Het buitenlandsch beleid UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND Hoeveel er vielen in Ned. Indië Wederopbouw Boerderijen Hernieuwing Britsch- Russisch verdrag? Reuter meldt uit Moskou, dat een voorloopige bespreking plaats vond over de procedure bij een eventueele herziening van het BritschRussische ver drag. Volgens het Agence France Presse zou Bevin aan Stalin een brief hebben gezonden over de hernieuwing van het Britsch Russische bondgenootschap. Be- vin zou geïnformeerd hebben hoe Rusland de besprekingen daarover wilde voeren. Hij zou gevraagd hebben of hij de kwestie rechtstreeks met Stal n moest opnemen of eerst met Molotof moest onderhande len. Driejarig kind uit wraak vermoord. De negentienjarige landad- beider H P. P., uit Ambt Del den, stond voor de Almïiosche rechtbank terecht omdat hij 't 3-jarig zoontje van zijn werk gever naar het bosch had ge lokt en daar met messteken had vermoord. Hij handelde uit wraak en had al eerder een aanslag gepleegd op de vrouw van zijn werkgever. Getuigen verklaarden, dat de dader altijd stilzwijgend zonderling is geweest. Hij koesterde tengevolge van zijn opvoeding een wrok tegen het leven. De officier van justitie achtte voorbedachte rade aanwezig en eischte zes jaren gevangenisstraf Buitenlanders werken op Java. De eerste buiteniandsche on derneming, die op repub'.i- keinsch Java de productie zal hervatten, is het textielbedrijf Fabritex, dat voor 50 met Britsch kapitaal werkt Er konvn technici uit Engeland. Van Nederlandsche en republic keinsche zijde is toestemming voor de heropening verleend. Straalvliegtuig in Nederland Tuèschtf»! 14 en 18 April zul len hier te lande demonstra tievluchten worden geh ouder met het bekende Gloster Me teor straalvliegtuig. Dit is het snelste vliegtuig ter wereld en (houder van het wereldsnel heidsrecord met 986 K.M. per uur De demonstraties zulten onder leiding staan van mr. Eric Greenwood. Nederland antwoordde op Britsch protest. De Nederlandsche regeering heeft geantwoord op de B'ritsche protest-nota's, waarin bezwaar werd gemaakt tegen het aan houden van Br'tsche schepen in Nederlandsch-Indische wateren. Het Nederlandsche antwoord zegt, dat de schepen Empire Mayrover, Hai Sing en Kita Kami Maru in de Indische terri toriale wateren werden aange houden. Zij vervoerden o.m. on dernemingsrubber, of beschik ten reet over de noodige scheepspapieren. De Nederlandsche nota zet dan uiteen op welke bepalingen van de Nederlandsche wetge ving de aanhouding berustte. Fn alle gevallen heeft de Konink lijke Marine strikt volgens het zeerecht en de bestaande be palingen gehandeld. De vermel ding van een blokkade" in de Britsche nota moet op een mis verstand berusten. Zal Sjahrlr teekenen? Naar uit Batavia wordt ge meld ls Sjahrir voornemens de geschilpunten over de Neder landsche actie bj) Modjokerto eerst te regelen alvorens tot onderteekening van de Liug- gad.jati-overeenkomst over te gaan. Waarnemers verwach ten, dat Sjahrir aan het ein de van de week zal teekenen als de Nederlanders hun troe pen terugtrekken. De commissie-getieraal zou i-eeds opdracht hebben gege ven verdere actie in de omge ving van Modjokerto te sta ken. Zuid Afrika schonk zeep. De directie van het Zuid Afrikaansche handelshuis te Amsterdam heeft van haar ves: tiging in Afrika een geschenk- zend:ng van circa 12.000 kilo gram Afrikaansche huishoudzeep ontvangen. Deze belangrijke partij zeep !n staven is in nauw overleg met het m nisterie van sociale zaken ender de gezinnen gedistr bueerd. die daaraan het meest behoefte hebben. De aanleiding tot dit geschenk waren de in het najaar van 1946 in verschillende bladen verschenen artike'en. waarin gewezen werd op de ernstige gevolgen voor de volksgezond he:d, die gebrek aan zeep zou kunnen hebben. NIEUWE BONNEN geldig van 23 Maart tot en met 5 April. BONKAARTEN KA, KB en KC 703 (strook no. 3). Suiker enz.: 652 Alg. 750 gr. suiker, boterhamstroo sel, enz. of 1500 gr. jam, stroop, enz., of 750 gr. chocolade/suiker werken. BONKAARTEN KD en KE 703 (strook no. 3). Suiker enz.: 662 en 663 Alg. 250 gr. suiker, boterham strooisel, enz. of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. choco lade/suikerwerken. BONKAARTEN MA en MD 703 (strook no. 3). Suiker enz.: 65-4 250 gr. suiker, boterhamstrooise!, enz. of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. chocolade/suikerwerken. TABAKS- EN VERSNAPE- RINGSKAARTEN. Tabaksarlikelen: 65—1 tabak 3 rantsoenen; 652 en 65—3 tabak 2 rantsoenen. Versnaperingen: 65—1 versnap. 200 gr. chocolade/suikerwer ken of 200 gr. suiker, boter hamstrooisel, enz. of 400 gr. jam, stroop, enz. 653 versnap. 100 gr. cho- colade/su kerwerken of 100 gr. suiker, boterhamstrooise! enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. EERSTE KAMER Renteverlaging voor gemeenten. Bij .de voortzetting van de behandeling der begrooting van verkeer, betoogde minis ter Vos, dat de heer van Velt- hoven de verkeerskwestie be schouwt van een zuidelijk standpunt uit. De minister kan hem daarbg niet volgen. Hij heeft het geheele land te die nen. De Zuidelgke provincies hebben geen klagen. Spr. denkt aan de bruggen, aan de Moerdijk en andere verbindin gen over de groote rivieren. De electrische verbinding met Eindhoven zal binnenkort tot stand komen. Electrificatie van de lijn DordrechtRoo sendaal, met aftakking naar Breda en Eindhoven zal een nieuwe verbetering zijn. Het ligt in de bedoeling bij de eerstvolgende dienstrege ling der spoorw., het lange- afstandsverkeer te verbeteren, zoowel wat frequentie als rij tijd betreft. Het vervangen van treinen door bussen op kor tere trajecten behoeft geen verslechtering te beteekenen. Het binnenlandsch vliegver keer heeft wel Iegelijk toe komst. Men moet dit ook zien als aanvoerverkeer voor de internationale vliegvelden. Ook het scheepsvervoer heeft een be'angrijke beteekenis. De begrooting wordt z.h.st. oedgekeurd, waarna de Ka mer overgaat tot het trekken van afdeelingen. Aan de orde is de begrooting van fnanciën. De heer Van Santen (CPN) wil blokkeering van gelden voor hen, d e n:et willen deelnemen aan conversie van gemeente schuld. Wat de vergoeding van oor logsschade betreft, vraagt hij of politieke delinquenten voor rang hebben. Mia:ster Lieftinck erkent het belang van renteverlaging voor de gemeenten, maar wil even wachten. Zoo noodig springt de staat thans bij. Overleg is gaan de met de bank van. Nederland sche gemeenten. Wat de schade-betaling aan politieke delinquenten betreft, er zijn enkele speciale enquêteurs daarmee belast. De begrooting wordt goedge keurd. Daarna komt in behan deling de begrooting van bui- ten'andsche zaken. De heer Algra (A R be spreekt het Duitsche probleem en het veirghe;dsvraagstuk. Er is groote ongerustheid over de verwa^rloozing der Ne derlandsche belangen door de bondgenooten. Spr. dringt aan op grenscor rectie met Duitschland en zegt, dat het Duitsche volk vijf jaren lang als roovers en inbrekers hier een schrikbewind voerden. Nu spreken zij over goede na buurschap. Het werk der UNO verd'ent a'len steun. De heer Srikker (P.v.d.V.) ziet geen liin in onze buiten iandsche politiek. Wij voeren een onmachtspolitiek. Nederland handhave eigen standpunt. De heer Reyers (C.H.) acht de kosten van onze buitenland sche dienst te hoog. Wil de min:ster de terugroe- p:ng van onzen gezant in Spanje nog eens overwegen. De vergadering wordt ver daagd. Een toestel van de vlieg- tuigrmaatlschappü Taca ls In Columbia neergestort. Over het lot van de 8 passagiers, allen Amerikanen, is nog niets bekend. Nachtvaart op Antwerpen hersteld. De betonningsdienst van bet Loodswezen te Vlissingen is thans gereed gekomen met het uitzetten van de normale boeien op de Westerschelde, zoodat de nachtvaart op Ant. werpen, welke bijna twee maanden onderbroken ls ge weest, hervat kon worden. Ook de betonning van de Oosterschelde zal dezer dagen weer geheel gereed komen. De vredesjeep gearriveerd AANWINST VOOR ZEEUWSCHE LANDBOUW. Het bureau Rijksmetalen heeft in de Ver. Staten een party zg. „vredesjeeps" ge kocht, "oornamelgk bestemd voor de landbouwbedrijven. Deze jeeps, die 4000 tot 4500 kosten, zijn overgedra gen aan het departement van iandbouw, die de distributie van de voertuigen op haar beurt aan de Provinciale Voed- selcommissarissen heeft toe vertrouwd, waarbij de Rijks verkeersinspectie eveneens is ingeschakeld. Van de eerste partn, die naar men hoopt, spoedig door meer gevolgd zal worden, zijn twintig jeeps voor Zeeland beschikbaar. De Willy's International jeep, die in de V.S. reeds in ruime mate in het landbouw bedrijf wordt gebruikt, is voor iederen boer met een groot bedrijf een uitkomst. Behalve voor personen- en goederen vervoer kan zij gebruikt wor den als tractor, terwijl zg tevens kan worden ingescha keld bij het dorschen, het sproeien van frultboomen, het zelfbinden, het ploegen en an dere werkzaamheden op het land. Zij is vrij spaarzaam in het benzinegebruik. De beschikbare voertuigen worden gedistribueerd onder de gegadigden van ieder Zeeuwsen district; een dis trictscommissie onderzoekt, welke landbouwbedrijven er de grootste behoefte aan hebben. De aflevering geschiedt door een viertal dealers van de Amsterdamsche importfirma. R.K. H.B.S. ie Schoondijke. Naar wg vernemen zal in September a.s. een Roomsch Katholieke H.B.S. te Schoon dijke in gebruik worden geno men, waardoor ook in Weste lijk Zeeuwsch Vlaanderen ge legenheid zal bestaan tot het volgen van R.K. middelbaar onderwijs. Voorloopig wordt begonnen met een eerste klasse, waar voor een 50-tal leerlingen werd Ingeschreven. De school wordt ondergebracht in een noodge bouw. Mestvarkens. De Provinciale Voedselcom- missaris voor Zeeland deelt mede, dat zij, die geen land- of tuinbouwer of land- of tuinbouwarbeider zijn, doch vorig jaar een varken hebben mogen mesten, tot 1 April a.s. in de gelegenheid worden gesteld ten kantore van de Plaatselijk Bureauhouders een aanvrage in te dienen voor het aanhouden van een varken voor seizoen 1947'48. (Zij, die alsnog vóór 1 Nov. 1946 mochten slachten krijgen thans geen vergunning). Voor de vaststelling van het aantal gezinsleden moeten de Distributiestamkaarten worden getoond. NA 1 April worden door de P.B.H.'s geen aanvragen meer geaccepteerd. Voor grootere fezinnen geldt een uitgebrei- ere toewgzing. Koninklijke onderscheiding Yoor 70-jarige dienstvervulling. Bg Kon. besluit is aan den landarbeider A. v. d. Broecke, te IJzendijke, toegekend de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau. De thans 80-jarige heer van den Broecke kwam als jongen van 10 jaar als koewachter in dienst van den landbouwer P. Dhont te IJzendijke en Is by diens familie sindsdien onaf gebroken werkzaam geweest. Burgemeester jhr. van Bön- ninghausen heeft den heer van den Broecke Woensdag per soonlijk met deze onderschei ding in kennis gesteld. Schip met machineschade. Het s.s. „Arlstides" van Argentinië is Woensdagmor gen met machineschade de Schelde opgesleept en via Vlissingen doorgesleept naar Antwerpen. Wegen in Zeeuwsch Vlaanderen. De Waterstaatsdienst ln Zeeland deelt mede, dat de wegbeheerders van de wegen tusachen West- en Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen in ver band met d© opdooi deze we gen hebben gesloten voor ver keer met ©pn grootere wiel- druk dan 600 K.G per wiel. Dit verkeer mag op dez© ver bindingswegen voorloopig niet worden toegelaten. Goes Overstroomingen van bescheiden karakter. De plotsel/ng ingevalten dooi en de zware regenval hebben ook in Zeeland het waterpeil in de slooten aanzienlijk doen stij gen met het gevolg, dat deze buiten hun oevers traden Voor namelijk :n de omgeving van Goes zijn vele weilanden onder- geloopen, zoodat men een oogenblik zou kunnen meenen in een geïnundeerd gebied te zijn. Verwacht mag worden, dat deze overstroomingen, waarvan men weinig overlast ondervindt, niet lang zullen aanhouden. DE NOODUITGANG. Het komt veelvuldig voor, dat het publiek de nooduitgang van de autobussen gebruikt om vlug naar binnen te wippen en rich daardoor een betere plaats te verzekeren dan de passagiers krijgen, die door" de officieele ingang naar binnen gaan. De pol'tie te Goes is er toe overgegaan deze overtreders op hun verkeerde daad te wijzen: zij moesten de bus weder verla ten en mochten achter de an dere passagiers instappen. Gedenkteeken voor gevallen strijders. Vorig jaar is te Goes een commissie gevormd, d:e wilde komen tot oprichting van een monument voor de stadgenoo- ten, d e in de verzetsstrijd het leven hebben gelaten. Besloten werd tot het plaatsen van een klok in de stadhuistoren en het aanbrengen van een gedenk plaat aan het stadhuis. Het lag in de bedoeling, dat het monu ment 3 Mei a.s. gereed zou zijn. Van den klokkengieter is thans echter bericht ontvangen, dat de vorstperiode het werk heeft belemmerd en dat het niet mogelijk zal zijn de klok tijdig te leveren. Met groote teleurstelling heeft de commissie daarvan kennis genomen. OOST EN WEST. Donderdagavond vergaderde in het Schuttershof de afdee- ling Goes van de Vereeniging Oost en West. De heer de Wit sprak over Curagao en Suri name en vertelde over de his torie en de oorlogservaringen van deze gebieden. Na de pauze werden twee geluidlooze films vertoond van Prinses Juliana's bezoek aan Curagao en Suriname. De voorzitter van de afdee- ling, de heer Nieuwenhuyze, wees er in zgn slotwoord op, dat op Curagao en ln Surina me een bevolking woont, die warm voelt voor Oranje en Nederland. PARTIJ VAN DE ARBEID. Voor de afd. Goes van de Partij van de Arbeid sprak mr. B. van Tyn, die jarenlang in Nederlandsch Indië ver toefde over de Linggadjati- kwestie. Hij bracht als zijn meening naar voren, dat de Nederlanders, die thans in Ned. Indië vertoeven, hun tijd niet begrijpen en niet willen beseffen, dat het koloniale stelsel heeft afgedaan. FRAAIE REGENBOOG. Vele inwoners van Goes hebben Maandagavond te 6 uur de fraaie regenboog ge zien, die aan de hemel stond. De boog was zoo scherp ge- teekend en zoo volledig, dat vele Goessenaars verklaarden, dat dit de mooiste regenboog was, die zij in him leven had den gezien. Wolphaarlsdijk OUDERAVOND. Vrijdag hield de school der Geref. gemeente te Wolphaarts- dijk weder haar ouderavond onder zeer groote belangstelling. De voorzitter, de heer B'os- schaart, sprak na psalmgezang en gebed een openingswoord. Daarna sprak de heer Moerland over „De oude school" en wer den er enkele liederen door de kinderen gezongen. Tenslotte sprak het hoofd der school, de heer v. d. V!.:s, over „De nieu we school". Tenslotte boden de oud-leerlingen van 1945 het hoofd der school een pracht bloemstuk aan. Het hoofd der school sloot met gebed deze geslaagde avond. Nisse OPENBARE SCHOOL. Op Maandag 17 Maart is de openbare school te Nisse, die wegens kolennood enkele we ken gesloten is geweest, weer geopend. De heer J. Corstanje te Middelburg is geslaagd voo: het diploma vakbekwaamheid voor brood- en banketbakkerij. TWEEDE KAMER Regeeringsverklaring over Linggadjati komt. De Ziekenfondsraad. De Minister van Oorlog, de heer Fievez, zal het regee- ringsbeleid ten aanzien van Nederlandsch Indië buiten be schouwing laten. Spr. zegt, dat hn streeft naar uitbreiding van het aan tal legerpredikanten. Hij uit zjjn bewondering voor het werk der geestelijke verzor gers. HU deelt mede, dat in anderhalf jaar tyd totaal in Ned. Indië sneuvelden van de landmacht 13 officieren en 183 manschappen, van het Indisch leger 12 officie ren cn 177 minderen, van de Marine 7 officieren en 61 minderen. Spr. brengt hulde aan de nagedachtenis der gevallenen. De regeling der vergoedin gen aan de nagelaten betrek kingen zal de minister gaarne in beschouwing nemen. De minister protesteert te gen de bewering van commu nistische zijde, dat de jongens provoceerend zouden optreden. De regeering beoogt geen ver meerdering doch wel vermin dering van de troepensterkte in Ned. Indië. Na repliek wordt het wets ontwerp met de stemmen der communisten tegen, aangeno- De voorzitter van de Tweede Kamer deelt mede, dat een brief van den mi nister-president is ingeko men, waarin wordt medege deeld, dat de regeering bg voorkeur ln het begin van de volgende week mondeling de Kamer wenscht in te lichten over het verloop van de onderhandelingen te Ba tavia. De heer Romme (K.V.P.) dringt aan op behandeling de ze week. Het ljjkt hem gebo den, dat de regeeringsverkla ring ten spoedigste in de Ka mer wordt afgelegd. De heer Schouten (A.R.) sluit zich hierbij aan. Spr. zou zelfs een regeeringsverklaring op morgen wenschelijk vinden. De heer Wagenaar (C.P.N.) heeft geen behoefte aan de verklaring in deze week. De voorzitter zal den minis ter-president raadplegen. In de namiddagzitting be handelde de Kamer het wets ontwerp tot instelling van een ziekenfondsraad. De minister van sociale za ken, de heer Drees, verklaart zich bereid enkele amendemen ten van de commissie van rap porteurs over te nemen. De raad zal daardoor in hoofd zaak bestaan uit bij het zie kenfondswezen betrokken maatschappelijke groepen. Het wetsontwerp wordt z.h.s. aangenomen. De zitting wordt verdaagd, tot Donderdag. Commissie-generaal is het niet eens. Drie leden namen ontslag. Prof. J. H. W. Verzijl en Prof. S. Posthuma hebben aan een correspondent van Aneta beves tigd, dat zij ontslag hebben ge vraagd als lid der Commissie- Generaal. Zij verklaarden, dat zij onder de huidige omstandig heden niet bereid waren deel uit te maken van de Commissie- Generaal. Wat betreft hun po sitie als adviseurs van de Com missie-Generaal wilden zij zich niet uitlaten. Van officieele zijde is thans bevestigd, dat de heer de Boer een verzoek om ontslag als lid van de commissie- generaal naar Nederland ver zonden heeft. Welingelichte Nederlandsche kringen tc Ba tavia die verwachten, dat de heeren Verzyl en Posthu ma niet aan zullen blijven als adviseurs van de commis sie-generaal leggen er de nadruk op, dat het ontslag vragen van den heer de Boer niet zoozeer beschouwd moet worden als een uiting van cri- tiek op de ontwikkeling der onderhandelingen met de In. doneslërs als wel als een pro test tegen de houding, welke door zekere politieke kringen ln Nederland is aangenomen ten aanzipn van de door de commi ssle-generaal gevoerde oolitiek. Modjokerto-incident geregeld. Officieel is medegedeeld, dat Woensdag een overeenkomst tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs betreffende Modjokerto geteekend is. Onze babies. Het centraal bureau voor de statistiek heeft dezer dagen de voorloopige cjfers over de loop van de bevolking van Nederland gedurende 1946 ge publiceerd. Waaraan het Nederland ook mag ontbreken na de oorlog," zeker niet aan babies. Er wer den in 1946 283.803 kinderen feboren; tegen gemiddeld 74.910 per jaar in de periode 1936/1939. Het geboortecijfer ?er 1000 inwoners bedroeg in 936/1939 20, en in 1946 30,2. In vergelijking met de voor- oorlogsche periode is het ge boortecijfer dus met bijna 50% toegenomen. Schip ln nood. Het 4355 ton metende Griek- sche vrachtschip „Alexandra" verkeert volgens een door de Amerikaansche kustwacht op gevangen S.O.S.-bericht voor de Nederlandsche kust in zinkende toestand. Het schip is uit Bal- timore met Nederlandsche be stemming vertrokken. Er is assistentie onderweg. Stalln en Marshall confereeren. De Moskousche correspon dent van de „Philadephia In quirer'' meldt dat de Ameri kaansche minister van buiten iandsche zaken, Marshall, naar geloofd wordt, met Stalin en Molotof op het Kremlin ge heime besprekingen heeft ge voerd. Volgens den correspondent ging Marshall na het diner dat Molotof aan de gedele geerden had aangeboden, sa men met Molotof naar het Kremlin „en slechts enkelen wisten waar de beide mannen heen waren gegaan" N.V.V. gaat niet samen met E.V.C. In aansluiting op het be richt, dat het N.V.V. de fusie met de E.V.C. heeft verwor pen, ontleenen wg nog aan de overwegingen het volgende: De Communistische partij Nederland heeft zich geheel meester gemaakt van de lei ding der E.V.C., waardoor de ze vakcentrale tot een partij politiek instrument is gewod- den. Onder deze omsandighe- den zou het aangaan van een fusdfi ook het N.V.V. tot een tooneel van scherpe georga niseerde politieke strijd ma ken Daardoor zou de aan, trekkingskracht van het N.V. V. op de ongeorganiseerden worden verlamd. Aohiter het besluit van het N.V.V. staan 289,231 van de 298.308 stemmen. Dakota op Java niet gevonden. Uit Batavia wordt gemeld, dat het bericht van de Agence Franc© Presse over het vin den van de vermiste Dakota op het vliegveld Kalidjati on juist is. Ook van republikein- 3che zijde wordt het bericht tegengesproken Woningzwendel bestraft. Een inwoner van Vught, die het recht van huur op een ge bouw te 's- Hertogenbosch over deed voor 5000 aan een ande ren huurder, werd door den tuchtrechter veroordeeld tot 10.000 boete en publicatie van het vonnis. SCHAKEN Vlissingen als eerste geëindigd. Door een overwinning op Goes I is het 1ste tiental van de Vlissingsche schaakvereni ging als eerste geëindigd in de competitie van de Zeeuw- sche Schaakbond, afd. Walche ren en Beveland. De gedetailleerde uitslag was: Vlissingen IGoes I. D. KeetbaasA Reusen 0 1; G. de Regt—A. Nordlohne 01; B. SchreuderG. Vol- mer 10; P. Vjjn— A. Looyen 10; J. van HoveH. Ver beek C. Mommaas H. Oliemans 10; P. Haccou J. v. Zweden 10; A. Boer J. Schlingemann afgebr.; P. LangedrjkJ. de Kuyper 0 1; A. WillemseA. Cor stanje 10. Totaal 5%3^. Vlissingen H speelde Maan dag een wedstrgd tegen Mid delburg HL Daar 5 partijen werden afgebroken is van de wedstrgd nog niet veel te zeggen. Voorloopig is de stand 3V21Vz in het voordeel van Middelburg. Tribunaal Goes UITSPRAKEN. Het tribunaal Goes deed de volgende uitspraken J. J. v. H., 53 j., landbou wer te Hengstdijk, tegen wien in eerste aanleg 2% jaar in- terneering was gevorderd, werd veroordeeld tot 6 maan den interneering met ontzet ting. A. R., 23 jaar, landarbeider te Borssele, interneering voor de tgd in een kamp doorge bracht en ontzetting rechten. J. Z., 30 jaar, monteur te Goes, 4 maanden interneering met ontzetting. W. W., 42 jaar, koopman te Waarde, 6 maanden internee ring, verbeurdverklaring 500 en ontzetting. H. D. A., 47 jaar, zonder beroep te Goes, 1 jaar inter neering en ontzetting rechten. Fransche oud-strijders naar Zeeland. Binnenkort zullen enkele Fransche oud-strijders naar Zeeland komen om een bezoek te brengen aan de graven van hun makkers, d:e vielen in de strijd tegen de Duitsche over weldigers. "^"and-Balh De Spoorwegkwestie in de gemeenteraad. De raad der gemeente Ril- and-Bath kwam Maandag 17 Maart 1947 in openbare verga dering bijeen. De heer D. Vonder te Doorn spijk heeft zijn benoeming tot hoofd aan de O.L. school aan genomen en zal per 1 Mei a.s. in functie treden. Door de stichting Nederl. Volksherstel is een bedrag van f 2000 beschikbaar gesteld voor de bouw van een badlokaal. Op een verzoek van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer om donatrice te worden wordt af wijzend beschikt. De Vereeniging van Nederl. Gemeenten zal de contrólever- goed:ng met ingang van 1 Jan. 1947 met 10 verhoogen. Vervolgens werd met alge- meene stemmen besloten de naam van de Dominxusstraat te veranderen in Marijkestraat. Aan de orde komt daarna de benoem'ng van een onderwijzer aan de O.L. school. Met alge- meene stemmen wor.dt benoemd de heer H. P. de Munck te Vlissingen. Het laatste punt der agenda betreft de guning voor de bouw van 32 arbeiderswon-ngen. De gunning wordt aangehouden. De voorzitter deelt mede, dat door ir. 't Hooft een ontwerp ;s gemaakt van een nieuwe O.L. school alsmede van een berg plaats voor de brandweer, berg- Dlaats voor de lijkwagen, arres- tantenlokasil. lijkenhuisje en badlokaal. In begmsel wordt met dit ontwerp accoord ge gaan en aan ir. 't Hooft op dracht te geven tot het maken van een begrooting. Bij de rondvraag zegt de heer Boot dat de Ned. Spoorwegen weer bez:g ziin wachtpost 19 af te sluiten. Hij geeft in over weging om van gemeentewege te protesteeren tegen deze af sluiting. De voorzitter meent te weten) dat dit ook ï'ccds door de Landbouwvereeniging is be sproken en acht het van belang in samenwerk'ng deze kwestie af te wikkelen. Besloten wordt gezamenlijk bii de Ned. Spoor wegen te Utrecht deze kwestie nader te gaan bespreken. De heer Mol vraagt of geen nrotest ingediend kan worden tegen de opheffing van het sta tion. De voorzitter zegt. dat reeds een krachtig protest tegen deze opheffing is ingediend bij de bevoegde instanties. 25 IN CONTANTEN STORTEN. Vrijgegeven geld. De voorloopige financierings regeling, die te behoeve van de herbouw van boerderijen is ge troffen, komt er op neer, dat in het uiterste geval de eigenaar ten hoogste 25 procent van de vereischte bouwsom in contan ten moet storten. De rest wordt dan door het bureau wederop bouw boerderijen, dat onder 't college van algemeene commis sarissen voor de wederopbouw ressorteert, gefinancierd ?n de vorm van rentelooze voorschot ten. Ook boerenleenbanken heb ben zich bereid verklaard even tueel het rentelooze voorschot te verstrekken. Het komt evenwel voor, dat de eigenaar in de onmogelijk heid verkeert om de verplichte bijdrage te voldoen. Indien in zulke gevallen het perceel tegen molest verzekerd is geweest, kan het bureau wederopbouw boerderijen bij de herstelbank een voorstel doen om uit de molestverzekering het vereischte bedrag vrij te krijgen. Het spreekt vanzelf, dat bij een gunstige beslissing van de her- stelbank het vrijgegeven geld uitsluitend gebruikt mag worden ter voldoening van de voor de herbouw van de boerderij be- nood:gde bijdrage. Sommige eigenaren van ver woeste boerderijen meenen. dat het mogelijk is de verplichte bijdrage in de herbouwkosten geheel of gedeeltelijk in natura, zooals hout, steenen, spanten en dergelijke, te voldoen. Er moet echter uitdrukkelijk op gewezen worden, dat dit in strijd :s met de bedoeling en de opzet van de voorloopige regeling. Slechts in bijzondere gevallen is dit mogelijk. Bij houtlevering moet uiteraard het staatsboschbeheer ingeschakeld worden. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Antwer pen (als pred. in algem. dienst onder. de zeevarenden) A. v. d. Walle te Colmschate. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Rilland-Bath H. Ligtenberg te Vlaardingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6