Britsch-Nederlandsche handel UIT DE PROVINCIE Eogelsche arbeids attache s ZUID-BEVELAND Nooi d-Beveland Zeeuwsche S eeuwsche ünippers Onderhoud met den heer A. Greenhough, die zoojuist in Nederland is aangekomen. Nieuwe diplomatie. (Van onzen specialen verslaggever.) „Het doel van mijn komst is het verschaffen van inlich tingen over de vraagstukken van de arbeid in mijn land aan Nederlandsche instellingen, die daar belangstelling voor heb ben en het bestudeeren van dezelfde problemen in uw land ten behoeve van mijn regee ring, d.w.z. ten behoeve vein den Britschenambassadeur hier in Den Haag", aldus ver telde ons de heer A. Green hough, die juist dezer dagen de functie als arbeidsattaché toegevoegd aan Sir Nevill Bland, heeft aanvaard. Wij zit ten tegenover den nieuwen functionaris in zijn kantoor aan het Lange Voorhout en laten hem vertellen over zijn loopbaan, zijn ervaringen, zijn werk, zijn verwachtingen. DE NIEUWE TAAK. De diplomatieke taak, die aan den heer Greenhough is opgedragen, is betrekkelijk nieuw; arbeidsattaché's kende men voor de oorlog heelemaal niet. Nu heeft het Britsche Rijk er in de Vereenigde Sta ten, Frankrijk, Italië, Grieken land, België, Nederland, Dene marken, Zweden, Finland en een stuk of wat Zuid-Ameri- kaansche Janden, een kleine 20 in totaal. De eerste benoeming- dateert nog van voor de re geering-Attlee. In Den Haag is de heer Greenhough op het oogenblik de eenige. Weliswaar heeft de Amerikaansche am bassade ook zulk een functio naris gekend, maar die is ver trokken en niet opgevolgd. „Kent u Nederland, kent u de ingewikkelde vakvereeni- gingstoestanden hier te lan de vragen, wij. DE VAKVEREE3NIGINGEN De heer Greenhough glim lacht. „Ik ben hier eerder ge weest", zegt hg. „Als mili tair gedurende de eerste we reldoorlog, geïnterneerd te Groningen. Van daaruit heb ik meermalen Rotterdam be zocht en ik heb toen al be langstelling voor dit land ge kregen. Maar daarmee ken ik het nog niet. De vakvereeni- gingstoest i hier te lande ken ik ai uit de lectuur, Groote vier discussieeren. De vier ministers van buil tenlandsche zaken der groote vier zijn Maandag vier uur en een kwartier bijeen geweest. Deze vergadering heeft tot dusverre het langst geduurd. De economische aangelegenhe den van Dultschland waren het onderwerp der besprekin gen. De vitale kwestie van de economische eenheid was een der punten van bespreking. Bevin opende de discussie met een lange verklaring over het Britsche standpunt. Daarna kwam Molotof met een lang. durig betoog en vervolgens generaal Marshall. Belgisch kabinet. Koningskwestie en vröuwen kiesrecht. De kabinetsformateur Spaak deelde mee, dat de tusschen socialisten en christen-socia listen (de twee grootste par tijen van België) bereikte overeenkomst de volgende pun ten omvat: zoeken naar een oplossing van de Koningskwes- tie en verlecnen van stemrecht aan vrouwen aan het eind van dit of het begin van het vol gend jaar. TOESTAND IN ASUNCION CRITIEK. Radio Conception meldt, dat In Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, de toestand tenge volge van nieuwe aanvallen der opstandelingen critiek is. Het gerucht, dat deze de stad zouden bombardeeren, deed ve le gezinnen de vlucht nemen. De radio meldde voorts, dat talrgke soldaten der regee- ringstroepen naar de opstan delingen overloopen. Vermiste Dakota op Java gevonden. De vermiste Dakota bij Ba tavia is ondanks het desbe treffend officieele republikeln- sche bericht nog steeds niet gevonden. Lnchtverkenningen boven het aangegeven gebied hebben geen resultaat opgele verd. Het zoeken zal echter niet worden opgegeven. Aneta seint nader, dat de republikeinsche brigade na te legrafisch contact met het hoofdkwartier van de T.R.I. te Poerwakarta Maandagmiddag heeft toegegeven, dat de ver miste Dakota is gevonden. Verdere inlichtingen werden evenwel geweigerd en men ver wees hiervoor naar de republi keinsche regeering. Japansche oorlogsleiders ontspringen de dans? De president van het geal lieerde gerechtshof te Tokio legde een verklaring af, dat de beschuldiging tegen de Ja. panache oorlogsleiders noch geheej Japan, noch de geheele vroegere regeering aansprake lijk kan stellen voor de oorlog. Mpr, leidt hieruit af. dat dp gerechtelijke actie zich alleen zal bepalen tot de Japanners, die verantwoordelijk zijn voor de aanval op Pearl Harbour. maar ik hoop spoedig met de bondsbestuuraers kennis te maken". „Het zal u als buitenlander niet gemakkelijk vallen een helder beeld te verwerven van de onderlinge verhoudingen tusschen de bonden", zeggen wij hem. „Ik ben er niet bang voor", luidt het antwoord. ARBEIDSPROBLEMEN ,,Bent u in het vakverbonds wezen werkzaam geweest?" „Neen", vertelde de heer Greenhough ons. „Ik heb steeds een ambtelijke functie vervuld bij het ministerie van Arbeid te Londen. In de oor log was ik een tijdlang werk zaam in de Zuidelijke graaf schappen, waar ik de verant woordelijkheid droeg voor het werven van vrouwelijke ar beidskrachten ten behoeve van de industrie. Later had ik de leiding over een herscholings- orgamsatie en de plaatsing van herschoolde arbeiders in fa brieken. Daarna had ik het toezicht over drie arbeidsbu- reaux voor hooger personeel. U ziet, de arbeidsvraagstuk ken zijn mij niet vreemd; ik hel) er middenin gezeten". „Ongetwijfeld, mijnheer Greenhough", merken wij op, en wij vragen hem tenslotte ons iets naders te vertellen over die laatste instellingen; hier te lande ken men zooiets niet. BEMIDDELING. „Dat waren, of liever dat zijn", aldus de arbeidsattaché, „bureaux die bemiddelen voor hoogere functies: ingenieurs, bedrijfsleiders, meesters in de rechten en andere gespeciali seerde vakkundigen. Het is werk met een sterk individueel karakter. Als bijv. een firma in Zuid-Afrika een bepaalde man voor een leidende functie zoekt, laat zij dat weten aan zulk een bureau en zij krijgt den man, dien zij noodig heeft. Het is natuurlijk heel wat moeilijker zoo iemand te vinden dan een geschoolden monteur of 'n geroutineerden kantoorbediende, maar het stelsel heeft zijn bestaansrecht bewezen. Het kaartsysteem van deze bureaux vermeldt heel wat meer gegevens dan dat van een arbeidsbureau voor lager personeel. Er wordt veel aandacht besteed aan ka raktereigenschappen, persoon lijke hoedanigheden, levenser varing, enz.". Commissie-generaal zal Linggadjati teekenen. Nederlandsche regeering gaf opdracht. De Nederlandsche regeering heeft volgens beriqht uit betrouwbare bronnen te Bata via de Commissie-Generaal gemachtigd de overeenkomst te teekenen voor de „Veree nigde staten van Indonesië" en de NederlandschIndonesische unie, welke te Linggadjati is geparafeerd in November 1946. De geciteerde bronnen heb ben verklaard, dat de Neder landsche regeering voldaan is door de jongste gedachtenwis- seling met Soetan Sjahrir. Vernomen wordt, dat de commissieleden het standpunt van de Nederlandsche regee ring nog niet ter kennis van Sjahrir hebben gebracht, die naar Djogjakarta is vertrok ken om Ir. Soekarno op de hoogte te stellen van de bezet ting van Modjokerto. De actie bij Modjokerto De Republikeinsche regeering heeft officieel geprotesteerd te gen de bezetting van Modjo kerto door de Nederlandsche troepen. De werkgelegenheid. Op 8 Maart 1947 stonden ingeschreven 1865 (46) perso nen, waarvan er 1037 in de D.U.W. waren tewerkgesteld. Bovendien stonden nog inge schreven 7165 vostwerkloo- zen, terwijl 224 vorstwerkloo- zen b|j particulieren werden geplaatst. Over de week ein digend 8 Maart 1947 werden 191 (19) personen geplaatst. Het aantal overgebleven aan vragen bedroeg 464 283). De tusschen haakjes ge plaatste cijfers hebben betrek king op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: .stoffeerders, kleermakers, dieselmonteur, slijper, smeden, |jzerwerkers, magazijnbediende, kantoorper soneel, l.l.-zetter, l.L-druklter, kistenmakers, leerjongen voor constructiebedrijf, leerjongens voor metaalindustrie, winkel bedienden, loopjongens, con ducteurs, machinestiksters- en -naaisters, leerling of gevorderd kapster, winkeljuffrouwen, kantoorpers., huish. pers., ty piste. Zuid-Beveland: Drukkers, zetters, zeilmaker, schoenma- ker, plaatwerker, bankwer kers, smeden, automonteurs, loodgieter, radiateurenmon- In antwoord op de nota's van de Commissie-Generaal en dr. van Mook, waarin deze de redenen voor de bezetting van de geïnundeerde gebieden om Soerabaja hadden medege deeld, heeft Sjahrir, voor h|j vertrok, het terugtrekken van de Nederlandsche troepen tot achter de demarcatielijn van 24 Januari geëischt. Men neemt aan, dat Sjahrir, ondanks dc Nederlandsche verklaringen, niet bereid is het accoord van Linggadjati te on derteekenen tot de Nederlan ders z|jn eischen hebben inge willigd. De reacties op de Neder landsche troepenbeweging z|jn zoo ernstig, dat sommige wel ingelichte kringen de bezetting van Modjokerto reeds sabotage van het accoord noemen. Nederlandsche troepen heb ben de stuw bij Lengkong be zet en controleeren thans de geheele Porong-delta. Zij ont. moetten slechts geringen te genstand. De bevolking, die uit deze streken gevlucht was, keert thans terug. Ongunstige exportprijzen. Tusschen de Engelsche en Nederlandsche regeeringen is overeenstemming bereikt over een uitbreiding van de im- en export. Er is voor Nederland Vrachtauto rijdt op tram. Twee menschen gedood. Te Amsterdam is een vracht auto door onverklaarbare oor zaak op een stilstaande tram wagen van i|jn 1 gereden b|j een harte aan het Overtoom. Een aantal passagiers stapte juist uit de wagen. Van hen werd een 22-jarige jongeman op slag gedood en zijn 55-jari ge moeder, die zwaar werd gewond, overleed eenige oogen- blikken later. >Zijn verloofde werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. Men vreest voor haar leven. Schietpartijen in N Indië. De Nederlandsche woord voerder heeft Maandag nog medegedeeld, dat er in de om. geving van Medan op de on. derneming „Sempall" brand is gesticht, terwijl op de West rand der stad sluipschutters activiteit plaats had. Uit Semarang wordt het plotseling opleven van roo- versbenden gemeld. Ontvoerin gen en beschietingen hadden hierbij plaats. Contact met West Indië. De wereldomroep stelt op veler verzoek met ingang van 31 Maart a.s. iedere maand een aantal personen in de ge legenheid zich met een korte groet tot verwanten in de West te richten. Kapitein ter dood veroordeeld. De kapitein C. D. v. d. P, te Rotterdam, die direct na de capitulatie ln 1940 overging van het Nederlandsche naar het Duitsche leger en aan het Oosfront streed, werd door de Rotterdamsche Kamer van het Haagsche bijzonder, gerechts hof ter dood veroordeeld. Dienstweigeraars veroordeeld. In Den Haag, Assen en Schoonhoven, zjjn zaken be handeld tegen dienstweige raars, die achtergebleven wa ren, toen him legeronderdeel naar Ned. Indië vertrok. Be halve in een geval te Schoon hoven werden al deze dienst weigeraars tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld met ontslag uit de dienst. een export-program opge- maakt, vertegenwoordigend een waarde van totaal 21.000.000 pond sterling: agrarische pro ducten 16.000.000, industrieele producten 5.000.000. De zuivelproducten alleen, in de geraamde uitvoer verte genwoordigen voor dit jaar een waarde van 2.500.000 pond sterling: De vastgestelde prij zen der Nederlandsche uitvoer artikelen vallen niet boven de kostprijzen. De financieele kant van de zaak is nog niet volledig uit gewerkt: maar de Nederlan ders moesten de prijzen verla gen om ze in overeenstemming te brengen met het Britsche prijspeil. Tegenover de verkoop naar Engeland tot een geraamd be drag van 21.000.000 pond ster ling staat een aankoop uit Engeland, in de losse overeen komst vastgesteld, tot een ge raamd bedrag van 28.000.000 pond, zoodat de betalingsbalans tot een bedrag van 7.000.000 pond sterling ongunstig zou blijven voor Nederland. Enorme windtunnel. De machinefabriek Gebrs. Stork Co. te Hengelo zal, .n opdracht van het nationaal Laboratorium voor Luchtvaart te Am sterdam 'n enorme wind tunnel maken. De tunnel wordt met uitzondering van de ma chine-installatie in de openlucht opgesteld. De lengte bedraagt bij na 200 meter. In de tun nel komen groote verstel bare schroeven, die ware stormen zullen ontkete nen. De vervaardiging zal ongeveer drie jaar in be slag nemen. Luchtpost naar Zuid-Afrika. Op 26 Maart a.s. zal de K. L.M. wederom een extra vlucht AmsterdamJohannes burg uitvoeren, waarmede luchtpostcorrespondentie kan worden meegegeven voor de Unie van Zuid Afrika en voor Zuid-West. Afrika. Smokkelende zeelieden* Ongeveer 1000 zeelieden, die met het s.s. „Tabinta" naar Amerika zouden gaan om aan. gekochte Nederlandsche sche ten te halen, werden onver, .vacht door de douane gevisi teerd, 300 van hP.n zelfs „aan den lijve". Er werd voor 18.000 aan deviezen in be slag genomen en 33 personen werden geverbaliseerd. Bijz. Politierechter De 47-jarige expediteur J. Z. te Middelburg kocht in October 1946 van J. C. v. B. 2 levensmiddelenkaarten. Dit kostte hem nu 50 of 20 d. In de nacht van 15 op 16 Nov. 1946 werden door amb tenaren der Inv. en Acc. te IJzendijke 3 stuks rundvee aangeslagen. B|j het ingesteld onderzoek naar de herkomst dezer dieren kwam aan het licht dat fraude werd gepleegd bij de doorlaatpost te Bier vliet, welke fraude hierin be stond, dat, wanneer voor run deren, afkomstig uit Sas van Gent, een geleidebiljet werd gevraagd tot de doorlaatpost Biervliet, dit geleidebiljet met het voorgeschreven oormerk van het betreffende rund dan aan" de doorlaatpost Biervliet werd afgeschreven, hoewel het rund niet werd vertoond. Op die manier werd het smokke len van rundvee tusschen Sas van Gent en Biervliet ten zeer ste vergemakkelijkt, terwijl het gesmokkeld rundvee officieel als afgevoerd uit de grens strook werd genoteerd b|j de doorlaatpost Biervliet. Zoo wa ren op 16 November 1946 af geschreven 3 stuks rundvee van den landbouwer de S. te Biervliet als uitgevoerd buiten de grensstrook, zonder dat deze aan de doorlaatpost al daar waren getoond. Voor het op die manier afschrijven ont ving de daar dienstdoende op zichter voor elk rund 20. Als verdacht van het in November 1946 in Zeeuwsch- Vlaanderen, in str|jd met de Verordening Grenscontrole Vee, voorhanden hebben van 3 koeien stond terecht de 29- jarige landbouwer A. A. M. de S. te Biervliet. Verdachte ontkende aan den opzichter Z. geld te hebben fegeven voor het afschrijven ezer koeien. Hg beweerde de dieren te hebben verkocht aan den vee koopman F. van Dijk uit Enk huizen. Hg weet niet beter of de dieren zgn door dezen koopman weggehaald. Bij ha- vraag bleek een veehandelaar F. v. D|jk te Enkhuizen niet bekend te z|jn. De Off. van Just, achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte 5 maanden gevangenis straf met aftrek voorarrest. De Bijz. Politierechter ver oordeelde verdachte tot 3 mnd. met aftrek voorarrest. teurs, boekbinders, bakker, aankomend kellner, kantoor personeel, wasscheiijpersoneel, pédicure, typiste, kantoorper soneel, huish. personeel. TholenKleermaker, auto monteur, bakkersknecht, huish. personeel. Schouwen- en Duiveland Schoenmaker, wagenmaker, LI. fitter, molenaarsknecht, leer ling kellner, hotelkok, loop knecht, huish. personeel. Zeeuwsch-VIaanderen Meu belmakers, stoffeerders, bank werkers, automonteur, leerjon gens voor garage, schippers knechts, loodgieters, elec- trisch lasscher, kantoorperso neel, lasbewerkers, textielar beiders, electricïens, bakkers knechts, apothekers-assisten te, leerling of gevorderd kap ster, naaisters, verkoopster, propagandiste, kamermeisje voor hotel, kantoorpersoneel, dokters-assistente, huish. per soneel, textielarbeidsters. Het Gewestelijk Arbeidsbu reau heeft kantoren te Mid delburg, Vlissingen, Goes, Kruiningen, Tholen, Zierikzee, Terneuzen, Hulst, Oostbu^g en Sas van Gent. Bezoek aan Ostende. Op ultnoodiging van het ge meentebestuur van Ostende zal de Sportkring Gemeenteperso- neel te Vlissingen op 5 April a.s. een bezoek brengen aan Ostende. Er zal een voetbal, wedstrijd worden gespeel^ te gen een ploeg, samengesteld uit gemeenteambtenaren van Ostende. Hef contact dat de Sport, lering met de steden Antwer pen en Gent heeft, zaï ook dit jaar worden voortgezet. Beide steden zullen vermoedelijk nog deze zomer een bezoek aan Vlissingen brengen. Veerdiensten weer hersteld. Met ingang van Woensdag zal ook de veerdienst Katsche veerZierikzee weer normaal gaan varen. Dit was de laat ste veerdienst in de provincie die nog niet was hervat Woensdag zijn dus de ver bindingen te water in onze provincie weer volledig her. steld. Stichting Sportpark Vlissingen. De eerste drie bestuursle den van de Stichting Sport park Vlissingen zijn thans be noemd. Het zgn. dc heeren E. C. Boogerd, Th. J. An- driessen en A. W. Levering. De benoeming van de overige vier, door het gemeentebestuur aan te wijzen leden, is dezer dagen te verwachten. Watersnood in Zeeuwsch-Vlaanderen. De waterstand in de kree- ken en leidingen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is de laatste dagPT» enorm hoog ge. stegen en op vele plaatsen zijn dan ook reeds bouw- en wei landen onder water geloopen. Dit wordt des te erger, waar op sommige langs hef water gelegen weiden vlas gespreid ligt. dat gevaar loopt door het water te worden weggespoeld. Marathon naar Brussel. De V.S.V. „Marathon" te Vlissingen heeft een uitnoodi ging ontvangP„ om op 8 Juni a.s. naar Brussel te komen en aldaar de gast te zijn van de athletiek-club Oudenaerde. De uitnoodlging werd door het Marathon.bestuur aanvaard. Goes EXAMENS KANTOORTYPIST. Vanwege de Alg. Ned. Bond ter verspreiding van het steno- grafiestesel Pitman, werden op 12 Maart te Goes in de Pitman- school examens afgenomen, waaraan 38 candidaten deelna men. Het diploma kantoortypisi werd uitgere'kt aan: T. van Dalen, mej. E. J. Moerdijk, mej. J. M. E. Oranje, mej. Anny Buysrogge, mej. W. Elich, Joop de Bruijne, mej. A. H. Dekker, mei. J. J. Scheers, J. M. de Regt, allen te Goes; M. J. de Regt te Kortgene, Fr. J. Burger, T. P. Florusse en A. M. Vleugel te Wemeldinge; K. Eversdijk en mej. C. de Fouw te Cofiins- plaat; Nic. D. de Goffau te Ril- land-Bath; Joh. Witte te Bors- sele; J. Meliefste te N.- en St, loosland; A. P. Verscljuure te 's-H. Hendrikskinderen; mej. Joh. Nijsse en P. J. Ars te 's-H. Arendskerke; D. J. Padmos te Yerseke; Jan Janse Jr. te 's-Gravenpolder; Jan P. de Kok te Kloetinge; J. J. Ph. den Her tog te Goes. Aan 10 candidaten kon geen diploma worden uitgereikt. De candidaten waren allen leerlin gen van de Pitmanschool te Goes. PRÜSU ITREimN G. De Goesche Damclub „G. l).C." organiseerde Donder dagavond in hotel „De Pool" te Goes een gecombineerde clubavond met de zusterveree- niging „D.I.D.", ten bate van het internationaal damcontaet Zeeland—Luik. Na de opening door den voorzitter van de „Z.D.B.", den heer Slabbekoorn werden met een toepasselijk Wissekerke GEMEENTER AADSZITTIN G Vrijdag vergaderde de raad van Wissekerke onder voor zitterschap van burgemeester J J. v. <1 Maas. "Besloten werd aan het gc- meentepersoneel, evenals zulks voor hef rijkspersoneel het ge. val is. een tijdelijke verhooging der jaarwedde te verleenen van 19 ingaande 1 October 1946. Het tn een vorige raadsver. gadering genomen besluit tot verleening van ontslag aan mej. S. L. van Splunter als onderwijzeres aan ae o.l. school werd, in Verband met de be slissing van den minister van onderwijs tot toekenning der riiksvergoeding zoolang het aantal leerlingen der school 36 of meer bedraagt, ingetrok ken. Gewijzigd werd het besluit tot toekenning van e#>n vergde, ding voor waarneming van het hoofdschap eener school in die zin daf eerst recht op ver goeding bestaat indien de waarneming langer duurt dan 30 dagen. De nieuwe verordening op de heffing van begrafenlsrech. ten en op het gebruik der-be graafplaatsen waarbij het ta_ rief voor de aankoop van eigen graven van f 1.- op 5.. per m2 wordt gebracht werd zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Aan de commissie voor het onderzoek van de kwestie van een streekziekenhuis voor de beide Bevelanden werd een b|j. drage toegekend van 2 cent per inwoner. Adhaesie werd betuigd aan het adres van de gemeente Krabbenaijke betreffende de centralisatie van de Dienst Openbare Werken. Hierna kwam in behande. ling het voorstel tot vaststel ling van een verordening op de vermakeliiksheidsbelasting Hef raadslid Leendertse gaf te kennen dat hij tegen een belasting op de specifieke ver makelijkheden geen bezwaa» heeft, maar dat een belasting wordt gelefcd op de toch over het algemeen reeds met rinan cieele moeilijkheden te kam pen hebbende vereenlgingen ln de gemeente vindt hij te ver gaand. De heer Zuidweg was van meening dat de opbrengst der belasting voor deze gemeente van zeer weinig beteekenis zal zijn, daan er nief veel open bare vermakelijkheden zijn.- De heer Bustraan zeide. dat hij gaarne zou zien dat de vermakelijkheden zooveel mo_ gelijk werden beperkt. Hij is geen voorstander van wereld- mrjding maar wel van wereld, wijding. Hij is principieel te gen openbare vermakelijkhe. den en keurt bovendien een vermakeliiksheidsbelasting als bron van inkomsten voor de gemeente nief goed. Na nog eenige bespreking werd de ontwerp-verordening in z|jn huidige vorm verwor. pen met 5 tegPT1 4 stemmen. Bij de rondvraag Informeer de de heer Bustraan of er door de bewoners van Stroo. dorp al een aanvraag is inge diend om aansluiting op het electriclteitsnet De voorzitter zeide dat de betreffende aan. vraag bij de PZEM ln behan deling is genomen. Kamperland JAARVERGADERING. Vrijdagavond vierden de Geref. Knapenvergadering „Obadja" en de Geref. Meis- jesvereeniging „Mirjam"- hun gecombineerde jaarvergade ring. De leiding van deze avond berustte bij den leider van de K.V., den heer Joh. Verburg. Er werd ondermeer een aardige revue opgevoerd. woord de prijzen uitgereikt aan de drie Goesche kam pioenen, J. Sinke, hoofd klasse, K. Schoesters, le kl. en J. Fokke, 2e klasse. EEN A.N.W.B.-AVOND. Op 21 Maait a.s. zal de Ko ninklijke Nederlandsche Toe ristenbond A.N.W.B. voor le den en andere belangstellen den een Bondsavond organisee- ren te Goes in de zaal van „Schuttershof", aanvang half acht. 4 Het hoofddoel van deze avond zal zgn de bezoekers nader bekend te maken met het werk van de Bond en te gelijk zal er een prettige ont spanning worden geboden. Hoedekenskerke INVOERING NIEUWE BUNDEL Door de kerkeraad van de Nechv Hen*, kerk te Baarland is besloten met ingang van Zondag 23 Maart a.s. over te gaan tot het gebruik van de nieuwe bundel in de kerkdien sten. Bij de kerkeraad en kerk voogdij bestaan voorts plannen tot het stichten van een ver warmingsfonds voor het kerk gebouw. COLLECTE VOOR INDIË. De te Hoedekenskerke door de brandweer gehouden collec te fen behoeve van onze mili. tairen in Indië heeft opge bracht de som van 264,50. Kloetinge COöP. BOERENLEENBANK. Zaterdagmiddag werd de al- gemeene vergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank „Kloetinge" gehouden, onder voorzitterschap van C. de Rui ter. In zijn openingswoord deel de de voorzitter mede dat de bank over 1946 een winst heefi gemaakt van 3300.dat tot ivnd. kassier is benoemd de heer P. van Schaik, die tevens wnd. kassier is te 's-Heer Arends kerke en er een vacature is we gens het vertrek van P. Staal. Hij gaf een overzicht van de renteberekening voor het jaar 1947. De rekening en balans 1946 werden daarna met algemcene stemmen vastgesteld, de winsf zal bij de reserve worden ge voegd. Als bestuurslid werd herkozen de heer W. N. van Liere. In de vacature Staal werd ge kozen A. J. van de Lindè. In de vacature die zal ont staan bij het vertrek van den heer C. de Ruiter werd gekozen A. C. Noteboom. In de vacature A. J. van der Linde in de raad van toezicht werd gekozen L. van de Linde. Tot plaatsvervangend be stuurslid werd eveneens geko zen L. van de Linde. Tot plaatsvervangend lid van de raad van toezicht werd ge kozen de heer A. J. Blok. Bij de rondvraag bracht de heer W. N. van Liere den heer de Ruiter dank voor het werk dat hij als voorzitter in het be lang der bank heeft verricht. In de dnikke jaren der geldsanee- ring enz. kwamen zijn admini stratieve kundigheden de bank zeer ten goede. Hij wenschte hem alle goeds in zijn nieuwe functie, De vergadering werd bezocht door 17 leden. TOONEELUIT V OERIN G. De tooneelvereeniging „Ac tief" te Kloetinge gaf Zater dag haar jaarlgksche tooneel- uitvoering. Opgevoerd werd de klucht „De Firma Jacobson Co.". De opvoering viel bij de aanwezigen zeer in de smaak. Wolphaartsdijk TOONEELUTTVOERING ONDA Donderdag- «n Vrijdagavond gaf de tooneelafdeeling van de vereeniging ONDA in café Oe- sewaarde te Wolphaartsdijk een uitvoering. Opgevoerd werd „Geuzer, waard", een tooneelstuk in 3 bedrijven, geschreven door dr. Eline Verlcade-Cartier van Dissel. Dit stuk speelt op 30 April 1943, de dag van de pro teststaking. in 'n klein plaats, je in de Betuwe, Geuzerwaard. Het stuk werd zeer goed ge speeld. Een gezellig bal be sloot beide avonden. Yerseke JAARVERGADERING VAN" TIMOTHEÜS. Vrijdagavond werd in do Chr. school „Kakeldans" te Yerseke de jaarvergadering gehouden door de knapenver- eeniging „Timotheüs". Na ope ning door den heer K. Ph. Ver» heule werden door verschillen de knapen bgdragen geleverd, die goed in de smaak vielen. Na de pauze gaven de jon* gens nog een samenspraak ten beste, getiteld: „Een onhan dige knecht, maar toch op recht". Ds. J. E. Booy sloot deze gezellige avond met dankzegging. DAM KAMPIOEN. In de wedstrijden om het kampioenschap van de Yer« seksche damclub wist de heer Adrie de Rooy in de eerste klasse met 21 punten uit 11 wedstrijden ongeslagen het kampioenschap te behalen. Ovezande OUDERAVOND. Een dezer dagen hield de Zondagsschool „Samuël" alhier een ouderavond onder voorzit- terschap van den heer Snoo* dijk. Ds. de Roos behandelde het onderwerp „Onder\Vijs en opvoeding". Bij de rondvraag volgde een levendige bespre» king. DAMWEDSTRIJD. Woensdag speelde een team van het bewakingspersoneel uit het bewari.igskamp te El- lewoutsdijk een damwedstr|jd tegen de damclub te Ovezan de. De uitslag luidde 146 voor de bewakers. 's-Heer Arendskerke RAADSVERGADERING. De raad dezer gemeente komt op Maandag 24 Maart te 2 uur -ln openbare verga» dering bijeen. Sorssele HOFSTEDE VERKOCHT. Op verzoek van de familie Nuyten van 's Westeinde werd door notaris Jonkers in café „Schikking" te Borssele ver kocht een hofstede met schuur, erf en bouwland te Felixhoek, groot 345.30 ha. Kooper werd de heer Dries voor de som van 11.870. Kruiningen VOORDRACHTAVOND. Woensdagavond werd in dö Gereformeerde kerk te Krui ningen door den declamator F. C. van Dorp te Rotterdam een aantal gedichten en Rotter damsche schetsen voorgedra gen. Er bestond een groote belangstelling voor deze bij eenkomst, die onder leiding stond van ds. Koolstra. Wemeldinae VERGADERING ST. GEREF. PARTIJ. In de Christelijke school te Wemeldinge werd een openbare vergadering gehouden door de plaatselijke afdeeling van de Staatkundig Gereformeerde partij. De heer D. Kodde, bur gemeester van Zoutelande, hield op deze bijeenkomst een cause rie over het onderwerp „Is de Staatk. Geref. partij negatief?" Baarland FILMAVOND LANDBOUWHERSTEL. Zaterdagavónd werd door 'de rijksdienst voor landbouwherstel te Hoedekenskerke een film avond gegeven. Na een inlei dend woord van den heer de Groot werd een film vertoond, die aan de landbouwers duide lijk liet zien op welke wijze ge ïnundeerde grond weer in struc tuur kan worden gebracht. De heer A. Bliek, hoofd assistent der invoerrechten en accijnzen te Hansweert, is in gelijke betrekking overge plaatst naar Vlissingen. Aan de Technische Hooge- school te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen voor vliegtuigbouwkundig in genieur, de heer A A. Mam. rits te Vlissingen en voor het propaedeutisch examen voor electrotechnisch-ingenieur de heer A. E. M. Calon te IJzendijke. -~ Kerknieuws NED. HERV. KERK. Bij de stemming voor ouder ling en diaken in de Ned. Herv. kerk te Oudelande werd als ouderling gekozen P. Korstanje, die zijn benoeming aannam. Daar hg echter reeds als diaken zitting had in de Kerkeraad, was een nieuwe stemming voor diaken noodza kelijk. B|j deze stemming werd gekozen P. Mol Azn., die zijn benoeming nog even in beraad wil houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6