Tekort aan Vliegvelden? Dr. C. J. van Ledden Hulsebosch UIT DE PROVINCIE Uitzending Dienstplichtigen WALCHEREN Burgemeester Vader geïnstalleerd wordi 70 jaar Misdaden worden in zijn laboratorium opgelost De in binnen- en buitenland vermaarde chemicus en crimi noloog1, dr. C. J. van Ledden Hulsebosch, die op 9 Maart 1902 voor het eerst voor het voetlicht trad als getuige-des- kundige in een geruchtmaken de Alkmaarsche strafzaak, viert Maandag a.s. zijn 70-ste verjaardag. Dr. van Ledden Hulsebosch kent geen grooter triomfen, dan den misdadiger te vinden in 'n gecompliceerde strafzaak. Veel is er in het la boratorium van den crimino loog, dat voor leeken bijkans onbegrijpelijk is. Een bloed- spatje op een overjas wordt bijvoorbeeld onmiddellijk her kend als een aanwijzing tot gepleegde doodslag. Waarom? Kan het niet door een gewone snee in de vinger veroorzaakt zijn? Zeker niet, want een spatje met een door snede van 0,075 mm. ontstaat alleen wanneer de bloedhaar- vaten bij heftige kneuzingen stukspringen. TIJDENS DE BEZETTING. Ook tijdens de bezetting heeft dr. Hulsebosch opspo ringswerk gedaan. Het is hem bij herhaling gelukt de Duit- schers om de tuin te leiden en te voorkomen, dat goede va derlanders hun in de handen vielen. Zoo heeft hij de Duit- schers kunnen wijsmaken, dat de brand in Weesp, waarbij een hoeveelheid wol, voldoende voor 20.000 uniformen, in vlammen opging, geen sabota gewerk was, maar het gevolg van broeiing in de woL En de Duitschers geloofden het, ze wisten blijkbaar niet, dat wol nooit kan broeien Rijk zijn ook de ervaringen van dr. van Ledden Hulsebosch met het herkennen van cada vers uit massagraven. Talrijke malen heeft hij hierbij goed werk kunnen verrichten. Thans gaat dr. van Ledden Hulsebosch er niet meer op uit. Hij kan niet nalaten toch iets te doen, maar neemt al leen opdrachten aan, die hij thuis kan uitvoeren: onderzoek van documenten, handschrift- vervalschingen, onderzoek van bloedsporen, enz. Dr. van Ledden Hulsebosch is gedurende 9 jaar voorzitter geweest van de „academie in ternationale criminalistique" en heeft in die functie de con gressen te Weenen en Lausan ne gepresideerd. Bidault's eischen aan Duitschland. Geen centraal bestuift, geen staalproductie. BL ault, de Fransche mi nister van buitenlandsche za ken. heeft ln de Dinsdag ge houden vergadering der vier ministers te Moskou verklaard, dat zoo lang de Dultsche grenzen niet zouden zijn vast gesteld, Frankrijk zich niet accoord zou kunnen verklarer. met centrale bestuursorgani. sa/ties in Duitschland ter be vordering van de economische eenheid. Bidault deed twee voorstellen aan de hand voor het Duitsche economische le x-en: Duitschland moet maan delijks een deel van zijn steen, koolproductie uitvoeren, de stroom van ijzererts uit Lo tharingen naar het Ruhrge- bied moet in tegengestelde richting gebogen worden, te zamen met de export van Duitsche steenkool. Bidault verklaarde, dat Duitschland zijn steenkool naar Frankrijk moest zenden. Frankrijk zou zich met de staalproductie bezig houden en Duitschland zou voor de af werking zorgen en zich met de lichte industrie bezig moe ten houden. Belgisch kabinet. Minister Spaak heeft Dins, dagavond verklaard, dat de verdeeling der portefeuilles tot stand geltomen is, doch dat. nog geen overeenkomst werd bereikt Inzake benoemingen. Er zullen 17 of 18 ministers in het nieuwe kabinet zitting hebben, waarvan 8 C.V.P.-ers, 7 of 8 socialisten en een of twee technici. Minister Spaak zou den prins-regent Dinsdagavond de lijst der mi nisters voorleggen, Spaansche monarchie? Naar uit welingelichte Spaansche kringen, die het huidige regime gunstig gezind zijn, wordt vernomen, heeft een subcommissie van vier mi. nisters e^n voorstel ontworpen, volgens hetwelk Spanje een monarchistische staat zal wor den onder toezicht van een rijksraad, waarvan Franco president zal zijn Dit voor stel zal. aldus de berichten, door het Spaansche kabinet in overweging worden genomen. Dit zou een eerste stap na#r het herstel van de monarchie zijn. Piet Bron boorde zelf zijn doodsbericht. Maandagavond zou het Resi- dentietooneel in de Stads schouwburg te Utrecht een voorstelling geven van het Fransche tooneelspel „Rendez vous te Senlis", maar doordat de auteur Piet Bron, die zich met enkele andere spelers per auto naar de Domstad had be geven, onderweg door een dui zeling werd bevangen, kon de voorstelling niet doorgaan. De heer Bron raakte zelfs buiten bewustzijn en moest uit de auto in de frissche lucht worden gedragen. Een passee- rend arts adviseerde hem eenige tijd rust te nemen en in elk ge val deze avond niet meer op te treden. Overigens kon de heer Bron om 10 uur 's avonds uit de radio vernemen, dat hij die avond na een beroerte was overleden. Passeerende automobilisten, die door collega's van den heer Bron op de weg waren aange houden om hulp, hadden dit gelukkig onjuiste bericht nl. verspreid. TWEEDE KAMER Pachtvoorzieningen Nadat Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer het wetsont werp Pachtvoorziening z.h.s. was aangenomen werd een be gin gemaakt met de behande ling van het wetsontwerp „Uitzending dienstplichtigen". De heer Roosjen (A.R.) be pleitte spoed met de nadere regeling van de verzorging der nagelaten betrekkingen van dienstplichtigen. De heer van Vliet (K.V.P.) vroeg voorzieningen voor de dienstplichtigen die in de bur germaatschappij terugkeeren. De heer de Groot (C.P.N.) betoogde, dat de troepen in Indonesië een koloniale oorlog voeren. Hij meende, dat er geen verdere troepenuitzendin- gen mogen plaats hebben en acht het noodzakelijk dat er opheldering gegeven wordt over het optreden van de Ne- derlandsche troepen te Modjo- kerto. De heer Vermeer (P.v.d.A.) beweerde, dat de militaire lei ders allerminst het vertrouwen van het volk genoten, doch achtte de aanwezigheid van troepen in Indonesië een nood zakelijke factor. Hij laakte de carnavals-viering in Batavia en vroeg een krachtig optre den tegen elementen die het leger voor politiek misbruiken. De heer Schoonenberg (C. P.N.) drong aan op betere verzorging van de dienstplich tigen en een betere vergoe dingsregeling. De heer Vonk (P.v.d.A.) juichte het ontwerp toe en zegde den minister de steun van zijn fractie" toe. De heer Joekes (P.v.d.A.) was van meening dat er geen kolo niale oorlog wordt gevoerd. Prins Bernhard in Zwitserland. Prins Bernhard en de Prin sesjes Irene en Beatrix heb ben Dinsdag een skitocht op de Gornergrat gemaakt. In de morgen begaf het gezelschap zich per trein naar de 3160 meter hooge berg. De beide Prinsesjes skieden onder ge leide naar de 2600 meter hoo ge Riffelberg, vanwaar zij zich weer per trein naar Zermatt begaven. Prins Bernhard legde het ge- heele 7 kilometer lange traject per ski af. Het dorp Zermatt bereidt zich nu reeds voor op de ontvangst van Prinses Juli ana', die met Prinses Margriet over ongeveer veertien dagen eveneens eenige tjjd in het Zwitsersche dorp zal verblij ven. Hij vroeg tenslotte nog de diensttijd zoo kort mogelijk te houden. Ook de heer Haken (C.P.N.) was van meening, dat vermin dering van het aantal troepen in verband met de wederop bouw van ons land, dringend noodig is. De heer Tilanus (C.H.) zei- de, dat het optreden van de nationalisten oorzaak i3, dat Nederlandsch bloed wordt vergoten. De heer Wagenaar (C.P.N.) gaf in overweging, nu Llng- gadjati geteekend is het wets ontwerp terug te nemen. Heden zal de minister van oorlog, de heer Fievez, de sprekers beantwoorden. Sjahrir's brief. Aneta verneemt van onoffi- cieele, welingelichte zjjde, dat Sjahrir in zijn brief van 15 Maart aan de commissie ge neraal te kennen heeft gege ven, dat de Indonesische dele gatie bij onderteekening van de basis-overeenkomst zich gebonden acht aan de uitspra ken van de vergadering van het Knip te Malang, doch lieeft kennis genomen van het geen niet betrekking tot de basis.overeenkomst geformu leerd is in de verklaringen van minister Jonkman en de toe lichting van de commissie-ge neraal en er zich rekenschap van geeft, dat, indien de over eenkomst tot stand komt dat gene, wat in deze stukken is vervat, van bepalende beteeke- nis pioet worden geacht voor hetgeen Nederland daarmede aanvaardt en op zich neemt. Herstel Limburg 1945 liquideert. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben besloten de Stichting Herstel Limburg 1945 per 1 Mei a.s. te ontbinden. De tijd is gekomen nu weer normale 'instanties in .te schakelen. Bloembollen naar Engeland Het contingent bloembollen 1947 voor Engeland is vastge steld op 11 millioen K.G. (vo rig jaar 7 millioen K.G.) Bon voor zuidvruchten uitgesteld- De aanwijzing van een bon voor 100 gram zuidvruchten voor de houders van een B-, C_ of D-kaart, welke, zooals aanvankelijk ls aangekondigd, in de week van 2329 Maart zou komen, is twee weken uit gesteld. Chr. Lyceum te Goes en Middelburg. Er heeft zich een Walchersch comité van aanbeveling ge vormd voor het Chr. Lyceum te Goes, dat 1 Sept. a.s. geopend wordt. In het comité hebben zitting 34 leden, die behooren tot alle Protestantsche gezindten tot alle maatschappelijke kringen. Zoo mogelijk zal ook in Mid delburg een deel van het Ly ceum gevestigd worden, waar voor lokalen beschikbaar zijn. Er zullen parallelklassen ko men, wanneer het aantal leer lingen van Walcheren meer dan 30 per klas zou bedragen. In lichtingen verstrekt dr. A. H. Oussoren te Middelburg, Hof plein 11. Het ligt in de bedoeling een zoo groot mogelijk aantal leden te werven, die de vereeniging steunen, want het bestuur zal behalve een aandeel in de sala rissen en de exploitatiekosten, ook een bedrag besteden aan reiskosten en huisvesting voor leerlingen, wier ouders deze hulp behoeven. Zeeuwsche producten naar Holland-Michigan. Ook door de Zeeuwsche in dustrie en kunstnijverheid zal worden deelgenomen aan de markt, welke deze zomer in de Amerikaansche stad Holland in de staat Michigan wordt gehou den ter gelegenheid van hel eeuwfeest van Itiar bestaan. Reeds is door het provinciale comité voor de representatieve deelname een zestal firma'r uit- genoodigd, die zich ook bereid verklaard hebben met een inzen ding uit te komen. Naar thans blijkt is het de wensch van het departement van economische zaken, hoofdafd. handel, dat de deelname aan deze geschikte gelegenheid om in Amerika propaganda te ma ken voor het *Néd. product, wordt opengesteld voor allen, dié daarvoor in aanmerking wenschen te komen. Men kan zich daartoe wenden tot den secretaris van genoemd comité, den heer E. Smit, directeur van de Prov. Ver. voor Vreemdelin genverkeer, Markt. Middelburg, tel. 2598. Bruine boonen voor schoolkinderen. Binnenkort zal aan alle school kinderen op Wacheren door de kring Zeeland van het Neder- landsche Roode Kruis een pakje „edroogde bruine boonen wor den u:tgereikt. De schoolkinderen van de drie laagste klassen in Vlissingen zullen bovendien melkpoeder ontvangen. De leerlingen van de eerste, tweede en derde klasse EERSTE kAMER Het Westen heeft voorrang. Dinsdagmiddag, bij de ope ning van de zitting van de Eerste Kamer herdacht de voorzitter het heengaan van het lid der kamer Jhr. Mr. van Asch van Wjjck. Minister Vos sloot zich bij de woorden van prof. Anema aan. Hierna kwam de begrooting van verkeer voor 1947 aan de orde. De heer Zegering Hadders (P.v.d.V.) vroeg den minister te willen bevorderen, dat rede lijke voorwaarden aan de streekvervoerders worden ge boden, als zij het vervoer van de spoorwegen, wanneer de tusschenstations verdwijnen, over moeten nemen. De heer Kraayvanger (K.V. P.) was voorstander van het weer in werking treden van de wet autovervoer en was van meening, dat aan vliegveldca paciteit in Nederland een te kort dreigt te ontstaan. De heer van Santen (C.P.N.) die daarna het woord kreeg sprak van planlooze verkeers- politiek en. pleitte voor loons- verhooging in de lagere loon- klassen. De heer Biewena (A.R.) vroeg zooveel mogelijk vrijheid van organisatievorm en het overheidsbedrijf niet boven het particuliere te bevoordeelen. De heer van Velthoven (K. V.P.) constateerde, dat het Westen steeds voorgaat in de spoorwegpolitiek, hetgeen tot gerechtvaardigde klachten der overige provincies aanleiding geeft. Minister Vos zeide, dat de ^anleg van een vliegveld nabij Rotterdam in verband met de gesteldheid van de grond tien tallen millioenen zal kosten. Men hoopt dit probleem bin nen niet al te lange tyd tot een oplossing te brengen. Minister Vos zal Woensdag zijn antwoord voortzetten. Gevoelige straf voor blokkade-brekers. Voor de arrondissements rechtbank. te Amsterdam stond terecht een stichtingsbestuur en een aannemer, die de maat regelen voor blokkeering van banksaldi op listige wijze had den ontdoken met behulp van valsche loonstaten. Het ging om 3400.De aannemer kreeg twee jaar gevangenis straf, de bestuursleden van de stichting kregen elk vier maanden voorwaardelijk met eën proeftijd van drie jaar. Hilversumsche roof moordenaar stondterecht. De officier van justitie bij de Amsterdamsche arrondisse mentsrechtbank eischte 20 jaar gevangenisstraf tegen d^n 23-jarigen zwarthandelaar M. te Hilversum, die zijn stad. genoot, C. van W., met voor bedachte rade neerschoot om een tasch met sieraden te stelen. De moord had plaats in een garage bet slachtof fer verweerde zich heftig. Om. wonenden waarschuwden de politie, die den dader ar. -esteerde. Er was ge#»n enkel lichtpunt in het reclasseeringsrapport over den verdachte, die sedert zijn zeventiende jaar van zwarthandel p.n oplichting had eleefd. Knoeiende stichting. Controle-ambtenaren ontdek ten, dat e*n stichting In Overijssel op grove wijze knoeide met distributiebe scheiden. Als grootverbruiker, kwam de stichting duizenden rantsoenen kaas, boter, suiker, vleesch, zeep, cacao enz te kort. Ook had e*,n boerderij, die aan de stichting behoorde, 152.000 liter melk niet afge. leverd. De Rijkswaterstaat deelt mede, dat de schipbrug bjj Deventer weder in gebruik ge nomen is. Architect M* Vrijenhoek i* Gisteren is op 62-jarigen leef tijd te 's-Gravenhage overleden Machiel Vrijenhoek, architect en oudwethouder voor stadsont wikkeling en volkshuisvesting te 's-Gravenhage. De overledene had ook een belangrijk aandeel in de stads ontwikkeling van Vlissingen, daar hij architect was van de complexen woningen van de Woningbouw-vereeniging „Goed Wonen", waarvoor hij ook, in samenwerking met anderen, de plannen ontwierp voor de a.s. bebouwing van het Linkerre- duit en het plan Bonedijke te Vlissingen. Mosselhandel hervat. Na een stilstand van onge. veer 7 weken, waarbij iedere week voor verschillende dui zenden guldens aan deviezen werden gederfd, ls thans de mosselhandel naar België en Frankrijk weer hervat. Hoe wel het seizoen reeds ver is verstrek^ wil men toch nog trachten een zoo groot moge lijk contingent mosselen af te leveren, waarbij ook aan de bmnenlandsche inleggerijen en conservee rinrichtingen wel. licht nog een niet onbelangrijk kwantum kan worden afgege ven. Door de vorst en het ijs zün op droogvallende percee- len nogal wat mosselen, maar vooral mosselzaad verloren ge gaan. Gift voor kindertehuizen. Het Ned. Roode Kruis heeft eenige tijd geleden aan alle kindertehuizen in Zeeland melk poeder, boter en olie uitgereikt. De melkpoeder was door de „Church of Brothers" verstrekt, terwijl de boter en olie afkom stig waren van de Vrouwenor ganisatie op Curagao. PASTOOR B. J. M. SCHNEIDERS. Pastoor B. J. M. Schneiders te De Lynden (Haarlemmer meer) is benoemd tot pastoor te Kwadendamme. Pastoor Schneiders is 23 Oct. 1892 ge boren en was sedert 18 Sept. Circus Mikkenie Strassburger naar Zeeland. Het bekende circus Mikke nie Strassburger, dat een be zoek aan Nederland brengt, zal ook in de provincie Zee land komen. W\j hebben dat laatste reeds gemeld. Nu ver nemen wjj, dat de Nederland- sche tournee van het circus aanvangt op 5 Mei te Hilver sum. Er komt een stal van 80 paarden mee, die nieuwe dressuur-nummers uitvoeren en onder deze paarden be vindt zich Strassburger's be roemde groep Zeeuwsche hengsten. De menagerie van het circus is na de oorlog weer gecompleteerd. We vin den er groepen olifanten, ka- meelen, lama's, tijgers, beren, apen en ook het beroemde nijl paard „Oedipus". Al deze die ren treden in het programma op. Vele internationale artis- ten behooren tot de troep. Voorts is het Strassburger jelukt de bekende Neder- andsch sprekende clowns, de 3 French, te engageeren. Het zoo typische circusnummer der vliegende trapeze ontbreekt niet. Pakketten voor school kinderen. De Doopsgezinden (Menno- nites) Amerikaansche dienstwei- ;eraars, die in de buurt van loutelande thans burgerdiensten verrichten, hebben onlangs aan alle schookinderen van Zoute- lande pakketten uitgereikt. De jakketten bestonden hoofdzake- ijk uit boven- en onderkleeding en waren in een badhanddoek gewikkeld. Dezelfde pakketten werden uitgereikt aan de kinderen van de Doopsgezinde Zondagsschool Westhill te Vlissingen. De kinderen en ook de ouders waren voor deze verrassing vanzefsprekend zeer dankbaar. ZWARTE KOFFIE. Bij Goes is in de trein een zekere H. H. uit Vlissingen aangehouden, die in het bezit was van 25 kg. koffieboonen, buiten de distributie om ver kregen. De koffie is in beslag geno- Nieuwe besturen van vakgroepen. Als bestuurslid van de dis. trictsafdeeling Zeeland van de Vakgroep Hotels en aanver wante bedrijven werden geko zen de heeren L. J. Verwer, J. A. van Dishoven, H. J. Snit, P. F. Standaert en G. Tiche. laar. Als bestuursleden van do plaatselijke afdeellng Noord en Zuid-Beveland van de Vak. groep logementen en aanver wante bedrijven werden de heeren P. J. van de Drie3, J. H. van de Dries7 J. C. Krijger, J. de Looff en J. P. de Re&t gekozen. Z.V.U.-filmvoorstellingen op Walcheren. De Z.V.U. organiseert deze en de volgende week een aantal filmvoorstellingen op Walcheren, waarin de prach tige speelfilm „Man of Aran", welke ook door fraaie natuuropnamen bijzon dere kwaliteiten bezit, zal worden vertoond In het bij programma zijn enkele van de beste filmpjes van Nederland- sche cineasten opgenomen/ („Het begin" en „Op drift"). Deze filmtournee begint he denavond in de Concertzaal te Middelburg Donderdagavond komt Vlissingen aan de beurt ConcordiaVrijdagavond Domburg (zaal Wilhelmina), Zaterdagavond Veere (Café Huijbreght), Maandagavond Koudekerke (Openbare school) en ten slotte Dinsdagavond Serooskerke. Alle voorstelin gen beginnen om 8 uur. jmen. 1939 pastoor te De Lynden. Middelburg Het nieuwe „home" van de distributiedienst. Van de zijde der gemeente wordt alles in het werk gesteld om de verbouwings- en herstel werkzaamheden aan het gebouw „De Gouden Poorte" en 't per ceel Dam 43 te Middelburg, waar resp. de secretarie en de distributiedienst een onderdak zullen vinden, vóór Mei van dit jaar gereed te doen zijn. Men verwacht nl., dat de Kader- school, die opnieuw het school gebouw aan het Molenwater, in Middelburg hebben de melk- waar thans de secretarie, de poeder reeds ontvangen. 1 distributiedienst en het kantoor Feest in Krabbendijke Het- was Dinsdag feest in Krabbendijke. Honderden vlag den wapperden tegen de stra- ende hemel, kinderen waren getooid met oranje en vele bur ners liepen met rozetten op de >orst. Dit feestbetoon had een bij zondere reden, want Dinsdag middag werd de nieuwe burge meester van dit karakteristieke Bevelandsche dorp, de heer J. Vader, in zijn ambt geïnstal leerd. De nieuwe burgervader, die reeds 14 jaar als gem.-secr. de belangen van Krabbendijke heeft gediend en die zijn standplaats dan ook door en door kent, werd aan de rand van de ge meente door het feestcomité, af vaardigingen van de plaatselijke vereenigingen en ae school jeugd opgewacht. Nadat hem en zijn echtgenoote door kleuters van de bewaarschool bloemen waren aangeboden en de jeugd hem had toegezongen, maakte hij met zijn gezin en het feest comité in een open rijtuig een rondgang door zijn gemeente, begeleid door het plaatselijk muziekcorps. Hierna begaf de stoet zich naar de lagere school, waar in de gepavoiseerde gymnastiek zaal vele genoodigden, waar onder de vroegere burgemees ter van Krabbendijke, thans van M:ddelburg, jhr. mr. Sandberg tot Essenburg, vertegenwoordi gers van vereenigingen en nota- selen, zich hadden verzameld. De installatie vond plaats in een bijzondere raadszitting. De ze werd geopend door den waarn. burgemeester, den heer Gebraad, die dank bracht aan het gemeentepersoneel, secre- tariepersoneel, Rijkspolitie en vele anderen, waarmede hij in de afgeloopen tijd zoo aange naam heeft mogen samenwer ken. Hij richtte zich hierna tot den heer Vader met eenige harte lijke woorden van welkom: „U wacht een schoone, maar tevens een zware taak. Met Gods hulp zult U haar kunnen volbrengen", aldus de heer Gebraad, die den burgemeester vervolgens het eereteeken van zijn waardigheid, de ambtsketen, omhing. Namens de raad bood hij mevr. Vader, een bouquet aan. In zijn intrede-toespraak bracht de heer Vader dank aan allen, de aan zijn benoeming hebben medegewerkt. „Ik heb mij voor genomen", zoo zeide hij, „alle in mij beschikbare krachten aan te' wenden in het belang der ge meente. Ik weet mij daarbij ge dragen door het vertrouwen van wethouders en raadsleden." Hij belichtte tenslotte eenige be langrijke gemeenteproblemen zooals de ontwikkeling van de fruitteelt, de plannen tot stich ting van een nieuwe veiling, de groei en financieele toestand van Krabbendijke en het wo ningtekort. Namens het college van wet houders en van de raad spraken de heeren Van Velzen en Voge laar welkomswoorden. Nadat de raadszitting met gebed was ge sloten werd nog gesproken door den oud-burgemeester, jhr. mr. Sandberg tot Essenburg en bur gemeester Van Burg van Waar de namens de collega's der om liggende gemeenten, die den heer Vader toewenschte, dat het hem vele jaren gegeven zal zijn Krabb.endijke als burgemeester te dienen. Goede wenschen werden ook door talrijke andere sprekers, zooals de heeren Kuyt, van Wijk en Seip namens hét onderwijs, de waarn. secretaris,' de heer Bos, de leider van de Distributiedienst, de heer de Looff en vele anderen aan het adres van den burgemeester ge richt. Na afloop van dit officieele gedeelte van de middag werd de burgerij in de gelegenheid gesteld den nieuwen burgemees ter te complimenteeren. Des avonds kwam men in de groote zaal van de conservenfabrielc bijeen, waar een genoeglijk ca baretprogramma de feestelijke dag besloot. van den gemeente-ontvanger zijn gehuisvest, .in gebruik zal nemen, omstreeks d:e tijd naar Middelburg terug zal keeren. Er wordt thans met man en- macht gewerkt om „De Gouden Poor te", dat geheel vervuild en ver waarloosd was, in een toonbaar stadhuis om te scheppen. De verbouwingen in het pand aan de Dam beginnen, zoodra de gezinnen, die hier momenteel nog in wonen, verhuisd zijn. Van gemeentewege zal getracht worden voor deze gezinnen an dere woningen in Middelburg te vinden. Ook het bijgebouw aan de Molstraat, dat sinds eenige tijd eveneens door een gezin wordt bewoond, moet ontruimd worden, daar hier een deel van de distriburiedienst wordt on dergebracht. Jeugdige margarinedieven. Door den bakker J. K. te Mid delburg werd bij de politie aan gifte gedaan van vermiss:ng van een hoeveelheid margarine, die door zijn klanten was ingeleverd voor gebak en koekjes en van een bedrag aan kleingeld, dat opgeborgen was in een geld- tasch. De margarine, die ver pakt was in doózen, inhoudendè veertig pakjes en het geld ble ken ontvreemd te zijn uit zijn bakkerij. De politie constateer de, dat een grendel van een zij deur, die anders altijd gesloten was, nu was afgeschoven. Zij maakte hieruit op, dat de dieven geen onbekenden in de bakkerij waren geweest. Twee scholieren uit Middel burg, L. V. en J. C.. die regel matig in de bakkerij kwamen, werden aan de tand gevoeld, met het gevolg, dat zij spoedig hun daad bekenden. Nadat er proces-verbaal was opgemaakt, werden de knapen weer op vrije voeten gesteld. Er werd even eens proces-verbaal opgemaakt wegens heling en overtreding van de d'stributievoorschriften tegen E. J. M. C. te Middelburg, die zonder afgifte van bonnen een deel van de boter-buit van de jongens had gekocht. GRAFISCHE STUDIECLUB. Voor de studieclub der ge zamenlijke Grafische bonden hield de heer Joh. H. Buising, uit Vlissingen, Maandagavond te Middelburg een interessante causerie over: het ontstaan van een courant, in het bijzon der de „kop" daarvan, toege licht met verschillende model len van de vroegere en de he- dendaagsche samenstelling. De belangstelling was groot en met veel aandacht werri deze leerzame causerie gevolgd. Oostkapelle JAARFEEST. De Christelijke Jdeine meis- jesvereenlglng „Een mosterd zaadje" te Oostkapelle heeft met medewerking van de kna- penvereeniging „Obadja" haar ïaarfeest gehouden onder lei ding van den heer P. Corne- lisse De avond werd gevuld met voordrachten en samen spraken en doör cis. Deenik met dankgebed besloten. Bijz. Politierechter/ De 40-jarige aannemer C. K. uit Eemnes hadin de maanden September tot De cember 1946 als werkgever een weekloon uitgekeerd van on geveer 57.50, zijnde meer dan het vastgestelde basisloon ad 0.78 per uur plus 10 ac- coordloon. Wegens overtreding Buitengewoon ^Besluit Arbeids verhoudingen werd verd. ver oordeeld tot 150 of 1 mnd. hechtenis. De 48-jarige aannemer J. C. te Leiden had in de maan den Februari tot October 1946 als werkgever, aan arbeiders in zijn stucadoorsbedrijf te Vlissingen een weekloon toe gekend van -65. Het uurloon Voor dergelijke werknemers was vastgesteld op 84 ct. per uur, plus 10 bij accoord- loon. De Off. van Just, achtte de feiten bewezen en eischte 1500 of vier maanden hech-t tenis. Mr. Trapman uit Lelden, raadsman van_ verdachte, be toogde, dat de staat de moei lijkheden afwentelt op de werkgevers, omdat de Dienst zelf niet bij machte is de loo- nen in de hand te houden. De Staat dwingt de menschen tot knoeien. De Bijz. Politierechter ver oordeelde verdachte tot 800 of 2 maanden. De 28-jarige textielhandelaar R. A. W. te Hulst, de 40- jarlge manufacturier F. H. C. te Middelburg en de 51-jarige winkelier L. A. de J. te Goes, hadden zich te verantwoorden wegens het in 1946 in strijd met de Textielbeschikking koo- pen en afnemen van een fabri kant van hoeveelheden textiel producten, zonder afgifte van de daarvoor vereischte textiel punten of punten coupures. De Bijz. Politierechter veroordeel de ieder tot 50 of 20 dagen. Vlissingen VOETBALFILM De sportvereeniging EMM laat Donderdagavond te acht uur voor leden donateurs Engelsche voetbalfilm ver- toonen in het Concertgebouw te Vlissingen. O.- en W.-Souburg JUBILEUM C.J.M.V. De Christelijke jongeman- nenvereeniging te Souburg vierde haar 30-jarig bestaan. De voorzitter, de heer J. Sin_ ke gaf een overzicht van de afgeloopen jaren. De avond werd verder ge vuld met voordrachten en tooneel. Opgevoerd werd „Als de lente komt". Ds. Aalbers uit Vlissingen, voorzitter van de ring Walche ren, sloot de bijeenkomst met een kort woord. DAMESKOOR. Te Souburg is e^ri dames koor opgericht. „Con Amore" onder leiding van den heer H. K. van Duivenvoorde. Het telt 30 leden. Het bestuur bestaat uit de dames mevr. van Dui venvoorde, mej. van Dijk, mej. Passenier. mevr. Crjsouw en mevr. Cornelis. Het koor zal wekelijks repetities houden. Westkapelle Tegen de ruilverkaveling. De inwoners van Westkapelle zijn in de afgeloopen week bij een geweest teneinde een actie te gaan ondernemen tegen de ruilverkaveling. De heer P. Westerbeke schetste de nadeelen van de verkaveling en drong aan op een actie tegen de bestaande plan nen. Met dit doel werd een vereeniging gevormd. Het be stuur hiervan werd samenge steld uit de heeren P. Wester beke, J. Gabriëlse, J. Roelse, J. Hengst, K. Huibregtse, M. Heijt, H. Verhust, H. v. Rooyen en W. Verhulst. De contributie werd vastgesteld op 1 per jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2