PROVINCIALE ZEEUWSCHE COM n Dollar-regen over Europa Dienst voor Sociale Zaken Frankrijk wil Duitschers opnemen Erkenning der „Repoeblik" door Arabische Staten Overstrooming in de Achterhoek 190e Jaargang - Nr. 64 Uitgave van de F/rnja Provinciale Zccuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vllsslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon' en Algemeen Christelijke feestdagen. Maandag 17 Maart 1947 W.O. DE MIDDELBURGSCHE. VLISSINGSCHE. GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN "d"" Bucean. a..«UgJ t. VlU.l.g.. i W.lrt..., 58^0. i.|rfM„ 10 (2 H]jn.| MUJ.Ib.i, U.Jq.d.. K..J 29. ..Mo.. 2077 t, 292, Goc, Tu.ltri. 15. id.fi». 2<25 Qoitb.., G,.l.J. tdtf». 102 i To. 2. Po.lr.toiag af. 359200 P.Z.C.. MlJJalbaig. Hel wereldgebeuren SENSATIONEEL VOORSTEL VAN BIDAULT. Het lot der verplaatste personen. Minister Bidault, die tot nu toe weinig van zich heeft laten hooren op de conferentie te Moskou, is Zaterdag met een sensationeel voorstel ter tafel gekomen. Bidault deed het aan bod om Frankrijk een deel van het Duitsche bevolkingsover schot over te doen nemen. Zijn motiveering daarvan was de volgende: Er zijn nog steeds rte veel Duitschers in Duitsch- land. De bevolkingsdicht heid in dit land (180 per vierkante kilometer) is veel grooter dan in Frankrijk (75 per km2) of in eenig ander buurland met uitzondering van Nederland en België. Duitsch- lands rijkdom aan arbeidskrach ten had een deel van het oor logspotentieel uitgemaakt, dat te vergelijken viel met de indus- ttrieele kracht. Bij. overbevolking van Duitschland zou het oor logsgevaar opnieuw vergroot worden. Het Fransche voorstel is erop berekend, dat ook andere lan den een deel van de Duitsche overbevolking zullen overne men. Daaraan zou gepaard moe ten gaan het stopzetten van de overbrenging van Duitsche be volkingsgroepen naar de Hei mat en een verbod voor ver plaatste personen om zich per manent in Duitschland te ves tigen. Aan het voorstel van Bidault ligt wel duidelijk de gedachte ten grondslag, die indertijd het beste door Clemenceau is ge formuleerd: Er zijn 30 millioen Duitschers te veel. Indien Bi- daults voorstellen aanvaard wor den, zou daarmee een historisch besluit vallen. Tot nu toe heeft alleeen Marshall gereageerd, maar hij was dan ook niet karig in zijn lof. Volgens hem was Bidault met zijn uiteenzetting over het bevolkingsvraagstuk tot de kern van het Duitsche probleem doorgedrongen. Bidault deed zijn voorstellen tijdens de besprekingen over het lot van de verplaatste personen, die in Duitschland nog altijd in kampen verblijf houden. Volgens Bevin huizen er in de Britsche zóne nog 230.000, van wie 111.000 Polen, 82.500 uit de Bal- tische staten, 4700 Joego-Sla- ven en 29.000 statenloozen. De groote moeilijkheid met deze verplaatste personen is gelegen in het feit, dat zij niet naar hun land van herkomst willen terug- keeren. Bevin oordeelde de vesti ging buiten Duitschland de eeni- ge mogelijke oplossing. Molotov stelde zich vooral te weer tegen de politieke activi teit van deze verplaatste perso nen. Velen, die in de Westelijke zones in kampen waren onder gebracht, stonden volgens hem bloot aan de Sowjetregeering vijandige invloeden. Hij Stelde voor alle propaganda en agita tie, vijandig aan de geallieer den, uit te bannen en aanwer ving van veiplaatste personen voor para-militaire organisaties te verbieden. De verplaatste per sonen-kampen zouden bij voor keur beheerd moeten worden door landslieden van de bewo ners. Marshall tenslotte bleek zijn hoop voor een oplossing voor de kwestie der verplaatste perso nen te stellen op de interna tionale organisatie voor vluchte lingen. Door thans beslissingen te nemen zou het werk van deze organisatie slechts bemoeilijkt worden. Beslissingen werden, zooals gebruikelijk, dan ook niet genomen. Vandaag zal de raad van ministers opnieuw bijeen komen en dan een geheel ander onderwerp bespreken: de kwes tie der schadevergoedingen. Het uiteindelijke ontwerp van wej- betreffende' bevoegd heid voor den president der Ver. St. inzake beschikbaar stelling vn vierhonderd millioen dollar voor hulpverleening aan Griekenland An Turkije zou thans gereed zijn vooy in diening bij het Congres. VogetLs het welingelichte „Army and Navy Journal" zou het totaal aan financïeele hulp Paul Spaak waarschijnlijk geslaagd Nationale regeering in België. Paul Henri Spaak verklaar de aan persvertegenwoordi gers, dat zijn taak thans is afgelooperi en dat de partijen nu moeten beslissen. De porte. feuilles zijn verdeeld, het gaat thans nog slechts om het aan wijzen van de ministers. Spaak deelde mede, dat drie partijen de portefeuilles verdeeld heb ben, daar de communisten vooral wegens de kolenkwestie hun goedkeuring niet hebben gehecht aan het regeeringspro- gramma. Volgens Spaak kun nen zü zich evenwel nog be. bedenken, „De ervaring heeft bewezen, dat men soms op het laatste oogenblik nog een ver andering moet aanbrengen". Hoewel nog niemand officieel zich met de kabinetsformatie eens heeft verklaard en ieder eerst verslag wil uitbrengen aan zijn partij. Is Spaak van meening, dat er geen onover komelijke moeilijkheden zijn, Amerika krijgt bases op de Philippijnen. Vrijdag zullen te Manilla vier afzonderlijke verdragen tus- schen de Ver. Staten en de Phi lippijnen worden geteekend. Zij betreffen militaire bases, mili taire bijstand, uitlevering en de consulaire dienst. Naar verluidt, krijgt Amerika 23 van de 70 gevraagde bases. Prinselijk paar naar Zermatt, Het Zwitsersche telegraaf agentschap deelt ons mede, dat het Prinselijk paar op 18 Maart in Zermatt wordt ver wacht. Het Prinselijk paar zal zijn intrek nemen in hotel Zer- matterhof, een van de oudste hotels van Zermatt. Transitoverkeer naar Duitschland. Het Amerikaansche ministe rie van buitenlandsche zaken heeft Vrijdag bevestigd, dat onlangs nota's zijn ontvangen van de Nederlandsche en Bel gische regeeringen betreffende het transito-vervoer naar Duitschland via de havens van Rotterdam en Antwerpen. Een woordvoerder van het Ameri kaansche ministerie zeïde, dat de Nederlandsche en Belgische voorstellen „welwillend in over weging" worden genomen. In diplomatieke kringen verluidt, dat de voorstellen een gezonde basis voor een overeenkomst bevatten. Igor Strawinsky naar 'Nederland. De dirigent Igor Strawinski komt naar Nederland om op 29 Mei met het Amsterdamsch Concertgebouworkest te con certeeren. DE AMERIKAANSCHE PLANNEN. Frankrijk neemt krasse maatregelen tegen Bulgarije. De Fransche regeering heeft besloten de commercieels on derhandelingen met Bulgarije af te breken. Bovendien heeft zjj twee Bulgaarsche journa listen te Parijs verzocht het land te verlaten. Deze Fransche stap is ge daan ingevolge de incidenten, die in het begin van deze maand te Sofia plaats hadden. Leden Van de Fransche lega tie aldaar zouden namelijk een ruwe behandeling hebben on dervonden van Bulgaarsche landweersoldaten. Een corres pondente van het Fransche persbureau A.F.P. te Sofia werd in die tijd uit het land gezet. De Fransch, regeering zal verder de perskaarten van an dere Bulgaarsche journalisten niet meer vernieuwen. De beide journalisten zijn vooraanstaande figuren in het Bulgaarsche persleven. Honden aan de lijn. Het hoofdbestuur der dierenbescherming wijst er op dat de ingetreden dooi ook groote gevaren voor dieren meebrengt. Daar het ijs onbe trouwbaar is, worden speciaal eigenaars van honden er op gewezen hun dieren aan de lijn te houden. voor landen, „bedreigd door dwang van totalitaire zijde" een bedrag van vijf milliard zevenhonderdvrjftig ^millioen dollar beloopen. De volgende schattingen zouden zijn ge daan: voor Griekenland en Turkije vierhonderd millioen dollar, China vijfhonderd mil lioen dollar, Korea tweehon derd millioen dollar, Oosten, rijk honderd-vijfenvijftig mil lioen, Balkanstaten tweehon derd millioen, Duitschland vierhonderd-vijfenzeventig mil. lioen. Zullen nog meer landen om steun der V. S. verzoeken? Gezaghebbende kringen van het Amerikaansche Congres voorspellen, dat nog minstens vijf andere landen om steun zullen verzoeken. Volgens de ze kringen zouden Perzlë, Sy rië, de Libanon, Hongarije en Palestina waarschijnlijk ere. dieten of geldleeningeu ver zoeken. De maximale kosten van bovengenoemd program zouden, naar geschat wordt, ruim 1 millard dollar kunnen bedragen. COMMENTAAR VAN DE PRAVDA. De Pravda, het- officieel or gaan van de Sowjet-Russische Communistische partij, ver klaart in een hoofdartikel dat president Truman's dringend beroep op het Congres voor financieele steun aan Grie. kenland en Turkije „in feite de liquidatie van de Grieksche souvereiniteit en de brute vestiging van de Amerikaan sche heerschappij beteekent". „Truman's voorstel", aldus Pravda, „tot hulpverleening aan Griekenland, spruit niét voort uit zijn verlangd het Grieksche volk te helpen. In tegendeel, het werd gedaan om hetzelfde reactlonnaire re giem te steunen, dat het land naar de afgrond heeft gevoerd en zich in dienst heeft gesteld van buitenlandsche belangen". Opstand In Paraguay wint veld. Volgens het radiostation der opstandelingen te Concepcion hebben duizenden arbeiders zich aangesloten bij dat deel van het leger, dat In opstand is gekomen tegen president Morinigo van Paraguay. Ook de „Chaco-di visie" onder kolo nel Guggiari heeft zich vol gens de zender te Concepcion brj de opstandelingen gevoegd Uit Asuncion wordt bericht, dat generaal Morinigo de re- geeringsgetrouwe troepPri be. volen heeft operaties op groo te schaal tegen de opstande- lirren te beginnen. Parijs krijgt weer kranten. Het Fransche persbureau A. F.P. meldt, dat het conflict by de Fransche pers is geëindigd. De arbeiders zullen het werk hervatten op de voorwaarden, die vóór de staking golden. Tijdens een bijeenkomst van werkgevers en de stakings commissie, is een nieuw plan tot beëindiging van de kran tenstaking te Parijs, welke reeds een maand duurt, goed gekeurd. Dit zal aan den eer- ste-minister, Ramadier, ter goedkeuring worden voorge legd. Van 1 tof 30 Juni zal in België een wereldfestival voor film en schoone kunsten wor- den gehouden, Bunker de lucht ingevlogen. Oorzaak onbekend. Door onbekende oorzaak is Zondagmiddag nabjj Westerveld een bunker de lucht ingevlogen. Het be trof hier geen officleéle opblazing en het vermoe den is dan ook gewettigd, dat kinderen of burgers de bunker zyn binnenge gaan. Zaterdag was de bewaking van het terrein waarop de bunker staat opgeheven. Des kundigen zyn van meening, dat de in de bunker opgeslagen munitie onmogelijk door broei ing tot ontploffing kan zijn gekomen. Men is er na lang durig zoeken nog steeds niet in geslaagd, eventueele slacht offers te bergen. Men wacht nu af of er bg de politie op gaven van vermiste personen binnenkomen. Geruchtmakende arrestatie. „Tante Bertha" was rijk. Door de P.R.A. te Rotter dam is een geruchtmakende arrestatie verricht. Het betreft hier Mevr. B. M. van den H. K, ln de illegaliteit bekend als „tante Bertha" sinds een jaar presidente van de bond „Holland-Canada", welks doel erop gericht was contact te onderhouden, met de z.g. „Ca- nadeesche bruidjes". Hoewel de aard der delicten, waarvan zij verdacht wordt, niet wordt medegedeeld, zijn de feiten, waarvan zij ver dacht wordt, van zeer ernsti ge aard. Men is argwaan gaan koesteren, toen „tante Bertha" een zeer groot huis aan de Mecklenburgiaan te Rotter dam ging betrekken. Het is zoo goed als zeker, dat zij verscheidene medeplichtigen had. Uif de aard der zaak worden dan ook nog meer ar restaties verwacht Pseudo-arts gearresteerd. De pseudo-geneesheer S. A. S. uit Amsterdam, tegen wien op 7 Maart door den burge meester en chef van de politie van Schoonhoven proces-ver baal werd opgemaakt wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde hy nam de praktyk waar van dokter G. J. Bartens is op verzoek van de Schoonhovensche politie te Amsterdam gearresteerd en op transport gesteld naar de plaats waar hrj onlangs nog spreekuur hield. Filmsterren in Amsterdam- Twee welbekende filmster ren uit Hollywood zijn Vrijdag avond op een vacantiereis in Amsterdam aangekomen: Ro. bert Taylor, die thans 36 jaar is, met echtgenoote, Barbara Stanwyck. Zij hebben hun in trek genomen in Hotel Bays Bas, dat de noodige voorzorgs maatregelen had getroffen ter bescherming der populaire gasten tegen het eventueel wat al te uitbundige enhousi- asme van jeugdige bewon deraars. KLEINHANDELSPRIJZEN VOOR AARDAPPELEN. Nu de verkoopprijs voor consumptie-aardappelen by levering aan de kleinhandel is vastgesteld op 9.per 100 kg. voor zandaardappelen en op 10.per 100 kg. voor kleiaardappelen, wordt er aan herinnerd, dat de consumen tenprijs onveranderd büjft. Deze bedraagt dus per kg. 11 cent voor zand- en 12 cent voor kleiaardappelen. Vice-admlraal PInke. Vice-admiraal A. 9. Pinke, die voor het voeren van by- zondere maritieme besprekin gen korte tyd in Nederland verblijft, zal Maandagmorgen 17 Maar»- op het Paleis Socst- dijk door H M. de Koningin worden ontvangen. De admiraal is voornemens Donderdag 20 Maart naar In. dië terug te keeren. 'De admiraal heeft Zaterdag in e^n persconferentie te 's- .Gravenhage nadrukkelijk de aandacht gevestigd op het feit, dat in de Ned.-Indische wateren uitsluitend het Ne derlandsche zeerecht geldt' Hoofdzaak van de marine is thans het beletten van vijan- deiyke infiltratie in gebieden die de facto onder Neder, landsch gezag staan. Contröle op de handel staat op de tweede plaats. Vervroegde gralie yoor jeugdige politieke delinquenten Twee broers van resp. 21 en 23 jaar oud, E. J. M. R en J. Ch. R. uit Amsterdam, die in 1943 dienst hadden genomen bg de landstorm Nederland, hoorden zich door het Bgz. .Ge rechtshof te Amsterdam tot 12 jaar rijkswerkinrichting ver- oordeelen, met aftrek van voorarrest. De president van het hof, prof. mr. J. A. van Hamel, deelden den beiden ver dachten echter mede, dat zg aan vervroeging van hun eigen invrijheidstelling kunnen mede werken als zg zich tydens hun straftgd als goede Nederlan ders gedragen. Dan bestaat de mogelgkheid, aldus prof. van Hamel, dat zg vervroegde gratie zullen krggen. De beide jeugdige veroor deelden zullen hun straftgd in een rijkswerkinrichting voor jeugdige politieke delinquenten moeten doorbrengen, waarbg eventueele mijnarbeld voor hen zal worden geregeld. „Mede om te toonen, dat het Hof u rechtvaardig wenscht te behandelen en u een kans wil geven u volledig te rehabiliteeren, ontzet het u niet uit de kiesrechten of uit het recht om openbare ambten te bekleeden", zoo besloot de president. Zaterdagmiddag bezweek de Berkel-dijk. De ijsdammen. Sedert Vrijdagmorgen ver keerde men in de Geldersche achterhoek in groote spanning omdat in verscheidene beken en riviertjes de toevloed van dooiwater en de vorming van gsdammen groot gevaar ople verde. De Overgsselsche brug over de Bolksbeek in de rijksweg LochemGoor verkeerde Za terdag in groot gevaar. Brug en kaden werden overspoeld door water en gsschotsen. Dgkdoorbraak kon aanvanke- 10 jaar geëischt tegen ex-burgemeester van Naarden* Tegen d»n vroegeren burge meester van Schagen enNaar. den, den 54-jarigen T. H. B. uit Naarüen, heeft de advo caat-fiscaal van het bijzonder gerechtshof te Amsterdam na een langdurige zitting Zater dagavond 10 jaar gevangenis straf geëischt. Gort en Havermout. Volgens een bekendmaking van het bedrijfsschap voor gra nen, zaden en peulvruchten die nen de fabrikanten van gort en havermout in verband met een wijziging in de regeling van de afzet dezer producten geduren- den korte tijd: ingaande Maan dag 17 Maart 1947, de aflevering van gort en havermout aan hun afnemers stop te zetten. Het af leveringsverbod, dat slechts kor te tijd zal gelden, heeft geen be trekking op de aflevering van grossiers en detaillisten. In e*»n Chineesche ver klaring, wordt gezegd, dat China weigert deel te men of goedkeuring te over de toestand in China te Moskou. Koning Faroek's bericht aan Soekarno. Mohammedaansche samenwerking. Mohammed Abdoel Moenim is in opdracht van Koning Fa- roek van Egypte te Djocja aangekomen om aan de repu- blikeinsche regeering mede te deelen, dat de staten van de Arabische bond de regeering van Soekarno zullen erkennen. Abdoel Moenim, die secreta ris van de Arabische bond is, waartoe Egypt., Syrië, Irak enz. behooren, woonde tezamen j met den Sultan van Djócja een dienst bij in de moskee te Djocja. Tydens de audiëntie, welke Soekarno hem in tegenwoor digheid van Mohammed Hatta verleende, zeide hij o.a.: „Ik heb de groote eer u de beste wenschen over te bren gen van zgne majesteit, ko ning Faroek van Egypte en u aan te kondigen, dat zgne ma- BELANGRIJK INITIATIEF TE GOES. De Gezinszorg. Sedert begin Maart is de heer J. A. Viergever werkzaam Sis ambtenaar van de opgerichte dienst van sociale zaken te Goes. Wij mochten een onder houd met dezen nieuwen ge meenteambtenaar hebben en dit geeft ons aanleiding iets te ver tellen over de nieuwe dienst. De heer Viergever heeft ruim 9 jaar arbeid te Amsterdam op dit terrein achter de rug en kan dus zeker als een ingewijde in het veel omvattende en lang niet altijd gemakkelijke werk wor den beschouwd. Ofschoon de heer V. nog te kort in Goes gevestigd is om zich een definitief oordeel over de komende werkzaamheden te vormen, acht hij voor Goes in de eerste plaats noodig het in stellen van een huis- en gezins hulp, waardoor geheel of ten deele voor rekening van de be trokken gezinnen of in bijzon dere gevallen voor rekening van den .dienst, voor langere of kortere tijd hulp wordt verleend bij ziekte van de huisvrouw, terwijl zulks ook van toepas sing zal zijn, indien man en vrhiw beide ziek zijn (b.v. ou den van dagen). Altijd zal overleg met den huisarts wor den gehandeld. Daarnaast is ook de t.b.c.- bestrijding in samenwerking met de reeds bestaande orga nen, een belangrijk onderdeel van de dienst. Dit is niet min der het geval met de strijd te gen onreinheid op het lichaam en in de woningen bijvoorbeeld door verbetering of Uitbreiding Ivan het bestaande badhuis, het tijdig nemen van de vereischte ontsmettingsmaatregelen, enz. Maar ook in het belang van de ouden van dagen zal er ze ker nuttig en noodig werk te verrichten zijn, en er moet vol gens den ambtenaar 'n behoor lijk rusthuis komen voor hen, die op hoogere leeftijd alleen staan Bovendien zal een belangrijk deel der werkzaamheden be staan uit de controle op gezin nen, waarin toestanden zijn ont staan, die dringend om verbe tering vragen. Speciaal het lot van de kinderen, die vaak in een bedroevende omgeving worden groot gebracht, dient in het oog te worden gehouden, opdat zij bijzonder kan dat thans gecom bineerd worden met het consu mentencrediet, waarvoor vele gezinnen hun couponboekje rechtstreeks bij het Bureau voor Soc. Zaken ontvangen. Het is haast onnoodig te schrijven, dat ook het woning en huisvestingsvraagstuk een vooraanstaande plaats in het werk van de dienst zullen in nemen. Het hierboven vermelde maakt zeker geen aanspraak op volledigheid; de zorg van de dienst zal in de toekomst over 'n groot aantal zaken in het belang der volksgezondheid en andere verbeteringen op sociaal gebied uitbreiden. Het ligt op de weg der nieu we instelling door overleg met andere gemeenten of-instanties, ook buiten Goes haar steun te verleenen, waarbij de plannen voor een streekziekenhuis zeker ook van invloed zullen zijn. Met de kerkelijke en andere instellingen op dit terrein zal steeds overleg worden ge pleegd. Zoo men ziet, de heer Vier gever heeft goede plannen en wacht op de gelegenheid die te kunnen uitvoeren en zijn kennis op dit terrein in het belang der inwoners van Goes en omge ving te ontplooien. Naast dit meer ambtelijk werk hoopt de heer V., als enthou- s:ast werker voor het Roode Kruis, ook op d:t gebied zijn jesteit door de Arabische liga is uitgekozen om u op de hoogte te stellen van het be sluit /van de Arabische liga van 18 November j.l., waarin de Arabische staten aanbevo len wordt Indonesië als souve- reinen, onafhankelgken staat te erkennen op grond van de religieuze en vriendschappelij ke banden, die de Arabische landen-en Indonesië verbinden. tenminste de kans krijgen zich, 0 boven het millieu, waaruit zij i kennis in dienst te stelien van geboren zijn, te verheffen. In heilZeeland. Sjahrir antwoordde. Hij weigerde Jonkman's toelichting. De minister-president van de Repoeblik Indonesia heeft aan de Commissie-Generaal te Ba tavia een antwoord gezonden op het verzoek om een toelich ting op de overeenkomst van Linggadjati. Hij heeft medegedeeld, dat regeering der Repoeblik door het voorloopig parlement slechts gemachtigd is de Ling- gadjati-overeenkomst te on derteekenen zooals die voor loopig is geparafeerd. De ver- lclaring van minister Jonkman kan niet aanvaa d worden. Sjahrir zal rijn vertrek naar de interaziatische conferentie te Delhi eenige dagen uitstel len in afwachting van het ant woord der Commissie-Gene raal. Boycot yan Nederlandsche schepen gevraagd, De kapiteip. van de Martin Behrman te Batavia en elf leden van zgn bemanning heb ben aan vier valrvereenigingen van havenarbeiders op Ameri- ka's Oostkust de uitnoodiging gericht te beginnen met een boycot van Nederlandsche scf«p^n. „Repoeblik" een anarchie? Het te Medan verschijnende trepubllkeinsche) dagblad „Waspada" verklaarde Don derdag in een hoofdartikel, dat een week geleden door een hooggeplaatst persoon beschul digingen zijn geuit tegen eenige der thans gearresteer. den, waarna „het volk den gouverneur kwam dwingen tot de arrestaties over te gaan". Deze arrestaties zijn geschied. Het blad betreurt het ech ter, dat bekend^ figuren zon der bewjjs t-n zonder rechter of politie gevangen genomen kunnen worden. Hierdoor wordt de Indruk gewekt, dat de republiek -gelijk is aan een anarchie. lijk voorkomen worden door het aanvoeren van 5000 zak ken zand. Tallooze vrijwilligers hielpen mee bg het versterken van de dgken. Zaterdagmiddag moest men evenwel uit Lochem melden, dat dé gevreesde overstroom ming een feit was geworden. Te drie uur is namelijk de Zuidwestelgke kade van de Berkel een 100-tal meters bo ven het verdeelwerk van de Berkel en Bolksbeek, even ten Noorden van het dorpje Haar- lo, tusschen Borculo en Eiber gen, onder de druk van het water bezweken. Haarlo staat al grootendeels onder water. Menschen en vee worden in al lerijl geëvacueerd. Duizenden kubieke meters water zoeken hun weg over landerijen en wegen via Borculo naar Lo chem, waar het weer in de Berkel of het Twenthekanaai terecht moet komen. De technische diensten red den wat te redden valt. Be neden het verdeelwerk naar Borculo en Lochem begint het ijs te werken. Met intense spanning wordt afgewacht, wat hiervan de uitwerking zal zgn. Als zich nog meer gs dammen vormen en meer van deze doorbraken volgen, staan ook Borculo en Lochem nog ergere dingen te wachten. Nader wordt gemeld: Nadat Zaterdagnamiddag en de voornacht de toestand, daar waar de Bolksbeek in het Twenthekanaai loost, zeer ern stig was, is er vannacht eep verbetering ingetreden. De linker Bolksbeekkade, die door het water en het ijs half was weggeslagen en uitge- schuurd, is door krachtig in grijpen van waterstaat en hulptroepen behouden. Zater dagnacht om 3 uur was men nog volop bezig de kade met. zandzakken te beschermen. Een nieuw gevaar is de steeds grooter wordende gsdam in de Bolksbeekmond, waar door, als er meer gs van bo ven komt, een nieuwe door braak mogelijk kan worden. De toestand wordt echter niet slecht genoemd. Zondagmiddag komen twee ijsbrekers van Zutphen om het gs in het Twenthekanaai te breken. Daardoor hoopt men op een vlotte afvoer van de nog ko mende ijsmassa. Bg Haarlo is het water flink gezakt. Menschen van de Ne derlandsche heidemaatschappij en het waterschap de laat- sten zijn al sinds Donderdag morgen onophoudelijk in de weer hebben de geheele nacht doorgewerkt en zijn er in geslaagd een nieuwe kade om het gat in de Berkelbeek te leggen. Zondagavond hield de dgk van de Bolksbeek het nog steeds. Wel blgft de toestand ernstig. Ook de Overgsselsche brug wordt nog steeds be dreigd. Bij Haarlo zakt het water. Intusschen is ook even buiten Borculo de Berkel bui ten haar oevers getreden. Het water stroomt buiten het stad je om naar Leerinkbeelc. De overlast is echter niet van groote beteekenis. Ook van de Aarstrang. even over de grens bg Dinxperlo, is de Zuidelijke dgk doorgebro ken. In Bocholt werd de nood klok geluid. De watermassa stroomde echter om Dinxper lo heen naar de Oude IJssel. zoodat op Nederlandsch gebied geen overlast werd ondervon den. Op het oogenblik zakt ook daar Jiet water. Militaire, overeenkomst Ned. Indië. tusschen de Neder- eu republikeinsche Er is landsche militaire leiders een aanvullen de overeenkomst gesloten, waarbg de troepen van de we- derzijdsche bevelhebbers twee kilometer van de demarcatie- lgnen zullen blijven, behoudens enkele voorposten en speciale stellingen. Vermiste Dakota op Java gevonden. Van officJeele republikein sche zgde wordt vernomen, dat de vermiste Dakota in de omgeving; van Tjiandoer op re. publikeinscli gebied gevon den is. Alle details ontbreken nog. Op aanwijzing van den republikeinschen minister van defensie, mr. Aniir Sjarifoed- din, is een hulpactie ingezet. Fransche Dakota in ravijn neergestort. Het wrak van de Fransche Dakota, die Vrijdag in de Al pen bg- Grenoble neerstortte, is gevonden. Het vliegtuig lag beneden in een ravijn op e^n diepte van 3900 voet. In allerijl toege snelde reddingsploegen konden geen teeken van leven meer in of rondom het wrak waarnemen. Een tiental lijken is inmiddels geborgen. Het vliegtuig had 23 inzit tenden aan boord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1