Solistenconcours te Goes UIT DE PROVINCIE .Gedachten over Nederland" Caiasirophe ie Boskoop? Landwachiers speurden naar onderduikers THOLEN Zeeuwsch-Vlaanderen Schouwen en Duiveland St. Philipsland Zeeuwsche S eeuwsche unippers Amerika wacht op planten, wij op deviezen De koude als spelbreker. (Van onzen specialen verslaggever) De Boskoopsche kweeker heeft het allang opgegeven op de barometer te 'tikken. Het is winter en het blijft voorloopig winter; dat is hem wel duide lijk geworden. Tien weken reeds brengt hij nu in gedwon gen ledigheid door, leest kran ten en oude tijdschriften, kaart ontelbare potten met z\jn lot- genooten, maar elke dag is er weer een en een vol kwartaal is voorbij gegaan zonder dat een enkel uur nuttig werk in de tuin kon worden verricht. Deze winter, die op weg is de langste te worden, welke er ooit is geweest en de legenda rische „winter van negentig" al ver achter zich heeft gela ten, beteekent voor den kwee ker meer dan voor den door- snee-mensch, die foetert over leege kolenhokken en bevro ren kranen; deze winter is een natuurramp en de schade, in deze tijd veroorzaakt, zal niet in een jaar in te halen zijn. GEEN WERK. Doordat de vorstperiode met een kleine onderbreking al sinds de eerste helft van De cember voortduurt, is er in de kweekerijen nog weinig gespit, wat anders meestal voor Nieuwjaar al achter de rug is. En nu zit de hal meer dan een halve meter diep in de grond, zoodat, zelfs al zou de dooi onmiddellijk invallen en krach tig doorzetten, er voorloopig toch geen grondwerk kan wor den gedaan. Voor half Maart zal er zeker weinig of niets aan te doen zijn en dan kan men misschien beginnen... aan het werk van de Kerstweek en onderdehand beginnen de planten, voor zoover zij niet bevroren zijn, uit te loopen en men zal het onmogelijke moe ten doen om het werk van vier maanden in luttele weken samen te persen. Dat dit met belangrijke schade gepaard gaat, is te begrijpen. De kw< ker breekt zich het hoofd, hoe hij zich tot het allèrnoodzake- lijkste zal beperken, maar het is zelfs den leek wel duidelijk, dat het bedrijf over jaren de gevolgen van deze catastro- phale vorstperiode nog zal on dervinden. VERZENDTIJD. De kweekers-exporteurs hebben nog een extra schade post te boeken, in het bijzon der de handelaars op Amerika en Canada. De verzendtijd voor deze landen valt n.l. van Janu ari tot April en nu vertrekt de eene boot na de andere zonder de bekende boomenkis- ten. De afnemers worden onge duldig en vreezen de boomen te laat in het seizoen te zullen ontvangen; zonder twijfel zul len er afbestellingen komen. Vooral voor het Westen van Canada en Amerika, waarheen de reis lang is en waar de lente vroeg komt, zullen alle zendingen te laat komen. Maar ook voor het Oosten van Ame rika verstrijkt de eene ver zenddag na de andere en de planten zitten vastgevroren in de Nederlandsche bodem! Zelfs na het invallen van de dooi zal het nog enkele weken duren voor de eerste zendin gen de overzijde van de Oce aan bereiken. Personeelstekort is helaas ook nog een factor, waarmee men rekening zal dienen te houden. BEVROREN. Zonder twijfel is een groot deel van de planten bevroren, Zware straffen geëischt Het Bijzonder Gerechtshof te Middelburg behandelde Vrij dagmiddag de strafzaken te gen twee ex-landwachters, die zich „verdienstelijk" hadden gemaakt bij het opsporen van onderduikers. De 29-jarige vischhandelaar Adr. van K. uit Temeuzen had deelgenomen aan huiszoekin gen in Temeuzen en Axel, \yaarbij verschillende personen werden gearresteerd. Een van hen werd naar het concentra tiekamp Bergen-Belsen ge transporteerd, waar hij het le ven heeft gelaten. Van K. loochende' zijn daden niet, maar beweerde, dat hij in de meening had verkeerd, als zou de Landwacht een po litieorganisatie zijn. De procu reur-fiscaal had slechts woor den van verachting over voor het gedrag van verdachte en eischte een gevangenisstraf van 10 jaar met aftrek. Ook de 58-jarige pension houder G. P. uit Zoutelande had de vijand tijdens de bezet ting als landwachter gediend. Gewapend met een geweer had hjj patrouille geloopen en con- tröle gehouden op persoonsbe wijzen, terwijl hij meewerkte Herziening der bijzondere rechtspleging. Verschenen is het verslag van de vaste commissie voor pri vaat- en strafrecht der Tweede Kamer over het ontwerp van- wet houdende nadere voorzie ningen met betrekking tot de bijzondere rechtspleging. Over een aantal punten trad de commissie nader in monde ling overleg met den minister. De commissie besprak met den minister o.m. het staats rechterlijk uitgangspunt van de wijzigingen in de bijzondere rechtspleging, de vermindering van het aantal leden der bijzon dere gerechtshoven van vijf op drie per kamer, de richtlijnen voor de verwijzing van zaken naar de tribunalen, het zitting- nemen van een militaire raads heer, de toepassing van de dood straf, het verleenen van recht op cassatie aan alle ter dood veroordeelden, de hernieuwde toezegging van strafverminde ring voor degenen, die bij de aanvang der bijzondere rechts pleging te zwaar werden ge straft, kwijtschelding van straf voor personen, die op vrije voe ten verkeerende toch nog tot intemeering zijn veroordeeld, benoeming van politieke delin* quenten in ondergeschikte rijks betrekkingen, verbeurdverkla ring van vermogen, arrestatie bevoegdheid van P.R.A.-men- schen, en de beëindiging der berechting van jeugdige politie ke delinquenten. Over al deze punten verschaf te de minister uitvoerige nadere inlichtingen, waarbij o.a. bleek, dat de minister thans ook be reid is een aantal jeugdige over treders, die wapendragers ge weest zijn, voonvaardelijk bui- ten vervolging te stellen. maar de manier, waarop de dooi zal intreden, kan nog van groote invloed zijn op de om vang van de "schade. Immers, bevriezen is een uitdrogings proces. De plant staat met de wortels in het ijs en is niet in staat vocht op te nemen. Dooi met veel zonneschijn, of zelfs zonneschijn zonder dooi kan de uitdroging en dus'de schade nog Aanzienlijk grooter ma ken. Waar de Boskoopsche kweeker dus naar verlangt, dat is een dooi met bewolkte lucht en veel regen, zoodat de versmachte planten, zoodra het ijs geweken is, water kunnen opnemen. Helaas is de kans op zulk dooiweer niet groot meer; we schrijven al Maart en dat is van ouds een zonnige maand. En intusschen loopt de kweeker dag en nacht te pein zen, hoe hij de begrooting over het loopende jaar, na zoo'n enorm tijdverlies, zooveel scha de aan kostbare boomen, ooitj sluitend zal kunnen maken. Oneenigheid oyer middelbare akten- Het Tweede Kamerlid de heer Deering heeft aan den Minister van Onderwijs vragen gesteld, waarvan de volgende de be langrijkste zijn: n Is het den Minister bekend, dat - zijn reorganisatieplannen voor de examenregeling van de middelbare akten Nederlandsch, geschiedenis en moderne talen in de deskundige kringen van het hooger- en middelbaar on derwijs groote ongerustheid hebben verwekt? Is de Minister bereid mede te deelen, waarom hij meent uit sluitend aan de R.K. leergangen te Tilburg en de Haagscjie school voor taal en letterkunde het recht te moeten verleenen eigen examens af te nemen en rechtsgeldige middelbare akten a en b Nederlandsch, akte ge schiedenis en a-akten voor de moderne talen uit te reiken, niet tegenstaande het feit, dat het bestuur van de laatstgenoemde school ernstige bezwaren tegen deze toekenning van het jus do- cendi heeft? Bijz. Gerechtshof Middelburg Antwoord op Amerlkaansche nota. Bevolkingsproduct is vrij. De Nederlandsche regeering heeft geantwoord op de Ame- rikaansche nota over de „Mar tin Behrmann"-affaire. Het antwoord is gebaseerd op de volgende zeven punten: 1. de verwarde situatie na de Japansche capitulatie maakte controle op de buiten- landsche handel onmogelijk; 2. de rechtmatige eigena ren konden niet him rechten doen gelden over het grootste deel der ondememingsproduc- ten op Java en Sumatra. On bevoegden namen deze pro ducten op onwettige wijze in bezit; 3. de ernstige verarming van Ned. Indië zou toenemen indien deze sluikhandel -werd toe gestaan; 4. onbruikbare voorwerpen van slechte kwaliteit worden als betalingsmiddel voor deze exporten gebezigd; 5. de onwettige uitvoer ver ergert de voedselschaarschte in Ned. Indië bijvoorbeeld door uitvoer yan suiker en palm olie; 6. de Nederlandsch-Indische regeering is verantwoordelijk voor de internationaal over eengekomen toewijzingen; 7. uitgezonderd voor mili taire en semi-militaire goede ren bestaat geen enkel in voerverbod. Ingevolge de scheepvaartre geling van 28 Jan. j.l. is voor alle uitvoer uit Ned. Indië een vergunning van het departe ment van economische zaken te Batavia noodig. Hel Nederlandsche irekpaard. In Den Haag werd Vrijdag de algemeene vergadering ge houden \-an de vereen. „Het Nederlandsche trekpaard". Het volledig hoofdbestuur en vertegenwoordigers van al le provinciale afdeelingen wa ren aanwezig. J-hr. van Vre- denburgh wees in zijn ope. ningswoord op de toenemende buitenlandsche belangstelling voor het Nederlandsche trek paard. Hij-herdacht de heeren J. J. Geluk en ir. J. Veth Na behandeling der jaarstukken werd gediscussieerd over paar. den export,, saneering der paardenfokkerij, verbod van rondleiden van hengsten en het slachtverbod van paarden, welk laatste verbod naar de meening der vergadering zon der eenige risico kan worden opgeheven. Op Goeden Vrijdag vrij. De regeering.heeft besloten, dat op Goeden Vrijdag a.s. al le rijksinstanties de geheele dag gesloten zullen zijn. aan opsporing van onderdui kers .en radiotoestellen. Er werden zes getuigen ge hoord. De eerste drie, die het slachtoffer waren geweest van de verraderlijke practijken van de Landwacht, konden zich niet met zekerheid herinneren of P. aan de razzia's had deel genomen. De landbouwer Mesu uit Zoutelande en een secreta rieambtenaar uit Koudekerke wisten dit echter met groote stelligheid. Ook de getuige Bierens, destijds commandant van de Landwacht, legde zeer bezwarende verklaringen af. P. was onder-commandant ge weest. De proc.-fiscaal legde er de nadruk op, dat P. zijn daden geheel vrijwillig had verricht. Hij zag geen enkele verlichten de omstandigheid en meende dan ook een gevangenisstraf van 18 jaar te moeten eischen. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, gaf toe, dat zijn cliënt een afkeurenswaardige rol heeft gespeeld. Men moet echter niet de invloed van Bie rens op P., die zelf steeds cor rect is opgetreden, wegcijfe ren. Spr. hoopte, dat het Hof met deze omstandigheden re kening zou houden bij het be palen van de strafmaat. Het vonnis is beide zaken zal op 28 Maart worden gewe zen. Slager hielp de vijand. Het Bijz. Gerechtshof veroor deelde den IJzendijkschen slager Marcellus H. M(odde) wegenr hujpverleening aan den vijand tot 12 jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest en ont zetting uit de rechten voor de tijd van 20 jaar. Hij ontving verlof tot het instellen van be roep in cassatie. Adr. van H. te St. Annaland, die vrijwillig in Duitsche krijgs dienst is getreden, werd ver oordeeld tot 2 /2 jaar met aftrek R.W.I. De handelaar Laurens F. te Middelburg werd vrijgespro ken, daar het ten laste gelegde niet bewezen is. De zaak tegen Pieter van 't H., werd geschorst tot 11 April. Amsterdammers helpen Sluis. Vrijdagavond is in het Mi- nervapaviljoen te Amsterdam een feestvoorstelling gegeven met een programma van too- neel, muziek en dans, door het werkcomité ter ondersteuning van het door de oorlog zoo zwaar gehavende oude ves tingstadje Sluis in Zeeuwsch- Vlaanderen. VeleAmsterdammers tast ten diep in hun zak, zoodat de burgemeester van Sluis, de heer A. F. J. Aernoudts, Za terdag met een flink bedrag, dat aangewend zal worden voor de wederopbouw, naar zijn stadje kon terugkeeren. De voorzitter van het comité, de heer H. D. van Dellen, opende de avond en dankte mej. H. R. Roozemeijer, die als oud-Zeeuwsche, het initia tief voor deze steunverleening van Amsterdam nam, voor de moeite, die zij zich terwille van haar vroegere woonplaats heeft getroost. „Wij hebben Arnhem gehol pen op grootscheepsche wijze", zoo zeide de Amsterdamsche wethouder, de heer B. C. Francke, die zelf Zeeuw van geboorte is. „Onze actie voor de Scheldemonden heeft een bedrag van 107.000 opge bracht. Thans moeten wij Sluis, dat door de oorlog bijna geheel verwoest is, helpen. Luctor et Emergo, is het de vies van de Zeeuwen. Wij kun nen deze worsteling lichter maken. Laten wij nooit ver geten, dat Sluis werd verwoest ter bespoediging van onze be vrijding". „RENDEZ-VOUS TE SENLIS". De opvoeringen in de Schut, tershof-zalen te Middelburgen Goes van Jean Anouilh's „Ren. dez-vous te Senlis", waarme de het Resident! etooneel op lofwaardig initiatief van de Z.V.U. het contact met Zee land hernieuwde, waren een gebeurtenis, niet alleen omdat lier tooneel werd gebracht, dat qua regie en spel op een hoog plan stond, doch tevens om dat men er door geconfron teerd werd met het moderne Fransche theater, waarin het laatste decennium een renais sance valt waar te nemen.. Men kan in deze tragi-co- medie van een mislukt „fami lie" ^diner in het idyllische Senlis een krampachtige uit barsting van cynisme zien, doch men zou dan de bedoeling van den auteur miskennen. 'Onder deze opstapeling van ontspoorde sentimenten koel bloedig verwerkte „fin de siècle" naweeën, rauwheid en humor gaat niet verloren de zuiverheid van de mensch, die hier culmineert in de liefde tusschen Georges en het jonge meisje Isabelle, voor deze laat ste uitbloeiend boven de tijde lijkheid der desillusie. In een uitstekende, wat ge- kuischte vertaling van den re. gisseur Ben .Royaards bracht iiet ResidentietooneeJ een op voering, die door en door Fransch was. De meeslepende dialogen vergoedden enkele onvolkomenheden (sommige si tuaties waren niet geheel uit de grondverf). Guus Hermes gaf een diep indringende crea. ':ie van den „vriend" Robert, een nerveus wrak met een zeer werkzame geest, terwijl Caro' van Eyck als zijn vrouw aan toonde, dat een groot actrice ook het negatieve van een apathische levenshouding ge stalte kan geven Een geheel ander type bracht de Vlaam- sche gast Jet Naessens, prima in haar samenspel met Paul Steenbergen, die op zijn beurt king gaf van Georges, fantast bij de gratie van het noodlot. Van de overige wjllen wij niet de prachtig gechargeerde ty- Sen van Jos. Gevers, Coba ielling". Piet Bron en Anton Roemer onvermeld laten F. A. R. Bevoorrading van winkels Het ministerie van economi sche zaken heeft een aanspo ring doen uitgaan aan Indus trie en handel om de detaillis ten in de noödgebieden bij de bevoorrading eenige voorrang te geven. Ai werd veel her steld, en in de ergste nooden op allerlei wijze voorzien, toch blijft men hier de naweeën van de oorlog scherper voelen dan elders in het land. Het aantal winkels in de geteisterde ge bieden is veel kleiner dar vroeger. Verschillende winkel- bedrijven, die verwoest wer den, zijn niet heropend. De be staande winkels moeten thans derhalve voorzien in de be hoeften van meer klanten dan voorheen, terwijl deze laatsten in belangrijk mind.ere mate dan de overige deelen van het land een beroep kunnen doen op hulp van familieleden, ken nissen en anderen St. Maartensdijk WEEGBRUG „LANDBOUW BELANG" Woensdag 12 Maart jl. werd te St. Maartensdijk in hotel „Hof van Holland" een jaarvergade ring belegd van de weegbrug- vereeniging „Landbouw Be lang". aftredende bestuursleden de heeren M. C. Sonke, A. L. Hage, C. Hoek en Iz. de Wilde werden als zoodanig herkozen. In de vacature van wijlen den heer Jac. D. Bogert werd tot bestuurslid gekozen de heer J. M. v. d. Rhee. In het jaar 1946 werd op de weegbrug in totaal ongeveer 19.000.000 kg aan landbouwpro ducten en landbouwmaterialen gewogen. UITVOERING. De afdeeling St. Maartens dijk van de landbouwarbeiders- bond heeft met medewerking van. de tooneelvereeniging „De Dilettant" een uitvoering ge geven. De belangstelling was goed en deze week zal voor niet leden van de vereeniging een herhaling worden gegeven. Poortvliel DE LESSEN WEER HERVAT De Chr. school te Poortvliet heeft deze week de lessen weer hervat, waarbij ook de ouderavond weer doorgang kan vinden. Oud-Vossemeer DIEFSTAL Bij den winkelier C. Tim mermans te Oud-Vossemeer werd een dezer dagen een be drag van ruim r250 en een hoeveelheid shag en sigaretten ontvreemd'. Tegp.n den dader, die zich had laten insluiten, werd door de Rijkspolitie pro ces-verbaal opgemaakt. Stavenisse Jaarvergadering Groene Kruis. De afdeeling Stavenisse van Het Groene Kruis hield dezer dagen haar jaarvergadering. De rekening over 1946 sloot met een batig saldo van ƒ747,50. Het aftredende be stuurslid, de heer J. v. d. Slik- ke, werd bij acclamatie herko zen. Als nieuwe bestuursleden werden benoemd de heeren Verburg, burgemeester van Stavenisse en A. van 't Veer. Na rondvraag werd de verga dering door den voorzitter ge sloten. Scherpenisse VERGADERING VARKENS- VEREENIGING. In de afgeloopen week heeft de varkensvereeniging „Draagt elkanders lasten" te Scherpe- vergadering gehouden. De re kening over 1946 sloot met een nadeelig saldo. Het bestuur stelde daarom voor de contri butie op 15 cent per dier te brengen en 1,50 terug te be talen voor elk dier dat werd ingeënt. Op voorstel van den heer P. Noordijk werd ten slotte met algemeene stemmen besloten de contributie vast te stellen op 20 cent. Breskens DOOD OP STRAAT. Een arbeider te Breskens werd Vrijdag plotseling op straat onwel. De te hulp ge roepen geneesheer kon slechts de dood constateeren. Schoondijke RAADSVERGADERING. De raad van Schoondijke kwam Vrijdagavond in open bare vergadering bijeen. Door ziekte van den burgemeester werd de vergadering gepresi deerd door wethouder J. Ris- seeuw. Aan het adres van de gemeente Sluis aan de regee ring betreffende de schadever goeding werd adhaesie betuigt. Besloten werd de bezwaren tegen de goedkeuring van het bouwplan die door een aantal ingezetenen aan de regeering zijn voorgelegd, te onderzoe ken. De jaarwedde van de ambtenaren ter secretarie werd opnieuw vastgesteld. Dr. Eg- gink werd benoemd tot ge meente-geneesheer. Overeen komstig het voorstel van B. en W. werd het ontslag, dat in 1943 aan den heer J. Luteyn was verleend, herzien. Aan de stichting Fruitteeltproefbedrijf Zeeuwsch Vlaanderen te Phi lippine werd een subsidie van 25 per jaar toegekend, voor de tijd van 5 jaar. Ook aan de kleuterschool werd een ver hoogde subsidie verleend. Aan de 2 noodwoningstraten achter de landbouwschool werden de namen gegeven van Enkhui- zerstraat en Oostwoudstraat. De heer J. Risse.euw werd be noemd tot onbezoldigd ambte naar van de Burg. Stand. een uitgebalanceerde vertol- nisse haar 50ste algemeene BOND VAN HARMONIE- EN FANFARE GEZELSCHAPPEN IN ZEELAND. Uitslagen eersie dag. De Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen in Zee land houdt dit jaar weer haar solisten-concours en Zaterdag jl. werd de eerste van de beide dagen in de schouwburg „Ju liana" te Goes geopend door den voorzitter, den heer C. A. Blok. Daarna werd direct met de ongeveer 50 nummers van deze dag begonnen en nam de heer C. Schijve uit Oostburg als be- oordeelaar zijn plaats in. Het resultaat was: Derde afd. solisten: 1c prijs: J. Korsuize, bariton 65 p., C. Huisson, alt, 66 p., beiden Colijnsplaat, L. Bakker, bugel, 65 p., Oostkapel- le, H. Baurdoux Jz., piston, 65 p., N.- en St. Joosland; tweede prijzen: P. Verburg, piston, 56 p., L. Serier, clarinet, 58 p., bei den Colijnsplaat, H. Baurdoux, bugel, 56 p., N.- en St. Joosland; J. Braamse, bugel, 57 p., Wilhel- minadorp, Jac. Welleman, trom pet, 58 p., Kortgene en C. Leen- poel, bugel, 62 p., Kamperland. Derde afd. duetten: C. Wie- chardt, piston en W. de Vriend, trombone 64 p., Baarland, eerste prijs. Derde afd. trio's: C. Franke, bugel, Pagter, alt en Jac. Passé- nier, alt, Domburg, 2e prijs. Derde £fd. kwartetten: eer ste prijzen: Jac. Geldof, sax., sopr. L. van Rotte, cor., H. Brand, trombone en Jac. Carlier, tuba; P. de Pagter, bugel, P. v. d. Welle, trombone, Joh., Maas, piston en M. Passenier, bariton; beide 64 p.; allen Dom burg; tweede prijzen: A. Geert- se, bugel, D. Bdstiaanse, cor., Jac. Provoost, trompet, en P. Provoost, tuba, 58 p., Domburg; J. Blankenburg, 'sax. sopr., Jac. van Keulen, bugel, J. Burger, sax. tenor, M. van Liere, tuba, 63 p., Kapelle. Tweede afd. solisten: eerste prijzen: M. Verhuist, bariton, .64 p., Kortgene; A. Melis, trombone, 64 p., Koudekerke; tweede prijzen: D. Verhulst, bu gel, 57 p., Kortgene, P. J. Tim merman, piston, 59 p., Goes; W. Leenpoel, bugel, 58 p., Kamper land; C. Willeboordse, bugel, 61 p., Souburg; derde prijzen: H. Bouwense, piston, 55 p., Co lijnsplaat, W. Wolse, piston, 54 p., Kortgene. Tweede afd. duetten: A. M. Dronkers, bugel en B. yan Dam me, tuba, Baarland; P. v. d. Welle, trombone en L. P. Roelse, bariton, Domburg, beide 59 p. Tweede afd. trio's: J. Vreke, sax.sopr., J. Maas, bariton, P. Wisse, sax. alt, 68 p., Domburg, eerste prijs. Tweede afd. kwartetten: G. de Pagter, piston, L. P. Roelse, bariton, A. Provoost, bugel, J. Vreke, tuba, 61 p., Domburg, eerste prijs. Eerste afd. solisten: eerste prijzen: J. P. Corveleijn, bariton, 66 p., Vlissingen; Joh. de Loof. bariton, 64 p., Colijnsplaat; tweede prijzen: D. Zuidweg, trombone, 58 p., Kapelle; W. P. Talet, sax. sopr., 62 p., Middel burg; C. P. Rijn, clarinet, 63 p., F. Kloot, clarinet, 62 p., beiden Goes; L. M. Heynsdijk, bariton, 63 p., Wilhelminadorp. Eerste afd. duetten: 1ste prijs H. Everwijn, piccolo en K. de Rooy, Es bas, 64 p., Vlissingen; tweede prijs: D. Korsuize, trombone en Joh. de Loof, bari ton, 57 p., Colijnsplaat. Eerste afd. kwartetten: twee de prijs: A. Geus, piston, C. Rijk, bugel, M. Hoek van Dijk, tuba en J. Vermeulen, trombone, 62 p., Heinkenszand. Afd. uitmuntendheid solisten: eerste prijs met lof: P. Wisse, sax. sopr., 75 p., Oostkapelle; eerste prijs: A. L. Wallenburg, alt sax. 70 p., Souburg; tweede prijzen: P. v, d. Welle, trom bone, 62 p., Domburg; P. Janse, piston, 63 p., Koudekerke; S. A. Welleman, tuba, 63 p., Kort gene, D. Goedhart, sax. sopr., 61 p., Arnemuiden; J. de Hondt, trombone, 56 p., Soitburg; S. J. de Rijcke, clarinet, 58 p., Nieuwland. Eere-afd. solisten: ïste prijs: W. Dingemanse, 70 p., Kort gene. Eere-afd. kwartetten: eerste prijs: J. J. Laroes, sax. sopr., A. L. Wallenburg, sax. alt, C. J. Hendrikse, sax. tenor, D. Niest- hoven, sax. bariton 64 p., Mid delburg. Hoogste eere afd. solisten: eerste prijs met lof: J. J. Laroes, Isax. sopr., 78 p., Middelburg; 'C. Korsuize, alt sax., 75 p., Co lijnsplaat, C. Iz. Meliefste, tuba, 74 p., Nieuwland; eerste prijs: P. Westerweel, bas si b, 71 p., Colijnsplaat. De voorzitter deelde mede, dat men a.s. Zaterdag in plaats van te tien uur, des morgens te 9 uur zal aanvangen om het des avonds niet zoo laat te doen eindigen. Ernstig verkeersongeval bij Souburgsche brug. Zaterdagmiddag kwam een inwoner van Souburg, die met flinke vaart op zijn motorrij wiel de Souburgsche brug over reed, achtereenvolgens in bot sing met een bestelauto van Vroom Dreesmann, die van de richting Middelburg kwam en een autobus van de N.V. Stoomtram Walcheren, die juist bij de halteplaats stopte. De motorrijder kwam te val len, waardoor hij zijn been brak. Nadat een arts uit Sou burg, die spoedig aanwezig was, de eerste hulp had ver leend, werd de man naar het St. Jozef-ziekenhuis te Vlissin gen vervoerd. Haamstede „HET MOBILISATIEKRUIS". De afdeeling Haamstede Burgh van de nationale bond „Het mobilisatiekruis" heeft de afgeloopen week een gezel lige avond gehouden voor le den, donateurs en genoodig- den. Na de opening werd het blijspel „Als ma aan de touw tjes trekt" opgevoerd. De op brengst van de verloting, die in de pauze werd gehouden, 130, werd afgedragen aan het plaatselijk NIWIN-comité. PADVINDERIJ OPGERICHT. In de gemeente Haamstede Bureh is dezer dagen officieel een afdeeling van de Neder-' andsché padvindersvereeniging opgericht. Onder leiding van den heer A. Geelhoed zijn twee groepen van 8 jongens ge/ vormd. Ds.' Enklaar, de nieuw beroepen predikant, heeft zijn medewerking toegezegd. In het bestuur hebben zitting de hee ren: J. M. Knight, C. L. v. d. Velde en M. Knight. Het dage- lljksch bestuur wordt gevormd door de heeren: G. Ji Span jaard, A. L. Capelle, P. v. Dalsen en C. Dijkman. KINDERTEHUIS WORDT OPGEHEVEN. Het kindertehuis in „Het Slot" te Haamstede, waarin kinderen van geïnterneerden zijn ondergebracht, wordt met ingang van 1 April a.s. opge heven. De reden hiervan is het feit, dat er reeds veel kinde ren vertrokken zijn. De nog: overgebleven kinderen zullen over andere tehuizen worden verdeeld. „D.E.S." Bij de gehouden ledenverga dering van de middenstands- vereeniging D.E.S. te St. Phf> lipsland werden in de plaats van- de periodiek aftredend® bestuursleden de heeren Jt Vermeulen K. Plansoen,1 de heeren W. van Dommelen en P. Reijngoudt, resp. tot voorzitter en penningmeester gekozen. TRIBUNAAL GOES. Bracht hem zware verliezen. Vrijdag werd voor het Goe- sche tribunaal de zaak tegen Mr. W. K. H. D.(ieleman), ad vocaat en procureur te Middel burg, opnieuw behandeld. Reeds op 29 Juli 1946 werd deze zaak voor het tribunaal te Middelburg behandeld en het vonnis, dat op Novem ber 1946 werd uitgesproken luidde 4j/2 jaar intemeering, verbeurdverklaring van zijn vermogen tot 5000 en van aan derden in bruikleen gegeven boeken en ontzetting rechten. Het van hoogerhand vereischte fiat werd echter op dit vonnis niet verstrekt, zoodat Vrijdag de zaak opnieuw voor 't tribu naal te Goes werd behandeld. Op rustige en zakelijke wijze heeft deze kamer van 't Zeeuw- sche tribunaal de voornaamste ten laste leggingen, het begun stigend lidmaatschap van de S.S., het directeurschap van de Winterhulp Nederland, het lid maatschap van de Nederlandsch- Duitsche cultuurgemeenschap en het voorzitterschap van de werkgoep Walcheren van die in stelling, met beschuldigde be handeld. Tenslotte werd ook het feit, van het in 70 exemplaren verspreiden van het boekje, „ge dachten over Nederland" onder de loupe genomen. Wat dit laat ste betreft, merkte beschuldigde nog op, dat hij daarmede niet bedoeld heeft, 'dat Duitschland oppermachtig moest worden, maar dat een Duitsche over winning een yereenigd Europa en ook een vereenigde wereld tengevolge zou kunnen hebben. Na ongeveer 2 uur kwam de verdediger Mr. C. H. C. Wijcker- held-Bisdom aan het woord, die ook in de eerste instantie de ver dediging had gevoerd. Hij wees er thans op. dat beschul digde reeds 2'/2 jaar van zijn vrijheid is beroofd en dp ve lerlei gebied zware verliezen heeft geleden. Van zijn batte rij-commandant. onder wien hij als reserve officier heeft ge diend en van- den commandant van het interneeringskamp zijn zeer gunstige rapporten binnen gekomen. Beschuldigde is niet iemand die zegt„Ik heb het goed en dat irvoldoende", maar hij werkt ook in het belang van zijn medemensch. Bijde W.H.N. en de N.V.D. heeft hl] zich steeds tegen te groote ir£ vloed van Duitsche zijde ver zet en tenslotte heeft hij voor beide bedankt. Het heeft ver dediger gespeten, dat in het vonnis in eerste instantie, zoo weinig rekening is gehouden, met de lichtpunten die door hem naar voren zijn gebracht, o.a. dat beschuldigde geen gemee- ne dingen heeft gedaan en geen persoonlijk gewin beoog de. Spreker geeft tenslotte een vergelijking met andere straf fen en wijst er op, dat ook de militaire zuiveringscommissie wacht oo de beslissing van het Goesche tribunaal. Spreker vraagt zijn cliënt direct in vrij heid te stellen, maar na raad kamer van het tribunaal hieraan niet voldoen. Voor het diploma costu- mière slaagde te Breda Leer tje van Haaften en voor linge rie Corry Struyk, Corrie Eer- land, Corrie Steendijlc, Corrie TLerens en Neeltje Vermaas allen uit Stavenisse. Mej. J. Vijverberg te Brui- nisse is benoemd tot onderwij zeres handwerken aan de open bare lagere school te Brumis- se. Bij het te Arnhem gehou den examen voor. brood- ?p banketbakker slaagde de heer W. Jumelet te Bruinisse. Bij het gehouden examen voor hét praktijkaiploma boek houden van de Vereeniging van Leeraren slaagde de heer Jac. de Jonge, te Bruisisse. De Beatrixkleuterschool te Souburg gaat Maandag 1 Maart weer beginnen. De heer A. Bliek, hoofd assistent der invoerrechten en accijnzen te Hansweert, is in gelijke betrekking overge plaatst naar Vlissingen. De heer J. Wouda, as sistent der invoerrechten en accijnzen te Amsterdam is in geöjke betrekking overge. plaatst naar Hansweert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 6