Zeeuwsche Sport in 1946 Krachtige maatregelen aangekondigd UIT DE PROVINCIE Lokaaltrein of Autobus? Aannemers staan te recht Nog vele jaren van opbouw zijn noodig, Voor de Zeeuwsche jeugd. Na een vol jaar van wer ken, aldus de Zeeuwsche sportcommissie in haar jaar- -rerslag over 1946. komen we tot de conclusie, dat nog vele jaren van moeizame opbouw noodig zullen zijn, voordat we kunnen spreken van een goed ontwikkeld Zeeuwsch sport leven. Het verslag is o steld door den heer F. A. lijn te Oostburg. Materiaaltekort, gemis aan sportacommodatie, militaire dienst en financieele moeilijk heden remmen het sportleven. Deze factoren zullen nog jaren een stempel drukken op de sport in Zeeland. Nog een groot deel van onze Zeeuwsche jeugd slentert langs de straten, een te groot deel ifc bezig zich te laten vangen in de verraderlijke greep van nicotine, alcohol en ongezonde danszaallucht. Daartegen waarschuwt de voorzitter van de sportcom missie als hij zegt: „Verstaat uw taak als leiders van onze Zeeuwsche jeugd". In het verslag wordt ver volgens gewezen op de ver strekking van sportmateriaal tijdens de hulpactie Zeeland door het Directoraat voor li chamelijke opvoeding. Bjj de distributie van deze artikelen werd veel werk ver zet door den heer Imanse. Door het overladen sport programma -kon niet worden overgegaan tot organisatie van een Zeeuwsche sportdag en ook voor 1947 is zoo'n dag niet waarschijnlijk. VOETBAL. De voetbal rolt weer in bij na alle Zeeuwsche gemeenten en de sport wordt met veel enthousiasme beoefend. Der tien competitie gaven aan 84 vereenigingen en een duizend tal voetballers gelegenheid hun spel te ontwikkelen. De belangrijkste wedstrijden wa ren ontmoetingen Vlissingen Middelburg, Vlissingen Zeeuwsch elftal, Zeeuwsch elftal—R.A.S.C. (een Engel- sche militaire ploeg) alsmede ontmoetingen ZeelandTil burg, ZeelandLonga. De strafcommissie bracht op 450 wedstrijden slechts een twintigtal spelers voor een correctie in aanmerking, het geen zeker geen reden tot on gerustheid geeft. Het scheidsrechtersprobleem is urgent. Alles bij elkaar is men vol goede hoop voor het jaar 1947. GYMNASTIEK. De gymnastiekvereenigingen kregen een gevoelige klap door het' oproepen van vele jongens en mannen in militai re dienst. Ef zijn thans 25 vereeni gingen met totaal 4000 leden aangesloten. Het leiderspro bleem is flink aangepakt en de lelderscursus in Bergen op Zoom wordt trouw bezocht. Vele demonstraties van ver eenigingen hielden de belang stelling voor de gymnastiek gaande. Het program voor 1947 be vat wederom de vaardigheids- proeven, vijf kampen voor plat teland, wandeldagen, demon straties en provinciale ont moetingen, o.m. Zeeland Brabant. KORFBAL. De materialenpositie was gunstig, maar het terrein- vraagstuk en de scheidsrechts- kwestie bleven urgent. De onverzettelijke wil om te blijven spelen bleek wel uit het- gebruiken van de markt te Middelburg als noodveld. De competitieleider dringt er op aan, dat zij. die in de oorlogsjaren de korfbalsport entameerden, zich thans niet moeten toelèggen op het na jagen van andere vermaken. Er werden weinig straffen opgelegd en het jaar 1947 laat zich goed aanzien. ATHLETIEK. Deze sport met haar sterk individueel karakter heeft een zware klap gehad door de oproepingen in militaire dienst. Gelukkig vormden enkele vereenigingen nieuwe jeugdgroepen. In 1947 viert deze organisatie haar 20- jarig bestaan en het bestuur zal er alles op zetten om de athletiek hét verloren terrein te doen herwinnen. HANDBAL. Deze sport staat of valt met de athletlek-ontwikkeling. De competitie is thans uitge breid met enkele gymnastiek vereenigingen. De meeste wed- steden worden gespeeld Vlissingen, Middelburg Goes. Er zy'n ook moeilijkhe den met scheidsrechters, ter reinen enz. ANDERE SPORTEN. Het Zeeuwsche Hockey-we- reldje bleef uiterst beperkt. Door het beschikbaar komen van materiaal en een onge kende activiteit van de be sturen der boksclubs leefde de bokssport in Vlissingen en Terneuzen sterk op. De zwem- sport heeft zich als vanouds in Zeeland goed gehandhaafd. Journalisten onheusch behandeld. Nederiandsche journalisten te Batavia hebben besloten een protest in te dienen bij dr. van Mook tegen de onwelwillende behandel hg, die hun te Krandji van de zijde van Nederiandsche militairen is ten deel gevallen Bij hun reis van Djogjakarta naar Nederlandsch gebied werd hun bij Krandji het passeeren van de demarcatielijn gewei gerd, terijl al hun bagage aan een nauwgezet onderzoek werd onderworpen. Een Indonesisch journalist ,geboort:g uit Ambon, werd eèn landverrader genoemd. Toen een Nederlandsch jour- na'ist, terwijl hij naar binnen werd geduwd, opmerkte, dat hij een Nederlander was, verklaar de de militair, dat dit er niet toe deed, want allen uit.de trein kwamen „vandaar". Hij doelde daarbij op het Republikeinsch gebied. Dr. Koets heeft aan Aneta verklaard, dat hij de toedracht zeer betreurde. Overigens wilde hij het resultaat van het mili tair onderzoek afwachten. (Ingezonden mededeeling) iLOUIS DAVIDS Deze groote artist wist met zijn gezellige levensware liedjes vol humor een gevoelige snaar te tref fen. Hij bezong de zon, de liefde en nog vele andere dingen die het leven glans geven en den mensch verkwikking kunnen brengen. Dat hij daarbij ook een liedje wijdde aan het „bakkie leut" kan moeilijk verwondering wekken. „LEUT" betcekent letterlijk „plezier" en feitelijk is er geen treffender be stempeling te vinden voor een goede kop koffie. Vooral als de koffie zoo kostelijk en verkwik kend is als die van De Gruyter, de koffie- en theezaak. 't Manneke van Brussel. De academische orde van Sint Michael te Brussel zal, ter gelegen heid van haar lustrum feest op Zaterdag 8 Maart, het „Manneke pis" te Brussel begif tigen met de eeretoga, hy wordt doctor honoris causa. De stedelijke overheid en afgevaardig den van buitenlandsche studenten zullen de plechtigheid opluisteren. Voorronde wereldkampioen schap schaken in Hilversum Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Koninklijke Ne deriandsche Schaakbond beslo ten het ?.g. Europeesch# zóne tournooi ter voorbereiding van het wereldkampioenschap scha ken nog dit jaar in Nederland te doen houden in overleg en met goedkeuring van het be stuur van de internationale schaakfederatie. Dit zóne tournooi zal half Juli te Hilversum worden ge speeld, waarbij de organisatie is opgedragen aan het Hilver- sumsche schaakgenootschap, dit in verband met het 60 jarig be staan van deze vereeniging. Wat Nederland betreft, dr. Euwe zal aan dit tournooi niet deelnemen, aangezien hij reeds als een der gegadigden voor de wereldtitel is aangewezen. Wie ons land op 't tournooi zal ver tegenwoordigen zal nog nader worden uitgemaakt. Rehabilitatie van ds. de Cock gevraagd. Een aantal predikanten heeft zich tot de generale synode der Ned. Herv. Kerk gewend met het verzoek ds. Hendrik de Cock, in 1834 Ned. Herv. Pred. te Ulrum, posthuum te rahabi- liteeren. Zij baseeren hun adres op het geschrift van dr. W. Volger „De leer der Ned. Her vormde Kerk", waarin hij aange toond heeft, dat in de ambts vervulling van Hendrik de Cock, geen overtreding van eenige re glementaire bepaling is te ont dekken. Zooals bekend is Hendrik de Cock in 1834 uit de Hervormde Kerk gegaan en de stichter ge worden van de „afgescheide nen", waarvan er later velen uitweken naar Holland in Mi chigan. Thans ook Britsch protest tegen aanhoudingen. De regeering van Groot-Brit- tannië heeft bij de Nederiand sche regeering geprotesteerd tegen de aanhouding van het Engelsche koopvaardijschip „Empire Mayrover" door de Nederiandsche marine. Het in cident wordt officieel nog altijd als niet geregeld beschouwd, aangezien men geen verzekering heeft ontvangen, dat dergelijke incidenten in de toekomst zul len, worden vermeden. De voor naamste reden voor de klacht van de Britsche regeering is het feit, dat het schip in volle zee buiten de Nederiandsche terri toriale wateren werd aangehou den. Nieuw biljart-record. Piet de Leeuw heeft tijdens de biljartkampioenschappèn in zijn partij tegen Kobus het Nederlandsch record voor de hoogste serie, dat op naam stond van Van Vliet met 165 sind3 Maart 1941, verbeterd door een serie van 196 te scoren. Na de tweede dag van de biljartkampioenschappen leiden v. d. Pol en Sweering met elk 4 punten. De Leeuw en v. Vliet volgen met elk 3 punten. Vergadering „Hel Nederl. trekpaard" Donderdag hield de afdee- ling Zeeland van de Vereeni ging „Het Nederiandsche Trekpaard" een algemeene vergadering in het Schutters hof te Goes. De leden van Noord-Beveland en Tholen konden door de weersomstan digheden niet aanwezig zijn. Na opening door den voor zitter, den heer Alph. Aer- noudts, die den algemeen voor zitter en secretaris, de heeren M. J. van Veenberg en L. A. Bom en den zuivelconsulent, den heer C. Zwagerman, wel kom heette, kwamen de mede- deelingen aan de orde. De algemeen voorzitter deelde mede, dat het aantal koudbloedpaarden in verband met de voedselpositie beperkt zal moeten worden. Men is zeer verontwaardigd, dat, ter wijl een commissie, die in Spanje is geweest een con tract voor de levering van 2000 koudbloedpaarden heeft afgesloten, thans bericht is ontvangen, dat er 1000 koud bloedpaarden en daarnaast 1000 warmbloedpaarden gele verd kunnen worden. Spreker is van meening dat er iets niet in orde is en dat een onderzoek, dat gaande is, licht in deze zaak zal moeten ver schaffen. Het jaarverslag van den Cretans en de rekening over 1946 en de begrooting voor 1947 worden goedgekeurd. De heeren G. v. d. Hoeve, P. A. Stallart. A. v. Hooti- gem, S.v. Maldeghem en C. Tegen^overiredingen distributiemaafregelen Zooals in de distributiewet 1939 is vastgelegd, is de over heid verantwoordelijk voor cle voorziening van de Nederiand sche bevolking van distributie, goederen. Zij kan deze ver antwoordelijkheid slechts dra gen, indien de bij het produc tie- en distributieproces inge. schakelde ondernemingen ten volle haar medéwerking ver- leenen. In de afgeloopen maanden was het noodzakelijk tegen verscheidene ondernemingen proces-verbaal op te maken wegens het plegen van distri butie-delicten van ernstige aard, Het betrof veelal het niet opgeven van groote voor raden distributiegoederen, het .zwart" koopen van grond stoffen en het vervaardigen van goederen zonder de daar toe vereischte vergunning De verkoop van die grondstoffen en goederen geschiedde vry- wel steed - tegen prijzen, welke ver boven de wettelijk geoor. loofde lagen. Voor al deze overtredingen zullen de be trokkenen zich te zijner tijd voor den bevoegden rechter hebben te verantwoorden. De ernst van de bij de on derzoeken aan het licht geko men feiten heeft de overheid doen besluiten thans op krach tige wfjze op te treden tegen ondernemingen, welke ernsti-, ge distributieovertredingen be gaan en haar voor onbepaalde tijd uit te sluiten van deelne ming aan het productie, er distributieproces. Truman stelt zijn vacantïe uit. Naar het Witte Huis heeft bekend gemaakt, heeft Presi dent Truman zijn vacantierels naar de Caraibische zee voor onbepaalden tyd uitgesteld. Het lag aanvankelijk in de bedoe ling van den president om Za terdag uit Washington te ver trekken. De secretaris van den pre sident, wilde niet zeggen, of het om binnenlandsche of bui tenlandsche aangelegenheden ging- Het uitstel zal Truman meer tijd laten om zyn voor genomen radiorede voor te be reiden, als mede zyn bood schap aan het congres, waarin hy zal verzoeken de export- en importbank te machtigen een leening van 250 millioen dollar aan Griekenland te verstrek ken. Truman, heeft tegen Maan dag as. de leiders van belde partijen in het Congres uit. genoodigd tot ©en conferentie op het Witte Huis in verband met de Internationale toe stand. Steendijk werden als bestuurs leden herkozen. De heer Alph. Aernoudts werd als commissa ris herkozen. Tot juryleden voor de stamboekkeuringen van merries werden A. W. Vo gelaar gekozen en H. J. Aer noudts herkozen. Besloten werd, dat de afdee- ling Zeeland zooveel mogelijk zal bijdragen aan de groote tentoonstelling in 1947. De heer G. Wagenaar, direc teur van de provinciale ge zondheidsdienst voor dieren, hield tenslotte een inleiding over het werk van dit lichaam. Boot naar Breskcns gaat weer varen Onvoorziene omstandigheden buitengesloten, hervat de Prov. Stoombootdicnst vandaag de vaart tusschen Vlissingen en Breskens. Vrijdagmiddag werd een proefvaart gemaakt, wel ke slaagde. Het ligt in de bedoeling de uurdienst voorloopig te her vatten van VUssingeSi uit van 's morgens half acht tot 's avonds half zeven, van Bres kens van 's morgens half ne gen tot 's avonds half acht. Hiermede is aan het isole ment van Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen dus een einde ge komen. BENOEMING. Bij K. B. is met ingang van Juli 1947 benoemd tot dijkgraaf van de Mosselpol der, de heer P. L. Koole, te Hoek. Ook het gemeentebestuur van Kapelle pleit voor het behoud van de stations. Naar aanleiding van de be richten over de voorgenomen opheffing van de stations Ril- land-Bath. Krabbendijke er Kapelle.Biezelinge waar over, gelijk wij Vrijdag nog van de zijde van de Nederiand sche Spoorwegen vernamen, ae beslissing nog niet defuii tief is gevallen ontvingen wij van het gemeentebestuur van. Kapelle, dat ter zake zeer actief is, een uitvoerige uit eenzetting, waarin het opnieuw aandacht vraagt voor de groo te belangen, welke hier op het spel staan. Het gemeentebe stuur erkent, dat door de slui ting van de drié genoemde stations voor het personen vervoer een bésparing wordt verkregen op de rijtijd Maar wat schieten de treinreizigers daarmede op. indien zij straks slechts op- drie of vier stations kunnen instappen? Hoe groot zal het tijdverlies zy'n, dat men zich moet getroosten om een van deze stopplaatsen te be reiken? En wat verstaat men onder tydefijke sluiting? zal kunnen benaderen. Men zal in Goes of Bergen op Zoom moeten overstappen in de trein. De bussen zullen in ve le gevallen overvol zijn en rij. wielen, welke vele reizigers toch noodig hebben om andere olaatsen te bereiken, kunnen niet op de bus worden meege nomen., Bovendien meent men, dat - indien de Snoor.vegen deze busdienst zelf zouden gaan ex- Dloiteeren de particuliere ondernemers, die jarenlang hun belasting vóór het Ver. keersfonds opbrachten, zwaai de dupe zouden worden De Spoorwegen, wier nadeel; saldo menigmaal ten lee?e werd gedekt uit het door her bijeengebrachte fonds, zouden, deze particuliere ondernemers aldus een deel van hun be staanszekerheid ontnemen. Het Joodsche verzet in Palestina. Naar verluidt, is „een zeer belangrijke Joodsche terrorist" gearresteerd bij de groot- scheepsche razzia's in de ste den Rehovoth, Nathanya en Hadera, waarbij zes bataljons Britsche Infanterie en vliegtui. ?:en werden ingezet. 32 perso nen werden gearresteerd. Ter roristen hebben bij Telaviv een politiepost en eèn militai re auto beschoten De aanval lers wisten te ontkomen Het douanebureau en het station te Tel Aviv werden door een onbekend persoon opgebeld, die zeide, dat In de gebouwen een springlading waR aange bracht. Fransche krantenstaking geëindigd. De krantenstaking te Parijs, die drie weken heeft geduurd, nadert thans haar einde en Dins dag zullen de dagbladen op nieuw uitkomen. Vrijdagavond hebben de uit gevers en personeel vijf uren vergaderd en zijn tot een over eenkomst gekomen, welke waarschijnlijk Zaterdag zal wor den geteekend. Maandag zal de publicatie van de weekbladen worden hervat. Vitamine A in de margarine Dezer dagen is de Nederiand sche margarineindustrie in op dracht van de regeering er toe overgegaan in het belang van de volksgezondheid de marga rine tijdelijk te vitamineeren met vitamine-a. Vitamine-a blijkt vooral in de wintermaanden in te geringe mate in ons voedsel aanwezig te zijn. HET LOCALE VERKEER. Slechts een kleine categorie wenscht waarschijnlijk, niets liever dan in één ruk door te rijden naar de plaats' van be stemming en bij. hen zijn er wellioht nog velen, die zoodra zij weer over een auto beschik, ken de trein de rug toe keeren. Hier ligt naar de meening van het gemeentebestuur van Kapelle en van zeer velen in Zeeland het zwaartepunt ook niet. Men verlangt niet, dat de sneltreinen ook op de kleine stations gaan stoppen. Maar men vreest, dat de Spoorwegen om misschien één sneltrein meer te krijgen, zou den gaan verzaken, wat rnen als hun voornaamste taak in Zeeland ziet: het onderhouden van het locaal verkeer Het gemeentebestuur meent immers, dat een busverbinding nimmer het nut van een goed- functionneerende locaaltrein Predikbeurten FILMS VAN DE WEEK Grand Theater Goes. Tot en met Maandag draait hier een vroolijke revuefilm „Mijn hart klopt voor Belita", waar in de nieuwe Amerikaansche star Belita triomfen viert. Het verhaaltje heeft natuurlijk niet veel om het lijf, maar -mede dank zij de fraaie balletten en ijsscènes kan men. toch volop genieten. Van Dinsdag af draait een film van een geheel ander genre: „Sanders van de rivier" met den vermaarden zanger Paul Robeson in de hoofdrol. Behalve tal van uitstekende acteurs en actrices, werken tal van inheemschen uit de Congo aan deze film mede. APOTHEKEN. Vanaf heden tot en met vol gende week Vrijdag zijn des nachts en de geheele Zondag de volgende apotheken ge. opend. Te Middelburg: apo theek Nonhebei, te Vlissingen: apotheek Ockenburg, (Wal- straat) en te Goes: de Goe- sche apotheek. Staatsgreep in Paraguay verwacht. Niet bevestigde berichten van de Argentijnsch.Para- guayaansche grens zeggen, dat zich in Paraguay een mi litaire staatsgreep heeft vol trokken met het doel een ein de te maken aan het presi dentschap van generaal Higi. nio Mornlngo. Ned. Hervormde Kerk. Goés 9.30 ds. Odé, 5 ds. de Roos 's-Heer Abtskerke 10 en 2 ds. Strating: 's-Heer Arendskerke 10 en 2.30 ds. v. d. Waa; 's-H. Hendrikskinderen 10 en 2 ds. de Roos; Kattendijke 9.30 ds. Breek, 2 ds. Dorst; Kloetinge 10 en 2.30 ds. Elderenbosch Wilhelminadorp 10 en 6 ds. Nutbey; Wolfaartsdijk 10 en 2.30 ds. v. Dijk; Baarland 9.30 en 2 ds. Beneder; Borssele 10 en 2.30 ds. Vriilandt; Driewegen 2.30 ds. v. Willenswaard: Elle- woutsdijk 10 ds. v. Willens- waard; 's-Gravenpo'der 9.30 ds. Lely, 6 ds. Elderenbosch; 's-Heerenhoek geen dienst: He:nkenszand f0 en 2.30 ds. Renting: Hoekenskerke 9 30 en 2 ds. Hulsbergen; Lewedorp 6 ds. Luuring; Nieuwdorp 10 en 2.30 ds. Luuring; Nisse 2 ds. Lely; Oude'ande 9.30 en 2 ds Heijmans; Ovezandc- 10 de heer Ovetgauw; Kapelle 10 ds. Drost' 2.30 ds. Breek; Krabbendijke 9.30 en 2.30 ds. Baarslag: RÜ- land-Bath 10 en 2.30 ds v. d Ros; Waarde 9.30 en 2 ds. den Boer; Wemeldinge 10 ds. Baks, 2 ds: 't Hooft; Yerseke II. dhr de Zwart, 4 ds. Baks, 7 ds. v d Ree. Gereformeerde kerk. Goes 10 en 5 ds. Stam; Baarland 10 j?n 2.30 ds. Tiemersma; Borssele 10 leesdienst, 5 ds. Beukema Driewegen 10 en 2.30 ds. Kool stra; He'nkenszand 10 en 2.30 ds. BooijNieuwdorp 10 en 2 30 ds. Beukema; Kapelle 10 en 2.30 ds. v. Heijningen; Krabbendijke 9.30 en 2.30 ds.de Bruin; Krui- ningen 10 ds. Groenewegen, Rilland-Bath 10 en 2.30 ds. Kui per; Wemeldinge 10 en 2.30 ds van Dijk; Yerseke 9.30 en 2 ds. Booij. Gereformeerde gemeente. Wol faartsdijk 10, 2.30 en 6 ds. v Neerbos; Borssele 9.30. 2 en 5 30 ds. Honkoop; Hoecfekenskerke 9.30 en 1.30 leesdienst; Nisse leesd'enst; Krabbendijke 9.30. n 6 leesdienst; Waarde 9.30, 30 en 5.30 leesdienst; Wemel dinge 10, 2 en 5.30 leesdienst; Yerseke 9.30, 2 en 6 ds. van Stuyvenberg. Ver. van Vrijzinnig godsdien- stlgen. Goes 10.30 ds. Vorster. Doopsgezinde gemeente. Goes 10 dhr. P. J. Brouwer. Vrije Evangelische gemeente. Goes 9.30 en 6 ds. Karelse; We meldinge 10 en 2.30 dhr. Alink Yerseke 10 en 2.30 ds. Timmer man; Rilland-Bath 10 en 2 ds. Enther. Leger des Heils. Goes 10 en 7.3Q mei. Reijerse en Sche-pe- iltgse; Yerseke 10 en 6 majoor B'erendsen. Toch nog een sterfgeval in het Gasthuis te Goes. Hoewel de toestand van de meeste patiënten te Goes, wel ke daar nog worden verpleegd wegen.- de typhus-achtige ziek te, welke zich eenige weken eieden openbaarde, thans re delijk wel genoemd mag wor. den, is Vrijdag toch nog één hunner, de ruim 65-jarige heer Blok, lilt Kortgene, overleden. „De Schelde" bouwt stoomketels De N.V. Kon. Mij. „De Schel de" kreeg wederom enkele be langrijke opdrachten. Voor het Gem. Electriciteitsbedrijf van Rotterdam moet een hooge druk stoomketel van 80 kg./cm2 worden gebouwd voor de Cen trale Schiehaven (capaciteit 75 ton/uur, 500 graden Celsius stoomtemperatuur). Deze ketel zal stoom leveren voor aan drijving van een turbo-genera tor. waarvan de afgewerkie stoom zal d!enen voor warmte- levering aan het toekomstige stadsverwarmingsbedrijf. De Bataafsche Petroleum- maatschappij gaf opdracht voor een ketel van 65 ton/uur (20 kg/cm2 350 gr. Celsius- voor de fabriek Pandasari te Balik Papan op Borneo. Engelsche kinderen naar Yerseke. Naar wy vernemen zullen met Paschen een 25-tal jon gens en meisjes voor een veer- tiendaagsche vacantie naar Yerseke komen. Zij die een of meer van deze kinderen willen huisvesten kunnen zich opge ven by burgemeester Willem- sen. Het ligt voorts in de bedoe ling een aantal kinderen uit Yerseke deze zomer met va cantie naar Engeland te laten gaarv semr vroeg om assistentie. Vry dagmorgen vroeg het Amerikaansche stoomschip „Arizpa" van de Surmat-Cy uit Philadelphia om assisten tie. Het bevond zich bij boei N.F. 11 ter hoogte van Oost ende en had een machine defect, waardoor gevaar voor springen van de ketel be stond. De „Goliath" is onmid dellijk van Vlissingen uitgeva ren. Omstreeks 10 uur pas seerde het schip Vlissingen op weg naai- Antwerpen. Zaid-Beveland Goes HULP AAN AMSTERDAM. Do act e om ook in Goes hulp te verleenen aan Amster- damsche kinderen heeft succes en men hoopt Dinsdag de eer ste auto met klee-ren en levens middelen aan het tehuis voor ouden van dagen te laden. Men hoopt tevens, dat nog meer wagens verzonden kunnen wor den. Yerseke UITVOERING V.Z.O.S. Qe gymnastiekvere&nigin; V.Z.O.S. te Yerseke heeft haar iaarlijksche uitvoering gehou den in de zaal Nolet. Na dc opening door den voorzitter den heer Jac. Mol, werden onder leiding van den heer P. Sturm uit Goes gymnastische oefeningen uitgevoerd. Ook rhythmische oefeningen wer* den gedaan. Ook de accordeon, virtuoos P. van Hijfte, ver leende aan deze avond ^yn medewerking. MAANDAG RAADS VERGADERING. De gemeenteraad van Yer seke is tegen Maandagmiddag 2 uur in openbare vergadering bgeen geroepen. Hoedekenskerke ê,CON AMORE" ACTIEF. Het muziekgezelschap „Con Araore" van Hoedekenskerke, dat direct na de bevrijding zyn wekelijksehe repetitie's her vatte, mag zich steeds in de belangstelling van de bur gerij verheugen. Naar wij vernemen zyn de plannen om de muziektent weer op te richten in een ver gevorderd stadium. De tent zal echter op een andere plaats moeten komen te staan. Con Amore" heeft met groote moeilijkheden te kam, pen en een daarvan is wel het gebrek aan leden Thans zal dan ook een actie om leden te werven op touw worden gezet. Kapelle VERGADERING FRUITTEELTORGANISATIE. In Kapelle vergaderde de af- deeling Kapelle en omgeving van de Nederiandsche Fruitte lers-organisatie, onder voorzit terschap van den heer P. J. J. Dekker. Het volgende bestuur werd gekozen: P. J. J. Dekker, voor zitter, L. Willeboer, secretaris, C. Traas Sr., Chr. Nieuwenhui- ze, Joh. Oele, J. van der Have, C. P. Damman, Jan Rouw, J. v. Leeuwen, bestursleden. Tot afgevaardigde van het kringbestuur der N.F.O. werd benoemd de heer P. J. J. Dek ker en als plaatsvervanger de heer P. van der Have. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering van de landelijke organisatie N.F.O. werd benoemd de heer C. Traas Sr. en als plaatsvervanger de heer P. van der Have Door den heer A. van Oosten werd daarna een actueele lezing gehouden over combinatie van bestrijdingsmiddelen voor voor- jaarsbespuiting. Spreker begon met de mededeeling, dat de ziektebestrijding de jongste tak van c'e moderne fruitteelt is. Mede door de onderzoekingen van het laboratorium van Zee- lands proeftuin, kan men ver wachten, dat er nog enkele be- spuitingen bij zul'en komen in cie toekomst. Met de bestrij dingsmiddelen staat het er dit jaar over het algemeen genomen gunstig voor. Wat de nicotine, betreft, h ervan zal-er nog min der komen dan het voorgaande jaar. Ook zal er dit jaar een nieuw middel zijn, Carhosol, dat de aandacht wel verdient, en waar van men goede verwachtingen heeft. Spr. zei in verband hiermede, dat de moge'ijkheid bestaat, dat men met écn bespuiting tot de bloei klaar kan komen door ge- comb neerd te verspuiten. Hier mede zijn ook al eens proeven genomen. Bovengenoemde brengt wel eenig risico met zich mee en het is dan ook te pre- fereeren apart te spuiten. Met dank aan den heer van Oosten sloot de voorzitter deze vergadering. TRIBUNAAL GOES Het tribunaal te Goes be handelde Donderdag slechts twee zaken. De eerste zaak was die te gen den 27-j. aannemer J. J. D. v. d. B. uit Hulst, die als uitvoerder en aannemer voor de weermacht had gewerkt aanzienlyke winsten had gemaakt. Ondanks de getui genverklaringen ontkende de man getracht te hebben zijn aantal werkkrachten van 150 op 100 te hebben gebracht. Dc verdediger Mr. van Son wees er op, dat er nog; ver schillende groote aannemers vrij rond loopen en zeide, dat beschuldigde slechts een klei ne aannemer was geweest. Hij pleitte clementie en vroeg in vrijheidstelling, waaraan het tribunaal na raadkamer vol deed. In weerwil van het slechte weer, had de tweede beschul digde, die 's middags voor het tribunaal verscheen, 9 getuigen mee over de Zandkreek ge bracht. De 44-j. J. H. uit Colyns- plaat werd ten laste gelegd, dat hij een betonmolen had verkocht aan iemand die werkte voor de weermacht en materialen verhuurde aan le veranciers van de bezetter. Op Noord-Bevcland had hij voor de weermacht verschil lende werken uitgevoerd en daardoor vry wat winst ge maakt. Na het verhoor van de 9 ge tuigen werd de behandeling van de zaak tot een nader te bepalen dag geschorst. N.S.B.-PROPAGANDISTEN. Woensdag stonden een aan tal N.S.B.-prdpagandisten te recht voor het tribunaal te Goes. H. D. A., 47 jaar, te Goes, was blokleider geweest en had met Duitsche militairen con tact gehad. Hij voerde als verontschuldi ging zyn werkloosheid aan, maar de voorzitter wees hem op leelijke brieven, die hy had geschreven. Ook de vrouw erkende, dat zij lid was geworden, maar zy deed dat omdat het gezin niet te eten had. De verdediger mr. A. H. Kuipers, voerde verzachtende omstandigheden aan en wees op het goede gedrag van toe- klaagde in het kamp. Hij drong op clementie aan. De volgende beklaagde, de 30-jarige J. J. Z. uit Goes, was eveneens lid geweest, had voor de weermacht gewerkt enz. .Mr. Kuipers wees ei> op, dat deze beklaagde als lid had be dankt en uit Duitschland waa gevlucht, maar weer was te ruggezonden. Hij vroeg in vrij heidstelling. Het tribunaal be sloot deze zaak nader te be kijken. Daarna kwam voor A. R., 22 jaar, uit Borssele. Hij had behalve andere verkeerde din- gen, ook het vaandrigschap by de N.J.S. geambieerd. Verdediger mr. van Hasselt voerde aan, dat deze jongeman in een N.S.B. gezin is opge groeid. Het tribunaal besloot tot on middellijke in vrijheidstelling. Op een vraag van den voor zitter wat deze beklaagde deed met zijn bajonet: „Mijn boter ham smeren". Des middags kwam voor de 42-jarige koopman W. W. uit Waarde. Als verontschuldiging voor zijn zondenlijst voerde hij aan, dat hij zyn auto wilde terug krijgen. Mr. Dirven wees er op, dat beklaagde te Waarde niet slecht bekend stond. De kleine vrachtrijders gingen byna allen voor Duitschers rijden, ook al deden ze het niet graag. Spr. drong aan op in vrij heidstelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 8