PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Linggadjati werd geteekend Teheran, Jalta en Potsdam Vandaagi Drie zwarte krijgers terechtgesteld Grooi vuurwerk op hei Koningsplein Middelburg wordt een ideale woonstad 190e Jaargang - Nr. 72 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vllssingen. Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 26 Mrt. '47 ABONNEMENTSPRIJS i 25 cent per week3.20 per kwartaal franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver tentie 2.—. Bureau^gevestigd te Vllsslngen^Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg t Locdensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924 Goes; Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg Gra tam astraat 3. telefoon 102 Terneuren Brouwerijstraat 2. Postrekening or. 359300 P.Z.C., Middelburg. Het wereldgebeuren Tekst van de overeenkomsten bekend gemaakt Duitsche vloot zou verdeeld 'worden. Maandag is de regeering van de Ver. Staten overgegaan tot de met veel tamtam aange kondigde publicatie van de volledige tekst van de over eenkomsten van Teheran, Jal ta en Potsdam. In deze drie plaatsen kwamen in de perio de van 1943 tot 1946 de Groo te Drie bijeen om de proble men te bespreken, die uit de oorlog voortvloeiden. Zoowel in het Britsche Lagerhuis als in het Amerikaansche congres is er herhaalde malen op aan gedrongen de toen genomen beslissingen volledig bekend te maken, vooral sinds Molotov onlangs een geheim protocol over de Duitsche herstelbeta lingen publiceerde. Van de meeste geheime clausules is de inhoud in de loop der maan den wel openbaar geworden, hetzij door verklaringen van president Roosevelt en presi dent Truman in persconferen ties, hetzij op andere officieele wijze, doch de eigenlijke tek sten waren nog niet gepubli ceerd. Sensationeele onthullingen heeft het openbaar maken er van niet gebracht. Alleen de overeenkomst van Potsdam be vat bepalingen, die volgens functionarissen nog niet eer der bekend waren, o.a. para grafen over de verdeeling van de Duitsche marine. In de eer ste werd overeengekomen: De totale sterkte van de Duitsche marine, met inbegrip van schepen, die in aanbouw jzijri of hersteld worden, zal 'gelijkelijk worden verdeeld onder de Sowjet-Unie, de Ver. Staten en het Vereenigd Ko ninkrijk. In de derde: Het grootste deel wan de Duitsche duikbooten zal tot zinken worden gebracht. Slechts 30 duikbooten zullen bewaard blijven en eveneens gelijkelijk worden verdeeld voor experimenteele en techni sche doeleinden. Een andere nog niet gepu bliceerde clausule van het pro tocol van Potsdam, slaat op de engten van de Zwarte Zee. De drie regeeringen erkenden, dat de conventie van Montreux over deze engten herzien diende te worden, daar zij niet in de huidige omstandigheden voorzag. Overeengekomen werd, dat de drie regeeringen door directe besprekingen zich in verbinding zouden stellen met de Turksche regeering. Finsch-Russisch bondgenootschap De Londensche correspon dent van het Schotsche blad „Scotsman" verneemt, dat Fin land en de Sowjet-Unie waar schijnlijk een bondgenootschap zullen sluiten na de ratificatie van het Finsche vredesverdrag. Koningskwestie niet opgelost. De'Belgische regeerïngsverklaring. ^Gistermiddag heeft de Belgi sche eerste minister Spaak in de Senaat de regeeringsverkla- ring voorgelezen. Naar de heer Spaak mede deelde kon over de konings kwestie tusschen de Belgische socialistische party en de Ka tholieke volkspartij geen fun- damenteele overeenstemming worden bereikt. De regeering stelt er prijs op het werk der financieele sanee ring te voltooien en de sedert de bevrijding toegepaste munt- politiek onverzwakt voort te zetten. Verschillende belastingen zul len worden herzien. De regee ring erkent, met de overgroote meerderheid der Belgen, dat de belastingen het initiatief niet mogen dooden. De Belgische regeering m,eent verder, dat het'statuut van de nationale bank van Bel gië herzien dient te worden, zonder te willen overgaan tot nationaliseering van deze in stelling. t Guerilla In Italië? Het Milaneesche blad B Tem po meldt, dat Grieksdie, Alba- neesche, Joegoslavische en Bul- gaarsche guerillastrijders on der bevel van Russische offi cieren gereed zouden staan, ac ties te ondernemen op Itali- aansch gebied, grenzend aan Joego-Slavië. In de Joegoslavi sche zóne van Venezia Guilla zou een bijeenkomst gehouden z\jn, tijdens welke een Joego- s'avisch legeraanvoerder richt lijnen voor militaire operaties gegeven «ou heW>*w. Men weet, dat voor de Darda- nellen-kwestie sindsdien geen enkele oplossing werd gevon den. Belangwekkend is ook een document, dat in 1943 te Te heran door Stalin, Churchill en Roosevelt werd geteekend. Uit dit document blijkt, dat oorspronkelijk was besloten, dat D.-Day, de dag van de in vasie in Frankrijk, in Mei en niet in Juni zou plaats vinden. De betrokken staven zouden een plan ontwerpen om de vij and met betrekking tot deze operaties te misleiden. Men was het er voorts over eens, dat het van militair standpunt wenschelijk was, dat Turkije voor het eind van het jaar aan de zijde van de geal lieerden in de oorlog zou ko men. De hulpverleenlng aan Griekenland en Turkije. Dure rede van Clayton. De Amerikaansche ministers Acheson en Clayton hebben voor de derde maal in het congres het doel van de voor gestelde hulpverleening aan Griekenland en Turkije uiteen gezet. Van de 300 millioen dollar voor Griekenland zal ongeveer de helft besteed worden voor de ammunitie, uitrusting voor de Grieksche troepen enz., op dat doeltreffend tegen de guerillastrftders kan worden opgetreden. Op een vraag van Claude Pepper, af het Turksche leger „waakzaam" gehouden werd tegen eenig ander land dan de Sowjet-Unie, antwoordde Acheson: „Ik weet geen an der land, dat een mogelijke aanvaller van Turkije zou kunnen zijn". Senator Mundt noemde Clayton's verklaring „de duurste rede in de wereldge schiedenis", omdat hij slechts 300 woorden aan Turkije be steed had, hetgeen bjj een ver zoek om 100 millioen dollar 33.333 dollar per woord be- teekent. „Laat mrj u geluk- wenschen", aldus Mundt. Na dat het gelach bedaard was, antwoordde Clayton: „Ik heb natuurlijk niet alle woorden gebruikt, die aan dit onder werp gewijd zouden kunnen worden". Izwpstia over het Roergebied. Moskou heeft aanhalingen gedaan uit een artikel in de Izwestja over het Roergebied.- waarin beweerd wordt, dat „de fascistische industrie-magna ten, die zooals voorheen in het Roergebied de baas spelen, de steenkoolproductie saboteeren om hun wil te kunnen opleg gen aan de landen, die\ afhan kelijk zijn van de steenkool ea de industrie van het Roerge bied". Het blad zegt*dat Bevin zich kantte tegen het Sowjet-Rus- sisch voorstel voor èen vier- mogendheden-contröle over het Roergebied op grond van de overweging, dat het Roerge bied niet verschilt van eenig ander deel van Duitschland. Na Paschen minder vleesch. De vleesch voorziening van Nederland op de tegenwoordi ge voet steunt slechts ten deele op binnenlandsche pro ductie. Daarnaast moet een belangrijke hoeveelheid vleesch uit invofer verkregen worden. Uit een vermindering van de vleeschaankoopen in het bui tenland vloeien dan ook ge volgen voort voor het vleesch- rantsoen. De extra verstrekking van 100 gram per veertien dagen aan verbruikers van vjjf jaar en ouder zal na Paschen dus bij de bonaan wijzing voor de periode van 14 tot 26 April a-s. komen te vervallen, zoodat het vleeschrantsoen dan weer 200 gram per week zal zijn- Getracht zal worden uit een met behulp van import van vee gevormde voorraad vleesch en nog eenige Ioopende im- uort van vee uit Denemarken het basisrantsoen van 200 gr. uer week voorloopig te hand haven. Wanneer echter in de zomer het aanbod van slacht vee in het binnenland terug loopt een jaarlijks terug- keeirend normaal verschijnsel zal in die tijd met verlaging van het rantsoen tot 150 gr. per week rekening moeten worden gehouden. Chr. Boeren- en Tuin-ders- bond protesteerde. TELEGRAM AAN MINISTER MANSHOLT. Het hoofdbestuur van de Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland heeft een tele gram gezonden aan den mi nister van landbouw, visscherij en voedselvoorziening, waarin dat hoofdbestuur met de mees te ernst protesteert tegen de nu door de regeering gevolgde loon- en prijspolitiek inzake land- en tuinbouw. ...is het 350 jaar gele den, dat de Spanjaarden een aanslag pleegden op Steenwijk, welke aan slag evenwel op een mis lukking uitliep; is het 120 jaar gele den, dat Ludwig von Beethoven overleed. De prinsesjes op de ski. Ondanks het voorjaarsach tige warme weer, kan er in de omstreken van Zermatt nog heerlijk worden geskied. Zoowel Prins Bernhard als de beide prinsesjes maken ruimschoots van deze gelegen heid gebruik. De skitochten worden elke dag langer en Maandag hebben de prinsesjes een tocht van zes kilometer gemaakt van de Görnergraf naar Zermatt, een hoogtever schil van 1500 meter. Bij haar terugkomst in het hotel ver telde Beatrix, dat zij tijdens de tocht „maar" vier maal was gevallen. De aflevering van brandstoffen. Li verband met verschillen de klachten ÖVer de verdeeling der brandstoffen over de han delaren door het Rijkskolenbu- reau, waarbij sommige hande laren in den lande bevoordeeld schenen te worden boven an dere, is een commissie van on derzoek ingesteld. Het gaat natuurlijk niet aan, dat sommige handelaren reeds twee of zelfs drie eenheden van de laatste bonaanwijzing zouden kunnen honoreeren, terwijl andere nog niet eens voldoende hebben om iedere klant klant de eerste eenheid te leveren. Een geruchtmakende zaak. Drie van de 8 Westafrika nen, die 1 December 1944 wegens ritueele moord ter dood waren veroordeeld, zijn enkele uren nadat hun exe cutie voor de zevende maal was uitgesteld,- opgehangen. De zwarte krijgers zijn de overblijvenden van de acht die in 1945 werden schuldig bevon den aan het doodranselen van het onderhoofd Akyah Mensah. Twee verkregen gratie en één stierf aan natuurlijke oorza ken. Hun verdediging was dat zij van de geest van het op perhoofd Sir Ofori Atta op dracht hadden gekregen om iemand dood te slaan „hem waardig", om hem te vergezel len op zijn reis naar geene zijde. De zaak verkreeg groote pu bliciteit in de wereld toen op drie Maart parlementsleden op een* stormachtige zitting, geleid door Winston Churchill, be weerden dat de veroordeelden vier maal naar de plaats wa ren gebracht waai' zij geëxecu teerd zouden worden en dat de executie vier maal was uitge steld. Dat, zeide Churchill, was te gen de fundamenteele princl pes van het Britsche recht en de mannen behoorden gratie te verkrijgen. Er werden tegen gratie echter officieele bezwa ren ingebracht, waarbij werd aangevoerd dat indien de moordenaars niet geëxecuteerd werden, de inboorlingen zou den gelooven dat juju krach tiger was dar de Britsche ju stitie, hetgeen tot ongeregeld heden zou kunnen leiden. Tante Bertha was gewapend. Door de fiscale recherche is in samenwerking, met de re chercheurs, die met het onder zoek inzake de affaire „Tante Bertha" belast zrjn, een huis zoeking gedaan in de woning van mevr. B. M.-van der H.-K. aan de Mecklenburglaan te Rotterdam. Zy ontdekten in een gehei me bergplaats een compleet wapenarsenaal, bevattende ex plosieve stoffen, stenguns en zelfs karabijnen, een loopgraaf mortier en een instrument om gebouwen op te blazen. De in de illegale wereld als „Tante Bertha" bekend staan de mevr. B. M. van der H.-K. werd medio Maart door de P.R.A. gearresteerd. Vele personen zouden mede plichtig zijn. Prof. Schermerhorn leidde de bijeenkomst. Dankdienst, bidstond en hoogmis. Onmiddellijk Maandagmorgen en Maan dagmiddag is door de com missie-generaal tezamen met de Indonesische dele gatie het protocol vastge steld voor de onderteeke- ning der Linggadjati-over- eenkomst. Behalve, de heeren Scher merhorn en van Polk waren aanwezig dr. Koets, directeur van het kabinet van den G. G., Verboeket, algemeen se cretaris en mr. Sanders, se cretaris der commissie-gene raal. De republiek werd vertegen woordigd door de heeren Roem en Soesanto. Sjahrir was niet aanwezig. By de onderteekening op Dinsdagmiddag te 17 uur 30 zouden ongeveer 70 Neder landsche, republikeinsche en buitenlandsche genoodigden aanwgzig zijn. na de onder teekening zal prof. Schermer horn het woord voe ren. Na hem spreken de heeren Sjah rir en van Mook. De ondertee kening vindt plaats in de troonzaal van het paleis aan het Rijswijk, zij geschiedt door 't plaatsen van de naam onder de volgende verklaring: „Heden, de 25e Maart, is deze overeenkomst, met inachtneming door beide eartijen van de daarop e trekking hebbende tus schen de delegaties gewis selde en ais bijlagen aan deze overeenkomst toege voegde brieven en nota's, laatsteiyk van 15 en 24 Maart, door de daartoe ge machtigde delegaties na mens de regeeringen van het koninkrijk der Neder landen en de republiek In donesia onderteekend. Van deze overeenkomst zijn vier exemplaren in de Neder- landsche taal en vier exem plaren in de Indonesische taal onderteekend". Na de onderteëkening bege ven de gasten zich JT!oor de tuin van het paleis aan het Rijswijk naar het paleis aan het Koningsplein, waar dr. van Mook recipieert te 18 uur 30. De gasten, onder wie de republikeinsche delegatie, aar»- schouwen vervolgens hét groote vuurwerk, dat afgesto ken wordt op het Konings plein. Aneta seint nader uit Ba tavia, Op het vastgestelde uur had de onderteekening plaats, die aan Nederlandsche zijde verricht werd door prof. Schermerhorn, dr. van Mook en den heer van Poll, aan In donesische zijde door Sjahrir, mr. Roem, mr. Soesanto en dr. Gani. Er waren talrijke genoo digden aanwezig. De plannen in vergevorderd stadium. Schoonheid keert terug. Nergens in het land heeft de toekomst er triester uitgezien in die vreugdevolle dagen na de bevrijding dan op Walche ren en in Middelburg. De totale oorlog heeft de eens zoo trot- sche en schoone stad, centrum van het geestelijke en cultu- reele leven in de provincie, zwaarder gehavend dan eenige andere stad van dezelfde groot te in Nederland. Het Duitsche bombardement veranderde 253 woonhuizen, 197 winkels, 25 hotels en café's, 22 banken en kantoorgebou wen, 76 industrieele bedrijven en als grootste ramp het mee- rendeel van Middelburg's on volprezen oude gebouwen, jaar lijks door duizenden vreemde lingen bewonderd, in puin, terwijl het water en de artil leriebeschieting nog eens 100 woningen verwoestte, 300 zwaar en 1000 minder zwaar beschadigde. Slechts 710 van de 5500 woningen in de hoofd stad waren gespaard gebleven, waarlijk een trieste balans... Het gemeentebestuur be raadde zich reeds in de eerste dagen van de bevrijding op plannen voor de toekomst. Er werd uiteindelijk een plan tot herstel en herbouw geboren, dat naar men hoopt in de periode van 1945 tot 1960 uitvoerbaar zal zijn. Om aan deze plannen zoo veel mogelijk bekendheid te ge ven heeft men ze thans ont vouwd in een handige, goed verzorgde brochure, geschreven door G. Ballintijn, ivaaraan wij hieronder eenige büzonder- heden ontleenen. CULTUREEL- EN WOONCENTRUM. Rondom het oude centrum heeft men zich nieuwe woon wijken gedacht, die ondanks karakteristieke verscheiden heid zullen harmonieeren met het landschap. De voornaam ste wijk komt tusschen Bree- weg en Nieuwe Vlissingsche weg en zal uit arbeiders- en middenstandswoningen be staan. De wederopbouw van de bin nenstad, zöo belangrijk met het oog op de woningnood, zal cir ca 5 jaar vergen. Vrijwel alle opengevallen terreinen hebben reeds een bestemming, terwijl de bouwplannen klaar liggen. Gedurende de oorlog werd een honderdtal woningen her bouwd. Op 't Zand verrezen 160. nieuwe woningen, die echter geleden hebben van 't granaat- vuur. Er werd verder de bouw voorbereid van 94 arbeiders- en 116 middenstandswoningen. Voorts zijn er plannen om in aansluiting on deze complexen 500 woningen te bouwen tus schen Nieuwe Vlissingsche weg en Lageweg, die in 1960 ge reed zijn. Op het terrein van de Griffioen komen 180, tus schen Nadorstweg en Veersche weg 160 nieuwe panden. De plannen voor herbouw van het stadhuis worden lang zaam maar zeker afgewerkt; men hoopt omstreeks 1960 de oude glorie van dit Gothische bouwwerk hersteld te hebben. Ook het herstel van de Abdij gebouwen, de Koorkerk en de Nieuwe Kerk vindt voortgang, ook al gaat dit niet in het ge- wenschte tempo. Men heeft echter het vertrouwen, dat de ze gebouwen, evenals dë,l Lange Jan, kort na 1950 althaifs hun uiterlijke schoonheid herwon nen 'zullen hebben. Aan Bachten Steene zal wel licht dit jaar begonnen kunnen worden met de bouw van de nieuwe R.K. Kerk en in 1948 met het bouwen van een Gere formeerde Kerk aan 't Zand. Binnen afzienbare tijd hoopt de Prov. Bibliotheek te herbou wen met de oude, monumen tale gevel. Wat de scholen betreft, kan medegedeeld worden, dat aan de Dam een ULO-school voor meisjes zal komen, de RHBS een nieuw voorgebouw krijgt, aan Bachten Steene een RK school zal worden gebouwd met een nieuw Zusterhuis en èen kleuterschool. Plannen lig gen verder gereed voor een nieuw gymnastieklokaal aan Bachten Steene, een lagere school aan 't Zand en een la gere land- en tuinbouwschool. Tenslotte zijn er plannen voor het bouwen van een nieu we brandweergarage aan de geprojecteerde breede uitvals weg nnar DfiTnfiurw ter""1'! men overweegt het politiebu reau te verbouwen. De Stads- schuur wordt eveneens ver bouwd. Er bestaat een kans, dat het prachtige particuliere huis De Steenrotse door de eigenaresse, de ver. „Hendrik de Keyser", zal worden her bouwd. SPORTTERREINEN EN PLANTSOENEN. Middelburg zou geen aan trekkelijke woonstad zijn, wan neer niet tevens werd zorg gedragen voor goede sportter reinen en plantsoenen. Over de herbeplanting van de bolwer ken schreven wy reeds uitvoe rig. Breede banen van groen zullen de woonwijken fleuriger maken. Met de aanleg van een ruim stadspark nabij de Na dorstweg wordt in het volgen de jaar een begin gemaakt. De begraafplaats wordt aanzien lijk uitgebreid eh van passen de beplanting voorzien. Aan de Nadorstweg is tevens een groot complex van sport velden geprojecteerd; oefen- velden zijn ontworpen in drie andere_ stadsgedeelten. Voor de inrichting van een modern zwembad denkt men aan het terrein achter de melkfabriek, waar wellicht ook speelweiden voor de jeugd worden aange legd. uit deze summiere gegevens blijkt overduidelijk, dat Middel burg, wanneer alle plannen van gemeentebestuur en particulie ren werkelijkheid zullen zijn geworden, een ideale woonstad zal zijn, doch daarnaast een stad, die niets aan schilder achtigheid en schoonheid heeft ingeboet, een stad waar wel vaart heerscht, een roos in de rijke tuin van N^d^rland, Wal- HET GROOTE OOGENBLIK. Volgens het door beide dele gaties getroffen gemeenschap, peüjk besluit was er geen voorzitter voor deze plechtige bijeenkomstde 18de bijeen komst van de delegaties. Prof. Schermerhorn stond echter op, zeggend: „Laten wij beginnen met de onderteekening van de documenten". Aan het hoofd van d^ lange tafel zat prof. Schermerhorn met Sjahrir aan zijn rechterhand en daar naast dr. van Mook en mr. Soesanto. Aan de linkerhand van prof. Schermerhorn zaten mr. Roem, de heer van Poll en ar. Gani, terwijl de secretaris sen mr. Boediardjo en dr. San. ders, aan de andere kant van de tafel zaten. Er was een moment van gespannen stilte, toen prof. Schermerhorn het document begon te teekenen. De onderteekening geschiedde met twee gouden pennen, èen geschenk van dr. van Mook aan de voorzitters der beide delegaties. PROF. SCHERMERHORN. Na de onderteekening sprak prof. Schermerhorn een rede uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Dit is een plechtig oogen- blik in de geschiedenis van twee volkeren en een dat tegelijkertyd van groote be- teekenis is, omdat het de be zegeling brengt van de defi nitieve keuze van de weg, welke beide wenscheni te gaan, namelijk de weg van vreedzame samenwerking op grond van vrijwilligheid, Spr. wees op hetgeen in het verleden ergernis en ellende baarde en zeide, dat beide de legaties innig verheugd waren. Na herinnerd te hebben aan de koninklijke rede van 7 Dec. 1942, constateerde de heer Schermerhorn, dat ook nu de geschiedenis niet stil staat. Ook in de blijvende samen werking tusschen Nederland en Indonesië zal ontwikkeling komen en ruimte komen voor vormen van hooger orde. Indonesië heeft een groote sprong gemaakt, zoo groot, dat eenige voorzichtigheid aan de zijde van de nieuwe staatkun dige organisatie raadzaam moet wordeh geacht. Zich richtend tot de leden van de Indonesische delegatie, zei de heer Schermerhorn: „Er is een geweldige taak voor u weggelegd. Het gaat niet om formules, maar boven al om de vraag of men bereid is elkaar eenig crediet te ge ven. Dat'geldt niet alleen voor hen, die verantwoordelijk zijn, maar bovenal voor de volke ren". Spr. eindigde met er op te vvijzen, dat dit de eenige weg is nu wrj aan dit brooze begin staan, dat een onverwoestbaar geloof vergt van allen. SJAHRIR SPREEKT. Minister president Sjahrir zeide o.m.: Groot is nog de onzeker heid, scherp ~.yn nog de twy- fe! en het wantrouwen ten opzichte van deze belangrij ke gebeurtenis Nog altyd staan onze stry- ders tegenover de zonen van Nederland met geweren en ander moordtuig In de hand, elkaar beschouwend als een bedreiging voor zichzelf, als levens, die verdwijnen moe ten, als vijanden, die vernie tigd moeten worden. Scherp is nog de haat, duister en bewolkt is de lucht in dit eens zoo schoo ne land. Spr. wees daarna op de tee kenen van verheldering en ontspanning, die zich reeds voordoen. De overeenkomst, die wy nu teekenen, aldus Sjahrir, wil een eerste stap zijn om ons te bevrijden uit de benauwenis, om de duisternis te verdrijven en licht en zuiverheid te doen terugkeeren. In Indonesia ont steken wij een fakkel, klein slechts, een fakkel van men- schelijkheid en redelijkheid. La ten wij zorgen dat de fakkel blijft branden met steeds hel derder vlam. REDE DR. H. J. VAN MOOK. Dr. H. J. van Mook consta teerde in zijn rede, dat de oor log de beide volkeren van de vrije wereld isoleerde. Boven dien werd in Ned. Indië een geheele bevolkingsgroep ge ïsoleerd en aan een opsluiting onderworpen, die iedere be schrijving tart. Ieder volk moest zgn eigen baan vinden totdat de over winning was behaald. De geschiedenis na de 15e Augustus 1945 heeft het ons niet gemakkelijk gemaakt. Toch hebben de achterliggen de maanden niet uitsluitend tegenspoed en duisternis ge bracht. Aan Nederlandsche kant is een prijzenswaardige zelfbe- heersching aan de dag gelegd. Aan Indonesische zijde zag men voor en na het verlangen De handdruk. Nadat de onderteeke ning van het Linggadja- ti-verdrag had plaats ge vonden, stond Dr. P. J. A. Idenburg op en druk te dr. Gani, die vlak bij hem zat, de hand. Daar na complimenteerden de leden der Indonesische en Nederlandsche dele gaties elkander onder ling. naar samenwerking door. de stellingen heenbreken. Nu is het dan zoo ver, dat twee vol keren de eerste grondslag heb ben gelegd voor een geza menlijk verder gaan als gelijk ken. Er is baast by het ver- werkeiyken van dit ver drag, want het land is arm en het snakt naar herstel. Er kan nu een einde komen aan alle locale twisten en plaatselijke strijd. Van vandaag af kunnen en moeten openbare ^tin- gen aan beide kanten de toon van wantrouwen, ver-< dachtmaking en vijandschap laten varen. De tyd van vriendschap en samenwer king is aangebroken. De lange en moeilijke maanden tuuschen Linggadjati en vandaag hebben een zwa re wissel getrokken op ons geduld en onze geestdrift. Laat óns met overtuiging en vertrouwen het werk van de vrede beginnen. DE RECEPTIE. De genoodigden verlieten de troonzaal en begaven zich naar de speciaal voor deze ge legenheid versierde tuinen, waar een zee van licht de weg opvroolijkte, diie naar dat ge deelte van het paleis leidde, waar dr. van Möok en zijn echtgenoote een receptie ga ven, waaraan door vele Ne derlanders, Indonesiërs, bui tenlandsche consuls etc. werd deelgenomen. In Batavia waren op ver scheiden plaatsen vlaggen uit gestoken, soms de Indonesi sche rood-witte vlag van deur tot deur naast het Nederland sche rood-wit-blauw. Bij het vallen van de duisternis de plechtigheid begon tegen schemertijd te Batavia kwam Batavia langzamerhand in feestelijke atmosfeer, welke begon met vuurwerk en „sla- matans" (Indische feestelijke maaltijden), welke in de open lucht op verscheidene pleinen en in parken te Batavia voor 25,000 personen gehouden wer den en die door de Nederland sche en Indonesische gemeen teraden gezamenlijk waren aangeboden. Groot vermaak veroorzaak ten de Nederlandsche wnd. burgemeester van Batavia, drs. A. Th. Bogaardt. en de Indo nesische burgemeester, Soe- wirjo, toen zij 1000 k.g. Ne derlandsche centen met een totale waarde van vijftienhon derd Nederlandseh-Indische guldens, tusschen de bevolking op het Koningsplein wierpen. LORD KILLEARN. Na het teekenen van de overeenkomst werd door de beide delegaties gemeenschap pelijk het volgende telegram naar lord Killearn gezonden: „De Nederlandsche en Indone sische delegaties wenschea u er in kennis van te stellen, dat heden. 25 Maart om 17 u. 30 (Indische tijd), de overeen komst van Ljnggadjati, welke op 15 November 1946 werd geparafeerd, geteekend is. Op dit historische moment, waar op de vriendschap tusschen de volkeren van Nederland en In donesië plechtig is bevestigd, wenschen de delegaties ge meenschappelijk u haar waar deering te doen toekomen voor de belangrijke bijdrage, welke u gegeven heeft' tot de ver zoening welke thans haar re sultaat heeft gehad in de ves tiging van een sterke basis voor de duurzame samenwer king tusschen de volkeren van Nederland en Indonesië". Lord Killearn heeft aan de Nederlandsche en Indonesische delegaties zijn felicitaties en goede wenschen doen toeko men. „Niemand hoopt vuriger dan het Britsche volk, dat met deze overeenkomst een nieuw tijdperk van vriendschap, voorspoed en geluk voor bei de partijen moge aanvangen"* zoo seinde hij. DE VOORTZETTING. Naar Aneta verneemt, zullen de besprekingen tus schen de Nederlandsche en Indonesische delegaties over de tenuitvoerlegging van de overeenkomst van Lingga djati een aanvang nemen op Donderdag 27 Maart a.s. 14-DAAGSCHE DIENST ANTWERPEN EN ROTTERDAM. De president van de Moel- ler Steamhip Company die de Maersk lijn exploiteert, heeft verklaard, dat de Haersk fijn op 2 Mei een halfmaandeliik- sche dienst gaat openen tiis- schen Antwerpen, Rotterdam, Rouaan, New York en Phila delphia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1