PHOVIMCIALE ZEEUWSCHE COUDAMT Commissie-Generaal viel uiteen Crisis in België ten einde Schip op magnetische mijn West-Vlaanderens herstel Dramatisch beroep van Ramadier 190e Jaargang - Nr. 68 Uitgave van de Firma Provinciale Zceowscbe Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr.. Vlissingea. Dit blad verechijnt dagelljke, behalve op Zon* W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN w- Vrijdag 21 Maart 1947 ABONNEMENTSPRIJS! 25 cent per week j 3.70 per kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per ram., minimum per adver- Bureaui gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg: Londecsche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924: Goes: Tnrfkade 15. telefoon 2475 Oostborg Gratamastraat 3. telefoon 102 Ternearen Brouwerijstraat 2. Pos trek enlag^nr^359300^P^Z^C^Middetourg. Het wereldgebeuren Thans wankelt de Fransche regeering. Communisten overal in de oppositie. Driemaal is scheepsrecht zou de nieuwe Belgische premier Paul Henry Spaak kunnen zeggen. De eerste keer, dat hij het minister-presidentschap aanvaardde was in 1938 en hij bleef toen in functie tot 1939. Na de oorlog, in Maart 1946, werd Spaak voor de tweede maal premipr van een kabi net, bestaande uit louter so cialisten en partijlooze des kundigen. Deze regeering hield het negen dagen uit en moest toen aftreden. Het der de kabinet van Spaak steunt op een Roomsch-roode coalitie en bestaat uit 8 Vlamingen, 6 Walen en 3 Brusselaren en 2 ministers, die niet tot een van deze drie groepen behooren. Onder de nieuwe ministers, die tot dusver deze functie nog nooit hebben bekleed, zijn Paul Struye, een bekend Brus- selsch advocaat en journalist en een der stichters van het illegale blad, „La llbre Bel- gique" en Pierre Vermeylen, socialistisch senator en hoofd redacteur van het tijdens de oorlog in Londen verschijnen de tijdschrift „Message". Gis teren heeft het kabinet in handen van prins-regent Karei de eed afgelegd en volgende week Dinsdag zal de regeering voor de Kamer en Donderdag voor de Senaat verschijnen. Voor het eerst beschikt de regeering over een zeer ruime meerderheid in het parlement en waarnemers in Brussel zijn dan ook van meening, dat zij het op zijn minst een aantal jaren zal uithouden. Misschien is dat wat al te optimistisch. Vooral in Waalsche socialisti sche kringen is men niet bar geestdriftig over de nieuwe coalitie en vreest men, dat de communisten zijde zullen spin nen bij de koerszwenking van de socialistische partij. Een andere oplossing is echter on mogelijk gebleken. Merlcwaardig, dat in Frank rijk de gebeurtenissen een zelfde verloop schijnen te gaan nemen als in België. Ret kabinetRamadier is aan het wankelen gebracht, als gevolg van de houding der communisten. Zooals bekend hebben deze zich van stemming onthouden bij de motie van vertrouwen over de regeeringspolitiek in Indo-China. Deze motie was ingediend aan het eind van wel zeer rumoerige en bewo gen debatten in de Fransche nationale vergadering, waarbij de communisten, ofschoon re-» geeringspartij, zich als opposi tie gedroegen Hun blad ,,L' Humanité" schrijft, ,,dat het belang van Frankrijk eischt, dat in Indo-China vrede wordt gemaakt, daar anders millioe- nen francs en duizenden jonge Franschen noodig zijn voor een verschrikkelijke koloniale oor log". De Parijsche pers heeft hierop heftig gereageerd en vooral de rechtsche bladen richten felle aanvallen tegen de communistische partij. De socialistische „Populaire' bezweert de communisten „niet de poort te openen voor het avontuur, waarvan het einde niet te voorzien is". Is een regeeringscrisis niet te vermijden en het heeft er alle schijn van dan zal den socialisten niets anders overblijven dan het Belgische voorbeeld te volgen en met de Katholieke -M.R.P. een nieuwe coalitie te vormen. Daarmee zou de analogie in Nederland, België en Frankrijk volkomen zijn. Thompson gouverneur van Georgia. Het hooggerechtshof van de staat Georgia in de V. S. heeft beslist, dat M. Thompson gou verneur van Georgia zal wor den. De aanspraken op het gouverneurschap van Herman Talmadge zijn door het hoog gerechtshof afgewezen. Hier mee is een eind gekomen aan de onverkwikkelijke gouver- neursstrrjd in deze staat. Watersnood in Engeland. Het hooge water, dat over stroomingen In dertig graaf schappen heeft 'veroorzaakt, bedreigt steeds grooter gebie den in Engeland. Een geweldig gebied, loo pend van Somerset tot Mid- den-Wales, Oostwaarts tot Lincolnshire, naar Essex en weer terug tot Somerset, staat thans ónder water. Shrews bury wordt met isolatie be dreigd, evenals de electrici- teitswerken in Worcester, waar men extra maatregelen heeft genomen om het binnen dringen van het water te voor komen. Bij Hockwold in Nor- folkshire zijn dorpsbewoners, boeren, Duitsche krijgsgevan genen en militairen urenlang bezig geweest om een gat van twintig meter te dichten met behulp van zandzakken, die van hand tot hand gingen. Tegen middernacht slaagde men hierin eindelijk. In de Babbingtonmijn te Cinderhlll in Nottingham ont snapten 160 mijnwerkers aan de verdrinkingsdood, toen het water hun schacht binnen drong en zij er nog juist op tijd in slaagden een andere schacht te bereiken. op de communisten. In de Fransche nationale vergadering is Donderdag het debat over Indo-China voortgezet. Nadat tengevolge van een voorstel van een M.R-P.-lïd om voor 839 millioen francs militaire uitrusting in Enge land te koopen, door inter ruptie van communistische zijde de orde verstoord was, deelde Ramadier in een korte, maar vurige rede mee, dat de communisten de toekomst van de Vierde Fransche republiek ernstig zouden bedreigen, in dien zij voornemens bleven om hun stem aan de militaire oredieten voor Indo-China te onthouden. Ramadier sprak zgn waardeering uit over de vastbeslotenheid van den com- munistischen vice-premier Tho- rez en zijn volgelingen om de Fransche belangen te be schermen. Toen hg, langs de rand van het podium loopende, vlak bo ven de communistische afge vaardigden was gekomen, sprak hg van man tot man de woorden: „Indien gfl u van stemming biyft onthouden, zult gy de toenemende scheiding in de Kamer van communist anti-communist niet alleen handhaven, maar nog vergroo- ten een schelding, die w\j (hierby gebaarde Ramadier naar zyn eigen socialistische volgelingen en de rechtsche af gevaardigden) steeds getracht hebben te vermyden". Alle aanwezigen, uitgezon derd de communisten, die on bewogen bleven zitten, verhie ven zich juichend van hun zit plaatsen en gaven door luid applaus hun instemming met de woorden van Ramadier te kennen. De klok van Parijs- Wanneer op de auto matische telefoon te Parijs een bepaald nummer wordt gedraaid, geeft de sprekende klok van het observatorium de juiste tijd. Toch scheelde dit tot dus verre altijd een tiende seconde. De oud directeur van het obser vatorium heeft thans me degedeeld, dat deze tien de seconde teruggebracht zal worden tot een hon derdste. Het sprekende uurwerk wordt tweemaal per dag bijgesteld op het astrono mische uur. Scherpere maatregelen tegen veesmökkel. Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer van Vliet, hebben de Ministers Mansholt en Lieftinck o.m. medegedeeld, dat in verband met het kwaad van het vee smokkelen naar België, dit met alle ten dienste staande middelen zal worden bestreden. Verscherpte maatre gelen, waanajan zoo spoedig mo gelijk uitvoering zal worden ge geven, zijn" in voorbereiding. Onderwijzers uitgesloten van opbouwtoelage. Het Tweede Kamerlid de heer Deering, heeft aan den minister van onderwys vragen gesteld over de toekenning van de opbouwtoelagen aan gemeente-ambtenaren. Het blijkt namelyk,. dat er gemeenten zgn, waar onder scheid gemaakt wordt tus- schen verschillende catego rieën van ambtenaren. In de eene gemeente wordt aan de onderwijzers wel en in andere gemeenten geen opbouwtoela ge uitgekeerd. Ook is er een gemeente, waar de onderwgzers zijn uit gesloten, maar leeraren brj het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs en kleu terschool-onderwijzeressen wel deze toelage krijgen. De vragensteller wil aan deze ongelijkheid een einde zien gemaakt. De E.V.C.-fusie. Het hoofdbestuur van de E.V.C. heeft verklaard nog ge#>n officieele mededeeling te hebben ontvangen van de fu sie-afwijzing door het N.VJV. Op Maandag 24 Maart a.s. zal de landelijke raad van de E.V.C. bijeenkomen. Daaéin zaï het besluit van het N.V. V. om de fusie af te wijzen een punt van ernstige bespre king uitmaken. Het dage- lifksch bestuur van de E.V.C. wijst lntusschen de voorstel ling van zaken, gegeven in het N.V.V.-besluit, als onjuist van de hand. Critiek op politie. Bg de behandeling van een rechtszaak tegen een Slttard- schen politie-agent, verdacht van diefstal van een karpet uit een N.S.B.-huis te Sittard, heeft de subs, officier van justitie, mr. v. d. Hoeven, ern stige critiek geoefend op het gehalte van velen, die thans in het Nederlandsch politie korps zgn opgenomen, de goeden niet te na gesproken. Spr. zeide, dat het na de bevrijding begon bij de O.D., waarin heel wat geknoeid en gestolen fS. Van de O.D. sloegen mistoe standen over naar het politie apparaat. Men vindt in deze korpsen soms individuen, die er niet in thuis hooren. Tegen den politieman van Sittard luidde de eisch zes maanden, met last tot onmid- deliyke gevangenneming, waartoe de rechtbank, die de uitspraak bepaalde op Dinsdag 1 April, niet overging. Bevin en Marshall naar Stalin Volgens radio Moskou ver wacht men, dat Generalissi mus Stalin in de naaste toe komst Bevin en Marshall by ziih zal ontvangen. Engeland handhaaft troepen in Griekenland. Bronnen van het Foreign Office hebben medegedeeld, dat Engeland er niet aan denkt zich na 31 Maart ge heel en al uit Griekenland terug te trekken en dat 'de Engelsche militaire, econo mische en andere missies in Griekenland gehandhaafd zullen biyven om de Griek- sche regeering te advisee- ren. Bovendien wezen deze bron nen er op, dat Engeland mo gelijk gebonden is aan de In 1939 gegeven garanties om Griekenland tegen agressie te beschermen. Het is echter een open vraag of deze garanties nog steeds van kracht zijn. De Britsche hulp aan Tur kije is sedert het einde van de oorlog grootendeels beperkt gebleven tot het oefenen van het Turksche leger door een militaire missie in het gebruik van Britsche wapens en vol gens de bronnen van het Fo reign Office zal deze missie in Turkye biyven. Engeland zou onder het Engelsch- Fransch-Turksche bondge nootschap, dat 19 October '3 onderteekend is, tevens ver plicht zgn Turkge hulp te verleenen, wanneer dit land betrokken zou raken bg vgan- delg'kheden met een Europee- sche mogendheid. Drieling geboren. In het gezin HaveTmans te Ba vel bij Breda is Woensdag morgen een drieling geboren. De toestand van de moeder en de drie geborenen is goed. Het echtpaar Havermans. was reeds in het bezit van twee meisjes. Het had gehoopt op de geboorte van een zoon. De drie ling bestaat uit-., drie meisjes. Een atoombom-film. De M.G.M. verfilmt thans de geschiedenis van de atoombom onder de titel „The beginning or the end". Het atoom- technische gedeelte staat onder leiding van dr. H. T. Wensel, één van de atoom-autoriteiten der V.S. Ook bg deze film opname wordt de groot ste geheimhouding be tracht. Bezoekers wor den niet in de studio's toegelaten. Godfrey Tearle, een Engelsch acteur, speelt de rol van president Roosevelt, ter wijl ook prof. Einstein aan deze film medewer king verleent en op het witte doek tc zien zal zgn. BEZWAREN TEGEN DE MOTIE-ROMME. Republikeinsche opinie. Het officieele communiqué om de ontslagaanvrage van den commissaris-generaal F. de Boer luidt als volgt: „Officieel wordt medege deeld, dat de heer F. de Boer, lid der Commissie- Generaal, in de onbevredi gende, gang van zaken sinds November 1946, zoo wel in als hier te lande, aanleiding heeft gevonden om zgn mandaat ter beschikking te stellen". Voorts wordt officieel ge meld, dat ook prof. Posthuma en prof-. Verzijl in de jongste gang van zaken aanleiding hebben gevonden tot het be sluit thans geen benoeming in de Commissie-Generaal te aan vaarden. Over de motieven van dit besluit wenschten zij zich nog niet uit te laten. Aneta verneemt uit welinge lichte bron het volgende over de motiveering van de ontslag aanvrage van de heeren Posthuma en Verzijl Het Grieksche s.s. „Alexandra" zinkende. Een opvarende vermist. Het 4.355 brt. metende Grieksche s.s. „Alexandra", dat Woensdagnacht om 2 uur op ongeveer 8 mijl ten Noor den van Terschelling op een magnetische mijn liep, ver keert in zinkenden toestand. Tot Donderdagmorgen 8 uur was het de bemanning'nog met behulp van de pompen gelukt het schip drijvende te houden. De „Alexandra" maakt echter zwaar slagzij en er hangt een zware mist, zoodat het zeer moeilijk is het schip te vinden. Bovendien is de radio-ont vangstinstallatie aan boord bij de ontploffing totaal vernield. Gedurende de nacht échter heeft de bemanning kans ge zien de zendinstallatie proviso risch te herstellen en zoo kon Donderdagmorgen aan de kust wacht worden medegedeeld, dat het schip zinkende was. De sleepbooten „Volharding' en „Stortemelk" van de Scheepvaarftnij. G.'Doeksen en Zn. uit Terschelling, die tege lijk met de motorreddingboot „Brandaris" onder schipper D. Bot op het eerste s.o.s.-bericht uitvoeren, zoeken naarstig in de dikke mist naar het schip. Als zij niet spoedig de Alexan dra bereiken, bestaat er ge vaar, dat het schip in het mjj- nenveld afdrijft. De „Branda ris", die echter geen assisten tie behoeft te verleenen, zal zoeken naar een lid van de bemanning, dat vermist wordt. Men neemt aan, dat deze bg de ontploffing over boord is geslagen. CONTACT? Nader meldde de kapitein van de „Volharding", dat hij op korte afstand recht voor uit, korte stooten op de stoom fluit heeft waargenomen. Hij hoopt spoedig contact met het schip te maken. De Alexandra, die met een lading kolen uit Baltimore naar Delfzijl voer, en nu zon der lading op weg was naar Amsterdam, is vermoedeiyk als gevolg van de zware mist zijn koers kwijtgeraakt en in de richting van het mijnenveld afgedreven. „Het is een toe val, dat dit schip op een mag netische mijn liep, want" zoo deelde de directeur van de N.Z.H.R.M., de heef H. Th. de Booy ons mede, ..20 maal vaart een schip over een mag netische mijn. maar de eenen twintigste keer kan zij, op on verklaarbare wijze, daarmede in aanraking komgn". Donderdagmorgen werd na der gemeld: Omstreeks half tien werd te Terschelling be richt ontvangen, dat de sleep- Boot „Volharding" contact heeft met de op een mijn ge- loopen „Alexandra". Ook de sleepboot „Stortemelck" is in de onmiddellijke nabijheid. De „Alexandra" heeft de ankers uitgeworpen en ligt ongeveer twaalf mgl uit de kust van Terschelling. Daar de kapitein onmiddellijk levensgevaar voor de bemanning niet meer aan wezig acht, is de reddingboot „Brandaris" teruggeroepen, die om tien uur weer in de haven van Terschelling terug keerde. Men zal trachten, in dien de „Alexandra" blyft drijven, het schip in Amster dam binnen te sleepen. - Morgan, voormalig lijk schouwer van het Amerikaan, sche leger in Europa, heeft in een interview verklaard, dat de lijken van Goering en ap de- re te Neurenberg opgehangen nazi-leidersgecremeerd zijn Voornamelyk speelt de op vatting een rol, dat door de machtiging van de Nederland- sche regeering om Linggadjati te onderteekenen niet wordt voldaan aan de motie Romme van der Goes van Naters. Toen de heeren Posthuma en Verzijl zich naar Neder- lansch-Indië begaven, stond de regeering op het stand punt, dat overeenkomstig de wensch van de Tweede Ka mer, het „aangekleede" Ling gadjati zou worden ondertee kend. Naar hun meening heeft de Nederlandsche regee ring dit standpunt thans los gelaten en daarmee is wijzi ging gekomen in de basis, op welke zij zich tot deelneming aan de arbeid der commissie- generaal bereid hadden ver klaard. Aneta verneemt, dat de heer de Boer beschouwd wordt als een dergenen, die op het stand punt stond, dat een zoo spoe dig mogelijke onderteekening van Linggadjati in het belang was van beide partgen. Het is zeker, dat de heer de Boer zich volledig vereen zelvigde met de politiek van de commissie-generaal -en dat in het resultaat, te Linggad jati bereikt, niets was, waar tegenover hg zich met voor behoud meende te moeten stellen. De scherpe en veelal on overzichtelijke critiek in Nederland en de wijze, waar op dc tegenstanders hun actie meenden te moeten voeren, waarby men tegen persoonlijke verdachtmaking en veronderstellingen van kwade trouw niet opzag, hebben op den heer de Boer een pijnlyke indruk gemaakt. In Nederlandsche welinge lichte kringen wordt veronder steld, dat de heer de Boer op grond van waargenomen fei ten na zgn terugkeer in Ne- derlandsch-Indië, n.l. dat als gevolg van de beslissing van de Tweede Kamer de volledi ge overeenstemming, welke op 15 November tusschen de beide delegaties bestond, in derdaad plaats begon te ma ken voor een opleven van wantrouwen aan Indonesische zijde ten opzichte-van de be doelingen der Nederlandsche regeering, thans heeft ge meend tot het aanvragen van ontslag te moeten overgaan. Daarmede zou tot uit drukking komen, dat de heer de Boer het gebrek aan inzicht en verbeeldings kracht van bepaalde Neder landsche politieke kringen, dat in Nederland een groo- te rol speelt, verantwoorde lijk stelt voor het ontstaan van eeji situatiè, welke liad kunnen worden voorkomen, indien in Nederland meer vertrouwen was gesteld in het op feiten en omstandig heden in Inrlië gebaseerde oordeel van het college, dat door de Nederlandsche re geering als gevolmachtigde vertegenwoordiging naar Ba tavia is gezonden. Volgens welingelichte Ned kringen tc Batavia is het standpunt van dhr. de Boer altijd geweest, dat na de pa rafeering van het 1basis-ac- 'coord op 15 November 1946 Regeeritigsverklaring over Linggadjati. Naar wij vernemen, zal de regeering Vrijdagmiddag te 13 uur in de Tweede Kamer een verklaring afleg gen over Het verdere ver loop der politieke onder handelingen met de repu blikeinen. de officieele onderteekening zoo spoedig mogelijk had moe ten volgen. De heer de Boer was tegen de vertraging, die door de mo tie Romme-van der Goes Na ters is veroorzaakt. Kringen uit de omgeving van de Indo nesische delegatie betreuren het heengaan van dpn commi». saris-generaa» de Boer zeer. Zij deelden Aneta mede: „De heer de Boer beoordeelt? de Nederlandsch-Indonesische betrekkingen rfiet slechts naar haar politieke verdiensten, doch ook op zuiver realistische wijze, hetgeen voor de Indone siërs van groot belang is ge- Repxiblikeinsche kringen, die weinig contact met prof. Ver- zijl en prof. Posthuma gehad hebben, waren van meening dat hun vertrek niet van groo- ten invloed zou kunnen zijn. De landbouwmachines zullen draaien. Op coöperatieve grondslag? West-Zeeuwsch-Vlaanderen is b.ezig te herrijzen, na een oor log, waarin veie dorpen voor 40 tot 80 werden verwoest en 37 millioen gulden oorlogsscha de werd geleden, hetgeen bij de huidige prijzen neerkomt op een last van 3100 per hectare. De heer L. van Dijk, rijks- landbouwconsulent voor Z. Vlaanderen, heeft deze week voor de Hilversumsche zender een overzicht gegeven van W.- Vlaanderen's wederopbouw. Met een zoo spoedig mogelijk herstel als doel voor oogen heb ben boeren, boerenzoons en dochters, te zamen met de wei nige arbeiders, die de landbouw trouw gebleven waren, van meet af krachtig aangepakt. Van de vele vraagstukken, d'e ons thans bezig houden, zijn de schaderegeling, de herbouw, de richting waarin de landbouw zich ontplooien moet, de voor ziening met arbeidskrachten, de mechanisatie en de samenwer king wel de voornaamste. HERBOUW. Tot herbouw van boerderijen is het in W.-Zeeuwsch Vlaande ren nog niet gekomen. Een licht puntje is, dat er dit jaar 30 ver nielde hangars vernieuwd wor den, zoodat er weer 30 bedrijven in staat zijn hun oogst droog te bewaren. Velen zullen echter nog met primitieve noodgebouwtjes moe ten voorttobben of hun oogst buiten moeten opslaan. Voor de herbouw zal een plan van verscheidene jaren noodig zijn. Nu straks de maai-dorschma- chine de zgn. combine hier zijn intrede zal doen, is dit een factor, waarmede bij de herbouwplannen rekening valt te houden. In alle geval moeten in een bouwplan de behoeften van het bedrijf no. één zijn Belanghebbenden moeten zich daarbij kunnen doen gelden. Het bouwen van beknopte schuren met annex hangar en werktuigenloods, zal oi. het aangewezen plan zijn. INDUSTRIE? Wat de economische ontwik keling van de streek betreft, meenen sommigen, dat in zon derheid het heil in de industri alisatie moet worden gezocht. Het komt ons echter voor, dat in een gebied met een pracht- bodem als West-Zeeuwsch- Vlaanderen, bovenal de land bouw tot de hoogste ontwik keling moet worden gebracht en daarna de verwerking van agra rische producten. Van belang is het weer op gang brengen van de geteisterde vlasindustrie in het grensgebied. Het bouwen van een moderne roterij en een dito centrale zwingeiarij, beide op coöperatieve grondslag, zal daarvoor de oplossing zijn. We denken verder aan het tot waarde brengen van het stroo. De excentrische l'gging der streek heeft een loonende afzet daarvan .reeds al te lang •n de weg gestaan. Voorts dient afzet naar België te worden be vorderd. Zoolang de tolunie nog geen practische werkelijkheid is, zullen daarvoor bijzondere export:maatregelen noodig zijn. De minister stemde daarmee eds Jn. DE LANDBOUW. Bovenal moet er naar ge streefd worden onze belang rijke- teelt van ziektevrij zaai zaad en pootgoed in stand te houden. Evenzoo de bietencultuur, hoe paradoxaal dit alles in verband met de arbeidsmoeMijkheden ook moge klinken. Ook de mo derne fruitteelt, die hier uitste kend slagen kan, verdient be langstelling, zij het dan op be-, perkte schaal. ARBEIDSPROBLEEM. Een probleem, dat reeds voor de bevrijding tot moe lijkheden aanleiding gaf is dat der ar beidsvoorziening. Het afkoopen van eikaars werkkrachten tegen fantastische loonen moet hoe eer hoe liever een einde nemen Het zou slechts tot een cata strophe kunnen leiden voor boer en arbeider beide. Ook dit jaar zullen weer ge- interneerden te werk worden gesteld. Over een regeling voor hun voed'ng wordt onderhan deld. Voorts wordt al het moge lijke gedaan om hier voldoende oogstcolonnes te krijgen. Inge volge gepleegd overleg met de Stichting voor de Landbouw zullen de werkkrachten door tusschenkomst van plaatselijke vertrouwenscommissies over de verschPlende bedrijven worden verdeeld. Natuurlijk is daarbij de volle medewerlting van boeren en arbeiders noodzakelijk. Zou daarvan geen sprake zijn, dan zullen de uiteindelijke gevolgen voor de landbouw funest zijn. MECHANISATIE. Van vérstrekkende beteekenis is voorts voor deze streek de mechanisatie. Speciaal bij het aanschaffen van groote werk tuigen als motortrekkers er combines bedenke men, dat deze om zich rendabel te maken vol doende emplooi eischen. Samen doen met anderen zal veelal ge boden zijn. Proeven en demonstraties met nouveauté's zullen bij de aan schaf van» werktuigen en ma- cfvnes van groot nut kunnen zijn. Een belangrijk bedrag is hier voor door „Herstel Zeeland 1945" beschikbaar gesteld. Laat ons hopen, dat we de gewensch- te looftrekmachine en de dito aardappel- en bietenrooimachi- nes hier spoedig mogen zien draaien. Voor de kleine boeren zij nog medegedeeld, dat wanneer een groep hunner tot aankoop van werktuigen op coöperatieve grondslag wil overgaan, een rijkssubsidie kan worden ver leend. Ruys de Beerenbrouck en Palar samen naar de republiek. Naar wij vernemen, zijn de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Ruys de Beerenbrouck en Palar voorne mens zeer binnenkort gezamen lijk een reis te maken door het gebied van de republiek. Uitsluiting van Indische ambtenaren Het lid" der Tweede Kamer, de heer Hacke, heeft aan den minister van binnenlandsche zaken, tevens minister-presi dent, schriftelijk de volgende vragen gesteld Is het juist, dat degenen, die, om welke reden dan ook, ontslag nemen uit de dienst als Indisch ambtenaar, zonder dat dit de instemming heeft van den minister van overzee- sche gebiedsdeelen, in Neder land uitgesloten worden van het verkrijgen van staats-, provincie- of gemeentebetrek kingen? Geen verhooging van de tabaksaccijns. Bij de Tweede Kamer ls in gediend een ontwerp van wet strekkende tot tijdelijke con- tinueering van opcenten op de tabaksaccijns. Indien ge*n nadere wette lijke voorzieningen zouden worden getroffen, zouden de 40 opcenten met ingang van 1 Mei 1947 weder op 100 ko_ men. De minister van financien is van meening, dat een derge. lijke verhooging niet wensche- iijk is, zeker niet op een tijd stip, waarop een begin zal -.vorden gemaakt met het uit. breiden van de rantsoenen. Bovendien acht hij het onge- wenscht om, hangende de be sprekingen, welke gaande zijn met de Belgisch-Luxemburg, sche economische unie op- het stuk van gelijkschakeling van de verbruiksbelastingen, feite lijk wijziging te brengen in de bestaande toestand met be trekking tot de tabaksaccijns. Kunst Is duur. Mahunin concerteerde met het Concertgebouw orkest in Amsterdam. Entreeprijs 8.33 per persoon. Kosten van net programma 0.25. Gar derobe 0.25. Kopje slechte koffie in de pau ze 0.60. Totaal bijna 10.per persoon! Wordt de kunst niet een beetje te duur op deze manier? Gouverneur van Suriname komt overleg plegen. Vandaag zal mr. J. C. Brons, fouverneur van Suriname, op chiphol arriveeren. De gouver neur zal besprekingen met den minister van overzeesche ge biedsdeelen voeren inzake be stuursaangelegenheden. Waarschijnlijk staat zijn komst in verband met de wijz:ging van de staatsregeling, welke op 19 Februari voor advies aan de Staten van Suriname Curacao is toegezonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1