Nederlanders Engelsche arbeidsattaché's naar den Congo UIT DE PROVINCIE THOLEN Schouwen en Duiveland ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verrader uit overtuiging Zeeuwsche 8 Onderhoud met den heer A. Greenhough, die zoojuist in Nederland is aangekomen. Nieuwe diplomatie. (Van onzen specialen verslaggever.) j,Het doel van mgn komst is het verschaffen van inlich tingen over de vraagstukken van de arbeid in mijn land aan Nederlandsche instellingen, die daar belangstelling voor heb ben en het bestudeeren van dezelfde problemen in uw land ten behoeve van mijn regee ring, d.w.z. ten behoeve van den Britschen ambassadeur hier in Den Haag", aldus ver telde ons de heer A. Green hough, die juist dezer dagen de functie als arbeidsattaché toegevoegd aan Sir Nevill Bland, heeft aanvaard. Wij zit ten tegenover den nieuwen functionaris in zijn kantoor aan het Lange Voorhout en laten hem vertellen over zijn loopbaan, zijn ervaringen, zgn werk, zijn verwachtingen. DE NIEUWE TAAK. De diplomatieke taak, die aan den heer Greenhough is opgedragen, is betrekkelijk nieuw; arbeidsattaché's kende men voor de oorlog heelemaal niet. Nu heeft het Britsche Rijk er in de Vereenigde Sta ten, Frankrgk, Italië, Grieken land, België, Nederland, Dene marken, Zweden, Finland en een stuk of wat Zuid-Ameri kaan sche landen, een kleine 20 in totaal. De eerste benoeming dateert nog van voor de re- geering-Attlee. In Den Haag is de heer Greenhough op het oogenblik de eenige. Weliswaar heeft de Amerikaansche am bassade ook zulk een functio naris gekend, maar die is ver trokken en niet opgevolgd. „Kent u Nederland, kent u de ingewikkelde vakvereeni- gingstoestanden hier te lan de?" vragen wij. DE VAKVEREENIGINGEN De heer Greenhough glim lacht. „Ik ben hier eerder ge weest", zegt hij. „Als mili tair gedurende de eerste we reldoorlog, geïnterneerd te v Groningen. Van daaruit heb Spoorwagons in bestelling. De Koninklijke fabriek van rijtuigen en spoorwegwagens Beynes te Haarlem zal -over ©enige tijd weder geheel uit gerust zijn met nieuwe ma chines. Het bedrijf werd des tijds door de Duitschers leeg geroofd. Het plan bestaat de fabriek 'naar Beverwijk te ver plaatsen. Binnenkort zullen tenminste 500 man nieuw per soneel in deze fabriek aan de <jlag moeten gaan. Belangrijke orders van de Nederlandse he spoorwegen staan op het pro gram: 200 open en 400 geslo ten goederenwagons, honderd gestroomlijnde electrische rij tuigen, 100 autobuscarosseriën. Deze orders zullen nog be langrijk worden uitgebreid. Commissie voor geestelijke Volksgezondheid. Bij beschikking van de mi nisters van sociale zaken, van binnenlandsche zaken, van 0., K. en W„ van justitie en van oor log is ingesteld een interdepar tementale commissie voor de geestelijke volksgezondheid, die de coördinatie van alle aange legenheden met betrekking tot tie geestelijke volksgezondheid zal bevorderen en de ministers van advies zal dienen. Tot voor zitter van deze commissie is benoemd dr. C-. van den Berg, directeur van de volksgezond heid. Zuid-Afrika wijkplaats voor Engeland Volgens een in de „Chicago- Tribune" gepubliceerd bericht uit Washington worden plan nen ontworpen om de Britsche regeering en industrieën naar Zuid-Afrika over te plaatsen, indien er weer een oorlog zou uitbreken. Volgens het bericht is dit nieuws door vooraan staande personen van het mi nisterie van buitenlandsche za ken en uit het leger aan ver schillende senatoren meege deeld. Men, zou tot deze plan nen genoopt zijn door de na- oorlogsche ontwikkeling der V 2's en bestuurbare projectie len, die naar verluidt 10 maal zoo sterk van uitwerking zijn als de bommen uit het einde van de tweede wereldoorlog. Volgens Amerikaansche senato ren, onder wie Vandenberg, zou het bezoek van de Engel sche koninklijke familie aan Zuid-Afrika onder meer ook het zoeken van een onderko men in geval van oorlog ten doel hebben. Zuid-Afrika zou boven Canada de voorkeur hebben, omdat het klimaat daar gematigder is en het verder van Sowjetbases af ligt, aldus het bericht. ik meermalen Rotterdam be zocht en ik heb toen al be langstelling voor dit land ge kregen. Maar daarmee ken ik het nog niet. De vakvereeni- gingstoestanden hier te lande ken ik alleen uit de lectuur, maar ik hoop spoedig met de bondsbestuurders kennis te maken". ..Het zal u als buitenlander niet gemakkelijk vallen een helder beeld te verwerven van de onderlinge verhoudingen tussehen de bonden", zeggen wij hem. „Ik ben er niet bang voor", luidt het antwoord. ARBEIDSPROBLEMEN. „Bent u in het vakverbonds wezen werkzaam geweest?" „Neen", vertelde de heer Greenhough ons. ,Jk heb steeds een ambtelijke functie vervuld bij het ministerie van Arbeid te Londen. In de oor log was ik een tijdlang werk zaam in de Zuidelijke graaf schappen, waar ik de verant woordelijkheid droeg voor het werven van vrouwelijke ar beidskrachten ten behoeve van de industrie. Later had ik de leiding over een herscholings organisatie en de plaatsing van herschoolde arbeiders in fa brieken. Daarna had ik het toezicht over drie arbeidsbu reau x voor hooger personeel. TJ ziet, de arbeidsvraagstuk ken zijn mij niet vreemd; ik heb er middenin gezeten". „Ongetwijfeld, mijnheer Greenhough", merken wij op, en wij vragen hem tenslotte ons iets naders te vertellen over die laatste instellingen; hier te lande ken men zooiets niet. BEMIDDELING. „Dat waren, of liever dat zijn", aldus de arbeidsattaché, „bureaux die bemiddelen voor hoogere functies: ingenièurs, bedrijfsleiders, meesters in de rechten en andere gèspeciali- seerde vakkundigen. Het is werk met een sterk individueel karakter. Als bijv. een firma in Zuid-Afrika een bepaalde man voor een leidende functie zoekt, laat .'zg dat weten aan zulk een bureau en zij krijgt den man, dien zij noodig heeft. Het is natuurlijk heel wat moeilijker zoo iemand te vinden dan een geschoolden monteur of 'n geroutineerden kantoorbediende, maar het stelsel heeft zijn bestaansrecht bewezen. Het kaartsysteem van deze bureaux vermeldt heel wat meer gegevens dan dat van een arbeidsbureau voor lager personeel. Er wordt veel aandacht besteed aan ka raktereigenschappen, persoon lijke hoedanigheden, levenser varing, enz.". Wang Sji Tsjieh, de Chi- neesche minister van buiten landsche zaken, heeft bekend gemaakt, dat de Sowjet-Unie de regeering van China heeft doen weten, bereid te zfin om Dairen, havenstad in Mandsjoerije, aan China af te staan. Volgens de Chineesche pers hebben de regeeringstroe- pen een offensief ingezet aan het Noordelijke front in Sjangsjoen. De communistische troepen zou den aanzienlijke verliezen gele den hebben. M.R.P. congres nam resolutie aan. Tijdens 't jaarlijksch congres van de Fransche republikein- sche Volkspartij is een resolu tie aangenomen, waarin de eisch wordt gesteld, dat „het kapitaal wordt terugbetaald tot zijn werkelijk nu.namelijk ten dienste van de arbeid". De arbeiders dienen geleidelijk medezeggenschap te verkrij gen in de leiding en de op brengst van de industrleeïe en commercieele bedrijven. De M.R.P. is tegenstandster van 'n bewind, „waarbij de in spanning^ van de arbeiders door de bevelen van één man of één partij bestuurd zouden worden". Men beschouwt deze resolu. tie in politieke kringen, hoe wel ze anticommunistisch ls, als een uitgesproken beweging naar links van de M.R.P. Daily Herald oyer Russisch bezoek. Het orgaan der Britsche La- bour-partij „De Daily Herald", verwelkomt in een hoofdarti kel de Sowjet-Russlsche parle mentaire delegatie, die een be zoek aan Engeland brengt. „Haar aanwezigheid herinnert ons nog op tijd aan de warme vriendschap, die tijdens de oor log bestemd. en die wij zoo noodzakelijk moeten herwin nen. Er kan geen fataal mis verstand bestaan tussehen na ties, wier burgers elkanders levenswijze kennen en waar- deeren. De tragedie van onze vooroorlogsche betrekkingen met Rusland was, dat er zoo weinig uitwisseling van onbe vooroordeelde en in hun be wegingen niet belemmerde be zoekers was". Belgische filmstad. Naar het zich laat aanzien zal de Belgische filmindustrie binnen afzienbare tijd over een eigen Hollywood beschikken. Te Howardries, een gehucht tussehen Doornik en de Fran sche grens, in een streek met beboschte valleien, zullen de deze zullen een oppervlakte van 30 ha. beslaan. DEMONSTRATIES IN CHINA TEGEN MOLOTOF's VOORSTEL. Openbare organisaties en studenten hebben in geheel China protestbijeenkomsten en demonstraties gehouden tegen het voorstel van den Sowjet- Russischen minister van bui tenlandsche zaken om de kwestie China te Moskou te bespreken. Te Nanking heb ben meer dan 20.000 studen ten Molotof in een telegram beschuldigd van inbreuk op de Chineesche souvereiniteit. De minister van landbouw, visscherij en voedselvoorziening heeft ingetrokken het vervan- giqgsmiddelenbesluit V.V.O. -943. TABAKSPLANTERS ZIEN EEN KANS Nu Ned.-Indle niet meer b,akAcultllrc'\i?J^Lf^Sln steeds van zeer groote betee- levert. Naar wij vernemen bevindt zich op het oogenblik een stu- diecommisie uit de kringen der Ned. Indische cultuuron dernemingen in de Belgische Congo, teneinde daar de mo gelijkheid eener vestiging van tabakscultures te bestudeeren Tijdens de oorlog heeft een voormalig employé van de De- maatschappij voor eigen re kening een onderneming ge vestigd in deze Belgische ko lonie met bet resultaat, dat hij dezer dagen bij de tabaks- handel te Amsterdam de eer ste monsters Cong,o-sigaren kon aanbieden. Dit feit heeft aanleiding ge geven tot geruchten als zou den de groote maatschappijen, die op dit gebied op Java en Sumatra jarenlang gevestigd zijn geweest, voor goed de Vorstenlanden, het Sultanaat Deli en de andere Ned. In dische tabakscentra verlaten, zulks ligt echter geenszins in het voornemen. Ofschoon de toestand der Europeesche cul tures in het machtsgebied der Indonesische republiek nog steeds veel zorg baart, blijft men de hoop koesteren, tot een gunstig economisch accoord met de nieuwe staat te gera ken, hetgeen de voortzetting der exploitatie mogelijk zal maken. De onderzoekingen in de Congo gaan uit van de gedach te aan de eventueele mogelijk heid om nieuwe ondernemin gen in dit gebied te vestigen, zonder de oude in de Indische Archipel in de steek te laten, Er is dus eerder sprake van een uitbreiding .dan van een verhuizing. Tot dusver is cr zeer wei nig tabak in de Congo ver bouwd. In Belgische kringen hier te lande wist men ons te verzekeren, dat de kwaliteit van de Congo-tabak zeer goed is, maar de tot dusver voort gebrachte productie dermate gering, dat slechts zeer weinig Belgen het product kennen. Dat er gelegenheid is om het tabaksareaai bij gunstig ge bleken klimatologische er landbouwkundige omstandig heden aanzienlijk uit te brei den is onbetwistbaar, gezien de onmetelijke maagdelijke oerwouden in deze uitgestrek te en zeer dun bevolkte kolonie Wat de Ned. Indische ta- nis geweest De productie bedroeg in 1940 938 mlllloen kilo en er werd in dat jaar voor 38 millioen uitgevoerd. De beteekenis van de tabak voor Ned. Indië en voor ons land wordt het best geïllus treerd door het feit, dat de stoomvaartmaatschappij „Oce aan" haar ons taan te danken heeft aan het tabaksvervoer van Sumatra naar Nederland. De Indische tabak was voor heen voor 95 procent afkom stig van Europeesche cultuur- ondernemingen, de rest was bevolkingstabak. Hoe de toe stand nu is, is onbekend. De werkgelegenheid. Op 8 Maart 1947 stonden ingeschreven 1865 (46) perso nen, waarvan er 1037 in de D.U.W. waren tewerkgesteld. Bovendien stonden nog inge schreven 7165 vostwerkloo- zen, terwijl 224 vorstwerkloo- zen bij particulieren werden geplaatst. Over de week ein digend 8 Maart 1947 werden 191 (19) personen geplaatst. Het aantal overgebleven aan vragen bedroeg 464 (283). De tussehen haakjes ge plaatste cijfers hebben betrek king op vrouwen. Gevraagd worden o.a. Walcheren: stoffeerders, kleermakers, dieselmonteur, slijper, smeden, jjzerwerkers, magazijnbediende, kantoorper soneel, l.l.-zetter, l.l.-drukker, kistenmakers, leerjongen voor constructiebedrijf, leerjongens voor metaalindustrie, winkel bedienden, loopjongens, con ducteurs, machmestiksters- en -naaisters, leerling of gevorderd kapster, winkeljuffrouwen, kantoorpers., huish. pers., ty piste. Zuid-Beveland: Drukkers, zetters, zeilmaker, schoenma ker, plaatwerker, bankwer kers, smeden, automonteurs, loodgieter, radiateurenmon- teurs, boekbinders, bakker, aankomend kellner, kantoor personeel, wasscherijpersoneel, pédicure, typiste, kantoorper soneel, huish. personeel. TholenKleermaker, auto monteur, bakkersknecht, huish. personeel. Schouwen- en Duiveland Schoenmaker, wagenmaker, 1.1. fitter, molenaarsknecht, leer ling kellner, hotelkok, loop knecht, huish. personeeL Zeemvsch-Vlaanderen Meu belmakers, stoffeerders, bank werkers, automonteur, leerjon gens voor garage, schippers knechts, loodgieters, elec- trisch lasscher, kantoorperso neel, vlasbewerkers, textielar beiders, electriciens, bakkers knechts, apothekers-assisten te, leerling of gevorderd kap ster, naaisters, verkoopster, propagandiste, kamermeisje voor hotel, kantoorpersoneel, dokters-assistente, huish. per soneel, textielarbeidsters. Het Gewestelijk Arbeidsbu reau heeft kantoren te Mid delburg, Vlissingen, Goes, Kruiningen, Tholen, Zierlkzee, Terneuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. Watersnood in Zeeuwsch-Vlaanderen. De waterstand in de kree- ken en leidingen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is de laatste dag^n enorm hoog ge. stegen en op vele plaatsen zijn dan ook reeds bouw- en wei landen onder water geloopen. Dit wordt des te erger, waar op sommige langs hef water gelegjon weiden vlas gespreid ligt. dat gevaar loopt door het water te worden weggespoeld. Marathon naar Brussel. De V.9.V. „Marathon" te Vlissingen heeft een uitnoodi. ging ontvangen om op 8 Juni a.s. naar Brussel te komen en aldaar de gast te zijn van de athletdek-club Oudenaerde. De uitnoodiging werd door het Marathon .bestuur aanvaard. Bezoek aan Ostende. Op uitnoodiging van het ge meentebestuur van Ostende zal de Sportkring Gemeenteperso- neel te Vlissingen op 5 April a.s. ©en bezoek brengen aan Ostende. Er zal een voetbal, wedstrijd worden gespeeld te gen een ploeg, samengesteld uit gemeenteambtenaren van Ostende. Het contact dat de Sport, kring met de steden Antwer pen en Gent heeft, zaï ook dit jaar worden voortgezet. Beide steden zullen vermoedelijk nog deze zomer een bezoek aan Vlissingen brengen. Stichting Sportpark Vlissingen. De eerste drie bestuursle den van de Stichting Sport park Vlissingen zgn thans be noemd. Het zgn de heeren E. C. Boogerd, Th. J. An- driessen en A. W. Levering. De benoeming van de overige vier, door het gemeentebestuur aan te wijzen leden, is dezer dagen te verwachten. Veerdiensten weer hersteld. Met ingang van Woensdag zal ook de veerdienst Katsche veerZierlkzee weer normaal gaan varen. Dit was de laat-, ste veerdienst in de provincie die nog niet was hervat Woensdag zijn dus de ver bindingen te water in onze provincie weer volledig her. steld. Tholen VEER OVER DE EENDRACHT. Wegens ijsgang wordt bij het overzetten door de veer dienst over de Eendracht te Tholen dubbel tarief berekend, doch de noodbrug, die op de montagesteiger is gelegd, kan men gratis overgaan. Zoo werd dezer da^en opgemerkt, dat een auto aan de Brabantsche zijde de pont opreed en de pas sagiers uitstapten toen zij ver, namen, dat zij meer dan ge woonlijk moesten betalen. Zij gingen nu te voet over de noodbrug. Wanneer dit vaker zal voorkomen zal de gemeen te Tholen een niet te verwaar lozen bedrag aan veergeld der ven. „TOT WEDERDIENST BEREID". Donderdagavond werd in de zaal van het „Hof van Hol land" te Tholen door de too- neelvereeniging „Door Oefe ning Volmaakter" met mede werking van de Reedergkers- kamer „Cats" een opvoering gegeven van het tooneelstuk ,Tot wederdienst bereid". Na de tweede acte werd de heer A. En gel vaart gehuldigd, daar deze 25 jaar lid der ver- eeniging was. Hem werd een blijk van erkentelijkheid aan geboden. BENOEMING. De heer D. L. Coomans te Tholen, die onlangs uit Indië is gerepatrieerd, is benoemd aan waterleidingebdrijf het gemeentelijk gas- en ;erleidingebdrijf te Breda. DE LESSEN WEER HERVAT Nu de strengste koude voor bij is zal men te Tholen het onderwijs aan de openbare la gere school voor halve dagen hervatten. St. Annaland VERGADERING W.H.S. Dezer dagen vergaderde de sportvereenlging „W.H.S." te St. Annaland. De voorzitter, de heer A. J. Soeters, opende met een welkomstwoord en wees er vervolgens op, dat de s.v. dit jaar haar 15-jarig bestaan herdenkt. Ook memo reerde hij het feit, dat de heer J. Kurvink niet alleen vanaf de oprichting lid is geweest, maar nu ook tien jaar de functie van penningmeester waarneemt. Uit het jaarver slag bleek, dat de verêeniging thans 81 leden telt, 60 dona teurs en 30 junioren. Het be stuur onderging het afgeloopen jaar een wijziging, daar de heeren A J. Soeters Jnzn. als voorzitter bedankte en de heer A. J. Soeters Jaczn. in deze functie werd benoemd. De voetbalafd. bracht het er In het afgeloopen jaar niet al te best af. De korfbalvereeniging bracht het verder, terwijl de wandel- sportafdeeling een tweetal marschen liep, waarbij een goed figuur werd geslagen. De aftredende bestuursleden A. J. Soeters Janzn. en J. Kurvink werden bg acclamatie herkozen. Van de wandelsportver. „Margriet" te Dinteloord is een uitnoodiging ontvangen deel te nemen aan een marsch. Bij voldoende deelname zal men 2e Paaschdag met een bus naar de wedstrijd Holland België te Amsterdam gaan. Stavenisse 65-JARIG HUWELIJK. De echtelieden Joh. Geluk en Helena Cornelia Stoutjesdijk te Stavenisse hebben Zondag 16 Maart in intieme kring op fees telijke wijze de dag herdacht, dat zij 65 jaar geleden in de echt werden verbonden. Het spreekt vanzelf, dat het de ju- bilasissen op deze gedenkwaar dige dag niet aan belangstelling heeft ontbroken. Scherpenisse KERKORGEL. Door de leden van de Geref. gemeente te Scherpenisse is voor het aanschaffen van een kerkorgel en bedrag van ruim 7000 bijeengebracht. Besloten werd tot de aankoop van een orgel van 8a 9000. Bruinisse AANBESTEDING. Bij de aanbesteding door het bestuur van de waterkeering van het calamiteuze waterschap te Bruinisse voor het herstel, de vern'euwing en het onderhoud tot 30 April 1948 van de pol derwerkzaamheden werden de volgende bedragen genoteerd- J. de Oude, Biervliet 15.420; M. P. Verjaal, Puttershoek 15.400; L. van Popering, Brui nisse 15.470; L. v. d. Klippe, Vlissingen 15.178; W. v. d, Berg, Bruinisse f 15.060;; M. v d. Velde, Bruinisse 15.598. Voor het maken van een buitenberm en bijkomende wer- volgt: C. v. d. Klippe, Vlissingen 55.900; L. v. d. Klippe, Vlis singen 54.938; M. P. Verjaal, 'Puttershoek 52.800; J. de Oude, Biervliet 48.602; W. v. d. Berg, Bruinisse 47.990; M. v. d. Velde, Bruinisse 47.500; L. van Popering, Bruinisse 46.500. De werken werden aan de laagste inschrijvers gegund, VISSCHERIJVEREENIGING VERGADERDE. In Het Veerhuis vergaderde de visschergvereeniging Alge meen Schippers- en Visschers- belang te Bruinisso. Er werd geprotesteerd tegen de bevoor deeling van een Harllngsche firma, die reeds vroeg in het voorjaar zijn mosselzaad mag visschen, waardoor zij een voorsprong krijgt op de Zeeu wen. Deze firma Immers krggt gelegenheid het beste zaad en de beste banken uit te zoeken. Volgens den chef van de afd. Visscherij drs Van Dijk, is het noodzakelijk, dat een over koepelend orgaan wordt ge sticht, waarvan de voorzitter zitting zou nemen in de Be, drijfsraad voor de Visscherij. Men besloot den voorzitter te machtigen als vertegenwoordi ger van Bruinisse in de Cen trale Vereeniging zitting te ne men. Zierikzee TOONEELVOORSTELLING Onder groote belangstelling werd Donderdag in Zierikzee door de Katholieke tooneel- groep „De Schouwspelers" het tooneelspel „Dorp in onrust" van den auteur Kees Spleringa opgevoerd. Na ieder bedrijf klonk een hartelijk applaus, terwijl aan het einde bloemen, aan de dames werden geschon ken. Ellemeet RAADSZITTING. Dezer dagen vergaderde de gemeenteraad van Ellemeet, tijdens welke zitting de nieu we secretaris, de heer L van Wijk uit Zierikzee, werd be- eedigd. Hg werd toegesproken door den burgemeester en den oudsten wethouder, den heer de Graaf, Goedgekeurd- werd een voor stel van B. en W tot het aan gaan van 'een kasleening van 7000 a 1 7/8 Tot ge meenteontvanger werd be noemd de heer J. W, de Jon ken waren de inschrijvingen als ge. Breskens 22 WONINGEN AANBE STEED. Vrijdag werd te Breskens de bouw van 22 woningen te Sluis aanbesteed. De laagste inschrijver was de Amsterdam- sche Ballast Mij., 263.256) fevolgd door de firma's van e Ventte Tilburg (ƒ295.000) en Naamkens te Tilburg 296.000). De hoogste in schrijver was fa. van de Klippe te Vlissingen 428.000.). Terneuzen BAND NEDERLAND-INDIK Donderdagavond gaf de ver. eeniging Band Nederland-In. dië e^n avond met medewer king van de tooneelclub „Ons Genoegen". De heer Kuzee sprak over „Onze jongens in Indië" en daarna voerde de tooneelclub op. het tooeelspel „Een die niet geteld wordt Het was een succesvolle avond. NIWIN.AFDEELING Op initiatief van burgemees ter van Teilegen is te Terneu. zen een afdeeling van de Ni- win opgericht, die bijdragen en gelden zaj inzamelen voor onze militairen en burgers in Indië. De lieer A. P. den Hamer, Axelsche straat 108, is secre taris en de heer G. C. .longe nier, Nieuwstr. 10. is penning meester. Voorzitter is ds. van Nes, Scheldekade 24. Bijz. Gerechtshof Eed van trouw. „Een verrader uit overtui ging", noemde de procureur fiscaal den 40 j. chauffeur M. S(touthamer) uit Axel, waar tegen tien jaar gevangenisstraf werd geëischt. S. had in het voorjaar van 1944 te Axel aan' den N.S.B.- burgemeester Smallegange een onderduiker verraden. Toen een „foute" opperwachtmeester der Kon. Marechaussee, tezamen met een wachtmeester en twee Durtsche douaneambtenaren e huiszoeking deden, had hij het juiste adres opgegeven. Boven dien had S. in dezelfde tijd te Koewacht aan een Duitschen onderofficier en aan den opper wachtmeester van de mare chaussee verraden, dat een met name genoemde inwoner van Axel had gezegd, dat de Duit schers niets anders deden dan vrouwen en kinderen vermoor den. Deze inwoner werd toen gearresteerd. Verdachte ontkende deze be schuldigingen niet. Hij betoogde, dat hij onder pressie stond van de S.D., hetgeen door het Hof onaanvaardbaar werd geacht. Dt procureur-fiscaal noemde het optreden van S. in hooge mate karakterloos. Hij was geen N.S.B.er, doch droeg wel een speldje. Hij werd gehaat en ge schuwd, hetgeen niet zoo ver wonderlijk was, want hij was handlanger van Smallegange. „Verdachte te een bijzonder ge vaarlijk mensch", aldus de procureur-fiscaal, die 10 jaar gevangenisstraf eischte en ont zetting uit de kiesrechten voor de tijd van het leven. De verdediger van verdachte, mr. Roelofs, drong aan op een korte vrijheidsberooving, daar rekening gehouden moet wor den met de aard van verdachte en het milieu, waaruit hij spruit. Spr. zou gaarne zien, dat ver dachte onder reclasseeringstoe- zicht zal worden gesteld. 12 jaar geëischt. De eed van trouw op den Führer had de 26-j. A. van G(assen) te Hontenisse zonder veel gewetensbezwaren afge legd. Hij was in 1943 te Elber- feld-Barmen, waar hij vrijwillig was gaan werken, toegetreden tot de Waffen S.S., doch zeide niet gevochten te hebben. Niet temin had hij het IJzeren Kruis 2e kl. ontvangen. De verdachte beweerde in een bunker geze ten te hebben, toen de Engel- schen naderden en daarin ge schuild te hebben tot zij voorbij waren, waarna hij krijgsge vangen werd gemaakt. De procureur-fiscaal noemde het zeer onwaarschijnlijk, dat van G. deze slimme onderduik- tactiek had toegepast en zeide er van overtuigd te zijn, dat hij daadwerkelijk gevochten heeft tegen onze bondgenooten. Ge zien het verachtelijke van van G.'s houding en handelwijze meende hij een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek te moe ten eischen. De verdediger, mr. Kurtz, achtte deze eisch te hoog, daar er tal van verzachtende om standigheden zijn aan te voeren. Hij bepleitte clementie. Andere strijders, strijden was de 26 j. oester- kweeker J. A. van S. uit Arne- muiden tot het Vrijwilligers Le gioen Nederland toegetreden Dat hij zich daarbij zeer ver dienstelijk had gemaakt, bleek uit het feit, dat hij enkele „Ab- zeichen" had ontvangen. De proc.-fiscaal overwoog, dat ver dachte uit een N.S.B.-gezin kwam. Zijn vader had hem ech ter ontraden dienst te nemen. Er werd vijf jaar met aftrek ge- eischt. Tegen den 25 j. scheepsmachi- nist L. C. M. uit Domburg, die bij de Kriegsmarine voer, werd 4 jaar R.w.I. met aftrek ge vraagd. Alajesteitsschennis. In seinhuis B. van de Ned. Spoorwegen te Vlissingen von-j den tijdenr de oorlog hoe kon het anders? - wel eens politieke, gesprekken plaats. De seinhuiswachter Willem N. zou tijdens zoo'n gesprek een bij zonder zware beleediging aan het adres van H.M. de Konin gin hebben gericht, naar aan leiding van het feit, dat deze gelden tot aanschaffing van oorlogstuig zou hebben beschik baar gesteld. Hij moest zich daarvoor thans verantwoorden, waar bij een rangeerder en een werkman kwamen getuigen. Verdachte ontkende zijn uit spraak heftig, doch kon den procureur-fiscaal niet overtui gen. Deze eischte één jaar ge vangenisstraf en ontzetting uit de rechten voor 12 jaar. De verdediger» mr. Kurtz, sprak 'zijn twijfel uit aan de waarde der getuigenverklarin gen en achtte het 'ten laste ge legde niet overtuigend bewezen. Hij drong aan op een voorwaar delijke straf. Uitspraak in al deze zaken over 14 dagen. NIPPERS De heer A. Bliek, hoofd assistent der invoerrechter, en acciinzen te Hans-.veert, is in gelijke betrekking overge plaatst naar Vlissingen. Aan de Technische Hooge- school te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen voor vliegtuigbouwkundig genleur, de heer A A. Mau, rits te Vlissingen en voor het propaedeutisch examen voor electrotechnisch-ingenleur de heer. A. E. M. Calon te IJzendijke. ONS BELANG BESTAAT 30 JAAR. Dezer dagen herdenkt de Coöp. Broodbakkerh'en Ver- bruiksvereeniging „Ons Be lang" tc Terneuzen haar 30- jarlg bestaan. Dit heugelijke feit zal gevierd Worden met twee feestavonden en .een kin- dermatinée. Sluiskil EEN HALVE EEUW Dinsdag 25 Maart zal het 50 jaar geleden zijn dat hét echtpaar De Ruyter te Sluis kil in de echt werd vereend. Ongetwijfeld zal deze dag voor het gelukkige echtpaar, dat zich in een uitstekendé ge, zondheid verheugt, onvergete lijk blg'ven. Bijz. Politierechter De 47-jarige expediteur J. v. Z. te Middelburg kocht in October 1946 van J. C. v. B. 2 levensmiddelenkaarten. Dit kostte hem nu ƒ- 50 of 20 d. In de nacht van 15 op 16 Nov. 1946 werden door amb tenaren der Inv. en Ace. te IJzendijke 3 stuks rundvee aangeslagen. Bij het ingesteld onderzoek naar de herkomst dezer dieren kwam aan het licht dat fraude werd gepleegd bij de doorlaatpost te Bier vliet, welke fraude hierin be stond, dat, wanneer voor run deren, afkomstig uit Sas van Gent, een geleidebiljet werd gevraagd tot de doorlaatpost Biervliet, dit geleidebiljet met het voorgeschreven oormerk van het betreffende rund dan aan de doorlaatpost Biervliet werd afgeschreven, hoewel het rund niet werd vertoond. Op die manier werd het smokke len van rundvee tussehen Sas van Gent en Biervliet ten zeer ste vergemakkelijkt, terwijl het gesmokkeld rundvee officieel als afgevoerd uit de grens strook werd genoteerd bij de doorlaatpost Biervliet. Zoo wa ren op 16 November 1946 af geschreven 3 stuks rundvee van den landbouwer de S. te Biervliet als uitgevoerd buiten de grensstrook, zonder dat deze aan de doorlaatpost al daar waren getoond. Voor het op die manier afschrijven ont ving de daar dienstdoende op zichter voor elk rund 20. Als verdacht van het in November 1946 in Zeeuwsch- Vlaanderen, in strijd met de Verordening Grenscontróle Vee, voorhanden hebben van 3 koeien stond terecht de 29- jarige landbouwer A. A. M. de S. te Biervliet. Verdachte ontkende aan den opzichter Z. geld te hebben ;egeven voor het afschrijven lezer koeien. Hij beweerde de dieren le hebben verkocht aan den vee koopman F. van Dijk uit Enk huizen. Hij weet niet beter of de dieren zijn door dezen koopman weggehaald. Bij na vraag bleek een veehandelaar F. v. Dijk te Enkhuizen niet bekend te zijn. De Off. van Just, achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte 5 maanden gevangenis" straf met aftrek voorarrest. De Bijz. Politierechter ver oordeelde verdachte tot 3 mnd. met aftrek voorarrest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10