Dr. C.J van Ledden Hulseboscb UIT DE PROVINCIE Tekort aan Vliegvelden? wordi 10 jaar Uitzending Dienstplichtigen ZUID-BE VEL AND Burgemeester Vader geïnstalleerd Misdaden worden in zijn laboratorium opgelost De in binnen- en buitenland vermaarde chemicus en crimi noloog, dr. C. J. van Ledden Hulsebosch, die op 9 Maart 1902 voor het eerst voor het voetlicht trad als getuige-des- kundige in een geruchtmaken de Alkmaarsche strafzaak, viert Maandag a.s. zijn 70-ste verjaardag. Dr. van Ledden Hulsebosch kent geen grooter triomfen, dan den misdadiger te vinden in 'n gecompliceerde strafzaak. Veel is er in het la boratorium van den crimino loog, dat voor leeken bijkans onbegrijpelijk is. Een bloed- spatje op een overjas wordt bijvoorbeeld onmiddellijk her kend als een aanwijzing tot gepleegde doodslag. Waarom? Kan het niet door een gewone snee in de vinger veroorzaakt zyn? Zeker niet, want een spatje met een door snede van 0,075 mm. ontstaat alleen wanneer de bloedhaar- vaten bij heftige kneuzingen stukspringen. TIJDENS DE BEZETTING. Ook tijdens de bezetting! heeft dr. Hulsebosch opspo ringswerk gedaan. Het is hem' bij herhaling gelukt de Duit-: schers om de tuin te leiden en' te voorkomen, dat goede va derlanders hun in de handen vielen. Zoo heeft hij de Duit- schers kunnen wijsmaken, dat de brand in Weesp, waarbij een hoeveelheid wol, voldoende voor 20.000 uniformen, in vlammen opging, geen sabota gewerk waS, maar het gevolg van broeiing in de wol. En de Duitschers geloofden het, ze wioten blijkbaar niet, dat wol nooit kan broeien Rijk zijn ook de ervaringen van dr. van Ledden Hulsebosch met het herkennen van cada vers uit massagraven. Tairyke malen heeft hij hierbij goed werk kunnen verrichten. Thans gaat dr. van Ledden Hulsebosch er niet meer op uit. Hij kan "niet nalaten toch; iets te doen, maar neemt al leen opdrachten aan, die hij thuis kan uitvoeren: onderzoek van documenten, handschrift- vervalschingen, onderzoek van bloedsporen, enz. Dr. van Ledden Hulsebosch is gedurende 9 jaar voorzitter geweest van de „academie in ternationale criminalistique" en heeft' in die functie de con gressen te Weenen en Lausan ne gepresideerd. Piet Bron boorde zelf zijn doodsbericht. Maandagavond zou het Resi- dentietooneel in de Stads schouwburg te Utrecht een voorstelling geven van het Fransche tooneelspel „Rendez vous te Senlis", maar doordat de auteur Piet Bron, die zich met enkele andere spelers per auto naar de Domstad had be geven, onderweg door een dui zeling werd bevangen, kon de voorstelling niet doorgaan. De heer Bron raakte zelfs buiten bewustzijn en moest uit de auto in de frissche lucht worden gedragen. Een passee- rend arts adviseerde hem eenige tijd rust te nemen en in elk ge val deze avond niet meer op te treden. Overigens kon de heer Bron om 10 uur 's avonds uit de radio vernemen, dat hij die avond na een beroerte was overleden. Passeerende automobilisten, d:e door college's van den heer Bron op de weg waren aange houden om hulp, hadden dit gelukkig onjuiste bericht nl. verspreid. TWEEDE KAMER Bidault's eischen aan Duitschland. Geen centraal bestuur, geen staalproductie. Bldault, de Fransche ml nister van buitenlandsche za ken, heeft in de Dinsdag ge houden vergadering der vier ministers te Moskou verklaard, dat zoo lang de Duitsche grenzpn niet zouden zijn vast gesteld, Frankrijk zich niet accoord zou kunnen verklaren met centrale bestuursorgani. saities in Duitschland ter be vordering van de economische eenheid. Bidault deed twee voorstellen aan dè hand voor het Duitsche economische le ven: Duitschland moet maan delijks een deel van zijn steen, koolproductie uitvoeren, dë stroom van ijzererts uit Lo tharingen naar het Ruhrge- bied moet in tegengestelde richting gebogen worden, te zamen met de export van Duitsche steenkool: Bidault verklaarde, dat Duitschland zijn steenkool naar Frankrijk moest -zenden. Frankrijk zou zich met de staalproductie bezig houden en Duitschland zou voor de af. werking zorgen en zich met de lichte industrie bezig moe ten houden. Belgisch kabinet. Minister Spaak hééft Dins, dagavond verklaard, dat de verdeeling der portefeuilles tot stand gekomen is, doch dat nog geen overeenkomst werd bereikt inzake benoemingen. Ei* zullen 17 of IS ministers in het nieuwe kabinet zitting hebben, waarvan 8 C.V.P.-ers, 7 of 8 socialisten en een of twee technici. Minister Spaak zou den prins-regent Dinsdagavond de lijst der mi nisters voorleggen. Spaansche monarchie? Naar uit welingelichte Spaansche kringen, die 'het huidige regime gunstig gezind zijn, wordt vernomen, heeft een subcommissie van vier mi. nieters e^n voorstel ontworpen, volgens hetwelk Spanje èen monarchistisch^ staat zal wor den onder toezicht van een rijksraad, waarvan Franco president zal zijn Dit voor stel zal, aldus de berichten, dóór het Spaansche kabinet in overweging worden genomen. Dit zou een eerste stap mar het herstel van de monarchie! zijn. Pachtvoorzleningen. Nadat Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer het wetsont werp Pachtvoorziening z.h.s. was aangenomen werd een be gin gemaakt met de behande ling van het wetsontwerp „Uitzending dienstplichtigen". De heer Roosjen (A.R.) be pleitte spoed met de nadere regeling van de verzorging der nagelaten betrekkingen van diens tpiichtigen. De heer van Vliet (K.V.P.) vroeg voorzieningen voor de dienstplichtigen die in de bur- germaatschappy terugkeeren. De heer de Groot (C.P.N.) betoogde, dat de troepen in Indonesië een koloniale oorlog voeren. Hij meende, dat ex- geen verdere troepenuitzendin gen mogen plaats hebben en acht het noodzakelijk dat er opheldering gegeven wordt over het optreden van de Ne- derlandsche troepen te Modjo- kerto. De heer Vermeer (P.v.d.A.) beweerde, dat de militaire lei ders allerminst het vertrouwen van het volk genoten, doch achtte de aanwezigheid van troepen in Indonesië een nood zakelijke factor. Hij laakte de carnavals-viering in Batavia en vroeg een krachtig optre den tegen elementen die het leger voor politiek misbruiken. De heer Schoonenberg (C. P.N.) drong aan op betere verzorging van de dienstplich tigen en een betere vergoe dingsregeling. De heer Vonk (P.v.d.A.) juichte het ontwerp toe en zegde den minister de steun van zijn fractie toe. De heer Joekes (P.v.d.A.) was van meening dat er geen kolo niale oorlog wordt gevoerd. Prins Bernhard in Zwitserland. Prins Bernhai J en de Prin sesjes Irene en Beatrix heb ben Dinsdag een skitocht op de Gornergrat gemaakt. In de morgen begaf het gezelschap zich per trein naar de 3160 meter hooge berg. De beide Prinsesjes skieden onder ge leide haar de 2600 meter hoo ge Riffelberg, vanwaar zy zich weer per trein naar Zermatt begaven. Prins Eernhard legde het ge- heele 7 kilometer lange traject per ski af. Het dorp Zermatt bereidt zich nu reeds voor op de ontvangst van Prinses Juli ana, die met Prinses Margriet over ongeveer veertien dagen eveneens eenige tijd" in het Zwitsersche dorp zal verblij ven. Hij vroeg tenslotte nog de diensttijd zoo kort mogelijk te houden. Ook de heer Haken (C.P.N.) was van meening, dat vermin dering van het aantal troepen in verband met de wederop bouw van ons land, dringend noodig is. De heer Tilanus (C.H.) zei- de, dat het optreden van de nationalisten oorzaak is, dat Nederlandsch bloed wordt vergoten. De heer Wagenaar (C.P.N.) gaf in overweging, nu Ling- gadjati geteekend is het wets ontwerp terug te nemen. Heden zal de minister van oorlog, de heer Fievez, sprekers beantwoorden. de Sjahrir's brief. Aneta verneemt van onoffi- cieele, welingelichte zyde, dat Sjahrir in zyn brief van 15 Maart aan de commissie-ge neraal te kennen heeft gege ven, dat da Indonesische dele gatie by onderteekening van dp basis-overeenkomst zich gebonden acht aan de uitspra ken van de vergadering van het Knip te Malang, doch heeft kennis genomen van het geen met betrekking tot de basisovereenkomst geformu leerd is in de verklaringen van minister Jonkman en de toe lichting van de commissie-ge neraal en er zich rekenschap van geeft, dat, indien de over eenkomst tot stand komt_ dat gene, wat in deze stukken is vervat, van bepalende beteeke- nis moet worden geacht voor hetgeen Nederland daarmede aanvaardt en op zich neemt. Herstel Limburg 1945 liquideert. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben besloten de Stichting Herstel Limburg 1945 8er 1 Mei a.s. te ontbinden, 'e tijd is gekomen nu weer de normale instanties in te schakelen. Bloembollen naar Engeland. Het contingent bloembollen 1947 voor Engeland Is vastge steld op 11 rrüllioen K.G. (vo lg jaar 7 millioen K.G.) Bon voor zuidvruchten uitgesteld- De aanwijzing van een bon voor 100 gram zuidvruchten voor de houders van een B- C_ of D-kaart, welke, zooals aanvankelijk is aangekondigd, in de week van 2329 Maart zou komen, is twee weken uit gesteld. EERSTE KAMER Het Westen heeft voorrang. dinsdagmiddag, bij de ope ning van de zitting van de Eerste Kamer herdacht de voorzitter het heengaan van het lid der kamer Jhr. Mr. van Asch van Wijck. Minister Vos overige sloot zich bij de woorden van geeft overheidsbedrijf niet boven het particuliere te bevoordeelen. De heer van Velthoven (K. V.P.) constateerde, dat het Westen steeds voorgaat in de spoorwegpolitiek, hetgeen tot gerechtvaardigde klachten der provincies aanleiding prof. Anema aan. Hierna kwam de begrooting van verkeer voor 1947 aan de orde. De heer Zegering Hadders (P.v.d.V.) vroeg den minister te willen bevorderen, dat rede lijke voorwaarden aan de streekvervoerders worden ge boden, als z$j het vervoer van de spoorwegen, wanneer de tusschenstations verdwijnen, over moeten nemen. De heer Kraayvanger (K.V. P.) whs voorstander van het weer in werking treden van de wet autovervoer en was van meëning, dat aan vliegveldca paciteit in Nederland een te kort dreigt te ontstaan. De heer van Santen (C.P.N.) die daarna het woord kreeg sprak van planlooze verkeers- politiek en pleitte voor loons- verhooging in de lagere loon- klassen. De heer Bleweha (A.R.) vroeg zooveel mogelijk vrijheid van organisatievorm en het Minister Vos zeide, dat de aanleg van een vliegveld nabij Rotterdam in verband met de gesteldheid van de grond tien tallen millioenen zal kosten. Men hoopt dit probleem bin nen niet al te lange tijd tot een oplossing te brengen. Minister Vos zal Woensdag zijn antwoord voortzetten. Gevoelige straf voor blokkade-brekers. Voor de arrondissements rechtbank te Amsterdam stond terecht een stichtingsbestuur en een aannemer, die de maat regelen voor blokkeering van banksaldi op listige wijze had den ontdoken met behulp van valsche loonstaten. -Het ging om 3400.De aannemer kreeg twee jaar gevangenis straf, de bestuursleden van de stichting kregen elk vier maanden voonvaardelyk met een proeftijd van drie jaar. Hilversumsche roof moordenaar stond terecht De officier van justitie bij de Amst*rdamsche arrondisse mentsrechtbank eischte 20 jaar gevangenisstraf ;egen d^n 23-jarigen zwarthandelaar M. te Hilversum, die zijn stad. genoot, C. van W., met voor bedachte rade neerschoot om een tasch met sieraden te stelen. De moord had plaats in een' garage pri het slachtof fer verweerde zich heftig. Om wonenden waarschuwden de politie, die den dader ar. esteerde. Er was ge^n enkel lichtpunt in het reclasseerlngsrapport over den Verdachte, die sedert zijn zeventiende jaar van zwarthandel PT1 oplichting had releefd Knoeiende stichting. Controle-ambteri&ren ontdek ten, dat e*»n stichting in Overijssel op grove wijze knoeide met distributiebe scheiden. Als grootverbruiker, Icwam de stichting duizenden rantsoenen kaas, boter, suiker, vleesdh, zeep, cacao enz te kort. Ook had e^n boerderij, die aan de stichting behoorde, 152.000 liter melk niet afge. levêrd. Chr. Lyceum te Goes en Middelburg. Er heeft zich een Walchersch comité van aanbeveling ge vormd voor het Chr. Lyceum te Goes, dat 1 Sept. a.s. geopend wordt. In het comité hebben zitting 34 leden, die behooren tot alle Protestantsche gezindten en tot alle maatschappelijke kringen. Zoo mogelijk zal ook in Mid delburg een deel van hét Ly ceum gevestigd worden, waar voor lokalen beschikbaar zijn. Er zullen parallelklassen ko men, wanneer het aantal leer lingen van Walcheren meer dan 30 per klas zou bedragen. In lichtingen verstrekt dr. A. H. Oussoren te Middelburg, Hof plein 11. Het ligt in de bedoeling een zoo groot mogelijk aantal leden te werven, die de vereeniging steunen, want het bestuur zal behalve een aandeel in de sala rissen en de exploitatiekosten, ook een bedrag besteden aan reiskosten en huisvesting voor leerlingen, wier ouders deze hulp behoeven. Zeeuwsche producten naar Holland-Michigan. Ook door de Zeeuwsche in dustrie en kunstnijverheid zal worden deelgenomen aan de markt, welke deze zomer in de Amerikaansche stad Heiland in de staat Miclvgan woral gehou den ter gelegenheid van het eeuwfeest van 'i ;nr bestaan. Reeds is door het provinciale comité voor de representatieve deelname een zestal firma'r uit- genoodigd, die zich ook bereid verklaard hebben, met een inzen ding uit te komen. Naar thans blijkt is het de wensch van het departement van economische zaken, hoofdafd. handel, dat de deelname aan deze geschikte gelegenheid om in Amerika propaganda te ma ken voor het Ned. product, wordt opengesteld voor allen, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen. Men kan zich daartoe wenden tot den secretaris van genoemd comité, den heer E. Smit, directeur van de Prov. Ver., voor Vreemdelin genverkeer, Markt, Middelburg, tel. 2598. Bruine boonen voor schoolkinderen. Binnenkort zal aan alle school kinderen op Wacheren door de kring' Zeeland van het Neder- landsche Roode Kruis een pakje gedroogde bruine boonen wor den uitgereikt. De schoolkinderen van de drie laagste klassen in Vlissingen zullen bovendien melkpoeder ontvangen. De leerlingen van de eerste, tweede 'en derde klasse Architect M- Vrijenhoek f Gisteren is op 62-jarigen leef tijd te 's-Gravenhage overleden Machiel Vrijenhoek, architect en oudwethouder voor stadsont wikkeling en volkshuisvesting te 's-Gravenhage. De overledene had ook een belangrijk aandeel in de stads ontwikkeling van Vlissingen, daar hij architect was van de complexen woningen van de Woningbouw-vereeniging „Goed Wonen", waarvoor hij ook, in samenwerking met anderen, de plannen ontwierp voor de a.s bebouwing van het Linkerre- duit en het plan Bonedijke te Vlissingen. Mosselhandel hervat. Na een stilstand van onge. veer 7 weken, waarbij iedere week voor verschillende dui zenden guldens aan deviezen werden gederfd, is thans de mosselhandel naar België en Frankrijk weer hervat. Hoe wel het seizoen reeds ver is verstreken wil men toch nog trachten een zoo groot moge lijk contingent mosselen af te leveren, waarbij ook aan de binnenlandsche inleggerijen en conserveerinrichtingen wel. licht nog een niet onbelangrijk kwantum kan worden afgege ven. Door de vorst en het ijs zijn op droogvallende pereeë- len nogal wat mosselen, maar vooral mosselzaad verloren ge gaan. Gift voor kindertehuizen. Het Ned. Roode Kruis heeft eenige tijd geleden aan alle kindertehuizen in Zeeland melk poeder, boter en olie uitgereikt. De melkpoeder was door de „Church of Brothers" verstrekt, terwijl de boter en olie afkom stig waren van de Vrouwenor ganisatie op Curacao. PASTOOR B. J. M. SCHNEIDERS. Pastoor B. J. M. Schneiders te De Lynden (Haarlemmer meer) is benoemd tot pastoor te Kwadendamme. Pastoor Schneiders is 23 Oct. 1892 ge boren en was sedert 18 Sept. 1939 pastoor te De Lynden. Circus Mikkenie Strassburger naar Zeeland. Het bekende circus Mikke nie Strassburger, dat een be zoek aan Nederland brengt, zal ook in de provincie Zee land komen. Wy hebben dat laatste reeds gemeld. Nu ver nemen wij, dat de Nederland- sche tournee van het circus aanvangt op 5 Mei te Hilver sum. Er komt een stal van 80 paarden mee, die nieuwe dressuur-nummers uitvoeren en onder deze paarden be vindt zich Strassburger's be roemde groep Zeeuwsche hengsten. De menagerie van het circus is na de oorlog weer gecompleteerd. We vin den er groepen olifanten, ka- meelen, lama's, tijgers, beren, apen en ook het beroemde nijl paard „Oedipus". Al deze die ren treden in het programma op. Vele Internationale artis- ten behooren tot de troep. Voorts is het Strassburger gelukt de bekendè Neder landsch sprekende clowns, de 3 French, te engageeren. Het zoo typische circusnummer der vliegende trapeze ontbreekt niet. Pakketten voor school kinderen. De Doopsgezinden (Menno- nites) Amerikaansche dienstwei geraars, die in de buurt van Zoutelande thans burgerdiensten verrichten, hebben onlangs aan alle schookinderen van Zoute- ande pakketten uitgereikt. De jakketten bestonden hoofdzake lijk uit boven- en onderkleeding en waren in een badhanddoek gewikkeld. Dezelfde pakketten werden uitgereikt aan de kinderen van de Doopsgezinde Zondagsschool Westhill te Vlissingen. De kinderen en ook de ouders waren voor deze verrassing vanzefsprekend zeer dankbaar. Z\yARTE KOFFIE. Bij Goes is in de trein een zekere H. H. uit Vlissingen aangehouden, die in het bezit was van 25 kg. koffieboonen, buiten de distributie om ver kregen. De koffie is in beslag geno men. Waarde KORFBALVEREENIGING OPGEHEVEN. De afdeeling Waarde van de korfbalvereeniging C.V.W. is opgeheven. De leden van de afdeeling Waarde zullen nu lid worden van de afdeeling Krab bendijke, die weer onder de naam V.J.O.S. gaat spelen. Krabbendijke VERGADERING. V.J.O.S. De korfbalvereeniging V.J. O.S. te Krabbendijke kwam dezer dagen in vergadering bij een. In het bestuur werden geko- n Middelburg hebben de melk-1 zen de dames P. C. Vogelaar poeder reeds ontvangen. 'en L, Wabeke en de heeren J. Feest in Krabbendijke- Het was. Dinsdag feest Krabbendijke. Honderden vlag gen wapperden tegen de stra lende hemel, kinderen waren getooid met oranje en vele bur gers liepen met rozetten op de' borst. Dit feestbetoon had een bij zondere reden, want Dinsdag middag werd de nieuwe burge meester van dit karakteristieke Bevelandsche dorp, de heer J. Vader, ih zijn èmbt geïnstal' leerd. De nieuwe burgervader, die reeds 14 jaar als gem.-secr. de belangen van Krabbendijke heeft gediend en die zijn standplaats 'dan ook' door en door kent, werd aan de rand van de ge meente door het feestcomité, af vaardigingen van de plaatselijke vereenigingen en de school jeugd opgewacht. Nadat hem en zijn echtgenoote door kleuters van de bewaarschool bloemen waren aangeboden en de jeugd hem had toegezongen, maakte hij met zijn gezin en het feest comité in een open rijtuig een rondgang door zijn gemeente, begele'd door het plaatselijk muziekcorps. Hierna begaf de stoet zich naar de lagere school, waar in de .gepavoiseerde gymnastiek zaal vele genoodigden, waar ónder de vroegere burgemees ter van Krabbendijke, thans van M:ddelburg, jhr. mr. Sandberg tot Essenburg, vertegenwoordi gers van vereenigingen en nota belen, zich hadden verzameld. De installatie vond plaats in een bijzondere raadsz:tting. De ze werd geopend door den waarn. burgemeester, den heer Gebraad, die dank bracht aan het géfneentepersoneel, secre- tariepersoneel, Rijkspolitie en ve'e anderen, waarmede hij in de afgeloopen tijd 200 aange naam heeft mogen samenwer ken. Hij richtte zich h:erna tot den De Rijkswaterstaat deelt - t mede, dat de schiubrug bij |1?er "ader met eenige harte- Deventer jveder in gebruik ge- hjke woorden van welkom: „U nen is. I wacht een schoone, maar tevens een zware taak. Met Gods hulp zult U haar kunnen volbrengen", aldus de heer Gebraad, die den burgemeester vervolgens het eereteeken van zijn waardigheid, de ambtsketen, omhing. Namens de raad bood hij mevr. Vader, sen bouquet aan. In zijn intrede-toespraak bracht de heer Vader dank aan allen, de aan zijn benoeming hebben medegewerkt. „Ik heb mij voor genomen", zoo zeide hij, „alle in mij beschikbare krachtenaan te wenden in het belang der ge meente. Ik weet mij daarbij ge dragen door het vertrouwen van wethouders en raadsleden." Hij belichtte tenslotte eenige be langrijke gemeenteproblemen zooals de ontwikkeling van de fruitteelt, de plannen tot stich ting van een nieuwe veiling, de groei en financieele toestand van Krabbendijke en het wo ningtekort. Namens het college van wet houders en van de raad spraken de heeren Van Velzen en Voge laar we'komswoorden. Nadat de raadszitting met gebed was ge sloten werd nog gesproken door den oud-burgemeester, jhr. mr. Sandberg tot Essenburg en bur gemeester Van Burg van Waar de namens de collega's der om liggende gemeenten, die den heer Vader toewenschte, dat het hem velé iaren gegeven zal zijn Krabbendijke als burgemeester te dienen. Goede wenschen werden ook door talrijke andere sprekers, zooals de heeren Kuyt, van Wijk en Seip namens het onderwijs, de waarn. secretaris, de heer Bos, de leider van de Distributiedienst, de heer de Looff en vele anderen aan het adres van den burgemees'er ge richt. Na afloop van dit officieele gedeelte van de middag werd de burgerij in de gelegenheid gesteld den nieuwen burgemees ter te complimenteeren. Des avonds kwam men in de groote zaal van de conservenfabriek biieen, waar een genoeglijk ca baretprogramma de feestelijke dag besloot. Braam. J. F. Kakebeeke en A. H. Mol. In de twaalftalcom missie werden gekozen mej. L. Wabeke en de heeren J. Braam en H. Meyer. De kascommissie werd zonder stemming herbe noemd. Besloten werd dat twee twaalftallen aan de competitie zullen deelnemen. Een uitnoo- diging van de korfbalvereeni ging „E.K.C.A." uit Arnhem om met 2e Paaschdag deel te nemen aan seriewedstrijden werd aangenomen. BRAND. De kuikenboerderij van den heer J. v. d. Meulen te Krab bendijke is Maandagmorgen geheel afgebrand. Alle kuikens zijn verbrand evenals een groot gedeelte van de gereedschap pen en het materiaal. Ete brand is vermoedelijk veroorzaakt door de kachel, die tengevolge van de felle wind te hard is gaan branden. Kapelle VERGADERING TUINBOI7W- VEREENIGING. De tuinbouwvereeniging „Ka- pelleBiezelinge" heeft Zater dagmiddag vergaderd. De hee ren A. de Schipper en B. de Jager werden als bestuurslid herkozen. Inplaats 'van den heer A. Nieuwdorp werd de heer J. van Overloop als be stuurslid gekozen. De heer C. Traas, assistent by de tuinbouwvoorlichtings- dienst, hield een inleiding over Aardbeiencultuur". 's-Gravenpolder SPREEKBEURT VAN TILANUS. Maandagavond sprak voor de afd. 's Gravenpolder van de C.H.U. de heer H. W. Ti lanus, lid der 2e Kamer. De spreker ging vooral in op het Indische vraagstuk en beant woordde enkele hem gestelde vragen. Nieuwe besturen van vakgroepen. Als bestuurslid van de dis. trictsafdeelinz Zeeland van de Vakgroep Hotels en aanver wante bedrijven werden geko zen de heeren L. J. Verwer. J. A. van Dishoven, H, J. Snit, P. F. Standaert en G. Tiche. laar. Als bestuursleden van de plaatselijke afdeeling Noord en Zuid-Beveland van de Vak. groep logementen en aanver wante bedrijven werden de heeren P. J. van de Drie3, J. H. van de Dries. J. C. Krijger, J. de Looff en J. P. de Regt gekozen. Bijz. Politierechter De 40-jarige aannemer C. K. uit Eemnes had in de maanden September tot De cember 1946 als werkgever een weekloon uitgekeerd van on geveer 57.50, zijnde meer dan het vastgestelde basisloon ad 0.78 per uur plus 10 ac- coordloon. Wegens overtreding Buitengewoon Besluit Arbeids verhoudingen werd verd. ver oordeeld tot 150 of 1 mnd. hechtenis. De 48-jarige aannemer J. C. te Leiden had in de maan den Februari tot October 1946 als werkgever, aan arbeiders in zyn stucadoorsbedryf te Vlissingen een weekloon toe gekend van 65. Het uurloon voor dergelijke werknemers was vastgesteld op 84 ct per uur, plus 10 by accoord- loon. De Off. van Just, achtte de feiten bewezen en eischte 1500 of vier maanden hecln tenis. Mr. Trapman uit Leiden, raadsman van verdachte, be toogde, dat de staat de moei lijkheden afwentelt op de werkgevers, omdat de Dienst zelf niet bij machte is de loo- nen in de hand te houden. De Staat dwingt de menschen tot knoeien. De Bijz. Politierechter ver oordeelde verdachte tot 800 of 2 maanden. De 28-jarige textielhandelaar R. A. W. te Hulst, de 40- jarige manufacturier F. H. C. te Middelburg en de 51-jarige winkelier L. A. de J. te Goes, hadden zich te verantwoorden wegens het in 1946 in strijd met de Textielbeschikking koo- pen en afnemen van een fabri kant van hoeveelheden textiel producten, zonder afgifte van de daarvoor vereischte textiel punten of punten coupures. De Bijz. Politierechter veroordeel de ieder tot 50 of 20 dagen. DEVIEZENSMOKKELAAR. De 33-jarige schipper op een sleepschip. A. M. S. A. S., wo nende te IJselmonde, had zich te verantwoorden wegens het in strijd met het Deviezen- besluit invoeren van 11.120. Verdachte vervoerde dit geld met zijn sleepschip vanuit Bel gië naar Nederland. In Hans- weert vulde hij een deviezen- formulier in en vermelde dat door hem 60 werd ingevoerd. By een door ambtenaren in- .esteld onderzoek in het woon- jedeelte s van het achterschip werd geconstateerd, dat zich tusschen de badkamer en de slaapkamer een ruimte moest bevinden. Nadat van de geheel ■betegelde wand der badkamer eenige tegels waren verwij derd, bleek in de houten wand een gat gezaagd te zijn. In de ruimte tusschen de 2 wan den bevond zich een hoeveel heid sigaretten en tabak. Ver dachte toonde de ambtenaren dat men door verwijdering van een dicht bij de vloer ge legen tegel de goederen uit de bergplaats te voorschijn kon halen en verklaarde dat de bergplaats ook zijn geld bevatte. Deze bergplaats be vatte ongeveer 11.120. 1335 sigaretten en 0.6 kg. tabak. Verdachte bekende het geld en de goederen op 29 Januari 1947 uit België Nederland te hebben ingevoerd zonder daar van aangifte te doen en niet in het bezit te zijn van een vergunning tot deze invoer. Geld en goederen zfln in be slag genomen. De Off. van Justitie eischte maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest: verd. werd veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf met aftrek voorarrest De heer M. A. de Regt te Waarde is te Arnhem geslaagd voor het vakdiploma banket bakker. Kantongerecht Middelburg. DE HOND EN» DE HAAS. Er was ter vorige zitting twyfel gerezen of de hond van de landbouwster de wed. P. te Ellewoutsdrjk in het veld een haas dan wel een ander hondje had achtervolgd. De verklaring van de thans ter terechtzitting verschenen getuige, D. J. B. te Ellewoutsdijk, deed alle twijfel wegvallen. Deze jacht opziener had niet alleen ge zien, dat de hond een haas achterna zat, maar hij had te vens de haas ook kunnen schieten. De landbouwer P. J. D. te üHlewoutsdrjk wist, als getuige décharge, ten gunste van ver dachte -te verklaren, dat hy had kunnen zien, dat de hond zich van het touw waaraan hij vastlag had losgerukt en het veld was ingerend ten spijt van alle moeite, die verdachte zich getroostte om de hond op haar erf te houden. De omstandigheden in aan merking genomen werd verd. ontslagen van alle rechtsver volging. Het percentage water, dat aan de melk was toegevoegd, bedroeg bij den melkveehouder J. V. te Westkapelle 18 Verdachte betreurde het ten zeerste 'dat dit op zyn bedrijf was voorgevallen. Bij de ver oordeeling werd er rekening mede gehouden dat het bedrijf van verdachte tengevolge van de oorlog zwaar had geleden en verdachte daardoor ernstig dupeerd was. Hij werd veroor deeld tot een geldboete van 50 subs. 25 d. h. Verschillende personen kre gen boete wegens overtreding van de Leerplichtwet en het gold in vele gevallen leerlin gen van het achtste leerjaar, die door de ouders wérden thuis gehouden om, hetzij als meisje in de hulshouding, het zij als jongen op het bedrijf van hun vader of elders het zoo noodige werk te kunnen verrichten. Tot de sneeuwpret kon niet worden gerekend het gooien met sneeuwballen in de rich ting van personen, die bezig waren met het lossen van een verhuiswagen. Den 20-jarigen verdachte H. J. N. te Vlissin gen kwam dit vermaak te staan op 3 subs. 2 d. h., welke boete do»..- hem ter zit ting werd voldaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6