Noodvoorziening Perswezen Nog bijna 24000 delinquenten in de kampen r UIT DE PROVINCIE WALCHEREN J LAATSTE NIEUWS Krachtige taal van Acheson. Zeeuwsche Snippers TWEEDE KAMEk Lichte disciplinaire straf voor mr. Zaayer. De Tweede Kamer zette gis termiddag de algemeene be raadslaging over het wetsont werp „nadere voorzieningen met betrekking tot de bijzon dere rechtspleging" voort. De heer Kortenhorst (KVP) stelde in het licht, dat het van buitengewoon belang is, dat de bijzondere, rechtspleging beëindigd wordt. Het is z.i. echter de vraag of Qe versnel ling welke zal worden toege past wel voldoende soulaas zal brengen. Waar er nog 200.000 geval len te berechten zijn leek het spr. nuttig als de minister be gon met een documentatie- eommissie, die de étof verza melt en ordent om een vaste grondslag te krijgen om straf bare, toelaatbare, verschoonba re economische collaboratie te scheiden. De heer Kortenhorst gaf den minister in overweging in het leven te roepen een centrale inspec P.R.A. en een die gaat over de parketten. De heer Scheps (P.v.d.A.) gaf te kennen, dat hij niet en thousiast is over wat het ont werp biedt, maar hij zag er zooveel in gloeien, dat hg de moed mist om het af te wij zen. Hij betoogde, dat het zwaar tepunt te veel is gekomen op de berechting van politieke de-, linquenten. Te weinig heeft men het zoo gezien, dat In de eerste plaats het er op aankomt, dat het nationaal-socialisme wordt ver pletterd en het fascisme ver nietigd. De droeve wijze, waarop de zaak Arnold Meijer zich heelt ontwikkeld spreekt boekdeelen. De heer Vonk (P.v.d.V.) verklaarde, zijn steun gaarne aan het ontwerp te zullen ge ven. Hij waarschuwde tegen te groote verwachtingen van cle gevolgen Van de voorge stelde voorzieningen. De heer Zandt (S.G.) zeide, dat de trage gang bij de be rechting veel onheil heeft ge sticht. Veel verbittering is liet gevolg ervan geweest. DE MINISTER ANTWOORDT. De Minister van Justitie, de heer van Maarseveen, achtte het wel vreemd, dat hier te lande zoo'n verzet' rijst tegen 15 gevallen waarin gratie ver leend is. Van dergelijk verzet hoort men niet in België en Frank rijk-In Frankrijk bevinden zich in een kamp 1600 terdoodver- oordeelden, die allen gratie hebben gekregen. De regeering heeft voor zich zelf een richtsnoer gevormd ten aanzien van de tenuitvoerleg ging van doodvonnissen. Bij zonderheden zal spr. daarover niet geven. De resultaten kan men zien. Als gezegd zou wor den, dat de Kamer er recht op heeft het richtsnoer te ken nen, dan ontkent de minister dat. Spr. stelde vervolgens in het licht, dat amnestie een veel verdere strekking heeft dan gratie. Hij kan voelen voor veel re deneeringen ten aanzien van het geval mr. Zaayer. Spr. had in zijn kabinet den heer Zaayer gezegd, dat hij zijn optreden onjuist vond. Overigens heeft hij veel waardeerygg voor hem. Hij heeft hem medegedeeld, dat de lichtst mogelijke discipli naire straf wordt opgelegd. In antwoord op een vraag van jkvr. Wt te waal van Stoet wegen, deelde de minister me de, dat op 1 Maart j.I. het aan tal politieke delinquenten die nog in de kampen verblijven, 23.778 bedroeg, dit is bijna 5000 minder dan op 1 Jan. 1947. De minister verklaarde het mogelijk te achten, dat op 1 Jan. a.s. de berechting ten ein de is. Hij verklaart, dat de tribu nalen uitmuntend werk gedaan hebben. Tegenstanders van de leekenrechtspraak zijn voor- stEinders geworden, zooals het Eerste Kamerlid mr. Kolff. De vervolging van economi sche collaborateurs zal niet van zoo'n geweldige omvang zijn als de heer Kortenhorst meende. De door dezen afge vaardigde aanbevolendocu- mentatie-commissie, zou vol gens den minister een beetje als mosterd na de maaltijd ko men. De ontvluchtingen zijn niet absoluut te voorkomen. De menschen zitten niet in gevan genissen, maar in vaak ge- improviseerde kampen. Dinsdag wordt de vergade ring der. Tweede Kamer voort gezet. Een kaasie voor' den rechter Op 14 November 1944 werd b\j mr. J. J Plug- ge, rechter te Utrecht, een kaasje bezorgd af komstig van den 31-ja- rigen landbouwer J. C. de J. uit Polsbroek, die thans voor het Amster- damsche Gerechtshof verscheen, ervan be schuldigd gepoogd te hebben invloed uit te oefenen op een rechter lijke beslissing. In Utrecht was hij ver oordeeld tot vier maan den De broer van de J. moest destijds voor den rechter verschijnen wegens het vervoer van biggen en de J. had ge- meend door het schen ken van een kaasje een „prettige sfeer" te soheppen. De procureur-gene raal zeide, dat hij in z|jn dertigjarige praktijk nog nooit een dergelijke poging tot omkooping had meegemaakt Hij vond de straf, die door den officier te Utrecht oorspronkelijk was ge. elscht, zeer juist en re- quireerde derhave een gevangenisstraf van zes maanden. Doodstraf en gratie. Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Donker, in verband niet de afdoening van gratieverzoeken van ter dood veroordeelden, antwoor- de de minister van justitie, dat tot dusverre in 26 geval len een beslissing is gegeven in zaken van gratie ten aan zien van ter dood veroordeel den. In 15 gevallen is gratie wel, in 11 gevallen niet ver leend. De tijdsduur, welke hierme de was gemoeid, varieerde van 17 tot 148 dagen. Engelsch schip bij Terschelling op mijn geloopen. Op dezelfde hoogte waar Woensdagnacht de Alexandra op een mijn liep, is Vrijdag, middag om 2 uur het Engel sche schip Empire Spring Fjord op een mijn geloopen De bemanning van de reddings. boot bevindt zich aan boord Men neemt aan dat het schip wil trachten op eigen kracht een haven te bereiken. Niet zóó, maar zó (Ingezonden mededeeling) (Ingezonden mededeeling) KOFFIE VOOR IEDEREEN 1 Een Zweedsche professor noemde onlangs de volksmeemng, als zou koüie den slaap belemmeren, een pure suggestie. Hij bewees, dat colleinc wel opwekt, maar ook het zenuwstelsel tot rust brengt. Een proef, die ecmgen tijd daarna in Frankrijk werd genomen, komt dit op aardige wijze bevestigen. Door 20 proefpersonen werd voor het slapen gaan een kop 6tcrke koffie gebruikt. Allen zei den, dat ze slecht geslapen hadden. Den volgenden dag dronken allen een glas melk: nu verzekerden- zij, dat ze rustig geslapen hadden. Wat men niet wist, was, dat in dc melk twintigmaal zooveel cof- feine opgelost was dan een nor male kop koffie bevat. Wat er ook van zijer zullen men schen zijn, die meenen geen koffie tc kunnen verdragen, even goed als er menschen zijn die geen boter of 6uiker kunnen verdragen. Om nu deze personen niet te berooven van het genot, dat een geurig kopje koffie bieden kan. heeft de Gruyter coffeinevrije koffie in den handel gebracht. Dat is dus koffie, waaruit de ^offeino is verwijderd, maar die door een bijzonder procédé aan smaak cp aroma niets heeft in geboet. Ook voor coffeinevrije koffie is het adres: De Gruyter. de koffie en theezaak- Meer bevoegdheden voor de Persraad. Bij de Tweede Kamer is in gediend een ontwerp van wet „noodvoorziening perswezen". Evenals het tijdelijk persbe sluit, draagt ook het onderha vige ontwerp het'karakter van een noodvoorziening. Uitslui tend de onderwerpen, welker wettelijke regeling geen uitstel gedoogt, zijn in het wetsont werp vervat. De afwijkingen van het tijde lijk persbesluit behelzen in de eerste plaats de beroepsmoge lijkheid voor degenen, die door de perszuivering zijn getroffen; voorts een wettelijke regeling van de bevoegdheden van de commissie voor de perszuive ring. waardoor deze zuivering op korte termijn voltooid en het resultaat inderdaad effec tief zal kunnen zijn en ten slotte bijzondere bevoegdheden van de Persraad in verband met nog onvoldoende mogelijk heid om technische outillages aan te schaffen. De papiervoorziening ten be hoeve van de pers valt onder de Distributiewet 1939 en der halve buiten het bestek van dit wetsontwerp. PERSRAAD. Ingesteld October 1945, heeft de Persraad door zijn veelzij dige samenstelling de regeering vele malen op deskundige en onpartijdige wijze van advies kunnen dienen. Haar bemoeie nis met het perswezen is een noodzakelijk kwaad. Het over heidsingrijpen vindt niet zijn oorsprong in de redactioneele inhoud van de organen; doch, behalve voor zoover het de zui vering betreft, heeft het uit sluitend ten doel een rechtvaar dige distributie van het be schikbare papier en de schaar- sche outillages. Het treffen van voorzienin gen met betrekking tot outil lages voor krantenbedrijven is gedeeltelijk in handen van den minister. Het onderhavige wetsontwerp beoogt de Pers raad geheel tot verdeelende in stantie te maken. Het beroep van de beslissingen van de Persraad op den minister is vervangen door een beroep op de Kroon, d,e Raad van State gehoord. De bedoeling van dit gedeelte van het wetsontwerp is om de door de heerschende schaarste geboden inbreuk op de economische vrijheid van de pers niet door de regeering, maar door een college van des kundigen te doen plaats vin den. DE NAAM VAN EEN COURANT. De naam van een courant, die in- ernstige mate misbruikt is voor vijandelijke propaganda, behoort, hoe hoog ook in aan zien voor de oorlog, in de pers wereld niet terug te lteeren. Het spreekt vanzelf, dat de commissie voor de perszuive ring van deze bevoegdheid een voorzichtig gebruik dient te maken. Een dergelijke uit spraak van de commissie voor de perszuivering zal niet van kracht-zijn dan na bekrachti ging dooi- de raad van beroep. Martin Behrman- kwestie geregeld. Schip zal de reis voortzetten. Het Amerikaansche ministe rie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de Martin- Behrmankwestie in der minne is geregeld. Er is overeengeko* men, dat het schip met de oor spronkelijke lading zijn reis zal voortzetten. De Amerikaansche en de Ne- derlandsche regeering hebben een regeling getroffen, waarbij aan 't Amerikaansche vracht schip „Martin Behrman" toe stemming wordt verleend koers te zetten naar de Ver. Staten met de goederen, welke waren ingeladen, voordat de Ned.-Indische regeering het schip in Batavia in beslag nam. „Op grond van de gegeven feiten is het departement van meening, dat de Nederlandsch- Indische regeering met de maatregelen, genomen tegen de Martin Behrman en zijn lading, op grond van haar wettelijke rechten heeft gehandeld." De Nederlandsch-Indische regeering zal de reederij van het vrachtschip schadeloos stellen voor de extra kosten, welke uit de vertraging in uit voering van de oorspronkelijke reisplannen zijn voortgevloeid. CURSUSSEN VAN DE Z.V.U. IN DE NIEUWE SCHRIJF WIJZE. Vpor velen zal de nieuwe spelling natuurlijk moeilijkhe den met zich brengen. De Z.V. U. 'heeft dit begrepen en orga niseert nu op verschillende plaatsen in Zeeland cursussen m de. nieuwe schrijfwijze. In Goes zal de cursus zoo spoedig mogelijk beginnen en op Dinsdag- en Vrijdagavond worden gehouden. In Terneu- zen begint de cursus Maandag 31 Maart. De aanvangsdatum voor Middelburg is vastgesteld >p Woensdag 2 April. In Vlis- iingen en Middelburg zullen de cursussen op Woensdagavond worden gehouden. Voor beide "taatsen sluit de inschrijving 9 Maart a.s, Waarschijnlijk wordt in Oost burg nog een cursus in de nieuwe spelling georganiseerd. Engelsche scholieren naar Vlissingen. In de Paaschvacantie zullen 25 Engelsche scholieren uit Romford een bezoek van 12 dagen brengen aan Vlissingen. De Zeeuwsche stad stelt zich voor deze jongelui een waar dige ontvangst te bereiden, msdfe als blijk van waardee ring voor het onthaal, dat ver schillende Vlissingsche jongens en meisjes het vorige jaar in Romfort en andere Engelsche plaatsen werd geboden. Er heeft zich een gemeente lijke commissie van ontvangst gevormd, terwijl ook de Vlis singsche scholen hun aandeel zullen leveren. Vermoedelijk zal een bezoek worden ge bracht aan de oesterkweekerij in Yerseke, terwijl een excur sie zal worden gemaakt naar de Kon. Mij. „de Schelde". Ook zullen verschillende be zienswaardigheden van Wal cheren worden bezocht. De Vlissingsche jeugd hoopt zich ten slotte ook op sportgebied met de gasten te meten. Voetbrug over de Eendracht gesloten. Doordat de firma Kloos en Zn. uit Kinderdijk de werk zaamheden aan de brug over de Eendracht te Tholen weer hervat heeft en mede, doordat de veerpont weer normaal vaart, is de voetbrug voor het publiek gesloten. SCHIP GEZONKEN BIJ TERNEUZEN. Donderdagmorgen is op de Westerschelde even buiten de havep van Terneuzen een En gelsch schip van 500 ton ge zonken. Het schip was op weg naar Antwerpen om gerepareerd te worden. Een lek in de scheeps wand bleek niet voldoende ge dicht, waardoor het water be gon te maken en zonk. Het schip vormt thans een ernstig obstakel voor het scheepvaartverkeer. Gouden doctoraat. Dndag 23 Maart is het 50 jaar geleden, dat de oud-di recteur der Kon. Mij. „De Schelde", mr. J. Smit te Den Haag, aan de Leidsche uni versiteit promoveerde tot doc tor in de rechtswetenschap. LEGER DES HEILS-COLLECTE Binnen enkele dagen zal de Nationale Collecte van het Le ger des Heils in Nederland een aanvang nemen. Dan zal ook door de Heilssoldaten van de verschillende Zeeuwsche Korp sen een beroep worden ge daan op de bevolking van Zeeland om met milde hand de arbeid van het Leger te steunen. Veei geld is noodig om de maatschappelijke en sociale :nrichtingen van het Leger des Heils in stand te houden en uit te breiden, doch even als in het.verleden zaï ook de bevolking van Zeeland naar steentje bijdragen. Stations op Beveland blijven nog open. NU DE BRUG BIJ VLAKE HERSTELD WORDT. Naar wij van de zyde van de Rijkswaterstaat vernamen, zal omstreeks 1 Mei worden begonnen .met de vervanging van de Bailey-verkeersbrug bij Vlake door de definitieve vaste brug, welke van-hetzelfde type zal worden als de brug, die hier voor de bevrijding lag. In verband met de werkzaamhe den, welke minstens vier maanden in beslag zullen ne men, zal het vèrkeer moeten worden omgeleid langs het ka naal naar Wemeldinge en over de Oude Postbrug en Kapelle naar Goes. Deze weg-omlegging heeft overigens nog een consequen tie, welke door de bevolking van verschillende Bevelandsche dorpen met vreugde zal worden begroet. De situatie op de weg over WemeldingeKapelle is nl. van dien aard, dat er niet met zeer groote autobussen e.d. over gereden zal kunnen worden. Aan de Spoorwegen is dan ook bericht, dat deze zomer van een busverbinding met de be kende lange spoorbussen tus- schen Goes en Bergen op Zoom nog geen sprake zal kunnen zyn, waarop de Spoor wegen hebben besloten de tij delijke sluiting van do stati ons te Rilland-Bath, Krabben- dijke en KapelleBiezelinge voor .het personenvervoer op te schorten, waarschijnlijk tot de a.s. winterdienstregeling. Het is natuurlijk slechts uit stel, maar het spreekwoord zegt, dat van uitstel afstel kan komen. En t|jd gewonnen is... veel gewonnen. Twee zeelleden dronken zich dood. Vrijdagmorgen kwam het Zweedsche s.s. „Norma", dat op weg van Antwerpen naar Cardiff Vlissingen reeds was gepasseerd, weer naar Vlissin gen terug om doktershulp in te roepen voor twee leden van de bemanning, die ernstig ziek waren geworden na overmatig alcoholgebruik. Toen een medicus aan boord kwam, was één van de beide stokers reeds overleden, ter wijl de ander terstond naar het St. Jozeph-ziekenhuis werd overgebracht, waar ook hy in de loop van de morgen is ge storven. Het onderzoek heeft uitge wezen, dat de beide mannen, Estlander en een Zweed, waarschijnlijk in Antwerp» ondeugdelijke alcohol hebben gekocht en zich daaraan zijn gaan bedrinken. Een stuurman heeft hun de flesschen nog af genomen en deze in zee ge worpen. De ziekteverschijnse len wezen in elk geval op me- thyl-vergiftlgingen. Vandaag zou het stoffelijk overschot van beide zeelieden Vlissingen teraardebesteld worden. Middelburg VEREENIGING TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Dezer dagen hield de afd. Zeeland Noord van de Ned. Ver. tot Bescherming van Die ren te Middelburg haar jaar- lijksche algemeene vergade ring. Gememoreerd werd, dat er voor {3e vogels in het ach ter onsliggende jaargetijde veel is gedaan. De heer J. Davidse verdient een woord van hulde voor de vele moeite, die hij zich getroost heeft ter voede ring van de vogels. Er werd aangedrongen op bespoediging van de tot stand- koming van een ruimer dieren- asyl. Daar dit hooge kosten mét zich mede zal brengen zal Michiel de Ruyter. Maandag a.s. zal het 340 jaar geleden zijn, dat Michiel Adriaansz. de Ruyter te Vlissingen werd geboren. Om pre cies te zijn. 24 Maart 1607 aanschouwde de latere admiraal en vlootvoogd het levens licht. Als kind weten we van de Ruyter, dat hn eens in een blauwgeruite kiel aan het wiel stond te draaien de gahsche lag. Later leert het tradi- tioneele geschiedenis boekje ons van de vier- daagsche zeeslag bij Fo- feham, van de tocht naar Chattam in 1667 en van de strijd tegen de Duinkerker kapers. Doch er is meer. De Ruyter is een van de fi guren uit onze geschie denis, wiens naam on verbrekelijk blijft ver bonden aan Vlissingen. Wiens standbeeld een onmisbaar deel is ge worden van de stad. Daarom is het goed even zijn geboortedag in herinnering te roepen. Al'is 340 een te weinig afgerond getal om de herdenking vergezeld te doen gaan van veel plechtstatigheid, van re devoeringen en festivi teiten. een bijdrage van iederen die renvriend noodzakelijk zijn. Het lot van de kettinghonden werd besproken, terwyl even eens de veetransporten voor Landbouwherstel ter sprake kwamen. De koeien moeten het bij deze transporten te lang zonder drinkwater doen. Daar de eepdenstand grooten- deels is uitgestorven, zal ge tracht worden beperkjpg dei eendenjacht te verkrijgen. Brj het gemeentebestuur zal nog eens worden aangedrongen op het verharden van de weg naar de puinplaats, daar deze voor paarden zeer moeilijk be gaanbaar is. PIET KöHLER IN HET GOUDEN HAANTJE. De eeuwig jeugdige Piet Kohier, die dezer dagén z|jn 75e verjaardag viert, Ts thans op tournée met het bekende komische tooneelstulc „In Gouden Haantje". Donderdag avond speelde men te Middel burg in het Schuttershof. Hoe wel de belangstelling niet bij zonder groot was, oogstte de klucht veel succes bij de toe schouwers. Na afloop werd tot na het middernachtelijke uur gedansjL Vlissingen V.T.V. heeft weer een leider De Vlissingsche Turnver- eeniging is de voorbije oor logsjaren niet zonder kleer scheuren doorgekomen. Na de bevrijding moest van voren af aan worden begonnen. De lei ding berustte bij enkele oude ren, aan wie de vereenieing veel dank verschuldigd is. Toch deed de behoefte aan een ge diplomeerde kracht als alge meen leider zich steeds sterker gevoelen en dezer dagen werd door den heer Stevens, leeraar lich. oef. M.O. aan de R.H.B.S. te Vlissingen, de leiding aan vaard. V.T.V. hoopt binnen en kele jaren opnieuw tot de vooraanstaande vereenigingen in de Nederlandsche turnwe- reld te behooren. Westkapelle CHR. HISTORISCHE KIESVEREENIGING. De Christelijk Historische kiesvereeniging te Westkapelle heeft dezer dagen vergaderd. Na opening met gebed en schriftlezing werd gesproken over de noodvoorziening voor ouden van dagen en het begin selprogramma van de Christe lijk Historische Unie. De heer K. Boogaard sloot de vergade ring met dankgebed. Geheime documenten worden gepubliceerd. In de commissie voor bui tenlandsche zaken werd Dean Acheson, waarnemend minister van buitenlandsche zaken van de V.S., gevraagd, of een door de communisten gedomineerde Chineesche regeering een ge vaar voor de V.S. zou vormen. Hierop antwoordde Acheson, dat 't bestaan van door de com munisten gedomineerde regee ringen waar ook ter wereld een gevaar voor de veiligheid van de V.S. is, hij voegde hieraan toe: „De communistische orga nisaties over de geheele wereld blijken met een dusdanige dis cipline en eensgezindheid te hfRidelen, dat de mogelijkheid van een toevallige samenloop van omstandigheden is uitge sloten." PUBLICATIE VAN GE HEIME DOCUMENTEN TE WACHTEN. Acheson deelde voorts mede, dat aan de pers geheime docu- menten beschikbaar zullen worden gesteld, welke betrek king hebben op de omstandig heden, die Amerikaansche hulp aan Griekenland en Turkije noodzakelijk maken. Bevin stelt centraal bestuur van Duitschland voor. Ernest Bevin heeft op de conferentie van Moskou een voorstel ingediend voor een centraal bestuur van Duitsch land. Volgens dit plan zou Duitschland uiteindelijk een Republikeinsche regeering krij gen met een president, een wetgevende vergadering, be staande uit twee kamers en een hooggerechtshof, ter waar borging van de constitutie. Een constitutioneele demo cratie zou geleidelijk' tot stand moeten komen, en wel door 1) vorming van een centraal bestuur ter uitvoering 'van de beginselen der overeenkomst van Potsdam en eventueele besluiten door de huidige con ferentie van Moskou genomen. 3) vervolgens moeten nieuwe verkiezingen gehouden en een nieuwe regeering worden ge vormd. HUWELIJKEN TUSSCHEN SOWJETBURGERS EN BUITENLANDERS VERBODEN. Volgens decreet van het Presidium van de opperste Sowjet der Sowjet-Unie zijn huwelijken tusschen Sowjet- burgers en buitenlanders ver boden. Een coupé vol smokkelwaar Dezer dagen nadden de com miezen van het grensstation te Roosendaal succes bij het door zoeken van de D-trein Brus selAmsterdam. Achter de houten rugleuning van een 3e klas rijtuig vond men keurig verborgen (geen schroefje was beschadigd), een flinke partij dameskousen, lappen stof, shag en nog enkele andere begee- renswaardige Belgische artike len. De wagen werd afgekop peld en op'een zijspoor geran geerd, v/aar een nauwkeurig onderzoek werd ingesteld. De ruimte achter elke plank van de rugleuning bleek gebruikt. Soedirman ontkent accoord over Modjokerto. Soedirman, de opperbevel hebber van rie republikeinsche strijdkrachten, heeft te Djogja verklaard, dat hem niets be kend was omtrent een accoord tusschen de Nederlandsche en, Indonesische autoriteiten over de .bezetting van het gebied van Modjokerto door de Ne derlanders, F.P aldus bericht A, Prijzenboekje verschenen. het prgzenboekje 1947 Js verschenen. Het bezit een 120 bladzijden lange lijst van de maximum-pryzen van allerlei goederen en diensten. Het boekje is voor 20 cent bij de boekhandel verkrijgbaar. Ruzie bij de „Ochtendpost". Het laatste nummer van „De Ochtendpost" bevat een mede deeling van den directeur John. Kappel, dat hij de algeheele leiding weer in handen heeft genomen. In een- hoofdartikel schrijft L. A. Rodrigues Lopez, dat een conflict met den uitgever is ontstaan en hij en z|jn schaar van illustere medewerkers el ders hun publicaties zullen voortzetten. De heer Lopez heeft John. Kappel in kort ge ding gedagvaard wegens „het zich onregelmatig in bezit stellen van privé-correspon- dentie en bescheiden uit zijn archief. Gouverneur van Suriname in Nederland. Even voor 1 uur Vrijdagmid dag is op Schiphol de gouver neur van Suriname, Z.Ex. mr. J. C. Brons, met een trans atlantisch vliegtuig van de K. L.M in Nederland aangeko men. De gouverneur, die -ter bespreking van politieke en economische aangelegenheden met den minister van overzee, sche gebiedsdeelen het vader land bezoekt, werd op het door den heer Th A. Feltzer, vliegveld welkom geheeten hoofd West-Indische zaken van het departement van over- zeesche gebiedsdeelen, met wien hij zich, na de douane te zijn gepasseerd, per auto naar 's-Gravenhage begaf. Predikbeurten Ned. Herv. kerk. Aagtekerko 10 en 2.30 ds. Couvee; Arne- muiden 10 en 2.30 ds. Hoo|j- kaas; Domburg 10 de heer Wijsman, 2.30 ds. Otte; Gryps- kerke 10 en 2.30 ds. van Loon; Kleverskerke 9.30 ds. Otte; Meliskerke 2.30 ds. Visbeek; N.- en St. Joosland 10 en 2.30 ds. Waardenburg; Souburg 10 en 2.3Ó ds. Spijkerboer; Oost kapelle 10 en 2.30 ds. Richard;: Ritthem 10 en 2.30 ds. Breu- kelman; Serooskerke 10 en 2.30 ds. Visser; Vlissingen St. Ja- cobskerk 10 ds. Aalbers( Be lijdenis en Doop), 5 ds. Wit- teveen; Engelsche kerk 9.30 kerk voor jongeren; Haven dorp (cantine) geen dienst; Westkapelle 9.30 leesd.. 2.30 ds. Aalbers; Zoutelahde 9.30 ds. Witteveen, 2 ds. Oosthoek. Geref. kerk. Amemuiden 10 en 2.30 ds. Veldhuijzen (Doop en Belijdenis); Domburg 11 en 3 ds. Hindriks; Gapinge 9.30 en 2.30 ds. Bloemkolk; Koude- kerke 9.30 en 2.30 ds. Pest man; Meliskerke 9.30 en 2.30 ds. Appelo; Middelburg 9.30 en 10.45 dr. Oussoren (Doop en Belijdenis), 2.30 en 5.30 ds. Flinterman; Souburg 10 en 2.30 ds. v. d. Berg; Oostkapelle 11 en 2.30 ds. Deenik; St. Lau rens 10 en 2.30 de heer Lam mens; Veere 9.30 en 2.30 ds. Streefkerk; Vlissingen 9.30 ir. Steneker, 5 de heer de Jonge; Havendorp 5 ds. v. d. Berg; Vrouwenpolder 11 ds. Streef kerk; Westkapelle 9.30 en 2.30 Èglise Wallonne. Middelburg Blommaert. Interkerkelijke samenkomst. Vlissingen, Luth. kerk, Zater dagavond 7.30 uur. Geref. kerk ex art. 31. Mid delburg 2 en 7 ds. Sollie; Sou burg 10 en 4 ds. Sollie. Geref. gemeente. Aagtekerke 3 x leesdienst; Oostkapelle 10 en 2.30 leesdienst; Westkapelle 11 en 4.30 leesdienst. Chr. Geref. kerk. Middelburg 10 en 2.30 leesdienst; Vlissin gen 9.30 en 5 ds. Slofstra. Ver. Vrijz. Godsd. Middelburg 2.30 ds. Elseman; Vlissingen 10.45 ds. Brakman. Evang. Luth. gem. Middel burg 10 Da. de Boer; Vlissin gen 10 ds. van Empel. Dooftsgez. Gem. Middelburg 10.15 mej. dr. Bakker. Leger des Heils. Middelburg 10 Heiligingsdienst, 7.30 Heil- byeenk.; Vlissingen 10 en 7 kap. Krommenhoek. Kerknieuws ZILVEREN JUBILEUM DS. P. N. KRÜYSWIJK. A.s. Woensdag viert ds. P. N. Kruyswyk, Gcrcf. predikant te Amsterdam, zyn zilveren jubileum. Ds. Kruyswyk werd 26 Maart 1922 predilcant te Voorschoten, vertrok van daar in 1925 naar Vlissingen, welke gemeente hij in 1929 voor Hilversum verwisselde. In Fe bruari' 1946 vertrok ds. Kruya» wijk van Hilversum naar Am sterdam. FILMS VAN DE WEEK Schouwburg-Middelburg. Ook de bioscoopgangers, dia oorlogsfilms een beetje bei* zijn. zullen met genoegen naar .Terug naar Bataan" kijken, want deze speelfilm, aange vuld met journaalfragmenteri, over de guerillastrrid tegen de Japanners op de Philippjjnen, is zeer goed gemaakt. Onder regie van Edw. Dmytryk ziet men John Wayne als Ameri- kaanschen kolonel, die de Ka- tipuna-organisatie aanvuurt. Electro-MiddelbUrg, Nog 2 oorlogsfilms: t.e.m. Maandag „Een van onze vliegtuigen wordt vermist", een Engelsche weergave van de pilotenhulp in ons land met een. uitsteken, de bezetting, waaronder Tear- le. Eric Portman en Hugh Williams. Vanaf Dinsdag „Hit- Ier, beast of Berlin", een Hol- lywoodproduct, dat als uit beelding van het Nazl-Duitsch- land zeker niet geslaagd mag heeten. Alhambra-Vlissingen. Het een experiment om een psy chologisch probleem tot on derwerp van een film te ma ken. Het meesterlijke Engel sche product „De zevende slui er" 'is hierin ten volle ge slaagd. Op beschaafde, over tuigende en bovenal kunstzin nige wijze zijn de zielsproble men van een jong meisje (Ann Todd, een expressief talent) ontleed. James Mason geeft een creatie, die men met licht vergeet. Goede muziek ver hoogt de waarde van deze - film nog. Luxor-Vlissingen. Een aller aardigste Fransche film met een diepere ondergrond Is „Ge kooide jeugd", de historie van een idealistischen onderwijzer, een tehuis vol bengels van. jongens en een boosaardige rector. Een goede uitbeelding van den onderwijzer door Noël-Noël en nachtegalenzang door „Les pe. tits cihantcurs au croix de bois". KANTONGERECHT. Men verzoekt ons mede te deelen, dat J. V. te Westkapel le, die wegens melkverval- sching werd veroordeeld tot een boete van 50, niet is de heer Jacobus Verhage, aldaar. Aan de Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rotterdam is geslaagd voor het doctoraal examen ec. we tenschappen de heer A. Jas- perse te Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2