Werd Ds Hendrik de Cock ten onrechte afgezet UIT DE PROVINCIE Oorlogsschade wordt vlot uitbetaald WALCHEREN Van loods tot direfcteur LAATSTE NIEUWS Het verzoek om posthume rehabilitatie aan de Generale Synode der Hervormde Kerk. De afscheiding van 1834. De posthume rehabilitatie van ds. Hendrik de Cock zou voor de taUooze nakpmelipgen der Nederlandsche emigranten in Michigan het grootste ge schenk zijn, dat men hun op het eeuwfeest van de stad Holland in Michigan kan aan bieden. In deze geest eindigt het door zes Nederlanders opge stelde adres aan de Cenerale Synode van de Ned. Herv. kerk. Dr. M. H. A. van der Valk, Ned. Herv. predikant te Rot terdam, een der onderteer kenaars, was bereid ons iets meer daarover te vertellen. Hendrik de Cock, in iSQl te Wildervank geboren, was op 24rjarige leeftijd reeds predi kant. Oorspronkelijk de moder ne richting toegestaan, die al gemeen gepredikt werd, schaarde hij zich later ondef de predikanten der Calvinisti sche richting, die streng vol gens de belijdenisschriften wilden leven, en 4e vrije inter pretatie door de modernen sterk veroordeelden. In 1^34 Ulrum staand, werd hy daar door cjassicaïe en provinciale kerkbesturen geschorst vanwe ge eenige overtredingen en men adviseerde de Generale Synode hem af te zetten. Nog vóór dat deze uitspraak kon doen, scheidde Hendrik de Cock zich in dat jaar met bij na de geheele gemeente Ul rum af. Deze rpensehen en ook inwoners van andere plaatsen voelden zich op de duur niet langer in Nederland thuis en emigreerden in 1847 onder leiding van ds. van Raal- te de Cock was reeds in 1*842 gestorven naar MichL gan. Ook in andere deelen van Amerika onstonden Ned. ne derzettingen. In de Grand Rg- pids telt men dertig Neder landsche kerken. Ook vindt men ze in Chicago. In de om geving van New York, in Iona, Carolina en andere plaatsen. Dr. van der Valk, die meni ge predikbeurt in deze stre ken heeft vervuld en ook te genwoordig wa.s bij het vijftig- jarig bestaan van dc stad Holland, vertelde hoe vele lei dende Amerikaansche figuren uit de kringen der „Cocksia- nen" zijn voortgekomen, o.a senator Vandenberg. GEEN GEDULD GEHAD De letterlijke argumentee ring in het adres to't rehabili tatie luidt: „mét u (de gene rale synode) betreuren wij, dat det Cock een „acte van af scheiding of wederkeerlng" heeft opgesteld, geteekend en uitgevoerd, zonder het laatste vonnis der besturen at" te wachten, hoewel wij niet ge- looven, dat het resultaat an ders zou geweest zijn. De door het prov. kerkbestuur van Groningen' van de Cock gevraagde acte van onderwer ping zou, naar onze meening, tooly niet door heip geteekend zijh geworden, zoodat de defi- Parijs krijgt nog geen kranten. De Fransche minister-presi dent, Ramadier, heeft geweigerd liet accoord tusschen kranten- eigenaren en drukkers, waarbij de laatsten 17 loonsverhoo.- ging zouden krijgen, te onder- teekenep. De hoop, dat de Pa- rijzenaren na 25 dagen weer hun kranten zullen krijgen, is opnieuw de bodem ingeslagen, Groote overstrooming bij Soerabaja. De inundaties, welke de re publikeinen bjj Soerabaja heb ben veroorzaakt zijn thans zoo omvangrijk gewórden, dat de stad Sidoardjo thans aan drie zyden geheel door water is ingesloten. In dit gebied be vinden zich nog 30.000 men- schen, die gevlucht zijn op de daken van hun hulzen. De sa- wah's zjjn overstroomd en een derde deel van de oogst moet •reeds als verloren worden be schouwd, waardoor een schade is aangericht van 200.000. Eindexamen H.B.S. Het schriftelijk gedeelte van de eindexamens der hoogere burgerscholen met 5-jarige cursus zal worden gehou den op 2, 3, 4, 5 en 6 Juni a.s. SCHIPBRUGGEN WEER OP HAAR PLAATS. Vandaag zal de schipbrug bU Hedei, morgen ook die bij Vianen weer op haar plaats geiegd worden, zoodat het verkeer tusschen Utrecht en Den Bosch weer zonder om weg voortgang kan hebben. JHR. VAN A8CH VAN WIJCK OVERLEDEN. Te Doorn is overleden jhr. mr. van Asch van Wijck, lid van de Eerste Kamer voor de Anti Rev. Party. Als opvolger van wijlen jhr. mr. van Asch van Wjjck komt in aanmerking mr. A. Die penhorst te Zeist. nitieve afzetting onherroepe lijk moest volgen. De Cock heeft jammer genoeg geen ge duld gehad om te 'wachten Gelet op alles wat er toen gebeurd is. valt dit te ver. staan, alhoewel niet goed te keuren. Daarmede wordt echter niet bewezen of beweerd, dat de toenmalige alg. synode der Ned. Hervormde kerk en de besturen uit die ty'd vrjjuit gaan. Het zijn Immer^ onzes inziens juist deze besturen, die door him optreden de Cock in de fatale hoek gedrongen hebben, Daarvoor mogen wij verwijzen naar onderzoekin gen uit dp laatste tijd, met name naar het geschrift van dr. W. Volger: ,,de leer der Nederlandsche Hervormde kerk". Uit dit werk blijkt, dat n de ambtsvervulling van Hen drik de Cock geen overtreding van eenige reglementaire be paling is te ontdekken en dat derhalve alle vonnissen over hem geveld onjuist zijn ge. weest". Boer boven boer I Onlangs verklaarde de Coöp, Ver. van Aardap peltelers in Pennsylva. nië haar lid J. F. Grové ln Selton tot wereld kampioen-aardappelte ler van alle tijden. Hij had namelijk in 1046 680.5 hl. aardappelen per ha. geoogst Dit bericht ging door de geheele wereldpers. Een aardappelteler van Voorne.Putten eischt nu in het Nieuwsblad voor de Hoekschewaard dat wereldkampioenschap voor zich en voor het land op. Immers in 1940 oogstte hij 730 hl. en ln 1943 zelfs 736 hl per ha. Hij veronderstelt, dat Nederland nog meer landbouwers bezit met dergelijke en zelfs nog hoogere aardappelop- brengsten. Amerika protesteert in Den Haag. TEGEN HANDELSBEPER KING MET INDONESIË. Het Amerikaansche minis terie van buitenlandsche zaken heeft den Amerikaanschon zaakgelastigde in Den Haag opdracht gegeven bij het Ned. ministerie van buitenlandsche zaken een schriftelijk protest in te dienen tegen de op 29 Januari 1947 door de Ned.- Indiscke regeering genomen maatregelen tot beperking van de handel. Voorts is medegedeeld, dat de Amerikaansche, ambassade in Den Haag geïnstrueerd is onmiddellijk stappen te onder nemen in1 de zaak van de „Martin Behrman". Gaat Lord Killearn bemiddelen Het Fransche persbureau AFP meldt pit Londen, dat volgens over het algemeen welingelichte kringen te Lon den lord Killearn zich binnen kort naar Batavia zou bege ven om zijn bemiddeling te verleenen tusschen de Ned. commissie-generaal én de In donesische regeering. Commissaris-Generaal De Boer neemt geen ontslag De commissaris-generaal de heer F. de Boer heeft aan Aneta medegedeeld, dat het gerucht, als zpu hij ontslag aanvrage overwegen, aange zien hij zich niet langer kon vereenigen met de gang van zaken, volkomen onjuist is. De toestand op Sumatra. De republi^einsche delegatje te Medan- heeft de bestaande demarcatielijn geaccepteerd, met uitzondering van één détail. Dit punt is voorgelegd aan de autoriteiten op Java. Op 14 Maart zuilen de republikeinsche troepen zich 2 km. achter de demarcatielijn terugtrekken. Ook te Palembang is, ioonls wij reeds meldden, overeen komst bereikt: de dqmarcate- lijn is aanvaard, zoonis deze op 17 Januari door den Ned. com mandant is voorgesteld. Bij een treinontsporing in centraal Birma zijn 2S per- sonen gedood en 14 gewond- Vliegtuig vloog tegen berg bij Napels. DERTIEN DOODEN. Tengevolge va.n het slechte zicht is een viermotorig toe stel van de R.A.F. Zondag op het eiland Ischia in de Golf van Napels tegen een berg w vlogen. Alle 13 inzittenden kwamen om het leven. Een functionaris van het Engelsche ministerie van lucht vaart meldt: Het toestel was op weg van het vliegveld Hassani in Egyp te naar Cianpino bn Rome. Tot nog toe zijn 10 lijken ge borgen. Onder de inzittenden bevonden zich 5 Britsche bur gers, een Italiaan en' een baby van 2 jaar. FRAN SC H TOESTEL VERONGELUKT. Een Fransch militair vlieg tuig is Zondagmiddag tijdens een oefenvlucht te Kouribga nabij Casablanca neergestort. De beide piloten kwamen om het leven. Ijs onbetrouwbaar. Machinaal delven van watergangen. VOOB POLDER WALCHEREN. Ir. A. G. Wiersma, ingenieur van de Polder Walcheren, deelt in het maandblad „De Zeeuw- sclie Polder" mede, dat in het afgeloopen jaar in de polder Walcheren meer dan 140.000 meter watergang en hulpwa tergang machinaal is gedolven met behulp van zoogenaamde draglines of trekschoppen. Het is gebleken, dat deze werktuigen in de waterloopen met een bodembreedte van meer dan 1 meter goed bruik baar zijn. De heer J. A. van de Graaff sehryft: De resultaten hiervan zijn dusdanig goed, voor wat be treft watergangen met een bo dembreedte van meer dan 1 dat enkele instanties, wel ke de inundatiesehade in Zee land financieren, weigeren' in de kosten bij te dragen, indien niet gedolven wordt met drag lines. De provinciale veren. Nu de boot Vlissingen—Bres- kens weer vaart, vraagt men zich onwillekeurig ook af. hoe het met de overige provinciale veerdiensten is gesteld. Zaterdag is men ook weer begonnen met een boot Veere- Kamperland, doch absoluut be trouwbaar is deze verb nd ng nog niet. Wanneer er veel ijs gang komt, is het mogelijk, dat men de dienst weer zal moeten onderbreken. De hervatting van de dienst tusschen Wolphaartsdijk Kortgene hangt af van het openbreken van het ijs in de Zandkreek, waarvoor de Rijks waterstaat de assistent e van een ijshreker heeft toegezegd De verbinding Katsche veer Minister Lieftinck: Herstelde schade moet gecontroleerd worden. In zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer heeft minister Lieftinck me degedeeld, dat de uitbetaling van de rrjksbydragen ter zake van - geleden oorlogsschade zooveel mogelijk wordt bespoe digd. Zij heeft een vlot ver loop. De uitbetalingen van de bijdrage wegens schade aan huisraad, aan bedryfs- en be roepsuitrustingen aan handals- bedrijfsvoorraden en op agrarisch gebied geschieden, naar de minister meent te mogen stellen, zonder dat de gedupeerden, die het herstel van de schade zelf hebben ge financierd, in financieele moei lijkheden behoeven te geraken. Met betrekking tot de bescha digingen van gebouwde onroe rende goederen kan in het al gemeen hetzelfde worden ge zegd. _Ienige maanden na de be vrijding is de afwikkeling van de oorlogsschade aan gebouw de onroerende goederen, welke voordien tot de competentie van den minister van finan ciën behoorde, aan zijn ambt genoot van openbare werken wederopbouw opgedragen. In verband hiermede werden o.a. 30.000 schadegevallen, waarin het herstel reeds had plaats gevonden en de bijdra gen reeds waren vastgesteld, doch waarvan, de uitbetaling op het tijdstip der bevrijding nog niet was geschied, ter verdere behandeling aan zijn voornoemden ambtgenoot over gedragen. Het is den minister bekend, dat de afwikkeling van deze oude gevallen niet stagneert. Het groote aantal der gevallen en het tekort aan geschoold personeel zyn even wel oorzaak, dat nog niet alle fevallen zijn afgedaan. Aan e behandeling van de geval len van hen, die blijk geven ln financieele moeilijkheden te verkoeren, wordt echter voor rang gegeven. REEDS HERSTELD. Naast bovenstaande oude schadegevallen zijn bij bedoeld ministerie nog vele tiendui zenden gevallen van reeds her stelde schade in. behandeling, waarvan de afwikkeling af- hankejyk is van het tempo, waarin de hersteleontróle kan geschieden. In deze gevallen kan uitbetaling van de bijdra gen nog niet plaats vinden omdat de controle van de her stelrekeningen nog moet ge schieden, De ervaring heeft geleerd, dat deze contróie noodzakelijk is, omdat vrij al gemeen getracht wordt ten laste van het rijk ook die kosten te brengen wellte niet bepaaldelijk betrekking hebbon op het herstel van oorlogs schade. Het tempo van do uit betaling zon slechts kunnen worden opgevoerd door de hand te jichten met de con tróie, doch dit zon het rijk op tientallen millioenen komen te staan. Het is namelfjk geen ongewoon verschijnsel, dat de rekeningen, die aan geboden worden, 25 te hoog zijn. Zierikzee, welke voor Schouwen zoo belangrijk is, heeft echter, behalve met de Zandkreek, óok te maken met het ijs in de ha ven van Zierikzee, waarover Zondag nog geloopen kon wor den. Het zal dus nog wel even duren voor deze verbinding hersteld kan worden. ANNA JACOBAPOLDER. Dan is er nog het veer tus schen Anna Jc.cobapoIder, dat weliswaar niet tot de Provin ciale Stoombootdienst behoort, maar toch niet onvermeld mag blijven. Al was het alleen maar om de buitengewoon kranige wijze, waarop men hier de ver binding met Schouwen, dat an ders geheel geïsoleerd zou zijn geraakt, in deze moeilijke maanden in stand heeft weten te houden. Ronde van Kloetlnge. Behoudens goedkeuring der autoriteiten is de datuni voor de tweede wielerwegwedstrljd voor amateurs „De ronde van Kloetlnge" vastgesteld op Za terdag 26 April. Het ligt in de bedoeling ook in Augustus een ronde te laten verrijden. Begrafenis pastoor P. M. Simons. Onder overgroote belangstelling had Zaterdag te Kwadendamme de teraardebestelling plaats van pastoor P. M. Simons Te half tien werden de Lauden ?ezongen en te tien uur de plechtige requiemmis opgedra. gen door Deken Nleveen van Dijkum uit Goes, die ook de absoute verrichtte. Oud kape- 'aan C. P. van Dam hield de lykrede. Onder de aanwezigen wer den opgemerkt de burgemees ter en de oud-burgemeester van Hoedekenskerke en vele notabelen. De betonning op de Schelde Vanwege het Loodswezen is men, nu de dooi doorzet en de ijsgang reeds belangrijk is ver minderd, reeds druk in de weer met het uitzetten van de be- tonning op de Westerschelde, welke eenige weken geleden moest worden weggenomen. Aangezien in totaal weer 32 boeien op hun plaats gebracht moeten worden en bovendien aan verschillende boeien repara ties noodig zijn. zal hiermede nog wel eenige tijd gemoeid zijn, zoodat men er nog niet op kan rekenen, dat* deze week weer "s nachts gevaren en beloodst kan worden. Het Westland helpt Breskens Vrijdag en Zaterdag hebben enkele vereenigingen uit het Westland een bezoek gebracht aan Breskens om een bijdrage te leveren voor de cultureels wederopbouw van West- Zeeuwech Vlaanderen. Tijdens een door deze Westlanders ver- zodgde ontspanningsavond overhandigde de heer Minnaar, voorzitter van het comité ..Westland helpt Breskens" aan burgemeester Eekhout een be drag van 3900.—. Het bestuur van de polder Walcheren deelt mede, dat in verband met de verandering van het weer de polder begon nen is met spuien van het wa ter en dat het ijs thans onbe trouwbaar is. Bijz. gerechtshof Den Bosch. Vonnisten voor Zeeland. De officier-fiscaal bij 't bijz gerechtshof te 's-Hertogenbosch voor Zeeland hebben opnieuw 10 personen buiten vervolging gesteld, omdat de gerezen ver denking ongegrond bleek te zijn. Voorts werden twaalf per sonen buiten vervolging gesteld tegen wie de gerezen verden king niet geheel ongegrond was. maar wier gedrag niet zoo is geweest, dat strafvervolging noodig is, Negen personen werden ver- oordeeld tot onder toezichtstel- ling, verpachting om te arbeiden en ontzetting rechten. Negen anderen tot onder toezichtstel- ling en ontzetting rechten en drie anderen tot ontzetting rech ten. Vier delinquenten werden ver oordeeld tot verplichting om te arbeiden en ontzetting rechten. O. j. te Clinge werd veroor deeld tot onder toezichtstelling en 75 boete. A. P. P.-K. te Wissekerke, idem tot 100 b. en onder toezichtstelling. P. A. v. d. V. te Vogelwaarde m v. te Waarde boete 4500 en C. V. te Waar- ..cj 1-ouü met ontzetting rechten. S. M. K. te Zoutelandë""onder toezichtstelling, arbeiden, 3000 betalen en ontzetting rechten; J. D. té\Kattendijke onder toe zichtstelling, arbeiden, ontzet ting rechten en verbeurdverkla ring radio; B. D. H. T. te Ter- bregge, arbeiden, 75 betalen en ontzetting rechten. „HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD". In het verslag van de verga dering van „Het Nederlandsche Trekpaard-" kwamen enkele storende naamsverminkingen voor. Tot de aanwezigen behqorde de algemeen voorzitter jhr. J. van Vredenburgh. Tot lid van de jury voor de stamboekkeu ringen van merries werd geko zen de lieer A. WisseVoge laar ter vervanging van den heer H. J. Aernouds. Vlissingen Vergadering contact-commissie. De contact-commissie voor uitwisseling van sporfmenschen te Vlissingen kwam met haar subcommissies in vergadering bijeen. Het voorstel van Leiden om op 14 en 15 Juni a.s. een ste- denontmoeting te organiseeren werd geaccepteerd. Behoudens toestemming van de verschillen de honden zullen op dat weekend de beide stedelijke ploegen van voetbal, handbal, boksen, athle- tiek, tennis, tafeltennis en tur nen tegen elkaar uitkomen. Ge zien het groote verschil ii kracht zullen de Leidsche zwem en korfbalploegen niet tegen Vlissingsche, maar tegen Zeeuwsche teams uitkomen. In overleg met de sub-commissie voor voetbal werd besloten, dat de sub-commissie zal afzien van de organisatie tfan voethal Het bezoek van Bromley CF De voetba'club „Vlissingen" za' d«ze organisatie on zich nemen. Het hpzoek van Bromleen C.F ^nn Vlissingen is bepaa'd van 27 Mei tot 1 Juni a s. Het te genbezoek van Vlissingen aan Brom'ey is vastgesteld van 21 tot 20 Augustus a.s.. Van 31 Augustus tot 9 September zul-j 'en 100 sportmenschen uit Scar borough een bezoek aan V'is- ringen brengen. Deze steden- ontmoè-ing zal bestaan tuf voe*b?.l. tafeltennis, tennis. nthViek, boks- en zwemwed strijden, tenvijj vermoede'iik ook enkele schakers mee zu'len ko men. Teneinde deze organisatie? mogfilHfc te maken zal een lotcriï worden gehouden, waarvoor reeds mïnlsterleeje toestemming verkregen. J. Andriessen, dr. W. S. Mijnheer. Op verzoek van beide oprich ters van de stichting „Sport park Vlissingen" werd een voor dracht van 4 personen samen gesteld, waarvan er twee in het bestuur van de stichting zullen worden benoemd. Na» stemming werd de voordracht als volgt opgemaakt: A. W. Le vering, Th. Spuyman en Middelburg JUBILEUM A. DE JONGE. Op 1 Maart 1947 herdacht de heer A. de Jonge, directeur der R.K.S. te Middelburg de dag, waarop hjj 25 jaar gele den aan genoemde school be noemd werd tot leeraar in handenarbeid en schoonschrij ven. Door de vereeniging „Con cordia" en het personeel van Kweek- en Leerschool werd dit feit in een gezellige bijeen komst op 7 Maart in de socië teit „de Vergenoeging" op feesteiyke wyze herdacht met toespraken, muziek en zang en een tooneelstukje, waarna de avond met een dansje be sloten werd. Moge den heer de Jonge nog vele jaren gegeven worden tof heil van de school en de leer lingen. O.- en W.-Souburg OPENLUCHTSPEL IN DE A.S. AUGUSTUSVACANTIE? Het plan bestaat te Sou burg waarschijnlijk in de va cantia weck of op 31 Augustus een groot openluchtspel op te voeren op het Marnix- plcin. Een comité onder lei ding van den heer R. Be- zuyen heeft de plannen in studie genomen. Tribunaal Middelburg Een snelle promotie. Het tribunaal te Middelburg behandelde de zaak tegen C. K„ 64 jaar, ex directeur van hel loodswezen te VI ssingen. Er bestond voor de behandeling van deze zaak veel belangstel ling uit de kringen van het .Nationale spaarraad. Bij de Tweede Kamer is in gediend een ontwei p van wet strekkende tot instelling van een Nationale Spaarraad en het u t- jeven van rijksspaarbrieven Di Nationale Spaarraad zal tot tank hebben, het sparen zooveel mo gelijk te bevorderen. Ziek kind over de Waddenzee gedragen. Zondagmiddag hebben ne gen Amelanders een vijf-jarig patiëntje uit Buuren met her senvliesontsteking, per bran card over de Waddenzee naar Holwerd gedragen, vanwaar het per auto naar het R.K. ziekenhuis te Leeuwarden is overgebracht. Het was een zeer zware tocht van drie uur en de mannen moesten her haaldelijk tot over hun enkels door de dikke sneeuwbrij bag geren. Vergoeding van schade door pricipieel verzet. Minister Lieftinck heeft aan de E. K. medegedeeld dat aan hen die tijdens de vijandelijke bezetting: in verband met een persoonlijke verzetsdaad of -houding schade hebben gele den en zich overigens van Ne- derlandsch-nationaal stand punt bezien niet onwaardig gedragen, van Rijkswege een extra vergoeding zal worden verstrekt. Deze extra-vergoeding zal ftabte* o ij? wille van de financieele consequenties slechts worden toegekend, in dien en voor zoover zulkq noo dig is om de getroffene weder in een zoodanige pomt'o te plaatsen, dat hij kan blijven leven overeenkomstig de bi - ltjke eischen van het m'lleu waartoe hij behoort. Salarissen voor onder wijzers. REGELING KOMT NU SPOEDIG. Minister Beel heeft op vra gen van den heer Roosjen medegedeeld, xlat het ontwerp voor de reeds geruime t\jd ge leden toegezegde salarisrege ling voor onderwijzers thans aan de Kroon is aangeboden, zoodat deze zaak thans bin nenkort definitief zal zijn ge regeld. De conlere'ntie te Moskou. De eerste vergadering van de Groote Vier is om 3 uur (Ned. tijd) te Moskou bègon- nen. Molotof verwelkomde de delegaties. Bevin verzocht Mo. lotof daarop de eerste -erga- dering te willen presideeren. De andere ministers zullen zich om beurten met het voor- zitterschap be'asten. Molotof zelde. dat de verga dering zich geenszins voor een lichte taak geplaatst ziet, doch dat er een goede basis voor samenwerking beataat, Tn de eerate plaats zijn er de histo rische besluiten van JMta en Potsdam. Verder hebben de plaatsv§jvangers te Londen en de Geallieerde Bestuursraad ln Duitschland veel en nuttig werk verricht De conferentie heeft inmid dels de agenda goedgekeurd, zooals die in December te New York is opgesteld. De zes punten zullen in de des tijds overeengekomen volg orde worden behandeld, zoo dat de kwestie Oostenrijk het laatst zal worden besproken. Voorts werd op voorstel van Bevln besloten tot de liquidatie van Pruisen. Molotov stelde voor ook een bespreking over China op de agenda te plaatsen. Marshall wil de beperking der bezettingstroepen in Eu ropa bespreken. Ook Marshall wil een Vier-mogendheden-verdrag De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken Mar shall, heeft te Moskou aan Amer'kaanschc journalisten ver klaard, dat hij het streven van lames Byrnes, zijn voorganger, naar een vier-mogendhedenver- drag voor 40 jaar, zal voortzet ten in overeenstemming met de door Byrnes gedane aanbeve lingen. Valsche bankbiljetten in Oostenrijk. De Amerikaansche bezet tingsautoriteiten in Oostenrijk hebben bankbüjettenverval- sohing op groote schaal aan het licht gebracht. Alle dol lar-biljetten zün ingetrokken en morgen zullen nieuwe wor den uitgegeven. Ver. Staten en de Grieksche kwestie. President Truman zal Woens lag om 18 u. (Ned. tyd) .n ocn r emeensehappelijke vergade ring van de beide huizen van het Amerikaansche Congres een verklaring over de Grielc- ■ehe kwestie afleggen. Dertien leiders van beide nartjjen van hot Congres zijn; Maandag in een gespannen atmosfeer, in het Witte Huis bijeengekomen om President Truman'c besluit te vernemen ten aanzion van de door de V S. te volgen politiek jegens Griekenland. Charles Ross, perssecretaris van den President, verklaarde, dat de boodschap van Truman niet alleen betrekking zal heb ben op Griekenland, maai het geheele nabije Oosten zal be treffen. Moet de Grieksche koning altreden •Volgens den democratlschcn senator Glen H. Taylor heeft Paul Porter. Truman s spe ciale vertegenwoordiger ir üriekeniand, in leieg. amnion er bjj het Witte UuLj op aan gedrongen, dat de regeeilng der Ver. Staten het aftreden van koning George als voor waarde zal stellen voor hulp van de Ver. Staten aan Grie kenland Te Parijs is een staking van bankpersoneel uitgebro- .ken, welke in andere steden navolging heeft gevonden. loodswezen. De beklaagde gaf het grootste deel der ten laste toe, die omvatte, dat hij in 19^2 sympath scerend eh daarna gewoon lid van de N.S. B. was geworden, groepsmate- inalbehecrder te Vlissingen was, en trachtte ondergeschikt personeel te winnen voor het N.S B. l dmaatschap. Beklaagde verklaarde wel eens met ondergeschikt personeel «te hebben gesproken over de N.S.B., maar niet direct propaganda te hebben gemaakt. Hij was lid van liet Zeevaartf ont en beschouw de deze organisatie als een lichaam, dat alle zeevaartorgani- sties samenbundelde. K. was gepensionneerd rivier- loods. Na zijn toetreding tot de NSB', werd hij adj.-commissa ris van het loodswezen en latei- werd hij directeur van het loodswezen voor het zesde dis trict. De voorzitter: ,.U hebt wel promotie gemaakt". Bckl.: „U moet de omstan digheden in aanmerking ne men". K. verklaarde, dat hij destijds wel goede dingen zag in de N. S B-, maar de hoofdreden van zijn toetreden was, dat hij pro motie wilde maken, omdat hij zijn werk lief had. Hij erkende, dat hij in Sept. '44 den ontvan ger van het loodswezen met een revolver bedreigd had. toen hij gelden va.n hem opeischte, maar hij had dat niet gedaan om er ocrsoonlijk voordeel van te trok-, ken. Hij had het ge'.d noodig om salarissen te betalen Hij verklaarde thans, dat hij de na men van twee onderduikers niet aan den Du'tschcn havencom mandant zou hebben opgegeven als hij geweten had, dat de Dujtschers de strijd zouden ver liezen. Hij erkende voorts, dat hij aan enkelen gevraagd had of zii een reis wilden doen op een Du tschen tonnenleggcr. Tenslotte zei hij: „Ik ben Kerknieuws GEREFORMEERDE KERK VAN LEWEDORP. Dcputaten voor de corres pondentie met de Hooge Over heid hebben van het dept. van Justitie bericht ontvangen dat de Geref. Kerk te Lewedorp, femeente 's Heer Arendsker- e, prov. Zeeland, bij adres hoeft te kennen gegeven dat zij behoort tot het kerkver band van de Geref. kerken in Nederland en dat genoemde kerk thans geconstitueerd is als Geref. kerk te Lewedorp. Deputaten hebben deze kerk op de lijst geplaatst onder no. 1031. Predikbeurten 12 MAART. BIDDAG VOOR HET GEWAS. Middelburg* Chr. Geref. Kerk. 2.30 en 7 ds. Heerma. Geref. Gemeente. 9.30, 2 en 7 ds. Kersten. Vlissingen. Chr. Geref. Kerk. 3 en 7.30 ds. Slofstra. Geref. Kerk. 8 ds. Hindriks. Domburg. Ned. Herv. Kerk. 10 ds. v. Woerden. Sorooskerke. Ned. Herv. Kerk. 10 ds. Visser. Souburg. 7.30 ds. Spijkerboer. fout geweest, doch nu ben ik veranderd". Mr. Anne Bolle bracht ver zachtende omstand'gheden naar voren. Beklaagde trok zich de chaos bij het loodswezen na Mei 1940 erg aan en maakte een reorganisatieplan gereed, dat in Den Haag werd goedgekeurd. Hij mocht het uitvoeren op voorwaarde, dat hij lid zou wor den van dc N.S.B. PI. vroeg clementie. UITSPRAKEN. Het tribunaal te Middelburg deed de volgende uitspraken: Wed. L. B.-B., Domburg, inter- neering voor de tijd reeds in in- tcrneerlng doorgebracht en ont zetting rechten. W. V., bakker te Souburg, idem. J. R., slager te Middelburg, 2'/> iaar 'nterneering eind gend 22"November a.s. en ontzetting rechten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2