PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Paraat in de kou Amerikaansche dollar-politiek r Nederland moét de blik op de toekomst richten Sparen om de Wederopbouw ie beialen 190e Jaargang - Nö. 60 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij rlrraa F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 12 Maart '47 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal- Losee nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm- minimum per advertentie 2.-— Bureau* gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 'ijnen) Middelburg: Londensche Kaai 20, tel. 2077 en 2924. Goes Turfkade 15. tel 2475. Oostburg Gratamastraa' 3. tel. 102, Temeuzen: Brouwerijstr.2. Postrek- nr. 359300 P-Z.C.,^Middelburg. Het wereldgebeuren Oo\ leeningen aan Turkije en Perzië? Voorposten tegen Sowjet- opmarsch. „De Ver. Staten moeten zoo wel Griekenland als Turkije helpen om de opmarsch van het communisme naar het Westen tegen te houden. Deze beide landen zijn in het Mid- dellandschezeegebied de voor posten, die de opmarsch moe ten stuiten en indien de V.S. geen steun verleenen, zullen ze zooals zooveel andere lan den door de Sowjet-Unie wor den overheerscht. Niet duidelijker dan met deze woorden had het invloed rijke Republikeinsch congres lid. Chester Merrov, de ware bedoelingen van de V.S. bloot kunnen leggen. Merrov sprak aldus tijdens de conferentie in het Witte Huis tusschen Tru man en de vertegenwoordigers van het Amerikaansche con gres, ter bespreking van de nieuwe Amerikaansche dollar- Eolitiek in de Balkan en in et Midden-Oosten. Hoewel Truman eerst vanavond zijn in spanning verbeide verkla ring over deze politiek zal af leggen, is reeds in groote lijnen bekend wat ze in zal houden. Griekenland staat numero één op het lijstje van landen, dat in de komende maanden aanzienlijke economische steun van Amerika kan verwachten. Daarnaast echter wordt in Washington financieele hulp aan Turkije overwogen. Deze som zou betrekkelijk klein zijn en bestemd voor uitbreiding van de uitrusting van het Turksche leger om de Turk- sche regeering in staat te stel len werkkrachten voor de op bouw vrij te maken. Officieel wordt als argument aange voerd, dat in Turkije een kri tieke toestand is geschapen door de Sowjet-eischen ten aanzien van de Dardanellen en de zenuwenoorlog, die Rusland aan zijn eischen vergezeld doet gaan. Daardoor wordt Turkije voortdurend in een halve alarmtoestand gehouden. Een ander land waarvoor Uncle Sam in de buidel wil tasten is Perzië. Als de Per zische regeering, zoo zegt men in Washington, geen Ameri kaansche credieten krijgt ter verbetering van de economi sche toestand en voor aanvul- ling van het leger, zal het de Russische eischen niet kun nen weerstaan. Senator Vandenberg heeft er in een verklaring ten over vloede op gewezen, dat men deze leèningen niet als los staande verschijnselen moet beschouwen, doch als symbool van de algemeene politiek, die misschien over de geheele we-, reld gevolgd zal worden. En deze politiek is, had hij eraan toe kunnen voegen: tegenover het ideologische imperialisme van de Sowjet-Unie, het dol- lar-imperialisme van de Ver. Staten. Daar waar de' Russen wer ken met pers-campagnes, pro- paganda-leuzen en openlijke steun aan de linksche groepee ringen, zal Amerika een deel van zijn economische macht in de waagschaal werpen. Het besluit van Truman en zijn adviseurs om een dollar-bar rière op te richten tegen ver dere Russische expansie is uiterst belangrijk en kan ver strekkende gevolgen hebben. RECORD-WINTER. In de nacht van Maandag 10 op Dinsdag 11 Maart kwa men te De Bilt voor het eerst sedert 18 Januari de minimum temperaturen boven het vries punt. Aldus kwam het einde van een lange onafgebroken reeks van 51 vorstdagen. Zulle een lange reeks was sedert het begin 'der waarne mingen in 1819 niet eerder voorgekomen. De „barre" win ter 1890—1891 had een con- tinu-reeks van 49 vorstdagen 1939—40 een reeks van 40 en 1941'42 van 38, reeksen, die alle voor 1 Maart eindigden. Amerikaansche nota aan Nederland. Naar te bevoegder plaatse vernomen wordt is Maandag j.l. bij het departement van bui- tenlandsche zaken een nota in gekomen van de Amerikaansche regeering ten vervolge op het mondelinge contact naar aanlei ding van de kwestie der „Mar tin Behrman". De Nederlandsche regeering heeft aan de Indische regeering nadere inlichtingen verzocht Zoodra deze zijn ingekomen zal tegenover de Amerikaansche re geering een schriftelijke ver klaring worden afgelegd. Slecht Zicht bij het landen is voor een vliegtuig zeer ge vaarlijk. In Engeland heeft men daarom proeven genomen met een nieuw ratlar-systeem. Het radar-apparaat is in een op de grond stande wagen geïnstalleerd en van daaruit wordt het vliegtuig bestuurd. D?v?d Lil!enthal won het pleit. Amerikaansche Senaat bekrachtigt zijn benoeming. De Amerikaansche Senaats commissie voor de atoomener gie heeft David LilienthaI's benoeming als voorzitter van de Amerikaansche commissie voor de atoomenergie met 8 tegen één stem bekrachtigd. Wekenlang is er in de Ver. Staten veel herrie geweest rondom de benoeming van Li- lienthal in deze uiterst be langrijke functie. Lilienthal is een van de knapste ingenieurs van Amerika, de organisator van het befaamde Tenessee- VaTley project. Doch Lilientha! tevens een aanhanger van de New Deal, een volgeling van Roosevelt en bovendien een Jood. Dat was voldoende voor een conservatieve groep in Ameri ka onder leiding van den re- actionnairen senater MacKel- lar om een heftige agitatie tegen Lilienthal te ontkete nen om zijn benoeming te ver- hinderen. Llhenthal werd ervan be schadigd communist te zijn, ofschoon heel progressief Ame rika weet, dat dit pure non sens is. De anti-semiotische actie heeft zijn benoeming niet kun nen verhinderen. S^fford Otons: Do tanden- op elkaar zetten Sir Stafford Cripps, de En- gelsche minister van handel, heeft in het Lagerhuis ver schillende belangrijke econo mische maatregelen voor de toekomst aangekondigd. Hij lichtte^ een oproep tot de be volking van Engeland om de tanden'op elkaar te zetten en de gelegenheid aan te grijpen om aan de tegenslagen van deze maanden het hoofd te bieden. Cripps stelde in het voor uitzicht, dat ieder ministerie een staf voor de planning zal krijgen onder éénhoofdige lei ding en dat als opvolger van de gecombineerde staf voor oorlogsproductie een gecombi neerde staf voor de planning zal worden ingesteld. Van tijd tot tijd zal er een bijeenkomst belegd worden van de verte genwoordigers van deze staf en van de industrie. Paul Spaak sprak met Benesj en Masaryk. Paul Spaak, de Belgische minister van buitenlandsche zaken, is uit Praag te Brussel aangekomen. Bij zijn aankomst verklaar de Spaak over zijn reis zeer voldaan te zijn. Hij legde in het bijzonder de nadruk op de hartelijke ontvangst, die hem door het Tsjechoslowaaksche volk was bereid. Het persoon lijk contact met de Tsjecho slowaaksche staatslieden en met name Benesj en Jan Ma saryk was waardevol en aan genaam. „Het experiment waarmede men thans in Tsjechoslowakije bezig is", zoo zeide Spaak, „verdient de hoogste belang stelling". In antwoord op een vraag betreffende de in omloop zijn de geruchten omtrent verdra- ~en met Groot-Brittannië en e USSR, verklaarde de heer Spaak: „Ik kom uit Praag terug. Met de genoemde za ken ga ik mij in Brussel be zighouden". Hoover wil Oostenrijk helpen. Ex-president Herbert Hoover heeft aanbevolen een bedrag van 155 miliioen dollars ter beschikking van Oostenrijk te stellen. Het bedrag zal door de Ver. Naties moeten worden opgebracht met het doel Oos tenrijk in de komende 15 maanden van voedsel, medica menten en landbouwmachines te voorzien. Regeeringscrisis in België. Communistische ministers nemen ontslag. De vier communistische mi nisters In de Belgische regee ring hebben him ontslag aan- evraagd. Het zijn de ministers van volksgezondheid, openbare wer ken, voedselvoorziening en we deropbouw. De politieke toestandin België was reeds lang zeer gespannen door het verschil van inzicht tusschen den libe ralen minister van economi sche zaken en de communisten over de prijspolitiek. Dinsdagmorgen had de eer ste minister Camille Huys- mans een onderhoud met een tweetal communistische minis ters. Na afloop daarvan bracht hij rapport uit bij den prins.- regent. Men vermoedt, dat dit onderhoud onbevredigend is verloopen. Verboden vrucht. Het -gebeurde in het Engelsche Lagerhuis, dat do socialistische af gevaardigde Murray tij dens h,et debat rustig een sinaasappel zat te schillen en de partjes met smaak opat. Dit wekte de ergernis op van een conservatief lid van het Lagerhuis, dat ver ontwaardigd opstond en den voorzitter vroeg, of dit wel in de haak was. De voorzitter antwoord de, dat het voor een lid van het Lagerhuis geen pas gaf, om kauwgum- mi in de mond te heb ben, of chocolade te eten, zoodat het eten van een sinaasappel zeker uit de booze was. De schuldige, een 59- jarige oud-mijnwerker, wist niet hoe gauw hij zijn vrucht des aanstoots verbergen moest. Vandaag la het 20 jaar gele den, dat de stem van Nederland voor de eer ste maal langs radiogra fische weg in Ned. Oost Indië werd gehoord. is het 30 jaar gefe- den, dat in Rusland de bolsjewistische revolutie uitbrak en tsaar Nico- laas n werd afgezet. Schedel ingedrukt. De 6-jarige P. M. te Rotter dam Is, toen hij op de Katen- drechtsche Lagedijk, samen met eenige jongens behulp zaam was bij het in de garage duwen van een defecte ver- huisauto, met hét hoofd tus schen de auto en een muur be kneld geraakt, waardoor de schedel van het knaapje werd ingedrukt. De dood trad on middellijk in. S.S.-ER TER DOOD VEROORDEELD. Het bijzonder gerechtshof te Amsterdam heeft Dinsdagmor gen den Haarlemschen S.S.-er P. H. S. bij verstek ter dood veroordeeld. S. was een der drie S.S.-ers, die in het begin van de hongerwinter Haarlem en om geving onveilig maakten. Reeds voor zijn zaak door het bijzonder hof kon worden be handeld heeft S. kans gezien zichzelf in vrijheid te stellen. Op 25 Februari j.l. werd tegen hem bij verstek 15 jaar geëlscht. Kinderbijslag voor grensarbeiders Tot dusver bestaat de bepa ling, dat aan Ned. grensarbei ders die in Be!g,ë werken, geen kinderbijslag wordt verstrekt. Ook het omgekeerde is het ge val. Het hoofdbestuur der E.V. C. heeft vele pogingen aange wend om deze voor de be trokken werkkrachten zeer na- deelige bepaling opgeheven te krijgen. Terzake is overleg ge pleegd met het Alg. Belgisch Vakverbond. Thans is van het ministerie van sociale zaken een schrijven ontvangen, waarin medege deeld wordt, dat dit ministèr e zcih verstaan heeft met het mi nisterie van arbeid en sociale voorzorg te Brussel, tene'nde de kwestie inzake de kinderbij slag voor grensarbeiders op voor beide landen bevredigende wijze te regelen. Onze veestapel groeit weer Met uitzondering van schapen de Nederlandsche veestapel sinds. December 1945 langzaam vooruitgegaan. In 1945 bedroeg de totale rundveestapel 2 182 202 stuks, welk aantal ,n 1946 was opgeloopen tot 2.222.355. (Dec. 1940 2.442 515 stuks. Ook de varkensstapel beg:nt het peil van 1940 weer te be naderen. December 1946 be droeg het aantal varkens 1.062 328, tegen 980 000 in 1945 en 1.185.730 in 1940. Het aantal schapen bedroeg bij de wintertelüng 1946 339.828 tegen 407.614 in 1945 en 311.961 in 1940 De pluimveestapel begint z:ch te herstellen, al bedroeg het aantal bij de wintertelling 1946 nog ongeveer drie mi'.lioen min der dan in 1940. In vergelijk ng tot 1945 is het aantal hoender? met bijna 4/2 miliioen suiks toe genomen en wel tot 7.478.357 tegen 3.077.976 in 1945 Doodvonnissen vóór 1869. Een parlementaire medewer ker van het A.N.P. schrijft, dat de 42-jarige verraadster Ans van "Dijk, die door het bij zonder gerechtshof te Amster dam ter dood veroordeeld ls zonder recht van cassatie, wel iswaar de eerste vrouw is, wie onder de huidige bijzonde re rechtspleging dit lot treft. Over eenige andere gevallen is in cassatie nog niet definitief beslist. Toen in 1870 de doodstraf werd afgeschaft, heeft de toenmalige minister van justi tie, de heer van Lilaar, aan de Tweede Kamer een statistiek overgelegd inzake het aantal hier te lande gewezen dood vonnissen. Daaruit bleek, dat in het tijdvak 18111869 het aantal uitgesproken doodvon sen 51 was. Het betrof in hoofdzaak vrouwen, die ver oordeeld werden wegens kin dermoord. Van deze gevallen zijn er 3 geëxecuteerd. alle drie vrouwen. De anderen kre gen gratie. Tevens kan hieruit blijken, dat het gratierecht ook toen gèen doode letter was. Rockert je mag niet duurder worden. Minister Lieftinck wijst er in zijn antwoord, inzake de be grooting van financiën op. dat zekere aantrekkelijkheid schuilt in de door eenige leden geopoerde suggestie om als gevolg van rantsoenverh^oging in consumptie te brengen groo- tere hoeveelheden tabaksfabri katen met een sterk verhoog de tabaksaccijns te belasten. De minister meent echter dat de huidige rantsoeneering nog aan de zeer lage kant ia. zoo dat 't naar zijn meening niet aangaat al wat nu meer ter beschikldng kan worden ge steld zoo zwaar te be'asten, tet alleen de beter ges tueer- den In staat zouden zijn hun -ookbehoeften beter te bevre digen. Roosevelt wilde Nederland bezoeken. Dr. Stanley K. Hornbeck, ge wezen ambassadeur der Ver. Staten in 's-Gravenhage, heef! tegenover A.N.P.-Aneta ver klaard, dat president Roosevelt hem een paar maanden voor zijn dood in April 1945 mede deelde, dat hij en mevr. Roose velt zoo spoedig moge'ijk na de oorlog een bezoek aan Neder land wilden brengen. Onderhoud met den vertrekkenden - ambassadeur der Ver. Staten. Er zijn wonderen verrichi I De Nederlanders hebben be langrijke vorderingen gemaakt t.a.v. de wederopbouw, maar zij zouden nog grootere vorderin gen kunnen maken, indien zij hun conservatisme, „zekere vooroordeelen en 'n zeker gevoel van trots" zouden laten varen, aldus dr. Stanley Hornbeck, ge wezen ambassadeur der V.S. te 's-Gravenhage, in een onder houd met het A.N.P. Dr. Hornbeck, die de eerste pogingen tot de wederopbouw van Nederland van nabij heef' gevolgd, gaf de Nederlanders de raad zich toe te leggen op de productie van „kwalite tsgoe- deren" en het doen van belang rijke dienstverrichtingen. Ook prees hij de regeering voor de behandeling van de Indonesische kwestie. EEN KENTERING Toen dr. Hornbeck gevraagd werd, welke veranderingen hij sinds de bevrijding 'm Nederland Siam dood. Siam, de groote oli fant van de Berlrjnsche dierentuin, wiens klas sieke monsterachtigheid iederen bezoeker opviel, Ls aan hartverlamming gestorven. Dé 27-jarige Siam was de eenige oli fant van de dierentuin, die de oorlog eh vooral de bombardementen overleefd had. AFSLUITDIJK ONBEGAANBAAR. Door de hevige stuifsneeuw was de Afsluitdijk Dinsdag prac- t sch onbegaanbaar geworden. HET ISOLEMENT VAN URK. De KNAC heeft verzocht de aanleg Van enkele wegvakken in de Noord-Oostpolder te bespoe digen tene'nde tot spoed.ge op heffing van het isolement van Urk te geraken. had waargenomen, verklaarde hij, dat „een groote psycholo- g.sche kentering" had plaats gevonden. Gedurende gerulmen tijd na de bevrijding al voor de be vrijding dachten het volk van Nederland en de wereld, dat de Nederlanden in Europa ernsriger verwoest waren, dan naar mijn meening het gevat WHet Ned. volk had maanden lang slechts oog voor hetgeen het had geleden en verloren. Men kon zien en hooren en bij na voelen, hoe het poogde zijn gedachte af te wenden van het geen het verloren had en ze te richten naar hetgeen was over gebleven. Van dat oogenhlik af is het met snelle schreden de weg van de wederopbouw op gegaan. WONDEREN VERRICHT. De Nederlanders waren na tuurlijk gehandicapt door ge brek aan grondstoffen, machine rieën, gereedschappen en schaarschte van verbruïksgoe- deren. Zij hebben desondanks bijna wonderen verricht. Zij zijn zoo ver gevorderd m hun we deropbouw, dat dit zelfs een verkeerd begrip, vooral in het buiten'and, omtrent de omvang van het herstel heeft gewekt. De verliezen, die in de loop van vijf iaar oorlog en bezetting geleden zijn. kunnen n'et in een derde van die tijd uitgewircht worden, vooral niet met het oog op de huidige internationale econom sche toestanden. Neder land moet nog een lange weg af'eggen, voordat het weer zijn welvaartspeil van voor de oor log heeft bereikt. De Nederlan ders gebruiken echter de bê- staande en geschapen gunstige ge'egenheden. De Nederlanders houden er zeer mee gebaat zijn, indien zij minder aan het verleden en meer intensief aan het heden, aan de nieuwe omstand:ghe- den, nieuwe methoden en "hun groote mogelijkheden dachten. Wie het kan, moet er aan mee doen. Geen beconcurreering van de spdferbanken. Het wetsontwerp op de Na 'tenale ST>a3**r"*d en bet ui* geven vari Rijksspaarbrieven, dat thans bij de Tweede Ka mer is ingediend, heeft dei hal ve de strekking de wettelijke grondslag te vormer, voor een breed opgezette actie voor bet ■maren, die naar het oordee' van den zal moete*- vorden gevoerd Het. is onder de huidiep om standi «rhedeo een nation na! be. 'anv van de eerste orde. da* bet Ned. volk zooveel mogelijk maart. Nu de wederonbouw er hét herstel van ons gehavende economische leven op gin" -.vorden gebracht, ontstaat eer ->ngekend groote behoefte aan -.apitaal. De voor in veste erin c oodige middelen moeten groor andeels voortkomen uit de be malingen, die het Ned. volk mreirt is te verrichten. Momenteel is de toestand zoo. dat de besparingen in ver mlijking tot de te verwachten nvesteeringsbehoefte tekort -"binten. Het te derhalve "oo dig te bevorderen dat een be- 'angrijk deel van het natlonaa' 'nkomen niet wordt besteed -oor consumptieve doeleinden 'och inplaats daarvan voor de "mane'ering ran de wederop. bouw De achter ons liggende oor- 'og heeft op verschillende wri te pflveuk gedaan aan de Zeeuwsche overheidsdiensten actief. Men voelt nu overal nattigheid. „Het was een groote narig heid", zei ons de heer Ouwe- lrand, directeur van Gemeen- tewerken te Vlissingen, toen wij hem vroegen naar de in vloed van de vorstperiode op zijn dienst. En velen zullen met zijn verzuchting instem men. Hoewel de vorstperiode in Zeeland iets minder hevig is geweest dan in het Noorden van het land, hebben de ge meentediensten en openbare nutsbedrijven in deze provin cie heel wat extra werk moe ten verrichten. Behalve enkele storingen bij het wegverkeer en de verbin dingen over het water, bleven ondanks bezwaren van sneeuw en ijs alle diensten in de pro vincie redelijk functionneeren, zij het oo~k ten koste van veel narigheid. IN MIDDELBURG. In Middelburg behoefden geen losse arbeiders aangeno men te worden voor sneeuw ruimen. In enkele dorpen heeft men dat wel gedaan en daar werd dan binnen eenige uren de hoofdweg sneeuwvrij gemaakt. In Middelburg werd uit het gemeentepersoneel een sneeuw ploeg .van 35 man gevormd, die heel wat werk heeft ver zet. Het vuil ophalen heeft steeds normaal voortgang ge vonden, hoewel de ophalers veel van de kou te lijden had den, maar een extra kopje kof fie maakte veel goed. Eenige last werd veroorzaakt door het regelmatig vastvriezen van de vuilnisemmers op de stoepen voor de huizen. De afvoerputten in de stra ten werden regelipatig open gehakt, opdat de riolen, .het sneeuwwater konden afvoeren. De invallende dool veroorzaak te geen overstroomingen. De plantsoenendienst heeft zich tijdens de vorstperiode be ijverd ln de vesten enz. wak ken te maken voor de nood lijdende watervogels. Het is jammer, dat vogelvrienden in de omgeving van deze wak ken voedsel deponeerden, waardoor de vogels in de wak ken bleven wachten en soms vastvroren. De plantsoenen dienst zorgt op eenige afstand van de wakken voor het voe deren, en er ls dus geen par ticuliere voedering bij deze tvakken noodig. D« brandputten werden op de gebruikelijke wijze ontdooid gehouden: bijzondere, brand alarmen kwamen tijdens de vorstperiode niet voor. Wel heeft de politie in verband met de gladheid wat meer ver keersongelukken te regist ree- ren gekregen, maar ook zij kon haar taak in sneeuw en ijs rustig verrichten. IN VLISSINGEN Ook in Vlissingen heeft het gemeentepersoneel de overlast van sneeuw en ijs binnen re delijke perken kunnen houden. Alle bevroren afvoerputten werden zooveel mogelijk uitge hakt om de afvoer van het smeltwater mogelijk te maken. Men had daarmee' in het Bel- lamypark wel eenige zwarig- hedèn. De reinigingsdienst kon nor maal voortwerken. Een onpret tige tijd beleefden de men- schen van de waterleiding, die heel wat extra werk ver zet hebben. Zoo zijn tijdens de vorst periode niet minder dan 19 maal hoofdbuizen van de wa terleiding stuk gesprongen, waarvan vijf maal achtereen in de Anjelierenstraat. Ook had nien te kampen met bevroren dienstleidingen, bevroren meters enz., terwijl bij het pompstation! en in de watertoren bijzondere voorzie ningen noodig waren. Omdat bij vriezend weer het water uit gesprongen straat- 'eidingen niet altijd naar boven komt js het opspo ren van lekken in de hoofd buizen wel eens minder ge makkelijk geweest. Nu de dooi invalt, kunnen alle watergebruikers de taak van de waterleidingdienst ver lichten door oogenblikknI\jk het kantoor te waarschuwen, wanneer zij water hooren rui- schen, dat vermoedelijk uit een defecte leiding afkomstig is. IN GOES. Te Goes hebben de openbare diensten heel wat extra werk moeten presteeren. Na de ergste sneeuwval zijn aantal werkloozen in dienst genomen als sneeuwruimers. Daarbij is vooral aandacht ge schonken aan het Ijsvrij ma ken van rioolputten en afvoer- 'eidingen. De wagens van de gemeen tereiniging werden met extra paardentractie bespannen. De reinigingsdiensten konden zon der stagnatie voortgang heb ben. Bij de N.V. Waterleiding maatschappij Zuid Beveland hebben de werklieden heel wat extra arbeid verzet bij vorst- defecten, electrisch ontdooien van leidingen enz. Het gasfabriek-personeel is eveneens doorloopend op zijn qui vive geweest, omdat be vroren water in de gasleidin gen nogal hinder pleegt te ver oorzaken. De brandweer is steeds pa raat geweestde putten en kranen werden ontdooid ge houden. Gelukkig is er geen brandalarm geweest. Alles bij elkaar kan gecon stateerd worden, dat ook in Goes de overheidsdiensten in de achterliggende zware we ken volkomen paraat zijn ge- snaarzin Velpr» moesten de be sparingen, voor de oude dag, aanspreken ter voorziening in de dringerder behoeften van iet oogenblik. Daarbij kwam n de na-oorlogsche periode, dat de groote behoeften, ter zake van vervanging en aan vulling van ln de oorlog ver sleten of anderszins verloren "egane duurzame gebruiks goederen. het vn-"°n van be- -naringen bemoeilijkt De minister is zich dan ook vel bewust, dat menigeen ln de huidige omstandigheden niet of nauwelijks in staat Is, lit zijn inkomen te sparen. Daartegenover kan echter •vorden gesteld, dat er zeer -elen z(jn. die wel uit hun In komen zouden kunnen snaren, 'oeh dit nelaten of althans niet zooveel sparen als *U -ouden kunnen. Tot de laatsbedoelde catego rie zal de te voeren spaaractie zich moeten richten. Daarbij zal er op worden gewezen, dat het niet alleen in het nationaal belang, doch ook ln individueel zigen belang geboden ;s, dot zooveel mogelijk wordt ge spaard. Het inzicht zal moeten teordringen, dat een ieder in zijn eigen belang niet meer dient aan te schaffen dan hij dringend noodig heeft. DE NATIONALE SPAARRAAD. Bij de te voeren actie voor het snaren ln a' zrin vormen is de Nationale Spaarraad als het centrale punt gedacht. De caad zal onder meer tot taak. hebben, de spaarcampagne bij de bevolking aan te bevolen, en zal daartoe dienen te zijn samengesteld uit personen van gezag, die alle rangen en standen van de maatschappij vertegenwoordigen. De dage- 'iiksche leiding zal gedelegeerd worden aan het bureau van de Nationale Spaarraad, dat on der leiding staat van den secretaris van de raad. SPAARBRIEVEN. De artikelen 6. 7, S en 9 openen de mogelijkheid, dat binnen het kader van de spaarcampagne ten laste van het rijk Spaarbrleven in een nader te bepalen vorm worden uitgegeven, die het publiek de gelegenheid bieden, zijn bespa- ringen op een aantrekkelijke wijze te beleggen. De eventueel e uitgifte van spaarbrieven heeft niet ten doel, de bestaande spaarinstel- hngen concurrentie aan te doen. Tot de bedoelde uitgifte zal derhalve slechts dan wor den besloten indien uitzicht bestaat, dat langs deze weg addittoneeie besparingen kun nen worden aangetrokken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1