samatoceh De Engelsche koning onder de Basoeto's UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN Noodvoorziening voor Ouden van dagen Tholen Schouwen en Daivelan; EENS EEN KRIJGSZUCHTIGE STAM. De eens zoo krijgszuchtige [Basoeto's, die voor den 9- Basoeto's hebben de Britsche jarigen troonopvolger de Korunkhjke familie verwelkomd 'scepter zwaait over 650.000 op. een wjjze, die tot dusverre de gedenkwaardigste is van de tournee door Zuid-Af rika. Dui zenden Basoeto's op pony's stelden zich langs de weg op. Zij waren in krrjgstenue en hadden schilden met dierenhui den overtrokken en oorlogs- veeren van helle kleuren in hun haar. Zg begroetten ko ning George met kreten als „Khotso Poela" vrede, re gen. De eerste, die den ko ning begroette was een 44- jarige vrouw, heerscheres Mantseoo Seeiso, de eerste vrouwelgke bestuurder van de Prinses Marijke maakt het uitstekend. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Donderdagavond in een radio rede over beide NederJandsche zenders mede namens H.K.H. Prinses Juliana, dank gezegd voor de zeer vele gelukwenschen en andere bewijzen van belang stelling, welke het Prinselijk paar mocht ontvangen ter ge legenheid van de geboorte van Prinses Marijke. Meer dan 5000 telegrammen en nog veel meer brieven be reikten het Paleis. De Prins ze de het zeer te waardeeren, dat men heeft getoond zoo goed te begrijpen, wat het voor Prin ses Juliana en hemzelf beteeken- de na zoovele j'aren van schei ding weer een dochtertje op vaderlandsche bodem te hebben ontvangen. In het bijzonder richtte de Prins zich tot de mo torrijders en estafetteloopers, die ondanks de felle koude vaak van zeer ver zijn gekomen om gelukwenschen over te brengen. Indien alle goede wenschen in vervulling zouden gaan, is voor het Prinsesje een prachtige toe komst weggelegd. Ten slotte zeide de Prins nog, dat zijn jongste dochtertje het uitstekend maakt en een blij middelpunt vormt in het prinse lijk gezin. Kerknieuws CLASSICALE VERGADERING. De bu tengewone Gassicale Vergadering va nde Classis Ilzendijke zal niet op Woens dag^ maar Donderdag 27 Maart te IJzendijke plaats vinden. NOG GEEN GEREF. PREDIKANT VOOR BRESKENS. De vergadering van dé Clas sis Axel der Geref. kerken werd geopend door da. Oos tenbrink, Geref. pred. te Oost burg. Het presidium werd nu overgedragen aan ds. v. Veen, die intusschen op de vergade ring was verschenen. Na het agendum te hebben afgewerkt, werd in de breede de zorgvol le positie der Geref. kerk te Breskens besproken. Een voor stel om aan die kerk weer een eigen dienaar des Woords te geven kon niet worden aan vaard vanwege de te groote kosten. Besloten werd de kerk van Breskens zooveel mogelijk te helpen door beurten van de naburige kerken. (Ingezonden mededeeling) onderdanen. Het land der Basoeto's is een hoog woest plateau, waar Euro peanen zich niet mogen vesti gen. De Basoeto's hebben een eigen nationale raad en veel be waard van hun oorspronkelijke levenswij'ze. De Britsche koninklijke fami lie en gevolg zijn per auto naar Maseroe, de hoofdstad van soetaland, verdér gereisd. De koninklijke stoet werd vooraf gegaan en gesloten door bere den politie der Basoeto's. Enkele Basoeto's in oorlogsuitrusting zwaaiden hun wapens en zagen er woest, bijna schrikwekkend uit door hun enthousiasme. An deren dfoegen blauwe dekens, die speciaal voor deze gelegen heid waren geverfd, weer ande ren liepen rond in prozaïsche Europeesche kleedij. Vandaag zal koning George op de renbaan van Maseroe voor het eerst officieel voor een publiek van uitsluitend inboor lingen verschijnen. Dan zullen 800 ossen op de renbaan ge slacht worden ter viering van het bezoek der Britsche konink lijke familie. P.R.A. personeel ongerust Over hun positieregeling. Het personeel van de P.R.A. Den Haag heeft via het bestuur van zjjn vakorganisa tie de aandacht van de Tweede Kamer gevraagd voor hun po- kedfiircÜAecir VEGEN;*Hoofdnnn. mliratro L-irmii TEGENT:»Hoofdpijn. migraine, kiespijn, koorts, verkoudheid, griep, rheumatlek, tenuwpljnen, maandpijnen. Doosjes van 20 comprimés, overal ver krijgbaar. Drogerijen Mij. Mijdrecht. (Ingezonden mededeeling) senutcett Sterk -MJw met Sanatogén Toch cassatie voor Ans van Dijk. De procureur-fiscaal bij het Bgz. Gerechtshof te Amster dam heeft van den Minister van Justitie de opdracht' ge kregen cassatie aan te teeke- tWi tegen het vonnis, dat dit Bgz Gerechtshof uitgesproken heeft tegen de Jodenverraad- ster Ans van Dgk. Zoo men zich zal herinneren, veroor deelde dit college deze vrouw tot de doodstraf Weer expresse en postpakketten. (Van onzen specialen verslaggever) Naar wij vernemen zal de be drijfsleiding van het Sraatsbe-» drijf der PT.T. met ingang van 1 April uitvoering geven aan haar reeds in October genomen besluit om alle postkantoren wederom te belasten met het aannemen van postpakketten, voorshands een gewicht van 5 kg niet te boven gaande. De tarieven zijn aanmerkelijk ver hoogd, en zullen bedragen: t.m. 1 kg 30 cent, t.m. 3 kg 45 cent, t.m. 5 kg 60 cent. Dertig cent voor expresse. Met ingang van genoemde da turn zal het ook weer mogelijk zijn van gewone brieven z.g expresse-bestelling te verlan gen. Het extra-recht bedraagt niet minder dan 30 cent per brief! Dakota nog niet terecht. De Dakota welke sinds het vertrek van Batavia naar Ban doeng vermist wordt, is nog steeds niet terecht. Aan boord bevonden zich één Indonesische passag:er, negen Chineesche passagiers en de vol gende Europeanen: De piloot, sergeant-majoor B. H. A> En gels, de 2de piloot, sergeant H. Heys, de volgende passagiers: merv. S. J. B. Hartstra, mevr. Ph. R, de Graaff, mevr. L Cus- soy en baby, mevr. J. A. Co chrane,^ mej. F. Eissinger, mei J. W. Oosterbroek, mej. A. C. van Dalen en de heeren Ch. M Rottiei>W. L. V. Guldenaar, W. F. Bertlig, W. R. van der Meer. A. Harting en P. van Eg- mond. sitie. Herinnerd wordt aan de me dedeeling, dat het 's ministers bedoeling Is het personeel over te hevelen naar de gerechtsho ven. Thans vragen adressanten zich af by wien geïnformeerd zal worden naar het personeel, ln dienst bg de P.R.A., ofwel dat het de bedoeling is deze menschen „aan de djjk te zet ten". Gewezen wordt er dan op, dat vele medewerkers van de P.R.A., voortgekomen uit de illegaliteit, indertijd hun bedrijf in de steek hebben ge laten, of zelfs door het M.G. fevorderd zijn, om mede te ïelpen aan de zuivering. Later zijn '.-schillende toezeggingen geda~.i, betreffende overne ming van personeel door justi tie, doch deze zijn nimmer zwart op wit gezet. Verschil lende acties in deze richting ondernomen, hebbèn geen re sultaat gehad. Verder wordt erop gewezen, dat terugkeer in de burger maatschappij voor vele mede werkers van P.R.A.-diensten moeilijk zal zijn, omdat zoovele bedrijven hebben gecollabo reerd. Adressanten vragen zich af, hoe het nu staat met dege nen, die aan de zuivering heb ben medegewerkt, terwgl an derzijds de noodige maatrege len worden genomen, om poli tieke delinquenten weder in de maatschappg te doen opne men. Prijsstijging leilen enz. De stijging der grondstof- fenprijzen is er oorzaak van geweest, dat de winkelprijs voor een aantal verzinkte huishoudelgke artikelen eenigs- zins moest worden verhoogd, Het meest courante artikel op dit gebied, de emmer van 30 cm. doorsnee, bleef echter ge handhaafd op 1,90. De werkgelegenheid. Op 1 Maart 1947 stonden in geschreven 1898 (47) perso nen, waarvan er 1039 in de D.TJ.W. waren tewerkgesteld. Bovendien stonden nog inge schreven 7119 vorstwerkloozen uit het vrge bedrgf. Over de week eindigend 1 Maart 1947 werden 104* (14) personen ge- jlaatst. Het aantal overge geven aanvragen bedroeg 430 (318). De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben be trekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a. Walcherenstoffeerders meubelmakers, kleermakers, dieselmonteur, magazgnbedien- de, smeden,, yzerwerkers, dek- knechts, kantoorpersoneel, winkelpersoneel, loopjongens, condueteurs, typiste, huishou delijk personeel, kapster, ma- chine-stiksters en naaisters, winkeljuffrouwen. Zuid-BevelandDrukkers, zetter, zeilmaker, schoenma ker, leerling kellner, kantoor personeel, smid, bouwk. op zichter, kapster, wasscherij- personeel, pedicure, huishoude- lflk personeel. Tholen Bakkersknecht, huishoudelijk personeel. Schouwen- en Duiveland: Schoenmaker, wagenmaker, leerling-fitter, molenaars knecht, leerling kellner, hotel kok, huish. personeel. Zeenwsch-Vlaanderen: meu belmakers, draaier, stoffeer ders, electriciens, bankwer kers, automonteurs, leerjon gens voor garage, loodgieters, bankwerkers, electrisch las- schers, schippersknechts, con troleurs, kantoorpersoneel, vlasbewerkers, textielarbeiders, paardenknechts, apothekers assistente, leerling verpleeg ster, leerling of gevorderd kapster, naaisters, verkoop ster, propagandiste, kantoor personeel, huishoudelijk perso neel, textielarbeidsters. Aanbiedingen ,bij het Ge westelijk Arbeidsbureau te Middelburg of haar bijkanto ren te Vlissingen. Goes, Krui- ningen, Tholen, Zierikzee, Ter- neuzen, Hulst, Oostburg Sas van Gent. Ir. C. Staf directeur-generaal van de landbouw. Bij K.B. is met ingang van 1 Mei benoemd tot directeur-ge neraal van de landbouw ir. C. Staf, president-directeur van de Ned. Heide-Mij. De arbeiderskampen. Nog niet voor huisvesting geschikt. De kampen, waarin arbei ders worden gehuisvest, die in de geteisterde gebieden werk zaam zfln ten behoeve van de wederopbouw, kunnen na de langdurige vorst door gebrek aan kolen, defecte waterleidin gen e.d. niet oogenblikkelijk bg het intreden van de dooi in bedrgf worden gesteld. Van de zgde van de wederopbouw wordt daarom medegedeeld, dat de aannemers zich eerst met de hoofden van de bu reaux voor de wederopbouw in verbinding dienen te stellen, teneinde na te gaan wanneer hun arbeiders in het kamp worden ondergebracht. Verkeershuis 26 April open. Het nieuwe Verkeershuis van de Vereen, tet Bevordering van het Vreemdelingenverkeer op Walcheren aan de Markt te Middelburg zal op Zater dag 26 April officieel worden geopend. De inrichting van het nieuwe V.V.V.-huis Is ge reed, doch de opening kan eerst eind April plaats vinden in verband met tekort aan brandstoffen. Tot die tijd zal het V.V.V.-kantoor in de nood- winkel aan de Londensche Kaai gevestigd blijven. Af- en ontwatering op Schouwen. Er bestaan thans plannen om de af- en ontwatering van het waterschap Schouwen ge heel te herzien. Door deskun digen op het gebied van land bouw en cultuur-techniek wordt erkend, dat aan het huidige systeem vele tekortkomingen kleven. Door de regeering wordt gratis steun en advies gegeven. Binnenkort zal de be kende specialist op het gebied van af- en ontwatering, de heer J. L. Breeman, in Zierik- een lezing over dit onder werp komen houden. Vier jaar voor oud-secretaris van Oostburg. De 55-jarige M. A. Aalbregt- e, ex-gemeentesecretaris van Oostburg, werd door 't Tribu naal te Goes veroordeeld tot 4 jaar Interneering met ver beurdverklaring van radio en schrijfmachine en ontzetting uit de rechten. Binnen drie jaar definitieve regeling. Verschenen is de memorie van antwoord betreffende het ontwerp van wet „noodrege- ing Ouderdomsvoorziening". Terwgl eenstemmigheid beerschte omtrent de wen- schelijkheid om op korte ter mijn in de nood van de ouden van dagen te voorzien, bleek de wijze, waarop de regeering zich voorstelt die voorziening tot stand te brengen, van verschillende zrjden bezwarei. te ontmoeten. In hoofdzaak komen die bezwaren hierop neer, dat in het ontwerp de verzekeringsgedachte geheel zou ontbreken en de voorge telde regeling het karakter zou dragen van staatsarmen zorg. In verband met de heer- schende nood onder vele ouden van dagen heeft de regeering gemeend met de oplossing van deze kwestie niet te mogen wachten tot tijd en wijle de definitieve regeling haar be slag zal hebben gekregen Het is daarbij haar streven binnen drie jaren met de defi nitieve regeling gereed te ko men. Ook op de voorgestelde ttit- keeringsbedragen wordt cri- tlek geoefend, ©enerzijds om dat deze te hoog, anderzijds omdat deze te laag zouden sijn Te boog, omdat deze be dragen in de toekomst be zwaarlijk door verzekering zouden zijn op te brengen, te laag. omdat zij nog geen vol doende levensonderhoud ver schaffen en aanvulling door armenzorg niet overbodig zou den maken. Verlaging der uitkeerings- bedragen zou tot gevolg heb ben, dat het beoogde doel, nl opheffing van de nood van de oudf n van dagen, niet zou wor den bereikt. De verbetering van de posi tie van de invaliden beneden 65 jaar en van de weduwen en veezen maakt bij de regeering nog een punt van overweging uit. In de eerste plaats steeeft zij naar een wettelijke rege ling, waarbij gevorderd wordt dat minder valide arbeids krachten zooveel mogelijk we der in het arbeidsproces wor den opgenomen. STEVIGE RUGGESTEUN. De voorgestelde uitkeeringen, al zijn deze op zichzelf nog zeer sober, zullen velen ouden van dagen een stevige rugge steun geven. Zij zullen veelal ook de verhouding tot hun kin deren gunstig beïnvloeden. Het spreekt van zelf, dat de eigen inkomsten en de ouder- domsuitkeering tezamen het Trensinkomen, waarbij men niet meer voor ouderdomsuit- keering in aanmerking komt. niet mogen overschrijden. Minder dan ooit'kunt U dit vermoeidheid en neerslach tigheid juist nu gebruiken. Doe er iets aan neem Sanatogen. Sanatogen versterkt het geheele gestel, geeft werklust en een beter uithoudingsvermogen. Talloos zijn degenen, die door Sanatogen bun levensvreugde hebben her wonnen en het warm aanbevelen. Neem óók Sanatogen. Uw apo theker of drogist heeft het in voorraad. Drie Hongaarsche ministers digden hem toeriepen te blij ven waar hg was. De Vietnameezen-leider stond op, glimlachte, boog en ging weer zitten. Er heerschte eenige minu ten verwarring, totdat de voorzitter Herriot de verga dering onderbrak. Toen het debat werd voortgezet en Reynaud zijn rede vervolgde, verlieten de communisten de zaal. Reynaud verklaarde, dat de Fransche regeering in geen ge val met den president van de Vietnam kan onderhandelen, daar deze door de Japannee- zen aan de macht is gebracht. Ramadier deelde mede, dat er een onderzoek wordt in gesteld naar de activiteit van bepaalde Vietnameesche ver tegenwoordigers in Parijs. afgetreden. Na een vergadering van de partg van kleine boeren, waar op minister-president Ferenz Nagy het woord had gevoerd, zijn drie leden der partij als minister afgetreden Het zijn Bognar, (voorlichting), Bar. j:ha, (defensie) en Rast. (fi nanciën). Zg big ven lid van de 'party. De vergadering uitte haar volledige vertrouwen in de 1 plannen van Nagy voor een 'nieuwe coalitieregeering. STEUN VAN AMERIKA Van bevoegde zgde wordt vernomen, dat de Amerikaan- sche regeering overweegt Hon garije in grootere mate econo misch te steunen. Weer rumoer in de Fransche Nat. Vergadering. In de Fransche nationale vergadering zyn wederom ru moerige tooneelen ontstaan tijdens de voortzetting van het debat over Indo-China. Paul Reynaud verklaarde, dat de Vietnamsche leider, Bac Mal. verantwoordelijk is voor de moord op Franschen in Indo- China. Rechtsche afgevaardig den schreeuwden: „Hg is daar op de tribune. Siu'r de dr- ren en arresteer hem"., waar af communistische af&gvaar- Moskou reageert op Truman's rede. Het Sovjet-Russische nieuws bureau Tass, heeft Donderdag avond een lange samenvatting van Truman's rede gepubliceerd, die voornamelijk uit directe aanhalingen bestond. In een kort commentaar be schuldigt het nieuwsbureau den president van het ontbinden van democratische krachten in Griekenland. Het verklaart, dat ie voorgestelde Amerikaansche hulp aan Griekenland jen con- tróle der Ver. Staten over dit land zal vestigen. OPENBARE BEHANDELING. Senator Arthur van den Berg, voorzitter van de commissie voor buitenlandsche betrekkin gen van de Amerikaansche se naat, heeft meegedeeld, dat zoowel in de senaat als in het Huis van Afgevaardigden een openbare bespreking zal plaats Heeft een journalist beroepsgeheimen De rechter-commissaris te Amsterdam", mr. J. Wiarda, heeft, in een strafzaak tegen een onbekenden dader, den heer H. A. Lunshof als getuige ge dagvaard en hem gevraagd de naam te noemen van dengene die hem de gehe me notulen van Unggadjati heeft verstrekt. De heer Lunshoff heeft ge weigerd dit te doen, zich beroe pende op het beroepsgeheim van den journalist. De rechter-commissaris deelde hierop mede, dat hij dit be roepsgeheim als niet bestaand beschouwde. Wellicht zal tegen den heer Lunshof óf strafver volging worden ingesteld, óf zal tot zijn gijzeling worden over gegaan. Breskens AANBESTEDING. Bij de aanbesteding voor het aanleggen van toegangsdam- men naar de 5 woningwetwo ningen aan de Nieuwe Sluis te Breskens is als volgt inge schreven: Joh. Vergouwe te Breskens 2690,fa. I. Vergouwe te Breskens 2085,J. Koog- man te Voorschoten 1855, fa. W. de Bokx te Temeuzen 1795,tj. de Oude te Bier vliet 1357,P. Vermeulen en Th. Cambier te Breskens 1068,—. Axel JAARVERGADERING C.J.V. Donderdagavond hield de Chr. Jongelings-Vereenigin^ „Waakt en Bidt" in het- Cen trum te Axel haar jaarverga dering. Deze vergadering droeg een feestelijk karakter en was druk bezocht Na af wikkeling van het hülshoude- lrjk gedeelte volgden zang er muziek van het C.J.V.-ensem- ble en tot slot een spannend tooneelspel uit de bezettings tijd, getiteld: „Plicht of Lief de", hetwelk groote 'bijval ge noot. Aardenburg AANBESTEDING. By de aanbesteding van 24 woningen te Aardenburg als volgt ingeschreven: L. W. Blok, Rotterdam 254.820; v. Nieuwhof, Til burg 290.000; Syiva, Ensche de j 309.973; Markestein, En schede 315,000 Panagro, Warmond-Breskens 317,130; Jansen, Groningen 323.880; Mulder v. d. Monde, Haar lem, 324.000; Klipper, Vlis singen 326.000; Para, Oost burg 326.662; Ned. Bouw. Syn., den Haag 329.700; St. Maartensdijk GROENE KRUIS. In hotel Hoppe te St. Maar tensdijk werd door de afd. St, Maartensdijk van het Groene Kruis jaarvergadering gehou den onder voorzitterschap van den heer W. G. Bastiaanse. Na opening van den voorzit ter werd door den penning meester de rekening over 1946 overgelegd, welke van te vo ren door de heeren A Boht er N. de Viet was gecontroleerd en in orde bevonden. Het batig saldo is 13,33. Door den voorzitter werd voorts nog medegedeeld, dat deze afdeeiing 11 Dec van dit iaar 40 jaar bestaat en het be stuur hoopt dan ook dit feit op feestelijke wijze te herden ken en dan een film te laten vertoonen. Klipper, Vlissingen 330.000; Gijzen, Aardenburg 332.000; Kamp, Zevenbergen 340.000; de Bruin, A'burg 340.000; Gils, Ulvenhout 346.638; Kamp, Zevenbergen 355.416; v. d. Sande den Ouden, Breskens 357.974; Linden- berg, Vlissingen 358.842; Gebrs. Gelein, Zevenbergen 366.795; Zeisen, Hillegom 370.500. DAG VAN DE ARBEID Op Schouwen-Duiveland ligt het in de bedoeling van de verschillende arbeidersbon den in samenwerking met de P.v.cLA. de 1ste Mei van dit jaar gezamelijk te vieren als dag van de arbeid. Dit feest zal op een weiland in Rencsse worden gehouden Verschillende sprekers zullen vorden uitgenoodigd, terwijl door enkele muziekvereenigin gen reeds Is toegezegd, de dag op te luisteren. Zierikzee NIWIN-AVOND. Te Zierikzee zal op 27 Maart a s. onder auspiciën van het plaatselijk NTWIN-comitó in de concertzaal een avond wor den gehouden. De bekende harpiste Rosa Spier en de voordrachtkunstenaar W Berkhemer, zullen aan deze avond hun medewerking ver- leenen Verder zal op 27 Maart de trekking plaats hebben van de loterij die op de Nationale feestdag werd gehouden. 3urgh JAARVERGADERING Het Musschengilde te Burgh hield dezer dagen haar jaar vergadering. De rekening over 1946 sloot met een batig saldo van 11 55. In 1946 werden bi het gilde 426 musschen, 5: musscheneleren en 4 duiven Ingeleverd. De premie voor 1947 werd vastgesteld op 2 cent per musch en 15 cent voor een duif, terwijl voor 4 musschen- eiexfen 1 cent zal worden be 'aald. JAARVERGADERING De zangvereeniging „Nu met Hope" te Burgh heeft haar jaarvergadering gehou den.. De voorzitter, de heer T. L. Jonker, deelde mede, dat het iaarlrjksche zangconcours van de Zeeuwsche zangersbond in 1947 in 's Heer Abtskerke zal worden gehouden. De aftredende bestuursleden. T. L. Jonker, voorzitter er. A. Hogénsteln. secretaris, werden herkozen, terwijl Inplaats van den heer J. M. Rademaker als penningmeester werd aange wezen de heer G. Slager. Kanaal door Zuid-Beveland open. De scheepvaart op het ka naal door Zuid-Beveland, de belangrijke verbinding tus schen Antwerpen en Rotter dam, die gedurende de afgen loopen vorstperiode geheel was gestremd, Is Donderdag weer hervat. DE OESTERVERZENDING. De oesterverzending over de maand Februari was als volgt. Verzonden werden naar: Ne derland 213 388 st„ België 822.060 St., Engeland 244.000 St., Dultschiand 700. Andere landen 128.900 st. In totaal werden dus 1,409,048 oesters verzonden. Het aantal In Fe bruari 1946 verzonden oesters bedroeg 1,741.834 stuks. BENOEMING Tot dijkgraaf van de Burgït. en Westlandpolder is door de ingelanden de heer Jac. Blom benoemd. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. Aarden- burg: 11 ds. van Royen; Bier vliet: 11 ds. Doorn; Breskens: 10 en 6.30 ds. van Vliet; Cad- zand: 10 ds. Enker; Groede: 5.30 ds. Derksen; Hoofdplaat: 10 ds. Pliester; Nieuwvliet: 9.30 ds. Derksen; Oostburg: 10 ds. Fournier; Retranchement: 10 ds. Barnouw; Schoondgke: 10.45 ds. Schopenhauer; Sluis: 6.30 ds. Fournier; St. Anna ter Muiden: 2.30 ds. Fournier; St. Kruis: 9.30 ds. van Royen; Waterlandkerkje: 9 ds. Scho-< penhauer; LJzendijke: 9 ds. Doorn; Zuidzande: 10 ds. ter Beek; Oud-Vossemeer: 10 Lees- dienst, 2.30 ds. Goverts; Poort vliet: 10 ds. Vroegindewey, 2.30 Leesdienst; Scherpenisse: 10 Leesdienst, 2.30 ds. Kooreman; SL Annaland: 10 en 2.30 ds. van Griethuijsen (H. Av.); Stavenisse: 10 ds. Goverts (H. Av.), 6 Leesdienst; St. Maar tensdijk: 10 ds. de Bres, 2.30 Leesdienst; Tholen: 10 ds. Kooreman, 3 ds. de Bres; Nieuw-Vossemeer: 2.30 ds. Vroegindewey; St. Philipsland: 10 en 2.30 ds. de Lint. Geref. Kerk. Breskens: 10 de heer de Jonge. (i.h. clubge bouw v. Melle); Groede: 3 dé heer de Jonge (i.d. Luth. Kerk)Oud-Vossemeer: 10 en 2.30 ds. Vreugdenhil; Poort vliet: 10 en 2.30 de heer Vreugdenhil; Tholen: 10 en 2.30 ds. Boon. Geref. Gem. Poortvliet: v.m. en n.m. ds. Visser, 's avonds Leesdienst; Scherpenisse: 2 x Leesdienst, 's avonds ds. Vis ser; St. Annaland: 3 x Lees dienst; Stavenisse: 3 x Lees dienst; Tholen: 10, 2.30 en 7 ds. Fraanje; St. Philipsland: x de heer Dieleman. Oud-Geref. Gem. St. Philips- land: 3 x ds. de Hoog. Chr. Geref. Kerk. Oud-Vosse meer: 10. 2.30 en 6.30 Lees dienst; Tholen: 10 en 6.30 ds. v. Leeuwen, 2.30 Leesdienst. Evang. Luth. Gem. Groede: 10 Da. Stol. Tribunaal Terneuzen. Enkele kleinere zaken behandeld. De 47 j. paardenhandeiaar J. de H., te Cadzand, werd be schuldigd voor de Duitschers vrijwillig gewerkt te hebben, dóór met zijn paarden materia len te vervoeren voor bunkers Er bleek van opzet hier geen sprake te zijn en 5/o maand in terneering, die deze man heeft ondergaan, vond mr. P. Adriaan- se een reeds te zware straf. In de zaak tegen den hande laar C. W. te Axel, reeds op 17 Febr. jl. behandeld, werden eenige getuigen gehoord, waar door meer licht op de zaak werd geworpen. Mr. v. Son achtte z'n cliënt, die 13 maanden geïnterneerd is geweest, reeds zwaar genoeg gestraft en verzocht geen verde re amatregelen Op te leggen. Ook in de zaak tegen J. A., aardappelhandelaar te Terneu zen, reeds op 16 Jan. jl. behan- deia, werden eenige getuigen gehoord. Enkele getuigen we ken nu belangrijk af van de eerder afgelegde verklaringen, terwijl één getuige zijn eerste vrklaringen handhaafde. Mr. Tichelman was van mee ning, dat zijn cliënt ongemoti veerd 11 maanden geinterneerd geweest is en verzocht geen verdere maatregelen op te leg gen. Zij werd er beter van. De 30 j dienstbode M. J v. H. te §Iuis. ging zeer vriendschap pelijk met de Duitschers onv werkte voor de weermacht. Mr. F. Adriaanse wees op de ieugd van dit meisje en achtte haar zwaar gestraft met de 2!4 iaar interneering, die zij reeds heeft ondergaan en verzocht daarom haar invrijheidstelling, waartoe het tribunaal, na raad kamer, besloot. Tenslotte verscheen de 51 j stadhuis bode J. v. E. te Axel, die weliswaar niet bij de N.S.B was aangesloten, doch tijdens de bezetting blijk had gegeven van pro-Duitsche gezindheid. v. E 'ontkende thans verkeerd geweest te zijn. Uitspraak in deze zaken op 27 Maart a.s. UITSPRAKEN. D. Dlandbouwer te Aeel: Verbeurdverklaring van het ver mogen tot een bedrag van 15.000, alsmede radiotoestel; ontzetting rechten. G. T. P., geb. E., te Axel, 20 maanden geïnterneerd: ontzet ting rechten; onmiddellijke in- vriiheidstel'ing. M. W. H., machinist te Axel: één jaar geïnterneerd; geen ver dere interneering; ontzetting rechten. G. P. A. v. A., landbouwer te Axel: verbeurdverklaing van 5000.—. G. K., vischhandelaar te Axel: ontzetting rechten. Donderdag deed het tribu naal te Terneuzen uitspraak In de volgende zaken: D. D., to Axel, verbeurdver klaring' van 5000 Pn ontzet ting rechten; G. P. A. v. A., te Axel, verbeurdverklaring van vermogen tot een bedrag van 5000. Offideele publicaties D.K. OOSTBURG. Schoenenbonnen. Van 17 t.m. 28 Maart bestaat gelegenheid tot het ontvangen van een schoenenbon aan per sonen, wier Tp nummer eindigt op 1, 8, 4 en 0 en sedert de uitreiking op cijferaanwijzing nog geen ontvingen. Tevens wordt gedurende hetzelfde tijd vak een bon uitgereikt aan kin deren geboren in de maand Maart 1932 t.m. 1946 en de kin deren geboren in Mei 1946. Na 28 Maart tvorden geen bonnen meer uitgereikt. Inleg vellen behooren met de betref fende TD'en te worden mede-- gebracht. Tribunaal Zierikzee. Hij kreeg het IJzeren Kruis. Voor het Tribunaal te Zie rikzee werden deze week 5 zaken behandeld. Als eerste stond terecht L. S., te Nieu- werlcerk, die was toegetreden tot de NSKK De verdediger, Mr v Hasselt, vroeg onmid dellijke invrijheidstelling, waaraan het Tribunaal echter niet kon voldoen. C. Pte Poortvliet, was lid .an de N.S.B. geweest en had pogingen ondernomen bil de Nêderlandsche S.S. dienst te nemen. Ook hier trad Mr. ran Hasselt als verdediger op. A. J. v. Y., te Poortvliet, was 'eveneens N.S.B.-er gre- weest en verder buurtschaps- hoofd voor de N.V.D. Mr. van Hasselt .betoogde, dat ook de ze beschuldigde de qualiflcatie .fanatiek" niet verdiende. W. v D. te Oosterland. had vrijwillig op het vliegveld Haamstede gewerkt *»n was toegetreden tot de N.S.K.K. Ook voor deze verdachte vroeg Mr. van Hasselt onmiddellijke invrijheidstelling. Door het Tribunaal werd dit verzoek na raadkamer afgewezen. Als laatste stond terecht C. Ste St. Annaland, die als S^S.-er aan het Oostfront had gêstreüen. Hij had het ge bracht tot Rottenftihrer en was verschillende malen gede coreerd o.a met het IJzeren Kruis D© verdediger vroeg re kening te houden met het mi lieu waaruit de beschuldigde stamde. De uitspraak in al deze za ken "Ffr>d bepaald op 25 Maaxfc as

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14