Solistenconcours te Goes Catastrophe te Boskoop? UIT DE PROVINCIE Landwachters speurden naar onderduikers WALCHEREN ZUID-BEVELAND Amerika wacht op planten, wij op deviezen. De koude als spelbreker. (Van onzen specialen verslaggever) De Boskoopsche kweeker heeft het allang opgegeven op de barometer te tikken. Het is winter en het blijft voorloopig winter; dat is hem wel duide lijk geworden. Tien weken reeds brengt hij nu in gedwon gen ledigheid door, leest kran ten en oude tijdschriften, kaart ontelbax-e potten met zijn lot- genooten, maar elke dag is er weer een en een vol kwartaal is voorbij gegaan zonder dat een enkel uur nuttig werk in de tuin kon worden verricht. Deze winter, die op weg is de langste te worden, welke er ooit is geweest en de legenda rische „winter van negentig" al ver achter zich heeft gela ten, beteekent voor den kwee ker meer dan voor den door- snee-mensch, die foetert over leege kolenhokken en bevro ren kranen; deze winter is een natuurramp en de schade, in deze tijd veroorzaakt, zal niet in een jaar in te halen zijn. geen werk. Doordat de vorstperiode met een kleine onderbreking 'al sinds de eerste helft van De cember voortduurt, is er in de kweekerijen nog weinig gespit, wat anders meestal voor Nieuwjaar al achter de rug is. En nu zit de hal meer dan een halve meter diep in de grond, zoodat, zelfs al zou de dooi onmiddellijk invallen en krach tig doorzetten, er voorloopig toch geen grondwerk kan wor den gedaan. Voor half Maart zal er zeker weinig of niets aan te doen zijn en dan kan men misschien beginnen... aan het werk van de Kerstweek en onderdehand beginnen de planten, voor zoover zij niet bevroren zijn, uit te loopen en men zal het onmogelijke moe ten doen om het werk van vier maanden in luttele weken samen te persen. Dat dit met belangrijke schade gepaard gaat, is te begrijpen. De kwee ker breekt zich het hoofd, hoe hij zich tot het allernoodzake lijkste zal beperken, maar het is zelfs den leek wel duidelijk, dat het bedrijf over jaren de gevolgen van deze catastro- phale vorstperiode nog zal on dervinden. verzendtijd. De kweekers-exporteurs hebben nog een extra schade post te boeken, in het bijzon der de handelaars op Amerika en Canada. De verzendtijd voor deze landen valt n.i. van Janu ari tot April en nu vertrekt de eene boot na de andere zonder de bekende boomenkis- ten. De afnemers worden onge duldig en vreezen de boomen te laat ln het seizoen te zullen ontvangen; zonder twijfel zul len er afbestellingen komen. Vooral voor het Westen van Canada en Amerika, waarheen de reis lang is en waar de lente vroeg komt, zullen alle zendingen te laat komen. Maar ook voor het Oosten van Ame rika verstrijkt de eene ver zenddag na de andere en de planten zitten vastgevroren in de Nederlandsche bodem! Zelfs na het invallen van de dooi zal het nog enkele weken duren voor de eerste zendin gen de overzijde van de Oce aan bereiken. Personeelstekort is helaas ook nog een factor, waarmee men rekening zal dienen te houden. bevroren. Zonder twijfel is een groot deel van de planten bevroren, maar de manier, waarop de dooi zal intreden, lean nog van groote invloed zijn op de om vang van de schade. Immers, bevx-iezen is een uitdrogings proces. De plant staat met de wortels in het ijs en is niet in staat vocht op te nemen. Dooi met veel zonneschijn, of zelfs zonneschijn zonder dooi kan de uitdroging en dus de schade nog aanzienlijk grooter ma ken. Waar de Boskoopsche kweeker dus naar verlangt, dat is een dooi met bewolkte lucht en veel regen, zoodat de versmachte planten, zoodra het ijs geweken is, water kunnen opnemen. Helaas is de kans op zulk dooiweer niet groot meer; we schrijven al Maart en dat is van ouds een zonnige maand. En intxisschen loopt de kweeker dag en nacht te pein zen, hoe hij de begrooting over het loopende jaar, na zoo'n enorm tijdverlies, zooveel scha de aan kostbare boomen, ooit sluitend zal kunnen maken. Oneenigheid over middelbare akten- Het Tweede Kamerlid de heer Deering heeft aan den Minister van Onderwijs vragen gesteld, waarvan de volgende de be langrijkste zijn: n Is het den Minister bekend, dat zijn reorganisatieplannen voor de examenregeling van de middelbare akten Nederlandsch, geschiedenis en moderne talen in de deskundige kringen van het hooger- en middelbaar on derwijs groote ongerustheid hebben verwekt? Is de Minister bereid mede te deelen, waarom hij meent uit-, sluitend aan de R.K. leergangen te Tilburg en de Haagsche school voor taal en letterkunde het recht te moeten verleenen eigen examens af te nemen en rechtsgeldige middelbare akten a en b Nederlandsch, akte ge schiedenis en a-akten voor de moderne talen uit te reiken, niet tegenstaande het feit, dat het bestuur van de laatstgenoemde school ernstige bezwaren tegen deze toekenning van het jus do' cendi heeft? Bijz. Gerechtshof Middelburg Zware straffen geëlscht Het Bijzonder Gerechtshof te Middelburg ^handelde Vrij dagmiddag de strafzaken te gen twee ex-lanawachters, die zich „verdienstelijk" hadden gemaakt bij het opsporen van onderduikers. De 29-jarige vischhandelaar Adr. van K. uit Terneuzen had Herziening der bijzondere rechtspleging, Verschenen is het verslag van de vaste commissie voor pri vaat- en strafrecht d$r Tweede Kamer over het ontwerp van wet houdende nadere voorzie ningen met betrekking tot de bijzondere rechtspleging. Over een aantal punten trad de commissie nader in monde ling overleg met den minister. De commissie "besprak met den minister o.m. het staats rechterlijk uitgangspunt van de' wijzigingen in de bijzondere rechtspleging, de vermindering van het aantal leden der bijzon dere gerechtshoven van vijf op drie per kamer, de richtlijnen voor de verwijzing van zaken naar de tribunalen, het zitting- nemen van een militaire raads heer, de toepassing van de dood straf,. het verleenen van recht op cassatie aan alle ter dood veroordeelden, de hernieuwde toezegging van strafverminde ring voor degenen, die bij de aanvang der bijzondere rechts pleging te zwaar werden ge straft, kwijtschelding van straf voor personen, die op vrije voe ten verkeerende toch nog tot interneering zijn veroordeeld, benoeming van politieke delin quenten in ondergeschikte rijks betrekkingen, verbeurdverkla ring van vermogen, arrestatie bevoegdheid' van P.R.A.-men- sclien, en de beëindiging der berechting van jeugdige politie ke delinquenten. Over al deze punten verschaf te de minister uitvoerige nadere inFchtingen, waarbij o.a. bleek, dat de minister thans ook be reid is een aantal jeugdige over treders, diewapendragers ge weest zijn, voorwaardelijk bui ten vervolging te stellen." Tribunaal Goes Oud-burgemeester staat terecht. Vrijdagmiddag werd voor het tribunaal te Goes wederom de zaak 'tegen den 64 j. M. T. uit Kloetinge, oud-burgemeester van Westkapelle en Kloetinge behandeld. Het ging er nu om vast te stellen im hoeverre besch. de hand heeft gehad in het aan houden van den onderduiker Koeman, die naar Kloetinge was gekomen in verband met het overlijden van een kind van hem. Er werden verschillende ge tuigen gehoord. Het-kwam wel vast te staan, dat Koeman zijn kind was ko men aangeven en toen ook door den burgemeester in zijn kamer is ondervraagd, maar daardoor was nog niet duidelijk of T. ge last heeft Koeman te arrestee ren voor de begrafenis van zijn kind. Het verdere pleidooi van mr. A. H. Kuipers, gaf weer aanlei ding tot vrij scherpe opmerkin gen tusschen verdediger en den voorzitter en den heer de Roo. Vooral de vergelijking die mr Kuipers maakte inzake de straf maat voor zijn cliënt en andere N.S.B.-burgemeesters. Het verschil in bestraffing van de tribunalen is volgens den voorzitter een gevolg van het ontbreken van een hoogere in stantie, die de vonnissen kan wijzigen. Toen de gemoederen weer wat waren gekalmeerd vroeg mr. Kuipers zijn cliënt verder clement, te behandelen, gezien ook zijn leeftijd. Uitspraak evenals in de zaak tegen mr. D. 27 Maart a.s. M.R.P. congres nam resolutie aan- Tijdens 't jaarlrjksch congres van de Fransche i'epublikein- sche Volkspartij is een resolu tie aangenomen, waarin de eisch wordt gesteld, dat „het kapitaal wordt terugbetaald tot zijn werkelijk nu.namelijk ten dienste van de arbeid". De arbeiders djenen geleidelijk medezeggenschap te verkrij gen in de leiding en de op brengst van de industrieele en commercieele bedrijven. De M.R.P. is tegenstandster van 'n bewind, „waarbij de in spanning#^ van de arbeiders door de bevelen van één man of één partij bestuurd zouden worden". Men beschouwt deze resolu. tie in politieke kringen, hoe wel ze anticommunistisch is, als een uitgesproken beweging naar links van de M.R.P. Daily Herald over Russisch bezoek. Het orgaan der Eritsche La- bour-partij „De Daily Herald'^ verwelkomt in een hoofdarti kel de Sowjet-Russische parle mentaire delegatie, die een be zoek aan Engeland brengt. ,Haar aanwezigheid heriixnert ons nog op tijd aan de warme vriendschap, die tijdens de oor log bestond, en die wij zoo noodzakelijk moeten herwin nen. Er kan geen fataal mis verstand bestaan tusschen na ties, wier burgere elkanders levenswijze kennen en waar- deeren. De tragedie van onze vooroorlogsche betrekkinger met Rusland was, dat er zoo weinig uitwisseling van onbe vooroordeelde en in hun be wegingen niet belemmerde be zoekers was". deelgenomen aan huiszoekin gen in Terneuzen en Axel, waarbij verschillende personen werden gearresteerd. Een van hen werd naar het concentra tiekamp Bergen-Belsen ge transporteerd, waar hij het le ven heeft gelaten. Van K. loochende zijn daden niet, maar beweerde, dat hij in de meening had verkeerd, als/zou de Landwacht een po litieorganisatie zijn. De procu reur-fiscaal had slechts woor den van verachting over voor het gedrag van verdachte en eischte een gevangenisstraf van 10 jaar met aftrek. Ook de 58-jarige pension houder G. P. uit Zoutelande had de vijand tijdens de bezet ting als landwachter gediend. Gewapend met een geweer had hij patrouille geloopen en con trole gehouden op persoonsbe wijzen, terwijl hij meewerkte aan opsporing van onderdui kers en radiotoestellen. Er werden zes getuigen ge hoord. De eerste drie, die het slachtoffer waren geweest van de verraderlijke practijken van de Landwacht, konden zich niet met zekerheid herinneren of P. aan de razzia's had deel genomen. De landbouwer Mesu uit Zoutelande en een secreta rieambtenaar uit Koudekerke wisten dit echter met groote stelligheid. Ook de getuige Bierens, destijds commandant van de Landwacht, legde zeer bezwarende verklaringen af. P. was onder-commandant ge weest. De proc.-fiscaal legde er de nadruk op, dat P. zgn daden geheêl vrijwillig had verricht. Hij zag geen enkele verlichten de omstandigheid en meende dan ook een gevangenisstraf van 18 jaar te moeten eischen. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, gaf toe, dat zijn cliënt een afkeurenswaardige rol heeft gespeeld. Men moet echter niet de invloed van Bie rens op P., die zelf steeds cor rect is opgetreden, wegcijfe ren. Spr. hoopte, dat het Hof met déze omstandigheden re kening zou houden bg het be palen van de strafmaat. Het vonnis is beide zaken zal op 28 Maart worden gewe zen. Amsterdammers helpen Sluis. Vrijdagavond is in het Mi- nervapaviljoen te Amsterdam een feestvoorstelling gegeven met een programma van too- neel, muziek en dans, door het werkcomité ter ondersteunin; van het door de oorlog zoo zwaar gehavende oude ves tingstadje Sluis in Zeeuwsch- Vlaanderen. Vele Amsterdammers tast ten diep in hun zak, zoodat de burgemeester van Sluis, de heer A. F. J. Aernoudts, Za terdag. met een flink bedrag, dat aangewend zal worden voor de wederopbouw, naar zijn stadje kon terugkeeren. De voorzitter van het comité, de heer h. d. van Dellen, opende de avond en dankte mej. h. R. Roozemeijer, die als oud-Zeeuvvsche, het initia tief voor deze steunverleening van Amsterdam nam, voor de moeite, die zij zich terwille van haar vroegere woonplaats heeft getroost. „Wij hebben Arnhem gehol pen op grootscheepsche wijze", zoo zeide de Amsterdamsche wethouder, de heer B. C. Francke, die zelf Zeeuw van geboorte Is. „Onze actie voor de Scheldemonden heeft een bedrag van 107.000 opge bracht. Thans moeten wij Sluis, dat door de oorlog bijna geheel verwoest is, helpen. Luctor et Emergo; is het de vies van de Zeeuwen. Wij kun nen deze worsteling lichter maken. Latén wij nooit ver geten, dat Sluis werd verwoest ter bespoediging van onze be vrijding". „rendez-vous te senlis". De opvoeringen in de Schut, tershof-zalen te Middelburgen Goes van Jean Anouilh's „Ren. dez-vous te Senlis", waarme de het Residentietooneel op lofwaax'dig initiatief van de Z.V.U. het contact met Zee land hernieuwde, waren gebeurtenis, niet alleen omdat hier tooneel werd gebracht, dat qua regie en spel op een hoog plan stond, doch tevens om dat men er door geconfron teerd werd met het moderne Fransche theater, waax*ixx het laatste deceixnium een renais- sance valt waar te nemen. Men kan in deze tragl-co- medie van een mislukt „fami. lie"-<diner in het idyllische Senlis een krampachtige uit barsting van cynisme zien, doch men zou dan de bedoeling; van den auteur miskennen. Onder deze opstapeling van ontspoorde sentimenten koel bloedig verwerkte ,,fin de siècle" naweeën, rauwheid en hixmor gaat niet verloren de zuiverheid van de mensch, die hier culmineert in de liefde tusschen Georges en het jonge meisje Isabelle, voor deze laat ste uitbloeiend boVen de tijde lijkheid der desillusie. In een uitstekende, wat ge- kuischte vertaling van den re gisseur Ben Roy aards bracht het Residentietooneel een op voering, die door en door Fransch was. De meeslepende dialogen vei'goedden enkele onvolkomenheden (sommige si. tuaties waren niet geheel uit de 'grondverf). Guus Hermes gaf een diep indringende crea. tie van den „vriend Robert, een nerveus wrak met een zeer werkzame geest, terwgl Care van Eyck als zijn vrouw aan toonde, dat een groot actrice ook het negatieve van een apathische levenshouding ge stalte kan geven Een geheei ander type bracht de Vlaam- sche gast Jet Naessens, prima in haar samenspel met Paul Steenbergen, die op zgn beuit een uitgebalanceerde vertol- Middelburg Afscheid ds. Smitsv In de kerkdienst der Ned. Hervormde gemeente van Mid delburg, die Zondagmorgen ln de Oostkerk werd gehouden, nam de voorganger, ds. W. B. A. Smits, die door zijn ge meente voor de tijd van twee jaar is afgestaan, opdat hg in Indië als predikant zal kunnen optreden en die op 24 Maart zal vertrekken, voorloopig af scheid. Het eerste gedeelte van deze dienst werd geleid door ds. F. Don, die Psalm 27 en Marcus 9 214 voorlas. Ver volgens ging de scheidende predikant voor. Als tekst van zgn afscheidspreek had hij ge kozen Marcus 9 8 „En haas- tiglijk rondom ziende zagen zij niemand meer dan Jezus al leen". Ds. Smits wees op de groote troost in alle moeilijk heden, die schuilt in de weten schap! dat Jezus steeds nabij bracht voor zgn vele werk- king gaf van Georges, fantast bij de gratie van het noodlot. Van de overige willen wg niet de prachtig gechargeerde ty pen van Jos, Gevers, Coba Keiling:, Plet Bron en Anton Roemer onvermeld laten F. A. R. Bevoorrading van winkels Het ministerie van economi sche zaken heeft een aanspo ring doen uitgaan aan indus trie en handel om de detaillis ten in de noodgebieden bij de bevoorrading eenige voorx-ang te geven. Ai werd veel her. steld, en ln de ergste nooden op allerlei wijze voorzien, toch blijft men hier de naweeën van de oorlog scherper voelen dan elders in het land. Het aantal winkels in de geteisterde ge bieden is veel kleiner dan vroeger. Verschillende winkel- bedrijven, die verwoest wer den, zgn niet heropend. De be staande winkels nloeten thans derhalve voorzien ln de be hoeften van meer klanten dan voorheen, terwijl deze laatsten in belangrijk mindere mate dan de overige deelen van het land een beroep -kunnen doen op hulp van familieleden, ken nissen en anderen over parcoursen van 30, 20 en 15 km., vijf-kampen athletiek en onderlinge wedstrijden geor ganiseerd, terwijl aan het af nemen van vaardigheidsproe- ven de noodige aandacht zal worden geschonken. Een pro gramma ter herdenking van het 25-jarig jubileum zal na der worden uitgewerkt. De jaarverslagen van secre taris en penningmeester wex*- den goedgekeurd. De begroo ting voor 1947 werd ongewij zigd "vastgesteld. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de dames A. Scheen- loop en N. Westerweel en de heeren J. Rijkse en de Jonge. Tot bestuursleden werden her kozen de dames Rijkse en Geeve-Roth en de heeren Bal, de Vries, Geers, Nieuwenburg, Kooman, van der Pluym en Hulstaert. Onder applaus werd den directeur en leider, den heer J. A. Bal,/hartelijk dank ge- óf men in Holland of in Indië is. Na de prediking werd door de beide predikanten een groot aantal nieuwe lidmaten beves tigd en de doop bediend. Na de slotzegen zong de gemeente Smits als afscheid Psalm 121 vs. 4 toe. a.r. kiesvereeniging vergaderde. Vrijdagavond werd in de zaal den Boer een ledenvcrga- dering gehouden van de afdee- ling Middelburg van de A.R. Kiesvereeniging Nederland en Oranje. In zijn openingswoord wees de voorzittex-, dr. K. Hui- zenga, op de groote verant woordelijkheid en roeping der leden in deze tijd. Naar zgn meening kunnen him beginse len ook nu van niet geringe invloed zijn op het volk. Tijdens de bestuursverkie zing werden de aftredende le den A. G. van der "Hooft en J. J. Tevel herkozen, terwgl in de plaats van den scheidenden penningmeester S. Caljouw, die door den voorzitter voor de bewezen diensten werd be dankt, de heer J. K. Voogd werd gekozen. De secretaris, de heer J. S. Hoek, gaf een uitvoerig verslag van het wel en wee der vereenigi'ng na de bevrijding, terwgl de lijstaan voerder J. W. Kögeler een uit eenzetting gaf van het door de A.R.-fractie gevoerde be leid, waarbg hij de schijnwer- per richtte op verschillende plaatselijke toestanden. Een uitvoerige gedachtenwisseling besloot deze bijeenkomst. Werkprogramma van „Achilles" goedgekeurd Vrijdagavond werd in het Schuttershof te Middelburg de j aal-vergadering gehouden van de gymnastiekvereniging ..Achilles". Tijdens deze bijeen komst werd het werkprogram ma voor 1947 goedgekeurd. Ondermeer worden nationale wandeltochten op Walcheren BOND VAN HARMONIE- EN FANFARE GEZELSCHAPPEN IN ZEELAND. Uitslagen eerste dag. De Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen in Zee land houdt dit jaar weer haar solisten-concours en Zaterdag jl. werd de eerste van de beide dagen in de schouwburg „Ju liana" te Goes geopend door den voorzitter, den heer C. A. Blok. Daarna werd direct met de ongeveer 50 nummers van deze dag begonnen en nam de heer C. Schijve uit Oostburg als be- oordeelaar zijn plaats in. Het resultaat was:' Derde afd. solisten: le prijs: J, Korsuize, bariton 65 p., C. Huisson, alt, 66 p., beiden Colijnsplaat, L. Bakker, bugel, 65 p., Oostkapel- le, H. Baurdoux Jz., piston, 65 p., N.- en ,St. Joosland; tweede prijzen: P.' Verburg, piston, 56 p., L. Serier, clarinet, 58 p., bei den Colijnsplaat, H. Baurdoux, bugel, 56 p., N.- en St. Joosland; j. Braamse, bugel, 57 p„ Wilhel- minadorp, Jac. Welleman, trom pet. 58 p., Kortgene en C. Leen- poel, bugel, 62'p.. Kamperland. Derde afd. duetten: C. Wie- chardt, piston en W. de Vriend, trombone 64 p., Baarland, eerste prijs. Derde afd. trio's: C. Franke, bugel, Pagter, alt en Jac Passe- nier, alt, Domburg, 2e prijs. Derde afd. kwartetten: eer ste prijzen: Jac. Geldof, sax.. sopr. L. van Rotte, cor., H. Brand, trombone en Jac. Carlier, tuba; P. de Pagter, bugel, P. v. d. Welle, trombone, Joh. Maas, piston en M. Passenier, bariton; beide 64 p.; allen Dom burg; tweede prijzen: A. Geert- se, bugel, D. Bastiaanse, cor., Jac. Provoost, trompet, en P. Provoost, tuba, 58 p., Domburg; J. Blankenburg, sax. sopr., jac. van Keulen, bugel, J. Burger, sax. tenor, M. van Liere, tuba, 63 p., Kapelle. Tweede afd. solisten: eerste prijzen: M. Verhulst, bariton. 64 p., Kortgene; A. Melis, trombone, 64 p., Koudekerke; tweede prijzen: D. Verhulst, bu gel, 57 p.. Kortgene, P. J. Tim merman, piston, 59 p., Goes; W. Leenpoel, bugel, 58 p., Kamper land; C. Willeboordse, bugel, 61 p., Souburg; derde prijzen: H. Bouwense, piston, 55 p., Co lijnsplaat, W, Wolse, piston, 54 p., Kortgene. Tweede afd. duetten: A. M. Dronkers, bugel en B. van Dam me, tuba, Baarland; P. v. d. Welle, trombone en L. P. Roelse, bariton, Domburg, beide 59 p. Tweede afd. trio's: J. Vreke, sax.sopr., j. Maas, bariton, P. Wisse, sax. alt, 68 p., Domburg, eerste prijs. Tweede afd. kwartetten: G. de Pagter, piston, L. P. Roelse, bariton, A. Provoost, bugel, J. Vreke, tuba, 61 p., Domburg, eerste prijs. Eerste afd. solisten: eerste prijzen: J. P. Corveleijn, bariton, 66 p., Vlissingen; Joh. de Loof. bariton, 64 p., Colijnsplaat; tweede prijzen: D. Zuidweg, trombone, 58 p., Kapelle; W. P. Talet, sax. sopr., 62 p., Middel burg; C. P. Rijn, clarinet, 63 p., F. Kloot, clarinet, 62 p., beiden Goes; L. M. Heynsdijk, bariton, 63 p., Wilhelminadorp. Eerste afd. duetten: 1ste prijs H. Everwijn, piccolo en K. de Rooy, Es bas, 64 p., Vlissingen; tweede prijs: D. Korsuize, trombone en Joh. de Loof, bari ton, 57 p., Colijnsplaat. Eerste afd. kwartetten: twee de prijs: A. Geus, piston, C. Rijk, bugel, M. Hoek van Dijk, tuba en J. Vermeulen, trombone, 62 p., Heinkenszand. Afd. uitmuntendheid solisten: eerste prijs met lof: P. Wisse, sax. sopr., 75 p., Oostkapelle; eerste prijs: A. L. Wallenburg, alt sax. 70 p., Souburg; tweede prijz.en: P. v. d. Welle, trom bone, 62 p., Domburg; P. Janse, piston, 63 p., Koudekerke; S. A. Welleman, tuba, 63 p., Kort gene, D. Goedhart, sax. sopr., 61 p., Arnemuiden; J. de Hondt, trombone, 56 p.. Souburg: S. J. de Rijcke, clarinet, 58 p., Nieuwland. Eere-afd. solisten: 1ste prijs: W. Diiigemanse, 70 p., Kort gene. Eere-afd. kwartetten: eerste prijs: J. J. Laroes, sax. sopr., A.'L. Wallenburg, sax. alt, C. J. Hendrikse, sax. tenor, D. Niest- hoven, sax. bariton 64 p., Mid delburg. Hoogste eere afd. solisten: eerste prijs met lof: J. J. Laroes, sax. sopr., 78 p., Middelburg; C. Korsuize, alt sax., 75 p., Co lijnsplaat. C. fz. Meliefste, tuba, 74 p., Nieuwland; eerste prijs: P. Westerweel, bas si b, 71 p„ Colijnsplaat. De voorzitter deelde mede, dat men a.s. Zaterdag-in plaats van te tien uur, des morgens te 9 uur zal aanvangen om het des avonds niet zoo Iaat te doen eindigen. voor de vereeni- zaamheden ging- kantoorbedienden in jaarvergadering bijeen. Vrijdagavond hield de afdee- ling Middelburg van dc Ned. Chr. Vereeniging van Kantoor- en Handelsbedienden in de Bo- gardzaal een feestelijke jaar vergadering, welke ónder lei ding stond van voorzitter A. Maas. De jaarverslagen wer den ongwijzigd goedgekeurd; uit het overzicht, dat de se cretaris voorlas, bleek, dat het ledental regelmatig stijgt. De periodiek aftredende bestuurs- ledexx werden herkozen met uitzondering van den penning meester L. Suurmond, die we- fens gezondheidsredenen zijn unctie, die hij 18 jaar heeft bekleed, moest neerleggen. Hem werd dank gebracht voor het vele en moeilijke werk, dat hij in het bijzonder in de be zettingstijd heeft verricht. Tot nieuw bestuurslid werd geko zen mej. G. Schets. Een lid van het hoofdbe- stuur, de heer Z. Bras Jr. uit Rotterdam, hield een korte en krachtige propagandaspeech, waarbij hij de ongeorganiseer den opriep lid te worden. De avond werd vérder gevuld met muziek door een strijkorkest, samengesteld uit leden, zang door de Chi\ Zangver. Soli Deo Gloria en declamatie. Het was reeds middernacht geweest,, toen de oud-voorzitter, de heer C. Boucherie, de geslaagde bijeenkomst sloot. Ernstig verkeersongeval bij Souburgsche brug. Zaterdagmiddag kwam een inwoner van Souburg, die met flinke vaart op zyn motorrij wiel de Souburgsche brug over reed, achtereenvolgens in bot sing met een bestelauto van Vroom Dreesmann, die van de richting Middelburg kwam en een autobus van de N.V. Stoomtram Walcheren, die juist bij de halteplaats stopte. De motorrijder kwam te val len, waardoor hg zgn been brak. Nadat een arts uit Sou burg, die spoedig aanwezig was, de eerste hulp had ver leend, werd de man naar het St. Jozef-ziekenhuis te Vlissin gen vervoerd. Vlissingen „In 't Gouden Haantje". In de Seheldehal te Vlissin. gen bracht Piet Kohier mét zijn gezelschap Zaterdagavond de kiucht „In 't Gouden Haan tje", een dwaze geschiedenis, vol zotte verwikkelingen en toevalligheden. Maar Piet Kohier, doorgewinterde too- neeli'ot als hij is, heeft derge lijke stukken noodig en ook 't Gouden Haantje is een nieuw succes voor dien 75.jarige- en zijn ensemble. De belangstelling was ge ring, maar de weinigen bleven na afloop genoegelijk dansten op de toonen, die J. Wijnen en his grizzlies, voortbrachten. Veere vergadering „algemeen belang". Te Veere had deze week de vergadering plaats van de weegbrugvereeniging „Alge meen Belang". De voorzitter, de heer P. Melis, van Serooskerke, deelde in zijn openingswoord mede, dat er in 1946 steeds kleine hoeveelheden suikerbieten ge wogen zijn. Voor de komende jaren zijn de vooruitzichten beter. Uit het verslag bleek, dat de rekening over 1946 sloot met een nadeelig saldo van 31.28. De heer M. J. de Vlieger te Vrouwenpolder werd als bestuurslid herkozen. In de vacature van den heer S. Meijers werd de heer D. Gideonse gekozen. Besloten werd het weegloon voox- 1947 iets hooger te stellen dan in 1946. Westkapelle raadsvergadering. De gemeenteraad van West kapelle kwam dezer dagen in openbare vergadering bg'een. Aan den heer G W Smeenk werd m^t ingang van 1 April eervol ontslag verleend als on derwijzer aan de openbare la gere school. De heer P K van Rooyen werd benoemd tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Het pre sentiegeld voor de raadsleden is door Ged. Staten vastge steld op 3,De gemeente- rekeningen over 1944 en 1945 gaven nadeelige saldi van 11.973,10 en 15.381,89 te zien. Voorts werd nog besloten in 1947 85 woningwetwoningen te bouwen. Na rondvraag werd de ver-i gadering gesloten. Goes ongevraagde gasten. Zaterdagavond brachten 'i 5-tal personen ongevraagd en cngewenscht e«n bezoek aan een huis te Goes. Zij gingen niet heen voor de politie hen dit gelastte en bovendien kre gen zij allen proces-verbaal wegens huisvredebreuk. the ramblers. Een kleine 600 personen uit Goes en omgeving hebben Vrijdagavond hun belangstel ling getoond voor het optreden van het zoo vooral ook van de radio bekende swing, jazz en zang ensemble „The Ram blers", toen dit een uitvoering gaf in de schouwburgzaal Juliana. Ook nu hadden de 14 pex'sonen een groot sucecs met hun muziek, zang en enkele schetsjes, al moest de leider, de heer Masman, de pianobe geleiding tot een minimum be. perken, omdat dit instrument te veel geleden had van de koude. Het is zeker een te waardeeren idee geweest van den heer Krijger het bekende gezelschap te engageeren. De avond werd mej- een paar uurtjes op de dansvloer beslo ten. Kruiningen de jeugd bijeen. Vrijdagavond hielden de af- deeiingen van de Z P.M. en de L.J.G. te Kruiningen-Yerseke Jxun 'ontspaixningsavond in de bovenzaal van de Korenbeurs. Na de opening door den voorzitter van de L.J.G.. de heer de Koeijer, hield dra L. Lockcfcer uit Hulst een lezing over,: „De boer en de letter kunde" Dat deze lezing in de smaak viel, bleek uit het aan dachtig luisteren. Vooral Gui- do G,ezellc en „Stijn Streu- vels" zijn schrijvers, die het boerenleven goed kenden en ook prachtig in hun verzen en boeken teekenden. De heer A. Blok van Krui ningen gaf hierna een korte verhandeling over het ver dronken land van Zuld-Beve- Innd en over de heerlijkheid Kruiningen. Interessante din gen werden verteld. Dans muziek en zang wis selden een en ander af- Tot besluit werd opgevoerd dc tooneel schets van K. Koets: .Baes Jan ls jeloers" geheel in Zuid-Eevelandsch dialect. VeeL. vuldig werd geapplaudiscerd, waaruit opgemaakt kan wor den dat het stuk wel in de smaak viel. De voorzitter sloot de bijeen komst nadat de aanwezigen het Zeeuwsehe Volkslied had den gezongen. Hansweert „de scheldezangertjes Het kinderkoor „De Schel- dezangertjes" te Hansweert heeft in de zaal „Zeelandia" haar jaarlrjksche uitvoering gegeven onder leiding van heer A. B. Holster. Opgevoerd werd de operette „Repelsteel tje". Er bestond voor deze uitvoering groote belangstel ling oh het publiek toonde in een hartelijk applaus haar waardeering voor deze uitvoe. ring. De heer J. Wouda, as sistent der invoerrechten en accijnzen te Amsterdam is in gelijke betrekking o verge, plaatst naar Hansweert. Krabbendijke filmavond. Uitgaande van de landbou wersorganisatie werd Vrijdag avond in hotel „de Kaophan. del" te Krabbendijke een film avond gegeven. Vertoond werd er>n film over de verhouw en de bewerking van vlas. Ellewoutsdijk vergadering geitenyereeniging. De geitenvereeniging „Ons Belang" te Ellewoutsdijk hield in de af geloopen week een huishoudelijke vergadering. De rekening over 1946 sloot met een batig saldo van f 128,65. Het aftredende bestuurslid, de heer f. Wolse werd ih zijn functie' herkozien. Yerseke Vergadering visschersvereeniging. Onder voorzitterschap van den heer C. Pekaar kwam de visschersvereeniging „Yer seke" in openbare vergadering bijeen. De voorzitter schetste in zijn openingswoord de moei lijkheden in het visschersbe. drijf. Het voorstel tot het in stellen van een centraal be stuur wetd na stemming ver worpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2