Werd Ds Hendrik de Cock ten onrechte afgezet? UIT DE PROVINCIE Komt er een uitreis-visum 1 Zonderlinge opvatting over de W.A. Zeeuwsche Sport in 1946 Zeeuwsdi-Vlaanderen Tlioleo Schouwen en Duiveland Het verzoek om posthume rehabilitatie aan de Generale Synode der Hervormde Kerk. De afscheiding van 1834. De posthume rehabilitatie van ds. Hendrik de Cock zou voor dé tallooze nakomelingen der Nederlandsche emigranten in Michigan het grootste ge schenk zijn, dat men hun op het eeuwfeest van de stad Holland in Michigan kan aan bieden. In deze geest eindigt het door zes Nederlanders opge stelde adres aan de Generatie Synode van de Ned. Herv. kerk. Dr. M. H. A. van der Valk, Ned. Herv. predikant te Rot terdam, een der ondertee kenaars, was bereid ons iets meer daarover te vertellen. Hendrik de Cock, In 1801 te Wildervank geboren, was op 24-jarige leeftijd reeds predi kant. Oorspronkelijk de moder ne richting toegestaan, die al gemeen gepredikt werd, schaarde hij zich later onder de predikanten der Calvinisti sche richting, die streng vol gens de belijdenisschriften wilden leven en de vrije inter pretatie door de modernen sterk veroordeelden. In 1834 in Ulrum staand, werd hij daar door classlcale en provinciale kerkbesturen geschorst vanwe ge eenige overtredingen en men adviseerde de Generale Synode hem af t^e zetten. Nog voor dat deze uitspraak kon doen, scheidde Hendrik de Cock zich ln dat jaar met by- na de geheele gemeente Ul rum af. Deze menschen en ook inwoners van andere plaatsen voelden zich op de duur niet langer ln Nederland thuis en emigreerden in 1847 onder leiding van ds. van Kaal te de Cock was reeds in 1842 gestorren naar Michi gan. Ook ln andere deelen van Amerika onstonden Ned. ne derzettingen. In de Grand Ra pids telt men dertig Neder landsche kerken. Ook vindt men ze in Chicago. In de om geving van New York. in Iona, Carolina en andere plaatsen. Dr. van der Valk, die meni ge predikbeurt ln deze stre ken heeft vervuld en ook te genwoordig was bij het vijftig jarig bestaan van de stad Holland, vertelde hoe vele lei dende Amerikaansche figuren uit de kringen der „Cocksia- nen" zijn voortgekomen, o.a. senator Vandenberg. GEEN GEDULD GEHAD De letterlijke argumontee- ring ln het adres tot rehabili tatie luidt: „met u (de gene rale synode) betreuren wij, dat det Cock een „acte van af scheiding of wederkcering" heeft opgesteld, geteekend en uitgevoerd, zonder het laatste vonnis der besturen af te wachten, hoewel wij niet ge- looven, dat het resultaat an ders zou geweest zijn. De door het prov. kerkbestuur van Groningen van dë Couk gevraagde acte ^van onderwer ping zou, naar onze meening, toch niet door hem geteekend zijh geworden, zoodat de defi nitieve afzetting onherroepe lijk moe3t volgen. De Cock heeft jammer genoeg geen ge duld gehad om te wachten Gelet op alles wat er toen gebeurd is, valt dit te ver. staan, alhoewel niet goed te keuren. Daarmede wordt echter niet bewezign of beweerd, dat de toenmalige alg. synode der Ned. Hervormde kerk en ae besturen uit die tijd vrijuit gaan Het zijn lmmers onzes inziens juist deze besturen, die door hun optreden de Cock in de fatale hoek gedrongen hebben. Daarvoor mogen wij verwijzen naar onderzoekin. gen uit de laatste tijd, met name naar het geschrift van dr. W. Volger: „de leer der Nederlandsche Hervormde cerk". Uit dit werk blijkt, dat ln de ambtsvervulling van Hen drik de Cock geen overtredm van eenige reglementaire be paling is te ontdekken en dat derhalve alle vonnissen over hem geveld onjuist zijn ge. weest". Vliegtuig vloog tegen berg bij Napels. DERTIEN DOODEN. Tengevolge van het slechte zicht is een viermotorig toe stel van de R.A.P. Zondag op het eiland Ischia in de Golf van Napels tegen een berg ge vlogen. Alle 13 inzittenden kwamen om het leven. Een functionaris van het Engelsche ministerie van lucht vaart meldt: Het toestel was op weg van het vliegveld Hassani in Egyp te naar Cianpino bij Rome. Tot nog toe zgn 10 lijken ge borgen. Onder de inzittenden bevonden zich 5 Britsche bur gers, een Italiaan en een baby van 2 jaar. FRANSCH TOESTEL VERONGELUKT. Een Fransch militair vlieg tuig is Zondagmiddag tijdens een oefenvlucht te Kouribga nabij Casablanca neergestort De beide piloten kwamen om het leven. Predikbeurten 12 MAART. BIDDAG VOOR HET GEWAS. Tholen. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3 ds. Monster. Geref. Kerk. 10 en 3 ds. Bak- Geref. Gemeente. 10, 2.30 en 6.30 ds. Aangeenbrug. Chr. Geref. Kerk. 10, 2.30 6.30 ds. van Leeuwen. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk. 10 en 2.30 ds. S. G. J. Goverts, 7 Jong Hervomden. Geref. Kerk. 10 en 2.30 ds. C. A. Vreugdenhil. Chr. Geref. Kerk. 10, 2.30 en 6.30 ds. Baay. St. Anna land. Ned. Herv. Kerk. 10 en 2.30 ds. W. van Griethuysen. (Extra collecte) Stavenisse. Ned. Herv. Kerk. 10 en 2.30 ds. E. R. Damsté. St. Maartensdijk. Ned. Herv. Kerk. 10 en 2.30 ds. de Bres. Oud Geref. Gem. 3 x Leesd. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk. 10 en 2.30 ds. Kooreman. Geref. Gem. 10 en 2 ds. A. Visser, 6 Leesd. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk. 10 en 2.30 ds. Vroegindeweij. Geref. Kerk. 10 en 2.30 ds. Allaard uit Baarn. Geref. Gem. 10 en 2.30 Leesd., 6 ds. A. Visser. St. Phlllpsland. Ned. Herv. Kerk. 10 en 2.30 ds. E. S. Lint Oud Geref. Gem. 3 x Blaak. Geref. Gem. S x dhr. Dam (theol. student). de Rechtbank Middelburg ROEKELOOS GEREDEN. De arrondissementsrecht bank te Middelburg behandel de de volgende zaken: Op 14 Januari 1947 reed de 26-jarige chauffeur I. D. K. uit Middelburg met een vracht wagen van de Stoomtram Maatschappij BreskensMal- deghem over de weg Oost- burgBreskens, met een, ge zien de glibberigheid van de weg, te groote snelheid waar door het aan zijn schuld te wijten moet worden geacht dat hij in het dorp Schoondijke, toenzhn wagen, vermoedelijk op de tramrails, slipte, hij de macht over zijn stuur kwijt raakte en den voetganger D. Heijnsdrjk, koopman te Schoondijke, aanreed, die een gecompliceerde linkeronder- beenbreuk opliep tengevolge waarvan hij nog steeds in het ziekenhuis wordt verpleegd. De Officier van Justitie acht het ten laste gelegde bewezen. Verdachte heeft op roekelooze en onvoorzichtige wijze gere den. Het ongeluk ls te wijten aan grove schuld van verdach te. Verdachte staat overigens gunstig bekend. Ei8ch: 100.boete subs. 30 dagen hechtenis. NOG EEN ONGEVAL. Op 4 Nov. 1946 reed de 44- jarige chauffeur M. H. uit Selzaete, als bestuurder van een vrachtwagen over de weg PhilippineIJzendijke. Voor hem reed de motorrijder L. A. Slock, smid te Sas van Gent. Bij het inhalen van het motor rijwiel heeft M. H. zich te snel weer naar rechts begeven zoo dat h\j den motorrijder van de weg af drong en deze naast het verharde gedeelte van de weg kwam waardoor zijn mo tor omviel en S. met zijn rech terbeen onder de motor kwam en een enkelfractuur opliep. Verdachte ontkent te snel naar rechts te zijn gaan rijden doch verschillende getuigen hebben bij hun verhoor ver klaard dat dit wel het geval is geweest. De Off. van Just, acht het ten laste gelegde bewezen en eischt 75.boete subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak op 21 Maart 1947. MILITAIRE TOESTAND IN NED. INDUS. Te Polombangkeng op Cele bes werd contact verkregen met een groep verzetslieden, van wie er drie werden ge dood. Uit Medan wordt activiteit van sluipschutters gemeld. Ul't de Soerabaja-omtrek worden gevallen van sabotage gemeld aan de spoorbanen en dijken. Te Padang worden weer besprekingen gehouden over de demarcatielijn. RECHTSGELDIGHEID VAN RAADSBESLUITEN. De Eerste Kamer beeft zonder stemming haar goed keuring gehecht aan het wets ontwerp noodvoorziening met betrekking tot de rechtsgeldig heid van raadsbesluiten. - Een pont over de Rijn bij Düsseldorf is tengevolge van het breken van een stalen tros gezonken. Van de 29 perso nen, die zich op de pont be vonden, werden 17 gered. Boer boven boer Onlangs verklaarde de Coöp. Ver. van Aardap peltelers in Pennsylva. nlë haar lid J. F, Grove ln Selton tot wereld kampioen-aardappelte ler van alle tijden. Hij had namelijk in 1946 680.5 hl. aardappelen per ha. geoogst Dit bericht ging door do geheele wereldpers. Een aardappelteler van Voorne.Putten eischt nu in het Nieuwsblad voor de Hoekschewaard dat wereldkampioenschap voor zich en voor het land op. Immers in 1940 oogstte hij 730 hl. en ln 1943 zelfs 736 hl. per ha. Hij veronderstelt, dat Nederland nog meer landbouwers bezit met dergelijke en zelfs nog hoogere aardappelop brengsten. Ijs onbetrouwbaar. Machinaal delven van watergangen. SUCCES VOOR POLDER WALCHEREN. Ir. A. G. Wiersma, ingenieur van de Polder Walcheren, deelt in het maandblad „De.Zeeuvv- sche Polder" mede, dat in het jaar in de polder meer dan 140.000 afgeloopen Walcheren meter watergang en hulpwa tergang machinaal ls gedolven met behulp van zoogenaamde draglines of trekschoppen. Het is gebleken, dat deze werktuigen in de waterloopen met een bodembreedte van meer dan 1 meter goed bruik baar zijn. De heer J. A. van de Graaff schrijft: De resultaten hiervan zijn dusdanig goed, voor wat be treft watergangen met een bo dembreedte van meer dan 1 m, dat enkele instanties, wel ke de inundatieschade in Zee land financieren, weigeren in de kosten bij te dragen, indien niet gedolven wordt met drag lines. De provinciale veren. Nu de boot VlissingenBres kens weer vaart, vraagt men zich onwillekeurig ook af. hoe het met de overige provinciale veerdiensten is gesteld. Zaterdag is men ook weer begonnen met een boot Veere- Kamperland, doch absoluut be trouwbaar is deze verb'nding nog niet. Wanneer er veel ijs gang komt, is het mogelijk, dat men de dienst weer zal moeten onderbreken. De hervatting vaji de dienst tusschen Wo'.phaartsdijk en Kortgene hangt af van het openbreken van het ijs in de Zandkreek, waarvoor de Rijks waterstaat de assistente van een ijsbreker heeft toegezegd De verbinding Ivatsche veer Minister Lieftinck zal een dam opwerpen. In „De Auto" lezen wtj, dat r een hardnekkig gerucht gaat, dat de regcering het in stellen van een uitreisvisum in zeer ernstige overweging heeft genomen. Het blad wijst er op, dat 't zeker niet gewaagd is te veronderstellen, dat het de minister van financiën is, die deze ernstige maatregel, ondanks veel tegenstand er wil doordrukken. Het euvel, waaraan men hiermede paal en perk wil stel len is uiteraard het reizen naar het buitenland, zonder dat daartoe deviezen zijn verstrekt. Naar bewering zou op deze wqze bijv. 200 millioen gulden jaarlijks naar België verdwe nen en voor de Nederlandsche deviezenpot verloren gaan. Een bewjjs, voor de juistheid van deze bewering is niet gegeven en het bedrag komt het blad dan ook zeer onwaarschijnlijk voor. Juist nu allerwege wordt getracht de relaties met Bel gië te verstevigen en aan te ialen, zou een belemmering, als thans in het brein van on zen schatkisthouder ontworpen schijnt te zijn, in het verkeer met België wel een zeer pover figuur maken. Het doet vreemd aan, dat op het mo ment van een tusschen beide landen af te sluiten tolunie eenerzijds wordt getracht een dam op te werpen, welke moet verhinderen bij den anderen partner te gast te gaan. De Belg is vrh om te gaan waarheen hij wil en heeft de vrije keuze de hem toegestane 10.000 francs te besteden in het land, dat hem het meeste toelacht. Ook den Engelsch- man is het toegestaan per jaar 75 pond uit te geven om zich buiten de grenzen van zijn land te begeven. Niemand zal daarbij willen beweren, dat Engeland er economisch zoo rooskleurig voorstaat. Waarom ook niet een dergelijk systeem voor ons Nederlanders? Het zou zelfs niet wonderlijk zijn, indien zou blijken, dat bij een zekere vrijheid van handelen minder van de toegestane fa ciliteiten gebruik zou worden gemaakt dan bij een stringent verbod. Men krijgt er, aldus besluit het blad, langzamer hand genoeg van zijn weg van de wieg tot het graf door de overheid te zien uitgestip peld en onderweg nog voort durend te worden bedild. HUISSLACHTINGEN. Houders van huisslach- slachtingsvergunn ngen voor seizoen 1946/1947 dienen er rekening mede te -houden, dat het slachtseizoen voor zelf- verzorgers voor vleerch per 1 April a.s. wordt gesloten Voor het seizoen 1947/'48 gelden voor het afgeven van vergunningen voor huisslach- tingsvarkens dezelfde rich- lijnen als het vorige jaar. Derhalve komen voor een huis- slacht'ngsvergunning in aan merking personen, die hun hoofdberoep in de land- of tuinbouw hebben en voorts personen, die het vorige jaar in de gelegenheid werden ge steld een huisrlachtingsvarken aan te houden op grond van het feit, dat men een opper vlakte cultuurgrond in eigen exploitate had waaruit een aanmerkelijk deel van het in komen werd getrokken en waarop voldoende voeder voor het mesten van een varken werd geteeld, Indien deze om standigheden geen wijzijing van beteekenis hebben onder gaan. Diegenen, die het vori ge jaar een huisslachtingsver gunning hebben gehad met de bepaling, dat ze vóór 1 No vember maerten slachten, ko men dit jaar niet in aanmer king voor een vergunn'ng Voor het verkrijgen van een aanhoud vergunning voor een hulsslachtingsvarken dient men zich voor 1 April a s. tot den olaatseljjken bureauhouder van zjjn district te wenden Zierikzee, welke voor Schouwen zoo belangrijk is, heeft echter, behalve met de Zandkreek, óok te maken met het ijs in de ha ven van Zierikzee, waarover Zondag nog geloopen kon wor den. Het zal dus nog wel even duren voor deze verbinding hersteld kan worden. ANNA JACOBAPOLDER. Dan is er nog het veer tus schen Anna Jzcobapolder, dat weliswaar niet tot de Provin ciale Stoombootdienst behoort, maar toch niet onvermeld mag blijven. Al was het alleen maar om de buitengewoon kranige wijze, waarop men hier de ver binding met Schouwen, dat an ders geheel geïsoleerd zou zijn geraakt, ki deze moeilijke maanden in stand heeft weten te houden. Ronde van Kloetlnge. Behoudens goedkeuring der autoriteiten is de datum voor de tweede wielerwegwedstrijd voor amateurs „De ronde van Kloetlnge" vastgesteld op Za terdag 26 April. Het ligt in de bedoeling ook in Augustus een ronde te laten verrijden. Begrafenis pastoor P. M. Simons- Onder overgroote belangstelling had Zaterdag te Kwadendamme de teraardebestelling plaats van pastoor P. M. Simons Te half tien werden de Lauden gezongen en te tien uur de plechtige requiemmis opgedra gen door Deken Nleveen van Dijkum uit Goes, die ook de absoute verrichtte. Oud kape laan C. P. van Dam hield de lijkrede. Onder de aanwezigen wer den opgemerkt de burgemees ter en de oud-burgemeester an Hoedekenskerke en vele notabelen. De betonriing op de Schelde Vanwege het Loodswezen is men, nu de dooi doorzet en de ijsgang reeds belangrijk is ver minderd, reeds druk in de weer met het uitzetten van de be tonning op de Westerschelde, welke eenige weken geleden moest worden weggenomen. Aangezien in totaal weer 32 boeien op hun plaats gebracht moeten worden en bovendien aan verschillende boeien repara ties noodig zijn. zal hiermede nog wel eenige tijd gemoeid zijn, zoodat men er nog niet op kan rekenen, dat deze week weer 's nachts gevaren en beloodst kan worden. Het bestuur van de polder Walcheifcn deelt mede, dat in verband met de verandering van het weer de polder begon nen ls met spuien van het wa ter en dat het tjs thans onbe trouwbaar ls. Solisten-muziekconcours te Uzendijke. In het Hofzichttheater te LJzendflke werd Zaterdag een solistenconcours gehouden, waaraan niet minder dan 49 personen deelnamen. De burgemeester, jhr. L. von Bönninghausen tot Heringha- ven sprak het openingswoord en uitte er znn vreugde over, dat de muzlekbond in Zeeuwsch Vlaanderen weer opleeft. Hierna begon het concours, waarin verschillende fraaie re sultaten werden behaald. Mej. Saartje Faas uit Biervliet wist met sax.-sopraan beslag te leggen op de eerste prijs met lof der jury in de afdeeling uitmuntendheid. Zfj won daar mee tevens dë medaille, die door Koningin Wilhelmina voor dit concours beschikbaar was gesteld. De heer -A v. d. Brande uit Clinge behaalde met tuba de eerste prijs in de eerste afdee ling en verkreeg ook de me- Ie van Prinses Juliana. In de tweede afdeeling was het de heer A. de Kijver uit Bier vliet, die na loting met den heer A. van Meurs uit Axel, de eerste prijs behaalde, waar aan ook de medaille van den Commissaris der Koningin ver bonden vras. De heer J. Bossand uit Oost- burg kwam in de eere afdee ling met trombone het beste uit de bus en kreeg de eerste prijs, met de medaille van den burgemeester van IJzendijke. De heer J. van Waterschoot uit Lamswaarde won met bu gel ln de derde afdeeling de eerste prijs, met de medaille van de Zeeuwsch Vlaamsche Muzlekbond. Bljz. gerechtshof Den Bosch. Vonnissen voor Zeeland. De offcier-fiscaa! bij 't bijz. gerechtshof te 's-Hertogenbosch voor Zeeland hebben opnieuw 10 pe:sonen buiten vervolging gesteld, omdat de gerezen ver denking ongegrond bleek te zijn. Voorts werden twaalf per sonen buiten vervolging gesteld tegen wie de gerezen verden- k'ng niet geheel ongegrond was, maar wier gedrag niet zoo is geweest, dat strafvervolging noodig is. Negen personen werden ver oordeeld tot onder toezichtstel- ling, verpFchting om te arbeiden en ontzetting rechten. Negen TRIBUNAAL MIDDELBURG Handel in Joodsche eigendommen Voor het Tribunaal te Mid delburg stond Vrijdag terecht de 37-i'arige drogist H. A. B. uit Middelburg, die reeds voor '40 N.S B.-er was en gedurende de bezettingstijd op alerlei wijze activiteit aan de dag legde, o.m door zich aan te melden voor overneming van een loodsche zaak Zijn brieven onderteeken- de hij ook met „Heil Hitier". Zijn verdediger wees op de weinig beteekenende rol, welke deze man heeft gespeeld. In 1042 was hij trouwens reeds uit de N.S B. gestapt, waarom pl. aand-ong op spoedige vrijhe:dstelling. ONSCHULDIG? De 2fi-jarige kantoorbediende J. M. P., was te Middelburg groepsadministrateur geweest Nog vele jaren van opbouw zijn noodig. Voor de Zeeuwsche jeugd Na een vol jaar van wer ken, aldus de Zeeuwsche sportcommissie in haar jaar verslag over 1946, komen we tot de conclusie, dat nog vele jaren van moeizame opbouw noodig zullen zjjn, voordat we kunnen spreken van een goed ontwikkeld Zeeuwsch sport leven. Het verslag is opge steld door den heer F. A. Ko- ljjn te Oostburg. Materiaaltekort, gemis aan 8portacommodatic. militaire dienst en financlcele moeilijk heden remmen het sportleven. Deze factoren zullen nog jaren een stempel drukken op de sport in Zeeland. Nog een groot deel van onze Zeeuwsche jeugd slentert langs de straten, een te groot deel ls bezig zich te laten vangen ln de verraderlijke greep van nicotine, alcohol en ongezonde dans zaal lucht. Daartegen waarschuwt de voorzitter van de sportcom missie als hij zegt: „Verstaat uw taak als leiders van onze Zeeuwsche jeugd". In het verslag wordt ver volgens gewezen op de ver strekking van sportmateriaal tijdens de hulpactie Zeeland door het Directoraat voor li chamelijke opvoeding. Bq de distributie van deze artikelen werd veel werk ver zet door den heer Imanse. Door het overladen sport programma kon niet worden overgegaan tot organisatie van een Zeeuwsche sportdag en ook voor 1947 is zoo'n dag niet waarschijnlijk. VOETBAL. De voetbal rolt weer in bij na alle Zeeuwsche gemeenten en de sport wordt met veel enthousiasme beoefend. Der tien competitie gaven aan 84 vereenigingen en een duizend tal voetballers gelegenheid hun spel te ontwikkelen. De belangrijkste wedstrijden wa ren ontmoetingen Vlissingen Middelburg, Vlissingen— Zeeuwsch elftal, Zeeuwsch elftalR.A.S.C. (een Engel sche militaire ploeg) alsmede ontmoetingen ZeelandTil burg, ZeelandLonga. De strafcommissie bracht op 450 wedstrijden slechts een twintigtal spelers voor een correctie in aanmerking, het geen zeker geen reden tot on gerustheid geeft. Het scheidsrechtersprobleem is urgent. Alles by elkaar is men vol goede hoop voor het jaar 1947. GYMNASTIEK. De gymnastiekverenigingen kregen een gevoelige klap door het oproepen van veie jongens en mannen in militai re dienst. Er zijn thans 25 vereeni gingen met totaal 4000 leden aangesloten. Het leiderspro bleem is flink aangepakt en de leiderscursus ln Bergen op Zoom wordt trouw bezocht. Vele demonstraties van ver- lenigingen hielden de belang stelling voor dc gymnastiek gaande. Het program voor 1947 be vat wederom de vaardigheids- proeven, vijfkampen voor plat teland, wandeldagen, demon straties en provinciale ont moetingen. o.m. Zeeland Brabant. KORFBAL. De materialenpositie was gunstig, maar net terrein- vraagstuk en de scheidsrechts- kwestie bleven urgent. De onverzettelijke wil om te blijven spelen bleek wel uit het gebruiken van dé markt te Middelburg als noodveld. De competitieleider dringt er op aan, dat zfj, die ln ae oorlogsjaren de korfbalsport entameerden, zich thans niet moeten toeleggen op het na jagen van andere vermaken. Er werden weinig straffen opgelegd en het jaar 1947 laat zien goed aanzien. ATHLETIEK. Deze sport met haar sterk individueel karakter heeft een zware klap gehad door de oproepingen in militaire dienst. Gelukkig vormden enkele vereenigingen nieuwe jeugdgroepen. In 1947 viert deze organisatie haar 20- jarig bestaan en het bestuur zal er alles op zetten om de athletiek het verloren terrein te doen herwinnen. HANDBAL. Deze sport staat of valt met de athletiek-ontwikkeling. De competitie is thans uitge breid met enkele gymnastiek verenigingen. De meeste wed strijden worden gespeeld in Vlissingen, Middelburg Goes. Èr zijn ook moeilijkhe den met scheidsrechters, ter- reinèn enz. ANDERE SPORTEN. Het Zeeuwsche Hockey-we- reldje bleef uiterst beperkt. Door het beschikbaar komen van materiaal en een onge kende activiteit van de be sturen der boksclubs leefde de bokssport ln Vlissingen en Terneuzen sterk op. De zwem- sport heeft zich als vanouds in Zeeland goed gehandhaafd. en gaf zich later op voor het Oostfront. In Z.-Vlaanderen was hij nog eenige tijd afdeelings- leider van de Jeugdstorm Ook werkte hij op het kantoor van het vliegve'd te Haamstede. In Axel nam hij aan huiszoek'ngen deel en in Brabant aan de ar restatie van een politieman, die later door de Duitschers werd gefusilleerd. Bij het verkoopen van loodsche eigendommen verleende hij ten slotte bemid de'ing. Te zijner verded;ging voerde deze beschuldigde o.m. aan ge dacht të hebben, dat de W.A een sportorgan satie was. Hij wist natuurlijk ook niet, dat de verkochte goederen aan Joden toebehoorden en de huiszoekin gen waren hem door den N S. B.-burgemeester van Axel op gedragen. Aan de arrestatie van den politieman was hij ook al on schuldig, omdat hij dacht, dat de man op het gemeentehui moest komen in verband met een door hem ingediende lijst van zwarthandelaren. Mr. P. C. Adriaanse noemde dit laatste geval, dat zich in St. Oedenrode heeft afgespeeld, een noodlottige samen'oop van om standigheden. In verband met de jeugdige leeftijd van zijn cliënt, verzocht hij de uiterste clementie. UITSPRAKEN. De zaak tegen wijlen I. K. uit Arnemuiden zal buiten de zit ting nog nader onderzocht wor den. De beschuldiging tegen den oud-politie-nspecteur R. A. Avink uit Middelburg, werd vervallen verklaard, omdat een meer dan zakelijke omgang met leden der bezettende macht niet bewezen werd geacht en tegen over dc wel eenigszins slappe hocding van dezen politieman de nret te onderschatten moei lijkheden. waarvoor hij zich ge plaatst zag, konden worden gesteld. De loodgieter P. J. V. uit Middelburg kreeg 2'/2 jaar in- terneering met ontzetting uit de rechten (eindigende 28 October a.s.); de brievenbesteller A. de K. eveneens u:t Middelburg 2 jaar met ontzetting (eindigende 27 Juli a.s.) anderen tot onder toezichtstel ling en ontzetting rechten en drie anderen tot ontzetting rech ten. Vier delinquenten werden ver oordeeld tot verpl.chting om te arbeiden en ontzetting rechten. G. J. te Clinge werd veroor deeld tot onder toezichtstelling. en 75 boete. A. P. P.-K. te Wissekerke, idem tot f 100 b. en onder toezichtstelling. P. A. v. d. V. te Vogelwaarde boete 300, M. V. te Waarde boete 4500 en C. V. te Waar de boete 4000 met ontzetting rechten. S. M. K. te Zoutelande onder toezichtstelling, arbeiden, f 3000 betalen en ontzetting rechten; J. D. te Kattendijke onder toe zichtstelling, arbeiden, ontzet ting rechten en verbeurdverkla ring radio; B. D. H. T. te Ter- bregge, arbeiden, 75 betalen en ontzetting rechten. Het Westland helpt Breskens Vrgdag 7 Maart stond In het teeken van de hulpactie ,Het Westland helpt Bres kens". 's Namiddags half vier arriveerden twee groote auto bussen en een vrachtauto met 60 ïi 70 medewerkers aan deze aerie, die ten doel heeft bet culturecle leven van Breskens weer op de been te helpen. Zij werden door het gemeen tebestuur verwelkomd in de can tine van het Rijkskamp voor de Wederopbouw te Breskens. Achtereenvolgens voerden het woord: burgemeester Eek hout, de heer Minnaar, voor zitter van het comité „Het Westland helpt Breskens" uit Poeldijk, wethouder van Ha- neghem en de heer I. de Hul- lu, voorzitter van de Bresken- sche muziekvereenlging. 's Avonds werd door de gas ten, eveneens in de tjolcvolle cantine van het Rijkskamp, een ontspanningsavond aange boden, waarvan de baten be stemd waren voor de zwaar redupeerde muziekvereeniging ,Uit het Volk—Voor het volk" te Breskens. Aan deze uitvoering werd medewerking verleend door de muziekvereeniging „E.M.M." te Maasdijk o 1, van den heer W Grebel, de tooneelvereeni- <?lng „Kunst en Genoegen" uit de Lier en de Accordeonver- eeniging „D.O.V.'' uit Maasdijk o 1 van den heer A N. Middel burg Een bijzondere attractie van 'deze laatste vereeniging vormde het optreden van den refreinzanger Leen Lange. Tijdens de pauze werd door den heer Minnaar een bedrag' van 3900 voor de culturecle wederopbouw van Breskens aan den burgemeester over handigd. Zaterdagmorgen maakte het gezelschap per bu* nog een tochtje door West-Zeeuwsch- Vlaanderen. waarna 's middags de terugreis naar het West- 'and werd aanvaard. Kloosterzande PLATTELANDSAVOND. Te Kloosterzande werd een plattelandsavond gehouden, ge organiseerd door de platte landsjongeren van de L.J.G. van de afdeeling Hulst. De avond werd gevuld met.too- neelstukjes, voordrachten, mu ziek eu zan'g. St Annaland EEN VARENDE HOND. Eind Februari belandde een hond een zwarte bouvier uit St. Annalandop een ijs schots en dreef met de ijs schots weg. Niemand wist waarheen. Zijn baas, de heer Elenbaas, te St. Annaland, kreeg echter na een week ongeveer bericht, dat zijn hond in St. Maartens dijk was. Tholen Maandag herdacht het echtpaar Jan SchotCornelia Geuze de dag waarop het 55 jaar geleden in de echt word verbonden. Scherpenisse De in de Ned. Herv. Kerk te Scherpenisse gehouden col lecte ten bate van de noodlij dende kerken en personen heeft 64 opgebracht. Haamstede RAADSVERGADERING. In de openbare vergadering van de gemeenteraad van Haamstede gaf de voorzitter, burgemeester Jhr. R. Roëll, een overzicht van 1946 en deelde mede, dat er in dat jaar 8 nieuwe woningen, 5 noodboer- deryen en 8 houten woningen werden gebouwd. In 1946 heeft de Burghsluis aan haven-, ka de- en liggelden 3450,19 op gebracht Van Ged. Staten is bericht binnen gekomen, dat de ge meente Haamstede als noodlij dend moet worden beschouwd. In dc verordening betreffende de haven-, kade- en liggelden werden enkele wyzlgingen aangebracht. Op voorstel van B. en W. werd besloten over te gaan tot het definitieve herstel van de havenbeschoei ing te Burghsluis. De kosten hiervan worden geraamd op 142.000. nl 1947 zullen 10 woning wetwoningen worden gebouwd. De heer P. v .d. Kreeke werd als bestuurslid van het Burgerlijk Armbestuur geko zen, terwyi de heer M. den Boer herkozen werd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 10