Verrader uit overtuiging fwC/itrdviedr UIT DE PROVINCIE Noodvoorziening voor Ouden van dagen Nederland antwoordde op nota van U. S. A. sanatogeh WALCHEREN .Gedachten over Nederland' Tribunaal Middelburg Eed van trouw. „Een verrader uit overtui ging", noemde de procureur fiscaal den 40 j. chauffeur M, S(touthamer) uit Axel, waar tegen tien jaar gevangenisstraf werd geëischt. S. had in het voorjaar van 1944 te Axel aan den N.S.B.- burgemeester Smallegange een onderduiker verraden. Toen een „foute" opperwachtmeester der Kon. Marechaussee, tezamen met een wachtmeester en twee Duitsche douaneambtenaren e huiszoeking deden, had hij het juiste adres opgegeven. Boven dien had S. in dezelfde tijd te Koewacht aan een Duitschen onderofficier en aan den opper wachtmeester van de mare chaussee verraden, dat een met name genoemde inwoner van Axe! had gezegd, dat.de Duit- schers niets anders deden dan vrouwen en kinderen vermoor den. Deze inwoner werd toen .gearresteerd. Verdachte ontkende deze be strijden was de 26 j. oester- kweeker J. A. van S. uit Arne- muiden tot het Vrijwilligers Le gioen Nederland toegetreden Dat hij zich daarbij zeer ver dienstelijk Had gemaakt, bleek uit ,het feit, dat' hij enkele „Ab- zeiclien" had ontvangen.. De proc.-fiscaal overwoog, dat ver dachte uit een 'RS.B.-gezin kwam. Zijn vader had hem ech ter ontraden dienst te nemen. Er werd vijf jaar met aftrek ge- eischt. Tegen den 25 j. scheepsmachi- rrist L. C. M. uit Domburg, die bij de. Kriegsmarine voer, werd 4 jaar R.W.I. met aftrek ge vraagd. Majesteitsschennis. In seinhuis B. van de Ned. Spoorwegen te Vlissingen von den tïjdenr de oorlog. hoe kon het anders? wel eens ppÜtieke gesprekken plaats. De seinhuiswachter Willem N. zou tijdens zoo'n gesprek een bij zonder zware beleediging aan het adres van H M. de Konin- mate Karakterloos. Hij was geen N.S.B.er, doch droeg wel een speldje. Hij werd gehaat en ge schuwd, hetgeen niet zoo ver wonderlijk was, want hij was handlanger van Smal'egange. „Verdachte is een bijzónder ge vaarlijk mensch", aldus de procureur fiscaal, die 10 jaar gevangenisstraf eischte en ont zetting uit de kiesrechten voor de tijd van het leven. De verdediger van verdachte, mr. Roelofs, drong aan op een korte vrijheidsberooving, daar rekening, gehouden moet wor den met de aard van verdachte en het milieu, waaruit hij spruit. Spr. zou gaarne zien, dat ver dachte onder reclasseeringstoe' zicht zal worden gesteld. 12 jaar geëischt. De eed van trouw op den Führer had de 26-j. A. van G(assen) te Hontenisse zonder vee! gewetensbezwaren afge legd. Hij was in 1943 te Elbcr- feld-Barmen, waar hij vrijwillig was gaan werken, toegetreden «tot de Waffen S.S., doch zeide niet gevochten te hebben. Niet temin had hij het IJzeren Kruis 2e kl. ontvangen. De verdachte beweerde in een bunker geze ten' te hebben, toen de Engel- schen naderden en daarin ge schuild te hebben tot zij voorbij -waren, waarna hij krijgsge vangen werd gemaakt. De procureur-fiscaal noemde hét zeer onwaarschijnlijk, dat van G. deze slimme onderduik- tactiek had toegepast en zeide er van overtuigd te zijn, dat hij daadwerkelijk gevochten heeft tegen onze bondgenooten. Ge zien het verachtelijke van van G.'s houding en handelwijze meende hij een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek te moe ten eischen. De verdediger, mr. Kurtz, achtte deze eisch te hoog, daar er tal van verzachtende om standigheden zijn aan te voeren. Hij bepleitte clementie. Andere strijders. Om het communisme te be- APOTHKKEN. Van heden af tot en met volgende week Vrijdag zijn des nachts en de geheele Zon dag de volgende aootnelcen ge- onend.' Te Middelburg: aoo- theek vari der Harst, te Vlis singen: apotheek Engering, (Singel), en te Goes: apotheek Laoorte. (Ingezonden mededeeling) TEQËN:«Hoofdpijn. migraine, kiespij »v. ----O- s, kiespijn, koorts, verkoudheid, griep, rheumatiek. tenuwpijr.en, maandpünen. Doosjes van 20 comprimés,overal ver krijgbaar. Drogerijen Mij. Mijdrecht. (Ingezonden mededeeling) Sterk Utc zen uiten met Sanatogen! daarvoor thans verantwoorden, waar bij een rangeerder en een werkman kwamen getuigen. Verdachte ontkende zijn uit spraak heftig, doch kon den procureur-fiscaal niet overtui gen. Deze eischte één jaar ge vangenisstraf en ontzetting uit de rechten voor 12 jaar. De verdediger, mr. Kurtz, sprak zijn twijfel uit aan de waarde der getuigenverklarin gen en achtte het ten laste ge legde niet overtuigend bewezen. Hij drong aan op een voorwaar delijke straf. Uitspraak in al deze zaken over 14 dagen. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. Amemui- den: 10 en 2.30 ds. Hooykaas; Domburg: 10 ds. v. Loon; Grijpskerke: 10 ds. de Vries, 2.30 ds. v. Loon; Kleverskerke 2.30 ds. Oste; Meliskerke: 2.30 ds. Spijkerboer; Oost- en West- Souburg: 2.30 ds. v. Woerden; Oostkapelle: 10 en 2.30 ds. Richard; Ritthem: 10 ds. Breukelman, 2.30 ds. v. Era- pel; Serooskerlce; 10 en 2.30 ds. Visser; Vlissingen: St. Ja- cobskerk, 10 ds. Hartjes, 5 ds. Don; Engelsche kerk, 9.30 kerk voor jongeren; Haven dorp: Cantine, 10 ds. Aalbers; Zaterdagavond Luth. Kerk, 8 Avondgebed; Vrouwenpolder: 2 ds. Valeton: Westkapelle: 9.30 Leesdienst, 2.30 ds. Spij kerboer; Zoutelande: 9.30 en 2 ds. Oosthoek. EgUse Wallonne. Middelburg: 11 ds. Blommaert. Geref. Kerk. Amemuiden: 10 en 2.30 ds. Veldhuizén; Ga- pinge: 9.30 Leesdienst, 2 ds. Bloemkolk; Koudekerke: 9.30 Leesdienst, 4.30 ds. v. d. Beri Middelburg: Hofpleinkerk, 9.' én 10.45 ds. Je Cointre, 2.30 en 5.30 ds. Veldkamp; Oost en West-Souburg: 10 en 2.30 ds. v. d. Berg; Oostkapelle: 10 en 2.30 ds. Deenik; Seroos- kerke: 10 ds. Bloemkolk, 2.30 Leesdienst; St. Laurens: 10 Leesdienst, 2.30 ds. Drost;; Vlissingen: 9.30 en 5 ds. Hin- driks; Havendorp: 5 ds. v. d. Berg; Vrouwenpolder: 10.30 Leesdienst, 4 ds. Bloemkolk; Westkapelle: 9.30 en 2.30NLees- dienst. Geref. Kerk Ex Art. 31. Mid delburg; 2 en 7 ds. v. Dyk; Oost- en West-Souburg: 10 en 4 ds. v. Dyk. Geref. Gem. Oostkapelle: 10 en 2.S0 Leesdienst; Westkapel le: 11 en 4.30 Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. Middel burg: 10 en 2.30 Leesdienst; Vlissingen: 9.30 en 5 ds. Slof- stra. Ver. Vrijz. Godsdienstigen. Middelburg: 10.30 ds. Bar- nouw; Vlissingen: 10.45 dhr. de Haas. Evang. Luth. Gem. Middel burg: 10 ds. v. Empel; Vlis singen: mej. Da. de Boer. Doopsgéz. Gem. Vlissingen: 10 ds. M. de Boer. Het Nederlandsche trekpaard. In Den Haag werd Vrijdag de algemeens vergadering ge houden van de vereen. „Het Nederlandsche trekpaard". Het volledig hoofdbestuur en vertegenwoordigers van al le provinciale afdeelingen wa ren aanwezig. Jhr. van Vre- denburgh wees in zijn ope_ ningswoorfi op de toenemende buitenlandsche belangstelling voor het Nederlandsche trek paard. Hij herdacht de heeren J. J. Geluk en ir. J. Veth Na behandeling der jaarstukken werd gediscussieerd over paar den export, 3aneering der paardenfokkerij, verbod van rondleiden van hengsten e" Uet slachtverbod van paarden, welk laatste verbod naar de meening der vergadering zon der eenlge risico kan worden opgeheven. SLACHTVERBOD VOOR GEITEN. Het bedrijfschap voor vee en vleesch heeft het slacht verbod voor geiten wederom ingevoerd. Hiertoé is de vee- en vleeschverordening 1942 ge wijzigd. In verband hiermee is tevens een verbod uitge vaardigd voor het vervoer van geite- en bokkevleesch. Deze verboden gelden uiteraard be houdens vergunning van het bedryfschap. De werkgelegenheid. Op 1 Maart 1947 stonden in geschreven 1898 (47) perso nen, waarvan er 1039 in de D.U.W. waren tewerkgesteld. Bovendien 'stonden nog inge schreven 7119 vorstwerkloozen uit het vrye bedrjjf. Over de week'eindigend 1 Maart 1947 werden 104 (14) personen ge- laatst. Het aantal overge- leven aanvragen bedroeg 430 (318). De tusschen haakjes geplaatste cyfers hebben be trekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: stoffeerders, meubelmakers, kleermakers, dieselmonteur, magazijnbedien de, smeden, jjzerwerkers, dek- knechts, kantoorpersoneel, winkelpersoneel, loopjóngens, conducteurs, typiste, huishou delijk personeel, kapster, ma- chine-stiksters en naaisters, winkeljuffrouwen. Zuid-BevelandDrukkers, zetter, zeilmaker, schoenma ker, leerling kellner, kantoor personeel, smid, bouwk. op zichter, kapster, wasscherij- personecl, pedicure, huishoude lijk personeel. Tholen Bakkersknecht, huishoudelijk personeel. Schouwen- en Dulveland: Schoenmaker, wagenmaker, leerling-fitter, molenaars knecht, leerling kellner, hotel kok, huish. personeel. Zeeuweeh-Vlaanderenmeu belmakers, draaier, stoffeer ders, electriciens, bankwer kers, automonteurs, leerjon gens voor garage, loodgieters, bankwerkers, electrisch las- schers, schippersknechts, con troleurs, kantoorpersoneel, vlasbewerkers, textielarbeiders, paardenknechts, apothekers assistente, leerling verpleeg ster, leerling of gevorderd kapster, naaisters, verkoop ster, propagandiste, kantoor personeel, huishoudelijk perso neel, textielarbeidsters. Aanbiedingen ,btj het Ge westelijk Arbeidsbureau te Middelburg of haar bijkanto ren te Vlissingen, Goes, Krui- ningen, Tholen, Zierikzee, Ter- neuzen, Hulst, Oostburg er Sas van Gent. INTERKERKELIJKE SAMENKOMST. In een geheel gevulde Hof- oleinkerk te Middelburg werd Donderdagavond een interker kelijke evangelisatiesamen komst gehouden, tijdens welke de predikanten Don, Slofstra en Veldkamp spraken. Kap. Bakkenes van het Leger des Heils snrak het openings woord. Het gesproken woord werd afgewisseld door zang van het Geref. Eyangelisatie Zangkoor muziek van het corps van het Leger des Heils Binnen drie jaar definitieve regeling. Verschenen is de memorie van antwoord betreffende het ontwerp van wet „noodrege- iing Ouderdomsvoorziening" Terwijl eenstemmigheid heerschte omtrent de wen- schelükheld om op korte ter mijn ln de nood van de ouden van dagen efce voorzien, bleek de wijze, waarop de regeering zich voorstelt die voorziening tot stand te brengen, van verschillende zijden bezwarei te ontmoeten. In ..hoofdzaak komen die bezwaren hierop neer. dat in het ontwerp de verzekeringsgedachtes geheel zou ontbreken de voorge stelde regeling het karakter zou dragen van staatsarmen zorg. In verband met de heer- schende nootf onder vele ouden van dagen heeft de regeering gemeend met de oplossing van deze kwestie niet te mogen wachten tot tijd en wijle do definitieve regeling haar be slag zal hebben gekregen Het is daarbij haar streven binnen drie jaren met de defi nitieve regeiing gereed te ko men Ook op de voorgestelde uit keringsbedragen wordt cri- tlek geoefend, eènerzijds om dat deze te hoog. anderzijds omdat deze te laag zouden zijn Te hoog, omdat deze be dragen in de toekomst be zwaarlijk door verzekering zouden zijn op te brengen, te laag, omdat zjj nog geen vol doende levensonderhoud ver schaffen en aanvulling door armenzorg niet overbodig zou den maken. Verlaging der uitkeerlngs- bedragen zou tot gevolg heb ben, dat het beoogde doel, n) opheffing van de nood van de ouden van dagen, niet zou wor den bereikt. De verbetering van de posi tie van de invaliden beneden 65 jaar en van de weduwen en weezen maakt bij de regeering nog een punt van overweging uit. In de eerste nlaats streef* zii naar een wettelijke rege- 'ing, waarbij gevorderd wordt dat minder valide arbeids krachten zooveel mogelijk we der in het arbeidsproces wor den opgenomen. STEVIGE RUGGESTEUN. De voorgestelde ultkeerlngen. al zijn déze op zichzelf nog zeer sober, zullen velen ouden van dagen een stevige rugge steun geven. Zjj zullen veelal ook de verhouding tot hun kin deren gimstig beïnvloeden. Het spreekt van zelf, dat de eigen inkomsten en de ouder- domsuitkeering tezamen het grensihkomen, waarbij men niet meer voor ouderdomsuit- keering in aanmerking komt, niet mogen overschrijden. Geen export van gestolen goederen Bevolkingsproduèt is vrij r dnn ooit kunt U die I vermoeidheid en neerslach- tigheid juist nu gebruiken. Doe er iets aan - neem Sanatogen. Sanatogen versterkt het geheele gestel, geeft werklust en een beter uithoudingsvermogen. - Tallow zijn degenen, die door Sanatogen bun levensvreugde hebben her wonnen en het warm aanbevelen. Neem óók Sanatogen, Uw apo theker of drogist heeft het in voorraad. He! JMl-wltwklKf W-IM;. De Nederlandsche regeering, heeft geantwoord op de Ame- rikaansche nota over de „Mar tin Behrmann"-affaire. Het antwoord is gebaseerd pp de volgende zeven punten: 1. de verwarde situatie na de Japanscho capitulatie maakte controle op de buiten landsche^ handel onmogelyk; 2. de rechtmatige eigena ren konden niet hun rechten doen gelden over het grootste deel der ondemomingsproduc- ten op Java en Sumatra. On bevoegden namen deze pro ducten op onwettige wijze ln bezit; 3. de ernstige verarming van Nod. Indië zou toenemen indien dezo sluikhandel werd toe gestaan; 4. onbruikbare voox-werpen van slechte kwaliteit worden als betalingsmiddel voor deze exporten gebezigd; 5. de onwettige uitvoer ver ergert do voedselschaarschte in Ned. Indië bijvoorbeeld door uitvoer van suiker cn palm olie; 6. de Nederlandsch-Indische regcering is verantwoordelijk voor de internationaal over eengekomen toewijzingen; 7. uitgezonderd voor mili taire en semi-militaire goede ren bestaat geen enkel in voerverbod. Ingevolge de scheepvaartre- geling- van 28 Jan. j.l. is voor alle uitvoer uit Ned. Indië een vergunning van het departe ment van economische zaken te Batavia noodig. Uitvoer van bevolkingspro ducten uit het gebied, dat niet de facto onder Nederlandsch gezag staat, is toegelaten. Op Goeden Vrijdag vrij. De regeering heeft besloten, dat od Goeden Vrijdag a.s. al le rijlcsinstanties de geheele dag gesloten zullen zijn. VLIEGTUIG VERMIST. Een lijnvliegtuig van de Fransche luchtvaartmaat schappij „Air France" werd Vi'ijdagavond met 23 giers aan boord als vermist opgegeven. Het vliegtuig, dat op de ge regelde cïienst NiceLyon vloog, had te Montelimar, op 130 "km. afstand van Lyon, voor hot laatst brandstof in genomen en wordt sindsdlpn vermist. Fransche Alpentroepen zijn ingezet bij het zoeken naar het vliegtuig. Opkomst dienstplichtigen. Dienstplichtigen bestemd voor het 5e regiment infan terie te Schalkhaar, die op 3 Maart jl. hadden moeten °P' komen en wier opkomst werd uitgesteld, moeten nü op Dins dag 18 Maart opkomen. Zij moeten op Dinsdag per eerste reisgelegenheid na 7 uur naar Deventer vertrekken. Oorlogsm'sdadiger doodde 1200 menschen. Maandag tien Maart ziin in de gevangenis van Pontianak (Borneo), twee ter dood ver oordeelde oorlogsmisdadigers geëxecuteerd, n.l. de Japannee? Yamamoto Seichi en de Ma- leler Boedjiman. Boediiman beeft als soion bij de Kempei tai tal van menschen van Westborneo verraden en aan- -rebracht, De gewezen luitenant ter zee Yamamoto Seichi heeft meisjes, reap, van tU»n en twaalf jaar onthoofd. Voortf leidde hij eigenhandig t'allooze executies in dit gewest. Niet minder dan 1200 personen ztin door zijn toedoen onder beuls- handen gekomen, van wie de meesten nimmer voor eenige rechtbank zijn gebracht. Doodstraf voor Tiso geëischt. De T3jecho-Slowaaksche open bare aanklager heeft de dood straf geëischt voor dr. Joseph Tiso, tijdens de Duitsche be zetting president van Tsjecho- Slowakije, die zich voor een rechtbank te Praag moet ver antwoorden voor ten laste ge legde oorlogsmisdaden. Tijdens het proces bekende Tiso, dat zijn regeering den Duitschers militairen steun verleend had. Hij ontkende echter een oor logsverklaring aan Groot- Brittannlë en de V. S. getee- kend te hebben. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. Tot buitengewoon lid van de Raad voor de Scheepvaart in het tijdvak 1 Febr, 1947— 1 Jan. 1951 is benoemd als districtshoofd van het loods wezen: J. Callenfels, dir. Loodswezen te Vlissingen. I De arbeiderskampen. I Nog niet voor huisvesting geschikt. De kampen, waarin arbei ders worden gehuisvest, die in de geteisterde gebieden werk zaam zyn ten behoeve van de wederopbouw, kunnen na de langdurige vorst door gebrek aan kolen, defecte waterleidin gen é.d, niet oogenblikkelijk bjj het intreden van de dooi in bedrijf worden gesteld. Van de zyde van de wederopbouw wordt daarom medegedeeld, dat de aannemers zich eerst met de hoofden van de bu reaux voor de wederopbouw in verbinding dienen te stellen, teneinde na te gaan wanneer him arbeiders ln het kamp worden ondergebracht. Vier jaar voor oud-secretaris De 55-jarige M. A. Aalbregt. se, ex-gemeentesecretaris van Oostburg, werd door 't Tribu naal te Goes veroordeeld tot 4 jaar Internee ring met ver beurdverklaring van radio en schrijfmachine en ontzetting uit de rechten. Middelburg FILMS VAN DE WEEK Schouwburg Middelburg. Een Amerikaansehe film, die ver uitsteekt boven de pro ducten, die ons sedert de be vrijding uit Hollywood hebben bereikt, beleeft deze week de première voor Zeeland: „Mrs. Miniver", vervaardigd door Will. Wyler. Deze ontroerende ;eschiedenis van een doodge wone Engelsche familie in oorlogstijd, waarin Greer Gar- son en Walter Pidgeon het echtpaar Miniver vertolken, is met een groote mate van ar tisticiteit, verfijning en ge voel voor sfeer gemaakt. Eer, nobele film, die men niet mag overslaan. Electro Middelburg. De 14-jarige Gloria Jean, e„n ver jongde, maar even muzikale editie van Deanne Dnrbin, dartelt dpor de genoegelijke film „Wildzang maakt carrlè- als een vlinder op een mooie zomerdag. Twaalf ooms en vele andere caricaturale fi guren vertroetelen haar en ma ken, dat de toeschouwer de onwaarschijnlijkheid van het gegeven graag op de koop toe neemt. Vlissingen. „Alhambra". „Mijn hart klopt voor Belita" is een fleurige show-film ge worden, die de liefhebbers van zang, dans en schaatsen een genoegelijke avond zal bezor gen en hun hart, als dat van Jerry voor Belita zal doen kloppen. Vlissingen, „Luxor". Glo ria Warren en Kay Francis kan men bewonderen in de muzikale film „Al ways in my heart". De gelijknamige song, die in deze rolprent steeds weer terugkeert, is het hoofd thema van deze genoegelyke film. DE SCHELDEHAL. Vandaag en morgen viert de bekende Groningsche komiek Piet Kohier zijn 75ste ver jaardag. E^n gewoon mensch verjaart maar een dag, doch komieken doen daar blijkbaar anger over. Het fee3t wordt gevierd met de opvoering van he* •mccesstuk: „Het gouden T-P> antie" en besloten met een bal met. muziek van het dans- orkest Wynen. Vlissingen „ONZE VLOOT". Door het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Vereeniging „On ze Vloot" te 's-Gravenhage ir besloten de afdeeling/ Middel burg van deze vereeniging op te heffen de leden over te schrijven naar de afdeeling Vlissingen, die voortaan dan de naam zal dragen „Vlissin gen en omstreken". Het ledental van de afdee ling Vlissingen is door dit be sluit met ongeveer 20 geste gen en nadert nu de 200. Binnenkort zal de afdeeling een algemeene vergadering houden waarin o.m. het feest programma besproken zal worden voor de in de naaste toekomst te houden feestver- gadering in verband met het 40-jarig bestaan van de af deeling Vlissingen. De heep I. J. Herman 'te Middelburg slaagde voor het te 's-Gravenhage gehouden 'xameu voor Rijksklerk by de Burgeljjke Gerechten. De heer J. M. van der Bel. te Domburg, slaagde te Leiden voor het propd, 1 medlcijnèn. Kerknieuws VRIJE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor ln de ï-echtsgeleerdheid aan de Vrije Universiteit te Amster dam P. A. Verhulst, Middel burg, op het proefschrift B.B.C.-uitzendlng over Walcheren. In de serie „Windows ott Europe" gaf de B.B.C. Vrij dagavond een hoorspel, dat vrywel geheel gewyd was aan Walcheren. Het spel bevatte verscheidene fragmenten, die in Nederland op gramofoon- platen waren vastgelegd en het heeft ongetwijfeld aan vele buitenlandsche radioluisteraars een goede indruk gegeven van het oorlogsleed, dat over Wal cheren is gegaan en van het herstel, waaraan nu zoo in tensief wordt gewerkt. Schoolkinderen vertelden van de dijken en de polders. Daai*- na kwam de geschiedenis van de bezetting en de overstroo ming met Westkapelle in het middelpunt en Wcstkapelle's burgemeester als hoofdfiguur. Het drama van de afgesloten schuilkelder, waarin zoovele menschen verdronken, werd aangrijpend weergegeven. Ook de Duitsche aanslag op de Zuiderzeepolders werd ten gehoore gebracht. De man, die de leiding had by de drooglegging van Wal cheren, vertelde uitvoerig van dat geweldige werk en West- kapeile's burgemeester gaf bij zonderheden over de wederop bouw. Tenslotte werden de problemen van de weder-i opbouw: de behoefte aan hout, staal en' machines, het verlan gen naar nieuwe afzetgebie den voor de agrarische pro ducten en de, behoefte aan meer land voor Holland's groeiende bevolking, aange roerd. De uitzending eindigde met „La cathedrale engloutie", de bekende compositie van De bussy. Een zeer geslaagde uitzen ding Verkeershuis 26 April open, Het nieuwe Verkeershuis van de Vereen, tet Bevordering van het Vreemdelingenverkeer op ^Walcheren aan de Markt te Middelburg zal op Zater dag 26 April officieel worden geopend. De Inrichting van het nieuwe V.V.V.-huis is ge reed. doch de opening kan eerst eind April plaats vinden !n verband met tekort aan brandstoffen. Tot die tijd zal bet V.V.V.-kantoor in de nood- winkel aan de Londensche Kaai gevestigd blijven. Offlcïeele publicaties J.„i g 26 letter, M, N, 0,^ P en Q; 27 Maart de letters R, S, T en U; 38 Maart de letters V, W, X, IJ en Z; 2 April alleen de zelfverzorgers. De uitreiking te Ritthem vindt plaats op het gemeente huis aldaar, op 3 April alle zelf verzorgers zoowel als niet-zelf- verzorgers. In het Havendorp geschiedt de uitreiking op 27 Maart as. in het bijkantoor le Gaffelstraat no 595 van 9—12 uur en van 1.304 uur. Medegebracht moeten worden de tweede distrihutiestamkaar- ten (zonder inlegvel) met de thans geldig zijnde bonkaarten, echter in geen geval losse in wisselingsbonnen. In verband met het feit, dat het publiek voor een groot deel .niet op de iuiste tiid de bonkaarten afhaa't, zal de na-ultre'king pas plaats hebben in de week, volgende op de eerste ge'dig verklaring der bonnen van de bonkaarten der 5e neriode 1947. Zelfverzorgers voor melk, welke momenteel door omstan digheden geen zelfverzorger zijn moeten zich eerst vervoegen bij de P B H. alvorens de nieuwe bonkaarten in ontvangst geno men kunnen worden. UITREIKING BONKAARTEN VOEDINGSMIDDELEN EN TEXTIELKAARTEN VA 705 De distributiedienst, kring Vlissingen, maakt bekend, dat aan de inwoners van de ge meenten Vlissingen, Oost- en West- Souburg en Ritthem de uitreiking van bonkaarten voe dingsmiddelen 5e en 6e periode (geldig van 13 April—7 Juni), alsmede textielkaarten VA 705 en aanvraagformulieren MD 323 15 voor een brandstoffenkaarf TA 707 volgens onderstaand schema zal plaats vinden. De uitreiking te Vlissingen vindt plaats ten kantore .Brou- wenaarstraat 4 aan de loketten 12 en 13. op 17 Maart de letters A, C en E; 18 Maart de letter B; 19 Maart de letters D, F en I: 20 Maart de letters Gen H' 21 Maart de letters J en K21 Maart de letters L en M; 25 Maart de letters N en O: 26 Maart de letters P. Q en R; 27 Maart de letters S. T. U en V 28 Maart de letterr W, X, IJ en Z. De uitreiking te Oost- en West-Souburg vindt plaats on het agentschap. Kanaalstraat, op 19 Maart de letters A, B. C en D; 20 Maart de letters H. F, O en H; 21 Maart de letters TRIBUNAAL GOES Bracht hem zware verliezen. Vrijdag werd voor het Goe- sche tribunaal de zaak tegen Mr. W. K. H. D.(ieleman), ad vocaat en procureur te Middel burg, opnieuw behandeld. Reeds op 29 Juli 1946 \verd deze zaak voor het tribunaal te Middelburg behandeld en het vonnis, dat op 6 Novem ber 1946 werd uitgesproken luidde 4/2 jaar interneering, verbeurdverklaring van zijn vermogen tot 5000 en van aan derden in bruikleen gegeven boeken en ontzetting rechten. Het van hoogerhand vereischte fiat werd echter op dit vonnis niet verstrekt, zoodat Vrijdag de zaak opnieuw voor 't tribu naal te Goes werd behandeld.' Op rustige en zakelijke wiize heeft deze kamer van 't Zeeüw- sche tribunaal de voornaamste ten laste leggingen, het begun stigend lidmaatschap van de S.S., het directeurschap van de Winterhulp Nederland, het lid maatschap van de Nederlandsch- Du'tsche cultuurgemeenschap en het voorzitterschap van de werkgoep Walcheren van die in stelling, met beschuldigde be handeld. Tenslotte werd ook het feit. van het in 70 exemplaren verspreiden van het hoekje, „ge dachten over Nederland" onder de loupe genomen. Wat dit laat ste betreft, merkte beschuldigde nog op, dat hij daarmede niet bedoeld heeft, dat Duitschland oppermachtig moest worden, maar dat een Duitsche over- w;nning een vereenigd Europa en ook een vereenigde wereld ïengcvo'ge zou kunnen hebben Na ongeveer 2 uur kwam de verdediger Mr. C. H C. Wijcker- held Bisdom aan het woord, die ook in de eerste instantie de ver dediging had gevoerd Hij wees er thans- np, dat beschul digde reeds 2^2 iatt van zijn vrijheid is beroofd en op ve- 'eriei gebied zware verliezen heeft geleden. Van zijn batte rij-commandant. onder wien hij a's reserve officier heeft ge diend en van den commandant van hef interneoringskamn zijn zeer gunstige rapporten binnen gekomen. Beschuldigde is n:et Iemand die zegt „Ik heb het goed en dat ir vo'doende", maar hij werkt ook in het belang fain zijn. medemencch. Bij de W.HN. en de N.V.D. heeft hij zich steeds tegen te groote in- vToed van Duitsche zijde ver zet en tenslotte heeft hij voor beide bedankt. Het heeft ver dediger gespeten, dat in het vonnis in eerste instantie, zoo weinig rekening is gehouden, met de lichtpunten1 die door hem naar voren zijn gebracht, o.a. dat beschu'digde geen gemee- ne dingen heeft gedaan en geen persoonlijk gewin beoog de. Snreker geeft tenslotte een vergelijking met andere straf fen en wijst er 00, dat ook de militaire zuiveringscómmiss:e wacht 00 de beslissing van het Goeschc tribunaal. Snreker vraagt zijn c1iënt direct in vrii- he;d te stel'en, maar na raad kamer van het tribunaal hieraan niet voldoen. UITREIKING BONKAARTEN 5DE EN 6DE PERIODE. De directeur van de distri butiekring Middelburg maakt, oekend, dat de uiti-eiklng van bonkaartpn 5de en 6de periode de onder de kring Middel burg ressorteerende dorpen als volgt zal geschieden: St. Laurens: 17 Maart, zelf verzorgers; 18 Maart, niet- zelfverzorgers. Oostkapelle: 19 en 20 Maart, zelfverzorgers; 21 Maart, niet- zelf verzorgers. Nw. en St. Joosland: 19 en 20 Maart, zelfverzorgers. 21 Maart, ntet-zelfverzorgers. Vouwcnpolder: 24 Maart, zelfverzorgers. 25 Maart, niet. ze'fverzorgers. Veere; 24 25 Maart, zelf verzorgers; 24 Maart, niet- zelfverzorgers lett. A t.m. L; 25 Maart, nlet-zelfverzorgers letters M t.m. Z. Domburg: 26 en 27 Maart, zelfverzorgers; 28 Maart- niet- zelfverzorgers. Ancmuklen: 26 Maart, zelf verzorgers; 27 Maart, niet- :elfverzorgers, 's mogens wijk A, 's middags wijk B; 28 Maart niet-zelfverzorgers, 's- morgens wijk C, 's middags wijk D en E. Aagtekerke: 31 Maart en 1 April, zelfverzorgers en niet- zelfverzorgers. GaPinge: 2 April, zelfverzpr. gers er\ n iet-zelf verzorgers. Serooskeike: 31 Maart en 1 April, zelfverzorgers; 2 April, nlet-zelfverzorgers. Kleverskerke: 3 April, zelf verzorgers en niet-zelfverzor- gers. Grypskerke: 3 en 4 April, zelfverzorgers en niet-zelfver- zorgers. Zelfverforgei's worden zoo veel mogelijk persoonlek op geroepen. Mede te brengen de stamkaart zonder inlegvel doch met de loopende bon kaart. Uren van uitreiking zullen plaatselijk worden be kend gemaakt Na-uitreiking zal alleen te Middelburg ge schieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2