SANATOCEH Hoe gaan we spellen? Solistenconcours te Goes UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND Merkwaardige uitslagen bij de eerste klassers Eeuwen lang schreef leder zooals het hem In viel. Wat er op 1 Mei verandert. Nog slechts enkele weken scheiden ons van de dag, waarop de nieuwe spelling m geheel Nederland en België van kracht zal worden. En daarmede komt dan aan een onhoudbare toestand het zoo vurig begeerde einde. Veel zal er niet veranderen, we schreven dit reeds eerder, maar toch zooveel, dat ons tal van verzoeken bereiken om nog eens kort, maar duidelijk uit een te zetten, hoe er vanaf 1 Mei gespeld zal worden. Vooraf laten wn enkele his torische bijzonderheden gaan, die waard zijn aan de verge telheid ontrukt te worden. Men is zich in het algemeen weinig bewust van het feit, dat eeuwen en eeuwen lang de Ned. taal door ieder geschreven werd zooals hem dat goed- dacht. Als men bedenkt, dat in de vroege Middeleeuwen onze taal zich in zooverre zelf standig had ontwikkeld, dat er van een Nederlandsche lite ratuur kan worden gesproken, de eerste producten da teeren uit de eerste helft der dertiende eeuw en dat eerst in 1804 de spelling offi cieel geregeld werd, dus bij de aanvang van de negentien de eeuw, ziet men evenwel, dat zes eeuwen lang iedereen spellen mocht naar het hem beliefde. langzamerhand had zich evenwel een bepaalde schrijf wijze burgerrecht verworven en in 1804 leidde dit tot de Invoering van de spelling Siegenbeek. En eigenlijk is deze tot op heden de officieele spelling gebleven. Er is na melijk nooit officieel een nieuwe spelling ingevoerd! Wel was Siegenbeek reeds lang in onbruik geraakt en omstreeks 1850 vervangen door de spelling De Vries en Te Winkel, maar dit gebeurde zeer geleidelijk en zonder wet telijke maatregelen. Een nieuwe verandering kwam er in 1931, toen voor de scholen door minister Terp stra eenige vereenvoudigingen werden voorgeschreven, die in 1934 tot de officieele school- spellingMarchant werden. Daarna is de chaos weer compleet geweest. Terwijl na melijk de jeugd de spelling— Marchant leerde, onthielden de officieele instanties, de let terkundigen en de journalis ten zich zorgvuldig van het gebruik daarvan. Zij bleven de Vries en Te Winkel schrij ven alsof er niets gebeurd was. Vooral voor de jeugd was dit een handicap, want m me nige functie mocht van de schoolspelling geen gebruik worden gemaakt, zoodat de jongelui zich weer aan de oude spelling moesten gewennen. Dit alles behoort nu echter tot het verleden. Met ingang van 1 Mei gaan allen over tot de nieuwe spelling en daar mede is alle leed dan gele den. DE VERANDERINGEN. Wat nu de veranderingen aangaat, ze zijn in weinig woorden samen te vatten. We schrijven voortaan aan *het eind van open letteren pen altijd één o, zooals* we ook één a en één u plegen te schrijven. Dus toneel, ho ren, lopen, stomen, enz. Alleen als de o voorafgaat aan ch schrijven we deze klank oo. Dus goochelen, goochem, loo chenen en in de samenstel lingen en afleidingen van deze woorden. De bedoeling is dui delijk. Men zou anders niet weten, hoe men deze woorden uit zou moeten spreken GEEN EE, MAAR E. Verder schrijven de voortaan aan het eind van een letter greep maar én e. Dus benen, scheve, hele, tekenen, lenen, beledigingen, enz. Alleen aan het eind van een woord blijft de ee. Dus zee, mee, thee, evenals in de samenstellingen en afleidingen van deze woor den. Dus twee, tweede, mee en meegaan, vee en veemarkt, zee en zeeman, reebout, thee servies, tweeling en deemoed, leewater, kweepeer, meekrap. Ook hier geldt weer, dat er moeilijkheden met.de uitspraak zouden ontstaan, als er me- krap, tweling, zeboot, megaan enz. geschreven zou worden. Men kan dus rustig e schrij ven als daardoor geen mis verstand ontstaat. Dreigt er gevaar voor verwarring, dan sclyijve men de ee. DE SOU. De derde verandering van beteckenis is, dat voortaan sch alleen daar geschreven wordt, waar de' ch ook wordt uitgesproken. Overal elders schrijft men s. Dus vis, mens, bos, dagelijks, ruisen, etc. Maar daartegenover schub, vriendschap, schip, school en schaduw. Eén enkele uitzondering be staat er op deze regel. In alle woorden, die op isch ein digen, blijft men sch schrij ven. Dus practisch, logisch, telefonisch, nieuwmodisch, tra gisch en komisch. Tot moei lijkheden zal ook deze novi teit wel geen aanleiding ge ven. TWEE ONGEREGELDE PROBLEMEN. Twee dingen laat de nieuwe spellingsregel onveranderd, In de eerste plaats zal het ieder een vrij staan om naar be lieven de buigings-n te schrij ven. Wil men dus mannelijke woorden met de oude n schrijven, dan is men daar volkomen vrij in. De verwach ting is gerechtvaardigd, dat deze n spoedig in onbruik zal raken, omdat de jeugd op school geen geslachten meer leert onderscheiden. Een on prettig gevolg is, dat daardoor mannelijke woorden vaak met „haar" zullen worden aange duid. Men komt deze fout reeds veelvuldig tegen en iemand met een behoorlijk ontwikkeld taalgevoel stoot zich daaraan. „De raad kwam in haar vergadering tot de conclusie„De zee zendt zrjn golven naar het strand". Het staat leelijk en klinkt ook slecht. Een tweede „ongeregeld probleem" is de spelling van aardrijkskundige namen. Ook hiervoor is nog geen oplossing gevonden. Voorloopig zal het zoo zijn, dat de Nederlandsche en Belgische namen ongewij zigd blijven in de spelling, de andere evenwel volgens de nieuwe regels worden ge schreven. Hierbij doen zich wel eenige moeilijkheden voor, maar die lossen zich spoedig vanzelf op. En dus beginnen we op 1 Mei vol goede moed de nieuwe spelling te schrij ven. Allicht met minder spel fouten dan de laatste jaren met de oude spelling het ge val ls geweest. Meer ruimte! Wanneer straks de nieuwe spelling officieel wordt ingevoerd en ook in de kranten toegepast, zal dit een kleine winst aan plaatsruimte opleve ren, aldus „Het Parool". Jubelend meldt ons dit het A.N.P., dat heeft uitgerekend, dat het weglaten van de uit- gangs-n's en de ch's een besparing geeft van IVz 2 kolom per week. Als dat voor de regee ring maar niet tot aan leiding dient om van toewijzing van meer pa pier nu voorloopig af te zien Arrestaties in Berlijn. Russisch optreden tegen de universiteit. Volgens de Daily Tel. was de binnen de Russische sector gelegen Berlijnsch universiteit de afgeloopen dagen het doel wit van een systematische Russische actie, die in elk op zicht overeentemt met vroege re massa-arrestaties van tech nici en doktoren. Talrijke studenten zijn dooi in burger gekleede Russische agenten gearresteerd of ont voerd. De Duitsche politie neemt onder Russische pressie dieel aan de drijfjacht. In kringen van het Britsche, Fransche en Amerikaansche bestuur van Berlijn heeft dit Russische optreden veront waardiging gewekt. De Brit sche en Amerikaansche com mandanten hebben zich tele grafisch in verbinding gesteld met hun delegatie in Moskou. Men verwacht, dat Bevin en Marshall zullen protesfceeren en om opheldering zullen ver zoeken. Een drieling geboren. In het gezin Spoelstra te Sneek is Vrijdagmorgen een drieling geboren. De toestand van de móéder en de drie ge borenen ls goed Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen in Zeeland Uitslagen tweede dag Minister Spaak had auto-ongeluk. Zaterdagavond is de auto van den Belgischen eersten minis ter Spaak, nabij Gembloers, te gen de wegkant aangereden en tegen een boom gebotst. De eerste minister liep talrnke kneuzingen op. Een arts stelde evenwel vast, dat hij niets had gebroken. De heer Spaak zal Dinsdag in de Kamer aanwezig zijn om de bespreking van de regeeringsverklaring bij te wonen. Zaterdag hebben wederom 50 solisten zich laten hooren in de zaal Krijger te Goes met het volgende resultaat: Derde afd. solisten: eerste prijzen: A. Steketee, bugel, Kloetinge, 64 p.; Com. Mey- aard, bugel, Wemeldinge, 64 p.; G. Meyaard, piston, We meldinge, 64 p.; A. Jacobse. bugel. Middelburg, 65 p.; A. van Driel, sex.-bariton, Axel. 64 p. Tweede prijzen: Abr. Kloos terman, piston, Wolphaarts- dijk, 59p.; I. J. de Boo, clari net, Kats, 59 p.; F. Wisse, bu gel, Kattendijke, 59 p.: D. Wisse, corhoom, Kattendijke. 50 p.: J. N. Willeboordse, bu gel, Middelburg. 57 p.; P. Baan, bugel. Middelburg. 62 p.; Ch. Smies, piston, Axel, 60 p.; Jac. Bakker, clarinet, Axel, 63 p.; M. P. Bakker, clarinet, Axel, 61 p.: J. M. Wisse, trom bone, Kattendijke. 57 p.; B. Wielemaker, bugel, Middel burg, 61 p. Derde afd. trio's: P. Baan, bugel, B. Wielemaker. bugel en P. Pouwer, trombone. Mid delburg, tweede prijs met 59 p. Derde afd. kwartetten: A. de Veer, bugel, Jo Baljeu. trompet, A. Joosse, sax.-tenor. P. Jonkheer, tuba, Middelburg, tweede prijs met 63 p. Tweede 'afd. solisten: eerste prijzen: J. Wisse, piston, Kat tendijke, 64 p.; H. van Oosten sax. 'alt, Wemeldinge. 64 p. Tweede prijzen: M. Sanders, clarinet, 's-Heer Arendskerke. 61 p.; H. Bliek, sax. bariton, 's-Heer Arendskerke. 57 p.: B. F. Jansen, trombone. Vlissin- gen, 62 p.; J. Bakker, tuba. Axel, 62 p.; P. Bakker, trom bone. Axel, 61 p. Tweede afd. kwartetten: eerste prijs; M. Geus, sax. sopr., H. de Punder, piston, Jac. de Punder, bariton. F. de Punder. tuba, Kwadendamme, 65 p.; L. Comellsae, bugel. A. Jacobse, J. Clerok. trombone, J. Boone, bariton. Middelburg, tweede prris met 61 p.; A. A, Jacobse, 'piston. C. Ingelse, piston, K. Comelisse. tuba, P. van Gilst, bariton. Middelburg, tweede prijs met 60 p. Eerste afd. solisten: eerste prijzen: J. Broyl, piccolo. Wol- phaartsdjjk. 65 p.; J. Klerck, trombone, Middelburg. 64 p. Tweede prijzen: Jan Zuyd- weg, trombone, Wemeldinge. 58 p.: Jac. de Punder, tuba. Kwadendamme. 62 p.; K. Cor- nelisse, tuba. Middelburg, 62 p. Eerste afd. duetten: tweede prijzen: Jan den Toonder en Iz. dataman, beiden bugel. Kloe tinge. 58 p.: J. de Hondt en F. B. Janse. beide trom bone, Vlissingen, 59 p. Afd. uitmuntendheid solis ten: eerste prijs met lof C. Joosse. corhoom. Middelburg. 77 p.; tweede priizen: C. Zwar- tepoorte, tuba. Kloetinge. 58 p.; S. J. de Rjike. clarinet, N.- en St. Joosland. 58 p. Afd. uitmuntendheid duet ten: eerste prijs C. Stokman en A. v. Dammé, beiden piston, 64 p. Eere afd. solisten: eerste priismet lof C. M. Stokman, niston, Wissekerke: eerste pr. L. Comelisse, bugel, Middel burg. 68 p.; tweede prijs C. Remijn, bas, Middelburg, 62 p.; A. Joosse, tuba, Seroos- kerke, 59 p. eerste prijs niet lof A. Verha- ge, trombone, Ritthem,75 p.; C. M. Wi6kerke, bas, 's-Heer Arendskerke, 57 p.; eerste pr, Adri Verburg, bariton, Wisse kerke, 71 p. De voorzitter de heer C. A. Blok, die reedseerder dank had gebracht aan burgemeester fen Kate voor zijn betoonde belangstelling, gaf thans het woord aan den neer C. Schijve, die ook nu weer als beoordeel- aar optrad en deze heeft ver schillende wenken gegeven, maar ook zijn groote voldoe ning uitgesproken over het ge presteerde en er o.a. op ge wezen, dat zij, die nu een tweede prijs behaalden, zich niet mogen laten teleurstellen De heer A. A. Mol, eere voorzitter van den Bond heeft met groote dank aan allen, die aan het welslagen van het 15e solistenconcours hebben mede gewerkt, een slotwoord ge sproken. Zij zetten geen glas meer in De schilderspatroons te Nij megen hebben besloten geen ruiten bij particulieren meer in te zetten, zoolang de Prjj- zenbeschikking het tarief voor het glasinzetten zoo laag houdt, dat de schilderspatroons er niets t aan kunnen verdie nen. De patroons hebben zich per telegram tot den minister gewend om herziening der prijzen. AUTO REED EV HET WATER. Zaterdagmorg om 9.30 uur reed de vrachtwagen van de fa. Hoogevorst Co. uit Rot terdam van de pont by Tho- len in het water van de Een dracht. Menschenlevens vielen gelukkig niet te betreuren, zoodat dit ongeval met eenige materieele schade afliep. Graanfraude berecht. Voor den Bijz. Politierechter te Middelburg hadden zich de 35-jarlge caféhoudster M. S. te Aardenburg en haar 47- jarigen vertegenwoordiger C. van H., landbouwer te St. Kruis te verantwoorden voor een zeer aanzienlijke graan fraude, waarmee duizenden kilo's graan gemoeid waren. Deze fraude, die met afje- veringsbewijzen van graan en zaden was gepleegd, werd ont dekt tijdens een politie-onder- zoek. Het verduisterde graan was blijkbaar bestemd voor transport naar onze Zuider buren, waarbij van H. voor het vervoer zou zorg dragen. De beide verdachten, die ook met het dorschen van graan dikwijls de hand hadden ge licht,, ontkenden het ten laste gelegde met groote stelligheid en probeerden de schuld op anderen af te schuiven. De politierechter, mr. Port- heine, noemde dit een beden kelijk geval van vervalsching, terwijl de wet ook verder zeer handig maar afkeurenswaar dig is ontdoken. Verdachte had namelijk in opdracht graan la- tgn vervoeren door een mili tairen chauffeur naar het grensdorp Ede, niet een auto, die gebruikt werd om lijken van Duitsche soldaten te ver voeren. De eisch luidde negen maan den met aftrek tegen M. S., vijf maanden met aftrek te gen van H. De uitspraken luidden resp. vff maanden met aftrek en drie maanden met aftrek. Protestanlsch ziekenhuis te Terneuzen. Dezer dagen is bij notarieele acte de stichting „Prafcestant- sche Ziekenzorg Zeeuwsch- Vlaanderen" in het leven ge roepen. welke stichting de plaats inneemt van de voor malige vereeniging Protes- tantsche Ziekenzorg. Als doel heeft men zich gestell het verplegen van zieken in Z. Vlaanderen ln de ruimste zin van het woord door het op richten, exploiteeren en be- heeren van - een of meer zie kenhuizen in dit gedeelte van onze provincie. Als eerste doel heeft men zich gesteld de stichting van een Protestantsch ziekenhuis te Terneuzen. Men poogt dit ioel interkerkelijk te bereiken HET KAMERLID TIL ANUS SPRAK TE GOES. Niet alleen uit Goes, maar ook van verder op de beide Bevelanden en zelfs uit West- Zeeuwsch Vlaanderen waren belangstellenden opgekomen voor de spreekbeurt die het kamerlid, de heer H. W. Ti- lanus Vrijdag in de „Prins van Oranje" te Goes hield voor de kring van de Chr. Hist. Unie. Na opening van de verga dering en verwelkoming van de honderden belangstellenden door den heer C. Philipse ver kreeg de heer Tilanus het woord voor zijn onderwerp „Het Indische Vraagstuk". De heer Tilanus wees er op, dat Vrijdag een hoogspan ningsdag was voor de Indische kwestie. De regeering legde die dag een verklaring af In de Kamer. Spr. achtte de voorlichting over Indië ontoe reikend en benadrukte, dat de Nederlandsche troepen naar Tndië zijn gegaan om recht en veiligheid te brengen aan alle bewoners van de archipel. 8pr ging de houding van den vo- rigen en tegenwoordi gen mi nister van overzeescne ge- biedsdeelen na en noemde het optreden van de Commissie- Generaal een politiek schan daal. Na de oineenigheid in deze commissie te hebben bespro ken, wees spr. op de groote beteekenis van het Neder- landsch bestuur in Indië. Men zal voor dat bestuur vast dienen te houden aan de verklaring, die H.M. de Ko ningin op 7 Dec. 1942 aflegde. Uitvoerig ging spr. in op de onderhandelingen met de republikeinsche regeering, Men had, aldus de heer Tila- niis het advies van den heer Tjarda van Starkenborgh moeten opvolgen en flink moe ten doortasten. De gevolgen van de Ling- gadjati-overeenkomst zullen funest zijn. Levendig applaus weerklonk na de rede. Na de pauze beantwoordde de heer Tilanus verscheidene vragen. Kruiningen VERGADERING C.H.U. Donderdagavond hield de Chr. Historische Kiesvereeni- ing „Kruiningen-Hansweert- Ichore" haar jaarvergadering onder leiding van den voorzit ter denheer J. J. Francoys. Bij de bestuursverkiezing werd herkozen de voorzitter en in de plaats van den heer Kousema ker werd gekozen de heer C. A. Corstanje van Hansweert. Nadat de financiën der ver eeniging en ook de extra bus- ;elegenheid naar Goes op 21 Maart geregeld waren, sloot de heer. Kroon met dankzeg ging deze vergadering. CONCERT E.M.M. Donderdag gaf het muziekge zelschap E.M.M. te Kruiningen met 't tooneelgezelschap een concert in de „Korenbeurs". De 5 muzieknummers, onder lei ding van den directeur de heer Adr. B. Holster, werden met een dankbaar applaus be loond, waarna het blijspel in 3 bedrijven haar het Ameri- kaansch van P. Mossinkoff „Tot wederdienst bereid", werd opgevoerd, dat op keurige wil- ze werd weergegeven en even eens een dankbaar applaus na elk bedrijf oogstte. De zaal wasgoed bezet. UITVOERING E.M.M Het muziekgezelschap E.M, M te Kruiningen heeft, in sa menwerking met' het tooneel gezelschap twee uitvoeringen gegeven te Kruiningen Onder leiding van den directeur wer den de muzieknummers vlot ten gehoore gebracht. De avond werd besloten met de opvoe ring van het blijspel .,Tot we- derdiehst bereid". Goes BLOEMEN TENTOONSTELLING. In de gehouden vergadering van de afdeeling Goes en om streken der Nederl. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, wel ke druk was bezocht, ls voor al het ln September houden van een groote bloementen toonstelling behandeld in sa menwerking met de Floralia comité's der lagere scholen. De kinderen zullen zelf potplanten kweeken De leden kunnen zelf gekweekte bloemen en planten inzenden en daarvoor zal collectief dahllaplanten worden aangekocht Ook niet leden, bloemisten en handela ren zullen kunnen Inzenden en verschillende zegden dit reeds toe Ook zal er gelegenheid zijn fruit en groenten in te zenden. Gedurende 3 dager hoopt men de tentoonstelling in de zalen en eventueel ln de tuin van het Schuttershof te doen plaats hebben. Nog werd besloten ln Octo ber een chrysanten-wedstrijd te houden, waarvoor veel animo bestaat en waarvoor de planter ook collectief zullen worder aangekocht Na de pauze behandelde de voorzitter, de heer Gouds waard enkele actueele onder werpen als bloembollencultuur en -handel, spruitvormlng bh aardappelen Over een en ander ontspon zich een geanimeerde bedachten wisseling DE A.N W.B. Meer dan 200 personen had den Vrijdagavond voldaan aar de ooroep om in het Schutter® hof te Goes te komen voor d< daar gehouden A.N.W B avond. Nadat de burgemeester mr W C ten Kate, een ope ningswoord had gesproken, heeft de heer Kanters ln een pakkende rede gewezen op het vele werk van de nu reeds sedert 1883 bestaande toeris tenbond gewezen en na de pauze waarin ook het tentoon gestelde reclamemateriaal al. Ier belangstelling trok, heeft de uitvoerige film nog nader aangetoond op welke groot aantal takken van het verkeer thans de „Wielerbond" zich beweegt Speciaal op de nieuwste instelling „de Wegen wacht" werd ln woord en beeld de aandacht gevestigd en het resultaat was een flink aantal nieuwe leden, zoowei voor de bond zelfs als voor zijn wegenwacht. BOND NEDERLAND—EVDtË Voor de afdeeling Zuid Be veland van de Bond Ned.Indië trad j.l. Zaterdag ln het ge bouw van de Vrijzinnig Her vormden te Goes als spreker op luitenant Vermeulen van de leger voorlichtingsdienst, met het onderwerp: „Het leven van onze jongens in Indië". In een duidelijke rede werd weer gegeven hoe de dagindeeling is en wat door en voor onze jongens wordt gedaan. Er werd een film vertoond die het gesprokene verduidelijkte. Van de gelegenheid om vra gen te stellen werd een ruim gebruik gemaakt. De vergadering stond onder leiding van den heer Over- gauw. Zij werd geopend en gesloten met het zingen van een couplet van het Wilhel mus. Het werk van de vereeni ging verdient aller belang stelling. Zij. die nog geen lid zijn. kunnen zich als lid op geven bij mej. Stolwijk, Pic- cardstraat 28, Goes. Kapelle OUDERAVOND. Door de Chr. School Kapelle- Biezelinge werd een ouder avond gehouden. Ds. A. Schee- Ie sprak een inleidend woord. Een kwartet zong enkele lie deren en leerlingen van de hoogste klassen declameerden. De onderwijzer, de heer J. G. Bijl, behandelde de groote her vormer Maarten Luther. Het hoofd der school, de heer J. C. Kelm. sprak over het vak Bij belsche Geschiedenis. Ds. Scheele eindigde deze avond met dankzegging. Walcheren. Middelburg JAARVERGADERING N.O.B. Donderdagavond werd in Middelburg de 32e jaarverga- iering van de Ned. Ohr. Bouw- arbeidersbond gehouden, die onder voorzitterschap stond van «jen heer W. Boone. Me- iejr^deeld werd. dat het jeugd werk weer opgevat zal worden: er zal bij wijze van proef "en huisorgaan worden uitge geven. De afdeeling telt thans 72 leden. De aftredende bestuursleden W. Boone, E. H. Dubois en M Boone werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer J. Maas werd gekozen de heer J Willeboordse. Nadat de heer Hamming een ^ropaganda-speech had ge houden. werd besloten een ju- hileumfonds op te richten. Gedrang In de kopgroepen. Hoewel de bordjes nergens zoo ver verhangen zijn, dat de oorspronkelijke kopploegen uit geschakeld werden, ls toch in enkele districten danig huisge houden onder de troon-preten- denten. Zooals we verwacht hadden heeft de langdurige gedwongen - rustperiode zoo hier en daar sporen nagelaten in de krachtsverhouding der ploegen. In de kop vielen de slagen en hier en daar heeit de staart de gedwongen rust benut om krachten te verza melen, teneinde de eindspurt goed in te zetten. De volgende Zondagen zullen moeten bewij zen of het incidenteele struike lingen zjjngeweest en tijdelijke oplevingen, dan wel of er werkelijk een doorgaande wij ziging in de verhoudingen zal ontstaan. District I. Feijenoord 21 E.D.O.- Hermes D.V.S.—'t Gooi 4—1; R.F.C.D.W.S. S—0; Emma— Ajax 2—2; A.D.O.—Sparta 5—2. Ajax wist tenminste nog één puntje in de wacht te sleepen, maar het hoofdstedelijke D.W. S., dat de leiders op de voet volgde, benutte deze kans om uit te loopen niet. En het was tegen twee concurrenten voor .lAC de onderste plaats, dat deze Hoogste eere afd. solisten: veeren gelaten werden. R.F.C. zoowel als Emma konden een opknappertje best gebruiken. Het baat echter niet zooveel, omdat ook A.D.O. en E.D.O. maximum profijt trokken te gen de Rotterdamsche clubs en daerdoor Sparta in de degra datiestrijd betrokken en de nog altijd aanwezige kampioens kansen van Feflenoord geducht decimeerden. Ajax 12 8 2 2 33-21 18 Herm. DVS 12 6 3 3 27-22 15 DWS 12 5 4 3 24-18 14 Feijenoord 13 5 3 5 35-36 13 RFC 13 5 2 6 32-37 12 VSV 11 5 1 5 27-26 11 EDO 12 5 1 6 26-25 11 t Gooi 12 4 3 5 23-28 11 Sparta 12 5 0 7 25-24 10 Emma 12 3 3 6 25-35 ADO 11 3 2 6 21-23 8 District H. NeptunusD.F.C. 13; De Volewijckers—Haarlem 25; Blauw-WitExcelsior 31, XerxesD.O.S. 25; D.H.C. Stormvogels afgelast. Ook hier komt de kop ln het gedrang. Blauw-Wit profiteer de van de misstap van Neptu nus en de Volewijckers. Ook Haarlem gaat weer meedoen door een wel bijzonder nuttige en sprekende overwinning op Volewijckers. En wat te denken van D.F.C., dat de nog be staande theoretische kans in practische omzette? Kwaad werk van Excelsior. D.O.S. verzekerde zich van een middenplaatsje en Xerxes werd hiervan de dupe, zeker nu het bovendeel van de ranglijst zoo schutterde en de kansen door een overwinnirtg gestegen zou den zijn. Neptunus Blauw-Wit Haarlem Volewijck. DFC Xerxes DOS DHC HBS Excelsior 12 8 1 3 27-13 17 12 7 2 3 30-23 16 13 8 0 5 41-33 16 12 7 1 4 44-33 15 12 7 0 5 32-23 14 12 6 1 5 35-29 13 13 4 3 6 29-36 11 10 2 4 4 13-29 8 11 3 1 7 19-27 32 2 3 7 15-26 Stormvogels 11 3 0 8 17-28 6 District III. QuickVitesse 20; A.G.O. V.V.—N.E.C. 2—3; Go Ahead Enschede 30; Tubantia— Heracles 01; Be QuickWa peningen 32. Go Ahead en N.E.C. hand haafden zich, de eerste over tuigend, de tweede na een wel wat benauwde 23 overwin ning op de Apeldoomsche Het waren niettemin are overwinningen, omdat het de concurrenten Enschede en A.G.O.V.V. betrof. Boven dien deed Be Quick een duit in het zakje door numma- drie er onder te houden en daardoor zichzelf wat verder uit de ge vaarlijke zóne te werken. He racles stelde zich een goed eind veilig al is de magere overwinning op de hekkeslui- ters verre van sprekend. Quick deed hetzelfde op meer spre kende wijze tegen een ander zwak zusje. o Ahead 13 9 2 2 32-16 20 NEC 12 7 3 4 28-20 17 yuick 12 6 1 5 25-22 13 Wageningen 13 3 7 3 21-21 13 AGOW 11 5 2 4 30-22 12 Ensch. Boys 12 5 2 5 29-27 12 Enschede 13 3 6 4 23-23 12 Heracles 13 3 6 4 16-18 12 Be Quick 11 3 3 5 19-27 Vitesse 13 S 2 8 22-33 Tubantia 11 2 2 7 13-29 District VI BrabantiaSportclub Emma 52; EindhovenP.S.V. O5r BleijerheideM.V.V. 0—3; MauritsDe Spechten 5- LimburgiaSittardsche Boys 1—1. Hoewel Sittardsche Boys door het gelijke spel tegen Limburgia niet bepaald in een slechte positie komt, is het verlies van één punt toch be denkelijk nu alle concurrenten flinke overwinningen boekten, waardoor de voorsprong met een punt verminderd werd. P. S.V. deed het al heel daverend in de derby tegen Eindhoven en ook M.V.V. deed het niet twijfelachtig tegen Bleijerhei de. Dat Maurits en Brabantia bovendien nog wonnen, maakt de situatie voor Bleyérhèide er niet beter op.. De Spechten werden mede slachtoffer van deze bevrijdingsdrang der zwakken. Sitt. Boys 1511 2 2 44-25 24 MVV 14 8 4 2 35-12 20 PSV 13 8 2 3 26-17 18 Limburgia 13 7 2 4 34-26 16 Eindhoven 13 4 4 5 20-22 12 Juliana 13 4 4 5 23-35 12 Sp. Emma 14 5 2 7 29-37 12 Maurits 13 4 3 6 30-25 11 Spechten 13 4 1 8 28-43 Bleijerheide 15 4 110 21-37 Brabantia 14 2 3 9 23-34 71 Vlissingen H. STUVEL SPRAK OVER DE KOLEN WINNING. Veel woorden van lof zjjn in de achter ons liggende weken aan het adres van de mijnwer kers gericht en dat niet ten onrechte. Toch beseft het mee- rendeel van ons volk niet hoe zwaar en veel omvattend het werk van de „kompels" onder de grond is. Een aantal Vlis- singers hebben hiervan echter Vrijdagavond kennis kuniten nemen, zij het dan ook op een afstand. Het plaatselijk depar tement van de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen had namelijk den journalist J. H. Stuvel naar Vlissingen gehaald om een reportage te geven over de steenkoolwinning ln Zuid- Limburg. Op boeiende wijze vertelde de heer Stuv.el over de inrich ting van de mijnen, de sociale omstandigheden, de opleiding, de stikstofbinding en vele an dere, met de steenkoolwinning samenhangende zaken. Met be hulp van een serie uitstekende lichtbeelden nam hij de talrijke aanwezigen mee op een rond gang onder en boven de grond, waarbij hij vele interessante bijzonderheden verstrekte. Zijn betoog werd met groote aan dacht gevolgd en met een har telijk applaus beloond. De voorzitter van het Nut, de heer van Aller, opende en sloot de avond. O.- en W.-Souburg GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Sou burg zal vergaderen op Vrijdag 28 Maart a.s. des namiddags te twee uur. De agenda vermeldt onder meer: toekenning van voor schotten op de gemeentelijko vergoeding aan de bijzondere lagere scholen, medewerking bij aankoop van schoolmeube- len voor de Ver. school met de Bijbel, eervol ontslag aan den gemeentegeneesheer J. C. Huysman, benoeming van zijn opvolger, benoeming van 2 leden van den dienst van So ciale Zaken, vaststelling van een bouwverordening en aan gaan van een kasgeldleening. Nieuw- en St Joosland FEESTAVOND „S.LW." De korfbalvereeniging „Sa menspel is winnen" te Nieuw en St.Joosland heeft ter gele genheid van haar 5-jarig be staan een feestavond gegeven. Na opening door den voorzit ter, den heer A. Louws, wer den geluk'wenschen gesproken! door den heer C. H. Brugge- man namens de Zeeuwsche korfbalbond en „Swift" uit Midelburg en door de heer A. A. van Damme namens de voetbalvereeniging uit N.- en St. Joosland. De muziekvereen. „O.N.D.A." bracht enkele num mertjes ten-gehoore, waarna de klucht „Amor in de mos terd" werd opgevoerd. St. Laurens VERGADERING Z.L.M. De afdeeling van de Zeeuw sche Landbouwmaatschapij te St. Laurens heeft in de afge loopen week vergaderd. De voorzitter deeldemede, «jat ge tracht wordt de bewaarplaats voor pootgoedte herstellen en zette uiteen op welke wijze de aangekochte aardappel-sproei er zal worden gebruikt. De vergadering besloot tot aan- aanschaffing van een bieten- lichter. De afdeelings-secreta- ris hield een inleiding over „Hoe komt men tot verlaging van de kostprijs". Westkapelle JAARFEEST OJ.M.V. „TIMOTHEÜS. Donderdagavond hield de C. J.M.V. „Timotheüs" te West kapelle haar 56e jaarvergade ring in de cantine van de Rijkswaterstaat. - Deze avond stond onder leiding van den voorzitter, K. Boogaard. Na de opening en de jaarverslagen volgde een gevarieerd pro gramma. Samenspraken, op stellen en voordrachten wis selden elkander af. Ook de hersengymnastiek was een succes. Ds. Aalbers van Vlis singen sloot deze ge avond met danhgebd. flnaezonden mededeeling ■£{Maag>. \bezwarcnr Bij maag- en darmbezwaréh is het gevaar van ondervoeding niet denkbeeldig. Daarom is Sanatogen zoo doeltreffend als aanvulling van het dieet Sanatogen is zoo licht verteerbaar en wordt geheel door het lichaam opgenomen, daar het geen afval, stoffen bevat. Met Sanatogen kunl gij Uw krachten behouden en doen toenemen. Begin nog heden met Sanatogen. V» apoiMtt of drost*! tan'Aet-O terem Htt tenuwilerkeod vttditl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2