Nederland deed goede zaken Uitzending Dienstplichtigen Tekort aan Vliegvelden? UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN Burgemeester Vader geïnstalleerd Wederopbouw Boerderijen op de Leipziger Messe Binnenkort handelsbesprekingen met de Russische zóne. In het ministerie van Econo mische Zaken te 's-Gravenhage heeft kol. H. van der Vaart, hoofd van de economische afd. van de Ned. militaire missie te Berlijn mededeeLmgen gedaan betreffende de Ned deelneming aan de Leipziger Messe. De langdurige voorbereidin gen van Ned. zijde leverden vruchtbaar resultaat op. Ons land was een der drie naties, die in het gebouw van de Messe op de begane grond kantoor ruimte ter beschikking had, waar alle betrokken Ned. dien sten waren ondergebracht, het geen zeer ten gerieve van de Ned. zakenlieden was. Alle Ned officieele instanties waren daar te vinden, waardoor de afwik keling van transacties zeer werd bespoedigd. Nederland was het eenige land op de Messe, dat ;n staat was de in gewikkelde transacties direct tot een concreet resultaat te doen leiden. GOEDE MEDEWERKING. Over de medewerking van Russ sche zijde bij het afsluiten van transacties had Kol. van der Vaart niets dan lof. In vele gevallen waren de door de Rus sen berekende dollarbedragen voor afgesloten transacties aan de hooge kant. Zonder uitzon dering kwam men van Neder- landsche zijde echter steeds tot een gunstig resultaat, wanneer op verlaging der berekende dollarbedragen werd aangedron gen. Wederzijds heerschte tus- schen de Russische en Ned. in stanties groot vertrouwen, zoo dat de samenwerkmg^ prettig was. De Nederlandsche zakenlieden zijn dan ook niet voor niets in Leipzig geweest, aldus kol. van der Vaart. De verkregen' in drukken en resultaten zijn be langrijk voor komende jaarbeur zen in Leipzig. De dollarbedra gen, die van Nederlandsche zij de ter beschikking konden wor den gesteld.' verden volledig verbruikt. Een belangrijk aan deel in de voorhere:d:ngen en in het bereikte heeft de Ned Ttrustmij. gehad. Wild-West in Amsterdam. Een 21-jarige jongeman heeft Dinsdagmiddag te Amsterdam een inval gedaan in een meubel bedrijfje, dat gevestigd is in een kelder aan de 2de Jan Steenstraat. Met een ongeladen pistool dreigde hij den 56-jari- gen eigenaar, die zich echter niet liet overbluffen en den jon geman een slag in het gezicht gaf, waarop deze den eigenaar een slag met de kolf van het pistool op het achterhoofd toe bracht en daarna de beenen nam. De meubelfabrikant rende zijn aanvaller achterna, waarop deze door een passeerenden automobilist werd achtervolgd en aangehouden. Later op de dag zijn nog twee medeplichti gen, resp. 20 en 25 jaar, gear resteerd, zoodat de geheele bende achter slot en grendel zit. De meubelfabrikant kon, na in het ziekenhu:s te zijn verbon den, weer naar zijn bedrijf te- rugkeeren. Bidault's elschen aan Dultschland. Btdault, de Fransctie ml nister van buitenlandsche za ken. heeft in de Dinsdag ge houden vergadering der vier ministers te Moskou verklaard, dat zoo lang de Duits che grenzen niet zouden zijn vast gesteld, Frankrijk zich niet accoord zou kunnen verklaren met centrale bestuursorgani. saities In Duitschland ter be vordering van de economische eenheid. Bidault deed twee voorstellen aan de hand voor het Duitsche economische le ven: Dultschland moet maan delijks een deel van zijn steen, koolproductie uitvoeren, de stroom van ijzererts uit Lo tharingen naar het Ruhrge- bied moet in tegengestelde richting gebogen worden, te- zam*n met de exportvan Duitsche steenkool. Bidanlt verklaarde, dat Dultschland zijn steenkool naar Frankrijk moest zenden. Frankrijk zou zich met de' staalproductie bezig houden en Duitschland zou voor de af werking zorgen en zich met de lichte industrie bezig moe ten houden. Herstel Limburg 1945 liquideert. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben besloten de Stichting Herstel Limburg 1945 per 1 Mei a.s. te ontbinden. De tijd is gekomen nu weer de normale instanties in te schakelen. Samenvattend was kol. der Vaart van meening, dat het belangrijkste gevolg van de Leipziger Messe voor ons land is, - dat het handelscontact tus- schen de Russische zóne en ons land weer stand is gekomen. Binnenkort kunnen handelsbe* sprekingen tusschen de Russi sche zóne en Nederland worden verwacht. NIEUWE BONNEN geldig van 23 Maart tot en met 5 April. BONKAARTEN KA, KB en KC 703 (strook no. 3). Suiker enz.: 652 Alg. 750 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 1500 gr. jam, stroop, enz., of 750 gr. chocolade/sitiker- werken. BONKAARTEN KD en KE 703 (strook no. 3). Suiker enz.: 662 en 663 Alg. 250 gr. suiker, boterham strooisel, enz. of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. choco lade/suikerwerken. BONKAARTEN MA en MD 703 (strook no. 3). Suiker enz.: 65-4 250 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. chocolade/suikerwerken. TABAKS- EN VERSNAPE- RINGSKAARTEN. Tabaksartikelen: 651 tabak 3 rantsoenen; 652 en 65—3 tabak 2 rantsoenen. Versnaperingen: 651 versnap. 200 gr. chocolade/suikerwer ken of 200 gr. suiker, boter hamstrooisel, enz. of 400 gr. jam, stroop, enz. 653 versnap. 100 gr. cho- co!ade/su:kerwerken of 100 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. Bon voor zuidvruchten uitgesteld. De aanwijzing van een bon voor 100 gram zuidvruchten voor de houders van een B-, C_ of D-kaart, welke, zooals aanvankelijk is aangekondigd. In de week van 23—29 Maart zou komen, is twee weken uit gesteld. TWEEDE KAMER Pachtvoorzlenlngen. Nadat Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer het wetsont werp Pachtvoorziening z.h.s. was aangenomen werd een be gin gemaakt met de behande ling van het wetsontwerp .Uitzending dienstplichtigen". De heer Roosjen (A.R.) be pleitte spoed met de nadere regeling van de verzorging der nagelaten betrekkingen van dienstplichtigen. De heer van Vliet (KVT.) vroeg voorzieningen voor de dienstplichtigen die in de bur germaatschappij terugkeeren. De heer de Groot (C.P.N.) betoogde, dat de troepen in Indonesië een koloniale oorlog voeren. Hij meende, dat er geen verdere troepenuitzendin gen mogen plaats hebben en acht het noodzakelijk dat er opheldering gegeven wordt over het optreden van de Ne derlandsche troepen te Modjo- kerto. De heer Vermeer (P.v.cLA.) beweerde, dat de militaire lei ders allerminst het vertrouwen van het volk genoten, doch achtte de aanwezigheid van troepen in Indonesië een nood zakelijke factor. Hij laakte de carnavals-viering in Batavia en vroeg een krachtig optre den tegen elementen die het leger voor pojitiek misbruiken. De heer Schoonenberg (C. P.N.) drong aan op betere verzorging van de dienstplich tigen en een betere vergoe dingsregeling. De heer Vonk (P.v.d.A.) juichte het ontwerp toe en zegde den minister de steun van zijn fractie toe. De heer Joekes (P.v.d.A.) was van meening dat er geen kolo niale oorlog wordt gevoerd. Hij vroeg tenslotte nog de diensttijd zoo kort mogelijk te houden. Ook de heer Haken (C.P.N.) was van meening, dat vermin dering van het aantal troepen in verband met de wederop bouw van ons land, dringend noodig is. De heer Tilanus (C.H.) zei- de, dat het optreden van de nationalisten oorzaak is, dat Nederlandsch bloed wordt vergoten. Sjahrir's brief. Aneta verneemt van onoffl- cieele, welingelichte zijde, dat Sjalirir in zijn brief van 15 Maart aan de commissie ge neraal te kennen heeft gege ven, dat de Indonesische dele gatie bij onderteekening van de basis-overeenkomst zich bonden acht aan de uitspra n van de vergadering van het Knip te Malang, doch heeft kennis genomen van het geen met betrekking tot de basisovereenkomst geformu leerd is in de verklaringen van minister Jonkman en de toe lichting van de commissie-ge neraal en er zich rekenschap van geeft, dat, indien de over eenkomst tot stand komt dat gene, wat in deze stukken is vervat, van bepalende beteeke- □is moet worden geacht voor hetgeen Nederland daarmede aanvaardt en op zich neemt Visscherij-producten. In opdracht van den mi nister van landbouw zal het bestuur van het bedrijfschap voor vlsscherij .producten be staan uit drie vertegenwoordi gers der zeevlsscherij. een groothandelaar-verwerker, een vertegenwoordiger van de zoetiwatervisscherij, een van de oester- of mosselkweekers, een vischconservenfabrikant een groothandelaar, een klein, handelaar en e*™ vertegen woordiger van de werknemers EERSTE KAMER Het Westen heeft voorrang. Dinsdagmiddag, bij de ope ning van de zitting van de Eerste Kamer herdacht de voorzitter het heengaan van het lid der kamer Jhr. Mr. van Asch van Wjjck. Minister Vos sloot zich bij de woorden van prof. Anema aan. Hierna kwam de begrooting van verkeer voor 1947 aan de orde. De heer Zegering Hadders (P.v.d.V.) vroeg den minister te willen bevorderen, dat rede lijke voorwaarden aan de streekvervoerders worden ge boden, als zij het vervoer van de spoorwegen, wanneer de tusschenstations verdwijnen, ovér moeten nemen. De heer Kraayvanger (K.V. P.) was vooi-stander van het weer in werking treden van de wet autovervoer en was van meening, dat aan vliegveldca paciteit in Nederland een te kort dreigt te ontstaan. De heer van Santen (C.P.N.) die daarna het woord kreeg sprak van planlooze verkeers- politiek en pleitte voor loons- verhooging in de lagere loon- klassen. De heer Biewena (A.R.) vroeg zooveel mogelijk vrijheid van organisatievorm en het overheidsbedrijf niet boven het particuliere te bevoordeelen. De heer van Vclthoven (K. V.P.) constateerde, dat het Westen steeds voorgaat In de spoorwegpolitiek, hetgeen tot gerechtvaardigde klachten der overige provincies aanleiding geeft. Minister Vos zeide, dat de aanleg van een vliegveld nabij Rotterdam in verband met de gesteldheid van de grond tien tallen millioenen zal kosten. Men hoopt dit probleem bin nen niet al te lange tijd tot een oplossing te brengen. Bjj de voortzetting van de behandeling der begrooting van verkeer, betoogde minis ter Vos, dat de heer van Velt- hoven de verkeerskwestie be schouwt van een zuidelijk standpunt uit. De minister kan hem daarbij niet volgen. Hij heeft het geheele land te die nen. De Zuidelijke provincies hebben geen klagen. Spr. denkt aan de bruggen, aan de Moerdijk en andere verbindin gen over de groote rivieren. De electrische verbinding met Eindhoven zal binnenkort tot stand komen. Electrificatie van de 'lijn DordrechtRoo sendaal, met aftakking naar Breda en Eindhoven zal een nieuwe verbetering zijn. Het ligt in de bedoeling bij de eerstvolgende dienstrege ling der spoorw., het lange- afstandsverkeer te verbeteren, zoowel wat frequentie als rij tijd betreft. Het vervangen van treinen door bussen op kor tere trajecten behoeft geen verslechtering te beteekenen. Het binnenlandsch vliegver keer heeft wel degelijk toe komst. Men moet dit ook zien als aanvoerverkeer voor de internationale vliegvelden; Ook het scheepsvervoer heeft een belangrijke beteekenis. De begrooting wordt z.h.st. goedgekeurd, waarna de Ka mer overgaat tot het trekken van afdeelingen. Zuid-Afrika schonk zeep. De directie van het Zuid Afrikaansche handelshuis te Amsterdam heeft van haar ves tiging in Afrika een geschenk- zending van circa 12.000 kilo gram Afrikaansche huishoudzeep ontvangen. Deze belangrijke partij zeep in stavén is in nauw overleg met het ministerie van sociale zaken onder de gezinnen gedistribueerd, die daaraan het meest behoefte hebben. De aanleiding tot dit geschenk waren de in het najaar van 1946 in verschillende bladen verschenen artikelen, waarin gewezen werd op de ernstige gevolgen voor de volksgezond- he:d, die gebrek aan zeep zou kunnen hebben. Nachtvaart op Antwerpen hersteld. De betonningsdlenst van bet Loodswezen te Vltasingen fa thans gereed gekomen met bet uitzetten van de normale boeien op de Westerschelde, zoodat de nachtvaart op Ant. werpen, welke bijna twee maanden onderbroken is ge weest, hervat kon worden. Ook de betonning van de Oosterschelde zal dezer dagen weer geheel gereed komen. De vredesjeep gearriveerd AANWINST VOOR ZEEUWSCHE LANDBOUW. Het bureau Rrjksmetalen heeft in de Ver. Staten een partij zg. „vredesjeeps" ge kocht, voornamelijk bestemd voor de landbouwbedrijven. Deze jeeps, die 4000 tot 4500 kosten, zijn overgedra gen aan het departement van andbouw, die de distributie van de voertuigen op haar beurt aan de Provinciale Voed- selcommissarissen heeft toe vertrouwd, waarbij de Rijks verkeersinspectie eveneens is ingeschakeld. Van de eerste partij, die naar men hoopt, spoedig door meer gevolgd zal worden, zijn twintig jeeps voor Zeeland beschikbaar. De Willy's International jeep, die in de V.S. reeds in ruime mate in het landbouw bedrijf wordt gebruikt, is voor iederen boer met een groot bedrijf een uitkomst. Behalve voor personen- en goederen vervoer kan zij gebruikt wor den als tractor, terwijl zij tevens kan worden ingescha keld bij het dorschen, het sproeien van fruitboomen, het zelfbinden, het ploegen en an dere werkzaamheden op het land. Zij is vrij spaarzaam in het benzinegebruik. De beschikbare voertuigen worden gedistribueerd onder de gegadigden van ieder Zeeuwsch district; een dis trictscommissie onderzoekt, welke landbouwbedrijven er de grootste behoefte aan hebben. De aflevering geschiedt door een viertal dealers van de Amsterdamsche importfirma. R.K. H.B.S. te Schoondijke. Naar wij vernemen zal in September a.s. een Roomsch Katholieke H.B.S. te Schoon dijke in gebruik worden geno men, waardoor ook in Weste lijk Zeeuwsch Vlaanderen ge legenheid zal bestaan tot het volgen van R.K. middelbaar onderwijs. Voorloopig wordt begonnen met een eerste klasse, waar voor een 50-tal leerlingen werd Ingeschreven. De school wordt ondergebracht n een noodge bouw. SMOKKELARIJ. De kommiezen hebben te Clinge een tweetal hengsten in beslag genomen, die naar Bel gië werden gesmokkeld. Verder werden in het grens gebied een-ge koeien in beslag genomen. Koninklijke onderscheiding voor 70-jarige dienstvervulling. Bij Kon. besluit is aan den landarbeider A. v. d. Broecke, te IJzendijke, toegekend de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nas- tu. De thans 80-jarige heer van den Broecke kwam als jongen van 10 jaar als koewachter in dienst van den landbouwer P. Dhont te IJzendijke en is bij diens familie sindsdien onaf gebroken werkzaam geweest. Burgemeester jhr. van Bön- ninghausen heeft den heer van den Broecke Woensdag per soonlijk met deze onderschei ding in kennis gesteld. Mosselhandel hervat. /Na een stilstand van onge. veer 7 weken, waarbij iedere week voor verschillende dui zenden guldens aan deviezen wetrden gederfd, is thans de mosselhandel naar België en Frankrijk weer hervat. Hoe wel het seizoen reeds ver is verstreken wil men toch nog trachten een zoo groot moge lijk contingent mosselen af te leveren, waarbij ook aan de binneniandsche inleggerijen en conserveerinrichtingen wel. licht nog een niet onbelangrijk kwantum kan worden afgege ven. Door de vorst en het ijs zijn op droogvallende percee- len nogal wat mosselen, maar vooral mosselzaad verloren ge gaan. Retranchement OUDERCOMMISSIE. Op Maandagavond is in Re tranchement een vergadering gehouden om een Oudercom- missie voor de Openbare Lage re School te verkiezen. Het Hoofd der school de heer J. Hennekeij leidde de vergadering. In de commissie werden ge kozen de dames M. Zwier Hoevenaar en C. Leenhouts Willemsen, de heeren G. A. de Smidt, A. Dierkx en L J. Leenhouts. Na een kopje thee, "verd overgegaan tot het bezichti gen van het werk der kinde ren. Vervolgens gaf het Hoofd een overzicht van de moeilijk heden waarmee de school te kampen heeft gehad en nog te kampen heeft, zooals huisves ting, materialen enz. Nieuwvliel RAADSVERGADERING. Een dezer dagen kwam de raad der gemeente Nieuwvliet in voltallige zitting bijeen, on der voorzitterschap van bur. gemeester Everaars. In zijn openingsrede bracht de voor zitter dank aan de Vereend- ging van Nederlandscne Ge meenten voor de medewerking, verleend bij het verstrekken van extra brandstoffen deze gemeenite en aan de Stichting Herstel Zeeland '45 voor de extra textielvoor. ziening. Voorts gaf hij uiting van voldoening inzake het be schikbaar stellen van een hou ten barak ten behoeve van de V.V.V., alhier, door de ei gaars der perceelen, waar- die barak is gebouwd. De ireenkomst met de F. O.G. in-ake de verzekering van de gemeentegelden werd met drie jaap verlengd. De belasting op de honden werd verhoogd in dier vc dat in den vervolge voor waakhond 5 dient te worden betaald en voor een z.g luxe hond 10. Besloten werd tot Invoering van een vermakelijkheidsbe. lasting van 20 van de toe gangsprijzen. Naar aanleiding van e*n in gekomen klacht inzake de vuilnisbelt werd besloten het ophalen van huisvuil vanwege Feest in Krabbendijke- Het was Dinsdag feest in Krabbendijke. Honderden vlag gen wapperden tegen de stra lende hemel, kinderen waren getooid met oranje en vele bur gers liepen met rozetten op de borst. Dit feestbetoon had een bij zondere reden, want Dinsdag middag werd de nieuwe burge meester van dit karakteristieke Bevelandsche dorp, de heer J. Vader, in zijn ambt geïnstal leerd. De nieuwe burgervader, die reeds 14 jaar als gem.-secr. de belangen van Krabbendijke heeft gediend en die zijn standplaats dan ook door en door kent, werd aan de rand van de ge meente door het feestcomité, af vaardigingen van de plaatselijke vereenigingen en de school- 'eugd opgewacht. Nadat hem en zijn echtgenoote door kleuters van de bewaarschool bloemen waren aangeboden en de jeugd hem had toegezongen, maakte hij met' zijn gezin en het feest comité in een open rijtuig een rondgang door zijn gemeente, begeleid door het plaatselijk muziekcorps. Hierna begaf de stoet zich naar de lagere school, waar in de gepavoiseerde gymnastiek zaal vele genoodigden, waar onder de vroegere burgemees ter van Krabbendijke, thans van M:dde!burg, jhr. mr. Sandberg tot Essenburg, vertegenwoordi gers van vereenigingen en nota- helen, zich hadden verzameld. De installatie vond plaats in een bijzondere, raadszitting. De ze werd geopend door den waarn. burgemeester, den heer Gebraad, die dank bracht aan het gemeentepersoneel, secre- tariepersoneel, Rijkspolitie en ve'e anderen, waarmede hij in de afgeloopen tijd zoo aange naam heeft mogen samenwer ken. Hij richtte zich hierna tot dern heer Vader met eenige harte lijke woorden van welkom: „U wacht een schoone, maar tevens!dag besloot. een zware taak. Met Gods hulp zult U haar kunnen volbrengen", aldus de heer Gebraad, die den burgemeester vervolgens het eereteeken van zijn waardigheid, de ambtsketen, omhing. Namens de raad bood hij mevr. Vader •en bouquet aan. In zijn intrede-toespraak bracht de heer Vader dank aan allen, de aan zijn benoeming hebben medegewerkt. „Ik heb mij voor genomen", zoo zeide hij, „alle in mij beschikbare krachten aan te wenden in het belang der ge meente. Ik weet mij daarbij ge dragen door het vertrouwen van wethouders en raadsleden." Hij belichtte tenslotte eenige be langrijke gemeenteproblemen zooals de ontwikkeling- van de fruitteelt, de plannen tot stich ting van een nieuwe veiling, de groei en financieele toestand van Krabbendijke en het wo ningtekort. Namens het college van wet houders en van de raad spraken de heeren Van Velzen en Voge laar welkomswoorden. Nadat de raadszitting met gebed was ge sloten werd nog gesproken door den oud-burgemeester, jhr. mr. Sandberg tot Essenburg en bur gemeester Van Burg van Waar de namens de collega's der om liggende gemeenten, die den heer Vader toewenschte. dat het hem' vele iaren gegeven zal zijn Krabbendijke als burgemeester te dienen. Goede wenschen werden ook door talrijke andere sprekers, zooals de heeren Kuyt, van Wijk en Seip namens het onderwijs, de waarn. secretaris, de heer Bos, fe leider van de Distributiedienst, de heer de Looff en vele anderen aan het adres van den burgemeester ge richt. Na afloop van dit officieele gedeelte van de middag werd de burgerij in de gelegenheid gesteld den nieuwen burgemees ter te complimenteeren Des avonds kwam men in de groote zaal van de conservenfabriek biieen, waar een genoeglijk ca baretprogramma de feestelijke de gemeente te doen geschie. den, waarvoor dan door be langhebbenden 4 per jaar zal moeten worden bijgedragen. Z.h.s. werd beslot*™ toe te treden tot de gemeenschappe lijke regeling inzake toelating van leerlingen op de openbare ULO. Voor de ambtenaren ter ge meente.secretarie werden di plomatoelage vastgesteld Ter secretarie zal een ty_ piste aangesteld worden. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd gekozen de heer Z. Provoost. De vergoeding voor het brandweerpersoneel werd vast gesteld op 1 per uur van 7 22 uur en op 1.50 per uur van 227 uur. Een begrotingswijziging werd zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Bij de rondvraag werd nog herinnerd aan de hooge wa. terstand op de algemeene be graafplaats. Deze aangelegen heid zal nader worden bezien. Daarna volgde sluiting. Hoofdplaat EIGEN MUZIEKCORPS Hoofdplaat zal weer zijn eigen muziekcorps krijgen. Het gezelschap „Oefening baart kunst" heeft een vergadering gehouden waarvoor slechts ma tige belangstelling was, maar tooh kon tot wederoprichting worden besloten. De financiee le moeilijkheden kond*™ opge lost worden door een gift van Volksherstel en een schade- uitkeering. Met reparatie van de oude instrument*™ en aan schaffing van enkele nieuwe zal men zoo snel mogelijk aanvangen. Dan beginnen tie repetities der vijftien werken de leden. Er zal ook nog een collecte worden gehouden en men wil orobeeren donateurs te wer ven. Axel WETHOUDER DE RUIJTER f Op 61-jarige leeftijd is alhier Dinsdag overleden de heer A. P. de Ruijter. De overledene was wethouder van de gemeen te Axel en behoorde tot de Anti-Rev. partij. St. Jansteen. ERNSTIG ONGELUK. In het gehucht Absdale, ge meente Sint Jansteen, had zeke re V. het ongeluk bij het be werken van vlas, met een hand tusschen .een machine bekneld te geraken. Het slachtoffer liep hierbij deerlijke verwondingen op aan dit lichaamsdeel. Sas van Gent JUBILEUM J. UYTTERHOEVEN. In hotel Rotterdam te Sas van Gent is de heer J. Uytter- hoeven, chef-maalinrichting bij de meelfabriek N.V. Walze- molen, gehuldigd in verband met zijn 40-jarig dienstjubi leum. De directeur, de heer H. Verschaffel sprak hartelijke woorden en bood een fraaie Tmeedyzer en eiertafel aan. Na mens het personeel spraken de heeren Th. Stubbe en Da- neels, die een schilderij er een rooktafel aanboden. Men bleef nog langen tijd gezellig bijeen. Nieuwe besturen van vakgroepen. Als bestuurslid van de dis. trictsafdeeling Zeeland van de Vakgroep Hotels en aanver wante bedrijven werden geko zen de heeren L. J. Verwer, J. A. van Dishoven, H. J. Sïrit, P. F. Standaerb en G. Tic he. laar Als bestuursleden van d© plaatselijke afdeellng Noord en'Zuid-Beveland van de Vak. groep logementen en aanver wante bedrijven werden de heeren P. J. van de Dries, J„ H. van de Dries. J. C. Krijger, J. de Looff en J. P. de Regt gekozen. Zeeuwsche producten naar Holland-Michigan. Ook door de Zeeuwsche in dustrie en kunstnijverheid zal worden deelgenomen aan de markt, welke deze zomer in de Amerikaansche stad Holland in de staat Mich'gan wo;at gehou den ter gelegenheid van hef eeuwfeest van 'i;ar bestaan. Reeds is door het provinciale comité voor de representatieve deelname een zestal firma'r uit- genoodigd, die zich ook bereid verklaard hebben met een inzen ding uit te komen. Naar thans blijkt is het de wensch van het departement van economische zaken, hoofdafd. handel, dat de deelname aan deze geschikte gelegenheid om in Amerika propaganda te ma ken voor het Ned. product, wordt opengesteld voor allen, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen. Men kan zich daartoe wenden tot den secretaris van genoemd comité, den heer E. Smit, directeur van de Prov. Ver. voor Vreemdelin genverkeer, Markt, Middelburg, tel. 2598. Bruine boonen voor schoolkinderen. Binnenkort zal aan alle school kinderen op Wacheren door de kring Zeeland van het Neder landsche Roode Kruis een pakje gedroogde bruine boonen wor den uitgereikt. De schoolkinderen van de drie. laagste klassen in Vlissingen zullen bovendien melkpoeder ontvangen. De leerlingen van de eerste, tweede en derde klasse in Middelburg hebben de melk poeder reeds ontvangen. Gift voor kindertehuizen. Het Ned. Roode Kruis heeft eenige tijd geleden aan alle kindertehuizen in Zeeland melk poeder, boter en olie uitgereikt. De melkpoeder, was door de „Church of Brothers" verstrekt, terwijl de boter en olie afkom stig waren van de Vrouwenor ganisatie op Curacao. SCHAKEN VHssingen als eerste geëindigd. Door een overwinning op Goes I is het 1ste tiental van de Vlissingsche schaakvereeni- ging als eerste geëindigd in de competitie van de Zeeuw sche Schaakbond, afd. Walche ren en Beveland. De gedetailleerde uitslag was: Vlissingen IGoes L D. KeetbaasA Reusen 0 1; G. de RegtA. Nordlohne 01; B. SchreuderG. Vol- mer 10; P. VijnA. Looyen 10; J. van HoveH. Ver beek V2Vs', C. Mommaas H. Oliemans -10; P. Haccou J. v. Zweden 10; A. Boer J. Schlingemann afgebr.; P. LangedijkJ. de Kuyper 0 1; A. WillemseA. Cor- stanje 10. Totaal 5V23^. Vlissingen II speelde Maan dag een wedstrijd tegen Mid delburg III. Daar 5 partijen werden afgebroken is van de wedstrijd nog niet veel te zeggen. Voorloopig is de stand 3V2iy2 in het voordeel van Middelburg. 25 IN CONTANTEN STORTEN. Vrijgegeven geld. De voorloop:ge financierings regeling, die te behoeve van de herbouw van boerderijen is ge troffen, komt er op neer, dat in het uiterste geval de eigenaar ten hoogste 25 procent van de vereischte bouwsom in contan ten moet storten. De rest wordt dan door het bureau wederop bouw boerderijen, dat onder 't college van algemeene commis sarissen voor de wederopbouw ressorteert, gefinancierd .:n de vorm van rentelooze voorschot ten. Ook boerenleenbanken heb ben zich bere:d verklaard even tueel het rentelooze voorschot te verstrekken. Het komt evenwel voor, dat de eigenaar in de onmogelijk heid verkeert om de verplichte bijdrage te voldoen. Indien in zulke gevallen het perceel tegen molest verzekerd is geweest, kan het bureau wederopbouw boerderijen bij de herstelbank een voorstel doen om uit de molestverzekering het vereischte bedrag vrij te krijgen. Het spreekt vanzelf, dat bij ceh gunstige beslissing van de her stelbank het vrijgegeven geld uitsluitend gebrqikt mag worden ter voldoening van de voor de herbouw van de boerderij be- nood:gde bijdrage. Sommige eigenaren van ver woeste boerderijen meenen, dat het mogelijk is de verplichte bijdrage in de herbouwkosten geheel of gedeeltelijk in natura, zooals hout, steenen, spanten en dergelijke, te voldoen. Er moet echter uitdrukkelijk op gewezen worden, dat dit in strijd :s met de bedoeling en de opzet van de voorloopige regeling. Slechts in bijzondere gevallen is dit mogelijk. Bij houtlevering moet uiteraard het staatsboschbeheer ingeschakeld worden. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Antwer pen (als pred. in algem. dienst onder de zeevarenden) A. v. d. Walle te Colmschate. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Rilland-Batti H. Ligtenberg te Vlaardingeu.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10