PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Nieuwe onderhandelingen De ouverture der Moskou-conferentie Vandaag Nederlandsche vliegtuigindustrie KORTE PREDICATIE Het landschap en de recreatie 190e Jaargang - Nr. 63 ÏVJEKSSi: W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Uitgave van de Firma Pxovloclale Zeeuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr.. Vlissfugen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Zaterdag 15 Maart 1947 ABONNEMENTSPRIJS t 25 cent p« week f 3.20 per kwartaal franco per post 3.45 per kwartaal. Losa# nummers 5 cent.- ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per adver* tea tie 2.—. Bureaus gevestigd te Vllsslngen i Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg i Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924 Goes i Turfkade 15. telefoon 2475 Oostburg Gratamastraat 3. telefoon 102 Ternei f 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Het wereldgebeuren Beschuldigingen en grieven over en weer. Denazificatie onvoldoende. De vier ministers van bui- tenlandsche zaken te Moskou doen ten aanzien van Truman's redevoering alsof hun neus bloedt: zij gaan rustig door met confereeren over Duitschland en met geen woord wordt mel ding gemaakt van de felle en tegen Rusland gerichte woor den van den president. De eerste dagen van de con ferentie zijn voornamelijk be steed aan beschuldigingen en grieven over en weer wat be treft de wederzijdsche bezet- tin gspolitiek. Molotov, het eerst in de aan val, sprak over Duitsche mili taire formaties, die de Britten in hun zóne nog altijd op de been houden en over het konink lijk Joego-Slavische leger, dat daar gehandhaaft blijft. Nog steeds zijn volgens Mo lotov groote hoeveelheden oor logsmateriaal niet vernietigd en tal van Duitsche fabrieken voor het produceeren van oor logsmateriaal niet ontmanteld. Bevin op zijn beurt vroeg de verzekering, dat berichten over gedwongen dienstneming van uitsche krijgsgevangenen in het Russische leger onjuist zijn. Over de vernietiging van Duit sche oorlogsschepen in Sowjet- bezit, w.o. slagschepen' en duik- booten, had hij weinig bevredi gende gegevens ontvangen. Een ander chapiter, waarover harde woorden vielen, was de democratiseering en zuivering, van Duitschland. Vrijdag critiseerde Molotov ernstig het zuiveringssysteem In de Amerikaansche zóne. Hij verklaarde, dat in Beieren van de 575 gevallen minstens 400 Nazi's slechts als sympathisee renden werden gekenschetst en er met een boete van 2000 Mark vanaf kwamen. Hierop kaartsten Bevin en Marshall aanstonds de. bal terug. Volgens Marshall kon den in de Sowjet-zóne actieve Nazi's vrijspraak krijgen als zij maar toetraden tot de Duitsche socialistische eenheidspartij. Be vin ging nog verder en zeide uit een lijst van 40 namen er zoo wel willekeurig vijf te kunnen noemen van prominente Nazi's, die in de Sowjet-zóne in hooge posities gehandhaafd blijven. Russische pers over Truman's rede. Imperialistisch genoemd. De MoskouscJie bladen heb ben thans uitvoerige commen taren gegeven op de rede van Truman. „Uit Truman's rede", aldus de Izvestia, „kan m^n opma ken, dat de V. S. van plan zijn de Britsche politiek In Griekenland voort te zetten. Het argument, dat de V, S. gel roepen zijn om Griekenland en Turkije te behoeden voor het expansionisme van de z.g totalitaire staten, ls niet Hieuw. Ook Hitier wees op de „bolsjewieken" toen hij de weg voor zijn veroveringen wilde effenen. Het rumoer over de „totalitaire mogendhe. den" is verwekt om eigen ex pansionistische plannen te Verbergen'.' „Wij hebben nu te doen met eon nieuwe inmenging van de V. S ln de aangelegenheden van andere landen. De Ameri kaansche aanspraken op lei derschap in internationale za ken groeien met de begeerten van belanghebbende Ameri kaansche kringen. De Ameri kaansche leiders houden er echter geen rekening mede, da+ de oude methoden van de kolonisatoren en uiterst con servatieve politici uit de tijd en tot mislukking gedoemd zijn. Tn het licht "hiervan wordt vooral de zwakke zijde van Truman's red© aangetoond". DE MEENING VAN HENRY WALLACE. De Amerikaansche oud-mi- raster Wallace zeide in een radiotoespraak, dat- de wereld na de rede van Truman dich ter bij een oorlog ls komen te staan. Hoe kan, zoo vroeg hij. Rusland de voorstellen inzake oe atoombom aannemen, als wti nu beginnen met .een ze nuwenoorlog? Wallace wenseh- te geen leeningen aan Grieken land en Turkije toe te staan voordat m die landen repre sentatieve ré geeringen waren., oie het geM zouden gebruiken y°?,r de welvaart van het rV- w hl"dtge Amerikaan- scn© politiek zal hef oommu- n.sme in de hand werken. ^,7" verl«idt krjjgt Ame rika 23 van 70 gevraagde ba ses op de Philippijnenu Tenslotte stelde Molotov als maatregelen voor: Onmiddellijke verwijdering van vroegere actie ve Nazi's uit alle officieele func ties, benevens bespoediging van het werk der Duitsche zuive ringsrechtbanken en van de be rechting van prominente oor logsmisdadigers. inzake demo cratiseering waren zijn voorstel len: Uniforme kieswetten voor geheel Duitschland en agrari sche hervormingen in de Wes telijke zones. Bijzonder vruchtbaar is de procedure van beschuldigingen en tegenbeschuldigingen niet geweest. De daaruit voortge vloeide voorstellen zijn in wezen een herhaling van wat reeds vorig jaar in Potsdam werd be sloten. Zoolang er geen waar borgen zijn, dat de besluiten van Moskou ook inderdaad wor den uitgevoerd, is er weinig re den verbetering te verwachten. Amerika versterkt Grieksch en Turksch leger. Deskundigen van het Ame rikaansche departement van buitenlandsche zaken hebben medegedeeld, dat tenminste de helft van de voorgestelde lee ning aan Griekenland naar verwachting zal worden ge bruikt om het Grieksche leger aan te vullen met 100.000 ge oefende soldaten, die „op alle eventualiteit zijn voorbereid"., Het grootste deel van de voor.' gestelde leening aan Turkije zal worden gebruikt om het Turksche militaire apparaat tegen Iedere mogelijke in val" te versterken. Deskundi gen verklaarden, dat de Ame rikaansche adviseurs in Grie kenland waarschijnlijk krachti. ge maatregelen zullen moeten nemen om de huidige econo mische politiek van de Griek sche regeering te reorganisee. ren en voegden er aan toe, dat e#>n der eerste hervormingen waarschijnlijk een volkomen reorganisatie van het belas tingstelsel zal zijn. Gevechten ln Paraguay. Berichten uit Paraguay wij zen er op, dat de opstand ln het noorden veld wint. De op standelingen rukken op ae hoofdstad aan en er worden thans in de stad barricaden opgeworpen. De president van de staat heeft een beroep gedaan op de veteranen uit de Gran Chaco oorlog om de wapenen op te nemen tegen de opstan delingen. Turkije tevreden. Een Turksch waarnemer verklaarde naar aanleiding van de rede van Truman: „Of schoon de Turken vastbeslo ten zijn zoonoodig alleen aan de eischen der Sowjet-IJnie weerstand te bieden, waartoe een leger van een millloen man ter- beschikking staat, hebben zij er toch nooit aan getwijfeld, dat de sympathie van de zijde van Engeland en Amerika tenslotte zou uit groeien tot daadwerkelijke steun". viert Hongarije zijn onafhankelijkheidsdag (1848). viert de Nederland- sche voordrachtkunstena res en tooneelspeelster Charlotte Köhler haar 50ste verjaardag. Nog meer veesmokkelaars gearresteerd. De politie heeft thans de hand weten te leggen op een nieuw complot van veesmok kelaars, daf van Hilvareübeek uit opereerde. In totaal zijn thans met de vorige arrestaties mede meer dan 50 personen te hechtenis genomen, maar nog steeds schijnt men de hoofddaders niet te pakken te hebben. De smokkelaffatres strekken zich tot over de Moerdijk uit. waarschijnlijk, zelfs tot Gro ningen en Leeuwarden. Concentratie thans een feit geworden Directie e'n Commissarissen Vreugde in Athene. Een menigte van dui zenden Atheners para deerde Vrijdagmorgen langs de Amerikaansche ambassade onder geroep van „leve Truman" en „leve Macveagh" (de Amerikaansche ambas sadeur). In de ambassa de werd een boodschap voor president Truman en het Amerikaansche volk overhandigd. De winkels waren twee uren gesloten geweest om iedereen gelegenheid te geven, mede te doen aan het opstellen van de boodschap. Later werd door het publiek een krans gelegd op het graf van den on bekenden soldaat. Trein In Palestina opgeblazen. Donderdagavond is in Pales tina op de hoofdlijn tusschen Petah Tiqvah en Ranana een goederentrein opgeblazen. De stoker kwam om het le ven, een persoon werd gewond benoemd. (Van onzen specialen verslaggever). Op 14 Mei van het vorige jaar besloot onze Regeering haar steun te verleenen aan de samenvoeging der drie in Ne derland bestaande vliegtuigfa brieken, maar onder voorwaar de, dat men gezamenlijk zou ko men tot het, oprichten van een nieuwe fabriek. Ruim een maand geleden werd reeds bekend ge- m^akt, dat de fusie tusschen de „Fokker"-fabrieken, „Avio- landa" en „De Schelde" was tot stand gekomen en naar wij thans hebben vernomen zijn de plannen voor het stichten van bedoelde nieuwe fabriek gereed. Alleen: Waar zal zij verrij zen? Bij Schiphol? Voor het nemen van allerlei vliegproeven is dit internationale vliegcentrum met zijn drukke luchtverkeer minder geschikt. Aldus wordt ook ge dacht aan de omgeving van een miiltair vliegveld (Valkenburg of Soesterberg) waartegen onze militaire overheden geen enkel bezwaar hebben. Ten derde be staat de mogelijkheid om bii Rotterdam een geheel nieuw vliegveld aan te leggen en d geprojecteerde fabriek daar te vestigen. Vanzelfsprekend doet Rotterdam zijn best, de plannen in die richting te stuwen. In elk geval is binnenkort een beslis sing te wachten. Directie en Commissarissen. Intusschen ontwierp de N.V. Vereenigde Nederlandsche Vliegtuigfabrieken reeds aller lei verdere plannen, nadat naast de Raa i van Commissa rissen een college van Gede legeerde Commissarissen werd benoemd, waartoe behooren dr. F. G. Fentener van Vlissingen en de heer J. E. v. Tijen voor de Fokkerfabriek, ir. H. C. Wesseling voor „De Schel de" en ir. Th. P. Tromp als vertrouwensman voor de Re geering „Aviolanda" zal nog nader iemand aanwijzen. Voor de nieuwe directie stelde „Fok ker" als capdidaat ir. M. Reeling. .Aviolanda" de heer P. A. v. d. Velde en „De Schelde" ir. W. v. d. Laan. In onderling overleg met de Regeering en de gefu sioneerde fabrieken is daarenbo ven benoemd een vierde lid, te vens voorzitter van de directie, n.l. ir. P. J. C. Vos. De plannen, Naast het bouwen van vlieg tuigen voor reis- en oefendoel einden en passagiersvervoer denkt men aan het leveren van leger- en marinevliegtuigen. Het in licentie hier in ons land bou wen van een eenpersoons jacht vliegtuig van buitenlandsch fa brikaat beteekeiit een besparing van ruim 100.000 aan devie zen I Als derde taak van de eigen vliegtuigindustrie moet worden gezien het uitvoeren van repa raties voor luchtmacht en Mari- neluchtvaartdïenst, alsook voor het buitenland. Portugal Fin land eh Frankrijk gaven reeds opdrachten. Het spreekt vanze'f. dat onze nu vereenigde vlieg tuigindustrie nog moeilijkheden genoeg te overwinnen zal heb ben, doch er is thans, mede door de daadwerkelijke belang stelling der Regeering, een ge zonde basis voor een krachtige herbouw gelegd. De rele krach ten, waarover de industrie be schikt, begonnen door he* lange wachten op een uiteindelijke be slissing moedeloos te worden en het gevaar werd zeer groot, dat zij elders hun krachten gingen aanbieden. Doch nu vaststaat dat zeer binnenkort bepaald zal worden, waar de nieuwe fabriek een plaats zal krijgen, is ieder met een nieuw enthousiasme vervuld, omdat het geliefde werk weer zal kunnen worden hervat. Het schandaal bij de Nederlandsche missie te Berlijn. Het dagblad „Trouw" "geeft nadere inlichtingen over het schandaal van de Nederland sche militaire missie te Ber lijn. Demissie^ die uit 200 personen bestond, had de be schikking over 154 auto's, waarvoor gen. maj. Huender de verantwoording draagt Een groote party Nederland sche effecten ter waarde van millioen gulden is op de zwarte markt in Berlyn ver kocht. Men gaat nu na of le den van de militaire missie effecten op de zwarte markt hebben gebracht. Ook met geallieerde betaal middelen hebben manipulaties plaats gehad, die onderzocht worden. Tenslotte wordt onder zocht door welke instantie de vacantiereisjes van de missie leden naar Zwitserland zijn betaald. Einde der bijzondere rechtspleging. De minister van justitie heeft Vrijdag de commissie ge ïnstalleerd, die de overgang van de berechting der politie ke delinquenten zal regelen naar de gewone organen van justitie en politie. De minister getuigde van zijn waardeering voor de by- zondere rechtspleging, aan wie dezelfde taak blijft toever trouwd. De hoop bestaat, dat zij daarmee, dit jaar gereed zal komen. De overschakeling heeft plaats om de nog niet afgewikJ<elde zaken te kunnen berechten. De gehuwde vrouw als - notaris. De Minister van Justitie heeft eer» commissie geïnstal leerd, welke tot taak heeft be. studeering van de vraagstuk ken betreffende de gehuwde vrouwelijke notaris en invoe ring van een leeftijdsgrens voor notarissen. Voorzitter van de commissie is prof. mr. A. Pitlo, hooglee raar aan de gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam. Nieuw tumult in de Fransche Kamer. Vrijdagmorgen ontstond in de Fransche Kamer nieuw tu mult tusschen de communis ten en de rechterzijde over In do China. De qpmmunisten werden beschuldigd van antl- Fransche politiek. De communisten begonnen met de deksels van hun lesse naars te klappen. De minister president Ramadïer liet de zit ting schorsen tot des middags. „STOF TOT WEENEN". „Weent niet over Mij, maar weent over uzelf en over uwe kinderen" Luk 23 28b Wat is er in het vaak veel bewogen leven van een mensch veel stof tot weenenl We denken aan de lijdende menschheid; aan deze wereld, die uit zoovele wonden bloedt. Misschien ook geldt dit U per soonlijk. Weenen kan in de smart ver luchting geven. Toch is het de belangrijke vraag, waaruit het weenen voortvloeit. Is het uit de droef heid... naar God, of alleen maar vanwege de gevolgen der zonde Ook jeruzalems dochters weenden weleer. Diep medelij den hadden ze met jezus. Die zooveel leed en op de weg naar Golgotha dreigde te bezwijken. Toen werd Simon van Cyrene die juist van de akker kwam. gedwongen het kruis van lezus te dragen. En na deze overname van het kruis, kan Jezus nu ge makkelijker het hoofd omkeeren en Hij zegt tot die weenende vrouwen: „Weent niet over Mij. maar weent over Uzelf en over Uwe kinderen!" Zii weenden slechts over Zijn uiterlijke lijden. Zij hadden er geen oog voor. dat Hij leed als schuldovernemende Borg, wat de zonde in haar aard is voor God! Zoo weenen er wel velen, vooral wanneer in deze lijdens weken het lijden van Christus zoo aandoenlijk kan worden voorgesteld. Daarom wiïst Christus in dit geval van Zichzelf af en spreekt geal an Zichzelf af en spreekt van het weenen over henzelf en over hun kinderen. En de diepe oorzaak van dat weenen ligt in hun verwerping van den Chris tus! Vreeseliik. wanneer straks het oordeel over Jeruzalem zal ko men! Wanneer door de val van Israël de zaligheid den heidenen zal geworden Wanneer de kinderen der Joden aan de steen rotsen zullen verpletterd wor den! O het oordeel zal zoo» vreeselijk zijn voor degenen, die het Bloed des Nieuwen Tes taments onrein hebben geacht en in ongeloof het Evangelie der zaligheid hebben verworpen! Heeft Jezus niet geweend over Jeruzalem? 0 Zou dit ontroerende woord van Christus ook niet gelden in onze tijd? Hebben we Gods slaande Hand gevoeld? Spreekt de God des hemels en der aarde niet duideHjk in dit koude getijde? Geeft de bange afval en verwer ping van God en Zijn Dienst niet zeer veel stof tot weenen? En de breuk van Sïon? „Och, dat ons hoofd water ware en onze oogen een spring ader van tranen' mochten we wel roepen. Leere Gods Geest ons het rechte weenen, dat geschiedt bij het buigen onder Gods slaande Hand, in het erkennen van zon de en schuld, in het wederkee- ren tot den levenden God en Zijn Woord! O land. land. land, hoort des Heeren Woord!! Kent gij persoonlijk iets van het weenen uit verhrokenheid des harten voor God? Uit het levendig Godsgemis? Zonder dit weenen, zal geen Paaschvreugdè worden beleefd! Zal er geen sprake zijn van het eeuwig zingen van Gods goe dertierenheen! Leeren we 't op de knieën! Het is mogelijk alleen door de... liefde Gods! Uit smart, door smart... tof vreugde! „Die met tranen zaaien, zul- 'en met geiuich maaien". Ds. H. VAN LEEUWEN. Tholen. Carb'dkete! sprong uit elkaar. In een broeikas te Loosduinen sprong tijdens werkzaamheden een carbidketel uit elkaar, tenge volge waarvan de tuinder K. een -hersenschudding en hoofd wonden en de knecht L. zeer ernstige verwondingen aan het hoofd kreeg. Beiden werden in het ziekenhuis opgenomen. De toestand van L. is ernstig. Geen alliantie-besprekingen Naar aanle:ding van een be richt van den Londenschen cor respondent van de New York Times, als zouden voorloopige peilingen zijn gedaan ten aan zien van een alliantie tusschen Groot-B'rittannië en Nederland, vernemen wij ter bevoegder oiaatse in Den Haag, dat dit bericht geheel onjuist is. te Batavia Informeel overleg met mln.-pres. Sjahrlr. Impasse ten einde? De Comissie-GeneraaJ te Ba- tavja heeft Donderdag infor- meeie besprekingen gehouden met minister-president Sjahrir. De commissie drong er op aan, dat de regeering-Sjahrir een republikcinsche toelichting zou Eeven op het verdrag van inggadjati. Te Batavia verluidt, dat bin nen enkele dagen hervatting van de besprekingen tusschen de Commissie-Generaal en de republikeinen wordt verwacht. Nader wordt vernomen: Te Batavia is niets bekend van eenige grond voor de juistheid van het bericht van den cor- Het ropport der Snelcommissie DE BADPLAATSEN VAN WAL CHEREN EN HUN KARAKTER. Vlissingen moet het bedeenlrum worden. Een van de belangwekkend ste gedeelten uit het rapport der Snelcommissie Walcheren is wel datgene, dat betrekking heeft op het landschapsplan en de recreatie. Ook hier laat de beperkte plaatsruimte van een dagblad niet toe uitvoerig te citeeren, maar de voornaamste conclu sies, waartoe de Snelcommissie jekomen is, willen wij hier och laten volgen. HET LANDSCHAP. De commissie stelt allereerst vast, dat het nieuwe land schapsbeeld, dat Walcheren in de toekomst zal vertoonen, zoowel dienstig moet zijn voor de landbouw, als voor het vreemdelingenverkeer en de ontspanning. De oneffenheid van de bodem van Walcheren I dient volgens haar geaccentu eerd te worden door een dich tere beplanting op de hooge ruggen, een zekere mate van openheid in de lager gelegen kommen. Veel bosch is er ver loren gegaan in de oorlogsja ren. In de toekomst zal het vervangen worden en daarom wordt de aanplant aangeraden van ca. 150 H.A. nieuw bosch. Aangrenzing van de welden door middel van beplanting wordt aanbevolen en met na me de op Walcheren zoo ge liefde Meidoorn wordt ge noemd. Dan moeten de duinen hersteld worden, zoo spoedig en zoo snel mogelyk. De kre ken die door de inundatie ont staan zijn, moeten eenvoudig beplant worden en daardoor in het landschap opgenomen, de zanderige gronden, die niet verbeterd kunnen worden, moe ten worden beboscht... Het is een omvangrijk pro gramma. Laat ons hopen, dat het eenmaal werkelijkheid zal worden! Want: zonder een goed landschapsbeeld zal Wal cheren nimmer meer zooals voorheen een centrum worden van vreemdelingenverkeer, dat welvaart brengt aan zijn be woners. Laat men dit terdege bedenken! Nu komt de vreemdeling >g, omdat h^ de sporen van oorlog en verwoesting wil zien en daartegenover het herstel. Maar over enkele jaren zal hij alleen daar komen en blij ven komen, waar schoonheid, rust en ontspanning te vinden is. DE RECREATIE. Daarom is het goed, dat de Snelcommissie zich ook terde ge beraden heeft op hetgeen er voor Walcheren als vacan- tieoord dient te worden ge daan. Vlissingen zal volgens haar een nieuw modern badcentrum moeten krijgen, van grootsche allure, met enkele groote ho tels en misschien een concert en theaterzaal. In de nabijheid (by Dishoek) zal plaats voor een golfterrein kunnen worden gereserveerd. Zoutelande zal de badplaats zijn met een landelijk karak ter, waar de logeergelegenheid meer gevonden zal worden in kleine hotels en pensions en bjj de dorpsbevolking aan huis. Domburg heeft weer een iets ander karakter dan Zou telande: het is meer een rus tige familiebadplaats, zonder de mondaine genoegens van een groote badplaats. Vrouwenpolder ten slotte is nog maar in opkomst en ont leent zijn beteekenis slechts aan de aanwezige zomerhuis jes en enkele pensions. Het heeft echter het groote voor deel, dat de niet geïnundeerde poldertjes hier nog' een uitge zocht natuurschoon bieden. Met klem pleit de Snelcom missie met name voor de spoe dige stichting van het badcen trum te Vlissingen, met klem wordt tevens aangedrongen op het paal en perk stellen aan de bouwerij van zomerhuisjes en villatjes naar eigen smaak In het duingebied, krachtig ar gumenteert zij tegen het ont staan van een derde badplaats in het Zuiden, bij Dishoek. Wel echter stemt zij ln met een kampeercentrum bij Valkenis- Ten slotte pleit de Snelcom missie voor een fietspad van Oranjezon naar het badcen trum van Vrouwenpolder, waardoor de openlegging van een der mooiste stukken van Walcheren bevorderd zou wor den. Trouwens: de commissie pleit ook in het algemeen voor vrijligeende fietspaden, wandel en ruiterpaden, waaraan men inderdaad een groote waarde mag toekennen. Het ziin voorloooig nog vro me wenschen. de wens^hen. die de Sne'commissie heeft uitge sproken. Laat. ons honen, dat ze het niet al te lang zullen blijven. respondent van Reutér, Gra ham Jenkins, als zou de Ne derlandsche regeering haar standpunt, dat de regeerings- verkiaringen van minister Jonkman onverbrekelyk met de ontwerp-overeenkomst ver bonden moeten worden, opge ven, zoo werd van gezagheb bende zyde aan Aneta mede gedeeld. Wanneer de regeering tot een dergelijke stap zou willen besluiten, dan zou zjj zoo werd verklaard hierover in overleg moeten treden met de Tweede Kamer. Deze zegs man deelde ook mede, dat Ne derland niet tot militair optre den zal overgaan om een poli tiek doel te verwezenlyken. Als uiterste middel om een plaatselijke toestand op te hel deren kan tot plaatselijk mi- 'itair optreden worden overge gaan. De zegsman wees er op, dat van zulk optreden thans echter geen sprake was, daar tot het uiterste getracht wordt met de republikeinache autori teiten langs vreedzame weg tot een oplossing te komen. Het contact met de Indone sische delegatie zal spoedig weer worden opgenomen. Ten slotte deelde de zegsman me de, dat de Commissie-Generaal nog geen antwoord heeft ont vangen op het verzoek het renublikelnsche standpunt In zake de interpretatie van Linggadjati uiteen te zetten. Deviezen voor 17.000 auto's Naar „de Auto", mededeelt, stelt de overheid voldoende de viezen beschTcbaar voor de aan- kooj> van 17.000 personenauto's in dit jaar. Het blad voegt aan dit bericht toe, dat d t opwek kend geluid ons niet blind mag maken voor het onloochenbare feit, dat bij een geschatte uitval van 10000 oude en al te zeer versleten auto's per jaar gedu rende de eerste na-oorlogsche jaren, de kwantitatieve verbe tering in 1947 dan nog slechts 7000 stuks zal bedragen, terwij! er thans een tekort van globaal gerekend 60000 auto's ten op zichte van de toestand in 1939— 1940 bestaat. Arrestaties op Noord-Sumatra. Terwijl er in republikeinsche kringen te Mcdan nog verschei- dene arrestaties in verband met de Siantar-affaire verwacht worden, verneemt Aneta's cor respondent, dat twee van de aangehoudenen inmiddels voor- loopig weer zijn vrijgelaten, nL het hoofd van de repubikeinsche politie op Sumatra, raden Soe- ieiman en de bevelhebber van de politie tentara (miitaire po litie) van Sumatra, kolos*! Achmad Tahir. De repubikeiri- sche gouverneur, mr. Hassan, heeft inmiddels een commissie van onderzoek benoemd, die onder leiding staat van den audi teur-militair, Moethalib Moro. Verder zullen in de commissie om. zitting nemen kolonel Dahlan en dr. R. Soenario. Met betrekking tot de be schuldigingen tegen de aange houdenen wordt vernomen, dat verscheidenen hunner betrokken zouden zijn bij financieele knoeierijen in verband met de illegale handel tusschen Suma tra's Oostkust en Singapore, waarhij zij getracht hadden zich zelf te verrijken, zonder aan dacht te besteden aan de be- 'angen der bevolking. De H.A.L.-vlooi groeil weer. Dg vloot van de Holland- Amerikalijn werd uitgebreid met 2 schepen, toen de 2 Victo- ry-schepen „Mlford" en „Col- hry" aan Nederland waren over gedragen. De schepen zulten worden herdoopt in „Abbedijk" en .Axeldijk". Hierdoor wordt de brutotonnage van de vloot van de Hol!and-Amerika-lijn ge bracht op 197.416 ton en het aantal schepen op 21. De HoIIand-Amerkalijn heeft bovendien nog 2 schepen in aanbouw te Belfast. Deze sche pen zullen tegen het einde van het jaar aan de vloot worden toegevoegd. Schoenmakers willen de prijzen verhoogen. De federatie van Schoenma* kers Patroonsvereenigingen heeft een open brief gezonden aan de ministers van sociale zaken en van economische za ken, waarin gezegd wordt, dat het schoenherstellersambacht ernstig gedupeerd is door de loonstop, welke voor alle be drijven op een basis van voor de oorlog geldende loonen werd vastgesteld met een verhoo ging van 25 In het schrijven wordt ver der gezegd, dat de met 40 tot 50 gestegen lederpryzen een zware verliespost vormen, die alleen drukt op den schoen hersteller. Verzocht wordt om de prfts van schoenreparatie onmiddel lijk met 25 te verhoogen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1