PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Het nieuwe Spoorboekje Mountbatten werd onderkoning Vandaag wordt Linggadjati geteekend Nederlandsche en Belgische havenfarieven DE SPOORWEGEN EN ZEELAND 190e Jaargang - Nr. 71 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuw&che Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. Dinsdag 25 Maart 1947 ABONNEMENTSPRIJS! 25 cent per week 3 3.20 per kwartaal franco per po" 3.45 per kwartaal. Loste nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per maminimum per adver- W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureaux gevestigd te VTissingen Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg: londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924 Goes: Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg: Gratamaetraat 3. telefoon 102; Terneuren Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Hel wereldgebeuren Een nieuwe waarschuwing van Gandhi, Een zwakke staat in wording. Lord Mountbatten is giste ren beëedigd als dertigste on derkoning van Britsch Indië en hij heeft na zijn beëediging een korte verklaring afgelegd. Mien heeft zich afgevraagd wat de Britsche Labourregee- ring bezield heeft juist deze figuur naar Britsch Indië te zenden om daar het groote feit van Britsch Indië's onafhan kelijkheid te verwezenlijken. In Britsche en andere dag bladen is daarop voornamelijk geantwoord, dat hij een open hartige, weinig gecompliceer de figuur is, die geen politiek verleden heeft en daarnaast wees men op het groote ver trouwen, dat hij in de lerin gen van het Britschindische leger heeft. Hij is immers de succesvolle opperbevelhebber geweest, die het Britschindi sche millioenenleger, dat werd georganiseerd voor de strijd tegen Japan, tot de overwin ning heeft gevoerd. Daardoor heeft hij het ver trouwen van de duizenden Britschindische officieren, die straks de kern van het onaf hankelijke Britschindische le ger moeten vormen en die zoo veel invloed kunnen uitoefenen op de handhaving van de bin- nenlandsche vrede. Mountbatten verklaarde spoe dig met de politieke leiders van Voor-Indië in contact te Willen treden. Het is een open vraag of hij met dit contact veel succes zal hebben. Er is namelijk geen basis van samenwerking tus- schen deze politieke leiders. Tot nog toe werden zij bijeen gehouden door het gemeen schappelijk verzet tegen de Engelsche overheersching, maar dat bindmiddel heeft zijn kracht verloren. Wel pogen sommige leiders door herhaal de waarschuwing tegen de Engelsche politiek nog de oude tegenstelling te handha ven. doch Gandhi heeft al be wust overgeschakeld op een nieuwe tactiek. Hij ageert niet langer tegen de Engel- schen, hij waarschuwt nu, dat andere mogendheden over Britsch Indië zullen heereche'n. wanneer men na het vertrek van de Engelschen voortgaat elkaar te bevechten. Indien de Voorindiërs mee- nen, dat zij hun onafhankelijk heid verwerven door het lou tere feit, dat de Engelschen het land verlaten, dan vergis sen zij zich ten zeerste, aldus Gajïdhi. Gandhi heeft hier geraakt aan een teer punt. Zelfs de be noeming van een krachtige fi guur als Mountbatten. kan niet verhullen dat er een uiterst zwakke Britschindische staat geboren zal worden, die door haar zwakte de aandacht van expansieve volkeren zal trekken. Men behoeft daarbij niet eens te denken aan Rusland. Ook de Amerikanen en zelfs Chineezen kunnen van deze zwakte en van de innerlijke verwarring gebruik maken om geleidelijk' tot opbouw van financieele en economische structuren te geraken, die de welvaart uit Britsch Indië draineeren. En nu mag Pandit Nehroe plechtig aan de conferentie te Moskou vragen om ook de stem van Voor- Indië te willen hooren bij de vrede voor Duitsch- Iandzoolang hij nog geen vrede heeft in eigen land zal het prestige van de jonge Britschindische staat geen bij drage tot de wereldvrede kun nen leveren. Een staatsraad in China Het centraal comité van de Kwo Min Tang heeft besloten tot afschaffing van de opper ste verdedigingsraad en tot oprichting van een Centrale Politieke Raad. Daardoor wordt de organisatie van de Kwo Min Tang teruggebracht tot dc voorloogsche vorm. Het zou in de bedoeling lig gen de plaats van de opperste verdedigingsraad te doen inne men door een staatsraad, waarin ook andere partijen dan de Kwo Min Tang zitting mo gen hebben. Van de veertig zetels zouden namelijk elf aan de. communisten en democra ten worden toegewezen. De Centrale politieke Raad zal geen regeeringslichaam, maar uitsluitend een partijli chaam van de Kwo Min Tang zijn. Spaak over zijn nieuwe regeering. Tijdens de redevoering, die de nieuwe Belgische eerste mi nister, Spaak, Zaterdagavond op uitnood iging heeft gehou den, verklaarde hij, dat de nieuwe Belgische regeering linkscher zal zijn dan die, wel ke er aan vooraf ging en dat men dit uit de ministerieele verklaring, die op 25 Maart zal worden voorgelezen, zal kunnen afleiden. „De socialistische bonden' aldus de heer Spaak, „hebben de vorming van een BSP CVP-regeering niet goedge keurd, maar hun leiders heb ben nog vooroordeelen en zijn van oudsher de katholieken vijandig gezind. Ik heb die vijandigheid niet en met een stoutmoedig program heb .ik de vereeniging weten te berei ken van honderdduizenden cialisten en katholieken". Chautemps niet naar Frankrijk. Camille Chautemps, die voor de oorlog driemaal premier van Frankrijk is geweest en wiens proces wegens beschuldiging van collaboratie Dinsdag te Parys begint, heeft het Fran- sche hooggerechtshof doen we ten, dat hij zich niet uit de Vereenigde Staten, waarheen hij in 1940 is uitgeweken, naar Frankrijk zal begeven om het proces bij te wonen. De Nederlandsche Vrouw 1898-1948. Ten overstaan van de eerste vrouwelijke notaris in Neder land, mejuffrouw C. H. A. Bletz, is een dezer dagen de stichtingsacte gepasseerd voor een in 1948 te houden ten toonstelling: „De Nederland sche vrouw 18981948". Deze expositie beoogt een beeld te geven van de ontwik keling van het leven en wer ken der Nederlandsche vrouw in de afgeloopen halve eeuw. De tentoonstelling is bedoeld als hulde van de Ned. vrouwen aan H. M. de Koningin bij de herdenking van haar 50-jarig regeeringsjubileum als Konin gin en als eerste vrouw van Nederland. VAN GOGH-TENTOONSTEL- LENG TE GENEVE. Zaterdagmiddag heeft te Genève de opening plaats ge had van de Van Gogh-tentoon- stelling, welke georganiseerd werd door de Ned. regeering en de stad Genève. Nog geen verdrag voor Oostenrijk. Zelfs de meest optimistische gedelegeerde bij de conferentie der ministers van buitenland- sche zaken, koestert op dit oogenbllk weinig hoop, dat het ontwerp vredesverdrag met Oostenrijk gedurende de hui dige bijeenkomst te Moskou voltooid zal kunnen worden. De conferentie nadert thans het einde van de tweede week, maar de deputaties voor de Oostenrijksche kwesties heb ben weinig vorderingen ge maakt bij de oplossing van de groote geschilpunten, zooals de denazificatie, democratisee ring en de verdeeling van de Duitsche eigendommen in Oos tenrijk. Het convüoi heeft pech. Het convooi kustvaartuigen, dat van Rotterdam op weg is naar Indonesië voor de co- pravaart, kan tot nu toe niet over een voorspoedige reis spreken. Moest het schip van den convooileider, de „Beta", toen het door nog niet opge helderde oorzaak in de Golf van Biskaye lek geslagen v. geassisteerd door de „Unitas" de haven van St. Nazaire op zoeken, thans komt het be richt, dat ook de „Baltic" en de „Henk"' gisteren die haven zijn binnengeloopen, vermoede, lijk om het convooiverband niet al te zeer te verbreken. PROF. J. J. SALVERDA. DE GRAVEf Na een korte ongesteldheid is op 84-jarige leeftijd overle den prof. dr. J. J. Salverda de Grave, oud-leeraar van H.M. de Koningin, oud-privaat do cent en lector te Leiden en oud-hoogleeraar aan de uni versiteiten vdn Groningen en Amsterdam. Gelukwenschen van Minister Jonkman, Wat doet de commissie-generaal? Het ligt in de bedoeling, dat het verdrag van Ling gadjati Dinsdagmorgen te ongeveer 11 uur Ned. tyd wordt onderteekend. Maan dag hebben twee leden van de republikeinsche de legatie, mr. Soesanto en mr. Roem, ten paleize be sprekingen gevoerd met de Commissie-Generaal over het protocol in verband met de onderteekening. Minister Jonkman heeft de Commissie-Generaal gelukge- wenscht met het resultaat van haar arbeid en haar verzocht aan Sjahrir te willen meedee- len „dat wij met hem vertrou wen in het welslagen onzer samenwerking tot oplossing der nijpende problemen van herstel en opbouw". NAAR NEDERLAND? In de omgeving van de Commissie-Generaal acht men het practisch zeker dat prof. Schermerhorn en de heer van Poll omstreeks half April naar Nederland zullen gaan om te overleggen met de Nederland sche regeering onder meer over de vervanging van den heer De Boer. In de omgeving van de Commissie-Generaal is men van meening, dat uitbreiding van de Commissie-Generaal met deskundigen niet noodza kelijk is. Men kan voor advie zen steeds terugvallen op de deskundigen, die aanwezig zijn in de apparatuur van de Indi sche regeering. Gezaghebbende republikein sche figuren leggen er de na druk op, dat het vertrouwen van deze gemeenschap steeds gebaseerd was op persoonlijke waardeering en dat het ver trouwen, gewekt door bepaal de leden van de Commissie- Generaal, zeker niet onderschat mag worden. Zij wezen er in het bijzon der op hoe sterk het vertrou wen is, dat de luitenant-gou verneur-generaal bezit. Wan neer dr. van Mook critisch staat tegenover bepaalde ge dragingen van inheemsche zij de, dan is dat voor de republi keinen een ernstige réden om de hand in eigen boezem te steken. Zeer velen in het binnenland achten thans de figuur van Dr. van Mook typisch repre sentatief voor dat Nederland, waarmee samenwerking in vol vertrouwen wordt verlangd. President Auriol maakt een reis door Frankryk. Hier ziet men de hartelijke ontvangst ln het stadje Muret (Dept. Haute Garonne). Lading Martin Behrman. Het Nedêrlandsch landge- recht heeft zich ten gunste van de eisch van het Neder- landseh-Indrech beheerinsti- tuut ten aanzien van de ladim* van de Martin Behrman uitge. sproken. De uitspraak werd bij verstek gedaan, daar noch kapitein Gray, noch Ryan aanwezig waren, Aan de Vondelingenweg te Rotterdam werd door een graafmachine een Engelsche bom opgegraven van onge veer 500 kg. Silbertanne-moordenaars in cassatie. De Bijz. Raad van Cassatie behandelde de zaken tegen M. v. Larsen en Smit uit Gro ningen, die beiden als leden van een Silbertanne-kommando door het Bijz. Gerechtshof te Groningen ter dood werden veroordeeld. De procureur-fiscaal, prof. Langemeyer, requireerde tot verwerping van het beroep. Beul van Amersfoort krijgt 4 jaar. De Bijz. Raad van Cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen F. H. M. van de Laar uit Weert, den „Beul van Amersfoort", die wegens zijn optreden in het concentratie kamp Amersfoort dpor het Bjjz. Gerechtshof te Amster dam was veroordeeld tot vier jaar R.W.I. Het beroep werd verworpen, overeenkomstig het requisitoir van den procureur fiscaal prof. Langemeijer. Zonderlinge Amerikaan te Batavia. De Amerikaansche reeder Ryan van het s.s. Martin Behrman blijkt een zonderling man te zyn. Nadat te Batavia voor de rechtbank de verbeurdverkla ring van de lading, die het s.s. Martin Behrman vervoerde, reeds een uur was afgedaan, kwam hg de rechtzaal binnen stappen en overhandigde hij een stuk, waarin hij verklaar de, dat het landgerecht te Ba tavia geen rechtspraak over de lading kon uitoefenen aan gezien de zaak bg de Ameri kaansche regeering was voor gebracht. Te New York heeft de heer Ryan een perscommuniqué la ten verspreiden, waarin hg protesteert tegen de beslis sing, welke de Amerikaansche Nederlandsche regeering tezamen namen. 1000ste schip te Rotterdam. In de haven van Rotterdam liep Maandag het duizendste schip sinds 1 Jan. j.L binnen. Dit is vijf tien dagen eerder dan het vorig jaar. Voor de oorlog liep het dui zendste schip ongeveer op 1 Februari binnen. DE „BOISSEVAIN" VAN AVOND IN AMSTERDAM. In tegenstelling tot een eer der verstrekte mededeeling wordt het m.s. „Boissevain" vanavond te Amsterdam ver wacht. Het debarkeeren if vastgesteld op Woensdagmor gen 9 uur. VOORL0OPIG NOG UTRECHT EN Nieuwe internationale verbindingen. (Van on^p specialen verslaggever). De nieuwe dienstregeling der Ned Spoorwegen, die op Zon dag 4 Mei in werking treedt, zal gekenmerkt worden door een gropte gelijkmatigheid, een zoo kort mogelijke reis- duur en een zoo goed moge lijke aansluiting, zoo verklaar de de heer F. Q. den Hollan der, president-directenr van de N.S., in een uiteenzetting van hetgeen wij tegen de komende zomer mogen venvachten. De weg naar Urk. De A.N.W.B. verneemt van de Rijkswaterstaat, dat het laatste gedeelte van de weg UrkEmmeloord waarschijn lijk nog deze zomer gereed zal komen. Verder ligt het in de bedoeling op de berm van de Meerdjjk van Urk naar Lem mer een rijwielpad aan te leg gen. Met de aanleg van dit pad, dat straks ook toeristi sche mogelijkheden zal bieden, zal echter nog geruime tijd gemoeid zijn. Marken weer bereikbaar. De sleepboot „De Levantka- de" uit Amsterdam is er Za terdagmiddag na een tocht van 2i/, uur ln geslaagd het eiland Marken te bereiken. Het ijs was er de schuld aan, dat de bewoners van het ei land ruim 3 maanden geen boot in hun haventje hebben zien binnen loopen. Leerstoel voor de mijnschadeleer. Aan de Technische Hooge- school te Delft is een bijz. leerstoel gevestigd in de mijn- scliaeleer en de toegepaste mijnmetkunde. Tot bijzonder hoogleeraar in deze vakken is benoemd dr. G J. A. Grond chef van ae afd. mjinmeten der staatsmijnen. Het Amerikaansche mini sterie van buiten!andsche za ken heeft bekend gemaakt, dat binnen enkele dagen de volle dige tekst van de overeeen- komst te Jalta en van die te Potsdam gepubliceerd zal wor den Voorbarige en overbodige actie van de Antwerpsche scheepvaartbeweging. DIESELS TUSSCHEN EINDHOVEN. Voorloopig blijft de halfuur- dienst op de oude lijn Amster dam—Rotterdam gehandhaafd. Naderhand zal dat wellicht een tien-minutendienst worden, met kortere treinen. Aanslui tend hierop komen er op tal van andere lijnen uurdiensten, tusschen Rotterdam/ Den Haag en Eindhoven en Amsterdam en Arnhem. De eerstgenoemde lijn van het middennet had tegen 4 Mei geëlectrificeerd kunnen zijn, maar de vorst heeft de uit voering der werkzaamheden vertraagd. Op de dienstregeling- zal dit echter geen invloed hebben, daar er tusschen Utrecht en. Eindhoven met die9eltreinen gereden zal wor den zoolang de electrische er nog niet terecht kunnen. De brug hij Hedel zal-wèl op tijd gereed zijn. Op deze lijn zullen om en om eectrische (c.q. voorloopig diesel-electrische); treinstellen en stoomtreinen rijden. NIEUW MATERIEEL. Natuurlijk kan nog niet aan aller wenschen worden vol daan, gezien de ontoereikende hoeveelheid materiaal. Er zijn nieuwe treinen besteld bij Al lan, Beynes en Werkspoor, maar wanneer komen ze De groote bussen, die op sommige trajecten de treinen geheel of gedeeltelijk vervan gen, zijn al yoor een groot deel in bedrijf. Er komen er 240 en zij zullen de zitplaats capaciteit tezamen met de treinen tot 70 pet. van de 163.000 in September 1944 op voeren. De heer Den Hollander sprak met nadruk alle geruchten te gen als zouden de N.S. het particuliere autobusbedriif wil len dooddrukken. De N.S.-bus- sen zijn tijdelijk bedoeld. Zij zullen straks weer voor trei nen plaats moeten maken. INTERNATIONALE VERBINDINGEN. Er komen ook nieuwe inter nationale verbindingen. Zoo zal er straks om 8.15 uur een trein van Rotterdam naar Antwerpen rijden, die des avonds om 22.30 uur terug is. Men zal dan van 11.21 tot 19,30 uur in de Belgische ha venstad kunnen vertoeven om er op één dag zaken af te doen. Wie naar Brussel door reist, heeft daar de tijd van 12.07 tot 18.39. De Scandina- vië-express gaat straks dage lijks rijden: zonder overstap pen AmsterdamStockholm - Daarenboven komt er een nachttrein AmsterdamBazel (een dagtrein is er al). Ook wordt de tijdelijk gestaakte boottrein Hoek van Holland Bazel hersteld.-Tenslotte komt er een dagelijksche D-treln van Amsterdam naar Frank fort am Mein, waarvan het slaaDriituig als onderdeel van <!e Oriënt-express zal doorrij den naar Praag. Een eerste stap De Antwerpsche Seheep- vaartvereeniging is niet tevre den over de resultaten, die van Belgische zijde bereikt zflh bji het onlangs tusschen Neder land en België gesloten ac- coord, krachtens hetwelk de Ned. havens hun zeehavengel den per 1 April a s. met onge veer 150 procent zullen ver- hoogen. In een nota aan de pers zegt de Antwerpsche Scheepvaart- vereeniging namelijk, dat de verhoogde rechten nog lang niet het peil der rechten berei ZEEUWSCHE LIJN BLIJFT TRAAG. Vlissingen Amsterdam 7 maal per dag. (Van onzen specialen verslaggever). Op 4 Mei gaat de nieuwe dienstregeling van de spoor wegen in. Dat is een dienst regeling, die een periode zal afsluiten, namelijk de periode van na-oorlogsche onzekerheid. Men weet nu bij de spoorwe gen zoo ongeveer waar men aan toe is, wat men kan doen met het materiaal en wat men in de toekomst aan vernieu wing en verbetering kan ver wachten. Na de bevrijding moest men zich richten op noodvoorzie ningen en daardoor moest tel kens de dienstregeling herzien worden. Op 4 Mei gaat een zomer dienstregeling in, die een blij vend karakter zal hebben: het spoorboekje is weer betrouw baar geworden. Vorige week heeft de directie van de N.S. de krantenmenschen ontvan- fen om deze belangrijke ge- eurtenis toe te lichten. De president-directeur, de heer F. Q. den Hollander, wees er op, dat er nog veel meer te doen is dan reeds gedaan werd. Het beeld, dat hem voor oogen staat is van een spoorwegbe drijf, dat via kolen en olie overgaat op electrische tractie. De directie ontving vele pro: testen tegen sluiting van tra jecten en stations, bijvoorbeeld over de sluiting van Kapelle- Biezelinge. Al deze sluitingen zyn tijde lijk. Waar de spoorweg tijdelijk de stations niet langs de rail kan bedienen en langs de weg moet komen, zal het railver- voer toch zoo spoedig mogelijk hersteld worden. Na den heer den Hollander, gaf de heer G. F. H. Giesber- ger een uiteenzetting over de nieuwe dienstregeling. Van de 800 stopplaatsen en stations zijn er nu ruim 300 over. De origineele stations blijven evenwel alle geopend. Men kan daar nog altijd goederen voor yenroer afgeven. De bussen, die tgdelijk langs de weg het pas sagiers-vervoer overnemen, moeten beschouwd worden als stop-trein-bussen, die langs de weg maar eenmaal stoppen, namelijk bij een spoorwegsta tion. In het algemeen is er in de nieuwe dienstregeling naar ge streefd de verbinding van de centrale provincies met de grensprovincies te versnellen tot 80 km. Een uitzondering vormt de lijn naar Zeeland, waarop de gemiddelde snelheid "0 km per uur blijft. De nieuwe regeling. De nieuwe dienstregeling brengt op de lijn Vlissingen Amsterdam het aantal treinen van zes op zeven en de rijtijd op 5 uur 6 min. De verbinding Vlissingen--Groningen, die thans éénmaal per dag moge lijk is, zal na 4 Mei 5 maal per dag mogelijk zijn. De verbinding GoesHoede- kenskerke zal onderhouden worden door een autobus, die viermaal per dag heen en weer zal rijden. Het plan om een aantal Zeeuwsche stations tus schen Bergen op Zoom en Goes te laten vervallen werd uitge steld tot 5 October, omdat de wegbrug Vlake hersteld moet worden. De spoorbrug bij Vla ke is thans verzwaard en over enkele dagen kunnen de trei nen deze Drug met volle snel heid Voor reizigers, die bii Lage Z wal uwe in Oostelijke richting ner autobus verder reizen is het van belang, dat de spoor wegbussen in den vervolge Dordrecht als aansluit-station op de trein hebben en dat men dus niet meer in Lage Zwalu- we, maar in Dordrecht op de bus gaat. De eerste trein uit Vlissin gen zal op werkd. te 5.18 uur vertrekken en te 10.40 uur is men dan in Amsterdam. De eerste trein uit Amsterdam komt 11.35 uur te Vlissingen aan. De stoptyden op de andere stations van de Zeeuwsche lijn verschillen slechts enkele mi nuten van de huidige dienst regeling. De laatste trein komt 23.40 uur te Vlissingen. De laatste trein naar het Noorden ver trekt uit Vlissingen 19.21 uur. Het nieuwe spoonvpgboekie zal omstreeks 1 Mei op de spoorwegstations te koop zijn. Een vraag. Op een vraag aan den heer Den Hollander wanneer er kans zou zijn op sneller passa giersvervoer over de Zeeuw sche Inn, antwoordde hg, dat het tekort aan sneltreinloco motieven belemmerend werkte en dat voor 1949 geen sneller materiaal ingezet zou worden. Overigens had hij als Goessenaar een groote be langstelling voor de Zeeuwsche lijn en zou hij binnenkort over deze lyn een bespreking heb ben te Goes en te Middelburg. GoesBergen op Zoom. Wat de plannen die thans tot 5 Oct. opgeschort zijn voor de instelling van een spoor-busdienst Goes-Bcrgen op Zoom betreft, kunnen wij nog mededeelen, dat zij om vatten een dienst, welke elf maal heen en terug gereden wordt en die een speciale stop plaats zou krijgen bij de vei ling Kapelle—-Biezelinge. ken, die in de Belgische havens worden geheven. Voor de re gelmatige lijn vaart bijv. be draagt ae verhouding 100 voor de Ned. havens tegen 155 voor de Belgische havens. Voor de onregelmatige vaart is de ver houding 100 voor de Ned. te gen 168 voor de Belgische ha vens. Voorbarig en overbodig. In zijn commentaar op dit manifest, wijst de Nieuwe Standaard er op, dat het re sultaat, dat tijdens de recente onderhandelingen werd be reikt, niet als een eindstadium mag worden beschouwd. De Nieuwe Standaard be schouwt het optreden van de Scheepvaartvereeniging als voorbarig en zelfs als overbo dig. „Al de leden van de ge mengde commissie", zoo gaat het blad voort, „zoowel de Ne derlandsche als de Belgische, hebben eenparig in him verslag verklaard, dat hetgeen is be reikt slechts al een eerste stap beschouwd dient te worden. Zoo men niet verder is gegaan, dan is dit hoofdzakelijk omdat een aanzienlijker verhooging, zonder geleidelijke overgang, de Ned. havens voor meeilijk- heden zou hebben gesteld. Met betrekking tot de ge lijkschakeling der zeehavengel den merkt het blad op dat bur gemeester en wethouders van Rotterdam thans in overwe ging nemen niet alleen de zee havengelden doch ook de kade- gelden te verhoogen. Wat de loodsgelden betreft heeft het blad er steeds op gewezen dat de Ned. en de Belgische staat in overleg hun tarieven dienen op te voeren tot een peil dat het mogelijk zou maken de uit- gavén te dekken. FEDERATIE VAN NED. JOURNALISTEN. Tot secretaris der „Fede ratie van Ned. Journalisten" is benoemd mr. A. E. van Rantwijk, plaatsvervanger van den juridischen adviseur van het hoofdbestuur van de P. T.T. Manuel Roxas, president der Philippgnen en de ambas sadeur der V.S., hebben een verdrag van militaire bijstand tusschen de V.S. en de Phi- lippijnen gesloten. De C.C.D. in Januari. Ambtenaren van de C.C.D maakten in de maand Januari 6662 processen-verbaal op. waarbij 9279 verdachten be trokken waren. 267 verdachten werden in voorloopige hechte nis gesteld. Het meerendeel van de overtredingen werd be gaan op het terrein van de voedselvoorziening n.l. 8367 van de 9279 gevallen. Een groote hoeveelheid goederen werd in beslag genomen, o.m. 202.821 kg zaden en peulvruch ten, 142.945 kg fruit, 12.680 kg vleesch en spek, 73.552 eieren en 14.665 stuks textiel. Sabotage in schooiboekj'es. De Britsche autoritei ten hebben enkele geval len van sabotage bekend gemaakt, waardoor het drukken van nieuwe leerboeken voor de scho len in de Britsche zöne vertraagd is. In 'n leesboekje voor de lagere school waren bij voorbeeld 10 bladzijden in het midden van het boek bedrukt met aller lei nazi-propaganda. Het werd gelukkig ontdekt voor men de boekjes ging uitdeelen. In een geschiedenis boek waren door Duit- schers veranderingen aangebracht, waarvoor geen toestemming gege ven was. Paraguay's president onderhandelt met opstandelingen. Uit bronnen te Asuncion wordt vernomen, dat presiden'. Morinigo van Paraguay met de opstandelingen in onderhande ling is getreden cm de burger oorlog te doen eindigen. Volgens deze bronner heelt een „loyale" delegatie van ge neraals reeds contact gemaakt met de opstandelingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1