PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Winkelstaking in België MOSKOU IN FEESTSTEMMING Ans van Dijk voor het vuurpeloton? Ossendrechische boeren vreezen de dooi Station voor Vlissingen op de oude plaats? 190e Jaargang - No. 59 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg- Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE. VLISSINGSCHE, GOESCHE. BIJESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 11 Maart 1947 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, f 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2.—* Bureaux gevestigd te Vlissingen Watstraat 58-60. tel. 10 (2 'ijnen) Middelburg: Londensche Kaai 20, tel. 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, tel 2475. Oostburg: Gratamastraai 3, tel. 102, Terneuzen: Brouwerijstr.2. Postrek. nr. 359300 PZ.C., Middelburg. Hel wereldgebeuren LEIPZIG VIERT EVENEENS FEEST. Wal wordl aan Duilschland gelalen? Er zijn lofliederen over Mos kou geschreven en er zijn klaagliederen over de stad ge zongen, maar hoe dan ook, Moskou was Zondag een aan trekkelijke stad. In de afge- loopen week is door duizenden arbeiders de laatste hand ge legd aan een groote schoon maak, bovendien hebben tal van gebouwen een nieuw verf je gekregen en in het bijzon der de hotels hebben hun uiterlijk verfraaid. Deze vernieuwing na jaren van oorlogsverwaarloozing en oorlogsvermoeienisveroorzaak te onder de bewoners van Mos kou een blijde spanning en een United Press-correBpondent vergelykt die spanning met de groote verwachting, welke achter de coulissen heerscht wannéér alles gereed is voor de première van een tooneei- stuk. De hotels, café's en restau rants waren gereed voor het ontvangen van de vreemde be zoekers. De shows, de opera- en tooneeigezelschappen en de bands waren klaar. De entou rage voor het groote diploma tieke spel was werkelijk èf en na de korte proloog, die de f eallieerde ministers van bui- enlandsche zaken direct na hun aankomst te Moskou uit spraken, is Maandagmiddag om drie uur het spel zelf be gonnen. Dagelijks zullen in het ge bouw van de luchtvaartclub twee bijeenkomsten worden ge houden. Men verwacht, dat de ministers eerst alle problemen aan een algemeene beschou wing zullen onderwerpen om na te gaan wat zooal rijp is voor directe bespreking en wat bijzondere voorbereiding ver- eischt. Algemeen verwacht men, dat de Oostenrgksche kwestie geheel afgedaan zal worden. Wat Duitschland betreft valt het op, dat juist op deze dag de Russische pers ernstige verwijten richt tot de Britten, Amerikanen en Franschen, die in hun zönesdruk bezig zgn de Duitsche Industrieele bedrij ven in te schakelen in hun kartelsysteem, zoodat deze be drijven hun zelfstandigheid verliezen. Ook wordt bezwaar gemaakt tegen de geringe ma te van democratiseering en de- militairiseering in de drie niet- Russische zönes. Radio Moskou wees op het hoopgevende feit, dat alle Amerikanen zich thans veree nigen voor beperking van be wapening, voor uitbanning van de Duitsche agresssie en voor steun aan alle democratische bewegingen. Dit klinkt nogal verzoenend, maar men ver wacht de speciale moeilijkhe den niet op deze punten. De moeilijkheden liggen in de langdurige contröle, die öp Duitschland uitgeoefend zal worden en in de economische geschilpunten. Naar verluidt zou Engeland een 50-jarig con tröle- en opvoedingssysteem willen. Intusschen zijn de Russen weer bezig in Duitschland een van hun merkwaardige stunts uit te halen. Zij hebben de Leipziger Messe laten herle ven met vlaggen en versierde trams, met een overvloed van electrisch licht en druk be zochte restaurants. Er reden 39 extra treinen ondanks de kolennood en er waren 40.000 slaapkamers in Leipzig extra verwarmd voor de Messe-bezoekers. De groote Nederlandsche Messe-afvaardigirg kon vrij wel zonder formahteiten in de Russische zóne doordringen en de Nederlanders mochten zich overal vrij bewegen. De Russen hadden een speciaal restaurant ingericht voor bui- tenlandsche bezoekers, die hun rantsoenen wilden aanvullen met bon-vrije gerechten zooals spiegeleieren, kaviaar enz. Uiteraard was dc Leipziger Messe slechts een show van hetgeen de Russisch® zöne op industrieel en handelsgebied presteert. De 5000 exposanten zijn niet in staat de indruk te wekken, dat Duitschland de achterstand van de oorlog reeds zou hebben ingehaald en van het ten toon gestelde is heel weinig direct leverbaar. Maar er is een enorme voor uitgang vergeleken bij het vo rig jaar en boven deze gehee- le expositie staat het devies: Duitschland kan weer leveren, wanneer men het de kans laat. Over die kansen zal nu in Moskou beslist worden. De eerste zitting van de Moskouconferentie werd Maan dagmiddag gepresideerd door Molotov en daarin werden slechts procedure-kwesties aan de orde gesteld. Max Buset over de Belgische koningskwestie. „Wij hebben een koning, die zich onmogelijk heeft gemaakt. Deze koning bevindt zich in het buitenland door de wil van de Belgische socialistische par tij en hij zal daar blijven", al dus de heer Max Buset, voor zitter van de Belgische socialis tische partij, tijdens een rede- voer ng te Charleroi. De heer Buset behandelde ook de be trekkingen tusschen de Belgi sche socialistische partij en de Katholieke Volkspartij. Hij leg de er de nadruk op, dat niet u!t het oog verloren dient te wor den, dat Leopold III verant woordelijk is voor het tot stand komen van een linksche regee ring. „Vandaag is onze mee ning ten zijnen opz'chte nog geenszins gewijzigd", zoo be toogde hij, „en wij zullen ons nooit een kat in de zak laten verkoopen". Polen Verdrag - Tsjecho-Slowakije. In het verdrag van vriend schap en wederzgdsche bij stand tusschen Polen en Tsje cho-Slowakije, dat te Warschau is onderteekend, wordt afstand gedaan van alle Tsjechoslo- waaksche aanspraken op het door de Polen, onder goedkeu ring van de Sowjetrussen, be zette Silezië. De Tsjechoslo- waaksche delegatie voor de onderteekening bestond uit den eersten minister, Gottwald, en zes andere leden van de regee ring, daar besloten was, dat het verdrag door vertegen woordigers van alle partijen geteekend zou worden. Slechts de communistische pers in Tsjecho-Slowakije, heeft aange drongen op het laten vallen van de aanspraken op Silezië. De Noorsche ambassa deur in de Ver. Staten is ge machtigd een overeenkomst voor een leening van 00.000.000 dollar aan Noorwe gen te te eken en. Utrecht krijgt een rooden Commissaris. BENOEMING VAN DEN HEER REINALDA TE VERWACHTEN Volgens „Het Vrije Volk" Is dezer dagen de benoeming te verwachten van den heer M. A. Reinalda, thans burgemeester van Haarlem, tot Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht De heer Reinalda trad reeds in 1909 toe als lid van de S.D.A.P. Hij was jarenlang lid van de Prov. Staten van Noord-Holland van de gemeenteraad van Haarlem. Walvischtraan naar Nederland. „WILLEM BARENDSZ" BLIJFT NOG VANGEN. De Ned. My. voor de Wal- vlschvaart' deelt mede, dat de tanker „Nacella" op 28 Febru ari van de vanggebieden in de Zuidelijke IJszee naar Neder land i3 vertrokken met een la ding traan van rond 5705 tea. Bovendien bevond zich op" dit tijdstip rond 1800 ton aan boord van de „Willem rendsz" die de vangst tot het eind van het seizoen op 8 April a.s. voortzef. Twee militairen gedood. Door mijn-Bxplosie. In de Oranje-Nass'aukazerne te Bergen op Zoom, waarin de mijnenschool is onderge bracht, is Zaterdagmorgen om streeks negen uur een mijn tot ontploffing gekomen. De 25-jarige soldaat Ver voorn uit Dordrecht werd hierdoor op slag gedood, ter wijl een tweede soldaat, Noord draver uit Leeuwarden, inmid dels aan de bekomen verwon dingen is overleden. Nog twee andere soldaten werden gewond. Het slachtof fer V. was gehuwd en vader van twee kinderen. N. was eveneens gehuwd en vader van drie kinderen. De mijn zou bij het vervoer op onverklaarbare wijze tot ontploffing zgn gekomen Als prolesl legen regeeringsmaatregelen. In België was Maandag geen pakje cigaretten te krijgen. Men kon zich niet laten scheren oï knippen, geen borreitje koopen, geen waschgoed afleveren -en niet naar de bioscoop gaan. Volgens oproep van de win- kelersvereenigingen werden nl. de winkels in het geheele land Vier-en-twintig uur lang geslo ten gehouden, ais protest tegen de financieele en economische politiek van de regeering, in het bijzonder tegen de onlangs .ngevoerde prijsverlagingen voor zekere eerste levensbehoeften, ücze verlaging varieert van vier tot vijftien procent. De winke liers geven toe, dat prijsverla ging noodzakelijk was, doch beklagen zich er over, dat met hen geen overleg is gepleegd Voorts eischt men, dat aan een prijsverlaging ook een herzie njng van omzetbelasting er, dè-gelijke gepaard zal gaan. De b.oscopen staakten mede als blijk van sympathie. De maga zijnen^ van „Selfr dge" en „Ga mage" te Brussel waren echter geopend. Als voorzorgsmaatre gel tegen eventueel protest van de zijde der kleine winkeliers werd door speciale beveilig.ngs- Nazi-activiteit. Onbekende personen, naar men aanneemt voormalige na zi's, hebben een gedenkteeken vernield, dat in de buurt van Hannover opgericht was ter eere van Russische krijgsge vangenen en politieke gevan genen. Honderd Chineezen verdronken. Op de Yangtse, ongeveer 35 kilometer ten Oosten van XtoekJang, ls Zaterdag een kleine Chineesche stoomboot Tezonken, nadat op het schip een brand was uitgebroken. Van de 300 opvarenden zou een honderdtal verdronken zijn. Arrestaties in Hongarije. De arrestaties In verband met een complot om de Hon- gaarsche republiek omver te .verpen en een bewind in te stellen, gelijk aan dat van ad miraal Horthy, den regent van Hongarije gedurende en voor de oorlog gaan nog steeds voort. Vele ambtenaren en industrieelen zfjn in hechtenis genomen. groepen van het personeel dier magazijnen rond de gebouwen gepatrouilleerd. Men had maat regelen genomen voor eventu- eele ontruim ng van de gebou wen en bescherming van koop waar en etalageruiten in geval van nood. Vandaag zal een delegatie der stakende winkeliers een be spreking hebben met de minis ters Huysmans en Liebaert. Be reden polit e bewaakt de regee- ringsgebouwen. Wanneer weer voetbal? TERREINEN NOG ZEER SLECHT. Op het bondsbureau van de K.N.V.B. heeft A.N.P,-sport geïnformeerd, wanneer men daoht de competitie te kunnen hervatten Het antwoord luid de dat de velden zich over het algemeen in slechte toestand bevinden. Soms zit de vorst wel een meter de grond in. ADO in Den Haag heeft Zon dag getracht, met eigen leden, het veld van sneeuw vrij te maken, met het gevolg, dat het terrein blank kwam te staan, aangezien het water nergens weg kan. Op het bond3bureau neemt men aan, dat pas op 30 Maart a.s. een normale volle dige competitie kan worden afgewerkt, al is het mogelijk, dat op goede velden, vooral op de zandgronden, een week eer der kan worden gespeeld. AlleR hangt echter af van de weersomstandiheden: alleen droog voorjaarsweer met veel zon kan een omzwaai ten goe de beteekenen. Vandaag ...viert Kroonprins Fre- derik van Denemarken zjjn 48ste verjaardag; ...is het 25 jaar gele den, dat Ghandi door de Britsche autoriteiten werd gearresteerd en tot zes jaar gevangenis straf veroordeeld. Doodstraf voor medisch student. De Groninger Kamer van het Bgz. Gerechtshof te Leeu warden veroordeelde den 24- jarigen medisch student J. A. Visser tot de doodstraf. Veroordeelde heeft als SD- in de provincie Groningen een weergalooze terreur uitge oefend. Het Hof heeft Visser schuldig bevonden aan alle acht ten laste gelegde feiten, n.l. driemaal moord, éénmaal medeplichtigheid hieraan, één maal doodslag en tweemaal medeplichtigheid daaraan, als mede hulpverleening aan den vijand. Het recht van cassatie werd verleend. Voor het eerst een vrouw ter dood veroordeeld- Opstand in Paraguay, onderdrukt. Door het ministerie van bin- nenlandsche zaken van Para guay -is mcdegcdcold, dat de poging om gewapenderhand de r.geering or ver te werpen geheel is mislukt. Thans heérscht o veral weer rust. Vier personen kwamen om hetle- ven en velen werden gewond, klaard, een dergelijke bedreiging Beroep op lijfsbehoud niet aanvaard. Voor het eerst in de geschie denis heeft een Nederiandsche rechtbank een vrouw ter dood veroordeeld. Het is de 42-jarige Joodsche vrouw Ans van Dijk, uit Amsterdam, over wie door het Bijz. Hof te Amsterdam conform de eisch het doodvon nis is uitgesproken. Het recht van cassatie werd haar niet verleend. Bleek, maar uiterlijk be- heerscht, werd deze beruchte S.D. spionne, die in 1943 en 1944 minstens 68 Joodsche Ne derlanders heeft verraden, door een parketwacht de zaal van het gerechtshof binnengeleid. Nadat het hof was binnenge treden richtte de president, mr Ruys, allereerst een waarschu wing tot het publiek zich bij het uitspreken van het vonnis van iedere goed- of afkeuring te onthouden, waarna de raads heer, mr. A. G. Lubbers, bij af- wez gheid van. president mr. F. W. van Schaeck Mathon, die 14 dagen geleden de zaak had be handeld, het vonnis voorlas. Door haar donkere bril naar beneden starend en gekleed in een sportieve bruine jas, hoorde de verdachte het vonnis zonder uiterlijke teekenen van bewo genheid aan. „Verdachte heeft betoogd", aldus mr. Lubbers, „dat het door haar gepleegde meervoudige verraad op haar land- en ras- genooten haar niet kan worden aangerekend, omdat zij dit heeft begaan uit lijfsbehoud. Daarbij heeft zij aangevoerd, dat de S.D. rechercheur Schaap haar met deportatie naar Po'en had bedreigd, indien zij hem bij het opsporen van Joden niet behulp zaam wilde zijn. Schaap heeft ter terechtzitting echter ver- nimmer te hebben geuit, maar bovendien kan het Hof niet aannemen, dat zelfs indien hij dat wel zou hebben gedaan dit op verdachte een zoo danige psychische dwang zou hebben u tgeoefend, dat zij zich aan deze laakbare practijken niet had kunnen onttrekken. Het Hof verwerpt dus dit verweer". „MET KOEL OVERLEG". Voorts was in het vonnis op genomen, dat van een geeste lijke afwijking bij verdachte niets is gebleken. Met koel overleg en welbewuste bereke- n:ng heeft verdachte haar slachtoffers aan de S.D. uitge leverd, hetgeen in felle tegen spraak is met haar bewering, dat zij uit angst voor de drei gementen van Schaap zou heb ben gehandeld. Bovendien l:et zij zich geregeld voor haar ver raad betalen. „De gepleegde misdrijven worden door het Hof", aldus Lubbers, „van hoogst ern- stigen aard geacht. Zij heeft zich volkomen in dienst gesteld van de S.D. bij de deportatie der weerlooze Joden. Het Hof acht dan ook de zwaarste straf, ook al betreft het een vrouw, niet slechts ver antwoord, doch uit een oogpunt van verplichting tegenover de menschelijke beschaving, abso luut noodzakelijk". TRAMBOTSING BIJ LISSE. Zondagavond omstreeks 18.15 uur zgn twee trams van de N.Z.H. op het baanvak tus schen Hillegom en Li3se met elkaar in botsing gekomen, waardoor belangrijke materiee- le schade is ontstaan en veer tien passagiers door rondvlie gende glasscherven licht wer den verwond. De polders kunnen het water niet loozen. Wanneer indijking van de Schelde-schorren? In de uiterste Zuid West hoek van Brabant vreezen de boeren, die hun akkers en wei landen in de lager gelegen ge bieden nabfj de Schelde hebben liggen, de dooi. De polders zullen namelijk bij dooi een groote overlast van het smelt water krijgen en men beschikt niet over voldoende middelen om dit ongewenschte water te loozen. AL DRIE JAAR. Deze toestand heerscht in deze polders reeds sinds 1944, toen de terugtrekkende Duit- schers de sluis van de z.g. Os- sendrechtsche Kil, die in ver binding staat met de z.g. bui- Jongen vermoordde twee vrouwen. „Deze jongeman zal zijn geslotenheid moeten laten va ren, wil er na zijn straftijd, nog iets van hem terecht ko men Ik eisch tegen hem, met vernietiging van het recht- bankvonnls, 10 jaar gevange nisstraf. met aftrek van de preventieve hechtenis" Deze woorden sprak de procureur- generaal bij het hof te Leeuwarden, met betrekking tot de op het oogenbllk van het misdrijf 16-jarige P R. K. te Wolvega, die op 21 Ja nuari 1943 in blinde woede twee vrouwen had vermoord. Om den jongen niet in han. ien van de Duitschers te spe len, wist de justitie de zaak slepende te houden. De gétuige deskundigen wa ren het niet eens. Dr. Ver- Weij vergeleek deze daad met amokmakerij en was van oor deel, dat verdachte op het rampzalige oögenblik tijdelijk minder toerekeningsvatbaar is geweest.* Dr. J. P. L. Hulst ,vas echter een geheel andere -neening toegedaan; deze des. kundige was van oordeel, dat de jongen volkomen in koele bloede heeft gehandeld Nog nooit heeft hij in een moord zaak zulke afschuwelijke ver wondingen aangetroffen. Convooi naar Indonesië. Een typisch convooi heef! de haven van Rotterdam ver- aten, met een lange reis voor de boeg. Een convooi, dal herinneringen oproept aan de dagen van de Oost Indische Compagnie, toen scheepjes die naar tegenwoordige maat staven gerekend notedoopjes waren, zich op de oceanen waagden en om de Kaap de Goede Hoop hun weg naar In' dië zochten. Ook thans zijn het slechts notedoopjes, 300 tot 100 ton groot, maar een der kapiteins verzekerde, dat zij vaak beter dan grootere sche. pen de zwaarste stormen door staan. Tachtig dagen denken de scheepjes over de reis te doen In Indlë gaan deze kust vaarders de verdwenen prau wen vervangen en in het bin. nenland copra verzamelen om die dan naar ©en centraal punt, vermoedelijk Makassar, te brengen, waar.de voor de mar arlnefabricage onontbeerlijke grondstof in groote zeeschepen wordt overgeladen. tenkil, waarlangs in de Schel* de geloosd wordt, ruïneerden. Toen kwamen de polders onder water te staan en sindsdien is het zoo gebleven. Wèl werd een nieuwe sluis gebouwd, maar die is nog steeds niet be drijfsklaar. De dam, die gelegd moest worden om het werk uit te voeren, is nog maar ge deeltelijk verwijderd en boven dien zal de „buitenkil" niet meer functionneeren omdat de ze bij gebrek aan onderhoud gedurende al die tijd, belang* rijk is dichtgeslibd. Openmaking van deze buitenkil is dringend nood zakelijk, wil men voorko men, dat van de oogst 1947, evenals dat bij de twee laatste o-gsten het geval was, 50 verloren gaat. Over een en ander z^n reeds besprekingen gaan de. Er_wachten in de Zuid West* hoek trouwens nog meer pro blemen op een oplossing. Zoo zou men een einde aan de chaos op bestuurlijk gebied in de polders willen zien door de instelling van een Heemraad schap. Naar men verwacht zal deze aangelegenheid nog dit jaar haar beslag krijgen. INDIJKING VAN-DB SCHORREN? Ook zien de boeren verlan gend uit naar indijking van vele hectaren „rgpe" schorren in de Schelde, waardoor een belangrijke hoeveelheid cul tuurgrond zou worden gewon* nen, en de afwatering der pol-' ders ideaal zou worden. De waterloozing geschiedt aan de Ossendrechtsche ha- ven thans door een pompje met een capaciteit van 50 kubieke meter per minuut. Men zou echter een pomp met een ca paciteit van 200 kub. meter noodig hebben om de polders droog te krijgen en te houden. Het rapport der Snelcommissie Behoud van buitenplaatsen en historische boerderijen gewenscht. Geen havens voor Ritthem veten, kan het nalezen in het rapport zelve. Krijgt de com- en Vrouwenpolder. Het zal -voor de meeste be woners van Vlissingen wel een bittere teleurstelling zgn, dat de Snelcommissie Walcheren in haar dezer dagen gepubli ceerd rapport geen vrijheid heeft kunnen vinden om voor het te herbouwen station van Vlissingen een nieuwe plaats aan te wijzen. In den breede heeft de Com missie de mogelijkheid over wogen van herbouw van het station op een plaats, die ge makkelijker te bereiken is door de bewoners, maar hoe zij de zaak ook wendde en keer de. telkens luidde de slotsom, dat degenen, die destijds, het station op de tegenwoordige olaats hebben gebouwd, een goede oplossing voor dit inge wikkelde probleem hebben ge vonden. Het zou ons te ver voeren de overwegingen der Snelcom missie in haar geheel weer te geven. Wie er meer van wil missl© echter haar zin. dan blijft het station waar het VLISSINGENS IN. DUSTRIEELE TOEKOMST. Overigens is de Commissie blijkbaar niet zwartgallig ge stemd waar het de industri eele toekomst van Vlissingen betreft. Zy beveelt, zooals wij reeds meldden, de aanleg van een uitgestrekt industrieter rein aan de Westzijde van het Kanaal aan, tusschen West- Souburg en de Keersluisbrug, waar dan het kanaal verschei dene insteekhavens zou krij gen. Laat ons hopen, dat de industrieele belangstelling voor Zeelands havenstad weldra zoo groot zal biyken, dat de uit voering der door de Snelcom missie uitgestippelde plannen •nderdaad urgent wordt. Ook wat de scheepvaart be reft kan men by de Commis- rie geen pessimisme eonstatee ren. De Commissie is namelijk tot de conclusie gekomen, dat ter voldoening aan de groeien de behoefte aan meer huiten- havenruimte ln het Streekplan aan de Oostzijde van de be. staande buitenhaven een ter rein zal moeten bestemd, een terrein, waarop in afwachting van de dingen, die komen zul len, geen enkele bebouwing kan worden toegestaan. Deze nieuwe buitenhaven is Inderdaad voor Vlissingen van beteekenis. Als men rekening houdt met de terugkeer der marine, zal het duidelgk rijn, dat deze laatste geen genoe gen meer zal nemen met een ligplaats voor haar schepen ln de binnenhaven, maar een di recte verbinding met' de Schel-* de zal wenschen. Dit zou dan tevens beteeke nen, dat in de binnenhaven kostbare ruimte vrij komt BOERDERIJEN EN BUITENPLAATSEN. Ernstig heeft de Snelcom missie zich voorts beraden over de herbouw van boerdergen en buitenplaatsen. Haar conclusies dienaan gaande zullen wel door allen, die het wel meenen met Wal cheren, van harte worden on derschreven. In de eerste plaats verlangt de commissie, dat de nieuw te bouwen boerderijen zullen pas sen in het Walchersche land schap. In de tweede plaats acht zjrj het wenschelgk, oude. nistori- sche of architectonisch waar devolle boerderijen zooveel mo gelijk te behouden. Ten slotte kwam zij tot de slotsom, dat bestaande ver nielde buitenplaatsen zooveel mogelgk intact moeten worden gehouden en dat herbouw, waar noodig, of herstel, herbeplantlng noodzakelijk is en desnoods door de overheid ten deele moet worden bekos tigd Vooral aan de restaura tie van het kasteel Westhove wordt groote beteekenis ge. hecht. Daarnaast echter wordt aan bevolen om de bouw van nleu we buitenplaatsen zooveel imogelgk te stimuleeren door jhet scheppen van bizondere ivoorwaarden, mits er een be. hooriyk gedeelte van het ter rein met opgaand hout zal worden beplant. GEEN HAVENTJES. Ten slotte dient hier ver meld te worden, dat er stem men zgn opgegaan tijdens do droogmaking van Walcheren om Ritthem en Vrouwenpolder kleine havens te geven, die wellicht een gunstige invloed hadden kunnen hebben op de ontwikkeling van deze dorpen. De Snelcommissie heeft ech ter niét kunnen besluiten tot een gunstig advies in die rich ting Ritthem ligt vlak bij de haven van Vlissingen, Vrouwenpolder kan gemakke. Uik gebruik maken van de haven van Veere. Twee mihiatuurhaventjes voor Walcheren erbijhet zou te veel van het goede zgn geweest! Wel K.L.M. in Britsch Indië. De K.L.M.-persdienst deelt mede: Naar aanleiding van een Aneta-berïeht uit Batavia, dat gegrond is op een medeöeeling 'van het republikeinsche pers bureau Antara als zou aan K. L.M.-passagiers-vliegtulgen verboden worden te landen op Voorindisch gebied, valt slechts te melden, dat de K.L. M. den AmsterdamBatavia dienst in opdracht vliegt voor de Netherlands Government Air Transport. Deze N.G.A.T. heeft van de regeering van India vergunning tot het lan den op Voorindisch gebied, een vergunning die voorshands nog niet expireert. Hij wist hel nog niet... In een koeienstal op een boerderij bij Trondh- jem heeft men een Rus aangetroffen, zekeren Vasili Rembofski, die er uitzag als een Robinson Crusoë, met lange haren en baard en gekleed in lompen. Hg bleek des tijds ontsnapt te zgn uit een Duitsch krijgsgevan genenkamp brj Levanger en zich sindsdien verbor gen te hebben gehóuden in de bosschen. Hg kwam met de han den omhoog te voor schijn, want hg had nog niet vernomen van de Duitsche capitulatie Schadevergoeding voor dé Martin Behrmann-lading. De directie van de reedertf der Martin Behrmann heeft te Batavia een eisch tot betaling van 10 millioen dollar schade vergoeding ingediend tegen de Nederiandsch-Indische 'regee ring. Bovendien is vrijlating van het schip, teruggave van de la ding enz. gevorderd. De bletenprijs. In het Voorlichtingsblad van de Centrale Suikermaatschap- py wordt geprotesteerd tegen de verlaging van de bietenprijs tot 34. Deze prijs ligt 10 lager dan het voorgaande jaah en betwyfeld wordt of er nu veel animo zal zgn voor het produceeren van bieten De minister heeft echter de wind mee, want door de aangerichte wlnterschade op het land zijn vele boeren eind Maart op de bieten aangewe zen. Het blad wijst er op, dat op grond van de wereldmarkt prijs voor suiker een bieten- prgs van 44- gemotiveerd zou zyn. Men wil blijkbaar deze wereldmarktprijs- nu niet aan houden. Het blad wijst er ten slotte op, dat er dit jaar geen sprake zal zijn van daling der oroductieprijs zoodat de ge heele prijsverlaging tcnlastü van de landbouwer komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1