Noodvoorziening Perswei UIT DE PROVINCIE Minister van Boeizelaer iegen blokvorming ZEEUWSCH-VLAANDEREN St. Philipslaad Bijzondere rechtspleging Schouwen en DuivelanJ Tholen Zeeuwsche Si eeuwsche ünippers Meer bevoegdheden voor de Persraad. Bij de Tweede Kamer is in gediend een ontwerp van wet „noodvoorziening perswezen". Evenals het tijdelijk persbe- sluit,, draagt ook het onderha vige ontwerp het karakter van •een noodvoorziening. Uitslui tend de onderwerpen, welker wettelijke regeling geen uitstel gedoogt, zijn in het wetsont werp vervat. De afwijkingen van het. tijde lijk persbesluit behelzen in de eerste plaats de beroepsmoge- lykheid voor dogenen, die door de perszuivering zjjn getroffen; voorts een wettelijke regeling van de bevoegdheden van de commissie voor de perszuive ring, waardoor deze zuivering op korte termijn, voltooid en het resultaat inderdaad effec tief zal kunnen zijn en ten slotte bijzondere bevoegdheden van de Persraad in verband met nog onvoldoende mogelijk heid om technische outillages aan te schaffen. De papiervoorziening ten be hoeve van de pers valt onder de Distrlbutiewet 1939 en der- Nederlandsche schepen ii Amerika geboycot? KOOPVAARDIJ-OFFICIE- REN DREIGEN. De vakverceniging van Amerikaansche koopvaard\i-of- ficieren dreigt een algemeene boycot voor alle schepen, die afkomstig zijn uit of bestemd zijn voor Nederland, uit te vaardigen. Men wil bij deze actie de loodsen en havenar beiders uit alle Amerikaansche havens betrekken. Deze beslissing, die te New York werd bekendge maakt, zou genomen zijn als represaille tegen de geweld daden, waaraan de Nederland- sche haven-autoriteiten te Ba tavia ziek ten aanzien van de officieren van het vrachtschip „Martin Behrman" zoude- hebben schuldig gemaakt. De vakvereeniging zal in alle Amerikaansche havens een algemeene en gelijktijdige ac tie inzetten tegen Nederland- sche schepen sen ladingen, als het aan officieren van de „Martin Behrman" aangedane onrecht niet is hersteld vóór de vergadering der vakveree niging op Woensdag a.s. De kwestie van het in be slag nemen der lading van de „Martin Behrman" zal 24 Maart a.s. voor een landge- recht komen. halve buiten het bestek van dit wetsontwerp. PERSRAAD. Ingesteld October 1945, heeft, de Persraad door zyn veelzij dige samenstelling de regeering vele malen op deskundige en onpartijdige wijze van advies kunnen .dienen. Haar bemoeie nis met het perswezen is een noodzakelyk kwaad. Het over heidsingrijpen vindt niet zijn oorsprong in de redactioneele inhoud van de organen, doch, behalve voor zoover het de zui vering betreft, heeft het uit sluitend ten doel een rechtvaar dige distributie van .het be schikbare papier en dé schaar- sche outillages. Het treffen van voorzienin gen met betrekking tot outil" (ages voor krantenbedrijven is gedeeltelijk in handen van den minister. Het onderhavige wetsontwerp beoogt de Pers raad geheel tot verdeelende in stantie te maken. Het beroep van de beslissingen van de Persraad op den minister is vervangen door een beroep op de Kroon, de Raad van State gehoord. De bedoeling van dit gedeelte van het wetsontwerp is om de door de heerschende schaarste geboden inbreuk op de economische vrijheid van de pers niet door de regeering, maar door een college van des kundigen te doen plaats vin den. DE NAAM VAN EEN COURANT. De naam van een courant, die in ernstige mate misbruikt is voor vijandelijke propaganda, behoort, hoe hoog ook in aan zien voor de oorlog, in de pers wereld niet terug te keeren. Het spreekt vanzelf, dat de commissie voor de perszuive ring van deze bevoegdheid een voorzichtig gebruik dient te maken. Een dergelijke uit spraak van de commissie voor de perszuivering zal niet van kracht zijn dan na bekrachti ging door de raad van beroep, practisch uitgesloten. (Ingezonden mededeeling) De heer Koejemans (C.P.N.) wees op de veranderde wereld situatie na de oorlog. Ook po litieke toenadering tot de Sov jet-Unie is gewenscht. Daartoe werkt niet mee een benoeming als van den heer Lovink, die met de uiterste reactie in Ne derland gelieerd is. Daarente gen staat Nederland onder voortdurende druk van Ame rika. De minister van buitenland- sche zaken, dé heer van Boet- (Ingezonden mededeeling) KOFFIE VOOR IEDEREEN Een Zweedsche professor noemde onlangs de vclksmeening, als zou koffie den slaap belemmeren, een pure suggestie. Hij bewees, dat coffeine wel opwekt, maar ook het zenuwstelsel tot rust brengt. Een proef, die eenigen tijd daarna in Frankrijk werd genomen, komt dit op aardige wijze bevestigen. Door- 20 proefpersonen werd voor het slapen gaan een kop sterke koffie gébruikt. Allen zei den. dat ze slecht geslapen hadden. Den volgenden dag dronken allen een glas melk: nu verzekerden zij. dat ze rustig geslapen hadden. Wat men niet wist, was, dat in dc melk twintigmaal zooveel cof feine opgelost was dan een nor male kop koffie bevat. Wat er ook van zij: er zullen men- schen zijn, die raeenen geen koffie te kunnen verdragen, even goed als er menschen zijn die geen Ixjterof suiker kunnen verdragen. Om nu deze personen niet te berooven van het genot, dat een geurig kopje koffie bieden kan, heeft de Gruyter coffeinevrije koffie in den "handel gebracht. Dat is dus koffie, waaruit de coffeine is verwijderd, maar die door een bijzonder procédé aan smaak en aroma niets heeft in- -ohoet. Ook voor coffeinevrije 1 is het adres: De Gruyter. Een kaasde voor den rechter Op 14 November 1944 werd bij mr. J. J. Plug- ge, rechter te Utrecht, een kaasje bezorgd af komstig van den 31-ja- rigen landbouwer J. C. de J. uit Polsbroek, die thans voor het Amster- damsche Gerechtshof verscheen, ervan be schuldigd gepoogd te hebben invloed uit te oefenen op een rechter lijke beslissing. In Utrecht was hij ver oordeeld tot vier maan den. De broer van de J. moest destijds voor den rechter verschijnen wegens het. vervoer van biggen en de J. had 'ge meend door het schen ken van een kaasje een „prettige sfeer" te scheppen. D© procureur-gene raal zeide, dat hij In zijn dertigjarige praktijk nog nooit een dergelijke poging tot omkooping had meegemaakt. Hij vond de straf, dié door den officier te Utrecht oorspronkelijk was ge. eischt, zeep juist en re quire erde derhave een gevangenisstraf van zes maanden. Niet ZÓÓ, maar ZÓ |„Man of Aran", een machtig film-poëem. De ontploffing bij Westerveld. Volgens verklaringen van een officier van de mijnen- opruimdienst, is de ontplof fing van de bunker in de dui nen van Westerveld, welke Zondag het dorp op zijn grondvesten deed schudden, bijna zeker te wijten geweest aan kwaadwilligheid, of verre gaande onverantwoordelijkheid. De bunker, die in de lucht vloog bevatte niet enkel spring stoffen, doch was gevuld met z.g. „Riegel-mijnen" (Duitsche anti-tankmijnen)Zelfontbran ding is bij dit soort mijnen EERSTE KAMER Vice-admiraal Pinke onderscheiden. Donderdagmiddag is in Den Haag aan vicè-admiraal finke de bronzen leeuw overhandigd. Deze onderscheiding is hem toegekend voor zyn optreden als commandant van de torpe dojager „Van Galen" bij de actie van 10 Mei 1940. Visa tusschen Nederland en Engeland afgeschaft? Volgens een uitzending van de Home-service van de B.B.C. is tusschen Groot-Brittannië, Denemarken, Zweden en Ne derland een overeenkomst ge sloten om voor het verkeer tusschen deze landen de ..visa af te schaffen. Belgisch vliegtuig maakt noodlanding. Een particulier vliegtuig, toeberoorende aan den heer J. Mahieu, uit Brussel, heeft gistermiddag na 'n vlucht van Croydon in Engeland e^n on gelukkige landing gemaakt vlak buiten het vliegveld Schiphol bij Amsterdam, waarbij de propellors werden afgebroken, het landingsgestel .verd afgerukt en de romp be schadigd. De heer Mahieu, die zich met een metgezel in het toestei bevond, kwam er zon der lichamelijk letsel af. De conferentie te Moskou. Op de conferentie van de ministers van buitenlandsche zaken te Moskou heeft Bidault gisteravond nogmaals de na druk gelegd op het belang van de steenkolenleveranties van Duitschland aan andere Euro- peesche landen. Hij bepleitte voorts de beperking van de Duitsche staalproductie en stelde voor het Roergebied daarom reeds nu onder inter nationale contróle te plaatsen, Bevin bleek een tegenstander van dit voorstel te zijn. Palestina en de V.N. Deskundigen uit. kringen der V. N. .zijn van meening, dat een speciale bijeenkomst van de algemeen© vergadering ter bespreking van de kwestie Palestina bijna zeker is, nu de Arabische liga het voorstel tot vorming van een commis sie van onderzoek verworpen 'heeft. Men wacht nog op het besluit van het hoofdbestuur van het Joodsch bureau, dat te Jeruzalem1 bijeengekomen zelaer van Oosterhout, hoopte, dat de conferentie te Moskou ten gevolge zal hebben, «dat Nederland zal worden inge schakeld-bij kwesties, Duitsch land betreffende. De bezwaren tegen blokvorming onder schreef de minister. Spr. be greep de klachten over de hoogq. kosten van zijn departe ment. Hij zal nagaan of tot bezuiniging kan worden» geko men. Wat de kwestie-Spanie be treft: Men moet de zaak ech ter ook politiek zien en dan zou het een verkeerde indruk gemaakt hebben, indien wij ons onthouden hadden van maatregelen. Wat den heer Lovink betreft, deze is een getrouw ambtenaar en in staat Nederland op uit stekende wijze tc vertegen woordigen. Inzake de missie in Duitsch land is met spoed ingegrepen. Het onderzoek is in voHe gang en daarom wordt het prestige van het land niet gediend door nüblicaties te doen hangende iet onderzoek. De begrooting werd goedge keurd z.n.st. met aanteékening, dat de communisten tegen zijn. Doodstraf en gratie. Op vraaen van het Tweede Kamerlidden heer Donker, in verbarirl met de afdoening van gratieverzoeken van ter dood veroordeelden, antwoor- de de minister van justitie, dat tot dusverre in 26 geval len een beslissing is gegeven in zaken van gratie ten aan zien van ter dood veroordeel den In 15 gevallen is gratie wel," in 11 gevallen niet ver leend. De tijdsduur, welke hierrne de was gemoeid, varieerde van 17 tot 148 dagen. CURSUSSEN VAN DE Z.V.U. IN DE NIEUWE SCHRIJF WIJZE. Voor velen zal de nieuwe spelling natuurlijk moeilijkhe den met zich brengen. De Z.V. U. heeft dit begrepen en orga niseert nu op verschillende Ëlaatsen in Zeeland cursussen t do nieuwe schrijfwijze. In Goes zal de cursus zoo spoedig mogelijk beginnen en op Dinsdag- en Vrijdagavond worden gehouden. In Terneu- zen begint de cursus Maandag 31 Maart. De aanvangsdatum voor Middelburg is vastgesteld op Woensdag 2 April. In Vlis- singen en Middelburg zullen de cursussen op Woensdagavond worden gehouden. Voor beide plaatsen sluit de inschrijving 29 Maart a.s, Waarschijnlijk wordt in Oost burg nog een cursus in de nieuwe spelling georganiseerd. Engeische scholieren naar Vlisslngen. In de Paaschvacantie zullen 25 Engeische scholieren uit Romford een bezoek van 12 dagen brengen aan Vlissingen. De Zeeuwsche stad stelt zich voor deze jongelui een waar dige ontvangst te bereiden, mede als blijk van waardee ring voor het onthaal, dat ver- sohillende Vlissingsche jongens en meisjes het vorige jaar in Romfort en andere Engeische plaatsen werd geboden. Er heeft zich een gemeente lijke commissie van ontvangst gevormd, terwijl ook de Vlis singsche scholen hun aandeel zullen leveren. Vermoedelijk zal een bezoek worden ge bracht aan de oesterkweekerij in Yerseke, terwijl een excur sie zal worden gemaakt naar de Kon. Mij. „de Schelde". Ook zullen verschillende be zienswaardigheden van Wal cheren worden bezocht. De Vlissingsche jeugd hoopt zich ten slotte ook op sportgebied met de gasten te meten. Voetbrug over de Eendracht gesloten. Doordat' de firma Kloos en Zn. uit Kinderdijk de werk zaamheden aan de brug over de Eendracht te Tholen weer hervat heeft en mede, doordat de veerpont weer normaal vaart, is de voetbrug voor het publiek gesloten. SCHIP GEZONKEN BIJ TERNEUZEN. Donderdagmorgen is op de Westerschelde even buiten de haven van Terneuzen een En- gelsch schip van 500 ton ge zonken. Het schip was op weg naar Antwerpen om gerepareerd te worden. Een lek in .dc scheeps wand bleek niet voldoende ge dicht, waardoor het water be gon te maken en zonk. Het schip vormt thans een ernstig obstakel voor het scheepvaartverkeer. Gouden doctoraat. Zondag 23 Maart is het 50 jaar geleden, dat de oud-di recteur der Kon. Mij. „De Schelde", mr. J. Smit te Den Haag, aan de Leidsche uni versiteit promoveerde tot doe-, tor in de rechtswetenschap. LEGER DES HRILS-COLLECTE Binnen enkele dagen zal de Nationale Collecte van liet Le ger des Heils in Nederland een aanvang nemen. Dan zal ook door de Heilssoldaten van de verschillende Zeeuwsche Korp- een beroep worden ge daan op de bèvolking van Zeeland om met milde hand de arbeid van het L)eger te ste unen. Veei geld is noodig om de maatschappelijke en sociale inrichtingen van het Leger des Heils in stand te houden en uit te breiden, doch even als in het verleden zaï ook de bevolking van Zeeland haar steentje bijdragen. KANTONGERECHT. Men vei'zoekt ons mede te deelen, dat J. V. te Wcstkapel- le, die wegéns mellcverval- sching werd veroordeeld tot een boete van 50, niet is de De Z.V.U. heeft thans ook de jongste Muze; de film, onder haar vleugelen genomen en or ganiseert tezamen met Ned. Volksherstel filmvoorstellingen verschillende Zeeuwsche 'paatsen. De kwaliteit van het eerste programma en het succes van de Middëlburgsche pre mière houden een belofte voor de toekomst in. Als hoofdfilm had men de En geische rolprent „Man of Aran" gekozen, gemaakt door Rob. Flaherty, de groote Amerikaan sche cineast, die er drie jaar aan gewerkt heeft. Flaherty (filmfijnproevers zullen zich zijn „Nanodi" en „Taboe" herinne ren) is een pionier geweest voor de ontwikkeling der documen taire, men mag zeggen, dat hij de schepper van dit genre is. Hij heeft het eerst de waarde en de mogelijkheden van de natuur en de elementen in het filmbeeld ingezien. „Man of Aran" is het epos van de storm, die het dood- sche Iersche eilandje geeselt en het toch reeds zoo zware leven der weinige bewoners eindeloos verzwaard. In machtige, fasci- neerende beeldtaal, onderstreept door goede illustratieve muziek van John Greenwood, vertelt Flaherty zijn eenvoudig, aan grijpend verhaal; de zee, de wol ken en de rotsen zijn meer dan décor, zij spelen een eigen roF in dit filmpoëem, waarin de ca mera het eerste en laatste woord heeft. Vooraf draaide, in plaats van de aangekondigde Nederland- sche films, een rolprent van de U.S. Information Service, han delende over het groote Tenes- see Valley-project, een van de zegeningen van Roosevelt's be leid. De film is uitstekend van fotografie en montage, doch slecht in de aanwending van personen en het commentaar. Deze geslaagde filmavond werd .'ngeleid door den heer D. F. P. Hoegen, die namens Volks herstel een kont propagandis tisch woord sprak. Terneuzen JAARVERGADERING BOUWVAKARBEIDERS. De afdeeling Terneuzen van de Nederlandsche bouwvakar beiders heeft haar jaarverga dering gehouden. De heeren J. Riekens en L. F. van 't Hooft werden benoemd tot secretaris en penningmeester. De heere t J. P. Kaan en G Slock werden als bestuursleden herkozen. Besloten werd een leden werfactie op touw te zetten, waarvoor boekenprijzen be schikbaar zullen worden ge steld. De verdere avond werd ge vuld met zang en voordrach ten. Oostburg BELGISCH CABARETGEZELSCHAP. Op initiatief van enkele Oostburgsche ingezetenen bracht het Gildeorkest van Maldeghem Donderdagavond een bezoek aan Oostburg. Voor een stampvol Ledel-thea- ter bracht dit groote gezel schap niet alleen een prachtig geslaagd muziekprogramma, doch tevens een bonte afwis seling van prima kleinkunst, bestaande uit schetsen, zang, dans, voordracht en echte Vlaamsche humor. Speciaal de heer Frans D' Aubitout ont popte zich als een fijne hu morist, terwijl hij een dave rend succes oogstte met zijn muzieksolo op zijn sigaren kistje, in welk nummer hij ook optrad voor de AVRO. Ook de solist Constant van Parijs ontpopte zich als een bekwaam violist. Burgemeester Hoekzema sprak een openingswoord en na afloop dankte hij de Bel gische vrienden voor de ge notvolle avond. Het gezel schap werd een prachtige bloemenmand aangeboden. gezetenen hun tuin zullen verliezen. Besloten werd de weg IJzen- dijke—Biervliet te verbeteren, hetgeen een bedrag zal vor deren van 11.000.de weg IJzendijke tot Turkije zal 25.000 kosten. De goten in de kom der gemeente, die door de beschieting yeel hebben ge leden, zullen ook gemaakt worden. De open gaten in de kom. der gemeente zullen ook zoo veel mogelijk vol gebouwd worden met woningen ter be oordeeling van B. en W. Het begin van .bouwen zal geschieden aan dc Westkant op de Boulevard naast P.Vef- beke. Axel TOONEELAVOND Donderdagavond werd in .,Het Centrum" te Axel door de Chr Jongelingsvereeniglng „Waakt en bidt" ten tweede male opgevoerd het tooneel- spel „Plicht en liefde" een stuk ■uit de bezettingstijd. De be langstelling was ditmaal niet zoo groot als bij de eerste op voering. De opbrengst was voor de Niwin. IJzendijke BOUWPLANNEN IN DE RAAD. Donderdag vergaderde de Raad der gemeente IJzen dijke. De begrooting 1946 sloot met een batig slot op de onvoorziene uitgaven van 5080. Na uitvoerige bespre king werd besloten op de Bou levard 12 woningwetwoningen te bouwen, waardoor vele in- JUBILEUM „CONCORDIA"' Ket harmonie-gezelschap „Concordia" te St. Philipsland vierde in -de ..Druiventros'' haar 45-jarig bestaan Hierbij werden de voorzitter, de heer C, van Bendegom, die 45 jaar aan de- vereeniging verbonden is, de heer J. M. Kaashoek, die nu reeds 44 jaar op de groote trom slaat en de lveer L C Clarissen, die nu 20 jaar directeur van heer Jacobus Verhage, aldaar.het corps is, gehuldigd. TWEEDE KAMER Zai 1 Januari op de gewone rechtspraak kunnen worden overgeschakeld? Woorden van criliek en instemming. In de Tweede Kamer kwam hierna aan de orde het wets ontwerp „nadere voorzieningen met betrekking tot de bijzon dere rechtspleging". De heer Donker (P.v.d.A.) merkte op„ dat de maatregel der voorwaardelijke buitenver- volgingstelling, althans dit voordeel had, dat hy hanteer baar was. Het aantal geïnter neerde politieke delinquenten is er aanzienlijk door geredu ceerd. Ten aanzien van de dood straf verklaarde spr. dat in oorlogstijd deze noodzakelijk kan zijn. Het gratiebeleid acht te spr. onjuist. Dat terdoodveroordeelden maandenlang moeten wachten op de beslissing op hun gratie verzoek, is een toestand, die niet mag voorkomen. De heer Terpstra (A.R.) be groette het wetsontwerp met groote instemming, zooals hij ook de voorwaardelijke buiten- vervolgingstellingen toejuicht. Op de uitlatingen van mr. Zaayer achtte spr. vee! aan te merken. Hij gaf den minister in overweging deze uitlatingen te beschouwen als een „cri de coeur". De heer Sassen (K.V.P.) zei- de van oordeel te zijn, dat de minister meer optimistisch dan realistisch is wanneer hij zegt, dat de overschakeling op het gewone recht- per 1 Jan. 1948 zal geschieden. Thahs zijn de rechtbanken reeds overladen en straks zullen de gerechts hoven een evenredige toename van gewone zaken krijgen. Spr. vestigde de .aandacht op de onevenredigheid tusschen straffen uitgesproken in de eerste tijd na de bevrijding en straffen welke later zijn opge legd. Voorts drong hij aan op snelle beslissing op gratiever zoeken. De heer Stokvis (C.P.N.) betoogde, dat alom verbitte ring hcerscht, omdat de be rechting niet geschiedt zooals men verwachten mocht. Klei nen worden zwaar gestraft, grooten niet of licht. In het bijzonder noemde spr. de ver oordeeling van Arnold Meyer tot vijf jaar onbevredigend. Spr. had er bezwaar tegen, dat politieke délinquenten in overheidsdienst worden werk zaam gesteld. Als men rechtszekerheid en snelle berechting als tegenstel lingen ziet, moet het eerste praevaleeren. In dit verband betoogde spr., dat cassatie een recht moet zijn van den ver oordeelde en niet een gunst van den rechter. Jkvr. Witewaal van Stoet wegen (C.H.) vroeg o.m. mede deeling van het aantal voor waardelijke invrijheidstellingen tot 1 Maart. Een groot aantal politieke delinquenten is losge laten. Wat er nu nog is, moe ten we zien te houden. Voor de kwestie der ontvluchtingen vroeg spr .de aandacht. Dc doodstraf past h.i. vol komen in het bijzonder recht. De heer Burger (P.v.d.A.) betoogde, dat als de bijzondere rechtspleging geschied ware volgens de regeling, zooals de ze in het staatsblad is versche nen, veel moeilijkheden voor komen zoqden zijn. Spr. is van oordeel, dat het Londensche tribunaalbcsluit moet worden hersteld. De honderd tribunaalkamers over het heele land verspreid moeten z.i. over vrijlating bei slissen en niet de vijf hoven. Tegen zes uur schorste de voorzitter de vergadering. Weer na de bevrijding het jaar" feest gevierd door de Jonge lingsvereeniglng en Meisjes- vereeniging op Geref. grond slag in de school met de Bij bel te Oud-Vossemeer. Na de openingsrede van den heer J. Melissen, hoofd der Chr. school, werden de jaarverslagen uitge bracht, waarna door verschil lende afgevaardigden, o.a. ds. C. A. Vreugdenhil, pred. der Geref. kerk te Oud-Vossemeer, namens de kerkeraad en de heer Abi\ Duine, namens het schoolbestuur, felicitaties wer den uitgebracht. De verdere avond werd op gezellige wijze gevuld met zang en voordrachten. Deze alleszins goed geslaag de avond werd door ds. Vreug denhil gesloten. Bruinisse WONINGDIENST. Nu b$ de gemeente Bruinis se 70 noodwoningen in exploi tatie zijn, welk aantal straks verhoogd zal worden tot 117,, ligt het in het voornemen daar voor een aparte tak van dienst in te richten volgens het desbetreffende artikel van de Grondwet MOSSELHANDEL WEER BEGONNEN. Deze week ls de mosselhan- del te Bruinisse weer aange vangen. De vorst en het ijs hebben op de bij eb droogval lende perceelen nogal wat schade aangebracht, vooral aan het op de slikken uitge zaaide mosselzaad. Scherpenisse BAZAR. Het Cloveniersgilde te Scher penisse heeft besloten op Za terdag voor en op Dinsdag en Maandag na Pinksteren een bazar te houden, JAARVERGADERING LANDARBEIDERS. D© vereeniging van landar beiders te Scherpenisse heeft deze week haar algemeene jaarvergadering gehouden Op deze bijeenkomst werd gedis cussieerd over de landpacht van het jaar 1944. Het ge meentebestuur had verzocht aeze paoht te betalen, doch daar de pachters nog steeds geen vergoeding hebben ont vangen werd met algemeene stemmen, besloten aan dit ver zoek nog niet te voldoen. Thoien VERGADERING C.H.-KIESVEREENIGING. De Chr. Hist, kiesvereeni- ging te Tholen hield onder voorzitterschap' van den heer S. {te Korte, haar jaarverga dering. De rekening van den penningmeester, den heer J. v. d. Velde, toonde een goed slot van 15.48. Besloten werd de contributie over 1947 op 2. te stelten in verband met de bijdrage aan de Kamerkies kring Zeeland. De aftredende bestuursleden, de heeren Jac. Francke en J. J. v. d. Zande werden bij acclamatie herko zen. Voorts werd nog bespro ken aan den heer Tilanus een verzoek te richten om dit jaar ook te Tholen een spreekbeurt te willen houden. Poortvliet PLAATSELIJK BUREAUHOUDER De heer G. Hoek, contro leur der WO te Poortvliet, zal met ingang van 1 April a.s. eveneens zitting houden in de gemeente Tholen, als plaatse lijk bureauhouder. KORFBALCLUB I.V.O. De korfbalvereeniging I.V.O. te Poortvliet hield haar jaar vergadering, waarbij mej. M. de Jonge tot voorz. werd geko zen en de dames L. Priem, J. Heijboer en de heer J. Graaff als bestuurslid. Daar de secretaris, de heer Blaas, wegens vertrek naar el ders. als zoodanig aftrad, werd in diens plaats gekozen zijn broeder Joh. Blaas. Tot leden de twaalftalcommissie werden gekozen mej. A. Keste- loo en de heer J. v. d. Graaff. Dit seizoen zal I.V.O. met een twaalftal aan de competi tie deelnemen. STEENGLOOIING WEGGESLAGEN. Aan de zeedijk onder de ge meente Poortvliet is tengevol ge van de sterke wind en het hooge water ongeveer 200 m. steenglóoiing Weggeslagen. Oud-Vossemeer JAARVERGADERING J. M. en M. V. Een dezer dagen werd te Oud-Vossemeer voor het eerst '\toor het diploma costu- mière slaagde te Breda Leentje van Haatten en voor lingerie Corrie Struyk, Corrie Eerland, Corrfe Steendijk, Corrie Tierens en Neeltje Veermans allen uit Stavenisse. De heer W. Jumelet Izn., vroeger te Bruinisse, thans te Breda, is benoemd tot direc teur van het Postkantoor te Lisse. In de vacature voor ouder ling en diaken in de Geref. ge meente te Bruinisse zyn de heeren J. de Waal als ouder ling en de heer T. Hoogerheij- de als diaken gekozen. Door B. en W. van IJzen dijke is benoemd tot tydelijk onderwijzeres in de handwer ken aan de O.L. school te IJzendijke mej. E. JL Luteyn te IJzendijke. Daar de heer B. J. van Westen ontslag heeft genomen als Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk te Tholen, zal ter voor ziening in deze vacature a„s. Zaterdag, 22 Maart, een ver kiezing plaats vinden. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. Oud-Vos semeer: 10 en 2.30 ds. S. G. J. Goverts; Poortvliet: 10 en 3 ds. W. Vroegindeweij; Scher penisse: 10 Leesdienst, 2.30 ds. N. Kooreman; St. Annaland: 10 Leesdienst, 2.30 ds. W. van Griethuijsen. (Nabetr. H. Av.); Stavenisse: 10 ds. N. Koore man. (Dankz. H. Av.), 6 Lees dienst; St. Maartensdijk: 10 en 3 ds.- de Bres; Tholen: 10 W. van Griethuijsen, 3 ds. E. S. de Lint; St. Philipsland; 10 ds. E. S. de Lint, 2.30 Lees dienst. Geref. Kerk. Oud-Vossemeer: 10 en 2.30 ds. C. A. Vreugden hil; Poortvliet: 10 en 2.30 ds. Kuiper; Tholen: 10 en 3 ds. P. Hainje. Geref. Gemeente. Poortvliet: 10 en 2 Leesdienst, 6 ds. A. Visser; Scherpenisse: 10 en 2 ds. A. Visser, 6 Leesdienst; St. Annaland: 9.30, 2 en 5.30 Lees dienst; Stavenisse: 9.30, 2 en 6 Leesdienst; Tholen: 10, 2.30 en 6.30 Leesdienst. Oud-Geref. Gemeente. St. Maartensdijk: 10, 2.30 en 6 Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. Oud-Vos semeer: 10, 2.30 en 6 Lees dienst; Tholen: 10, 2.30 en 6.30 ds. H. v. Leeuwen. Rehoboth. St. Maartensdijk: des avonds 7 dr. J. K. Wol- fensberger. Ned. Herv. kerk. Aarden- burg: 11 ds. v. Royen; Bier vliet: 9 ds. Don; Breskens: 10 en 18.30 ds. v. Vliet; Cad- zand: 10 ds. Enker; Groede: ds. Derksen; Hoofdplaat: 10 ds. Pliester; Nieuwvliet: 14 ds. Derksen; Oostburg: 10 ds. Fournier; Retranchement: 10 ds. Barnouw; Sehoondijke: 10.45 ds. Schopenhauer; Sluis: 9.30 ds. Schrale; St. Anna ter Muiden: 11 ds. Schrale; St. Kruis: 9.30 ds. v. Royen; Waterlandkerkje: 10* dhr. v. Sabben; IJzendijke: 11 ds. Don; Zuidzande: 10 ds. ter Beek. Geref. Kerk: Breskens: 10 dhr. de Jonge; Groede: 3 dhr. de Jonge; Oostburg: 10 en 3 ds. Oostenbrink (H. Av.). Sehoondijke: 9.30 en 3 ds. de Vries. Geref. gemeente: Oostburg 10 en 2.30 leesdienst. Oud Geref. gemeente: Oost-- burg: 9.30 en 2 ds. v. d. Gruyter. Evang. Luth. gemeente: 10 da. M. Stol. Groede: 10 da. M. Stol. M.S. „BOISSEVAIN". Op onze bureaux ligt de passagierslijst ter inza ge van het m.s. „Boisse- vain". Vermoedelijke aan komst te Amsterdam25 Maart 1947.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14