Volkstelling dreigt te mislukken Schuilkerk te Ovezande werd verwoest UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Vreugdebetoon te Batavia Marineman was door en door „fout" Nederland heeft nog altijd onderduikers. Overheidsbemoeiing wordt gewantrouwd. (Van onzen specialen verslaggever). Het Is zeer de vraag of de twaalfde volks- en woningtel ling, die op 31 Mei gehouden zal worden, wel de resultaten zal opleveren, die men ervan verwacht. In de groote steden met name te Amsterdam is men ten deze sceptisch gestemd, getuige het feit, dat de hoofdstedelijke burgemees ter aan alle zullen oproe pen tot de burgerij heeft doen opplakken met het verzoek de zaak niet te sabo- teeren, terwijl ook op de pers 'n beroep is gedaan om de volkstelling aan te bevelen... WANTROUWEN. Waarom deze merkwaardige maatregelen voor de uitvoe ring van een officieel besluit der Nederlandsche regeering, dat toch geacht mag worden de instemming van het gehee le volk te hebben? .Wel, om dat het die instemming in fei te niet heeft. In breede lagen wordt de volksstemming ge wantrouwd. Men zoekt er iets anders achter dan alleen maar een verzameling van statisti sche gegevens. „Registrieren heisst deportieren',' heette het in de oorlog op pamfletten, die de R.A.F. des nachts -over on ze straten uitstrooide. Dat hebben velen aan de lijve ondervonden. En al dreigt in dit geval geen wegvoering naar een vijandelijk land, er zrjn toch tal van Nederlan ders, die huiverig staan te genover elke vorm van re gistratie. NOG ONDERDUIKERS. Daar zijn bijvoorbeeld de dienstplichtigen, die zich aan de uitzending naar de tropen hebben onttrokken. Zij leven formeel ondergedoken, zij zijn strafbaar en dat weten zij maar al te goed. Zullen zij zich uit eigen beweging vrij willig opgeven waar zij zich bevinden? Zullen hun ouders of andere huisgemooten dat doen? Het is niet te verwach ten. Dan is er een zeer groo- Rechtbank Middelburg Op de zittipg van Vrijdag 21 Maart 1947 'werden de volgen de vonnissen uitgesproken: D. D., 44 jaar, los werkman te Middelburg; wegens abortus tot 2 jaar gevangenisstraf. L D. K., 26 jaar, chauffeur wonende te Middelburg; tot geldboete van 100.subs. 30 dagen hechtenis. SUIKERDIEFSTALLEN. De volgende zaken werden behandeld: De 47-jarige los werkman, P. de Gr. en de 29- jarige metaalbewerker G. K., beiden wonende te Middelburg en thans gedetineerd, hadden zich te verantwoorden wegens diefstal van suiker. Verdachten gaven de feiten toe. Ze zeiden dronken te zijn geweest. De Off. van Just vond een Inbraak altijd een zeer ernstige zaak. Suiker is een kostbaar artikel tegenwoordig. Hij acht d. G. de hoofdschuldige. Eisch: 10 maanden gev.straf, waar van 5 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en bijz. voorwaarden voor G. en 9 m. gev.straf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en onder toezichtstel ling van de Reclasseeringsver- eeniging voor K. Mr. P .C. Adriaanse vraagt de straf voor d. G. geringer te doen zijn. Verdachte was door dronkenschap wat overmoedig geworden. Uitspraak 2 April 1947. TEXTIEL VERDUISTERD. De 23-jarige expediteur W. v. d. H. te Goes had zich te verantwoorden wegens ver duistering. In September 1946 werden door de Textielfabriek de Schelde 6 pakken textielgoede- ren verzonden van Sas van Gent naar Almelo. Na eenige tijd bleek dat de goederen niet op de plaats van bestemming waren aangekomen. Bij een in deze zaak ingesteld uitgebreid onderzoek kwam aan 't licht, dat verdachte, aan wien deze foederen ter verdere verzen- ing waren afgegeven, deze nimmer ter verzending bij de spoorwegen had afgegeven doch had verkocht voor 1200. De door de fabriek geleden schade bedraagt ruim J 3000. Verdachte bekende de pak ken te hebben weggenomen en verkocht. De Off. v. Just, acht dit een buitengewoon ernstige zaak. Verdachte is hoogst geraffi neerd opgetreden. Eisch: 1 jaar gev.straf, waar van 6 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en bijz. voorwaarden, met aftrek pre ventieve hechtenis. Mi*. P. C. Adriaanse, raads man van verdachte, vond het feit ook ernstig. Verdachte staat overigens gunstig bekend en de geleden schade ad 3000 is vergoed. Pleiter vraagt een onvoorwaardelijke straf gelijk aan de tijd in preventief door bracht. Uitspraak 2 April 1947. te categorie personen, die het een en ander voor <je fiscus hebben te verbergen. Ook die zullen niet al te scheutig zijn met het verstrekken van eigen doopceelen. Bovendien is de volkstelling tevens een .-wo ningtelling en dat nfaakt weer anderen kopschuw. Niet, dat men aarzelen zal op te geven of men óver een woning- be schikt, maar wel over hoe veel ruimte men zijn -dage- lijksche leven pleegt te verdee- len. Deze aarzeliner houdt ver. band met de kortelings gedane aankondiging, dat de hoofd stad thans zal overgaan tot een systematische distributie van woonruimte, teneinde de 20.000 gezinnen, die geen eigen woning hebben (dat zijn er meer dan de geheele bevol king van Leeuwarden, Zwolle of Den Bosch!), tegemoet te komen. ALLEEN VOOR DE STATISTIEK! De gemeentelijke autoritei ten hebben dezer dagen ge tracht alle ongerustheid weg te nemen door te verklaren, dat persoonlijke gegevens niet als zoodanig gebruikt zullen worden, doch uitsluitend dienen voor statistische doeleinden. Eenerzijds is het in de oor log ontstane wantrouwen je gens alle overheidsbemoeiing met de vrijheid van het indivi. du er nog lang niet uit, an derzijds wordt het nut van de statistiek nog niet in breede kringen ingezien. Belasting ontduikers zijn altijd huiverig voor ambtenaren, die iets ko men noteeren, en de menschen, die over een voor deze tijden al te groote woonruimte be schikken, zullen nog voor de volkstellers komen, bezoek ontvangen van ambtenaren, die de bevoegdheid bezitten onge nood binnen te treden en de kamers benevens de hoofden te tellen. Het is nl. zoo, dat de woningnood te Amsterdam nog steeds toeneemt. De hoofd stad moge op het eerste ge zicht onbeschadigd uit de oorlog gekomen zijn er is nooit gevochten en zelden vie len er bommen zij heeft niettemin 5520 woningen ver loren, meest door afbraak van verlaten huizen in de Joden buurt. Vierhonderd nieuwe wo ningen zijn in aanbouw bij het Amstelstation en voor acht honderd andere heeft de raad credieten verleend, maar al met al beteekent dat nog wei nig vergeleken bij de toene ming der bevolking door al lerlei oorzaken tot dichtbij en misschien wel over de SOO'.COO. Amsterdam zit dus met tien duizenden „inwonenden" en heeft derhalve te kampen met wat de Engelschen zoo kern achtig het schoonmoeder- vraagstuk noemen STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Eerste tTekking Prijzen van 100 en hooger. ƒ1500 19365 ƒ1000 21993 6651 400 4889 8384 11630 21448 200 19421 100 2179 2276 2799 S856 -1725 6313 12802 15970 20014 250 jaar geleden 8500 TELLERS AMSTERDAM. IN De hoofdstad is. doende bij zondere maatregelen te treffen met het oog op de volkstelling. Er zijn 8500 tellers noodig, dié elk 25 tot 30 woningen zullen bezoeken. De helft van alle manneijke ambtenaren van rijks- en gemeentediensten moeten straks dit werk ver richten. Voorts is er een be roep gedaan op de studenten en het personeel van banken en scheepvaartkantoren. Het tellingswerk zal niet betaald worden. Voor hofjes, zieken huizen en gestichten zullen vrouwelijke ambtenaren aan gewezen worden en in de wij ken, waar de misdaad en de ontucht heerscht, zal men het •erzamelen der gegevens aande politie opdragen! Elke eeuw een nieuw pak. Een Duitsche krant heeft uitgerekend dat het aantal textielpunten, in Februari uitgereikt aan de 430.000 zielen tel lende bevolking van Dus- seldorf, precies genoeg is geweest voor het koo- pen van in totaal twee zakdoeken, 26 heeren- sostuums, 16 jongensT/ postuums, 33 overalls en irie damesmantels. Het hoofd van de dis tributie van Dusseldorf zei, dat het bij deze snel- aeid 98 jaar zou duren, voor men een nieuw oak zou kunnen koopen. Een overhemd moet 18 jaar meekunnen en on- iergoed 29 jaar. Maar het slechtst zijn ie vrouwen er wel aan toe, die 350 jaar met him mantel moeten doen. Zomerdienst wederopbouw. „Oosterschelde" botste tegen de steiger. Zondag is de „Oosterschel de" van de Prov. Stoomboot diensten bij het binnenloopen te Vlissingen in botsing geko men met de steiger, waardoor aan bakboordzijde een gat in de voorsteven ontstond, geluk kig boven de waterlijn. De „Prins Willem I" nam terstond de dienst op Breskens over en Maandag was de scha de reeds zoovër hersteld, dat de diensten normaal konden worden uitgevoerd. AANKOOPVERGUNNINGEN RUNDVEE EN PAARDEN. Met ingang van 24 Maart s voor het verkrijgen van aankoopvergunningen voor rundvee en paarden ln Zeeuwsch Vlaanderen een nieu we regeling ingevoerd. Aan koopvergunningen die geda teerd zijn voor 23 Maart 1947 hebben nu alle geldigheid ver loren. Kleine oorzaken, groote gevo.gen. Ook de grootste optimist zal niet durven beweren, dat met de bevrijding pais en vree op de wereld zijn neergedaald. Gelukkig behooren ernstige godsdiensttwisten in dé lage landen aan de zee tot het ver leden. Dit is niet altijd zoo ge weest. Het is nog maar enkele eeuwen geleden, dat de gezon de ontwikkeling1 van Neder land voor vreemdelingen het lichtende baken van ver draagzaamheid, doch verre van verdraagzaam, waar het de binnenlandsche godsdienstver schillen betrof in niet ge ringe mate werd geremd door het vlijtig gecultiveerde gehar rewar tusschen Katholiekenen Protestanten. De Katholieken in Zeeland hadden het.in die dagen niet gemakkelijk. Op allerlei ma nieren werd het houden van eerediensten e.d. bemoeilijkt en De Ruyter-medaille Ter gelegenheid van de her denking van de 340ste ge boortedag van Michiel Adri- aensz de Ruyter is Maandag middag door den vice-admiraal L. J. Quant, als voorzitter van de stichting „Fonds voor de de Ruytermedaille", in tegen woordigheid van tal van mi litaire en burgerlijke autori teiten, het eere-teelcen van deze stichting uitgereikt aan den heer J. Brautigam, com missaris van het Zuidelijk ha vengebied van Rotterdam en den hoofdingenieur van de N. V. Werkspoor te Amsterdam, ir. G. J. Lugt. In normale tijden wordt slechts eens in de vijf jaren een dergelijke medaille uitge reikt, maar daar er ln 1942 niemand is gedecoreerd, wer den ditmaal twee personen on derscheiden. Kinderen, ontdekten een wapendepot. Kinderen hebben in een bosch bij Versailles een geheime wa pen opslagplaats ontdekt, waarin zich 30 machinegewe ren, tien Fransche legergewe ren en een groote voorraad munitie voor machinegeweren bevond. Volgens mededeeling van de politie zijn de geweren van het laatste Russische-, Amerikaansche- en Fransche maaksel. de atmosfeer was zoo geladen, dat dikwijls maar een kleine aanleiding noodig was om de bom te doen barsten. Dat bleek op 25 Maart 1697 (vandaag dus juist 250 jaar geleden) in het landelijke Bev^landsche dorp Ovezande, waar door een geringe oorzs&k ernstige rel letjes uitbraken en de bidplaat sen van de Katholieken wer den geplunderd en verwoest. Ovezande was in die dagen een van de twee middelpunten van de R.K. landgemeente op Zuid-Beveland. Deze had in 1691 in Ovezande evenals bij Dgkwel onder Capelle een hof stede gekocht, die werd inge schreven ten name van zeke ren Pieter de Bie, een manipu latie ter ontduiking van de wet, die bepaalde, dat Room- sche kerken als zoodanig geen vaste goéderen mochten bezit ten. De zolder van de hofstede werd tot kapel Ingericht. De hiervoor benoodigde gelden werden \oor een deel uit be zit van de Kerk geput, voor een ander deel door vrijwillige bijdragen der gemeente ver kregen. KLEINE OORZAKEN, GROOTE GEVOLGEN. Zes jaar later had een ka tholiek meisje uit Ovezande, Catherina Pover, omgang met een Hervormden jongeman, Marinus Vrooland. Deze om gang bleef voor het meisje niet zonder gevolgen. De jon gen was bereid haar te huwen, doch haar ouders verzetten zich daartegen en stuurden hun dochter naar Antwerpen. Vrooland ontstak in woede over het verlies van zyn ge liefde en besloot wraak te ne men. Hij bracht de hoofden van een aantal makkers op hol en had weldra groote aan hang. In de vroege morgen van de 25e Maart (Maria- boodschap) ging hij met zijn bende naar de hofstede te Ove zande. Men brak de deuren van de sluipkerk open en sloeg het kerkméubilair, voor zoover het niet meegenomen werd, kort en klein. De volgende dag, een Zondag, kwam men terug en vernielde het gebouw zoo danig dat het bijna een puin hoop werd. Ook in de hofstede bij Dgkwel hield men danig huis. Het gevolg van dit kor te, maar heftige, anti-Katho lieke relletje was, dat de R.K. landgemeente lange tijd ver sloken was van gelegenheid tot gemeenschappelijke gods dienstoefeningen. Voor de wederopbouwarbei- ders is een zomerdienstrege- ling ingevoerd, waarbij voor Walcheren de werktijd is be paald op 46 uur. Er wordt op Maandag zes uur gewerkt en van Dinsdag tot en met Vrij dag 10 uur per dag. Vrijdagmiddags vertrekt 'v extra-trein van Vlissingen richting Amsterdam en Maan dagsmorgens van Amsterdam naar Vlissingen. Er zal controle worden uit geoefend, opdat de werktijden van 10 uur per dag niet wor den overschreden. Het werk vangt des Maan dags te 13 uur, en op overige dagen te zeven uur aan. Het eindigt Maandags te 19 uur en op overige dagen te 18 tiur. De vertrektijd van de extra- trein op Vrijdag is: Vlissingen 19,31, Middelburg 20,09 en Goes 20,45. De Maandagmorgentrein, die te 5,59 uit Amsterdam ver trekt, komt 10,10 uur te Goes, 10,35 te Middelburg, 10,38 te Souburg en 10,52 te Vlissingen aan. Geregelde veerdienst St. Philipsland Zijpe. Veerman Lindhout to St. Philipsland heeft plannen ge vormd- voor het onderhouden van een geregelde veerdienst St. PhilipslandSt. Annaland en Zijpe, daar hierin groote behoefte bestaat. De diensten geven dan aansluiting op de diensten van de R.T.M. te Zijpe. Fransche zaaioesters. Het is do commissie voor de aankoop van Fransche zaai oesters gelukt een behoorlijk kwantum 2- en 3-jarige zaai oesters aan te koopen voor de Zeeuwsche kweekers. Amerikaansche oorlogs schepen Off de Schelde. Een Amerikaansche kruiser en twee torpedojagers zullen op 10 April de Schelde binnen varen voor een bezoek aan Antwerpen. De schepen zullen onder commando staan van admiraal R. L. Conolly, com mandant der Amerikaansche zeestrijdkrachten in de Euro- peesche wateren. Het bezoek aan Antwerpen zal 5 dagen duren. De kruiser is de 10.000 tonner Wilkes Barre en de torpedojagers zijn de 2200 tonners Hugh Purvis en Beat- ty, welke de modernste torpe dojagers van de Amerikaan sche marine zijn. Bijzonder Gerechtshof te 's Hertogenbosch. De officieren fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te 's- Hertogenbosch hebben voor Zeeland 8 personen buiten ver volging gesteld omdat de ge rezen verdenking ongegrond was, veertien onvoorwaardelijk buiten vervolging gesteld om dat de gerezen verdenking, hoewel niet ongegrond, geen aanleiding gaf tot strafopleg- personen werden bui ten vervolging gesteld met not- zetting uit de rechten, vijf per sonen met ontzetting en on der toezichtstelling, acht per sonen met ontzetting, onder toezichtstelling en verplichting om te arbeiden, een persoon met onder toezichtstelling. Tenslotte werd opgelegd aan: A. Vermeulen, St. Maar tensdijk, 2500 betalen en ontzetting rechten; F. de Krij ger, IJzendijke, onder toezicht stelling, afstand doen van de inboedel voor zoover bij deze in bruikleen gegeven en ontzet ting rechten; Catharina M. M. Brakman, Middelburg, onder toezichtstelling, 7500 betalen en ontzetting rechten; P. L. de Letter, Koewacht, 100 beta len. Middelburg Tilanus sprak ie Middelburg. In een bijeenkomst van de CHU„ die Zaterdagmiddag onder leiding van mr. F E. baron van der Feltz in de Bogardzaal te Middelburg werd gehouden hield het Tweede Kamerlid' H. W_ Tilanus een rede over de hui'digë politieke toestand ln on3 land. De heer Tilanus begon zijn toespraak met een beknopte weergave van de politieke- en economische situatie in de ons omringende landen, die hij ln verband bracht met de toe stand in Nederland De ont wikkeling van de politieke verhoudingen in ons land eischt een practisch politiek beleid, aldus spr Hij gaf ver. volgens een overzicht van de groei van de E.D D., die tijdens de eerste tijd van de oorlog haar voortzetting vond in de Nederlandsche Unie en 'na de bezetting in de in St. Michiels gestel geboren Ned Volksbe weging. Op deze laatstgenoem de beweging leverde de heer Tilanus ernstige critiek, even als op het feit, dat. Schermer- horn formateur werd. Verheu^ gend noemde hij het, dat er een nauwe samenwerking tus schen de C.H. en de A.R. tot stand is gekomen. Een fusie bleek echter niet mogelijk Ook het karakter van de P. v. d A. werd belicht, waar bij spr. de protestantsche le den van deze partij in ver. band bracht met Barth, de ka tholieke met Jaques Maritaln. Voorts kwam de neiging tot socialisatie ter sprake Spre kend over de financieele poll. tiek der regeering onthulde de heer Tilanus, dat ook de le den van de corhmissie-iOud niet goed weten, hoe financieel een oplossing gevonden moet wor den. „Wij zyn thans allemaal steuntrekkers geworden", zoo zeide spreker, ,,het parool is de handen uit de mou wen". Hrj wekte de aanwezi gen op om als Christenen een voorbeeld te zijn voor anderen. Tenslotte ltvvam de Indische kwestie ter tafel Met klem betoogde de heer Tilanus, dat de Christelijk-Historischen geen koloniale ooriog nastreven. Bij het vragenstellen ontwikkelde zich een interessant politiek steekspel tusschen den spre. ker en een Ned Herv. predi kant, lid van de Party van de Arbeid. SLUITINGSMIDDAG VOOR SIGARENHANDELAREN Naar wij vernemen hebben de sigarenhandelaren te Mid delburg stappen ondernomen orri te bereiken, dat hun zaken één middag per week gesloten worden. Waarschgnlyk zal dit Wijdingsdiensten voor Linggadjati-verdrag Dr. van Mook ontvangt. In verband met de onder- teekening van het Linggad jati-verdrag zullen alle kan toren en scholen te Batavia Dinsdagmiddag te twaalf uur sluiten. Direct na de onderteekening van het verdrag te 6 uur n.rn. Batavia-tycl (11 uur voormiddag Ned. tijd) zal dr. van Mook een receptie houden in het paleis Rys- wyk. Kort daarop vangen de gebruikelijke siametans (In- heemsche feestmaaltijden) aan, waarvan er een gege ven wordt tegenover het Eaieis op het Koningsplein, ii alle kerken te Batavia zullen Woensdag wijdings diensten worden gehouden. Graham Jenkins, Reuter- correspondent te Batavia, wiens berichtgeving in de laat ste dagen nogal protest en te genspraak heeft uitgelokt, be weert thans, dat Sjahrlr Maandagavond een verklaring aflegde, waarin hij zeide, dat beide partgen zich na de on derteekening het eerst bezig zullen houden met de finan cieele en economische proble men. Hij zag geen reden waarom de Europeesche oh- dernemers niet zeer spoedig naar hun ondernemingen zou den terugkeeren. Alles zou af hangen van de snelheid, waar mee de overeenkomst met de Nederlandsche autoriteiten zou worden uitgewerkt Sjahrir stelde een de jure- erkenning van de republiek echter voorop. Indien de Nederlanders tot samenwerking bereid waren, behoefde men, aldus Sjahrir, geen vrees te koesteren voor verwikkelingen. Wilkes in het continentale elftal De FIFA heeft gisteren 15 spelers aangewezen als candi- daten voor het continentale elftal, dat op 10 Mei a.s. te gen een Engelsch team zal uitkomen. Onze landeenoot en interna tional S. Wilkes, is candidaat gesteld voor de voorhoede. Noorsch stoomschip op mijn geioopen. Donderdagmiddag om 14 uur is binnen zes dagen het derde stoomschip in successie bij Terschelling op een mijn ge ioopen. Ditmaal was het het onge veer 3000 ton metende Noor- sche stoomschip „Games", dat hier zijn ongeluk tegemoet ging. De sleepboot „Storte- melk" tracht het schip binnen te sleepen. Het maakt zwaar slagzij en veel water. Waar schijnlijk zal men pogen het schip in de Terschellingsche haven binnen te brengen of op een ondiepe plaats aan de grond te zetten. Voor zoover nu bekend Is de helft van de bemanning door een Groningsche kust vaarder overgenomen. De an. dere helft zou zich nog aan boord bevinden. Ernstig mijnongeluk. NOG 11 MAN VERMIST. Maandagmorgen omstreeks 1100 uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een oude galerij in de staats mijn Hendrik De brand breid de zich snel uit over een leng. te van ongeveer 100 meter. Tengevolge van deze brand ontstond een geweldige rook ontwikkeling, waardoor, naar men moet aannemen, een 12- tal mijnwerkers, waaronder één opzichter, bedwelmd is ge raakt Onmlddellyk werd alarm gemaakt en gingen de red dingsploegen naar beneden. Men slaagde er tot gister, avond in het stoffelijk over schot van één man te vinden. Vermist worden dus nog 11 personen. Medegedeeld wordt, dat de hoop kan worden op. gegeven, deze 11 menschen nog levend naar boven te krjjgen. Over de oorzaak van de ramp is nog niets bekend Gasóntwikkeling wordt on waarschijnlijk geacht, daar het ongeluk plaats vond in een oude galerij. De rookontwik- keling bemoéilgkt de oprui mingswerkzaamheden zeer Maandagavond heeft men nog een slachtoffer geborgen, wiens naam niet op de lijst der vermisten voorkwam. Het aan tal slachtoffers is dus tot 13 gestegen. Overeen komsten van Yalta en Potsdam gepubliceerd. De Britsche minister van staat H. M. Ceil heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Britsche regeering de geheele overeenkomst van Yalta tus schen Churchill, Roosevelt en Stalin en de tekst van de overeenkomst van Potsdam zal publiceeren. Het Amerikaansche minis terie van buitenlandsche za ken heeft heden reeds de geheime overeenkomsten, die vervat waren in de protocols van de conferenties te Te heran, Jalta en Potsdam ge publiceerd. De volledige tekst van het protocol van de conferentie te Potsdam, bevat de grond slagen voor de verdeeling van de Duitsche oorlogs- en han delsvloot onder de Sovjet- Unie, Engeland en. de V.S. Tot nog toe ongepubliceer de clausules uit het protocol van Potsdam hebben betrek king op: een overeenkomst, dat van Oostenrijk geen her stelprestaties zullen worden verlangd: de zeeëngten van de Zwarte Zee; de internationale zöne van Tanger; het terug trekken der geallieerde troepen uit Perzië en de herziening van de werkwijze der geal lieerde bestuurscommissie in Roemenië, Bulgarije en Hon garije. Bevin bij Stalin. Bevin, de Engelsche minis ter van buitenlandsche zaken, heeft Maandagavond een on derhoud van 5 kwartier met Stalin gehad. Over het onder houd is nog niets bekend. De Parijsche zesdaagsche. SCHULTE EN BOEYEN GAVEN OP. Enkele uren voor het einde van de zesdaagsche in Parijs heeft het Nederlandsche kop pel SchulteBoeyen op gege ven, omdat de jury de ronde voorsprong die zg 'hadden ge nomen niet wilde erkennen. De uitslag luidt: 1. BruneelNaeye (België) 810 punten. Op drie ronden achterstand2. KnechtKub- ler (Zwitserland) 319 punten; 3. GlrardLouviot (Frankrijk) 250 punten. niet op Donderdag gebeuren zooals in Amsterdam, daar de Middelburgsche winkeliers juist op Donderdag een grootere omzet hebben dan op andere dagen in verband met de markt. BELASTINGINSPECTEUR BENOEMD. Met ingang van 1 Mei a.s. is benoemd tot inspecteur der Belastingen te Middelburg de heer H W. Colmjon te Lei- derf. De inspecteursfunctie in de Zeeuwsche hoofdstad was reeds jaren vacant en werd'de laatste tgd waargenomen door den heer W. L Schenk. Vlissingen DE ENGELSCHE VOETBAL- FILM. De Engelsche voetbalfilm, die door E.M.M. ook in Vlis singen werd gedraaid, is niet door de K.N.V.B., doch door het weekblad Sport in circular tie gebracht. In ons blad hebben wy ge meld, dat de film voor de H.B.S. werd vertoond. Hier werd natuurlijk de Haagsche lste klasse voetbalvereeniging H.B.S. bedoeld. Nieuw- en St. Joosland EINDLES LANDBOUW- CURSUS. Donderdagavond werd in de Openbare school te Nieuw en St. Joosland de eindles gehouden van de twee win- terhalfjaarlgksche landbouw- cursussen, uitgaande van de plaatselijke afdeeling van de L. J. C. Diploma's werden uitgereikt door den heer Droogendijk aan M. de Vissei\ J. de Visser, J. Baas, A. de Visser, C. Stroo, S. Janse, P. J. de Vis ser, L. Janse, Ch. Janse en L. Wykhuis, allen te Nw.- en St. Joosland; W. Maljaars, S. Vader, J. Markusse en J. Kod de te Middelburg; C. Verhage Wisse te Ritthem. De heer Droogendijk merkte op, dat deze cursus nog maar de grondslag was en wekte de cursisten op te blijven studee- ren om opgewassen te zijn voor de taak, die hen straks wacht. Als voorzitter van de Com missie van Toezicht sprak de heer A. Crucq, die allen dank te voor de medewerking. Na mens de cursisten werd het woord gevoerd door A. de Visser/ Deze bracht in het bij zonder de heer Spinnaag dank voor de bgzondere prettigeg wijze van les geven. Namens alle cursisten bood deze spr. de heer Spinnaag een kist si garen aan en stelde ook in het vooruitzicht het gedenk boek van de Z.L.M., door prof. Bouman. De heer J. P. Linden- berg sprak namens het hoofd bestuur der L. J. G. Ten slotte sprak de heer Spinnaag woorden dank, niet in het minst voor de hem aangeboden cadeaux en de prettifge omgang met de cur- siten. De dames J. Kole, M. van Waarde en J. Kole te Wol- phaartsdijk en J. Wolse te Kortgene zijn te Rotterdam geslaagd voor costumière. TRIBUNAAL MIDDELBURG Beschuldiging van verraad ontkende hij. Voor het Tribunaal te Mid delburg stond Maandag de 45- jarige kwartiermeester van de Kon. Marine Johannes Krau- wel uit Souburg, die, na 20 jaar lang in marinedienst te zyn geweest, zich tijdens de bezetting ernstig had misdra gen. Krauwel had zich in October 1940 als lid bij de N.S.B. aan gesloten en kwam voor in de ledenregisters van de W.A. enz. Hierbij yieef het niet, want hij verleende daadwerkelyk hulp aan de vijand door eerst bg dé bunkerbouw te werken en na 1944 bg de anti-sabotagedienst en de Landwacht te dienen. Hij meldde zich tevens aan voor de vrijwillige hulppolitie. Volgens de dagvaarding was K. ook niet voor verraad te ruggedeinsd. Hg bracht een anti-Duitsche uitlating van ze keren Van Rijswyk over aan een „Oberinspektor" met het gevolg, dat eerstgenoemde ter verantwoording werd geroepen: Bg het verhoor bleek, dat de beschuldigde geheel onder de invloed was geraakt van de N.S.B.-propaganda en er/nog niet onderuit was gekomen. Hg was lid geworden van de N.S.B., omdat hg dit het beste achtte voor de Nederlandsche onafhankelijkheid De beschuldigingen van ver raad ontkende hij ten stellig ste; om zijn onschuld te betui gen was hij bereid twee eeden tegelyk af te leggen. „Het is louter fantasie", aldus Krau wel, die de overige beschuldi gingen toegaf, maar nadruk- kelgk verklaarde, dat hg door de Beweging gedwongen werd. In zijn pleidooi legde de ver dediger, mr. A. H. Kuipers, er de nadruk op, dat de ver keerde daden van K., die op zichzelf geen bewijs zijn van een minderwaardig karakter, de beschuldigingen over verraad duidelijk moeten wor den gescheiden. Spr. gaf toe, dat zijn cliënt in ernstige ma te „fout" is geweest, doch een verrader was hij niet. Hij drong aan op een clemente uitspraak. VERWALTER. Tevens stond terecht de 43- jarige radio-telegrafist Willem Boerop te Kloetinge. Deze was reeds in 1934 lid van de N.S. B. geworden en bleef na de oorlogsdagen aangesloten, ter wijl hij tevens als bloltleider van deze beweging optrad. Bo vendien was hij lid van de W.A. („een bende", zooals verd. zelf zeide) en de Volks- dienst. B. trad tijdens de be« zetting op als Verwalter van een zaak te Vlissingen, waar bij hij zichzelf een behoorlijk salaris toeëigende. De verdedigster, mr. Bolle, noemde verdachte een voor beeld voor talrijke N.S.B.-ers en ex-Nazi's en vroeg om on middellijke invrijheidstelling. Uitspraak over 14 dagen. UITSPRAKEN. Het Tribunaal te Middel burg deed de volgende uitspra ken: Gerlof H. Vos, 58-jarige pensionhouder te Goes, inter neering voor de tijd van 2 jaar, eindigende 16 April 1947; Cornelis Karelse, 64-jarige oud-directeur van het Loods wezen te Vlissingen, internee- ring voor de tijd van 1% jaar, eindigende op 4 Juli 1947; Hendrik Velema, 36-jarige bu reauchef tc Emmen, ontzet ting uit het recht openbare ambten te bekleeden en uit de rechten van kiezen en verkies baarheid; Hendricus A. Landa, 36-jarige chauffeur te Bergen op Zoom, interneering voor de duur van de tgd reeds in be-« waring doorgebracht. Het Tribunaal te Middelburg veroordeelde Jan M. Poelman, kantoorbediende te Middelburg, tot 4 jaar interneering, eindi- fende 6 April 1949; Joh. Bak er, winkelbediende te Koude- kerke, tot 3 jaar interneering-, eindigende 24 April 1947; Joh. van Kempen, electricien te Middelburg, tot 2V2 jaar inter neering, eindigende 2 Novem ber 1947 en H. A. Brakman, drogist te Middelburg, tot 1% jaar interneering, eindigende op 23 Augustus 1947. Alle veroor deelden werden uit de rechten gezet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2