Wijzigde de Regeering haar Indisch beleid? UIT DE PROVINCIE Proefvelden zullen worden aangelegd Aanklacht wegens beleediging der N.S.B. ingediend Zeeuwsch-Vlaanderen Tholen. Schouwen en Duireland Marineman was door en door „fout" TWEEDE KAMER Waarom geen overleg met de Kamer vóór de onderteekening De Tweede Kamer heeft Dinsdagmiddag een aanvang gemaakt met de beraadslaging over de verklaring van den Minister van Overzcesche Ge- biedsdeelen, omtrent de verde re ontwikkeling van de poli tieke onderhandelingen met de vertegenwoordigers der repu bliek Indonesië. Alle tribunes en loges waren gevuld. Tien fninlsters waren aanwezig. De beraadslagingen werden geopend door den heer Schou ten (A.R.), die betoogde dat Minister Jonkman zijn verkla ring veel te laat heeft afge legd. Opnieuw heeft de regee ring de gelegenheid voorbij la ten gaan om te toonen, dat het haar ernst is de volksver tegenwoordiging tijdig in te lichten. Vervolgens geeft de heer Schouten te kennen, dat hij een ingrijpende wijziging in het beleid der regeering con stateert. Wat nu is geschied, is niet overeenstemming met de uiteenzettingen van de regee ring en met de in die uiteen zettingen verwerkte besluiten. De regeering acht de toelich ting van de C.-G. enz. verbin dend voor zich zelf. De ande re partij erkent, dat de Ned. Reg. de toelichting als verbin dend aanvaardt, maar de dele gatie der republiek aanvaardt die binding niet. De onderteekening gaat in tegen het resultaat van het overleg tusschen regeering en volksvertegenwoordiging. Of hij wil toelaten, dat de regeering zich bindt als in de verklaring omschreven, zal af hangen van het nadere ant woord der regeering op zijn betoog. In de Eerste Kamer is niets gebleken van een wijziging der gedragslijn van de Regee ring. De Regeering heeft de motie Rommev. d. Goes Van dersteuning van haar beleid. De motie stelde als voorwaar de wederzijdsche binding ook aan de verklaringen, dienten gevolge was de regeering niet vrij. Zij mocht niet tot een in grijpende wijziging overgaan zonder nader overleg met de Staten-Generaal. (De zitting duurt voort) De E.V.C. blijft naar fusie streven. De landelijke raad der E.V. C. heeft naar aanleiding van het verwerpen vaii de fusie door het N.V.V. een resolutie aangenomen, waarin hij de motieven van het N.V.V. af wijst. Met name het verwijt, dat zij ondemocratische ma noeuvres zou hebben toege past, wordt teruggewezen ter wijl de landelijke raad ten slotte tot de conclusie komt, dat een grootere eenheid in de vakbeweging ernstig wordt be- hcT"v V°rDee hEVCS Tl Naters^ceptVeS," aS net N.V.V. JJe n-.V.O. zal flort.folmino- van Vinnr h<* voortgaan met haar streven om deze grootere eenheid toch tot stand te brengen «1 zij blijft bereid alle voorstellen dienaangaande in ernstige overweging te nemen en even tueel aan haar leden VQpr te leggen. Landbouwer door kogel gedood, Het afgeloopen weekend be gaf de landbouwer v. d. B., wonende in de buurtschap Achterberg bij Rhenen, zich naar de Bennekomsche Meent, in het Zuidelijk deel der Gel- dersche vallei, om zijn land te bewerken. Toen de man niet naar huis terugkeerde, werd een onder zoek ingesteld. Men trof hem in levenlooze toestand op de akker aan met een schot wonde in het onderlichaam, hoogstwaarschijnlijk veroor zaakt door geweerkogels. In- Tniddels is komen vast te staan, dat de jachtopziener v. d. B. uit Geldersch Veenen- daal zich diezelfde middag in de Meerit bevond, doch vol gens zijn verklaring op een afstand van meer dan een ki lometer van het slachtoffer. De politie acht het voorbarig verband te leggen tusschen de aanwezigheid van den op zichter en de noodlottige ge beurtenis, van welke in dit stadium nog niet bekend is of zij aan opzet, dan wel aan een toevallige samenloop van omstandigheden geweten moet worden. Het onderzoek is in handen van de politie te Rhenen. Zware straffen voor devlezensmokkel. Zware straffen zijn door den Bijz. Politierechter te Breda opgelegd aan den 68- jarigen G. L. uit Duivendrecht en tegen den 29-jarigen E. S. uit Amsterdam, die terecht stonden voor deviezensmokkel van België naar Nederland. Behalve verboden invoer van 60.000 gulden werd hun het smokkelen van o.a. 'n parel ten laste gelegd. De auto, -waar in de verdachten de Neder- landsche grens bij Werhout wilden passeeren, bleek bij controle door de ambtenaren een geheime bergplaats te hebben, waaruit het geld er de smokkelwaar werd opge diept. Beide verdachten ont kenden halsstarrig iets van het geld en smokkelwaar te hebben geweten. Een en an- der zou in de wagen geraakt zijn, toen deze voor een hotel te Antwerpen geparkeerd stond. De man, die dit ge daan zou hebben, zou de be doeling hebben gehad L. als tegenstander onschadelijk te maken. Er werd gesproken over een ondergrondsche com munistische organisatie en er was zelfs een brief, waarin werd verklaard, dat L. het slachtoffer was geworden van een gemeene intrigue. De politierechter veroor deelde L. tenslotte tot één jaar en drie maanden en zijn medeplichtige tot één jaar ge vangenisstraf, met verbeurd verklaring van het in beslag _;enomene. Nieuwe spelling en examens. De minister van onderwijs, brengt ter kennis van de be trokkenen, dat, zoowel bij de in 1947 te houden examens ter verkrijging van de lagere akte als onderwijzer (es), als bij alle overige in dit jaar af te ne men examens op het gebied van het L. O., de spellingrege len zullen gelden, welke bij de wet van 14 Februari zijn vast gesteld. Kringvergadering Z.L.M. Meer eenheid noodig. Op een vraag of die 25 t J ,die men bij herbouw zelf moet In het Ledel-theater te Oost- financieren, ook op de Molest burg werd_Maandagmiddag een verhaald kan worden, ant woordde de heer Stans beves tigend, evenals dat de boeren leenbanken in staat zijn rente- looze credieten daarvoor te verstrekken. drukbezochte algemeene ver gadering gehouden van de kring W. Zw. Vlaanderen der Z.L.M. Nadat de voorzitter, de heer M. de Bruijne, eenige zeer waardeerende woorden had gesproken ter nagedach tenis van wijlen den heer Be- cu, de vroegere secretaris van de kring, gaf hfj een korte be schouwing over het afgeloooen iaar. Snr. wees op de noodza kelijkheid van betere handels- voorwaarden. De thans gevoer de loon- en prijzenpolitiek voor 1947 geft wéinig reden tot optimisme. De heer L. van Dijk, rrjks- landbouwconsulent, betoogde, dat voor ónze streek de afzet van producten tegen goed lo^nende priizén, van 't meeste belang is. Snr. activeerde om Profest tegen teekenen te komen tot meer éénheid snrnpniwHrinp- riii*t nllr>pn v, van Llnggadjati. Het voorloopig bestuur van „Nationaal Verbond" heeft aan den president van de minis terraad een telegram gezon den waarin o.m. wordt gezegd: „Nationaal Verbond prote: steert met smartelUke ver ontwaardiging tegen ondertee kening Linggadjati accoord, hetgeen o.i. beteekent verbond met en uitlevering van ons ge liefde Nederlandsch-Indië aan l'ascistisch-communistische minderheid onder misdadige leiding. Protesteert tegen feestelijk heden Batavia, terwyl tiendui zenden rijks- en landgenooten gevangen in concentratiekam pen republiek. Protesteert tegen dankgebe den kerken Batavia en elders hetgeen o.i. bespotting godde lijke almacht ten opzichte wa re belangen Nederland en Oranje, alsmede nagedachtenis Karei Doorman en de zijnen, aangezien rijk Koningin Wil- helmina thans in ontbinding. De berechting van oorlogsmisdadigers. Bij de Tweede Kamer is In gediend een ontwerp van wet, voorziening met betrekking tot de berechting van perso nen, die in dienst b(1 de vijand in strijd hebben gehandeld met de wétten en gebruiken van de oorlog. De Nederl. regeering heeft zich aanvankelijk gesteld op het standpunt, dat berechting van de oorlogsmisdadigers hier te lande zou moeten ge schieden met inachtneming van de normen en sancties, welke reeds in de Ned. straf wet waren neergelegd. Intusschen heeft de Bijz, Raad van Cassatie uitdrukke lijk van een ander standpunt blijk gegeven. Over de juist heid van dit arrest kan men van meening verschillen. De stelling, dat militairen op vij andelijk gebied onttrokken zijn aan de toepasselijkheid van ht daar geldende strafrecht, heeft in de volkenrechtelijke literatuur ten minste even veel bestrijders gevonden als verdedigers. Welk standpunt men ook moge innemen, in ieder geval Is thans een wettelijke voor ziening vereischt en hiertoe Aftrekt bet ontwerp van wet. samenwerking, niet alleen voor het verkregen van hoogere prijzen voor het stroo, doch óok wat betreft de mechani satie. BEDRIJFSTECHNIEK. De bedrijfstechniek «s in d»t gewest nog voor veel verbete ring vatbaar. Zoo hapert er nog wel wat aan de ontwate ring, de gewassenkeuring enz Onze intensieve cultuur van aardappelen en suikei bieten moeten we zien te behouden omdat spr. ziet dat Java voor loopig nog uitgeschakeld zal zijn en dat de Philippijnen e.a.. nooit meer voor die lage prij zen zullen kunnen leveren. De heer v. Djjk betuigde zich een voorstander van bevredi gende loonen voor den landar beider, doch wilde dat de landarbeider meer ontwikke ling zou genieten. Wanneer men bedenkt dat hier 27000 inwoners zijn op 27000 h.a. cultuurgrond, dan mogen hier geen arbeiders meer onttrokken worden. Momenteel wordt een en quête gehouden naar de be hoefte van landbouwwerktui gen en zullen proefvelden wor den aangelegd, één voor Kali bemesting. en één voor een nieuwe suikerbietencultuur. Dat is voor W. Zw-Vlaande- ren, dat voor 4/5 uit akker bouw en 1/5 uit weide bestaat, van het grootste belang, Spr. adviseerde tenslotte tot goede ontwikkeling van de boerenzoons. De heer v. Dijk beantwoord de daarna een aantal gestelde vragen. Vervolgens werden aan den heer Stans, hoofd opbouw boer derijen in Zeeland, uit de ver gadering tal van vragen ge steld, waaruit bleek dat dit onderwerp wel uiterst urgent is. De heer Stans deelde bijzon derheden mede over de finan ciering bjj herbouw. Er is dezer dagen een nieuwe schadever goedingsregeling te wachten. De vergoeding voor de Belgi sche eigenaars is thans zoo goed als gereed. Er zijn devie zen gekregen voor de bouw van 25 hangars, welke han gars zullen worden verdeeld over die bedrijven, waar al de bergruimte vernield is. Het materiaal voor de bouw van 38 boerderijen is aanwe zig, doch momenteel zijn er voor ongeveer de helft aanvra gen. Vervolgens kreeg mr. Schlin- geman, secr. der Z.L.M. diver se vragen te beantwoorden. Zoo bleek er groote ontevre denheid te bestaan over de B.E.A. en hoewel minister Mansholt," bij de laatstgehou den besprekingen in Oostburg. heeft toegezegd dat wordt overwogen de B.E.A. op te rui men, is daarvan niets meer gehoord. Ook is er veel ongenoegen over de verplichte veelevering, waarin een groote achterstand is ontstaan. Er werd tenslotte een motie ingediend, waarin geprotesteerd wordt tegen een levering over vorige jaren, dus van het achterstallige. Voorts werd de medewerking van de Z.L.M. verzocht voor de verkrijging van hoefnagels voor dit district, daar hieraan groote behoefte bestaat. Tenslotte werd de film ver toond over de tentoonstelling 100 jaar Z.L.M., en werden eenige voordrachten opge voerd. De W-F.A. in Zeeland. Naast Vlissingen en Yerseke, die zooals wij reeds meldden, dit jaar Engelsche kinderen te gast krijgen, zullen ook Goes, Hulst en Kortgene dit jaar jongens en meisjes uit Enge land ontvangen. Al deze bezoe ken vinden plaats onder auspi ciën van de World Friendship Association. Sub-comité's van deze vereeniging zullen worden gevormd in Terneuzen, Hulst, Kortgene, Tholen, Middelburg, Vlissingen en Zierikzee. Deze plaatselijke comité's zullen overkoepeld worden door een provinciaal comité, dat wordt ingesteld. Er worden thans pogingen in het werk gesteld tot uitwisseling te komen van leerlingen van de Rijksland- bouwwinterschool te Goes en van een soortgelijke school in Engeland. Sluiting mosselzaadbanken. Met ingang van 31 Maart worden de banken voor de mosselzaad, visscherij in de Zeeuwsche stroomen, die -24 l Augustus j.L waren openge- ware zaligmakend geloof" en steld, weer voor de publieke!in de middagvergadering ds. visscherij gesloten. H. v. Leeuwen, Chr. Geref. Hervatting veerdienst Zijpe Numansdorp De veerdienst ZijpeNu- mansdorphaven, die geduren de de vorstperiode eenmaal per dag werd uitgevoerd, wordt volgens de geldige win- terdienst regeling van Maan dag af weer twee maal per dag gevaren. EXTRA PREMIE VOOR AARDAPPELEN. De Stichting voor de Land bouw in Zeeland deelt mede, dat de extra premie voov af leveren aardappelen met in gang van 24 Maart 1.947 is komen te vervallen. CHR. GEREF. MEISJES- BOND. De Zeeuwsche af deeling van de Bond van Chr. Ger. Meis- jesvereenigingen zal 2e Paaschdag a.s. te Biezelinge in algemeene vergadering bijeen komen. In de morgenvergade ring zal de heer J. Spaans van Zierikzee refereeren over: „Het TRIBUNAAL TERNEUZEN N.S-B.-er uit anti-communisme. Zitting van Maandag 24 Maart. Omdat hij anti-communist was, sloot de 56-j. kraanma chinist, C. J. L, de Clerck, te Westdorpe, zich in 1941 aan bij de N.S.B. en reeds spoedig vervulde hij functies in de par tij, zoo o.a. als voorman N.A.F. op de cocesfabriek te Sluiskil. Besch. betuigde thans zijn spijt en beweerde volledig tot andere gedachten te zijn geko men. Mr. Tichelman wees er. op dat zijn cliënt tot de N.S.B. is gekomen door de slechte socia le toestanden en dat zijn ge- heele gezin tegen de N.S.B. was. PI. verzocht hem in vrij heid te stellen, waaraan het tribunaal voldeed. verraad. Nog feller dan zijn voorgan ger was de 67-j, koopman en caféhouder C. J. Heijnsdijk, te Axel, thans geïnterneerd, die Amslerdamsche Universiteit benoemt eeredoctors. De senaat der Universiteit van Amsterdam heeft besloten het eere-doctoraat in de facul teit der letteren wijsbegeerte te verleenen aan prof. mr. P N. van Eyck, te Wassenaar, Herman Teirlinck, te Beersel- Lot bij Brussel, Henriëtte Ro land Holst te Bentveld, Kamiel Huysmans te Antwerpen en Frits Lugt te 's-Gravenhage. Cigaretten in de D.-trein. Douanebeambten deden Zon dagavond op het station te Roosendaal opnieuw een goe de vangst, toen zij de D-trein, welke omstreeks half zes uit Brussel in Nederland arriveer de, aan een nauwkeurig onder zoek onderwierpen. In een Fransche personenwagen werd een groote partij sigaretten gevonden, welke in allerlei hoeken en gaten handig ver borgen was. De wagen werd „afgekoppeld" en van onder tot boven „uitgekamd". eveneens lid was van de N.S.B. en aanverwante organisaties, dit niet onder stoelen of ban ken stak, daar hij propaganda- biljetten voor de ramen van zijn café hing en ook op de gevel aanplakte. De N.S.B. - vlag liet hij vroolïjk wapperen. Het ergste was echter dat hij bij de politie een aanklacht in diende wegens beleediging van de N.S.B., waardoor iemand tot gevangenisstraf werd ver oordeeld. Besch. trachtte het verraad te ontkennen, doch de bewij zen waren aanwezig. Mr. P. C. Adriaanse vroeg zijn cliënt, die reeds 2% jaar was geïnterneerd, in vrijhei'd te stellen, welk verzoek echter werd geweigerd. EEN VERKEERDE DIRECTEUR. De directeur van de N.V. „De Wal", de 47-j. C. Buijs, te St. Jansteen, bleek overtuigd N.S.B.-er te zijn geweest en stond toe dat leden van het Belgische V.N.V. in zjjn huis vergaderden en op zijn terrein oefenden. Toen eenige inwoners der gemeente Stekene een protest-actie hielden bij het door de Duitschers weghalen van de klokken in die gemeen te, heeft hij zich zeer minder waardig uitgelaten. Besch. ont kende. Mr. P. C. Adriaanse verde digde dezen Buijs en vroeg ver vallenverklaring der bescnuldi- ^Tenslotte stond terecht de 36-j. bierbroüwersknecht A. v. Broeek, te Hulst, die lid was van de N.S.B. en voor de Duit schers heeft gewerkt in Duitschland en te Breskens. Hij verklaarde door werkloos heid daartoe te zijn gekomen. Uitspraak in deze zaken op 5 April a.s. UITSPRAKEN. E. F. IJsebaert, Terneuzen, thans geïnterneerd: Onderzoek zal buiten de zitting worden hervat. H. P. Scherbeijn, Breskens, 28 maanden geïnterneerd: Ver beurdverklaring van 500. ontzetting rechten en onmid dellijke invrijheidstelling. E. H. Roelfs, gewoond heb bende te Sluis en 9 Maart 1946 overleden: geen maatregelen opgelegd. De Ruyter-medaille Ter gelegenheid van de her denking van de 340ste ge boortedag van Michiel Adri- aensz de Ruyter is Maandag middag door den vice-admiraal L. J. Quant, als voorzitter van de stichting „Fonds voor de de Ruytermedaille", in tegen woordigheid van tal van mi litaire en burgerlijke autori teiten, het eere-teeken van deze stichting uitgereikt aan den heer J. Brautigam, com missaris van het Zuidelijk ha vengebied van Rotterdam en den hoofdingenieur van de N. V. Werkspoor te Amsterdam, ir. G. J. Lugt. In normale tqden wordt slechts eens in de vjjf jaren een dergelijke medaille uitge reikt, maar daar er in 1942 niemand is gedecoreerd, wer den ditmaal twee personen on derscheiden. Noorsch stoomschip op mijn geloopen. Donderdagmiddag om 14 uur is binnen zes dagen het derde stoomschip ln successie bU Terschelling op een mijn ge loopen. Ditmaal was het bet onge veer 3000 ton metende Noor- sjche stoomschip „Games", dat hier zijn ongeluk tegemoet ging. De sleepboot „Storte- melk" tracht het schip binnen te sleepen. Het maakt zwaar slagzij en veel water. Waar schijnlijk zal men pogen het schip in de Terschellingsohe haven binnen te brengen of op een ondiepe plaats aan de grond te zetten. Voor zoover nu bekend ls de helft van de bemanning door een Groningsche kust vaarder overgenomen. De an dere helft zou zich nog aan boord bevinden Ernstig mijnongeluk. NOG 11 MAN VERMIST. Maandagmorgen omstreeks 1100 uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een oude galerij in de staats mijn Hendrik De brand breid de zich snel uit over een leng te van ongeveer 100 meter. Tengevolge van deze brano ontstond een geweldige rook ontwikkeling, waardoor, naai men moet aannemen, een 12 tal mijnwerkers, waaronder één opzichter, bedwelmd is ge raakt Onmiddellijk werd alarm gemaakt en gingen de red dingsploegen naar beneden. Men slaagde er tot gister, avond ln het stoffelijk over schot van één man te vinden. Vermist worden dus nog 11 personen. Medegedeeld wordt, dat de hoop kan worden op gegeven, deze 11 menschen nog levend naar boven te krijgen Over de oorzaak van d? ramp is nog niets bekend Gasontwikkeling wordt on waarschijnlijk geacht, daar het ongeluk plaats vond ln eer oude galerij. rookontwik keling bemoeilijkt de oprui mingswerkzaamheden zeer Maan dagavond heeft men nog een slachtoffer geborgen, wiens naam niet op de lijst der vermisten voorkwam. Het aan tal slachtoffers is dus tot 13 gestegen. Overeenkomsten van Yalta en Potsdam gepubliceerd. De Britsche minister van staat H. M. Ceil heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Britsche regeering de geheele overeenkomst van Yalta tus schen Churchill, Roosevelt en Stalin en de tekst van de overeenkomst van Potsdam zal publicaeren. Het Amerikaansche minis terie van buitenlandsche za ken heeft heden reeds de geheime overeenkomsten, die vervat waren in de protocols van de conferenties te Te heran, Jalta en Potsdam ge publiceerd. De volledige tekst van het protocol van de conferentie te Potsdam, bevat de grond slagen voor de verdeeling van de Duitsche oorlogs- en han delsvloot onder de Sovjet- Unie,. Engeland en de V.S. Tot nog toe ongepubliceer de clausmes uit hét protocol van Potsdam hebben betrek king op: een overeenkomst, dat van Oostenrijk geen her stelprestaties zullen worden verlangd; de zeeëngten van de Zwarte Zee; de internationale zóne van Tan ger; het terug trekken der geallieerde troepen uit Perzië en de herziening van de werkwijze der geal lieerde bestuurscommissie in Roemenië, Bulgarije en Hon garije. Beyin bij Stalin. Bevin, de Engelsche minis ter van buitenlandsche zaken, heeft Maandagavond een on derhoud van 5 kwartier met Stalin gehad. Over het onder houd is nog niets bekend. De Parijsche zesdaagsche. SCHULTE EN BOEYEN GAVEN OP. Enkele uren voor hot runde van de zesdaagsche in Parijs heeft het Nederlandschè kop pel SchulteBoeyen op gege ven, omdat de jury de ronde voorsprong die zij hadden ge nomen niet wilde erkennen. D< uitslag luidt: 1. BruneelNaeye (België) 810 punten. Op drie ronden achterstand: 2. Knecht—Kub- ler (Zwitserland) 319 punten; 3. GlrardLouviot (Frankrijk) 250 punten. predikant te Tholen over „Waarom Chr. Gerefor meerd?" De prov. toogdag zal worden opgeluisterd door zang van het koor „Soli Deo Gloria" te Vlissingen. Politieke delinquenten werkzaal^ op Walcheren. 600 Politieke delinquen ten, die tot nu toe in diver se bewakingskampen wa ren geïnterneerd, zullen op Walcheren tewerk wortien gesteld. Zij zullen worden gebruikt >or de opruiming van dood hout en herstelwerkzaamheden aan de duinen. Het ligt verder in de bedoeling hen ook over eenige maanden beschikbaar te stellen voor oogstwerkzaam- heden. De kampen bij Domburg en Rammekens, oorspronkelijk bestemd voor de huisvesting van wederopbouwarbeiders, zijn voor hen ingericht. De politieke delinquenten zullen onder de directie van Landbouwherstel werken, ter wijl de uitvoering van het werk bij de Nederlandsche Hei demaatschappij berust. Oostburq OUDERAVOND O. L. SCHOOL. Maandagavond werd in de zaal van den heer Ph. de Vuijst een ouderavond gehouden van de O.L. school te Oostburg, waarvoor groote belangstelling was. De heer Haaiman, voorzitter van de oudercommissie, her dacht de slachtoffers van het oorlogsgeweld, waarvan één onderwijzer en 6 leerlingen van de openbare school ten offer vielen. Door een aantal leerlingen werd alleraardigst opgevoerd het tooneelstukje „Een kwast", terwijl de leerlinge E. Hool- horst op geestige wijze eenige declamaties ten gehoore bracht. Ten bate van de schoolreis- kas werden eenige taarten ver loot. Burgem. Hoekzema bracht dank aan het onderwijzend personeel en deelde mede, dat na overleg met den inspecteur van het lager onderwijs, het leerjaar voortaan in Septem ber, inplaats van in April zou aanvangen. Wethouder v. Kampen sprak het slotwoord. Schoondijke Waarnemend burgemeester van Schoondijke. Blijkens officieeie bekend making heeft de Commissaris der "Koningin in Zeeland thans den heer J. A. Eekhout, burge meester van Breskens. belast met de waarneming van de functie van burgemeester- secretaris der gemeente Schoondijke. Het spreekuur is bepaald op Maandag, Woens dag en Vrijdag (behalve 28 Maart a.s.) des namiddags van 3.30 tot 5 uur. Een en ander houdt ver band met het ziekteverlof van den heer F. A. van Rosevelt, burgemeester-secretaris, van den heer I. Luteijn, ont- vanger-wnd. secretaris. Breskens 60-jarig huwelijksfeest. Maandag 31 Maart zal het 60 jaar geleden zijn, dat het echtpaar .T. Verduyn en S. Ver- duyn-Boekhout, "wonende aan de Nieuwe Sluis 44, Breskens, in het huwelijk werd ver eend. Wy twijfelen er niet aan of het gelukkige paar zal op die heugelijke dag niet over blijken van belangstelling be hoeven te klagen. Scherpenisse ORGEL VOOR DE GEREF. GEMEENTE. In samenwerking met de orgel-commissie heeft de ker- keraad der Geref. gemeente te Scherpenisse een nieuw kerk orgel gekocht. Men zal spoe dig een aanvang nemen met de bouw van een gaanderij waar op dit orgel geplaatst zal worden Men hoopt over onge veer 3 maanden het orgel in, gebruik te kunnen nemen. KLEUTERSCHOOL GESLOTEN. Daar zich in Schoondijke eenige gevallen van mazelen voordoen is de kleuterschool op doktersadvies sedert begin vorige week gesloten. Eede TRAM ONTSPOORD. Zondagnamiddag ontspoorde te Eede de tram der Mij. Bres kensMaldeghem, waarbij de locomotief in de sloot terecht kwam, terwijl de zich daarach ter bevindende bagagewagen kantelde. De passagierswagens bleven op het spoor, zoodat de oassagiers met de schrik vrij kwamen. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Een bus zorgde voor het verdere vervoer der passagiers. Tholen verkiezing oudercommissie. In de openbare lagere school te Tholen werd Maandagavond onder leiding van den heer W. v. Liere, hoofd der school, een bijeenkomst gehouden van ouders der leerlingen om te komen tot verkiezing van een oudercommissie. Nadat de heer v. Liere allen welkom had ge- heeten deelde hij mede, dat de vorige oudercommissie uiteen ls gevallen. Bij de verkiezing werden tot leden van de com missie gekozen: mevr. Reder, de heeren A. Lief aard, A. F. Goedemondt, M. van Halst en Joh. Bal. Tot slot van deze bijeen komst las de heer van Liere mededeelingen voor betreffen de de onderwijsvernieuwing. de geheele dag school Met ingang van Woensdag 26 (Maart jl. wordt in de openba re lagere school te Tholen weer de geheele dag school gehouden, daar tot nog toe maar halve dagen les werd gegeven. cross-country door westelij k- schouwen. Iii de mooie omgeving van de Wilhelminahoeve onder Re- werd Zaterdagmiddag door de landelijke rijvereeni- ging „Westelijk Schouwen" 'n Cross-Country georganiseerd. Verschillende ruiters van de rrjvereen'iglng „De Schouwsehe ruiters" namen ook aan deze tocht deel. Het was een zeer zwaar parcours. De uitslag was als volgt: 1 B. de Vriese; 2 W. Vis en 3 J. Beije. Een geanimeerd bal besloot de dag. Haamstede ledenvergadering c.a.c. De coöperatieve landbouw-' vereeniging C.A.C. te Haam stede heeft een ledenvergade ring gehouden. De voorzitter deelde de samenstelling van de plaatselijke commissie voor de stichting van de landbouw mede. De heer a. Murre, hoofdassistent bij de voorlich tingsdienst hield een belang wekkende inleiding over „Aardappelcultuur". Met dank aan den spreker sloot de voor zatter de vergadering. Bruinisse afloop aanbesteding. Door de Rijkswaterstaat werd 'het onderhoud van de Tramweghavens aan het Zijpe aanbesteed, waarbij als volgt werd ingeschreven: C v. d. Klipne, Vlissingen 22 500; M P Verjaal Puttershoek voor 20.750; M. v. d. Velde, Brui nisse 20,650. Het werk werd aan den laagsten inschrijver ;egund. Kerknieuws ned. hekv. kekk. Beroepen te Wissekerke W. Oost te Katwijk a. d. Rijn. TRIBUNAAL MIDDELBURG Beschuldiging van verraad ontkende hij. Voor het Tribunaal te Mid delburg stond Maandag de 45- jarige kwartiermeester van de Kon. Marine Johannes Krau- wel uit Souburg, die, na 20 jaar lang in marinedienst te zijn geweest, zich tijdens de bezetting ernstig had misdra gen. Krauwel had zich in October 1940 als lid bij de N.S.B. aan gesloten en kwam voor in de ledenregisters van de W.A. enz. Hierbij bleef het niet, want hy verleende daadwerkelijk hulp aan de vijand door eerst bij de bunkerbouw te werken en na 1944 bjj de anti-sabotagedienst en de Landwacht te dienen. Hij meldde zich tevens aan voor de vrijwillige hulppolitie. Volgens de dagvaarding was K. ook niet voor verraad te ruggedeinsd. Hij bracht een anti-Duitsche uitlating van ze keren Van Rijswijk over aan een „Oberlnspektor" met het gevolg, dat eerstgenoemde ter verantwoording werd geroepen. ff* Bij het verhoor bleek, dat de beschuldigde geheel onder de invloed was geraakt van de N.S.B.-propaganda en er nog niet onderuit was gekomen. Hij was lid geworden van de N.S.B., omdat hij dit het beste achtte voor de Nederlandsche onafhankelijkheid! De beschuldigingen van ver raad ontkende hij ten stellig ste; om zijn onschuld te betui gen was hij bereid twee eeden tegelijk af te leggen. „Het is louter fantasie", aldus Krau wel, die de overige beschuldi gingen toegaf, maar nadruk kelijk verklaarde, dat hij door de Beweging gedwongen werd. In zijn pleidooi legde de ver dediger, mr. A. H. Kuipers, er de nadrult op, dat de ver keerde daden van K„ die op zichzelf geen bewijs zijn van een minderwaardig karakter, en de beschuldigingen over verraad duidelijk moeten wor den gescheiden. Spr. gaf toe, dat zijn cliënt in ernstige ma te „fout" is geweest, doch een verrader was hij niet. Hij drong aan op een clement# uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10