PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Truman was agressief en pessimistisch Massa-arrestaties te Siantar Vandaag Woningbouwprotjramma 1947 Onze buitenlandsche politiek Geen animo voor een politiek steekspel 190e Jaargang - Nr. 62 Uitgave van de Firma Provinciale Zceuwsche Courant. Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr.. Vllssingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Vrijdag 14 Maart 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent por vretk f 3.20 per kwartaalfranco pet post f 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimnm per advcr Zon- en Algemeen Chrlstelyke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN tenue"12.-! Bureaus gevestigd te Vllssingen Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg t Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924 Goes i Turf kade 15. telefoon 2475 Oostburg GraUmastraat 3. telefoon 102 Terneuren Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Hel wereldgebeuren Hij wenscht paal en perk te stellen aan de Sowjet-expansie. Perscommentaren zijn ernstig. Het verrassende element In de sensatloneele rede van presi dent Truman voor de beide hui zen van het Congres was wel de agressieve en onomwonden toon, die haar kenmerkte. Hoe wel Truman de Sowjet-Unie niet bij name noemde, was zijn rede duidelijk gericht tegen de Russische buitenlandsche po litiek. De president verklaarde zefs, dat het thans om dezelf de belangen gaat als ln de oorlog teger. Duitschland en Japan en hij bleek de metho des, die door de Sowjet-Unie tegenover haar buurlanden wonden gebruikt, ln dezelfde categorie te rangschikken c's de Duitsche en Japansche me thoden. In Washington ver_ klaart men, dat Amerika thans aan Griekenland en Turkije eenzelfde garantie heeft 3- geven a's Engeland voor het begin van de oorlog aan Polen en Roemenië tegenover de Duit sche pressie. En er wordt aan toegevoegd, dat zoonoodig de ze garanties ook aan andere landen gegeven zullen /orden. In zxin rede elschte Truman niets minder on voor de Ver. Staten dan het leiderschap van de wereld t r verdediging van de democratische waanden te gen het totalitarisme. Een be daard blad als de Engelsche „Times" schrijft: Niemand, moet zijn oogen sluiten voor de soort uitdaging, die de president hier weloverwogen deed of veronderstellen, dat de; nieuwe phase, die hier mee wordt ingeluid, rustig of ge makkelijk zal zijn. Wanneer .Truman spreekt over totalita risme bedoelt hij communisme wanneer hij spreekt van on derdrukking, bedoelt hjj onder drukking door met de Sovjet- Unie verbonden staten. Terecht is een ander blad, de „Manchester Guardian" bang, dat de hulp van de V.S. aan Griekenland en* Turkije te ge makkelijk Europa en de wereld nog scherper in vijandige blok ken zal verdeejen en de vre destaak zal bemoeilijken. En ide „Daily Herald" acht wel de meest verontrustende trek in Truman's rede het daarin tot uiting komende pessimis me. De vraag Is. aldus »:t blad, in hoeverre de bevolking van Amerika de stelling zal aanvaarden, dat het welzijn der wereld voornamelijk berust op de macht der Ver. Staten -Is tegenmacht van die der Sowjet- Unie. Indien dit geloof ln de Tsaldaris dankt Truman. Constantin Tsaldaris, de Grieksehe minister van buiten- landsche zaken, heeft aan pre sident Truman een telegram gestuurd, waarin htf de dank van het Grieksehe volk over brengt voor de moreele materieele steun van de V. S. aan Griekenland. Slavische federatie op komst Volgens het Amerikaansche weekblad „News Week" zou binnenkort de stichting van een Slavische federatie, bestaande uit Joego-Slavië, Albanië er Bulgarije. door de Sow jet-Unie worden aangekondigd „in het belang varf de vrede en de eenheid van de Balkan". Deze bekendmaking zou door de Sowjet-Un'e worden gedaan op het oogenblik, dat de com missie van onderzoek der V.N., die zich momenteel in Grieken land bevindt, uit de Balkan za! vertrekken. De eerste stap tot de vorming van de nieuwe federatie zou in de eerste plaats bestaan uit de uitroep'ng van een autonome Macedonische republiek, welke „bevrijding" voor de Slavische broeders van het Grieksehe juk zou eischen. De Amerikaansche positie op Groenland. Ee ,^->eensche minister van buitenlandsche zaken, Rasmus sen, heeft Woensdag in het Èarlement medegedeeld, dat 'enemarken voornemens is onderhandelingen te voeren over de opheffing van de Deensch-Amerikaansche over eenkomst van 1941, waarbij de V.S. het récht kregen mi litaire bases op Groenland te vestigen. POLITIEK IN DE GEVANGENIS. De adi directeur van de strafgevangenis te Leeuwar den H. is gearresteerd. Hij was vroeger directeur van het huis van bewaring te Almelo, waar onlangs enkele gevangenbewa. kers in arrest zijn gesteld. Oorzaak: onregelmatigheden 2. -SE?? gevangenen «n politieke delinquenten. V.S. ingang vindt, wordt het vooruitzichten op 'n .gewapend conflict tusschen de two grootste machten der aarde angstwekkend reëel en een dergelijk conflict in het tijd perk van de atoomenergie zou tenslotte onze zieke beschavlnr vernietigen. De publieke opinie in Ame rika staat voor het overgroote deel achter den president. De afgevaardigde Sol Bloom gaf als commentaar De president heeft een helder en moedig beeld .gegeven van de wereld situatie. Wij kunnen er *et langer aan ontkomen het feit onder oogen te zien, dat in '3 toekomst óf alle menschen vrij, óf allen slaven zullen zijn. De republikeinsche afgevaar digde vandenberg gaf als zijn meening te kennen: In een dergelijk kritiek oogenbl:k moet de president met alle macht worden gesteund. De New York Times tenslot te drukte de volgende opmer- kelijke zinnen af: Het Britsrhe imperium fungeert niet langer als stabiliseerende factor. De kastanjes, waarvan wij dach ten dat het de Britsche waren, zijn' nu onze eigen kastanjes. Het tijdperk van isolatie is voorbij en vervangen door het tijdperk van Amerikaansche verantwoordelijkheid. Ons doel moet zijn het tot stand bren gen van omstandigheden, waar onder de beginselen van' ons zelf en. van de V.N. kunnen gedijen. U.S.A. exploiteert de Philippijnen. De Phllippino's hebben met overweldigende meerderheid van stemmen besloten. Ameri kaansche burgers gelijke rech ten te verleenen bij de exploi tatie van 's lands natuurlijke hulpbronnen. Besprekingen EngelandBelgië. Ook Nederland betrokken? Volgens een bericht uit Lon den van de New York Times zouden Dindsdag j.l. prelimi naire besprekingen begonnen zijn met het oog op het slui ten van een BritschBelgische alliantie, terwijl ook voorloo- pige peilingen zouden zjjn ge daan met net oog op het slui ten van een dergelijk verdrag tusschen Groot-Brittannië en Nederland. Er werd aan toegevoegd, dat de Indonesische kwestie de voornaamste hindernis voor het tot stand komen van een BritschNederlandsche allian tie vormde. Verwarde toestand in Paraquay. Bombardement van Conception Volgens berichten uit Asun cion, de hoofdstad van Para guay, hebben vermoedelijk de militaire strijdkrachten, die in de provincie Concepcion in op stand zijn gekomen, het land thans gedeeltelijk onder hun macht. De mededeeling van de regeering van Paraguay, dat het Noordelijk gedeelte van het land tot oorlogszone is verklaard, versterkt dit ver moeden- Volgens berichten uit de grensgebieden heeft een artillerie-detachement in een stad in Zuid Paraguay zich bij de opstandelingen gevoegd. Twee militaire vliegtuigen, die van Asuncion waren opgeste gen, zijn niet op hun basis teruggekeerd- In een communiqué van de regeering van Paraguay, dat telegrafisch door de Para- guayaansche ambassade teRio de Janeiro ontvangen is, wordt verklaard, dat het „communistisch vandalisme" de schuld aan de opstand draagt. Het telegram meldt voorts, dat de opstand onder drukt zou zijn. Volgens een officieel commu niqué uit Asuncion is het aan gekondigde massale regee- ringsoffensief tegen de opstan delingen van het Paraguyaan- sche leger in Concepcion Woensdag op het eind van de dag begonnen met een bom bardement van de strategische punten om de stad heen. Hongerende bevolking kwam in verzet. Revolutionnairen in luxe auto's. Het bericht, dat te Siantar massa-arrestaties hebben plaats gevonden, wordt door republikeinsche kringen te Me dan bevestigd;- Aneta's corres pondent verneemt uit wel In gelichte kringen, dat de aan houdingen zeer vermoedelijk verband houden met een groot corruptieschandaal in de re publiek. hoewel wellicht ook politieke redenen een rol spe len. Er zijn personen van di verse politieke pluimage ge arresteerd, zoodat de politieke achtergrond moeilijk nagegaan kan worden. De aandacht trekt de arrestatie van Mas Tahir. den secretaris van den republi- keinschen gouverneur van Su matra, mr. Hassan en °°k die van kolonel Tahir. die als be velhebber van de Polisie Ten tara (republikeinsche militaire politie) over geheel Sumatra als een der invloedrijkste per sonen in republikeinsche krin gen wordt beschouwd. Het „Medan-bulletin" schrijft, dat er hier sprake is van een kleine contra-revolutie Van de opstandige bevolking, die het weeldeleven en de corrupte handelingen van het meeren- deel der republikeinsche mill, taire- en civiele voormannen niet langer kon aanzien. Het blad meldt verder, dat de be volking voor het huis van Hassan gedemonstreerd heeft, waarbij pamfletten werden verspreid. De bevolking eischt sociale verzorging, scholen en redelijke loonen. Ondanks her- haalde aankondigingen zijn de onderwijsinstellingen te Sian tar nog niet geopen^ en wordt er nog geen onderwijs gegeven De echtgenooten van de repu blikeinsche leiders te Siantar, aldus bericht het blad verder, die aan het winkelen waren! werden uit hun luxe-auto's ge zet en de wagens werden in beslag genomen. De arrestaties zijn geschied door de politie, nadat Hassan een bevelschrift had ondertee kend. Het blad wijst er nog op, dat er onder de gearres teerden zich niemand van de autochthone bevolking van Noord-Sumatra bevindt. Het betreft hier slechts republikei nen uit Java en uit andere deelen van Sumatra. Aneta's correspondent meldt nog, dat de volksbeweging geen communistische onder grond heeft. De Amerikaansche senaat heeft zijn goedkeuring gehecht aan een amendement op de constitutie, volgens hetwelk de ambtstijd van de toekomstige presidenten maximum 10 jaar zal mogen bedragen. Het amendement zal nu ter be krachtiging aan de staten wor den voorgelegd. Dit besluit werd Iaat in een ongewone avondzitting geno men, tijdens welke de republi keinsche senator C. Way land Brooks uitriep, dat de V.S. weer een oorlog voor de boeg hebben. ia het 800 jaar gele den, dat Prins Frederik Hendrik in Den Haag overleed; viert mevr. Wibaut Berdenis van Berlekom, een bekend democra- tlsch-eocialiste, haar 85ste verjaardag. Convool coasters heeft tegenslag. Het convooi kustvaartuigen, dat Zaterdag van Rotterdam naar Batavia is vertrokken, heeft in het Kanaal eenige te genslag ondervonden. Door de mist is het convooi uit elkaar geslagen, met het gevolg dat de kapitein van de „Beta", die de leiding heeft, aan zjjn collega's van de „Unitas" en de „Erna" opdracht gegeven heeft de haven van Brest bin nen te loopen. Aan de kapi-' teins van de „Baltic" en de „Wilda", welke schepen uit de gezichtskring verdwenen wa ren, is radio-telegrafisch ge seind eveneens naar Brest te komen, teneinde het convooi te completeeren. De „Henk" is naar Rotterdam terugge keerd voor reparatie. Nóg geen voetbal en korfbal. Voor a.s. Zaterdag en Zon dag zyn alle voetbal- en korf- balwedstrjjden weer afgelast, zoodat het nóg een week zal moeten duren voor de nu reeds eenige maanden onderbroken competities kunnen worden hervat. Musserts secretaresse stond terecht. Woensdag verscheen voor het Utrechtsch tribunaal onder presidium van mr. W. Th. D. A. van Eek, de 60-jarige Ch. W. van Bilderbeek, die van de oprichting der NSB af, privé- secretaresse was geweest van. Anton Mussert. Uit het ver hoor bleek, dat beschuldigde reeds in 1921 in dienst van Mussert, toen ingenieur bij de waterstaat, werkzaam was. Haar verdediger, mr. van Ravenzwaay, noemde haar: „Iemand met een domme slaaf- sche natuur, die Mussert blin delings volgde". De schipbrug bij Does burg is weer in gebruik ge nomen. De Minister weet nog niet of het verwezenlijkt kan worden, Crepeergevallen houden voorrang. Op vragen van den heer Steinmetz in verband met het bouwprogramma 1947, heeft de minister van wederopbouw en volkshuisvesting o.m. ge antwoord, dat in Januari voor plm. 800 woningen de bouw werd toegestaan. De minister is van meening, dat het genoemde aantal goedkeuringen niet zoodanig is, dat dientengevolge de ver wezenlijking van het woning- bouwprogramma voor 1947 on mogelijk zou zijn geworden. Het woningbouwprograra- ma voor 1947 omvat een bouwvolume, gelijkstaande met 28.000 complete wo ningen. Door de ernstige moeilijkheden ten aanzien van de materiaalvoorzie ning is thans nog niet met zekerheid te zeggen of het woningbouwprogramma kan worden verwezen lijkt. De minister staat voortdu rend in nauw contact met zijn ambtgenoot van econo mische zaken ten aanzien van de hoeveelheid bouwmateria len, die door laatstgenoemde aan de geheele bouwnijverheid ter beschikking wordt ge steld. Daarbij doet onderge- teekende wat in zijn vermo gen is, ten einde voldoende Wat is een rantsoen tabak? Tot een nader vast te stel-, len datum wordt verstaan onder een rantsoen tabak: 20 of 25 gram kerftabak, naar gelang de tabak wordt ver handeld in verpakkingen van 40 of 50 gram, 20 sigaretten, 5 sigaren, 10 cigarillos, 20 sprietjes, 6 knakjes of een pruimrol. materialen ter beschikking te krijgen voor de uitvoering van het geheele bouwprogramma voor 1947. Mocht zulks on mogelijk blijken, dan zal het uiterste worden gedaan om althans het woningbouwpro gramma te kunnen verwezen lijken. Hoezeer de minister ook doordrongen is van de be staande nooden op het gebied van de volkshuisvesting, meent hij toch, dat het niet ge- wenscht zou zijn alle bouwma terialen aan de volkshuisves ting ten goede te doen komen. Zoo zal bijv. voor de indus trie, waarvan de producten de zoo hachelijke deviezenpositie van ons land kunnen verster ken, een bepaald quantum bouwmaterialen beschikbaar moeten blijven. De materiaalvoorziening voor de zg. crepeergevallen blijft ondertusschen steeds voorrang genieten. Ameland heeft weer contact. Na 16 dagen van isolement, hebben de marine vliegtuigen Woensdag weer vluchten naar Ameland gemaakt. Vier maal vlogen de toestellen heen en terug en brachten passagiers en post van- en naar het eiland. Het postkantoortje kon deze enorme zending haast niet ver werken en het zal wel drie da gen duren eer alle brieven be steld zijn. Half Ameland was op de been ter eere van de arreslede-wed- strijden op het vliegveld bij Hn lum en er heerschte een uit gelaten stemming toen bekend werd, dat de vliegtuigen op komst waren. Prijzenpolitiek een belemmering voor de Economische Unie met België. Binnenschepen komen uit Duitschland terug. Blijkens de memorie van antwoord inzake de begrooting van buitenlandsche zaken, deelt de minister de opvatting van de Eerste Kamerleden, dat door de algeheele wijziging in de politieke en militaire status van Duitschland, alsmede door de nederlaag van Japan, het bui- tenlandsch beleid van Nederland zoowel in Europa als in Azië wijziging moet ondergaan. Daarbij doen zich aanvanke lijk twee mogelijkheden voor: handhaving van de zelfstandig- heidspolitiek, thans echter niet meer gesteund door de even- wichtspoiitiek der. groote mo gendheden, of een politiek,i die meer aanleuning zoekt aan een der groote mogendheden. Een Geweldig industrieplan van Rotterdam. B. en W. van Rotterdam hebben de gemeenteraad een project voorgelegd, dat na aanvaarding, een belangrijke stap kan beteekenen op de- weg naar de zoo zeer ge- wenschte vestiging van Indus trie in de omgeving van de Rotterdamsche haven. Bedoeld project „plan-Bot lek" genaamd, is ontworpen in nauw overleg met de Rijkswaterstaat en omvat een febied voor industrieterrein er grootte van plm. 500 ha, welke oppervlakte uitgebreid kan worden tot plm. 800 ha. De totale kosten van de uit voering worden geraamd op f 54 millioen. MEDALS OF FREEDOM Onder groote belangstelling en in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Bernhard en vele autoriteiten zijn Woens dagmiddag, te Utrecht, onge veer honderd Amerikaansche vrijheidsmedailles uitgereikt aan. Nederlandsche pilotenhel- pers. Humor in de raad. Tijdens de behandeling van de begrooting in de raad van Middelburg vond de heer Goedbloed (P.v.d.A.) het onnoodig om gratis exercitie-ter rein ter beschikking te stellen aan defensie. „Als we daarvoor de defensie vergoeding vragen, kun nen er des te minder kogels en kanonnen ge kocht worden", ze ide hij, eraan toevoegend „mijn grootste viiand is het militairisme". De interruptie van zijn partijgenoot Geers „men moet zijn groot ste vijanden het meest liefhebben" bracht on der de vroede vaderen een weliswaar geen ho merisch. doch wel vreed zaam en hartelijk gelach te weeg. politiek van de laatst bedoelde aard ligt sinds ruim een eeuw niet in de lijn. Men sluite echter niet de oogen voor de mogelijk heid eener ontwikkeling in de richting van vorming van re gionale groepeeringen. Groepeeringen als bovenbe doeld zullen zeker niet mogen leiden tot blokvorming in deze zin, dat bestaande tegenstellin gen zullen worden bestendigd en wellicht zelfs verscherpt. In dit verband moge er op worden gewezen, dat een plan tot vorming van een West-Eu- ropeesche federatie, volgens het inzicht van den minister, alle goede bedoelingen ten spijt, on- gewenschte reacties ten gevolge zou kunnen hebben. Wat zeker niet als regionale groepeering kan worden ge- qualificeerd is de napwe band met onze Zuiderburen en met het Groot-Hertogdom Luxem burg. DE TOLUNtE. In antwoord op de vraag waarom nog wordt getalmd met indiening van de voorstellen ten aanzien van het gemeenschap pelijk Nederlandsch-Belgisch- Luxemburgsche douanetarief, kan worden medegedeeld, dat ernaar gestreefd wordt deze indiening in de loop van Maart 1947 te doen plaats vinden. Dat de financieele zorgen 'welke op Nederland drukken, en in het bijzonder de Nederland sche deviezenpositie, een spoe dige totstandkoming van de economische un:e zouden be lemmeren, moet tot op zekere hoogte worden erkend. Het ver schil in prijspeil, dat in de be trokken landen bestaat en dat bij handhaving van de huidige Ned. prijspolitiek moeilijk in zijn geheel is te elimineeren, vormt voorshands nog een belangrijke belemmering. FRANCO—SPANJE. De Nederlandsche delegatie heeft niet gestemd voor het voorstel tot het terugroepen van de hoofden der missies te Madrid omdat naar het oordeel der Ned. regeering het terug roepen van de hoofden van missies uit Madrid ais een on deugdelijk middel «moest worden beschouwd om een einde te maken aan het Franco-regime. BINNENSCHEPEN KOMEN TERUG. Voor wat de terugvoering van Ned. binnenschepen uit Duitschland betreft, kan er op -worden gewezen, dat in de loop van Januari 1947 met de Ameri kaansche en Britsche bezettings- autoriteiten een regeling is ge troffen nopens de volledige te rugvoering van de in de Brit sche en Amerikaansche zones zich bevindende Ned. binnen schepen. De minister is van meening. dat de terugvoering van dë Idoor de Duitschers geroofde Ned. goederen niet onbevredi gend kan worden genoemd. GEMEENTERAAD MIDDELBURG Fransche gezant uit Sofia teruggeroepen. De Fransche regeering heeft haar gezant uit Sofia teruggeroepen, nadat zjj Dins dag met een aantal andere regeeringen een protest heeft ingediend tegen „het schan delijk gedrag" van de Bul- gaarsche landweersoldaten. Begrooting 1947 ongewijzigd aangenomen, Een drietal voorstellen verworpen. De Woensdagmiddag bijeen gekomen gemeenteraad van Middelburg had een ljjvige agenda te verwerken, waar van de behandeling van de be grooting 1947 wel het voor naamste punt was. Het is van oudsher in ge meenteraden gebruik aan de ze behandeling uitgebreide politieke beschouwingen voor af te doen gaan. Sprekend namens zjjn fractie vond de heer L. A. Schenk (P.v.d.A.) het beter dit gebruik niet te handhaven. Het loopt meestal uit op een beschamend steek spel van hatelijkheden, zooals onlangs in de Prov. Staten en bovendien is de Raad niet de juiste plaats om zijn politieke inzichten uiteen te zetten. Door de handen ineen te slaan bereiken we meer dan door politieke scherpslijperij. De toestand van Middelburg noemde hij niet hopeloos. Het meest hinderde hem de vol slagen afhankelijkheid van het Rjjk. Tot een zijner desi derata behoorde de stichting van een jeugdcentrum, waar aan groote behoefte bestaat. Mr. P. van Empel, voor de rechterzijde antwoordend, vond het eveneens zonde van de tijd om politieke beschouwingen te houden. Voorstellen, uit welke hoek ze ook kernen, dienen objectief te worden bezien. Middelburg was als gemeen te oorlogsslachtoffer en dat is een van de hoofdoorzaken van haar noodlijdendheid. De re geering dient bij te springen zonder daarop het stempel van vernedering te drukken of de autonomie te beknotten. De voorzitter, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, noemde de gebleken bereid heid tot samenwerking ver heugend. Het college van B. en W. is doordrongen van de ernst van de financieele toe stand en komt alleen met voorstellen, die werkelijk noo- dig zijn. Het verkeersvraag- stuk, grenswijziging en stich ting van een jeugdcentrum zul len worden bekeken. DE VERMAKELIJKHEDEN IN MIDDELBURG. Bij de artikelsgewijze behan deling van de begrooting ga ven sommige posten aanleiding tot opmerkingen en voorstel len. De heer L. S. Hoek (a.r.), had bezwaren tegen de ver hooging van de uitgaven voor cultureele doeleinden. Het is niet de taak van de overheid op dit gebied werkzaam te z(jn. De heer A. J. Schot (St. geref.) viel hem bij en stelde voor de post te schrappen. Met 15 tegen 3 stemmen werd dit voorstel verworpen. Even later bepleitte dezelf de spreker een voorstel lot verhooging der vermakelijk heidsbelasting met 50 Nieti om meer inkomsten te krijgen voor de gemeente, maar wel om het bezoek aan zondige plaatsen te weren. Er wordt door de bevolking ruimschoots met geld gesmeten, getuige de opbrengst"van 15 per hoofd aan vermakelijkheildsbelasting en dat dient beteugeld te wor den. Nadat de heer L. J. Breel had opgemerkt, dat op die ma nier ook vereenigingen, die zich niet op het pad van de zonde begeven, gedupeerd zou den worden en de heer Hoek, dat meer geestelijke wapens gehanteerd diende te worden, gehanteerd dienden te worden, werd het voorstel met 16 tegen 2 stemmen verworpen. De post van 8000, ge raamd als opbrengst van staangelden op de kermis, bleef met 6 stemmen tegen gehand haafd. HET ONDERWIJS. Bij de bespreking van de volksopvoeding drong de heer Hoek met klem aan op ver hooging van de subsidie voor het buitengewoon lager on derwijs. De heer Schuitema (P.v.d.A.) vond de scholen buitengewoon ongezellig vroeg of B. en W. aan de raad geen voorlichting wenschte te geven over de onderwijsver nieuwing. Wethouder J. W. Kögeler deelde daarop mee, dat plan nen voor herstel en verbete ring der scholen uitgewerkt zijn en alle scholen een beurt zullen krijgen. Hij had tot zijn verbazing gelezen hoe in Vlissingen wel de onderwijsvernieuwing in de raad was behandeld, doch in tegenstelling met zijn collega's daar vond hij voorlichting daarover meer een taak van oudercommissies e.a. EEN MISVERSTAND. De heer M. de Vink (P.v.d. A.) was het ontbreken van een sneeuwploeg opgevallen, toen de straten er zoo treurig uitzagen. Wethouder L. J van 't Westende wees er op, dat de gemeente zich geen groote kosten hiervoor kan veroorlo ven en het bovendien moeilijk is arbeiders te vinden voor een sneeuwploeg, waaron de heer M. de Vink interrumpeerde, dat hij een ploeg bedoelde als wigvormig instrument om sneeuw te scheppen(Hila riteit.) Voor het onderhoud van straten en pleinen, waarvoor een post van 53.500.- is uit getrokken. zjjn nog geen vaste plannen. Het eerst komen die straten aan de beurt, die het meest behoefte eraan hebben. Het centrum der stad staat nummer één op het program. Na eenige discussie over min of meer ondergeschikte pun ten, werd tenslotte de geheele begrooting z.h.s. aangenomen. DE ANDERE AGENDA PUNTEN. Tevoren waren, eveuccus zonder stemming, een aantal] voorstellen van B. en W. aan-] genomen. Het Molenwaterter rein zal verbeterd worden, niet door afdekking met een gras mat, maar door een afdeklaag van puin en grond. B. en W. zullen overgaan tot aankoop van de grond ach ter de Sprenk voor de bouw van Oostenrijksche noodwonin-> *;en. Eveneens zullen aan de Ireeweg gronden worden aan gekocht ten behoeve van het uitbreidingsplan. De heeren M. Wattel (ar.) en A. 'J. Schot drongen er hierbij op aan, de belangen van land- en tuinbouw als welvaartsbronnen van de stad. niet te verwaar- loozen en de betrokken men- schen schadeloos te stellen. De voorzitter meende, dat deze gronden onteigend moeien worden, omdat de gemeente nu eenmaal grond noodig heeft en daarmee was alleen de heer Schot het oneens. Voor het aanbrengen van trottoirs op de Seissingel nabjj de Seisweg werd een crediet van 5000 beschikbaar gesteld, voor de aankoop van een pand op de Dam ten behoeve van de distri- butiedienst 26.000. De straatbelasting zal met 50 worden verhoogd op aandringen van het Rrjk. De heer Hoek vond het onjuist in de getroffen gebieden tot ver hooging over te gaan, doch wethouder Kögeler achtte het beter om zich niet, zooals de heer Hoek, te beroepen op mogelijk onvolledige schade vergoeding. Het garantiefonds voor de tentoonstelling in het stad huis waarover wij reeds nadere bijzonderheden gaven ondervond geen tegenkan-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1