendrukte. En nu weten we wel dat het Carnaval een gees tige brok muziek ls, waarbjj zeker niet de somber-ernstige gezichten passen, die de mees. te concertbezoekers zich aan gemeten hadden en dat bij de speelschheid van de Suite Bergamasque eerder een glim. lach, dan dichtgeperste lippen hooren, maar maak dat eens duidelijk aan concertbezoekers die onder het musiceeren nog moeten ontdekken waar ze aan toe zijn En tot slot het mach tige werk van Franck dat ge weldig werd gespeeld door Hengeve'd, maar dat te zwaar viel in het vermoeide oor Het meest bekoorde on3 nog het grandioos en geestig ge speelde Carnaval van Schu- mann en van de toelichting in het program trof ons de op merking over Schumann's strijd tegen virtuositeit........ omdat een korrel brillante vir. tuositeit op een concertpro gram zoo'n verademing kan zijn zelfs op een program van den voortreffelijken Gerard Hengeveld. Voor de Z.V.U. brengt dit concert de zekerheid, dat nog heel wat werk verzet moet worden om het Vltsslngsoh pu bliek in grooter getale tot Tootere muziekwaardeering e- drukker concertbezoek te brengen. Bouwvoc-schotten voor Zeeland. Ingevolge de woningwet zijn aan verschillende Zeeuwsche gemeenten voorschotten ver leend. Kapelle zal 2500 voorschot krijgen voor het verkrijgen van bouwterrein voor de bouw van arbeiderswoningen. Kloe- tinge zal 7604.40 ontvangen voor het verkrijgen van bouw terrein en 37.501 voor de bouw van 4 arbeiderswoningen. Voor de bouw van 6 arbeiderswo ningen zal Koudekerke 69.500 ontvangen, terwyl voor het verkrijgen van bouwterrein 5753 zal worden voorgescho ten. Grijpskerke zal 1759.50 ontvangen voor bouwterrein en 39.250 voor het bouwen van 3 arbeiderswoningen. Voor de bouw van 2 arbeiderswoningen ontvangt Borssele 20.293, terwijl 1300 voorschot wordt gegeven voor het verkrijgen van bouwterrein. De bouwver- eeniging „Volkswoningen" te Zierikzee zal 4405 ontvangen voor het herstel van oorlog* schade aan 22 woningen: Aan de gemeente IJzendjjkf zal «280 worden verstrekt voor bouwterrein en 93.250 voor het bouwen van 8 arbeiders woningen. Axel zal 29:921.20 ontvangen voor de bouw van 3 arbeiderswoningen. Aan Rit- them zal een voorschot gege ven worden van f 99.970 voor de bouw van 7 middenstands- Zeeuwen in Den Haag. De Zeeuwen, die in Den Haag wonen vergeten Zeeland rJet. Donderdag j.l. gaf de Zeeuwsche vereeniging ln Den Haag een feest in het gebouw „De Vereeniging" aan de Wil. lemstraat. De zaal was tjokvol en de gesprekken waren door door Zeeuwsch. Dit laatste ontlokte aan een man van het bedienend personeel de op merking: „Wat die lui zoo on der elkaar zeggen, daar snap je soms net niks van". De heer Goedbloed. die ln Middelburg geen onbekende is, sprak het openingswoord. Het zangkoor en de tooneel- groep „Zeelandia" hadden on danks kou en kolennood hun repetities voortgezet, zoodat een alleraardigst program af gewerkt kon worden, waaraan ook de goochelaar, de heer Burgersdijk. stevig bijdroeg. Een geheimpje verklapte de heer Goedhardt toen hij de plannen openbaarde voor een groot Zeeuwsch feest in de Dierentuin ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der vereeniging „Zeelandia" Na afloop van de voorstel ling werd er geanimeerd ge danst en zooals de secretaris, de heer Rood ons schrijft: .Nergens klinken onze Eeeüw- sche volksliederen zoo schoon als huiten de Zeeuwsche gren zen." RAAD VAN ARBEID Bij beschikking van den Mi nister van Sociale ZaHen ia aan R. V. H Verschaffel, te Sas van Gent, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend werkgever- !id van de Raad van Arbeid te Middelburg, en als zoodanig benoemd drs H. Verschaffei te Sas van Gent; aan E. van Aqker, Meerwijk Kuitert, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ar beider-lid van de Raad van Arbeid te Middelburg, en al zoodanig benoemd P Baas, te 's Heerenhoek. 1 uur. tot Woensdagmorgen (woningen en 6000 voor het 'verkrijgen van bouwterrein. ter Milch dood veroordeeld. Miloh, eens veldmaarschalk van het Duitsche ryk ls door het Amerikaansche gerechts hof te Neurenberg ter dood veroordeeld. Hij werd beschul digd van misdaden tegen de menschheid. Honger in Duitschland. Een menigte van 40.000 menschen heeft voor het hoofdkwartier van het Brit- sche militairt bestuur in Wup per tal gedemonstreerd. Uit protest tegen de brood- schaarschte, die thans week duurt, hebben plaatse- ïyke vakorganisaties een al- gemeenc staking afgekondigd. Met spandoeken, waarop te gen „honger" geprotesteerd werd, trokken de betoogers door de straten alvorens zy demonstreerden by het hoofd kwartier. Australische boycot opgeheven. In verband met de Neder- landsch-Indoneslsche over eenkomst heeft de secretaris van de Australische vak bond voor havenarbeiders. J. Healy verklaard, dat de boycot op Nederlandsche schepen, welke reeds acht tien maanden van kracht is, zou worden opgeheven, on- mlddeliyk nadat de overeen komst ultelndeLUk zou zyn geratificeerd, ,Ik heb met vreugde verno men, dat de overeenkomst usschen de Nederlanders en de Indonesiërs, waarbij de In donesische republiek erkend wordt, is onderteèkend", aldus de heer Healy. De ramp op de „Hendrik". Dinsdagmorgen woedde d brand in de staatsmijn Her: rtrik nog voort. De werkzaam heden vat, de reddingsploegc die geregeld worden afgelos worden zeer befaoeilfjkt. li ploegen moeten £e plaats de brandende gang benaden van de kant van de intrel cende lucht. Minister Huysmans heef Dinsdag een bezoek aan dr Ttaatsmljn Hendrik gebrach' evenals de commissaris dei Koningin in Limburg, mr. dr F. J. Houben. Dinsdagmiddag omstreek, drie uur was men er in ge riaagd zes slachtoffers van d ramp te bergen. Ir. Wijffels, de inspecteu generaal der mijnen, heeft verzekering gegeven, dat ondergrondsche werkplaats? waarin op de Hendrik gewer! wordt, volkomen veilig zijn Te New Delhi hebben o? geregeldheden tuSfffchen Hk does en Mohammedaner plaats gehad. Dit iaar 2 paascheleren. Voor Paschen zullen twee kieren per persoon beschik baar worden gesteld. De bon zal reeds in de eerstvolgende mnnenlijst lekend gemaakt vorden. Uitsluitend margarine van 13 26 April In de periode van 2 tot 15 laaft is in het totale vet- mtsoen 125 gram margarine avvangen door eenzelfde hoe- •elheid boter voor de houders in een A-, B- of C-kaart. Dit ebeurde in v rband met de •oeilijkheden 'n de margarine- ndustrie in verband met de -estremde aanvoer van grond stoffen. In de periode van 1326 April zal ter compensatie 125 gram boter iu het vetrant- soen voor de betrokken groe nen vervangen worden door eenzelfde hoeveelheid marga rine. Staling voot Ned. reeders Te Londen is door den Ned' minister van verkeer en wa terstaat, H. Vos, een overeen komst geteekend, uit hoofde vaarvan Engeland aan Ned. 1.500.000 (acht en een half lillioen) pond sterling zal be- alen van de schuld, ontstaan •>or het gebruik van Nefler- -\ndsche koopvaardijsrii pen odurende de oorlog. Dit !s J0 van de totale vordering. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE MIDDELBURG. Bij koninklijk besluit is be noemd tot substituutgriffier bij de arrondissementsrecht bank te Middelburg mr. Th. H. van Berkum, adjunctsecretaris by het tribunaal voor het ar rondissement Groningen, wo nende aldaar. BENOEMINGEN. Bij K.B. zijn benoemd: de provincie Zeeland: tot voor zitter van het bestuur der waterkeering van de calami- teuze Brosselopolder, M. Nijs- ten te Borssele; tot dijkgraaf van de polder Dreischor, N. A. Deïst, te Dreischor; tot ge zworene van de polder Drei schor A. v. d. Linde te Drei schor; tot heemraad vah het waterschap Schouwen, P. L, Vis te Haamstede en tot dgk graaf van de polder Vier-Ban- nen van Duiveland H. C. v. d. Zande te Nieuwerkerk. WEDEROPBOUW-TREIN. In ons berichtje over de wederopbouwarbelderstrein van Vlissingen richting Amster dam is een zetfout geslopen. De trein vertrekt niet te 19 uur 31, maar te 19 uur 51 op Vrijdag van Vlissingen. BIJZONDER GERECHTSHOF Het Bijzonder Gerechtshof te Middelburg zal in de zit ting van Vrijdag 28 Maart de beschuldigingen behandelen tegen de volgende personen: F. J. Cobben te Goes (ver raad). T. J. Fondse te Middel burg, J. R. Viergever te Hulst en A. Fieret te Terneuzen (vrijwillig in Duitsche krijgs dienst getreden), I. Mi da va ine te Vlissingen (o.m. assistentie bij razzia's te Rotterdam en Meppel), M. E. Harms te Ter- neuzen (verraad en ma- iesteitsschennis), K. L. Heye te Graauw (als landwachter spoorlijnen bewaakt), J. S. van Dalsen te Goes (dienstne ming bij de S. D.), W. C. Ha melink te Hansweert (dienst neming en verraad) en P. Dees te Zaamslag (verraad) Hulst Woningprogramma voor 1947. In een besloten vergadering heeft de gemeenteraad van Hulst het progrEimma van de woningbouw voor 1947 behan deld. Na uitvoerige discussie werd besloten dit jaar onge veer CO woningwetwoningen en 40 bungalows (kleine wo ningen voor jonge gezinnen) te bouwen. In hoofdzaak zal dit uitbrei dingsplan worden uitgevoerd op een terrein huiten de Ba- gynepont, tusschen het ver lengde van de Galgenstraat, het tegenwoordige voetbalveld en de Linie. Er zullen nog 6 woningen voor a-socialen worden ge bouwd en een 8-tal woningen voor gezinnen die bijzonder behoefte hebben aan licht en lucht. In principe besloot de raad tpt aankoop van grond voor particuüere woningbouw. Ook werd in principe nog be sloten een gesloten 'woning complex voor ouden van da gen, bestaande uit een 30-tal tweekamer-woninkjes, te bou wen. Terneuzen LOKET VOOR POSTZEGEL VERZAMELAARS. Op het Postkantoor te Ter neuzen is voortaan elke derde Zaterdag van de maand van 11.30 tot 12.30 uur een spe ciaal loket geopend voor post zegelverzamelaars. Axel EERESCHULD EN DANKBAARHEID. Door de legerfilmdienst werden Dinsdagavond in „Het Centrum" te Axel een tweetal films vertoond, betrekking hebbend op onze bevrijding en riitsen uit de wereldoorlog. De heer Kroes gaf een toelich ting over het werk van Eere schuld en Dankbaarheid. De filmvertoonlng was gratis, doch in de pauze werd een collecte gehouden, ten bate van de oorlogsslachtoffers, verzorgd door deze stichting. De opbrengst van de collecte bedroeg ruim 470. Voor de, ze filmvertoonlng bestond zeer groote belangstelling. CURSUS E.H.B.O. Door de afdeeling Axel van het Ned. Roode Kruis ls een cusus gehouden voor het ver krijgen van het diploma E.H. B.O. Geslaagd zijn de dames: E'. C. Dekker, C. A. van Doe- selaar, A. Dieleman. E. Diele. man, N. A. de Feijter. A. C. van Kampen, D. K. Marijs, M. de Ruijter, S. de Putter. C. J. Scheele M. Scheele. P. Mieras, A. de Smet en C. H. van Ta- tenhove Mede slaagden de hee ren C. Boer, A. P. Coselbrug- ge en A. R. Heijens. WANDELTOCHTEN. Evenals het vorig jaar or ganiseert ook in 1947 de afd. Oroede der athletiekver. „W.- ^eeuwsch-Vlaanderen" haar aarlijksche wandelfeesten, -ïiervoor werd 2e Pinksterdag vel het méést geschikt ge- icht. De medewerking van de rignaalafd. van „Achilles" uit Middelburg, welke het vorig jaar in niet geringe mate het succes vergrootte, werd be reids voor 90 toegezegd. De afstanden zullen dit jaar waarschijnlijk 30 en 20 Km. bedragen, onderscheidenlijk voor senioren en junioren. Groede ATHLETEN OP HET TOONEEL. Zondagavond organiseerde de afd. Groede van de Athle tiekver. West Zeeuwsch- Vlaanderen in de bovenzaal van het gemeentehuis een tooneelvoorstelling. De Voorzitter heette allen, in het bijzonder den Burge meester, hartelijk welkom en zette met eenige korte woor den het belang van de athle- tiek beoefening, ook naast en vooral ten bate van de voet bal- én korfbalsport, uiteen De afd. Aardenburg van ge noemde Athletiekver. „De Ga zelle" voerde daarna de klucht .,Amor in de mosterd" ten tooneele, welke mede dank zij het zeer goede spel der spe lers, buitengewoon succes oogstte. Na de gebruikelijke verlo ting werden nog twee schets jes gebracht, welke eveneens een dankbaar applaus ontvin gen. De voorzitter dapkt de zus- terverceniging voor de ver leende medewerking. Begrafenis P. J. Blaas. Onder groote belangstelüng had Dinsdagmiddag op de al- gemeene begraafplaats te Tho len de ter aarde bestelüng plaats van den heer P. J. Blaas, in leven gepensionneerd ambtenaar ter secretarie, se cretaris van de Nutsspaarbank en bestuurslid >|an het depar tement van hetlNut. Talrijke kransen dekteü de baar. Aan de groeve werd het woord gevoierd door dr. S. Duinker namens de Bank en door den heer A. Laran namens familie en collega's. Een zoon van den overledene dankte voor de vele en groote belangstelling. In de zaal van het „Hof van Holland" te Tholen zal Donderdag 27 Maart a.s. de Deensche verzetsfilm „De Roode Aarde" worden ver toond. St. Maartensdijk BENOEMING. «Met ingang van 1 Mei 1947 is de heer A .L. Kampmans te St. Maartensdijk benoemd tot administrateur der land- en tuinbouwvereeniging „Veiling St. Maartendijk en omstreken' Staven isse Te Stavenisse zijn enkele gevallen van diphterie gecon stateerd. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Bèroepen te 's-Gravenpol- der: J. H. Kluiver te Colijns- plaat. Aangenomen naar Eikerzee, toez.: E. J. van Tuil, hulp- pred te Zierikzee. GEREF. KERK. Bedankt voor het beroep naar Groningen (Evang. pred.) Ds. C. B. Bavinck te Voorburg, vroeger te Souburg. "Beroepen te Tholen: C. Boon te Duurswoude. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Nieuwe Pekela Ds. M. W. Nieuwenhuyze te 's-Gravenhage. GEREF. GEMEENTEN. Aangenomen naar Rotter dam-West: H. Ligtenberg te Vlaardingen, die bedankte voor Aagtekerke en Terneu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14