Volkstelling dreigt te mislukken UIT DE PROVINCIE Schuilkerk te Ovezande werd verwoest Zeeuwsch-Vlaanderen Landwachter staat terecht Hoe gaan we spellen? Zeeuwsche S nippers Tholen. Zuid-Beveland Nederland heeft nóg altijd onderduikers. Overheidsbemoeiing wordt gewantrouwd (Van onzen specialen verslaggever). Het is zeer de vraag of de twaalfde volles- en woningtel ling, die op 31 Mei gehouden zal worden, wel de resultaten zal opleveren, die men ervan venvacht. In de groote steden met name te Amsterdam is men ten deze sceptisch gestemd, getuige het feit, dat de hoofdstedelijke burgemees ter aan alle zuilen oproe pen tot de burgerij heeft doen opplakken met het verzoek de zaak niet te sabo- teeren, tenvijlookop de pers'n beroep Is gedaan om de volkstelling aan te bevelen... WANTROUWEN. Waarom deze merkwaardige 'maatregelen voor de uitvoe ring van een officieel besluit der Nederlandsche regcering, dat toch geacht mag worden de instemming van het gehee- lft volk te hebben? Wel, om dat het die instemming in fei te niet heeft. In breede lagen wordt de volksstemming ge wantrouwd. Men zoekt er iets anders achter dan alleen maar een verzameling van statisti sche gegevens. „Registrleren heisst deportieren',' heette het in de oorlog op pamfletten, die de R.A.F. des nachts over on ze straten uitstrooide. Dat hebben velen aan de lijve ondervonden, E.n al dreigt xn dit geval geen wegvoering naar een vijandelijk land, er zijn toch tal van Nederlan ders, die huiverig staan te genover elke vorm van re gistratie. NOG ONDERPUI KERS. Daar zijn bijvoorbeeld de dienstplichtigen, die zich aan de uitzending naar de tropen hebben onttrokken. Zij leven formeel ondergedoken, zij zijn strafbaar en dat weten zij maar al te goed. Zullen zij zich uit eigen beweging vrij willig opgeven waar zil zich bevindon? Zullen hun oüders of andere huisgenooten dat doen? Het Is niet te verwach ten. Dan is er een zeer groc- Rechtbank Middelburg Op do zitting van Vrijdag 21 Maart 1947 werden de volgen de vonnissen uitgesproken: D. D., 44 jaar, los werkman tc Middelburg; wegens abortus tot 2 jaar gevangenisstraf. I. D. IC, 26 jaar, chauffeur wonende te Middelburg; tot geldboete van 100.subs. 30 dagen hochtenis. SUIKERDIEFSTALLEN. De volgende zaken werden behandeld: De 47-jarige los werkman, P. de Gr. en de 29- jarige metaalbewerker G. K., beiden wonende te Middelburg en thans gedetineerd, hadden zich te verantwoorden.wegens diefstal van suiker. Verdachten gaven de feiten toe. Ze zeiden dronken te zijn geweest. De Off. van Just vond een inbraak altijd een zeer ernstige zaak. Suiker is een kostbaar artikel tegenwoordig. Hij acht d. G. de hoofdschuldige. Eisch: 10 maanden gev.straf, waar van 5 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en bljz. voorwaarden voor G. en 9 m. gev.straf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en onder toezichtstel- ling van de Reclasseeringsver- eeniging voor IC Mr. P .C. Adriaanse vraagt de straf voor d. G. geringer te doen zijn. Verdachte was door dronkonschap wat overmoedig geworden. Uitspraak 2 April 1947. TEXTIEL VERDUISTERD. De 23-jarige expediteur W. v. d. H. te Goes had zich te verantwoorden wegens ver duistering. In September 1946 werden door de Textielfabriek de Schelde 6 pakken textielgoede- ren verzonden van Sas van Gent naar Almelo. Na eenige tijd bleek dat de goederen niet op de plaats van bestemming waren aangekomen. Bij een in deze zaak ingesteld uitgebreid onderzoek kwam aan 't licht, dat verdachte, aan wien deze goederen ter verdere verzen ding waren afgegeven, deze nimmer ter verzending bij de spoorwegen had afgegeven doch had verkocht voor 1200. De door de fabriek geleden schade bedraagt ruim 3000. Verdachte bekende de pak ken te hebben weggenomen en verkocht. De Off. v. Just, acht dit een buitengewoon ernstige zaak. Verdachte is hoogst geraffi neerd opgetreden. Eisch: 1 jaar gev.straf, waar van 6 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en byz. voorwaarden, met aftrek pre ventieve hechtenis. Mr. P. C. Adriaanse, raads man van verdachte, vond het feit ook ernstig. Verdachte staat overigens gunstig bekend en de geleden schade ad 3000 is vergoed. Pleiter vraagt een onvoorwaardelijke straf gelijk aan dc tijd in preventief door bracht. Uitspraak 2 April 1947. te categorie personen, die het een en ander voor de fiscus hebben te verbergen. Ook die zullen niet al te scheutig zijn met het verstrekken van eigen doopceelen. Bovendien Is de volkstelling tevens een wo ningtelling en dat maakt weer anderen kopschuw. Niet, dat men aarzelen zal op te geven of mon over een woning be schikt^ maar wel over hoe veel ruimte men zijn dage- lijksche leven pleegt te verdee- lên. Deze aarzeling houdt ver. band met de kortelings gedane aankondiging, dat de hoofd stad thans zal overgaan tot een systematische distributie van woonruimte, teneinde de 20.000 gezinnen, die geen eigen woning hebben (dat zijn er meer dan de geheele bevol king van Leeuwarden, Zwolle of Den Boschi), tegemoet te komen. ALLEEN VOOR DE STATISTIEK! De gemeentelijke autoritei ten hebben aezer dagen ge tracht alle ongerustheid weg te nemen door te verklaren, dat persoonlijke gegevens niet als zoodanig gebruikt zullen worden, doch uitsluitend dienen voor statistische doeleinden. Eenerzijds is het in de oor log ontstane wantrouwen je gens alle overheidsbemoeiing met de vrijheid van het indivi. du er nog lang niet uit, an derzijds wordt het nut van de statistiek nog niet in breede kringen ingezien. Belasting ontduikers zijn altijd nuiveng voor ambtenaren, die iets ko men noteeren, en de menschen, die over een voor deze tijden al te groote woonruimte be schikken, zullen nog voor de volkstellers komen, bezoek ontvangen van ambtenaren die de bevoegdheid bezitten onge nood binnen te treden en de kamers benevens de hoofden te tellen. Het is ril. zoo, dat de woningnood te Amsterdam nog steeds toeneemt. De hoofd stad moge op het eerste ge zicht onbeschadigd uit de oorlog gekomen zijn er is nooit gevochten en zelden vie len er bommen zii heeft niettemin 5520 woningen ver loren, meest door afbraak van verlaten huizen in de Joden buurt. Vierhonderd nieuwe wo ningen zijn in aanbou w bij het Amstelstation en voor acht honderd andere heeft de raad credleten verleend, maar al mét al beteekent. dat nog wei nig vergeleken bij de toene ming der bevolking door al lerlei oorzaken tot dichtbij en misschien wel over de 300.000, Amsterdam zit dus met tien duizenden „inwonenden" en heeft derhalve te kampen met wat de Engelschen zoo kern achtig het schoonmoeder- vraagstuk noemen 8500 TELLERS IN AMSTERDAM. De hoofdstad is doende bij zondere maatregelen te treffer met het oog op de volkstelling. Er zijn 8500 tellers noodig, die elk 25 tot 30 woningen zullen bezoeken. De helft van alle manneijke ambtenaren van rijks- en gemeentediensten moeten straks dit werk ver- richten. Voorts is er-.een be roep gedaan op de studenten en het personeel van banker en scheepvaartkantoren Het tellingswerk zal niet betaald worden. Voor hofjes, zieken huizen en gestichten zullen rouwelnke ambtenaren aan gewezen worden en in de wij ken, wgar de misdaad en de ontucht heerscht. zal men het verzamelen der gegevens aande politift opdragen! De pakketpost met Zwe den is, dank zij de gewijzigde weersomstandigheden, hervat, zoodat wederom postpakketten naar Zweden, Finland en de U.S.S.R. verzonden kunnen wor den. Elke eeuw een nieuw pak. Een Duitsche krant heeft uitgerekend dat het aantal textielpunten, in Februari uitgereikt aan de 430.000 zielen tel lende bevolking van Dus- seldorf, precies genoeg is geweest voor het koo- pen van in totaal twee zakdoeken, 26 heeren- costuums, 16 jongens- kostuums, 33 overalls en irie damesmantels. Het hoofd van de dis tributie van Dusseldorf zei, dat het bij deze snel- aeld 98 jaar zou duren, voor men een nieuw oak zou kunnen koopen. Een overhemd moet 18 laar meekunnen en on- .lergoed 29 jaar. Maar het slechtst zijn 3e vrouwen er wel aan toe, die 350 iaar met hun mantel moeten doen. „Öosterschelde" botste tegen de steiger. Zondag ls de „Öosterschel de" van de Prov. Stoomboot- diensten bij het binnenloopen te Vlisslngen in botsing geko men met de steiger, waardoor aan bakboordzijde een gat in de voorsteven ontstond, geluk kig boven do waterlijn. De „Prins Willem I" nam terstond de dienst op Breskens over en Maandag was de scha de reeds zoover hersteld, dat de diensten normaal konden worden uitgevoerd. AANKOOPVERGUNNINGEN RUNDVEE EN PAARDEN. Met ingang van 24 Maart is voor het verkrijgen van aankoopvergunningen voor rundvee en paarden in Zeeuwsch Vlaanderen een nieu we regeling ingevoerd. Aan koopvergunningen die geda teerd 'zijn voor 23 Maart 1947 hebben nu alle geldigheid ver loren. 250 jaar geleden Kleine oorzaken, groote gevolgen. Ook de grootste optimist zal niet durven beweren, dat met de bevrijding pais en vree op de wereld zijn neergedaald. Gelukkig behooren ernstige godsdiensttwisten in de lage landen aan de zee tot het ver leden. Dit is niet altijd zoo ge weest. Het is nog maar enkele eeuwen geleden, dat de gezon de ontwikkeling van Neder land voor vreemdelingen het lichtende baken van ver draagzaamheid, doch verre van verdraagzaam, waar het de binnenlandsche godsdienstver schillen betrof in niet ge ringe mate werd geremd door het viytlg gecultiveerde gehar rewar tusschen Katholieken en Protestanten. De Katholieken in Zeeland hadden het in die dagen niet gemakkelijk. Op allerlei ma nieren werd het houden van eerediensten e.d. bemoeilijkt en Vertraagde executie. Een 34-jarige vrouw, schul dig aan het aanbrengen van 60 personen, van wie 30 door de Duitschers ter dood werden gebracht, stond Donderdag met het touw van de strop om de nek in een gevangenis te Praag om geëxecuteerd te worden, toen aan het venster werd geklopt en geroepen werd „houd op met de execu tie." De president van het ge rechtshof was namelijk aan de telefoon geroepen en ieder dacht, dat de executie moest worden uitgesteld. Toen de president echter terugkeerde, gaf hij bevel de executie te verrichten: De minister van justitie had hem over een ge heel andere aangelegenheid op gebeld. K'nderen ontdekten een wapendepot. Kinderen hebben in een bosch bij Versailles een geheime wa pen opslagplaats ontdekt, waarin zich 30 machinegewe ren, tien Fransche legergewe ren en een groote voorraad munitie voor machinegeweren bevond. Volgens mcdedeeling van de politie zjjn de geweren van het laatste Russische-. Amerikaansche- en Fransche maaksel. de atmosfeer was zoo geladen, dat dikwijls maar een kleine aanleiding noodig was om de bom te doen barsten. Dat bleek op 25 Maart 1697 (vandaag dus juist 250 jaar geleden) in het landelijke BeveJandsche dorp Ovezande, waar door een geringe oorzaak ernstige rel letjes. uitbraken en de bidplaat sen van de Katholieken wer> den geplunderd en verwoest. Ovezande was in die dagen een van de twee middelpunten van do R.K. landgemeente op Zuid-Beveland. Deze had in 1601 in Ovezande evenals bjj Djkwel onder Capclle een hof stede gekocht, die werd inge schreven ten name van zeke ren Pieter de Bie, een manipu latie ter ontduiking van de wet, die bepaalde, dat Room- sche kerken als zoodanig geen vaste goederen mochten bezit ten. De zolder van de hofstede werd tot kapel Uigericht, De hiervoor benootligde gelden werden voor een deel uit be zit van de Kerk geput, voor oen ander deel door vrijwillige bijdragen der gemeente ver kregen. KLEINE OORZAKEN, GROOTE GEVOLGEN. Zes jaar later had een Ka tholiek meisje uit Ovezande, Catherina Pover, omgang met een Hervormden jongeman, Marinus Vrooland. Deze om gang bleef voor het meisje niet zonder gevolgen. De jon gen was bereid haar te huwen, doch haar ouders verzetten zich daartegen ën stuurden huil dochter naar Antwerpen. Vrooland ontstak In woede over het verlies van zijn ge liefde en besloot wraak te ne men. H\j bracht de hoofden van een aantal makkers op hol en had weldra groote aan hang. In de vroege morgen van de 25e Maart (Maria- boodschap) ging hij met zijn bende naar de hofstede te Ove zande. Men brak de deuren van de sluipkerk open en sloeg het kerkmeubilair, voor zpovcr hot niet meegenomen werd, kort en klein. De volgende dag, een Zondag, kwam men terug en vernielde het gebouw zoo danig dat het bijna een puin hoop werd. Ook in de hofstede bij Dijkwel hield men danig huis. Het gevolg van dit kor te, maar heftige, anti-Katho lieke relletje was, dat de R.K. 'andgemeente lange tijd ver stoken was van gelegenheid tot gemeenschappelijke gods dienstoefeningen. Zomerdienst wederopbouw. Voor de wederopbouwarbei- dere is een zomerdienstrege ling ingevoerd, waarbij voor Walcheren de werktijd is be paald op 46 uur. Er wordt op Maandag zes uur gewerkt en van Dinsdag tot en met Vrij dag 10 uur per dag. Vrijdagmiddags vertrekt 'n extra-trein van Vlissingen richting Amsterdam en Maan dagsmorgens van Amsterdam naar Vlissingen. Er zal contróle worden uit geoefend, opdat de werktijden van 10 uur per dag niet wor den overschreden. Het werk vangt des Maan dags te 13 uur, en op overige dagen te zeven uur aan. Het eindigt Maandags te 19 uur en op overige dagen te 18 uur. De vertrektijd van de extra- trein op Vrijdag is: Vlisslngen 19,31, Middelburg 20,09 en Goes 20,45. De Maandagmorgentrein, die te 5,59 uit Amsterdam ver trekt, komt 10,10 uur te Goes, 10,35 te Middelburg, 10,38 te Souburg en 10,52 te Vliseingen aan. Bijzonder Gerechtshof te 's Hertogenbosch. Dc officieren fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te Hertogenbosch hebben voor Zeeland 8 personen buiten ver volging gesteld omdat de ge rezen verdenking ohgegrond was, veertien onvoorwaardelijk buiten vervolging gesteld om dat de gerezen verdenking, hoewel niet ongegrond, geen aanleiding gaf tot strafopleg ging. Twee personen werden bui ten vervolging gesteld met not- zetting uit de rechten, vijf per sonen met ontzetting en on der toezichtstelling, acht per sonen met ontzetting, onder toezichtstelling en verplichting om te arbeiden, ccn persoon met onder toezichtstelling. Tenslotte werd 'opgelegd aan: A. Vermeulen, St. Maar tensdijk, 2500 betalen en ontzetting rechten; F. de Krrj ger, IJzendijke, onder toezicht stelling, afstand doen van de inboedel voor zoover bü deze in bruikleen gegeven en ontzet ting rechten: Catharina M. M Brakman, Middelburg, onder toezichtstelling, 7500 betalen en ontzetting rechten; P. L. de Letter, Koewacht, 100 beta len. Amérikaansche oorlogs schepen op de Schelde. Een Amerikaanschf kruiser n twee torpedojagers zullen op 10 April de Schelde binnen varen voor een bezoek aan Antwerpen. De schepen zullen onder commando staan van admiraal R. L. Conolly, com mandant der Amerikaansche zeestrijdkrachten in de Euro- peesche wateren. Het bezoek aan Antwerpen zal 5 dagen duren. De kruiser is de 10.000 tonner Wilkes Barre en de torpedojagers zijn de 2200 tonners Hugh Purvis en Beat- ty, welke de modernste torpe dojagers van de Amerikaan sche marine zijn. Wilde zwanen en ganzen in Zeeuwsch Vlaanderen. Op de groote kreeken in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen worden thans groote 'troepen wilde zwanen en ganzen waar genomen. Onder de zwanen bevinden zich bijzonder groote exemplaren, de dieren zijn echter zeer schuw. Bij hooge waterstand worden ook ver schillende soorten vreemde eenden waargenomen. Geregelde veerdienst St. Philipsland Zijpe. Veerman Lindhout te St Philipsland heeft plannen ge vormd voor het onderhouden van een geregelde veerdienst St. Philipsland-—St. Annaland en Zijpe, daar hierin groote behoefte bestaat. De diensten geven dan aansluiting op de diensten van do R.T.M. te Zijpe. Breskens BA7AR Vrijdagavond werd te Bres kens een bazar, die georgani seerd werd door de padvin ders. onder groote belangstel ling geopend. De hopman de heer Pefcermeyer heette alle aanwezigen welkom toe Burgemeester Eekhout, die daarna het woord nam, nchetste op juiste wijze het doel en streven der padvin ders. Spr. bracht dank en hul de aan Mevr. Die Hemptine, wijl zij het is geweest die de eerste stoot gaf o'm ook te Breskens de jeugd te vereen:- TRIBUNAAL TERNEUZEN Zitting van Zaterdag 22 Maart Dft 30-j, chauffeur, A. J. Smit, te Sluis, zou bh »de N- S.B. gegaan zijn, omdat zijn ouders, na de bezetting, in die richting gingen. Tevens sloot hij zich aan bij de W. A., was werkzaam voor de Todt, Mep in uniform, bewapend met een revolver, was tolk te Middel burg en koerier te Calais, Be. sch. bleek overtuigd te zijn straf te hebben verdiend. Mr. v. Hasselt wees er op dat de Smit in Mei 1040 alles had verloren en daarvoor een zeer geringe vergoeding kreeg. Daarbij was hij uit zijn werk geraakt en door deze omstan digheden is hjj bil de N.S.B, ge komen PI. vroeg de uiterste clementie. LANDWACHTERS De 41-j. groentenhandelaar, J. S. Heije, te Clinge, thans geïnterneerd, was eveneens tot de N.S.B. overgegaan, om dat hij moeilijkheden had en hij niet wist, wat de N.S.B, was. Hij maakte flink propa ganda voor die beweglnr Eeuwen lang schreef ieder zooals het in viel. hem Wat er op 1 Mei verandert Nog slechts ei^cele weken scheiden ons van de dag, waarop de nieuwe spelling in geheel Nederland en België van kracht zal worden. En daarmede komt dan aan een onhoudbare toestand het zoo "Vurig begeerde einde. Veel zal er niet verandex-en, we schreven dit reeds eerder, maar toch zooveel, dat ons tal van verzoeken bereiken om nog eens kort, maar duidelijk uit een te zetten, hoe er vanaf 1 Mei gespeld zal worden. Vooraf laten wn enkele his torische bijzonderheden gEian, die waard zijn aan de verge telheid ontrukt te worden. Men is zich in het algemeen weinig bewust van het feit, dat eeuwen en eeuwen lang de Ned. taal door ieder geschreven werd zooals hem dat goed- dacht. Als men bedenkt, dat in de vroege Middeleeuwen onze taal zich in zooverre zelf standig had ontwikkeld, dat er'van een Nederlandsche lite ratuur kan worden gesproken, de eerste producten da teeren uit de eerste helft der dertiende eeuw en dat eerst in 1804 de spelling offi cieel geregeld werd, dus bij de aanvang van de negentien de eeuw, ziet men evenwel, dat zes eeuwen lang iedereen spellen mocht naar het hem beliefde. Langzamerhand had zich evenwel een bepaalde schrijf wijze burgei-recht verworven en in 1804 leidde dit tot de invoering van de spelling Siegenbeek. En eigenlijk is deze tot op heden de officieele spelling gebleven. Er is na melijk nooit officieel een .lieuwo spelling ingevoerd! Wel was Siegenbeelï reedB lang in onbruik geraakt en omstreeks 1850 vervangen door de spelling De Vries en Te Winkel, maar dit gebeurde zeer geleidelijk en zonder wet telijke maatregelen. Een nieuwe verandering kwam er in 1931, toen voor de scholen door minister Terp stra eenige vereenvoudigingen werden voorgeschreven, die in 1934 tot de officieele school- spelling- Mar chant werden. Daarna is de chaos weer compleet geweest. Terwijl na melijk dc jeugd de spelling— Marchant leerdo, onthielden de officieele instanties, de let terkundigen en de journalis ten zich zorgvuldig van het gebruik daarvan. Zij bleven de Vries en Te Winkel schrij ven alsof er niets gebeurd was. Vooral voor dc jeugd was dit een handicap, want in me nige functie mocht van de schoolspelling geen gebruik worden' gemaakt, zoodat de jongelui zich weer aan de oude spelling moesten gewennen. Dit alles behoort nu echter tot het verleden. Met ingang van 1 Mei gaan allen over tot. de nieuwe spelling en daar mede is alle leed dan gele' den. DE VERANDERINGEN. Wat nu de veranderingen aangaat, ze zijn in weinig woorden samen te vatten. We schrijven voortaan aan het eind van open lettergre pen altijd één o, zooals we ook één a en één u plegen te schi-ijven. Dus toneel, ho ren, lopen, stomen, enz. Alleen als de o voorafgaat aan ch schrijven we deze klank oo. Dus goochelen, goochem, loo chenen en in de samenstel lingen en afleidingen van deze woorden. De bedoeling is dui delijk. Men zou anders niet weten, hoe men deze woorden uit zou moeten spreken GEEN EE, MAAR E. Verder schrijven de voortaan aan het eind van een letter greep maar én e. Dus benen, scheve, hele, tekenen, lenen, beledigingen, enz. Alleen aan het eind van een woord blijft de ee. Dus zee, mee, thee. evenals in de samenstellingen en afleidingen van deze woor den. Dus twee, tweede, mee en meegaan, vee en veemarkt, zee en zeeman, reebout, thee servies, tweeling en deemoed, leewatei', kweepeer, meekrap. Ook hier geldt weer, dat er moeilijkheden met de uitspraak zouden ontstaan, als er me- krap, tweüng, zeboot, megaan enz. geschreven zou worden. Men kan dus rustig e schrij ven als daardoor geen mis verstand ontstaat. Dreigt er gevaar voor verwarring, dan schrijve men de ee. DE SCH. De derde verandering van beteekenis is, dat voortaan sch alleen daar geschreven wordt, waar de ch ook wordt uitgesproken. Overal elders schrijft men s. Dus vis, mens, bos, dagelijlrs, ruisen, etc. Maar daartegenover schub, vriendschap, schip, school en schaduw. Eén enkele uitzondering be staat er op deze regel. In alle woorden, die op isch ein digen, blijft men sch schrij ven. Dus practisch, logisch, telefonisch, nieuwmodisch, tra gisch en komisch. Tot moei lijkheden zal ook deze novi teit wel geen aanleiding ge ven. TWEE ONGEREGELDE PROBLEMEN. Twee dingen laat de nieuwe spellingsregel onveranderd. In de eerste plaats zal het ieder een vrij staan om naar be lleven de' buigings-n te schrij ven. Wil men dus mannelijke woorden met de oude n ichrijven, dan is men daar volkomen vrij in. De verwach ting is gerechtvaardigd, dat deze n spoedig ln onbruik zal raken, omdat de jeugd op 3chool geen geslachten meer leert onderscheiden. Een on prettig gevolg is, dat daardoor mannelijke woorden vaak met ..haar" zullen worden aange duid. Men komt deze fout reeds veelvuldig tegen en iemand met een behoorljjk ontwikkeld taalgevoel stoot zich daaraan. „Dc raad kwam in haar vergadering tot de, conclusie„De zee zendt zijn golven naar het strand". Het staat leelijk en klinkt ook slecht. Een tweede „ongeregeld probleem" is dc spelling van aardrijkskundige namen. Üok hiervoor is nog geen oplossing gevonden. Voorlooplg z3i het zoo zijn, dat de Nederlatui.sche en Belgische namen ongewij zigd blijven in de snelling, ae andere evenwel volgens de nieuwe regels worden ge schreven. Hierbij doen zich wel eenige mqeilykheden voor, maar die lossen zich spoedig vanzelf op. En dus beginnen wo op 1 Mei vol goede moed de nieuwe spelling te schrij ven. Allicht met minder spel fouten dan de laatste jaren met de oude spelling het ge val ls geweest. sloot zich aan b\1 de verschil lende aanverwante organisa ties en werd tenslotte ook landwachter en verrichtte pa- .rouilleclicnsten, Mr. v. Hasselt achtte zijn cliënt, die ruim 22 maanden is geïnterneerd, reeds zwaar genoeg gestraft en vroeg hem niet langer te interneeren. De volgende beschuldigde wae de 53-j. H, C. Machielsen, landarbeider te Terneuzen, thans geïnterneerd, die reeds in '39 lid van de NSB was, dit tijdens de bezetting bleef en toen een ijverig propagandist werd. Hij werd kamerwacht te Breskens en daarna kreeg hij het uniform van de z.g.n. notroleummannetjes en een geweer. Mr. Kurtz vroeg rekening te houden met de bijna 2 jaar interneerlng van zijn cliënt en hem geen verdere interneering op te leggen Tenslotte had zich te ver. antwoorden de 62-j. rentenier J. de Bruijne. te Sluis, die «vmoathisecrend lid van de N.S.B. is geweest en als orga nisator werkzaam is geweest voor de N.V.D. en de W.H, 3iin zoon was in dienst van bet N.S.K.K., waarvoor de va> Ier extra kolen kreeg. Met de "Duitschers was hij erg be friend, getuige zijn aanwezig- beid op een Duitsch soldaten- ceest ir> de „Hindenburgkazer ne" te Sluis. De assistent van Mr. Kui lers pleitte clementie. Uit braak in deze zaken op 5 \pril a.s. UITSPRAKEN. H. Torbijn, IJzendijke, 19 naanden geïnterneerd ge weest: ontzetting rechten J, W. Herman. IJzendijke, reeds 21 maanden geïnter neerd: blijft nog 5 jaar, dus tot 22 Maart 1952, geïnter neerd: verbeurdverklaring ra diotoestel; ontzetting rechten; C. v. d. Heuvel, Breskens: 22 maanden geïnterneerd ge weest: ontzetting rechten. 6 »De heer J. Hoster is be> noemd tot onderwijzer aan de Chr. Nat. School te Axel. De heer R. Kruixiflx te Axel is geslaagd voor het exa men vakbekwaamheid pedicure en voetverzorging. In de vacture van den heer B. J. v. Westen is de heer A. Geluk gekozen als kerkvoogd der Nea. Herv. Kerk te Tho- len. Kerknieuws EVANa LUTH. KERK. Beroepen te Tiel: dr. J. A Itellwag, woonachtig te Utrecht. gen In een padvinderscorps. Een woord van dank richtte spreker aan hen die het zoo moeilijke en zorgvolle jeugd werk op zich hebben genomen. Door de leidster mej. A. Erasmus werd daarna namens de padvinders een oorkonde aan de Beschermvrouwe mevr. Die Hemptine aangeboden. Na deze, eenlgszins plechti ge opening, kreeg het talrijke publiek de gelegenheid zich op allerlei wijze te vermaken. Nieuwvliet FEESTAVOND BOND VOOR ST AATSPEN SIONNEERIX G De afdeeling Nieuwvliet van de Nederlaixdsche bond voor staatspensionneering heeft met medewerking van de rederij kerskamer uit Schoondijke in de afgeloopen week tweemaal een feestavond gegeven. Opge voerd werd 't blijspel „De lcui- sche bruidegom". Voor de uit voeringen bestond goede be langstelling. Beide uitvoerin gen werden besloten met een bal. Vrachtauto in de Eendracht. Zaterdagmorgen reed een vrachtauto geladen met 8 ton uien aan de Tholensche zijde de pont op van de veerdienst over de Eendracht te Tholen. Door dat de remmen niet werkten reed de auto aan de andere zijde van de pont af de rivier in en trok ae pont mede de diepte in. De inzittenden kon den bgtgds uit de cabine sprin gen en zich in veiligheid stel len evenals een paar passa giers, die reeds met hun rij wielen op de pont stonden. De fietsen verdwenen eveneens in de diepte. Persoonlijke onge lukken deden zich gelukkig niet voor. Goes ONTWIKKELINGSMIDDAG C.B.T.B. In de Prins van Oranje te Goes heeft Zaterdag de Jon geren organisatie van de Christelijke boeren- en tuin- dersbond een goed geslaagde ontwikkelingsmiddag gehou den. VERGADERING Z.L.M. Zaterdagmiddag werd in het Schuttershof te Goes een alge- meene vergadering gehouden van de Kring West Zuid-Beve- iand van de Z.L.M., onder voorzitterschap van den heer Klompe uit Wolfaartsdjjk. In plaats van den heer C. Re mijn te Nieuwdorp, die bedankt had, werd tot secretaris geko zen de heer ir. Bruining te Goes. Een discussie ontspon zien over de prijspolitiek der Re geering en ernstige erftiek werd geuit naar aanleiding van de graanprijzen. Na afhandeling van het za kelijk gedeelte van <3e agenda volgde de opvoering van 't too- neelstuk „Het Boekhoudbureau knapt het wel op", terwijl ten slotte met groote belangstel ling de mooie film van de Prov. Landbouw tentoonstel ling werd gevolgd. Yerseke Fransche zaaïoeslers. Het is de commissie voor de aankoop van Fransche zaai- oesters gelukt een behoorlijk kwantum 2- en 3-jarige zaai- oesters aan te koopen voor de Zeeuwsche kweekers. Engelsche jeugd naar Yerseke. Woensdag zal een 25-tal En gelsche jongens en meisjes in Yerseke arriveeren voor een 12-daaesch bezoek. De kinde ren zullen bij particulieren worden ondergebracht,die hier door in de naaste toekomst een tegenbezoek aan Engeland 'zullen Kunnen brengen. Deze trip van de Engelsche jeugd vindt plaats onder auspi ciën van de World Friendship Association. GLASINZAMELING. De padvindersgroep te Yer seke heeft Zaterdagmidag in verband met de glaspositie een inzameling gehouden van leege flesschen, jampotjes enz. De inzameling werd een groot suc- Tribunaa! Middelburg UITSPRAKEN. Het Tribunaal te Middelburg veroordeelde Jan M. Poelman, kantoorbediende te Middelburg, tot 4 jaar Ïnterneering, eindi gende 6 April 1949; Joh. Bak ker, winkelbediende te Koude- kerke, tot 3 jaar interneering, eindigende 24 April 1947; Joh. van Kempen, electricien te Middelburg, tot 2% jaar Ïnter neering. eindigende 2 Novem ber 1947 en H. A. Brakman, drogist te Middelburg, tot 1% iaar interneering, eindigende op 23 Augustus 1947. Alle veroor deelden werden uit de rechten gezet Burgerlijke stand ST. PHILIPSLAND. Bevallen: M. Reflngoudt— van der Jagt, z.; M. M. Klip- pelMoerland, d.; M. Steijn— Verwijs, d.; A. M. Guiljam— van Dijke, d.; E. Wesdorp— Kaashoek, z.; J. M. Deurloo— de Masier, d. Getrouwd: M. J. Wesdorp, 27 j. en N. M, van'der Dussen, 26 'jaar. Overleden: levenloos kind v, J. van der Meer en J. J. Wee- dorp; M. H. Beurkens, 60 j„ echtg. van S. S. J. Everaac».

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10