sahatocen Nederlanders naar den Congo keMvtcühecf UIT DE PROVINCIE Noodvoorziening voor Ouden van dagen Nederland antwoordde op nota van U.S.A. ZUID-BEVELAND Zeeuwsche S „Gedachten over Nederland' 7 TABAKSPLANTERS ZIEN EEN KANS Nu Ned.-Indie niet meer levert Naar wij vernemen bevindt xlch op het oogenblik een stu- diecommisie uit de leringen der Ned- Indische cultunron- dernemingen in de Belgische Congo, teneinde daar de mo gelijkheid eener vestiging van tabakscultures te be stud èe ren Tijdens de oorlog heeft 'een voormalig employé van de De- li-maatechappy voor eigen re kening een onderneming ge vestigd in deze Belgische ko lonie met het resultaat, dat hij dezer dagen bij de tabaks- handel te Amsterdam de eer ste monsters Congo-sigaren kon aanbieden. Dit fedt heeft aanleiding ge geven tot geruchten als zou den de groote maatschappijen, die op dit gebied op Java en Sumatra jarenlang gevestigd Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. Baarland 9-30 en 2 ds. Beneder; Borsse- le: 10 en 2.30 ds. Vrrjlandt; Driewegen: 10 de heer v. d. Vreede; Ellewoutsdyk: 10 ds. v. Willenswaard; 's-Graven- polder: 9.30 de. Heijmans, 2.30 de heer Heijboer; 's-Heerep- hoek: 2.30 ds. Luuring; Hein- kenszand: 10 en 2.30 ds. Ren ting; Hoedekenskerke: 9.30 en 6 ds. Hulsbergen; Lewedorp:: 9 ds. v. d. Waa; Nieuwdorp: 10 ds. Luuring, 2.30 de heer v. d. Vrede; Nisse: 9.30 ds. Lely, 2 ds. Strating; Oudelan- de: 9.30 de heer Overgauw, 2 ds. Heijmans; Ovezande: 2.30 ds. Hulsbergen; Goes: 9.30 ds. Odé, 5 ds. Boerlijst; 's-Heer Abtskerke: 10 ds. Strating. 2 ds. Lely; 's-Heer Arendskerke 10 ds. Boerlijst, 2.30 ds. v. d. Waa; 's-Heer Hendrikskinde ren: 10 en 2 ds. de Roos; Kat- tendijke: 9.30 en 2 ds. Breek; Kloetinge: 10 en 2.30 ds. El- derenbosch; Wilhelminadorp: 10 en 6 ds. Nutbey; Wol- faartsdijk: 10 en 2.30 ds. van Dijk; Kapelle: 10 en 2.30 ds. Drost; Waarde: 9.30 ds. den Boer, 2 ds. Baks; Wemeldirige: 10 ds. v. d. Ros, 2 ds. den Boer; Yerseke: 11 de heer de Zwart-, 4 ds. Baks. Geref. Kerk. Baarland: 9.30 en 2 ds. Tiemersma; Borssele 10 en 2.30 Leesdienst; Driewe gen: 10 en 2.30 Leesdienst; Le wedorp: 10 en 2.30 ds. Hoek stra; Nieuwdorp: 10 ds. Veld kamp, 2.30 Leesdienst; Goes: 10 en 5 ds. Stam; Wolf aarts dijk: 10 en 2.30 ds. van Hey- 'ningen; Kapelle: 10 ds. Scheele, 2.30 ds. de Booy: Wemeldinge: 10 ds. Scheele, 2.30 Leesdienst; Yerseke: 9.30 en 7 ds. Booy; Colijnsplaat: 10 en 6 ds. Veen- stra; Kamperland: 9.30 en 2.30 ds. Scholing; Wissekerke: 10 en 2.30 ds. Visser. Geref. Gem. Borssele: 9.30, 2 en 5.30 Leesdienst; 's-Gra- venpolder: Leesdienst; Hoede kenskerke: 9.30 en 1.30 Lees dienst; Nieuwdorp: Leesdienst; Nisse: Leesdienst; Waarde: 9.30, 1.30 en 5.30 Leesdienst; Wemeldinge: 10, 2 en 5.30 Leesdienst; Yerseke: 9.30, 2 en 6 ds. van Stuyvenberg. Doopsgez. Gem- Goes: 10 mej. dr. Bakker., Vrije Evang. Gem. Goes: 9.30 ds. Karelse, 6 ds. Karelse en ds. Verboom van Utrecht; Wemeldinge: 10 en 2.30 ds. Verboom; Yerseke: 10 en 2.30 ds. Timmerman. Leger des Heils. Yerseke: 10 en 6 majoor Berendsen. zijn geweest, voor goed de Vorstenlanden, het Sultanaat Deli en de andere Ned. In dische tabakscentra verlaten, zulks ligt echter geenszins in het voornemen. Ofschoon de toestand der Europeesche cul tures in het machtsgebied der Indonesische republiek nog steeds veel zorg baart, blijft men de hoop koesteren, tot een gunstig economisch accooTd met de nieuwe staat te gera ken, hetgeen de voortzetting der exploitatie mogelijk zal maken. De onderzoekingen in d« Congo gaan uit van de gedach te aan de eventueele mogelijk heid om nieuwe ondernemin gen in dit gebied te, vestigen, zonder de oude in de Indische Archipel in de steek te laten, Er is dus eerder sprake van een uitbreiding dan van een verhuizing. Tot dusver is er zeer wei nig tabak in de Congo ver bouwd. In Belgische kringen hier te lande wist men ons te verzekeren, dat de kwaliteit van de Congo-ta,bak zeer goed maar do tot dusver voort gebrachte productie dei-mate gering, dat slechts zeer weinig Belgen het product kennen. Dat er gelegenheid is om het tabaksareaal bij gunstig ge bleken klimatologische en landbouwkundige omstandig heden aanzienlijk uit te brei den is onbetwistbaar, gezien de onmetelijke maagdelijke oerwouden in deze uitgestrek te en zeer dun bevolkte kolonie Wat de Ned. Indische ta bakscultures betreft, deze zijn steeds van zeer groote betee- nis geweest De productie bedroeg in 1940 938 milïioen kilo en er werd in dat jaar voor 38 milïioen uitgevoerd. De bet eekenig van de tabak voor Ned. Indië en voor ons land wordt het best geïllus treerd door het feit. dat de stoomvaartmaatschappij „Oce aan" haar onstaan te danken heeft het tabaksvervoer van Sumatra naar Nederland De Indische tabak was voor heen voor 95 procent afkom stig- van Europeesche cultuur- onderneminsren, de rest was bevolkingstabak. Hoe de toe stand nu is. is onbekeno. (Ingezonden mededeelïng) TEGEN:»HoofdDiin. mferaine. kipsnit TEGEN:»HoofdpUn. migraine, kiespijn, koorts, verkoudheid, griep, rheumatiek. ïenuwpijnen. maandpijnen. Doosjes van 20 comprimés, overal ver krijgbaar. Drogerijen Mij. Mijdrecht. (Ingezonden mededeeling) Sterk Vtv xenutvenl met i/rY/tffPii f J Hel Nederlandsche trekpaard. In Den Haag -.verclVrijdag de algemeen® vergadering ge houden van de vereen. „Het Nederlandsche trekpaard". Het volledig hoofdbestuur en vertegenwoordigers van al le provinciale afdeelingen 'wa ren aanwezig-, Jhr. van Vrs- denburgh wees in zijn ope. ningswoord op de toenemende buitenlands che belangstelling voor het Nederlandsche trek paard. Hrj herdacht de heeren J. J. Geluk en ir. J. Veth Na behandeling der jaarstukken werd gediscussieerd over paar. den export, saneering der paardenfokkerij, verbod van rondleiden van hengsten en het slachtverbod van paarden, welk laatste verbod naai- de meening der vergadering zon der eenige risico kan worden opgeheven. SLACHTVERBOD VOOR GEITEN, Het bedrijfschap voor vee en vleesch heeft het slacht verbod voor geiten wederom ingevoerd. Hiertoe is de vee- en vleeschverordening 1942 ge wijzigd, In verband hiermee is tevens een verbod uitge vaardigd voor het vervoer van geite- en bokkevleesch. Deze verboden gelden uiteraard be houdens vergunning van het bedrijfschap. P.r.a. personeel ongerust. Over hun positieregeling. Het personeel van de P.R.A. te Den Haag heeft via het bestuur van zyn vakorganisa tie de aandacht van de Tweede Kamer gevraagd voor him po sitie. Herinnerd wordt aan de me dedeeling, dat het 's ministers bedoeling is het personeel over te hevelen naar de gerechtsho ven. Thans vragen adressanten zich af bij -wien geïnformeerd zal worden naar het personeel, in dienst bij de P.R.A., ofwel dat het de bedoeling is deze menschen „aan de dijk te zet ten". Gewezen wordt er dan op, dat vele medewerkers van de P.R.A., voortgekomen uit de illegaliteit, indertijd hun bedrijf in de steek hebben ge laten, of zelfs door het mTG. gevorderd zijn, om mede te helpen aan de zuivering. Later zijn verschillende toezeggingen gedaan, betreffende overne ming van personeel door justi tie, doch deze zijn nimmer zwart op wit gezet. Verschil lende acties in deze richting ondernomen, hebben geen re sultaat gehad. Verder wordt erop gewezen, dat terugkeer in de burger maatschappij voor vele mede- Werkers van P.R.A.-diensten moeilijk zal ztfn, omdat zoovele bedryven hebben gecollabo reerd. Adressanten vragen zich af, hoe het nu staat met dege nen, die aan de zuivering heb ben medegewerkt, terwijl an derzijds de noodige maatrege len worden genomen, om poli tieke delinquenten weder in de maatschappij te doen opne men. Prijsstijging teilen enz. De stijging der grondstof- fenprijzen is er oorzaak van geweest, dat de'winkelprijs voor een aantal verzinkte huishoudelijke artikelen eenigs- zins moest worden verhoogd. Het meest courante artikel op dit gebied, de emmer van 30 cm. doorsnee, bleef echter ge handhaafd op 1,90. De werkgelegenheid. Op 1 Maart 1947 stonden in schreven 1898 (47) perso nen, waarvan er 1039 in de' D.U.W. waren tewerkgesteld. Bovendien stonden nog inge schreven 7119 vorstwerkloozen uit het vrije bedrijf. Over de week eindigend 1 Maart 1947 werden 104 (14) personen ge plaatst. Het aantal overge bleven aanvragen bedroeg 430 (318). De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben be trekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: stoffeerders, meubelmakers, kleermakers, dieselmonteur, magazijnbedien de, smeden, ijzerwerkers, dek- knechts, kantoorpersoneel, winkelpersoneel, loopjongens, conducteurs, typiste, huishou delijk personeel, kapster, ma- chine-stiksters en naaisters, winkel j uf f rouwen. Zuid-BevelandDrukkers, zetter, zeilmaker, schoenma ker, leerling kellner, kantoor personeel, smid, bouwk. op zichter, .kapster, wasscherij- personeel, pedicure, huishoude lijk personeel. TholenBakkersknecht, huishoudelijk personeel. Schouwen- en Duiveland: Schoenmaker, wagenmaker, leerling-fitter, molenaars knecht, leerling kellner, hotel kok, huish. personeel. Zeeuwsch-Vlaanderen: meu belmakers, draaier, stoffeer ders, electriciens, bankwer kers, automonteurs, leerjon gens voor garage, loodgieters, bankwerkers, electrisch las- schers, schippersknechts, con troleurs, kantoorpersoneel, vlasbewerkers, textielarbeiders, paardenknechts, apothekers assistente, leerling verpleeg ster, leerling of gevorderd kapster, naaisters, verkoop ster, propagandiste, kantoor personeel, huishoudelijk perso neel, textielarbeidsters. Aanbiedingen ,bü het Ge westelijk Arbeidsbureau te Middelburg of haar bijkanto- ren te Vlissingen, Goes, Krui- ningen, Tholen, Zïerikzee, Ter- neuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. Binnen drie jaar definitieve regeling. Verschenen is de memorie van antwoord betreffende het ontwerp van wet „noodrege- ling Ouderdomsvoorziening" Terwijl eenstemmigheid heerschte omtrent de wen- sohelijkheid om op korte ter mijn in de nood. van de ouden van dagen te voorzien, bleek de wijze, waarop de regeering zich voorstelt die voorziening tot stand te brengen, van verschillende zijden bezwarei. te ontmoeten. In hoofdzaak komen die bezwaren hierop neer. dat in het ontwerp de verzekeringsgedachte geheel zou ontbreken PT1 de voorge stelde regeling het karakter zou dragen van staatsarmen-* zorg. In verband met de heer- schende nood onder vele ouden van dagen heeft de regeering gemeend met de oplossing van deze kwestie niet- te mogen wachten tot tijd en wijle de definitieve regeling haar be slag zal hebben gekregen Het is daarbij haar streven binnen drie jaren met de defi nitieve regeling gereed te ko men. Ook op de voorgestelde uit. keeringsbedragen wordt cri- tiek geoefend, eenerzijds om dat deze te hoog, anderzijds omdat deze te laag zouden zijn Te hoog, omdat deze be dragen in de toekomst be zwaarlijk door verzekering zouden zijn op te brengen, te iaag, omdat zij nog geen vol doende levensonderhoud ver schaffen en aanvulling door armenzorg niet overbodig zou den maken. Verlaging der uitkeerings- bedragen zou tot gevolg heb ben, dat het beoogde doel, nl. opheffing van de nood van de ouden van dagen, niet zou wor den bereikt. De verbetering van de posi tie van de invaliden beneder. 65 jaar en van de weduwen er. .veezen maakt bij de regeering nog een punt van overwegtne uit. In de eerste plaats stx-eeft zjj naar een wettelijke rege ling, waarbij gevorderd wordt dat minder valide arbeids krachten zooveel mogelijk we der in het arbeidsproces wor den opgenomen. STEVIGE RUGGESTEUN. De voorgestelde uitkeeringen, al zijn deze op zichzelf nog zeer sober; zullen velen ouden van dagen een stevige rugge steun geven. Zij zullen veelal ook de verhouding tot hun kin deren gunstig beïnvloeden. Het spreekt van zelf, dat de eigen inkomsten en de ouder- domsuitkeering tezamen het grensinkomen, waarbij men niet meer voor ouderdomsuit- keering in aanmerking komt, niet mogen overschrijden. Geen export van gestolen goederen Minder dan ooit "kunt U die vermoeidheid en neerslach tigheid juist nu gebruiken. Doe er iets aan neem Sana togen. Sana togen versterkt het geheel e gestel, geeft werklust en een beter uithoudingsvermogen. Talloos zijn degenen, die doorSanatogen bun levensvreugde hebben her wonnen cn het warm aanbevelen. Neem óók Sanatogen. Uw apo theker of drogist heeft het in voorraad. Bevolkingsproduct is vrij. De Nederlandsche regeering heeft geantwoord op de Ame- rikaansche nota over de „Mar-| tin Behrmann"-affaire. Het antwoord is gebaseerd op de volgende zeven punten; 1. de verwarde situatie na de .Japansche capitulatie maakte controle op de buiten- landsche handel onmogelijk; I 2. de rechtmatige eigena ren konden niet hun rechten doen gelden over het grootste deel der ondernemingsproduc ten op Java en Sumatra. On bevoegden namen deze pro ducten op onwettige wijze in bezit; 3. de ernstige verarming van Ned. Indië zou toenemen indien sluikhandel werd toe gestaan; 4. onbruikbare voorwerpen van slechte kwaliteit worden als betalingsmiddel 'voor deze exporten gebezigd; 5. de onwettige uitvoer ver ergert de voedselschaarschte in Ned. Indië bijvoorbeeld door uitvoer van suiker en palm olie; 6. de Nederlandsch-Indische regeering is verantwoordelijk voor de internationaal over eengekomen toewijzingen; 7. uitgezonderd voor mili taire en semi-militaire goede ren bestaat geen enkel in voerverbod. Ingevolge de scheepvaartre geling van 28 Jan. j.L is voor alle uitvoer uit Ned. Indië een vergunning van het departe ment van economische zaken te Batavia noodig. Uitvoer van bevolkingspro ducten uit het gebied, dat niet de facto onder Nederlandsch gezag staat, is toegelaten. Op Goeden Vrijdag,vrij. De regeering heeft besloten, dat op Goeden Vrijdag a.s. al le rijlcsinstanties de geheele dag gesloten zullen zyn. VLIEGTUIG VERMIST. Een lijnvliegtuig van de Fransche luchtvaartmaat schappij „Air France" werd Vrijdagavond met 23 pas giers aan boord als vermist opgegeven. Het vliegtuig, dat op de ge regelde dienst NiceLyon vloog, had te Montelimar, op 130 km. afstand van Lyon, voor het laatst brandstof in genomen en wordt sindsdien vermist. Fransche Alpentroepen zyn ingezet bij het zoeken naar het vliegtuig. Opkomst dienstplichtigen. Dienstplichtigen bestemd voor het 5e regiment infan terie te Schalkhaar, die op 3 Maart jl. hadden moeten op komen en wier opkomst werd uitgesteld, moeten nu op Dins dag 18 Maart opkomen. Z\j moeten op Dinsdag per eerste reisgelegenheid na 7 uur naar Deventer vertrekken. Oorlogsmisdadiger doodde 1200 menschen. Maandag tien Maart zijn in de gevangenis van Pontianak (Borneo), twee.ter dood ver oordeelde oorlogsmisdadigers geëxecuteerd, n.l. de Japannees Yamamoto Seichi en de Ma- leier Boedjiman. Boedjiman heeft als spion bij de Kempei- tai tal van menschen van Westborneo verraden en aan gebracht. De gewezen luitenant ter zee Yamamoto Seichi heeft meisjes, resp. van tien en twaalf jaar onthoofd. Voorts leidde hij eigenhandig talloqze executies in dit gewest. Niet minder dan 1200 personen zijn door zijn toedoen onder beuls- handen gekomen, van wie de raeesten nlmmer voor eenige rechtbank zijn gebracht. Doodstraf voor Tiso geëischt. De Tsjecho-Slo.vaaksche open bare aanklager heeft de dood straf geë'ischt voor dr. Joseph Tiso, tijdens de Duitsche be zetting president van Tsjecho Slowakije, die zich voor een rechtbank te Praag moet ver antwoorden voor ten laste ge legde oorlogsmisdaden. Tijdens het proces bekende Tiso, dat zijn regeering den Duitschërs militairen steun verleend had. Hij ontkende echter een oor logsverklaring aan Groot- Brittannië en de V. S. getee- kend te hebben. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. Tot buitengewoon lid van de Raad voor de Scheepvaart in het tijdvak 1 Febr. 1947— 1 Jan. 1951 is benoemd als districtshoofd van het loods wezen: J. Callenfels, dir. Loodswezen te Vilssingen. De arbeiderskampen. Nog niet voor huisvesting geschikt De kampen, waarin arbei ders worden gehuisvest, die in de geteisterde gebieden werk zaam zyn ten behoeve van de wederopbouw, kunnen na de langdurige vorst door gebrek aan kolen, defecte waterleidin gen e.d. niet oogenblikkelijk by het intreden van de dooi in bedrijf worden gesteld. Van de zijde van de wederopbouw wordt daarom medegedeeld, dat de aannemers zich eerst met de hoofden van de bu reaux voor de wederopbouw in verbinding dienen te stellen, teneinde na te gaan wanneer hun arbeiders in het kamp worden ondergebracht. Verkeershuis 26 April open. Het nieuwe Verkeershuis van de Vereen, tet Bevordering van het Vreemdelingenverkeer op Walcheren aan de Markt te Middelburg zal op Zater dag 26 April officieel worden geopend. De inrichting van het nieuwe V.V.V.-huis is ge reed, doch de opening kan eerst eind April plaats vinden in verband met tekort aan brandstoffen. Tot die tijd zal het V.V.V.-kantoor in de nood- winkel aan de Londensche Kaai gevestigd blijven. Af- en ontwatering op Schouwen. Er bestaan thans plannen om de af- en ontwatering van het waterschap Schouwen ge heel te herzien. Door deskun digen op het gebied van land bouw en cultuur-techniek wordt erkend, dat aan het huidige systeem vele tekortkomingen kleven. Door de regeerxng wordt gratis steun en advies gegeven. Binnenkort zal de be kende specialist op het gebied van af- en ontwatering, de heer J. L. Breeman, in Zierik- zee een lezing over dit onder werp komen houden. Goes AANHOUDING. De politie te Goes heeft op verzoek van de commissaris van politie te Middelburg aan gehouden: C. B„ die zich te Middelburg aan diefstal schul dig maakte. Wemeldinge UITVOERING KERKKOOR. Het kerkkoor van de Ned. Herv. kerk te Wemeldinge heeft Woensdagavond in sa menwerking met het kinder koor een zangavond gegeven o.l.v. den heer J. Kousemaker. De avond werd geopend door ouderling Swart, waarna beide koren afwisselend een zestiental liederen ten ge- hoore brachten. Het publiek kon volop genieten. Ouderling Swart dankte aan het slot van de avond de beide koren en sloot de bijeenkomst met dank gebed. 3iezelinge JAARVERGADERING MEISJES- EN JONGELINGS- VEREENIGING In de Chr. Geref. kerk te Biezelinge hielden de meisjes- en jongelingsvereeniglng hun jaaivergadering. Deze avond werd afgewisseld door zang, muziek en voordrachten. De belangstelling was groot. Yerseke UITVOERING „EXCELSIOR". De mandolinevereeniging „Excelsior" te Yerseke gaf de ze week een uitvoering. On der leiding van. den heer B. Leys werden enkele muziek nummers ten gehoore ge bracht. Onder het motto,: „Een nieuwe lente, een nieuw ge luid" volgden enkele schetsen, cow-boy songs en het optreden van een Hawaiian ensemble. Na de pauze werd het blijspel in drie bedrijven „Harten op hol" opgevoerd. OUDERAVOND. De Ned. Herv. schoolvereen, te Yerseke hield deze week onder groote belangstelling haar ouderavond. Het hoofd der school, de heer W. Hon- ders, die de vergadering leid de. gaf een overzicht van het afgeloopen jaar. De heer. Ha- gemaan hield een inleiding over „Het Christelijk onder wijs na de oorlog". In de pau ze werd het werk der ieerlin gen bezichtigd. Na de pauze hield het hoofd der school een causerie over: „De vlegelja ren". De heer de Zwart sloot met dankzegging deze ouder avond. OUDERAVOND. De Christelijke school „Ka- Oudelande UITVOERING JEUGDCLUB. De Christelijke meisjes jeugd club „Van knop tot bloem" te Oudelande, vierde in de open bare lagere school haar jaar feest. Muziek, voordracht en reidansen wisselden elkaar af Het hoogtepunt van de avond werd echter gevormd door het Federatiespel en het sprookje Doornroosje. Ds. W. Heymans sloot met dankgebed de goed geslaagde avond. Kerknieuws NED. IÏERV. KERK. Beroepen te: Wemeldnge (Zld.), W. Oost, te Katwijk a. d. Rijn; Nederhemert: drs J. C, Hooykaas, te Amemuidèn. VRIJE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid aan de Vrije Universiteit te Amster dam P. A. Verhulst, Middel burg, op het proefschrift Bijz. Gerechtshoi Slager hielp de vijand. Het Bijz. Gerechtshof veroor deelde den IJzendijkschen slager Marcelfus H. M(odde) wegenr hulpverleening aan den vijand tot 12 jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest en ont zetting uit de rechten voor de tijd van 20 jaar. Hij ontving verlof tot het instellen -van be roep in cassatie. Adr. van H. te St. Annaland, die vrijwillig in Duitsche krijgs dienst is getreden, werd ver oordeeld tot 2/z jaar met aftrek RAV I. De handelaar Laurens F. te Middelburg werd vrijgespro ken, daar het ten laste gelegde niet bewezen is. De zaak tegen Pieter van 't H., werd geschorst tot 11 April. kei dans" te Yerseke hield deze week haar ouderavond. De avond werd geopend door den heer J. B. Mol. Na de solo zang hield mej. Dekker een :nl ei cling over het onderwerp: „Voor het eerst naar school''. In de pauze werd door de tal rijke aanwezigen het werk der 'eerlingen bezichtigd. Na de nauze zongen de leerlingen dei- hoogste klassen enkele liede ren. Tot slot hield de heer K P. Verheule een causerie over: ..Ónze zondige kinderen" Ds. J. E. Booy sloot met dankzeg ging de avond. Waarde JAARFEEST MEISJESVEREENIGING. Door de meisjesvereeniging ..Martha" en de jeugdclub „Van knop tot bloem" te Waarde werd het jaarfeest ge. houden. Ds. G. den Boer open en de bijeenkomst, waarna me vr. WatermanOudesluis Bijbelinleiding hield. De avorid werd verder gevuld met voor dracht en zang. NIPPERS B.B.C.-uitzending over Walcheren. In de serie „Windows on Europe" gaf de B.B.C. Vrij dagavond een hoorspel, dat vrijwel geheel gewijd was aan Walcheren. Het spel bevatte verscheidene fragmenten, die in Nederland op gramofoon- platen waren vastgelegd en het heeft ongetwijfeld aan vele buitenlandsche radioluisteraars een goede indruk gegeven van het oorlogsleed, dat over Wal cheren is gegaan en van het herstel, waaraan nu zoo in tensief wordt gewerkt. Schoolkinderen vertelden van de dijken en de polders. Daar na kwam de geschiedenis van de bezetting en de overstroo ming met Westkapelle in het middelpunt en Westkapelle's burgemeester als hoofdfiguur. Het drama van de afgesloten schuilkelder, waarin zoovele menschen verdronken, werd aangrijpend weergegeven. Ook de Duitsche aanslag op de Zuiderzeepolders werd ten gehoore gebracht. De man, die de leiding had bij de drooglegging van Wal cheren, vertelde uitvoerig van dat geweldige werk en West kapelle's burgemeester gaf bij zonderheden over de wederop bouw. Tenslotte werden de problemen van de weder opbouw: de behoefte aan hout, staal en machines, het verlan- ;en naar nieuwe afzetgebied !en voor de agrarische pro ducten en de behoefte aan meer land voor Holland's groeiende bevolking, aange roerd. De uitzending eindigde met „La cathedrale engloutie", de bekende compositie van De bussy. Een zeer geslaagde uitzen ding Kanaal door Zuid-Beyeland open. De scheepvaart op het ka naal door Zuid-Beveland. de belangrijke verbinding tus- schf-ri Antwerpen en Rotter dam, die gedurende de afgen loopen vorstperiode geheel was gestremd, is Donderdag weer hervat. Vier jaar yoor oud-secretaris De 55-jarige M A. Aalbregt- se, ex-gemeentesecretaris van Oostburg, werd door 't Tribu naal te Goes veroordeeld tot 4 jaar interneering met ver beurdverklaring van radio en schrijfmachine en ontzetting uit de rechten. DE OESTERVERZENDING. De oesterverzending over de maand Februari was als volgt. Verzonden werden naar: Ne derland 213.3S8 st„ België 822.060 st.. Engeland 244.000 st„ Duitschland 700. Andere landen 128.900 st In totaal werden dus 1,409.048 oesters verzonden. Het aantal in Fe bruari 1946 verzonden oesters bedroeg- 1.741 834 stuks. APOTHEKEN. Van héden af tot en; met volgende week Vrijdag zijn des nachts en de geheele Zon dag de volgende apotheken ge opend. Te Middelburg: ano- theek van der Harst, te Vlis singen apotheek Engering, (Singel), en te .Goes: apotheek Laporte. TRIBUNAAL GOES De In de Ned. l;e"k te Hoedekenskerke gebonden col lecte, ten bpte der Zending, heeft ongebracht de som van 153,371/,. Alseerste stond Donderdag morgen voor het Goesche tri bunaal terecht de 26 j. J. M. V uit Goes, die aan de vijand hulp verleende door als chauffeur voor de Duitsche weermacht in Frankrijk en Duitschland dienst te doen. De verdediger Mr. F. W. Adriaanse drong^ op clementie aan. De 35 j. landarbeider Th. H. uit Hoofdplaat, was lid geweest van de W.A. en had in Over- ijrel dienst gedaan als land- wachter. De verdedigster Mr. Anne Bolle betoogde te doen te heb ben met een brood N.S B.ertje en zij drong op uiterste clemen tie aan. De 26 j. chauffeur J. B. uit Goes was svmpathiseerend lid van de N.S.B. en werkte in Frankrijk voor de Duitsche weermacht. Mr. A. H. Kuipers wees er op, dat beschuldigde niet bij de N.S.K.K. is geweest en drong op clementie aan. Daarna werd de zaak behan deld tegen de 22 j. C. L. H. D. uit Middelburg, die lid was van de jeugdstorm. Zij colporteerde voor W.H.N. en g:ng vriend schappelijk om met Munzer en Korte. Ov verzoek van den ver dediger Mr. A. H. Kuipers werd zij door het tribunaal op vrije voeten gesteld. Als laatste verscheen Donder dag de 56-j. landbouwer A. D. te Nieuwerkerk, die svmpathi seerend lid van de N S B. is ge weest en via het arbeidsbureau een vordering op een Jood had geïnd. De verdediger Mr. van Has- jselt bepleitte voor beschuldigde clementie. EEN BROCHURE. Vrijdag werd voor het Goe sche tribunaal de zaak tegen Mr. W. K. H. D.(ieleman), ad vocaat en procureur te Middel burg, opnieuw behandeld. Op rustige en zakelijke wijze heeft deze kamer van 't Zeeuw sche tribunaal de voornaamste ten laste leggingen, het begun stigend lidmaatschap van de S.S., het directeurschap van de De collecte te Wisseker ke voor de aankoop van sport artikelen voor het Zeeuwsche bataljon in Indië brachf 325 op. De collecte voor de instal latie van centrale vei-warmirg In de Ned. Herv. kerk te - A Oudelande bracht 3170,50 op. Winterhulp Nederland, het lid maatschap van de Nederiandsch- Du:tsche cultuurgemeenschap en het voorzitterschap van de werkgoep Walcheren van die in stelling, met beschuldigde be handeld. Tenslotte werd ook het feit, van het in 70 exemplaren verspreiden van het boekje, „ge dachten over Nederland" onder de loupe genomen. Wat dit Iaaf- ste betreft, merkte beschuldigde nog op, dat hij daarmede niet bedoeld heeft, "dat Duitschland oppermachtig moest worden, maar dat een Duitsche over- wmning een vereenigd Europa en ook een vereenigde wereld tengevolge zou kunnen hebben. Na ongeveer 2 uur kwam de verdediger Mr. C. H. C. Wijcker- held-Bisdom aan het woord, die ook in de eerste#instantie de ver dediging had gevoerd. Hij wees er thans op, dat beschul digde reeds 2'/a jaar van zijn vrijheid is beroofd en op ve lerlei gebied zware verliezen heeft geleden. Van zijn batte rij-commandant, onder wien hij als reserve officier heeft ge diend en van den commandant van het interneeringslcamp zijn zeer gunstige rapporten binnen gekomen. Beschuldigde is met* iemand die zegt „Ik heb het goed en dat ir voldoende", maar hij werkt ook in het belang van zijn medemensch. Bij de W.H.N. en de N.V.D. heeft hij zich steeds tegen te groote in vloed van Duitsche zijde ver- ,zet en tenslotte heeft hij voor beide bedankt. Het heeft ver dediger gespeten, dat in het vonnis In eerste instantie, zoo weinig rekening is gehouden, met de lichtpunten die door hem naar voren zijn gebracht, o.a. dat beschuldigde geen gemee- ne dingen heeft gedaan en geen persoonlijk gewin beoog de. Spreker geeft tenslo'tte een vergelijking met andere straf fen en wijst er op, dat ook de militaire zuiveringscommissie wacht oo de beslissing van het Goesche tribunaal. Spreker vraagt zijn cliënt direet in vrij- he:d te stellen, maar na raad kamer van het tribunaal hieraan niet voldoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 8