Dr. C, J, van Ledden Hulsebosch v/ordi 70 jaar UIT DE PROVINCIE Britsch-Nederlandsche handel ZEEUWSCH-VLAANDEREN Schouwen en Duiveland Romantische Architectuur in Middelburg Tholen Zeeuwsche Misdaden worden in zijn laboratorium opgelost De In binnen- en buitenland vermaarde chemicus en crimi noloog:, dr. C. J. van Ledden Hulsebosch, die op 9 Maart 1902 voor het eerst voor het voetlicht trad als getuige-des- kundige in een geruchtmaken de Alkmaarsche strafzaak, viert Maandag a.s. zijn 70-ste verjaardag. Dr. van Ledden Hulsebosch kent geen grooter triomfen, dan den misdadiger te vinden in 'n gecompliceerde strafzaak. Veel is er in het la boratorium van den crimino loog, dat voor leeken bijkans onbegrijpelijk is. Een bloed- spatje op een overjas wordt bijvoorbeeld onmiddellijk her kend als een aanwijzing tot gepleegde doodslag. Waarom? Kan het niet door een gewone snee in de vinger veroorzaakt zijn? Zeker niet, want een spatje met een door snede van 0,075 mm. ontstaat alleen wanneer de bloedhaar- vaten bij heftige kneuzingen stukspringen. TIJDENS DE BEZETTING. Ook tgdens de bezetting heeft dr. Hulsebosch opspo ringswerk gedaan. Het is hem bij herhaling gelukt de Dult- schers om de tuin te leiden en te voorkomen, dat goede va derlanders him in de handen vielen. Zoo heeft hij de Duit- schers kunnen wijsmaken, dat de brand in Weesp, waarbij een hoeveelheid wol, voldoende voor 20.000 uniformen, in vlammen opging, geen sabota gewerk was, maar het gevolg van broeiing in de wol. En de Duitschers geloofden het, ze wisten blijkbaar niet, dat wol nooit kan broeien Rijk zijn ook de ervaringen van dr. van Ledden Hulsebosch met het herkennen van cada vers uit massagraven. Talrijke malen heeft hij hierbij goed werk kunnen verrichten. Thans gaat dr. van Ledden Hulsebosch er niet meer op uit Hij kan niet nalaten toch iets -te doen, maar neemt al leen opdrachten aan, die hij thuis kan uitvoeren: onderzoek van documenten, handschrift- vervals chin gen, onderzoek van bloedsporen, enz. Dr. van Ledden Hulsebosch is gedurende 9 jaar voorzitter geweest van de „academie in ternationale criminalistique" en heeft in die functie de con gressen te Weenen en Lausan ne gepresideerd. Groote vier Jiscussieeren. De vier ministers van bui- tenlandsche zaken der groote vier zijn Maandag vier uur en een kwartier bijeen geweest. Deze vergadering heeft tot dusverre het langst geduurd. De economische aangelegenhe den van Duitsehland waren het onderwerp der besprekin gen. De vitale kwestie van de economische eenheid was een der punten van bespreking. Bevin opende de discussie met een lange verklaring over het Britsche standpunt. Daarna kwam Molotof met een lang. durlg betoog en vervolgens generaal Marshall. Belgisch kabinet. Koningskwèstie en vrouwenkiesrecht. De kabinetsformateur Spaak deelde mee, dat de tusschen socialisten en christen-socia listen (de twee grootste par tijen van België) bereikte overeenkomst de volgende pun ten omvat: zoeken naar een oplossing van de Koningskwes tie en verleenen van stemrecht aan vrouwen aan het eind van dit of het begin van het vol gend jaar. TOESTAND IN ASUNCION CRITIEK. Radio Conception meldt, dat in Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, de toestand tenge volge van nieuwe aanvallen der opstandelingen critiek is. Het gerucht, dat deze de stad zouden bombardeeren, deed ve le gezinnen de vlucht nemen. De radio meldde voorts, dat talrijke soldaten der regee- ringstroepen naar de opstan delingen overloopen. Vermiste Dakota op Java gevonden. De vermiste Dakota by Ba tavia is ondanks het desbe treffend officieele republikein- sche bericht nog steeds niet gevonden. Luchtver kenningen boven het aangegeven gebied hebben geen resultaat opgele verd. Het zoeken zal echter niet worden opgegeven. Aneta seint nader, dat de republikelnsche brigade na te legrafisch contact met het hoofdkwartier van de T.R.I. te Kan melk van de bon In de kringen van zuivelpro- ducenten bestaat vrij alge meen de overtuiging, dat het mogelijk zal zijn a.s. zomer de melkconsumptie vrij te geven. Door deze deskundigen wordt de productie dan op 90 Cé> van die van 1939 geschat, zoodat er naar hun meening geen aanleiding bestaat om de distributie te handhaven, al dus „Trouw". Van regeeringszijde schijnt men van oordeel te zijn, dat de distributie moet worden ge handhaafd. Men stelt daar. dat het gewenscht zou zijn om, nu de voorziening beter wordt, het vetgehalte op 3 te bren gen. In producentenkringen daar entegen is men van oordeel, da* het volkomen verantwoord is om het percentage te hand haven op 21/5, het gehalte dat nu reeds jarenlang bestaat en dat de voordeelen van een ver hooging van het vetgehalte niet opwegen tegen de nadee- len van het handhaven der distributie. Voorts spelen ook de devie zen een rol. Men wil in regee- ringskringpn 100 millioen liter melk uitsparen om deze aan te wenden voor de productie van Caseïne en melltwol. Hier door zou 25 aan buitenland- sche valuta (voor wat de zui velproducten betreft) gewonnen. Piet Bron hoorde zelf zijn doodsbericht. Maandagavond zou het Resi- dentietooneel in de Stads schouwburg te Utrecht een voorstelling geven van het Fransche tooneelspel „Rendez vous te Senlis", maar doordat de auteur Piet Bron, die zich met enkele andere spelers per auto naar de Domstad had be geven, onderweg door een dui zeling werd bevangen, kon de voorstelling niet doorgaan. De heer Bron raakte zelfs buiten bewustzijn en moest uit de auto in de frissche lucht worderr gedragen. Een passee- rend arts adviseerde hem eenige tijd rust te nemen en in elk ge val deze avond niet meer op te treden. Overigens kon de heer Bron om 10 uur 's avonds uit de radio vernemen, dat hij die avond na een beroerte was overleden. Passeerende automobilisten, die door collega's van den heer Bron op de weg waren aange houden om hulp, hadden dit gelukkig onjuiste bericht nl. verspreid. Partij van de Arbeid. Engelsch Lagerhuis over scheepvaart bij Java. De Lagerhuis-afgevaardigde voor de Labourpartij, Aston, vroeg Maandagmiddag inlich tingen over de aanhouding van Britsche schepen in de Indische wateren. De onderminister MacNeil, deelde mede, dat tweemaal aan de Nederlandsche regeering op heldering is gevraagd. Er zijn totaal 11 maal Britsche schepen aangehouden en onderzocht. De onderminister verklaarde: „Wij nemen geen afwachtende houding aan en zien verlangend naar een antwoord uit". Internationale postzegelbeurs te Amsterdam. Op initiatief van de Bond van postzegelhandelaren in Nederland, wordt op 18, 19 en 20 April a.s. in de groote zaal van Krasnapolsky te Amster dam een internationale 1 post zegelbeurs gehouden. De beurs is dagelijks geopend van 10 5 uur, voor het publiek echter uitsluitend op Zaterdag 19 April van 125 uur en Zon dag 20 April van 105 uur. Sinds de groote Haagsche postzegeltentoonstelling in worden 11924 werd in Nederland geen I dergelijke beurs gehouden. De afdeeling Terneuzen van de Partij van de Arbeid heeft voor. het a.s. partijcongres ver schillende voorstellen ingediend. Zoo wordt o.m. voorgesteld het partijbestuur op te dragen met kracht bij de regeering aan te dringen op schadeloosstelling voor oorlogsschade op basis van de vervangingswaarde, en op opvoering van het nog dit jaar te bouwen aantal wonin gen. Ook stelt de afdeeling voor het partijbestuur op te dragen het probleem van de onderwijs vernieuwing te bestudeeren en de resultaten in een rapport vast te leggen. Tenslotte is er door Terneu zen nog' een voorstel ingediend, volgens hetwelk Kamerleden, dien tengevolge van cumulatie van functies vaak verhinderd zijn de Kamerzittingen bij te wonen, gevraagd zal worden hun zetels ter beschikking te stellen. De afdeeling St. Annaland heeft met een aantal andere af- deelingen een voorstel ingediend, waarin van de Kamerfractie wordt verlangd, dat deze zal streven naar afschaffing van loonklassen en standplaatsaftrek opdat de arbeid in de stad en op het platteland gelijkelijk be loond zal worden. Z.V.U.-filmvoorstellingen op Walcheren. De Z.V.U. organiseert deze a de volgende week aan/tal filmvoorstellingen op Walcheren, waarin de prach tige speelfilm „Man of Aran", welke iook door fraai© natuuropnamen- bijzon dere kwaliteiten bezit, zal wordifin vertoond In het bij- mogramma zijn enkele van d< beste filmpjes van Nederland' sche cineasten opgenomen („Het begin" en „Op drift"). Deze filmtournee begin* he denavond in de Concertzaal te Middelburg Donderdagavond komt Vlissingen aan de beurt (Concordia), Vrijdagavoiyi Domburg (zaal Wilhelmina), Zaterdagavond Veere (Café Huijbreght), Maandagavond Koudekerke (Openbare school) en ten slotte Dinsdagavond Serooskerke. Alle voorsteltn- gen beginnen om 8 uur. Gift-boxes voor schoolkinderen. In Biervliet, Schoondijke en IJzendijke zijn onlangs „gift- boxes" van het Amerikaansche jeugd Roode Kruis uitgereikt aan alle schoolkinderen. De ge schenken bevatten toiletartikelen zeep, tandenborstels enz. en versnaperingen. Door de school jeugd werd deze verrassing vanzelfsprekend zeer op prijs gesteld. Tribunaal Terneuzen. Ongunstige exportprijzen. Tusschen de Engélsche en Nederlandsche regeeringen is overeenstemming bereikt over een uitbreiding van de im- en export. Er is voor Nederland Vrachtauto rijdt op tram. Twee menschen gedood. Te Amsterdam is een vracht auto door onverklaarbare oor zaak op een stilstaande tram wagen van lijn 1 gereden bij een harte aan het Overtoom. Een aantal passagiers stapte juist uit de wagen. Van hen werd een 22-jarige jongeman op slag gedood en zijn 55-jari- ge moeder, die zwaar werd jewond, overleed eenige oogen- ïlikken latei'. Zijn verloofde werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. Men vreest voor haar leven. Schietpartijen in N Indië. De Nederlandsche woord voerder heeft Maandag nog medegedeeld, dat er in de om. geving van Medan op de on. derneming „Sempali" brand is gesticht, terwijl op de West rand der stad sluipschutters- Poerwakarta Maandagmiddag activiteit plaats had. heeft toegegeven, dat de ver- TT" miste Dakota is gevonden. Verdere inlichtingen werden evenwel geweigerd en men ver wees hiervoor naar de republic keinsche regeering. Japansche oorlogsleiders ontspringen de dans? De president van het geal lieerde gerechtshof te Tokio legde een verklaring af, dat de beschuldiging tegen de Ja. panache oorlogsleiders noch geheei Japan, noch de geheele vroegere regeering aansprake lijk kan stellen voor de oorlog. leidt hieruit af, dat de gerechtelijke actie zich alleeD zal bepalen tot de Japanners, die verantwoordelijk zijn voor de aknval op Pearl Harbour. Nederlandsch houtbedrijf op Borneo. De firma Bruinzeel te Zaan dam is van plan om op Midden- Borneo in de omgeving var Sampit een zeer groot houtbe drijf op te richten, waarbij de modernste machines gebruikt zullen worden. Het bedrijf zal een zagerij omvatten en zich bezig houden met de productie van triplexhout en pulp. Men denkt de industrie in een jaar tijds op te bouwen. Het geïn vesteerde kapitaal zal vier mil lioen gulden bedragen. Uit Semarang wordt het plotseling opleven van roo- versbenden gemeld. Ontvoerin gen en beschietingen hadden üerbrj plaats. Contact met West Indië. De wereldomroep stelt op veler verzoek met ingang van 31 Maart a.s. iedere maand een aantal personen in de ge legenheid zich met een korte groet tot verwanten in de West te richten. Kapitein ter dood veroordeeld. De kapitein C. D. v. d. P, te Rotterdam, die direct na de capitulatie in 1940 overging van het Nederlandsche naar het Duitsche leger en aan het Oosfront streed, werd door de Rotterdamsche Kamer van het Haagsche bijzonder- gerechts hof ter dood veroordeeld. Dienstweigeraars veroordeeld. In Den Haag, Assen er Schoonhoven, zjjn zaken be handeld tegen dienstweige raars, die achtergebleven wa ren, toen hun legeronderdeel naar Ned. Indië vertrok. Be halve in een geval te Schoon hoven werden al deze dienst weigeraars tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld met ontslag uit de dienst. een export-program maakt, vertegenwoordigend een waarde van totaal 21.000.000 pond sterling: agrarische pro ducten 16.000.000, industrieele producten 5.000.000. De zuivelproducten alleen in de geraamde uitvoer verte genwoordigen voor dit jaar een waarde van 2.500.000 pond sterling. De vastgestelde prij zen der Nederlandsche uitvoer artikelen vallen niet boven de kostprijzen. De financieele kant van de zaak is nog niet volledig uit gewerkt: maar de Nederlan ders moesten de prijzen verla gen om ze in overeenstemming te brengen met het Britsche prijspeil. Tegenover de verkoop naar Engeland tot een geraamd be drag van 21.000.000 pond ster ling staat een aankoop uit Engeland, in de losse overeen komst vastgesteld, tot een ge raamd .bedrag van 28.000.000 pond, zoodat de betalingsbalans tot een bedrag van 7.000.000 pond sterling ongunstig zou blijven voor Nederland. Enorme windtunnel. De machinefabriek Gebrs Stork Co. te Hengelo zal, in opdracht van het nationaal Laboratorium voor Luchtvaart te Am sterdam 'n enorme wind tunnel maken. De tunnel wordt met uitzondering van de ma chine-installatie in de openlucht opgesteld. De lengte bedraagt bij na 200 meter. In de tun nel komen groote verstel bare schroeven, die ware stormen zullen ontkete nen. De vervaardiging zal ongeveer drië jaar in be slag nemen. y Luchtpost naar Zuid-Afrika. Op 26 Maart a.s. zal de K. L.M. wederom een extra vlucht AmsterdamJohannes burg uitvoeren. waarmede luchtpostcorrespondentie kan worden meegegeven voor de Unie van Zuid Afrika en voor Zuid-West. Afrika. Smokkelende zeelieden- Ongeyeer 1000 zeelieden, die met het s.s. „Tabinta" naar Amerika zouden gaan om aan gekochte Nederlandsche sche pen te halen, werden onver, wacht door de douane gevisi teerd, 300 van h©n zelfs „aan den lijve" Er werd voor 18.000 aan deviezen in be slag genomen en 33 personen werden geverbaliseerd. 30.000 Nederlanders gekeurd. De 52-jarige J. F. D., af komstig uit Zuidzande en la ter arts te Aerdenhout, was reeds in 1935 lid van de N.S. B geworden. Enkele jaren later bedankte hij, maar in 1940 sloot hij zich weer bij de beweging en daaraan verwan te organisaties aan. Hij werk te als controle- en keurings arts voor het Gew. Arbeids bureau te Haarlem ©n keurde ongeveer 30.000 personen voor tewerkstelling in Duitsehland of Nederland. 90 van de ge. keurden zou hijhebben goed gekeurd. Verder keurde hij ook voor de S.S. en de W. A, Voor. deze keuringen zou hij een honorarium van t 31.976 ontvang^ hebben. Hij schreef verschillende brieven aan N.S.' B. autoriteiten waarin hij hun aandacht vestigde op Schout bii Nacht van der Sta<? eP de Commissaris der Koningin in Zeeland Dr. D. verdedigde zich met de bewering, dat hij in Mei '40 zonder reden was gearresteerd, daar hij topn geen N.S.B.-er was. Toen hij in Zuidzande te rugkeerde was zijn praktijk verloopen en werd hij .keu ringarts. Nimmer heeft hij te gen de adviezen van andere doktoren ingehandeld. Mr. F. Adriaans© bepleitte clementie. EEN VERKEERDE LEERARES. De 34-jarige leerares M. K. E. G. vroeger te Oostburg. had omgang gehad met Duitsche officieren en een aanmerking die de directeur van de RH, B.S. hierover had gemaakt had zij doorgegeven aan de of ficieren. Dit laatsté ontkende zij. De verdediger vroeg vrij spraak of e©ri hernieuwd on derzoek. Uitspraak in beide zaken op 31 Maart a.s. Circus Mikkenie Strassburger naar Zeeland. Het bekende circus Mikke nie Strassburger, dat een be zoek aan Nederland brengt, zal ook in de provincie Zee land komen. Wij hebben dat laatste reeds gemeld. Nu ver nemen wij, dat de Nederland sche tournee van het circus aanvangt op 5 Mei te Hilver sum. Er komt een stal van 80 paarden mee, die nieuwe dressuur-nummers uitvoeren en onder deze paarden be vindt zich Strassburgeris be roemde groep Zeeuwsche hengsten. De menagerie van het circus is na de oorlog weer gecompleteerd. We vin den er groepen olifanten, ka- meelen, lama's, tijgers, beren, apen en ook het beroemde nijl paard „Oedipus". Al deze die ren treden In het programma op. Vele internationale artis- ten behooren tot de troep. Voorts is het Strassburger jelukt de bekende Neder- andsch sprekende clowns, de 5 French, te engageeren. Het zoo typische circusnummer der vliegende trapeze ontbreekt niet. VEERDIENSTEN NORMAAL. Nu het ijs uit de Eendracht verdwenen is varen de veer diensten te Tholen en Oud- Vossemeer weer geheel nor maal, zoodat hiermede dus de vervoersmoeilijkheden zijn op geheven. Verlofregeling voor wederopbouwarbeiders. Met ingang van 16 Februari is de winter werk- en verlofre geling voor de wederopbouwar beiders vervallen en de zomer werk- erf verlofregeling kracht geworden. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen' wordt tot nadere aankondiging een wekelijksche verlofregeling van kracht, mits men zich houdt Zierikzee JAARVERSLAG GEMEENTE-MUSEUM. Uit het jaarverslag van de commissie van toezicht op .het gemeente-museum te Zierikzee blijkt, dat er nog steeds behoef te bestaat aan een commissie lid met voldoende tijd en ken nis om als conservator op te treden. In de vacature van Mr. W. Nieuwenhuijzen werd de heer van Vessem benoemd. De kerkvoogdij te Ouwerkerk heeft aan het gemeentemuseum een der urnen geschonken, die werden gevonden in de steun- beeren van de vernielde kerk. In 1946 werd het museum door 916 betalende bezoekers be zocht. JAARVERGADERING GROENE KRUIS. De afdeeling Zierikzee van het Groene Kruis heeft haar jaarlijksche algmeene vergade ring gehouden. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de rekening over 1946 sluit met een batig saldo van 776.07. De begrooting voor 1947 ver toont een geraamd tekort van 1270. Mevr. Koster werd als be stuurslid herkozen. OOK ARCHITECTEN PROTESTEEREN. Geestelijke erfenis? Het experiment van Middel- burg's wederopbouw in navol ging van zeventiende en acht tiende eeuwsche bouwstijlen, blijft protesten uitlokken. Het zy'n niet alleende winkeliers en bedrijfseigenaren, die zich verzetten tegen het persen van het twintigste eeuwsche Middelburg in een zeventien de eeuwsch keurslijf. In de Groene Amsterdam mer legt deze week de archi tect J- J. p Oud verband tus schen de romantische school van bouwkundigen leerlin gen der Techn. Hoogeschool en de ook elders gedemon streerde zucht om het keurslijf van de zeventiende eeuw op te dringen aan degenen, die in de twintigste eeuw willen bouwen. Hij schrijft: Een „medisch echtpaardat zich bij de bezichtiging van Middelburg in 19411942 al ontmoedigd had laten ontval len: „net een overeind gezet plaatje van Anton Pieck", slaakte deze verzuchting op nieuw, toen het in 1942 Rhe- nen zag „En de schrik slaat ons om het hart", schrijven ze dan, „als we dit suiker banket straks als proeve van bekwaamheid aan onze kinds kinderen moeten achter laten als geestelijk-materleele erfe nis". Iets verderop gaan z« dan door: „En we willen niet nalaten u dit te schrijven in alle hoop, dat ook honderden, duizenden om weer andere re. denen dan wij (volkshygiëni- sche, medische, medisch-pae- dagogische, etc.) dit ook zullen doen én u weten zult dat u niet alleen staat wanneer u van plan mocht zijn uw stem tegen deze pitepeuterigheid verder te laten hooren". ,,'t Geveltje", Het iemand uit Middelburg zich hooren, „nu ja, dat is nog tot daar aan toe, maar bewoon bet eens... dan is het heelemaal verschrikke lijk". Een Zeeuwsche collega schrijft me: Ir. Verhagen zei in Jan 1942 (zie Pr. Zeeuwsche Courant van 16 Jan. 1942), dat er nog vrijheid penoeg overge bleven was voor de architec tuur en conflicten niet voor kwamen. Misschien is het ook nu nog wel zoo. Maar waar om? Ik neem Zuid-Beveland als voorbeeld. Stedebouwkun- dige: Delft. Supervisor;.Delft. Directie Bouw. en Woningtoe zicht: Delft. Hoofd-directie Volkshuisvesting, enz.. Delft Men Is vrij. Inderdaad om te slikken of niet te slikken; in het laatste geval staat men broodeloos en wie verantwoor delijkheidsgevoel voor zijn ge. zin heeft, moet wel slikken Ze ker, als men ziet. dat reactie van grootere 'en sterkere krachten uitblijft". Een ander college, laat me weten: „Inderdaad is het zóó, dat een dictatuur van dr> Ro mantische School n:et ver meer is en een nieuw ai dat m.l. niet genoeg .nier kend wordt, is dit, ö~t t.li een eventueele beroeps- of titel-be. scherming deze groep een sterk wapen in de hand gege ven wordt om alles wat niet tot haar invloedssfeer behoort, eenvoudig uit te sluiten. Zelfs is deze groep zich daar zeer wel van bewust, gezien haar ijver deze „beschexining" door te drukken". aan een week van 44 werkuren. De heenreis is nu bepaald op Zaterdagmorgen en de terugreis op Maandagmorgen eerste gele genheid. Nieuwvliet TOONEELUTTVOERING. De tooneelclub „De Volhar ding" te Nieuwvliet heeft een opvoering giegeven van de klucht „Nicodemus en zijn schaduw". De avond werd met een gezellig bal besloten. Aardenburg TOONEELUIT V OERIN G. De athletiekvereeniging „De Gazelle" te Aardenburg heeft Zaterdagavond een tooneeluit- voering gegeven. Opgevoerd werd de klucht „Amor in de mosterd". Na afloop besloot een gezellig bal, met medewer king van de Liberty Band, de genoegelijke avond. St. Annaland JAARVERGADERING De muziekvereeniging Accele rando te St. Annaland heeft haar algemeene jaarvergadering gehouden. De rekening over '46 bleek te sluiten met een nadee- lig saldo van 40.37. De hee- ren M. P. Lannooy en A. Gunst werden als bestuursleden herko zen. De heer M. Overbeeke werd opnieuw -tot bode be noemd. Burgerlijke stand TERNEUZEN, Bevallen: J. van Nugteren Klaassen, z.; M. Ph. L. van WijnsbergheRoelans, z.; S. W. Kiel—den Hooglander, d.; S. DeesIJsebaert, z.; S. M. Youngvan de Velde, z.; J. C. VermeulenRottier, z.; A. E. WemanLammens, z.; G. A. M, de RidderGijsel, d.; A. Kolijn- Lucasse, d.; K. de Ridder—Eek man, z.; D. de KunderDiele- man. d.; M. van AalstKaan, d.; S. A. M. van de Laarde Guytenaere, z. Overleden: C. J. Vantricht, 50 F. L. Janssens, 52 j.; S Lau rens, 83 j.; A. J. Huijssen, 82 j. E. B. Kersbulck, 43 j.; J. van der Werf, 72 j. THOLEN. Bevallen: J. P. SchotBijl, d. C. J. BaaijPoot, d. Overleden: J. J. W. Geluk, 69 j,\ A. C. van Elsacker, 86 j. HAAMSTEDE. Bevallen: G. ZijtaGeluk, d.; E. G. M. MooijBroeke, d.; T. StraijerKristallijn, d. Overleden: E. C. Blom, 63 j. Bijz. Politierechter De 40-jarige aannemer CL K. uit Eemnes had in de maanden September tot De cember 1946 als werkgever eea weekloon uitgekeerd van on geveer 57.50, zijnde meer dan het vastgestelde basisloon ad 0.78 per uur plus 10 ac- coordloon. Wegens overtreding Buitengewoon Besluit Arbeids verhoudingen werd verd. ver oordeeld tot 150 of 1 mnd. hechtenis. De 48-jarige aannemer J. C. te Leiden had in de maan den Februari tot October 1946 als werkgever, aan arbeiders in zijn stucadoorsbedrijf te Vlissingen een weekloon toe gekend van 65. Het uurloon voor dergelijke werknemers was vastgesteld op 84 et. per uur, plus 10 bij accoord- loon. De Off. van Just, achtte de feiten bewezen en eischte 1500 of vier maanden hech tenis. Mr. Trapman uit Leiden, raadsman van verdachte, be toogde, dat de staat de moei lijkheden afwentelt op de werkgevers, omdat de Dienst zelf niet bjj machte is de loo- nen in de hand te houden. De Staat dwingt de menschen tot knoeien. De Bijz. Politierechter ver oordeelde verdachte tot 800 of 2 maanden. De 28-jarige textielhandelaar R. A. W. te Hulst, de 40- jarlge manufacturier F. H. C. te Middelburg en de 51-jarige winkelier L. A. de J. te Goes, hadden zich te verantwoorden wegens het in 1946 in strijd met de Textielbeschikking koo- pen en afnemen van een fabri kant van hoeveelheden textiel producten, zonder afgifte van de daarvoor vereischte textiel punten of punten coupures. De Bijz. Politierechter veroordeel de ieder tot 50 of 20 dagen. De 36-jarige landbouwer R. G. de B., te Meerdonck, had op 23 Nov. 1946 te Clinge in strijd met de Aardappelveror dening doen vervoeren 2950 kg. aardappelen. De aardappe len werden in beslag genomen, terwijl verdachte zich boven dien zag veroordeeld tot 25 of 10 dagen hechtenis conform eisch. DEVIEZENSMOKKELAAK. De 33-jarige schipper op een sleepschip, A. M. S. A. S., wo nende te IJselmonde, had zich te verantwoorden Wegens het in strijd met hetDeviezen- besluit invoeren van 11.120. Verdachte vervoerde dit geld met zijn sleepschip vanuit Bel gië naar Nederland. In Hans- weert vulde h\j een deviezen- formulier in en vermelde dat door hem 60 werd ingevoerd. Bij een door ambtenaren in gesteld onderzoek in het woon gedeelte van het achterschip werd geconstateerd, dat zich tusschen de badkamer en de slaapkamer een ruimte moest bevinden. Nadat van de geheel betegelde wand der badkamer eenige tegels waren verwij derd, bleek in de houten wand een gat gezaagd te zijn. In de ruimte tusschen de 2 wan den bevond zich een hoeveel heid sigaretten en tabak. Ver dachte toonde de ambtenaren -men door verwijdering een dicht bij de vloer ge legen tegel de goederen uit de bergplaats te voorschijn kon halen en verklaarde dat de bergplaats ook zijn geld bevatte. Deze bergplaats be vatte ongeveer 11.120, 1335 sigaretten en 0.6 kg. tabak. Verdachte bekende het geld en de goederen op 29 Januari 1947 uit België Nederland te hebben ingevoerd zonder daar van aangifte te doen en niet in het bezit te zijn van een vergunning tot deze invoer. Geld en goederen zijn in be slag genomen. De Off. van Justitie eischte maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest; verd. werd veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf met aftrek voorarrest. NIPPERS De heer M. A. de Regt te Waarde is te Arnhem geslaagd voor het vakdiploma banket bakker. De dames J. Kurvink, J. Hdllebrandts, Cath. Gunter, W. Gunter, C. Niemandsver driet en C. Uijl, allen te Poortvliet, slaagden voor het diploma typiste. Kantongerecht Middelburg. DE HOND EN DE HAAS. Er was ter vorige zitting- twijfel gerezen of de hond van de landbouwster de wed. P. te Ellewoutsdijk in het veld een haas dan wel een ander hondje had achtervolgd. De verklaring van de thans ter terechtzitting verschenen getuige, D. J. B. te Ellewoutsdijk, deed alle twijfel wegvallen. Deze jacht opziener had niet alleen ge zien, dat de hond een haas achterna zat, maar hij had te vens de haas ook kunnen schieten. De landbouwer P. J. D. te Ellewoutsdijk wist, als getuige décharge, ten gunste van ver dachte te verklaren, dat hij had kunnen zien, dat de hond zich van het touw waaraan hij vastlag had losgerukt en het veld was ingerend ten spijt van alle moeite, die verdachte zich getroostte om de hond op haar erf te houden. De omstandigheden in aan merking genomen werd verd. ontslagen van alle rechtsver volging. Het percentage water, dat aan de melk was toegevoegd, bedroeg bij den melkveehouder J. V. te Westkapelle 18 Verdachte betreurde het ten zeerste dat dit op zijn bedrijf was voorgevallen. Bij de ver oordeeling werd er rekening mede gehouden dat het bedrijf van verdachte tengevolge van de oorlog zwaar had geleden en verdachte daardoor ernstig dupeerd was. Hij werd veroor deeld tot een geldboete van £0 subs. 25 d. h. Verschillende personen kre gen boete wegens overtreding van de Leerplichtwet en het gold in vele gevallen leerlin gen van het achtste leerjaar, die door de ouders werden thuis gehouden om, hetzij als meisje in de huishouding, het zij als jongen op het bedrijf van hun vader of elders het zoo noodige werk te kunnen verrichten. Tot de sneeuwpret kon niet worden gerekend het gooien met sneeuwballen in de rich ting van personen, die bezig waren met het lossen van een verhuiswagen. Den 20-jarigen verdachte H. J. N. te Vlissin gen kwam dit vermaak te - staan op 3 subs. 2 d. h., welke boete door hem te'r zit ting werd voldaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10