Mosley procedeert Graanprijzen vóór 100 jaar Ned* Indië Ruslands jeugd leergierig Rijwielpaden vragen onze belangstelling en de Zending Donderdag 27 Maart 1947. Provinciale Zeeuwsche Courant TWEEDE BLAD Elk jaar leveren de scholen 150.000 „specialisten" af. Voortgezet onderwijs. (Van een bijzonderen correspondent). Als de Russische kinderen de schoolleeftijd hebben bereikt, gaan zij in 'n jeugdvereeniging, een soort padvindersorganisatie. In iedere stad zijn pioniershui zen en in de groote steden is altijd een centraal „Paleis van de Pioniers", waar de kinderen heengaan als zij .uit schoöl komen en waar zij voor lichting krijgen in alles wat hun toevallig interesseert en waar zij gezamenlijk spelen, dansen, mu- siceeren en voordragen. Een van de mooiste huizen van de stad wordt altijd voor dit doel gebruikt. In Tiflis is het het paleis van den vroegeren gouverneur van den Czaar over de Kaukasus; in Koeibisjev is het het gebouw, waar de Brit- sche ambassade gedurende de evacuatie was ondergebracht en in Leningrad is het het beroem de Anichkin-paleis. PIONIERSPALEIS. Op een keer bracht ik toe vallig een bezoek aan een pro vinciaal „Pionierspaleis" en werd ik door alle klassen rond geleid. In een van die lokalen hield een kleine jongen van 11 jaar een korte lezing voor zijn vriendjes over de verschillende typen oorlogsschepen en hun toepassingen. Bij een andere gelegenheid maakte ik een bij eenkomst van de „geschiedenis club" in het „Pionierspaleïs" te Moskou mee. Daar waren negen jongens en meisjes samen, die de standbeelden nagingen, die er in Moskou stonden, waarbij zij moesten zeggen welke personen afgebeeld waren. Ik vroeg hen later mij te willen zeggen wat ik: moest lezen om mij een goed beeld te vormen over de periode van Iwan de Verschrikkelijke. Het antwoord, dat ik van een kleinen jongen kreeg, luidde: „Natuurlijk is het beste werk hierover van Klynchevsky, doch dllt is nu tamelijk verouderd. Indien u de periode meer precies wilt nagaan, moet u Solovyov lezen en natuurlijk moet u de origineele briefwisseling tus schen Iwan en Prins Kursky niet overslaan. De laatste verhande ling van de hand van de Sovjct- geschiedenisschrijvers hierover vindt u in het boek van Vipper." De opvattingen, die men heeft bij het geschiedenisonderwijs, verschillen niet veel van die in Engeland. Op economische fac toren werd wel de nadruk ge legd, evenals op klassetegen stellingen, maar het zou teveel zijn om te beweren, dat hierop teveel werd gewezen. De kin deren spraken met trots van de „ontwikkeling van onze Mosco- vitische Staat". NA DE SCHOOL. Nadat zij de lagere en mid-*; delbare school hebben verlaten zet een groot deel van de jeugd de studie voort op verschillende manieren. Er zijn dertig univer siteiten, die min of meer met de Westersche overeenkomen. Vijftigduizend studenten bezoe ken deze. Een nog grooter aan tal echter gaat naar de „indus- trieele instituten" en bezoeken andere technische colleges, die hoewel er geen graden worden gegeven hun studen ten opleiden tot wat wij zouden noemen een goede algemeene ontwikkeling. In 1940 reeds waren er 782 instituten ter verkrijging van 'n hoogere algemeene ontwikke ling met 564.000 studenten. Het plan bestaat om nu ieder jaar een 150.000 nieuwe „specialis ten" af te leveren. Het woord „specialisten" beteekent: zij, die een vrij beroep uitoefenen. In 1940 leidden 152 instituten in- dustrieele studenten op. Het Oeralsch Industrieel Instituut te Sverdlovsk is een universiteit, die met Oxford of Cambridge kan worden vergeleken. Ik vond het interessant wat ik van de studenten en leeraren zag. De bevolking van de Oeral en van Siberië is wat taaier, maar ook openhartiger dan de Moscovieten; het lijkt op het verschil tusschen Londen en het Noorden van Engeland. De meisjes staan op gelijke hoogte met de jonge mannen en een groot aantal studeert voor inge nieur. Ik denk, dat dit niet komt door een verschil in de natuur van de vrouwen, maar eenvou dig door het feit, dat in de Sovjet Unie de behoefte aan ge schoold personeel zoo groot is, dat er geen gelegenheid is om sexe-onderschëid te maken. Als een meisje een goed ingenieur is krijgt zij een baan en-.- houdt die. WETSONTWERP PACHT- VOORZIENING 1947. Bij de Eerste Kamer is het/ wetsontwerp „Pachtvoorzie- ning 1947" aanhangig. De strekking van dit onderwerp is om de geldende „pachtre- geling 1945" welke op. 1 April 1947 zou vervallen, van kracht te doen zijn tot 1 April 1950. Indien de pachtvoorziening 1947 tot stand komt, maar eerst na 1 April 1947 als wet wordt afgekondigd, zal zij niettemin terugwerken tot 1 April 1947. Hiermede wordt beoogd, dat de pachtregeling 1945'zonder onderbreking van kracht zal blgven. Flatgebouw voor werkende echtparen. De woningstichting ,,'s Zo mers buiten" heeft machtiging verkregen die maatregelen te nemen, welke noodig zijn om te komen tot de bouw van een groot flatgebouw te Amster dam voor werkende echtparen. Het flatgebouw zal verrijzen aan de Moerdijkstraat bij de Rivierenlaan en woonruimte bevatten voor 80 echtparen zonder inwonende kinderen. De woningen bestaan uit huiska mer, slaapkamer, keuKen, bad kamer of douchecel en berg ruimte. Desverlangd wordt voor het schoonhouden der woningen gezorgd. De verwar ming en warmwatérlevering zal centraal geschieden. Geiijk- vloers wordt een toko ingericht voor het koopen van de dage- lijksche levensbenoodigdheden. Het gebouw wordt 21 meter hoog gedacht en zal 7 woon lagen bevatten. De architecten Gulben, Blomhert en van der Mey werken de plannen uit. Zijn oogen leven voort Paul Meynard Skaug, een 24-jarige jongeman, die wegens moord ter dood was veroordeeld, vermaakte vóór zijn exe cutie in de Amerikaan- sche staat Nevada één zijner oogen aan een be waker van de gevange nis, welke bevriend met hem was; het andere oog bestemde hij voor een geestelijke, die net als de bewaker enkele jaren geleden door een ongeval een oog had ver loren. De overplanting verliep met succes en zoo kijken de oogen van een doode in het hoofd van levenden weer ver der de wereld in. - De bekende brouwerij te Pilsen In Tsjecho-Slowakg'e, zal spoedig de export van fleschjesbier hervatten. Hooft-herdenking. Op 21 Mei 1947 zal het 300 jaar geleden zijn, dat de dich ter, geschiedschrijver, drama turg, taalkundige, rechtsge leerde en magistraat Pleter Corneliszoon Hooft overleed. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft ter organi satie van de herdenking een commissie ingesteld. Het voor- loopig programma luidt: Dinsdag 20 Mei: Opening tentoonstelling „Hooft en zijn tgd" in het Muiderslot. Woensdag 21 Mei: Herden kingsrede door prof. dr. J. M. Romein over „Hooft als histo- rieschrrjver". Kranslegging op Hooft's graf, koorzang door leerlingen Amsterdamsch Con servatorium. 's MiddagsOnt hulling van een borstbeeld aan de Stadhouderskade door den burgemeester, 's Avonds: Her denking in de Stadsschouw burg. Donderdag 22 Mei: Feest in het Muiderslot. Fascistische brutaliteit in Engeland. Leedvermaak. (Van een U.P.-correspondent) Sir Oswald Mosley, De En- gelsche „Mussert". heeft weer eens van zich doen spreken, in een proces tegen drie Lon. densche vakvereenigingslei- ders, dat hij overigens verlo ren heeft. Mosley, voor de oorlog de „leider" van de wel heel klei ne Britsche fascistische partij, werd tijdens de oorlog geïnter neerd op grond van een bepa. ling van het departement van defensie, de bepaling „18 b". Na de Duitsche capitulatie kwamen de onder dit besluit geïnterneerde Engelschen weer vrij. Zij richtten prompt een „hulpfonds" op, voor de ex.ge ïnterneerden van „18 b". Maar daar. bleef het niet bij. want Mosley, die alles behalve „be keerd" hleek van zijn fascisti sche theorieën, stichtte nog een andere organisatie: de ..Boekelub de Moderne Ge dachte", die functionneert in samenwerking met Mosley's eigen uitgeverij, de „Mosley Publications Ltd". Die uitge verij is overigens nog niet bijster actief geweest. Zij heeft precies één boek in het licht gegeven, getiteld „My Ans wer", dat een herhaling be- Boekbespreking Nieuwe Verhalen van Belcam- po; uitg. Kosmos, A'dam 1946. „Belcampo" is in onze letter kunde een figuur, die zich met klein werk een zeer goede naam Verwierf. De hie- verzamelde Verhalen zijn evenwel, hoe ver dienstelijk menig detail is, een misgreep. Zij hadden beter niet gebundeld kum\en worden. Ir. S. H. Stoffel: De massa- mensch en zijn toekomst. Uitge verij Vrij Nedeiand, Amster dam, 1946. Een interessant en degelijk boek, geschreven door een man, die aan het einde van een geslaagde industrieele loopbaan staat en in dit werk de vrucht Van zijn overdenkin gen heeft neergelegd. Hij hul digt de pe-sonalistische levens beschouwing en stelt zich de vraag, hoe de menschhcid tot een betere samenleving kan ge raken. Prof. ir. Schermerhom schreef voor dit boek een voor woord. Wil van Beek: Voor de Linies; uitg. Fa. v. d. Loeff, Enschedé. Goed bedoeld dilettantenwerk over de bezettingstijd. Senti menteel. Jammer voor het pa pier. Het had voor betere doel einden kunnen dienen. Dr. A. W. Ausems: Het groo te Verbond; uitg. Het Spectrum, Utrecht—Brussel, '47. Een boek voor verloofden en jonggehuw den van den bekenden R.K. vrouwenarts, dat vele goede raadgevingen bevat. De smeltende sneeuwmassa's hebben in Engeland overal groote overstroomingen teweeggebracht. Het station van Tottenhorn staat geheel onder water. vat van Mosley's fascistische principes. De „Boekelub" houdt er zich nu onledig mee dit boek in zijn ledenkring te laten bespreken. Verder ver- zorgen beide organisaties een maandblad, „Mosley's News Letter". HET PROCES. Dit maandblad nu is aanlei ding geworden tot het recen te proces, dat behandeld is voor het Londensche „High Coui-t". Mosley had drie vak. bondslëiders doen dagvaarden op een aanklacht wegens menzwering tot het stopzetten van de verspreiding van zijn blad". Te verdedigen hadden zich \V. A. Morrison, secreta ris van de afdeeling Londen van de Typografenbond, C. Deale en C. Watt, vakbonds functionarissen bij een nieuws- bladen.verkoopkantoor. Als gevolg van de actie van deze drie menschen, zoo beweerde Mosley, weigerden verschillen de verkoopkantoren het blad van Mosley in distributie te brengen. De drie gedagvaarden wer den echter door den rechter van schuld ontlast. Hij ver klaarde zich ervan overtuigd dat zij eerlijk hun plicht had. den gedaan als vakbondslei ders. MOSLEY AFWEZIG. Sir Oswald verscheen zelf niet in de rechtszaal: hij liet zich vertegenwoordigen door zijn verkoopsleider Alfred Flockhart, een bekend „zwart- hemd" voor de oorlog en even eens een oud.gedetineerde van ,18 b". Deze Flockhart had in de betreffende kwestie een „trucje" uitgehaald, dat den rechter heel weinig beviel. Na dat de vakvereenlgingsbe- stuurders hadden bekend ge maakt, dat zij het £een 'jd der vereeniging kwalijk zouden kunnen nemen, als hij d€ distributie van Mosley's "lec. tuur weigerde te helpen, bel de Flockhart een der gedaa^ den op en feliciteerde hem met zijn besluit, zich uitgeven de voor een verslaggever van de communistische Daily Wor. ker. Op deze manier was de opgebelde geneigd meer inMch. tingen te geven dan hij gedaan zou hebben als hij geweten had dat de assistent van den „lei der" aan. het toestel was. DE VERDEDIGING. De verdediger van Mosley's zaak voerde aan, dat het hier ging om de vrijheid van <fè pers, doch de rechter stelde daartegenover de vraag: wat moet een typograaf doen als van hem gevraagd wordt Iets te drukken dat indecent is of strijdig met wat hij de goede moraal acht? De magistraat achtte hier sprake te zijn van een „botsing tusschen de vrij heid van pers en de vrijheid van de mensch". Zoo verloor Mosley zijn pro. ces en het lijkt dat hij in En geland op meer leedvermaak dan sympathie kan rekenen. De fascistische partij was nimmer populair in Engeland en is dat na de ervaringen van de wereldoorlog nog minder. Niettemin zal vrijwel niemand willen beweren, dat Mosley in zijn fascistische activiteiten gehinderd moet worden, zoo lang hij de wetten des lands niet overtreedt. Hij heeft, zoo redeneert de gemiddelde En- gelschman, evenveel recht op de democratische vrijheid als ieder ander. Overigéns glim. lacht men in Engeland meer om hem dan men hem au se- rieux neemt. De Britsche „Führer" heeft niet veel kans „zijn volk" ach ter zich te krijgen. Meer dan zesduizend K.M. eigen weg voor wielrijders. (Van onzen Haagschen redacteur) Ja heusch, eenmaal zal het weer lente zijn en dan zwer men de peddelaars al zijn het er nog lang niet de 3.800.000 van voor de oorlog langs wegen en velden. Dan Is het alom uitkijken naar de rijwielpaden, die heerlijke weg getjes, welke vaak door de prachtigste plekjes in bosch en hei werden aangelegd.. Ve len maken er gedachteloos ge bruik van niet beseffend, dat er een organisatie was, die een eigen weg mogelijk maak te, of liever dat er een aantal vereenigingen zijn, welke het schoone doel nastreven. Er zijn wel twaalf rijwielpadver- eeniglngen, met in totaal 1000 km. eigen rijwielpad. Boven dien werd 3000 km. rijwielpad aangelegd langs de Rijkswe gen en ruim 2000 km. langs de provinciale wegen. UTRECHT HAD DE PRIMEUR. Het Is begonnen in1#90, toen men nog hoog en droog sprak van „vélocipede" en de hooge fiets nog streed tegen Amerikaansche tarwe wordt duur. Terwijl plannen worden voorbereid om de Amerikaan sche graanproducenten gedu rende 4 a 5 jaar jaarlijks 2 millioen ton tarwe te doen le veren tegen prijzen van 9.78 tot 12.71 per 100 kg., stijgen thans tengevolge van de schaarschte en de grqote om zetten de graanprijzen tot e®n hoogte, welke in 27 jaar niet werd bereikt. De tarweprijs liep op de beurs te Chicago reeds op tot 25.62 voor Maart-leveringen. Dat betee kent, dat tarwe vóór ze de Nederl. havens heeft bereikt, ongeveer 30 de 100 kilo zal kosten. De prijzen van meel en mais zullen natuurlijk met deze sterk verhoogde tarwe- prgzen in overeenstemming zijn. Herinnerd zij, dat de Ne- derlandsche regeering voor onze boeren de tarwe- en roggeprijzen oogst 1947 vast stelde op 20. Toen paardenboonen in het brood. Evenals nu stonden de prijzen der landbouwproducten honderd jaar geleden in het brandpunt der publieke belangstelling. De zeer lage graanprijzen omstreeks 1835 (gemiddeld 4.het mud) hadden in dat jaar geleid tot de invoering der z.g. schaalrechten. Deze garandeerden aan de land bouwers een bepaalde minimum prijs. Geleidelijk begonnen de prijzen te stijgen. Behalve door verminderde aanvoer uit het bui tenland (Rusland) werd deze stijging, te beginnen 1845, in de hand gewerkt door slechte oogstjaren, nog verergerd door aardappelziekte. De aardappel- opbrengst daalde in Zeeland tot belangrijk beneden de 100 hl per ha. Nu moet er mais door het Drie momenten uit de geschiedenis van de nationalistische beweging. Drie verzoeken en drie afwijzingen. (door dr. K. J. BROUWER, Zendingsdirector te Oestgeest) II. Zoo groeit dan van JL908 af in Indonesië de nationalisti sche beweging, die tegelijk blijk is van die ontwaking en sterke bevordering ervan. Ik kan er natuurlijk niet aan den ken binnen de afmeting van dit artikel de geschiedenis van die beweging te schetsen: ik wil er slechts drie momenten uit releveeren. In de eerste plaats een ver schuiving in godsdienstig op zicht. Aanvankelijk speelde in de organisatie van deze volks beweging het Mohammedanis me een groote rol, maar lang zamerhand hebben de grootste partijen dit laten vallen als be palende factor en was bijv. de Christen Sjarifoeddin voorzit ter van een in meerderheid uit Mohammedanen bestaande par ty, terwijl niemand hunner daaraan aanstoot nam. Een tweede verschuiving was, dat de aanvankelijke te genzin om met het Ned. Ind. Gouvernement mee te werken, in de belangrijkste partij ver dween. Deze waren bereid met de Regeering samen te wer- in de ingestelde inheem- ken sche bestuurslichamen. Het streven naar coöperatie (sa menwerking) won het van de non-coöperatie. Daarmee hing samen, dat dfe felle tegenstel ling van democratie en fascis me in het partijwezen van de beweging een overheerschende rol ging spelen. Een der be langrijkste partijen stond in de weerstand tegen Japan schouder aan schouder met de democratisch voelende Neder landers. Dat was de partij, waarvan Sjarifoeddin de leider was; hij heeft er gevangen schap en twee ter dood ver oordeelingen door dfe Jappen om verdragen. Dit was in de laatste jaren vóór en in de tijd van de oor log. In een vroegere periode, in het laatste der twintiger jaren, had een deel der bewe ging zich verbonden met de Communistische Partij Indone sië en de daaruit ontstane woelingen hadden de Regeering aanleiding gegeven met de zg. exorbitante rechten daartegen op te treden. Zeer velen zijn toen zonder vorm van proces, door een gouvernementeele be schikking, in concentratiekam pen, aan de Digoel of op ande re eilanden terecht gekomen. Zoo heeft bijv. Soekarno van af 1931 en Sjahrir vanaf 1934 zijn vrijheid gemist. Beide zijn bij de inval door de Japanners bevrijd". Zooals blijkt uit wat ik zoo- èven schreef, was er in de laatste jaren vóór de oorlog by groote partyen in de natio nalistische beweging een toe nemende bereidheid met de Re geering mede te werken. Er bestond geen bezwaar tegen het blgven van Indonesië bin nen het verband van het Ko ninkrijk. Maar men wilde wel duidelgk in een andere verhou ding tot dat Rgk en tot het Nederlandsche volk staan, men wilde eigen vryheid en zelf standigheid en wegneming van de koloniale verhouding. DRIE GEBEURTENISSEN. Op drie gebeurtenissen, die dat toonen, moet ik hier nog wgzen. In 1936 nam de Volks raad het vertegenwoordigende lichaam in Batavia, waarvan de leden deels door gekozen kiesmannen, gedeeltelijk door de Regeering werden aange wezen, een petitie aan van den heer Soetardjo, waarin de bij eenroeping gevraagd werd van een conferentie van vertegen woordigers van Nederland en Ned. Indië, die op de voet van gelijkberechtigdheid een plan zouden opstellen om aan N.I. de staat van zelfstandigheid toe te kennen binnen het Konink rijk. Eerst na zestien maanden kwam uit Nederland het ant woord, dat er geen termen ge vonden waren aan dit verzoek te voldoen. EEN MOTIE. In 1940 is er een motie Wi- woho aangenomen in de Volks raad, die het verzoek bevatte om uitbouw van Indonesië op grondslag van art. 1 van de Grondwet, dus ook binnen het Koninkrgk, maar ook daaraan is geen gevolg gegeven. Toen in Augustus 1941, dus toen wg hier reeds in de oor log waren, maar de Japansche inval ginds nog niet had plaats gehad, het Atlantisch Handvest door Roosevelt én Churchill werd vastgesteld, waarin werd uitgesproken de eerbiediging van het recht van alle volken om de regeeringsvorm te kie zen, waaronder zij wenschën te leven, is in de Volksraad gevraagd, wat voor conse quenties de aanvaarding van dit Handvest door Nederland voor Indonesië zou hebben, maar de Regeering in Londen heeft geantwoord, dat deze aanvaarding haar geen aanlei ding gaf, zich op de doelstel lingen van haar beleid t.o.v. de Indische volken opnieuw te bezinnen. WANTROUWEN. Drie verzoeken en drie af wijzingen; men. begrgpt, hoe zeer daardoor het wantrouwen bij de nationalisten is gewekt of verdiept. Men begrijpt ook, hoe geheel anders de bood schap van de Koningin van 7 Dec. 1942 is, die aan Indonesië een gelgkberechtigd en gelgk- waardig deelgenootschap in een vrijwillig aanvaard Rgks- verband toezegde. Maar even zeer, dat door dit Koninklijke woord het wantrouwen niet werd weggenomen en dat men aan Indonesische kant eerst de uitwerking van deze belofte wilde zien. Intusschen was er zooveel gebeurd. De FuMngin sprak op de eerste verjaardag van de Japansche inval. Daarbij was het Ned. Ind. leger volko men onmachtig gebleken, het geen zeker geen minder groo te schok teweeg bracht, dan de overwinning der Japanners 1905 over de Russen waardoor het volk weerloos was ten prooi gevallen aan de Japansche terreur. DE ONTWAKING. En daarna is er nog zooveel gebeurd, toen bg de capitula tie van Japan Soekarno de ge legenheid kreeg de Republiek Indonesia uit te roepen. Uit alles, wat ik geschreven heb over de reeds tientallen jaren oude op vrijheid en zelfstan digheid gerichte beweging, is het wel duidelgk, dat het veel te eenvoudig is die republiek als een Japansch maaksel te disqualificeeren. De oorlog heeft het tempo der beweging versneld, de capitulatie heeft gelegenheid gegeven van be- •paalde machten en situaties gebruik te maken, op een wij ze, die ons zeker tegen de borst zal kunnen stuiten, maar een feit is, dat de ontwaking van Indonesië nu ook in deze republiek haar vormgeving heeft bereikt. brood. Toen waren liet de paar- deboonen, welke dikwijls aard appelen en roggebrood als volksvoedsel moesten vervan gen. In 1847 steeg de nood liet hoogst. Oproeren vonden plaats. Er vielen zelfs dooden en ge wonden. En met deze nood be reikte tevens het prijspeil der granen zijn hoogste stand. Tarwe, rogge en gerst stegen tot 20.het mud. Paarde- boonen tot 13.25. In zijn over zicht over de gemiddelde graan prijzen op de Gronmger beurs vanaf 1804, vermeldt de com- missionnair D. J. de Vries te Finsterwolde voor 1847: tarwe 17.50 de 70 kg, rogge f 18. de 66 kir en witte gerst f 18.50 de 56 kg. Dat zijn de hoogste graanprijzen van ons land in de geheele 19e eeuw. In Juli '47 vielen zeilschepen met rogge beladen, onze havens binnen. De roggeprijs daalde daardoor met f 300.— de last (30 hl).. De hooge graanprijzen, maar vooral de economische nood, veroor zaakt door misoogsten, leidden eerst tot .verlaging en bij de wet van 30 Mei 1847 zelfs tot opheffing van de schaalrechten op de granen. Ze werden ver vangen door een zeer laag vast invoerrecht. de „safety". Toen werd een der wandelpaden van de Ma liebaan te Utrecht aangewezen als fietspad. Het was in die dagen, dat b.v. Elburg het fietsen verbood, als zijnde „te gevaarlijk!' Intusschen was de A.N.W.B. verschenen in 1883 wel ke uitgroeide tot de Kon. Ned. Toeristenbond van nu, die ech ter de oude naam ook nog be hield, doch zich thans zeker niet alleen wielrijdersbond voelt. In 1907 schafte de A.N. W.B. zich een motorwals aan voor de aanleg van rijwielpa den en sindsdien heeft de van 100 leden tot ruim 200.000 le den gegroeide organisatie zich steeds met hart en ziel gewgd aan de totstandkoming van rgwielpaden, stimuleerde daar toe. zoodat in 1906 baron Taets vari Amerongen het eerste particuliere rijwielpad liet aan" leggen bg Maam en te Meppel werd opgericht de vereeniging „Het Rijwielpad" met het doel rijwielpaden aan te leggen en te onderhouden. LANGS DE HOLLANDSCHE KUST Reeds tal van jaren koes tert de A.N.W.B. een plan voor een rgwielpad door de duinen van de geheele Hol- landsche kust, van Den Helder tot Hoek van Holland! Be langrijke stukken kwamen reeds tot stand en wat ont breekt, hoopt de bond spoe dig aangevuld te kunnen krg- gen. Ook is hg bezig aan de verwezenlgking van een pad van Amsterdam door de pol ders naar de kust. In overleg met de Rijkswa terstaat is voor Noord-Bra bant ontworpen een rijwielpa denplan en ook in Limburg is men bezig met een ontwerp voor een rijwielpadennet. Voorts is er een plan om de Achterhoek nog meer toegan- kelgk te maken voor wielrg- ders De bekende wegwijzerpadde- stoelen hebben het in de oor logsjaren hard te verduren gehad, want van de 2023 wer den er 480 vernield en van de 700 houten paaltjes met me_ talen wegwijzerplaatjes is er niet één blijven staan. Binnen kort hoopt men in elk geval alle paddestoelen weer her plaats^ te hebben. BELANGSTELLING GEVRAAGD. Zoo kunnen de berijders van het „ros der democratie", ge-* lijk de fiets wel eens spottend genoemd werd, weer in toene mende mate de verrassing van het eigen pad verwachten en degenen, die daarvoor zorgen, hebben maar één wensch en wel deze, da* de gebruikers der rgwielpaden eens nog wat daadwerkelijke belangstelling voor de vereenigingen. welke het zoo mooie doel nastreef den, zullen toonen! Generaal als koeienjongen. Luit.-generaal Kurt Dittmar, eens de radio commentator der nazi's, is thans slechts een num mer in het krijgsgevan genschap Glamorgans hire, waar het schoon maken van koeienstallen een deel van zgn dag taak vormt, vertelt de .Sunday Chronicle". Dittmar, die thans op klompschoenen en in dunne khaki overalls loopt, is zeer tevreden. „Het is nog niet zoo slecht. We mogen niet klagen. We hebben veel boeken. Sommige jonge re generaals klagen, dat zij niet genoeg voedsel hebben. Wat mij betreft, ben ik tevredenj" vertelt Dittmar. Motorschip „Vrede" los gekomen Het 500-ton metende Ned. motorschip „Vrede", dat in Januari tijdens een sneeuw storm bij Bridlington op de Engelsche kust liep, is thans losgekomen. Bij laag water hebben twee bulldozers en 3 tractors het zand weggeruimd en het hoogste getij van het jaar hielp de beide sleepbooten „Yorkshireman" en „Norman" om het sehip los te krggea. De Sowjet-Unie en de atoombom. William" Bullitt, voormalig Amerikaansch ambassadeur te Moskou, verklaarde voor de commissie voor on-Ameri- kaansche activiteit van het Congres, welke debatteert over wetsontwerpen. gericht op het buiten de wet stellen van de communistische party, dat, als de Sowjet-Unie de atoombom had „zij deze reeds boven de V. S. had neergela ten". Hij zeide. dat de Sow- l'et-Unie naar zgn meening de V. S. niet zou aanvallen, voordat zg in groote hoeveel heid atoombommen heeft ver vaardigd en voordat zij van meening is. dat haar lucht macht sterker is dan die van de V. S. MARCEL KINT'S TOESTAND HOOGST ERNSTIG. De Belgische wielrenner Marcel Kint, die tegen het einde van de zesdaagsche te Parijs een ernstige val deed, heeft een schedeloperatie on dergaan. Zijn toestand wordt als hoogst ernstig beschouwd. NIEUWE GENEESMIDDELEN TEGEN INFECTIEZIEKTEN Wetenschappelijke onderzoe kers in Amerikë. melden de ontdekking van nieuwe genees, middelen, waarvan sommige zoo krachtig zgn, dat zg met penicilline kunnen concurree- ren. De geleerden beweren dat de overwinning op longontste king zekerder dan ooit Is. Reeds nemen de gevallen van doodelgke afloop bij ziekten door toepassing vaii penicilli ne, streptomycine en andere geneesmiddelen gestadig af. Een van de nieuwe ontdekte geneesmiddelen is een geel kristallijnen substantie, bereid uit Spaansch mos, dat bg Guineesche biggetjes de tuber, culose tegenhoudt. Deze plant groeit welig in warme streken van Amerika, waar zg in groote massa's op boomen wordt aangetroffen. Een ander van bovengenoem de geneesmiddelen wordt ver vaardigd uit een extract uit de hersenen. Het is reeds be proefd op dieren, die met ziek. teklemen waren ingeënt welke abcessen, longontsteking, me ningitis, beeninfectie en voed selvergiftiging veroorzaken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 11