PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT De opstand in Paraguay 13 Meubelfabrikanten fout IJS EN STORM grepen Ameland aan Hoe spaart Zeeland? Opmarsch naar Modjokerto 190e Jaargang - Nr. 65 Uitgave van de Firma Provinciale Zceuwsche Courant. Middelburg. Drukker^ Firma F. van de Velde Jr.. Vllsslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. Dinsdag 18 Maart 1947 ABONNEMENTSPRIJS i 25 cent per week j f 3.20 per kwartaalfranco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN ,d"" Bureaux gevestigd te Vllsslngen i Walatraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg Londen sche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924 Goes 8 Turf kade 15. telefoon 2475 Oostburg Gratam astraat 3. telefoon 102 Tementen Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Het wereldgebeuren Communistische agitaties of nationaal herstel De Ver. Staten zijn „waakzaam". Het is genoegzaam bekend, dat in Zuid-Amenka de politieke hartstochten hooger plegen op te laaien dan in eenig ander we relddeel en dat voor 't tot stand brengen van regeeringswisselin- gen daar de geijkte methode is het voorbereiden en doen uit barsten van een opstand. Als laatste nummer op 't zich steeds uitbreidende lijstje van revolu ties valt thans de opstand ir Paraguay te registreeren. Aan vankelijke berichten wilden doen voorkomen, dat deze opstand weinig om het lijf had en de re- geeripg de toestand meester was. De laatste berichten echter spraken heel andere taal maken gewag van een steeds meer veld winnen van de op standige beweging. De regee- ringstroepen worden allengs verder teruggedrongen en tegen drie opstandelingen zou thans nog maar één aanhanger van de regeering staan. Volgens de radiozender te Conception zijn duizenden arbeiders naar deze stad getroken om deel te nemen aan de opstand tegen generaal Moringo, den huldigen presi dent. Volgens een Paraguyaansch rebellen-blad willen de opstan delingen een voorloopige regee ring vormen, waarbij geen en kele politieke partij een over- heerschende positie mag inne men. Hun voornaamste doel stelling is „een beweging voor nationaal herstel in 't leven te foepen van allen, die het welzijn van het vaderland op het oog hebben". De vrijheid van po litieke organisatie en de vrije vakbeweging dient daarbij her steld te worden. Dit laatste wijst er eenigszins op uit welke hoek de wind waait. De nu nog of- ficieele regeering beschrijft dan ook bij voorkeur de opstand met de dooddoener „communistische agitatie", met het doel de op standelingen bij voorbaat in het buitenland, vooral in de Ver. Ruzie in de Balkan-commissie. Generaal Markos verscheen niet Het bezoek van de Balkan- commissie van onderzoek der V.N. aan het gebied van de Grieksche guerilla is een fiasco geworden. Generaal Markos, de leider der guerilla's, is niet versche nen. Dit leidde tot een open lijke scheiding tusschen de door den Amerikaanschen af gevaardigde geleide groep van 'onderzoek en de Slavische af gevaardigden met de Sowjet- Unie aan het hoofd. Tijdens twee stormachtige vergaderin gen in het hoofdkwartier der guerillastrjjders in het dorpje Castanofiton, op ruim 20 km. afstand van de Albaneesche grens temidden der sneeuwber gen gelegen, kwamen de afge vaardigden van Engeland, de Ver. SL, Australië, België. Frankrijk, Brazilië en Syrië tegenover de Sowjet-Unie en Polen te staan- Zij besloten niet langer op generaal Mar kos te wachten. Toen de muil ezelkaravaan met de meerder heid der afgevaardigden ten slotte vertrok, bleven de Sow- jet-Russische en Poolsche af gevaardigden nog op den lei der der guerillastrijders wach ten. Zweden beperkt de Invoer. De Zweedsche minister van bevoorrading, Axel Gjoeres, heeft voor de radio medege deeld, dat de Zweedsche regee ring besloten heeft tot drasti sche invoer-beperkingen, o.a. wat betreft auto's en luxe-goe deren zooals zijde, nylon-kousen en cosmetica. Ook de invoer van fruit, koffie en thee zal be perkt worden. De bevoorrading met grondstoffen, benzine er olie uit bet buitenland zal ech ter niet worden aangetast, ten einde de industrie in staat te stellen de uitvoer-quanta te ver- grooten. De regeering besloot tot deze maatregelen, nadat de nationale bank een waarschu wing had doen hooren, dat de Zweedsche voorraad aan goud en vreemde valuta tot een ge vaarlijk laag peil gedaald was. Vergrooting van uitvoer za! waarschijnlijk allereerst hout, houtpulp en papier betreffen. Onderhandelingen zijn gaande voor het invoeren van een be perking van papierverbruik ad zestien procent' voor dagbladen en ad veertig procent voor pe riodieken. Staten in het discrediet te bren gen. Nu zijn de communisten wat getal betreft in Paraguay een vrijwel te verwaarloozen factor. Zij voeren echter een luidruchtige propaganda en heb ben zich op handige wijze een groote invloed in de sleutel industrieën weten te verzekeren. Vandaar dat de gebeurtenissen in Paraguay stellig aandachtig gevolgd zullen worden op het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken. In zijn nieuwe rol van kruisvaarder te gen het communisme stuurt Truman zijn dollars en technici tot in het hart van Eurojja. Hij zal trachten te verhinderen, dat zoo dicht bij huis in Paraguay, een regeering aan de macht komt, waarin de communisten een rol spelen, ook al is deze nog zoo bescheiden. De verkie zing van Ademer Barros, can- didaat der communistische partij tot president van de belangrijke B'raziliaansche staat Sao Paulo heeft al genoeg opschudding tq- weeg gebracht in de Ver. Staten. Nieuwe Britsehe tank. Volgens de „Daily Express" zou men in Groot-Brittannië begonnen zijn met de fabrica tie van een nieuw soort tank, welke door Montgomery zou zijn aanbevolen, ondanks de te genkanting van verschillende ministers, die het benoodigde staal liever aan andere indus trieën hadden zien toegewe zen. De nieuwe tank zal voor zien zijn van de allernieuwste vindingen. Duitsche technici zouden hulp verleenen bij de fabrica ge. O.a. zou deze tank worden voorzien van een v geheel nieuw soort kanon. Twee millioen menschen zoek. Amerikanen zjjn lich telijk verbaasd over de cijfers, welke de Russen fiubliceeren van aantal en Duitsche krijgsge vangenen in Rusland. Volgens de Russen zijn er nog 890.000 man en ze stuurden ruim een millioen man naar huis. De Amerikanen vermel den in hun statistieken nog steeds drie millioen Duitsche krijgsgevange nen, die in Rusland zouden zijn. Het congres der M.R-P. De „Mouvement Republi- cain Populaire" (vooruitstre vende katholieken in Frank rijk) heeft op zjjn jaarlyksch congres een programma voor de buitenlandsche politiek goedgekeurd, waarbij een „Europeesche federatie" wordt nagestreefd. Het programma zegt verder, dat de M.R.P. de verklaringen van Truman in zake de buitenlandsche poli tiek der V.S. toejuicht. Het verdrag met Engeland wordt gaarne aanvaard, een soortgelijk verdrag met Tsje- cho-Slowakjje acht de partij gewenscht en zij is tegen standster van „bloc-vorming" in de internationale politiek. De eerste sla. Vrijdagmorgen werd aan de Zwijndrechtsche veiling de eerste kropsla aangevoerd. Voor deze primeur werd 0.47 per stuk betaald. Belgische regeering zonder •communisten* Spaak heeft in de bijeenkomst van de algemeene raad van de Belgische socialistische partij verklaard, dat een eventueele drie-partijen-regeering achttien ministers zou tellen, waarvan zeven van de Christelijke volks partij, zes socialisten, drie libe ralen en twee partijloozen. Spaak zeide vervolgens nog: „Thans staat vast, dat ik me niet met de communisten kan verstaan, van de liberalen ben ik niet zeker". STAATSEXAMEN ONDER WIJZER. Het schriftelijk gedeelte van het staatsexamen, ter verkrij ging van de acte van be kwaamheid als onderwijzer(es) in 1947 zal worden afgenomen op 13 en 14 Mei 1947. Vandaag... wordt in verscheidene landen de Parjjsche com mune van 1871 herdacht; bestaan de Oranje sluizen in het IJ 75 jaar; herdenkt de historie schrijver dr. M. G. de Boer zijn 80ste verjaar dag. Boeren protesteeren. Te 's-Herfogenbosch kwam de kring van de Noordbrabant- sche Boerenbond bijeen. Ver scheidene afdeelingen protes teerden krachtig tegen de vast gestelde prijzen van granen en eieren, alsmede tegen de ge dwongen veelevering. Ir. J. van Haaren zeide in een toelichting, dat de prijzen waren vastgesteld tegen de adviezen van de Stichting voor de land bouw. Verscheidene afgevaardigder drongen aan op het weigeren van veelevering. Intusschen liet de vergadering ook een krach tig protest hooren tegen de on vaderlandslievende leden, die het beste vee voor eenig papier over de grens zetten. KRACHTIG OPTREDEN DER REGEERING. Bedrijven uitgeschakeld. Zooals onlangs werd mede gedeeld is het de bedoeling van de regeering krachtig op te tre den tegen bedrijven, die zich aan ernstigeovertredingen van de distributiemaatregelen schuldig maken en daardoor de voorzie ning van de bevolking met dis tributiegoederen bemoeilijken. In gevallen van zeer ernstige aard zou niet worden geaarzeld bedrijven, die grondstoffen en goederen aan hun bestemming onttrekken, voor onbepaalde tijd uit te sluiten van het productie- en distributieproces. De directeur van het rijksbu reau voor hout heeft deze maat regel thans getroffen ten aan zien van een dertiental meubel fabrieken van uiteenloopende grootte en één zagerij, alle ge vestigd te Kuilenburg. De de licten, waaraan deze onderne mingen zich, blijkens de tegen haar opgemaakte processen- verbaal hebben schuldig ge maakt, loopen zeer uiteen. Som mige ondernemingen hebben, al- das deelt men ons van bevoegde zijde mede, groote voorraden hout niet aan het rijksbureau opgegeven, waardoor dit hout buiten bet normale distributie- jwoces geraakte. Andere bedrij ven kochten zonder vergunning groote hoeveelheden hout, een zelfs 134 kubieke meter, een ander 85 kubieke meter. Bij de laatste onderneming werd bo vendien een clandestiene zaag- irrrichting aangetroffen, waar het door haar en enkele andere bedrijven zonder vergunning aangekochte hout werd ver zaagd. Vele van deze fabrieken ver vaardigden meubelen zonder daarvoor een vergunning te hebben. In de zagerij consta teerden de opsporingsambtena ren, dat minstens 200 m3. hout was verzaagd, dat door dit be drijf en enkele meubelfabrieken clandestien was ingekocht De voor de betrokken onder nemingen diep ingrijpende maatregel is helaas onvermijde lijk. Zooals bekend, is de hout positie precair. Overtredingen als door de bedrijven begaan ontwrichten de goede voorzie ning ten eenmaïe. De overheid kan niet het risico nemen der gelijke ondernemingen nog lan ger aan het productie- en d:stri- butieproces te laten deelnemen. Uiteraard kan de uitschake ling van deze ondernemingen in kwestie ook gevolgen hebben voor de daarbii in dienst zijnde werknemers. Bij de overige zeer talrijke meubelfabrieken in Kuilenburg bestaat echter een ruime werkgelegenheid, terwijl ook in plaatsen in de omgeving in de meubel- en aanverwante industrie mogelijkheid tot plaat sing bestaat, aldus besluit de mededeeling. Prins Bernhard naar Zwitserland. Prins Bernhard is Maandag morgen met de prinsesje Bea trix en Irene per vliegtuig naar Zwitserland vertrokken. Prinses Juliana zal later vol gen met de beide jongste prin sesjes. Oorlogsgetroffenen protesteeren. Wederopbouw is traag. Te Nijmegen vergaderden Za. terdag onder auspiciën van de landelijke federatie van stich tingen voor oorlogsgetroffenen ruim vierhonderd slachtoffers, die alle verwoeste gebieden van Nederland vertegenwoor. digden. In de aan het slot van de vergadering by acclamatie aangenomen motie, gericht aan de ministerraad, spraken zy hnn verontwaardiging uit over „het misbruik, dat de re geering maakt van het geduld en de lankmoedigheid van de getroffenen", constateerende, „dat nu. na twee jaren, nog niets definitiefs is geregeld en honderdduizenden van de bes. te burgers hierdoor in moei. lykheden verkeeren". Speciaal vestigde men de aandacht er op, dat de minister op 14 No. vember in de Tweede Kamer toezegde, dat met de stichtin. gien, die zich de belangen van de oorlogsgetroffenen hebben aangetrokken, overleg zou worden gepleegd, maar dat op ■dit oogenbHk, vier maanden nadien, dat overleg nog steeds niet heeft plaats gehad. Minister Mansholt naar overstroomd gebied- De minister van landbouw, visscherij en voedselvoorzie ning en de Commissaris der Koningin in Gelderland hebben Zondagmiddag de schade bij de doorbraak bij Haarlo bezich. tigd. Van de beneden Berkei wordt op eenige' plaatsen een geringe overstrooming gemeld Het ijs zit van Borculo tot Lochém nog steedg vast. Re den tot ongerustheid ls hier niet direct. Maandagmorgen werd ge meld: Hedennacht zyn ijs en dam. nvn in de Berkei plotseling los geschoten en zeer snel af. gevoerd. Midden, en beneden. Berkei zijn daardoor zoo goed als ijsvrij. Hierdoor is het over- stroomingsgevaar voor het Berkei..gebied practisch gewe. ken. De toestand te Bolsbeek ls nog dezelfde. Een Nederlandsche militaire woordvoerder bevestigde Maandag, dat militaire opera ties aan de gang waren, maar kon niet mededeelen of Mod- jokerto was bezet. Volgens berichten van Za terdag j.L hadden de Neder- landsche en Indonesische staf chefs overeenstemming bereikt over de regeling van han gende militaire problemen. Een Nederlandsch militair woordvoerder heeft verklaard: „Mei het oog op de catastro- phale situatie, welke zich ge leidelijk in de Brantas-delta heeft ontwikkeld, moesten Ne- derlandsche troepen overgaan tot bezetting van de geïnun deerde gebieden, teneinde ge legenheid te scheppen de ver nielde dijken en andere irri- gatiewerken te herstellen. Bij zonderheden zijn nog niet be kend". Een woordvoerder van de commissie-generaal heeft be vestigd, dat door den com mandant van de sector-Soera- baja maatregelen genomen zyn tot bezetting van het gebied van Modjokerto. Hij zeide, dat Nederlandsche troepen zich in de richting van Modjokerto begeven om de dijken en sluizen, die door Indonesische extremisten zyn TWAALF METER IJS OP EEN STEIGER. Schepen op hei sirand. Door de Zuidwesterstorm van Zondagnacht is het ijs in de Waddenzee losgebroken er. hevig gaan kruien. In het Oosten van het eiland Ame land werd groote ravage aangericht. Het ijs ligt tot een hoogte van 12 meter op de steiger te Nes opgestapeld. Deze aanlegplaats werd ge. deeltelijk vernield. De kaar- tenkiosk is geheel weggescho. ven en in zee verdwenen. Va:, de ducdalven zyn de meeste als lucifers afgebroken. De hulppostboot „Barkas", welke aan deze steiger gemeerd lag, is voor de ijsdrang bezweken en eenige kilometer's verder op een zandbak vastgeloopen. Waarschijnlijk zal zij niet meer te redden zijn. De postboot „Waddenzee", die aan de steiger bij Bur*n gemeerd lag, ls eenige meters de wal opge schoven. De telefoonverbin. ding tusschen Leeuwarden en Hollum rechtstreeks is verbro ken, zoodat alleen via Nes te. kefonisch contact mogelijk ls. Stormschade in Amsterdam. Zondagnacht werden te Am sterdam door de hevige storm talrijke spiegelruiten vernield. Een steiger woei van een dak en brj het Wilhelmina-gast- huis werd een schutting over een lengte van 50 meter te gen de grond geduwd, per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De verkeersweg naar Zaandam kwam eenige tyd onder water te staan. Het verkeer uit Zaandam moest over Buiksloot geleid worden. CIJFERS ZIJN ALLESZINS BEVREDIGEND. Jong geleerd. Niemand minder dan minis ter Ldeftinck zelf heeft bij her haling de Nederlandsche be volking opgewekt tot sparen om daardoor ook een steentje by te dragen in de wederop bouw en het herstel van onze beroofde staatsfinanciën. Sparen! Prachtig! Maar hoe breng je het zoo ver als je aan het eind van de week of van de maand in deze dure tijd, toch al niet weet hoe je de eindjes aan elkaar moet knoopen? Lieden, die vroeger gewoon waren elke maand iets „weg te brengen", zien er nu werke lijk geen kans meer toe of wat nog erger is zyn zelfs zoo nu en dan gedwongen te gaan „halen" om het bud get sluitend te Icrygen. Dat er ondanks alle moeilijk heden tdch nog menschen zyn, die werkelijk kans zien iets over te leggen en dat aan de Spaarbank toe te vertrouwen, moge weinig geloofwaardig klinken, de cijfers van de Spaarbanken 2^Jn er om het t* bewijzen. Wij ontvingen dezer dagen de jaarcijfers van de Nuts spaarbanken van Vllsslngen en Middelburg en wanneer' men depe nagaat en vergelijkt met die van vorige jaren, staat men versteld over de belang rijke bedragen, welke in Zee land toch nog altijd gespaard worden. Het eerste jaar na de bevrij ding, in 1945, werd op de Nutsspaarbank in Vlissingen tn totaal voor 2.976.190.67 ingelegd en slechts voor 882.555.38 terugbetaald. Een overschot van rond f 2.100.000 dus! Natuurlijk heeft de geld- zuivering en de daaraan ver bonden verplichte inlevering hier op groote schaal Invloed gehad, maar het is desondanks toch een bedrag dat er wezen mag! In Middelburg bedroegen de inlagen 1.274.267.39 en de terugbetalingen 399.455.64 Hier werd dus ongeveer 875.000 meer gespaard dan opgenomen. Na de aan de geldsaneering verbonden blokkeeringsmaat- regelen vertoonden de cijfers over 1946 natuurlijk een meer normaal beeld, maar dat neemt tocih niet weg, dat ook deze cijfers alleszins bevredi gen^ zijn te noemen. In Vlis- singen werd weliswaar slechts 1.948.569.99 Ingelegd en 2.012.466.12 terugbetaald, maar wanneer men ln aanmer king neemt, dat in dit laatste bedrag bijna drie ton is be grepen wegens overschrijving naar het Grootboek, blijkt toch het gespaarde bedrag nog al tijd dat der terugbetalingen te overtreffen. Zoo ls het ock in M'burg, waar voor 719.952.68 werd gespaard en voor 1.011.236.52 terugbetaald. OOK VAN BEVELAND Bij al deze cijfers dient men er rekening mede te houden, dat de werkingssfeer van de Nutsspaarbanken zich veel verder uitstrekt dan tot Mid delburg en Vllsslngen alleen. Vllsslngen heeft immers bij kantoren in Souburg, Goes en Wolf aartsdijk, M'burg sinds kort ook in Oostk., zoodat men veilig kan aannemen, dat de "Spaargelden afkomstig zyn van geheel Walcheren en een groot deel van Zuid-Beveland. Een vergelijking tusschen het aantal spaarders en het inwo nertal van Vllssingen en Mid delburg, zooals in deze jaar stukken wordt getroffen, lijkt ons dan ook niet zooveel be- teekenis te hebben. Van veel meer belang is het aantal spaarders ten opzichte van de ingelegde spaargelden. Waren er in 1939 in Vllssingen 9284 spaarders, die tezamen ruim 3 millioen gulden hadden ingelegd, einde 1946 waren het er 12.531, met een to taal-Inleg ongeveer 6.5 millioen gulden. Het gemiddelde bedrag per spaarder steeg in Vlissingen dus van ongeveer S 325 tot ruim 500. In Middelburg be draagt het gemiddelde tegoed van de spaarders zelfs ruim 625. HET SCHOOL-SPAREN Dit alles betreft het sparen door volwassenen, maar de Nutsspaarbanken houden zich ook intensief bezig met het bevorderen van de spaarzaam- heid onder de jeugd. Een van de belangrijkste middelen hier toe ligt in het zgn. schc ren, aat weliswaar gedt de oorlog sterk terug liep, maar sinds eenige tijd toch weer in tensief in de activiteit der spaarbanken is betrokken. In Vlissingen wordt op 6 lagere scholen door 425 kinderen met behulp van de bekende zegels gespaard, in M'burg op vijf scholen door 496 kinderen. Bovendien zijn er nog de fraaie spaarbusjes van het Nut op het oogen- blik helaas tijdelijk „uitver kocht" waardoor het kind zelf in direct contact komt met de spaarbank, hetgeen natuurlijk ook zyn goede zyde heeft. Jong gewend, oud ge daan De Nutsspaarbanken doen in dit opzicht werkelijk belang rijk werk, waarvan de paeda- gogische waarde moeilijk vol doende gewaardeerd kan wor. den. Dat zij op deze weg wil len verder -raan, kan ten slotte blijken uit de besprekingen, welke zeer onlangs werden ge houden inet het doel nog meer propaganda te gaan 'maken voor het sparen door de jeugd. Nederlandsch leger in actie bij Soerabala. Geen tegenstand. TREINVERBINDING MET BAZEL, De treinverbinding Hoek van HollandBazel, die 28 Februari j.l. ter besparing van steenkolen werd gestaakt, zal met Ingang van 1. April wor den hervat. Deze trein zal tweemaal per week loopen. Op Dinsdag en Vrijdag vertrekt er in aansluiting op de boot een trein uit Hoek van Hol land naar Bazel. De vertrek dagen uit Bazel zijn Woens dagavond en Zondagavond. Schipbrug bij Vianen ingenomen. De schipbrug bij .Vianen Vreeswijk is zoodanig bescha digd, dat zij moest worden ingenomen. Het is nog niet te zeggen, wanneer de brug we der voor gebruik gereed zal zijn. Commissarissen der Koningin vergaderen. De minister van binnenland- sche zaken zal zich, vergezeld van den secretaris-generaal van zijn departement, a.s. Vrijdag naar 's-Hertogenbosch begeven, waar ditmaal de maandelijksche bijeenkomst plaats heeft met de Commissarissen der Koningin. Tevens zullen besprekingen met burgemeesters in Brabant Limburg worden gehouden. LEIDENHARVARD INSTITUUT. Mr. P. J. Idenburg, die als oud-secretaris van curatoren der Leidsche universiteit een bezoek aan tal van Ameri kaansche universiteiten bracht, is er in geslaagd een nauwere samenwerking tot stand te brengen tusschen de universi teit van Leiden en de Ame rikaansche universiteiten. Er is een voorloopig Har vardLeiden-instituut opge richt, dat de plannen voor samenwerking nader zal pro- jee teeren. Door trein gegrepen. Zondagavond 'ongeveer half elf is de 19-jarige Jan Geer- ligs te Oudesluis, gemeente Zijpe (N.H.), terwijl hij met zyn rijwiel de onbewaakte overweg aldaar wilde over steken, door een passeerende personentrein gegrepen en on middellijk gedood. Kalmoa weer vlot- De tinbaggermolen „Kal moa", die Zondagmiddag door het krabben der ankers op de zandige bodem in de buiten haven van Falmouth aan de grond is geloopen, kwam Maandagmorgen weer vlot Het is niet waarschijnlijk, dat de molen beschadigingen heeft opgeloopen. Zooals bekend, vertrok de Kalmoa" 27 Februari van Kinderdyk naar Billiton. Lading Martin Behrman in beslag genomen. Mr. J. E. van Hoogstraten, directeur van het Neder- landsch-Indisch departement van economische zaken, heeft bekend gemaakt, dat de lading van het Amerikaansche 7.176 ton metende vrachtschip „Mar tin Behrman" door de Neder- landsch-Indische regeering is opgeëischt voor de export Mr. van Hoogstraten zeide, dat door experts reeds was vastgesteld, dat de lading van genoemd schip afkomstig was van ondernemingen en voorna melijk van Britsehe onderne mers. De lading bestond uit rub ber, suiker, sisal en kina. vernield, over te nemen. Deze actie zou bezetting van de stad met zich meebrengen. Voorts deelde genoemde woordvoerder mede, dat men met deze actie eerst na onder*, handelingen met de Indone siërs begonnen was en dat de actie bedoeld was om 2000 ton rijst, die volgende maand ge oogst moet worden, te redden en de bevolking van dit ge* bied voor hongerdood te be hoeden. De woordvoerder van de commissie-generaal zeide voorts nog, dat deze actie geen invloed zal hebben op de onderteekening van het ac« coord van LinggadjatL De woordvoerder gaf voorts een beschrijving van de inun daties, welke hij het gevolg noemde van extremistische actie en van kwaadwilligheid van locale militaire comman danten, die zich niet hebben onderworpen aan de autoriteit van het hoogste militaire ge zag. Hy wees erop, dat deze actie uitsluitend is onderno men voor het herstel van slui zen en dijken en dat het niet in de politieke gedragslijn der regeering ligt haar gebied uit te breiden voor politieke doel einden. Er zyn nog geen berichten binnengekomen van repuhU* keinsche weerstand. Aan de brief, welke de commis sie-generaal aan Sjahrir richt., te, ontleenen wij: De Nederlandsche regeering heeft duidelijk uitgesproken dat zij niet langs militaire weg invloed wenscht uit te oefenen op de ontwikkeling van de po. litieke verhoudingen in Indo nesië Indien zij zich gedwon. gen ziet tot e*»n ook door haar betreurde actie als thans tot uitvoering is gekomen, dan kan zulks slechts ten doel heb ben de opheffing van de nood_ toestand, waardoor het leven van tallooz^ri wordt bedreigd. Wij zijn ons bewust van de be den1 :eliike zijden. die aan de toepassing van militair geweid als uiterste middel, zelfs in gevallen ais het onderhavige, zijn verbonden, doch een zeer ernstige overweging van de geheele toestand heeft in dit geval er toe geleid deze be. z waren te aanvaarden. De commissie-gen. besluit met het vertrouwen uit te spreken: „dat de opheldering van de politieke situatie, zooalg die in de bedoeling van onze beidei delegaties ligt, in een nabije toekomst de samenwerking zoodanig zal doen zyn, dat lo„ cale incidenten als de onder* havigen tot het verleden zul. len behooren". Nader seint. Aneta uit Bata via: By de acties in de sector. Soera ba ja ls Modjokerto door de Nederlandsche troepen be zet. Auto van de Koningin. Een dame te New York zag een film van het Ko ninklijk bezoek aan Am sterdam. Zij herkende de Packard, waarin de Ko ningin reed. Het was de wagen, die d, Amerikaan sche in 1940 bij haar ver trek uit Nederland had achtergelaten en die in handen, van de Duitschers was gevallen. De geallieerden wezen de auto na de Duitsche nederlaag toe aan H.M. de Koningin, die de wagen o.m. ter beschikking stelde van generaal Eisenhower en Churchill tijdens hun bezoeken aan ons land. Het Koninklijk stalde partement heeft de wagen nu yerscheept naar de Amerikaansche eigenares, aldus de Maasbode. ONGEWENSCHTE MEDEBEWONERS. Het hoofdbestuur van de Ne derlandsche vereeniging van oud-politieke gevangenen uit de bezettingstijd heeft zich tot den minister van binnenlandschc zaken gewend met het verzoek aan de burgemeesters op te dragen geen poltieke delinquen ten te huisvesten bij oud-po litieke gevangenen uit de be zettingstijd. POSTPAKKETTEN. Ons bericht over het weder invoeren van postpakketten- bestelling by de P.T.T.-dienet behoeft een aanvulling. Deze mogelijkheid gaat na melijk niet In op 1 April maar op 6 Mei a.s. BESTUURDER C.N.V. Tot zesde bestuurder van het Chr. Nat. Vakverbond, welks ledental thans 120.000 bedraagt tegen 114.000 in 1940, is be noemd de heer M. Ruppert te Utrecht, voorzitter van de Chr. Landarbeidersbond en tweede voorzitter van de Stichting voor de Landbouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1