Overstroomingsramp in Duitschland r UIT DE PROVINCIE Regeering wenschte geen militaire operatie Ontslagaanvrage van de Boer in beraad LAATSTE NIEUWS WALCHEREN HONDERDEN MENSCHEN VERDRONKEN. Duizenden vluchtelingen. Tengevolge van' een dijk breuk van de Oder is een ge bied ten Westen van Kuestrin overstroomd In het plaatsje Seelow zijn tien personen ver dronken. Agence France Presse meldt, dat de overstrooming van de Oder catastrophale vormen aanneemt In een plaats zou den 200 personen verdronken Landbouwer door kogel gedood. Het afgeloopen weekend be gaf de landbouwer v. d. B., wonende in de buurtschap Achterberg bij Rhenen, zich naar de •Bennekomsche Meent, in het Zuidelijk deel der Gel- dersche vallei, om zijn land te bewerken. Toen de man niet naar huis terugkeerde, werd een onder zoek ingesteld. Men trof hem in ievenlooze toestand op de akker aan met een schot wonde in het onderlichaam, hoogstwaarschijnlijk veroor zaakt door geweerkogels. In middels is komen vast te staan, dat de jachtopziener v. d. B. uit Geldersch Veenen- daal zich diezelfde middag in de Meent bevond, doch vol gens zijn verklaring op een afstand van meer dan een ki lometer van het slachtoffer. De politie acht het voorbarig verband te leggen tusschen de aanwezigheid van den op zichter en de noodlottige ge beurtenis, van welke in dit stadium nog niet bekend is of zij aan opzet, dan wel aan een toevallige samenloop van omstandigheden geweten moet worden. Het onderzoek is in handen van de politie te Rhenen. Protest tegen teekenen van Llnggadjati, Het voorloopig bestuur van „Nationaal Verbond" heeft aan den president van de minis terraad een telegram gezon den waarin o.m. wordt gezegd: „Nationaal Verbond prote steert met smartelijke ver ontwaardiging tegen ondertee- kening Linggadjati accoord, hetgeen o.i. beteekent verbond met en uitlevering van ons ge liefde Nederlandsch-Indië aan fascistisch-communistische minderheid onder misdadige leiding. Protesteert tegen feestelijk heden Batavia, terwijl tiendui zenden rijks- en landgenooten gevangen in concentratiekam pen republiek. Protesteert tegen dankgebe den kerken Batavia en elders hetgeen o.i. bespotting godde lijke almacht ten opzichte wa re belangen .Nederland en Oranje, alsmede nagedachtenis Karei Doorman en de zijnen, aangezien rgk Koningin Wil- hejmiiia thans in ontbinding. De berechting van oorlogsmisdadigers. Bij <Ie Tweede Kamer is in gediend een ontwerp van wet, voorziening met betrekking tot de berechting van perso nen, die in dienst bij de vijand in strijd hebben gehandeld met de wetten en gebruiken van de oorlog. Isbrandtsen-Iine protesteert. De president van de Hans Isbrandtsen Shipping Line heeft aan het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat de met betrekking tot de lading van de „Martin Behrman" tus schen dit ministerie en de Ne- derlandsche regeering getrof fen regeling voor zijn maat schappij onaanvaardbaar was, omdat „dit in feite een erken ning zou zijn van de onwet tige inbeslagneming van de uit onze schepen geroofde Indo nesische lading". Nieuwe spelling en examens. De minister van onderwijs, brengt ter kennis van de be trokkenen, dat, zoowel bij de in 1947 te houden examens ter verkrijging van de lagere akte als onderwijzer (es), als bij alle overige in dit jaar af te ne men examens op het gebied van het L. O., de spellingrege len zullen gelden, welke bij de wet van 14 Februari zijn vast gesteld. Het onderhoud yan Bevin en Stalin. Het onderhoud van Stalin met Bevin te Moskou moet in het algemeen openhartig en-hartelijk geweest zijn. Niet alleen onderwerpen van de conferentie der vier ministers, doch ook wereldproblemen, voorzoover dezer van weder- zgdsch BritschSowjet-Rus- sisch belang zijn, zouden ter tafel zijn gekomen. De bespre king heeft haar nut gehad voor de bevordering van be tere BritschSowjet-Russische betrekkingen en begrip. zijn, terwijl het totale aantal slachtoffer aanzienlijk hooger wordt geacht. Reuter meldt voorts, dat duizenden vluchtelingen uit de Oostelijke gebieden, die zich daar een jaar geleden vestig den, opnieuw dakloos zijn. Volgens de Berlijnsche avondbladen zijn 17 a 18.000 menschen dakloos geworden door het water, dat op som mige laaggelegen plaatsen 4 tot 5 meter hoog staat. Hon derden menschen, die de waar schuwingen via de radio niet hebben gehoord, zijn geïsoleerd in dorpen en gehuchten, ver rast door de snelheid, waar mede het water zich ver spreidde. Uit Warschau wordt ge meld, dat piloten, die boven het door overstroomingen ge teisterde gebied van de bene- den-Weichsel hebben gevlogen, komen met ontstellende be richten terug. Heele gezinnen drgven doelloos rond in be narde positie samengedrongen op groote ijsschorsen. De Pool- sche regeering heeft een spe ciale commissie ingesteld voor de leiding van het hulpverlee- ningswerk. Nieuw feuilleton. In ons volgend num mer beginnen wg met een nieuw feuilleton, ditmaal een buitenge woon boeiend- verhaal van Tjeerd Adema „Vijf maanden hoogspanning". Onze lezers zullen onge twijfeld veel genoegen beleven van de vaak spannende avonturen van Hans van' Linschoten, die pas na veel avontu ren zijn erfenis en het meisje van zijn droö- men krijgt. De W.F.A. in Zeeland. |Het treinverkeer op de De E.V.C. blijft naar fusie streven. De landelijke raad der E.V. C. heeft naar aanleiding van het verwerpen van de fusie door het N.V.V. een resolutie aangenomen, waarin hij de motieven van het N.V.V. af wijst. Met name het verwijt, dat zij ondemocratische ma noeuvres zou hebben toege past, wordt teruggewezen ter wijl de landelijke raad ten slotte tot de conclusie komt, dat een grootere eenheid in de vakbeweging ernstig wordt be lemmerd door de houding van het N.V.V. De E.V.C. zal voortgaan met haar streven om deze grootere eenheid toch tot stand te brengen «n zrj blijft bereid alle voorstellen dienaangaande in ernstige overweging te nemen en even tueel aan haar leden voor te leggen. Naast Vlissingen en Yerseke, die zooals wn reeds meldden, dit jaar Engelsche kinderen te ?ast krijgen, zullen ook Goes, Hulst en Kortgene dit jaar jongens en meisjes uit Enge land ontvangen. Al deze bezoe ken vinden plaats onder auspi ciën van de World Friendship Association. Sub-comité's van deze vereeniging zullen worden gevormd in Terneuzen, Hulst, Kortgene, Tholen, Middelburg, Vlissingen en Zierikzee. Deze plaatselijke comité's zullen overkoepeld worden door een provinciaal comité, dat wordt ingesteld. Er worden thans logingen in het werk gesteld ;ot uitwisseling te komen van leerlingen van de Rijksland- bouwwinterschool te Goes en van een soortgelijke school in Engeland. Sluiting mosselzaadbanken. Met ingang van 31 Maart worden de banken voor de mosselzaad, visscherij in de Zeeuwsche stroomen, die 24 Augustus j.l. waren openge steld, weer voor de publiek< visscherij gesloten. EXTRA PREMIE VOOR AARDAPPELEN. De Stichting voor de Land bouw in Zeeland deelt mede, dat de extra premie voor af leveren aardappelen met in gang" van 24 Maart 1947 is komen te vervallen. TWEEDE KAMER Motie van Schouten, Tilanus, Bierema en Zandt. De Tweede Kamer heeft Dinsdagmiddag een aanvang gemaakt met de beraadslaging over de verklaring van den Minister van Overzeesche Ge- biedsdeelen, omtrent de verde- ontwikkeling van de poli tieke onderhandelingen met de vertegenwoordigers der repu bliek Indonesië. Alle tribunes en loges waren gevuld. Tien ministers waren aanwezig. De beraadslagingen werden geopend door den heer Schou ten (A.R.), die betoogde dat Minister Jonkman zijn verkla ring veel te laat heeft afge legd. Opnieuw heeft de regee ring de gelegenheid voorbij la ten gaan om te toonen, dat het haar ernst is de volksver in te Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Wissekerke W. Oost te Katwijk a. d. Rijn, tegenwoordiging tijdig lichten. Vervolgens geeft de heer Schouten te kennen, dat hg een ingrijptffcde wijziging in het beleid der regeering con stateert. De onderteekening gaat in tegen het resultaat van het overleg tusschen regeering en volksvertegenwoordiging. Of hij wil toelaten, dat de regeering zich bindt als in de verklaring omschreven, zal af hangen van het nadere ant woord der regeering op zijn betoog. Spr. meende, dat de Commis sie-Generaal moet worden op geheven en dat de regeering op andere wijze moet voorzien de volbrenging van haar taak. De heer Tilanus CC.H.) ver klaarde, dat de dag der onder teekening zeer smartelijk voor hem was. Hij betoogde voorts, dat het slechts een overeen komst in schijn betreft en zegt, dat de moeilijkheden eerst bij de uitwerking van de punten van het accoord zullen blij ken. Hij was van meening, dat de regeering „neen" had moe ten zeggen en eerst overleg met de Kamer had moeten ple gen. Hij zegt het als schande te moeten voelen, dat er nog steeds 22.500 mannen in kam pen in midden Java zijn ge- interneerd en hij vroeg of er nu eenige zekerheid bestaat, dat zij zullen worden bevrijd. De heer Vonk (P.v.d.V.) meende, dat wie zgn steun aan de motie Romme-v. d. Goes van Naters niet gaf, geen ver antwoordelijkheid draagt. De heer Romme (K.V.P.) vroeg, of het noodzakelijk was de Kamer voor een voldongen feit te stellen. Voorts of deze daad werd gevorderd in belang van het Koninkrijk en m welke situatie de onderteekening het Koninkrijk plaatst. Hij is van meening, dat de eerste vraag met neen meet worden beant woord. Het antwoord van de tweede vraag schort hij op, tot de regeering nadere mededee- lingen heeft gedaan. De heer Joukes (P.v.d.A.) merkte ten aanzien van de motie Romme-v. d. Goes van Naters op, dat een verantwoor delijke regeering haar taak niet naar behooren zou kunnen vervullen, als zij niet van een motie zou kunnen afwgken, als dat gewenscht en noodza kelijk geacht wordt. De heer De Groot (C.P.N.) bepleitte de instelling van een parlementaire commissie, die contact kan opnemen met een dergelijke commissie uit het Republikeinsche parlement. De heer van Zandt (S.G.) was van meening, dat de Re publiek aan de communisten zal worden uitgeleverd. AVONDVERGADERING. In de avondvergadering nam minister Jonkman het woord en gewaagde van een histori sche dag. De regeering is ex- van overtuigd, dat zij thans voldeed aan wat zij op 10 De cember in het vooruitzicht stelde. Hij zeide, dat de regee ring zoodra zij machtiging tot onderteekening had verleend, de Kamers hiervan in kennis had gesteld: Hij wees er op, dat als men niet op korte termijn tot oplossing kan komen, het eenige alternatief een groote militaire actie zou zgn ge weest. De minister verklaarde verder, dat er geen sprake van internationale pressie was geweest. Verder betoogde hij, dat de republiek gesplitst kan wor den. De ontslagaanvrage van den heer de Boer is bij de regeering in beraad. Do hee- ren Verzgl en Posthuma heb ben verklaard op hun benoe ming in de Commissie-Gene raal geen prijs te stellen. De motiveering hiervan is juist binnengekomen. Ook over deze kwestie wordt beraad slaagd. Na de onderteekening van het accoord zal de samen stelling der Commissie-Ge neraal nader worden' beke ken. REPLIEKEN Bij de replieken me kte de heer Schouten op, dal de re- peering te maken had roet een lindende motie. Mede namens de hceren Tilanus, Bierema en Zandt diende liij de volgende mo tie in „Dè Kamer, overleggende, dat de mededeelingen van de\ regeering inzake het tijdstip, waarop zg haar heeft ingelicht omtrent de wijziging van het beleid met betrekking tot Neder- landsch-India, niet bevredi gen, betreurt, dat de re geering niet tijdig mede- deeling van de wijziging in dit beleid heeft gedaan, noch tijdig daaromtrent overleg met de Kamer heeft gezocht." De heer Tilanus, vroeg naar de oneenigheid in de Com. missie-generaal. Dhr, Vonk (P.v.d-V.) verklaarde zfch met de motie.Schoufcen te kunnen vereenigen. De heer Romme (K V.P, verklaarde, dat de minister hem niet duidelijk heeft ge maakt, dat het noodig was de Kamer voor een voldongen feit te plaatsen en betreurde dit feit. jf Hij heeft bezwaren tegen de inhoud en de strekking vatx de motie-Schouten. De heer Romme geeft te kennen, dat hg van de regee ring geen klemmende argu menten om de beslissingen te baseeren heeft gehoord. Het antwoord van dén minister heeft Zandt (S.G.) niet kun nen bevredigen. De heer Joekes (P.v.d.A.) betoogde, dat het onjuist was van gewijzigde regeeringspoli- tiek te spreken. Hij was van meening, dat waar het ontslag van den heer de Boer is aan gevraagd, de Kamer niet op de rede van de ontslagaan vrage mag .aandringen, als de regeering meent, dat dit in het landsbelang noodzakelijk is. Hij meende, dat de Commis sie-Generaal terecht tof on derteekening was gemachtigd. Minister Jonkman ver klaarde, dat er geen sprake was van een ingrijpende wij- ziging in het regeeringsbe- Ieid en ontkende, dat de re geering in baar voorlich- tfngspucht tekort zou zijn geschoten. De minister kan geen mededeelingen doen omtrent de ontslagaanvrage van den heer de Boer. Er waren verschillende omstandigheden die het ons mogelgk maken alles open baar op tafel te leggen. De beraadslagingen werden hiei'na gesloten. Met 55 tegen 26 stem men werd de motie Schou ten verworpen. De vergadering werd ver daagd tot Woensdagmorgen 1 uur. Paaschdagen. Maandag 7 April, 2de Paaschdag, zullen de andere alleen des Zaterdags en des Maandags loopende treinen op het baanvak Vlissingen- Roosendaal niet rgden. Het betreft hier dex tremen die om 9,29 uit Vlissingen en om 12,45 uit Bergen op Zoom vertrekken. In plaats hiervan zullen deze treinen nu op Dinsdag 8 April rijden. De trein die dagelijks om 13.30 uit Roosendaal vertrekt zal op 8 April echter verval len. Typhus ie Goes. Teneinde geen onnoodige on gerustheid te wekken hebben wij volstaan met een sobere berichtgeving over de typhus- explosiie in. het gasthuis te Goes. _Eenige aanvullende be richtgeving is thans nocdig. Doordat vorige week nog en kele patiënten werden opge nomen is het totaal aantal zieken tot ongeveer veertig gestegen. De toestand van de patiënten is over het alge meen goed. Er zijn in het totaal vijf dooden te betreuren onder wie twee verpleegsters van het gasthuis. Men kon ons nog geen inlichtigen ver schaffen over het onderzoek naar de oorzaak dezer typhus, explosie. Concert Gerard Hengeveld Vijftig menschen waren gis teren bijeen in de Luthersche Kerk te Vlissingen om te luisteren naar den pianist Ge rard Hengeveld. Dat is niet. veel en het vormt wel een te. jenstelling met de honderden n de zaal van het Schutters. hof te Goes, waar Hengeveld Maandagmiddag voor leerlin gen van de middelbare scholen enz een jeugdconcert mét toe lichting gaf. Hengeveld gaf daar een pro gramma, dat voor zijn jeug dige gehoor paste en hij be. sprak dat op een aantrekke lijke en begrijpelijke wijze Misschien heeft hij van de volwassen muziekliefhebber een iets te hoogen dunk en zou hij er goed aan doen ook in zijn programma's voor ouderen Iets ;e geven van die muziek, wel. ke zich in eenvoud en beschei denheid aandient als een ver. fris9ching voor de te sterk ge spannen geest Het was waar. lijk wat veel, toen hij gisteren avond te Vlissingen Bach's Italienisches Konzert in F. Schumann's Carnaval de Suite Berga masque van Debussy en Franck's Prélude, Choral et Fugue in één programma sa mendrukte. En nu weten we wel dat het Carnaval een gees tige brok muziek ls, waarbij zeker niet de somber-ernstige gezichten passen, die de mees. te concertbezoekers zich aan gemeten hadden en dat bij de speelschheid van de Suite Bergamasque eerder een glim. lach, dan dichtgeperste lippen hooren, maar maak dat eens duidelijk aan concertbezoekers, die onder het imisicperen nog móeten ontdekken waar ze aan toe zgn En tot slot het mach tige werk van Franck dat ge. weldig wferd gespeeld door Hengeveld, maar dat te zwaar viel in het vermoeide oor Het meest bekooitfe ons nog het grandioos en geestig ge speelde Carnaval van Schu mann en van de toelichting In het program trof ons de op merking over Schumann's strijd tegen virtuositeit omdat een korrel brillante vlr. tuositeit op een concertpro gram zoo'n verademing kan zgn zelfs op een program van den voortreffelijken Gerard Hengeveld. Voor de Z.V.U. brengt dit concert de zekexiieid, dat er nog heel wat werk verzet moet worden om het Vlissingsch pu bliek in grooter getale tot grootere muziekwaardeering er drukker concertbezoek te brengen. Milch ter dood veroordeeld. Milch, eens veldmaarschalk van het Duitsche rijk ls door het -«Amerikaansche gerechts hof te Neurenberg ter dopd veroordeeld. Hij werd beschul digd van misdaden tegen de menschheid. Honger in Duitschland. Een menigte van 40.000 menschen heeft voor het hoofdkwartier van het Brit- sche militaire bestuur in VVup- pertal gedemonstreerd. Uit protest tegen de brood- scliaarschtc, die thans een week duurt, hebben plaatse lijke vakorganisaties ecu al- gemeene staking afgekondigd. Met spandoeken, waarop te gen „honger" geprotesteerd werd, trokken de betoogers door de straten alvorens zij demonstreerden bij het hoofd kwartier. Australische boycot opgeheven. In verband met de Neder- landsch-Indonesische over eenkomst heeft de secretaris van de Australische vak bond voor havenarbeiders, J. Healy verklaard, dat de boycot op Nederlandsche schepen, welke reeds acht tien maanden van kracht is, zou worden opgeheven, on middellijk nadat de overeen komst uiteindelijk zou zijn geratificeerd. „Ik heb met vreugde verno men, dat de overeenkomst tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs, waarbij de In donesische republiek erkend wordt, is onderteekend", aldus de he#r Healy. De ramp op de „Hendrik". Dinsdagmorgen woedde de brand in de staatsmijn Hen drik nog voort. De werkzaam heden van de reddingsploegen die geregeld worden afgelost, worden zeer bemoeilijkt. De ploegen moeten de plaats in de brandende gang benaderen van de kant van de intrek kende lucht. Minister Huysmans heeft Dinsdag een bezoek aan de staatsmijn Hendrik gebracht, evenals de commissaris der Koningin in Limbjirg, mr. dr. F. J. Houben. Dinsdagmiddag omstreeks drie uur was men er in ge slaagd zes slachtoffers van de ramp te bergen, Ir. Wijffels, de inspecteur- generaal der mijnen, heeft de verzekering gegeven, dat de ondergrondsche werkplaatsen, waarin op de Hendrik gewerkt wordt, volkomen veilig zijn Dit jaar 2 paascheieren. Voor Paschen zullen twee eieren per persoon beschik baar worden gesteld. De bon zal reeds in de eerstvolgende bonnenlijst bekend gemaakt worden. Uitsluitend margarine van 13 26 April. In de periode van 2 tot 15 Maart is in het totale vet- rantsoen 125 gram margarine vervangen door eenzelfde hoe veelheid boter voor de houders van een A-, B- of C-kaart. Dit gebeurde in verband met de moeilijkheden in de margarine industrie in verband met de gestremde aanvoer van grond stoffen. In de periode van 1326 April zal ter compensatie 125 gram boter in het vetrant- soen voor de betr<9kken groe pen vervangen worden door eenzelfde hoeveelheid marga rine. Betaling voor Ned. reeders. Te Londen is door den Ned! minister van verkeer en wa terstaat, H. Vos, een overeen komst geteekend, uit hoofde waarvan Engeland aan Ned. 8.500.000 (acht en een half millioen) pond sterling zal be talen van de schuld, ontstaan door het gebruik van Neder landsche koopvaardijschepen gedurende de oorlog. Dit is 80 van de totale vordering. Mr. Dr. A. v. d. Flier. Na een langdurigeziekte Is te Driebergen in de ouderdom van 78 jaar- overleden mr. dr. A. van der Flier, Ned. Herv. Èredikant van 1895 tot 1922. >e ontslapene stond achter eenvolgens te Lemele, Purme- rend, Middelburg en tot aan de opheffing der Ned. Herv. gemeente, te Kleef. De overledene was jaren lang voorzitter van de „Neder landsche vereeniging tot be vordering van de bijenteelt". CHR. GEREF. MEISJES- BOND. De Zeeuwsche afdeeling yan Bond van Chr. Ger. Meis- jesvereenigingen zal 2e Paaschdag a.s. te Biezelinge in algemeene vergadering bijeen komen. In de morgenvergade ring zal de heer J. Spaans van Zierikzee refereeren over: „Het ware zaligmakend geloof" en in de middagvergadering ds. H. v. Leeuwen, Chr. Geref. predikant te Tholen over „Waarom Chr. Gerefor meerd?" De prov. toogdag zal worden opgeluisterd door zang van het koor „Soli Deo Gloria" te Vlissingen. KRIN GVERG ADERING Z.L.M. Lx het Ledel-treater te Oostburg is een drixk bezoch te vergadering gehouden van de kring West Vlaanderen der Z.L.M. De voorzitter, de heer M. de Bruijne bepleitte een herziening der loon- en prijs politiek. De heer L. van Dijk hield een rede over afzet tegen loo- nende prijs en bepleitte sa menwerking en bedrgfsmecha* nisatie in de landbouw. Vervolgens beantwoordde de heer Stam van de wederop bouw boerderijen en tal van wederopbouwvragen. Ook mr. Schlingeman, secre- taris der Z.L.M. beantwoordde vele vragen. Tot slot werd de tentoon stellingsfilm van de Z.L.M. vertoond. - Politieke delinquenten werkzaam op Walcheren. 600 Politieke delinquen ten, die tot nu toe in diver se bewakingskampen wa ren geïnterneerd, zullen op Walcheren tewerk worden gesteld. Zij zullen worden gebruikt voor de opruiming van dood hout en herstelwerkzaamheden aan de duinen. Het ligt verder in de bedoeling hen ook over eenige maanden beschikbaar te stellen voor oogstwerkzaam- heden. De kampen big Domburg en Rammelcens, oorspronkelijk bestemd voor de huisvesting van wederopbouwarbeiders, zijn voor hen ingericht. De politieke delinquenten zullen, onder de directie van Landbouwherstel werken, ter wijl de uitvoering van het werk bij de Nederlandsche Hei demaatschappij berust. Hervatting veerdienst Zijpe Numansdorp. De veerdienst ZijpeNu* mansdorphaven, die geduren- de vorstperiode eenmaal per dag werd uitgevoerd, wordt volgens de geldige win- terdienst regeling van Maan dag af weer twee maal per dag gevaren. Middelburg Hersengymnastiek voor personeelsvereenigingen. Maandagavond werd in het Schuttershof te Middelburg onder zeer groote belangstel ling een hersengymnastiek- match gehouden tusschen tien tallen van de Raad van Ar beid, het Gewestelijk Arbeids bureau. de Directe. Belastin gen, Vitrite Works, Rijksver keersinspectie. P.T.T. en P. Z.E.M. Onder levendige be langstelling van de zeer tal rijke aanwezigen werden de vragen op de deelemers afge vuurd. Er waren moeilijke en gemakkelijke vragen, waarbij het opvallend was, dat soms zeer moeilijke vlot beantwoord werden en men op zeer ge makkelijke vaak het antwoord schuldig bleef. De uitslagen van de eerste ronde luiden (in punten waardeerd)Arbeidsbureau— Vitrite Works 54: P.Z.E.M. —Raad van Arbeid 43 Dir. BelastingenR.V.I. 6 Bij de demi-finale won de P.Z.E.M. van de Belastingen (214 2) en P.T.T. van het Arbeidsbureau (33%). De P.T.T. won tenslotte de finale van de P.Z.E.M. (2—1). De ?erste prijs; een enveloppe met inhoud, ging dus naar de Posterijen, terwijl de tweede nrijs, een bloemenmand, door de P.Z.E.M, en de derde prijs 'wee flesschen wijn, door he*" Arbeidsbureau in ontvangst ;enomen werd. UITVOERING „EXCELSIOR" Zaterdagavond heeft de rnu- ziekvereeniging „Excelsior"' in het Schuttershof een druk be zochte uitvoering gegeven Der gewoonte getrouw werd aangevangen met een concert van zorgvuldig gekozen mu ziek, die onder leiding van den heer J. J. van Soelen, op ver dienstelijke wijze ten gelxoore werd gebracht. Ook de aan trekkelijke operette-fragmen ten. die op voortreffelijke wijze werden vertolkt, hadden veel succes. Na de pauze zorgde 't Over- ichotje, voor een wel zeer op de lachspieren afgestemd ca baret program, waarna, een druk en gezellig bal met mu ziek van de Babytonband het sluitstuk vormde. INTREDE DS. RIJKSEX. Zondag 30 Maart a.s. zal 's middags om 3 uur in de kerk aan de Langedelft, ds. G. Rijksen, uit Ede, zij in trede doen bij de Chr. Geref. kerk te Middelburg, 's Mor gens om 10 uur zal ds. Rijsen door Prof. Wisse worden be vestigd. Vlissifigen VERGADERING GEMEENSCHAPPELIJK BELANG. Maandagavond vergaderde in Vlissingen de Middenstands- vereeniging „Gemeenschappe lijk Belang". Inplaats van den heer P. Ventevogel werd de heer C. Plasse als secretaris van de vereeniging gekozen. De regeling van de Winkel sluiting zal aan de Midden standscentrale worden overge laten. De voorzitter, de heer J. Visser, sloot de vergadering, ADVIES-BUREAU VAN DE PARTIJ VAN DE ARBEID. In de na-oorlogsche tijd heb ben tal van menschen te kam pen met moeilijkheden en pro blemen van zeer verscheidene aard. Het komt vaak voor, dat zij niet y/eten tot welke instantie zich te wenden. Dik wijls gebeurt het ook, dat men door onkunde en andere oorza. ken niet in staat is zijn rech ten op bepaalde zaken tot gel ding te brengen Op deze over wegingen en mede door het feit. dat de band tusschen de leden van de gemeenteraad en de bevolking momenteel zeker niet voldoende kan worden genoemd, is de afd, Vlissingen van de Partij van de Arbeid er toe overgegaan een instan tie in het leven te roepen, tot welke iedere ingezetene van Vlissingen zich kan wenden, indien hij of zij advies van noo- ae heeft, hetzij van persoon lijke aard, hetzij waar het za ken van algemeen belang be treft. Het advies-bureau, waarin o.m. de leden van de raadsfractie van de P. v. d A. zitting hebben, stelt zich ten doel, de oplossing van de moeilijkheden en de proble men. waarmede de advies vragers te maken hebben, to helpen bevorderen. CURSUS NIEUWE SPELLING. De cursus in de nieuwe spelling van de Z.V.U. zal in Vlissingen xxiet op Vrijdag avonden, maar op Woensdag avonden worden gegeven, to beginnen Woensdag 2 April. Nieuw- en St. Joosland JUBILEUM O.N.D.A. Donderdag 27 Maart a.s. be staat de muziekvereeniging O.N.D.A. te Nieuw- en St. Joosland 40 jaar. Hoewel de eigenlijke herdenking zal wor den gevierd op Zaterdag 28 Juni met een te organiseeren festival, waar de Zeeuwsche Bond van Harmonie- en Fan farekorpsen bereids toestem ming voor verleende, hoopt de jubilaresse toch Donderdag avond a.s. een muzikale rond wandeling door het dorp te ma ken. Oostkapelle OUDERAVOND. Vrijdagavond werd een ouderavond gehouden van dé openbare lagere school te Oostkapelle. Het hoofd der school, de heer A C. van Dij- ke, opende deze bijeenkomst. Hierna werd het werk der leerlingen bezichtigd, waarna een verkiezing voor leden der commissie werd gehouden. AL le leden traden af. Gekozen werden de heeren W. Mesu, L. Jobse, A. Bimmel, P de Voogd en W. v. d. Woestijne. Vervolgens werd naar het Vereenigingsgebouw gegaan, waar de kinderen* stonden te wachten om de verdere avond te vullen met voordrachten, samenspraken en zingen. Een lid der oudercommissie dankte namens alle ouders voor hetgeen ze deze avond gezien en gehoord hadden, waarna het hoofd der school deze goed bezochte ouder avond sloot. JAARFEEST Donderdagavond had in het .Vereenigingsgebouw het 12e jaarfeest der Chr. Zangver- eeniging „Sursum Corda" plaats, onder voorzitterschap van den heer L. Wondergem. De avond werd doorgebracht met voordrachten, samenspra ken en een tooneelstuk „On der Duitsche bezetting", dat op vlotte wijze werd opge voerd en bij .de aanwezigen zeer in de smaak viel. Na een kort slotwoord ein digde ds. Deenik met dankge bed. Arnemuiden OUDERAVOND. Vrijdag werd door de open bare lagere school te Arne muiden een ouderavond gehou den ln het Vereenigingsge bouw. Een inleiding werd gehouden door het hoofd der school, die een strenge critiek gaf op de ongeoorloofde verzuimen, en de voorwaarden voor het ver- leenen van landbouwverlof on, der de loupe nam. Verder sprak de voorzitter van de oudercommissie. de heer H. Bliek, over: „Welke school kiest gij voor tiw kin deren", en de heer Gerritse over „Lichamelijke opvoeding". De inleidingen werden afge wisseld door zang en declama tie van eenige leerlingen van de hoogste klassen, terwijl tot slot een paar onderwijs filmen werden vertoond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2