Geldleening r UIT DE PROVINCIE Lokaaltrein of Autobus? De politieke delinquenten Aannemers staan te recht aan P.Z.E.M. goedgekeurd Spoorwegstations op Zuid-Beveland PROVINCIALE STATEN Geen leentjebuur spelen bij V"» d» Unnncieele noodposltle der provincie en kenden ook Brabant. De Donderdagmiddag gehou den zitting van de Prov. Sta ten was practisch geheel ge- wyd aan het algemeen verslag der afdeelingen oetreffende het voorstel van G. S. tot het aan gaan van een geldleening van 25.200.000 tot dekking van kapitaalsverstrekking aan de P.Z.E.M. Dit voorstel werd door de overgroote meerder heid van de leden overgeno men, zoodat de uitbreiding van het bedrijf definitief doorgang kan vinden. HET DEBAT. Do rg van sprekers werd geopend door den heer A. H. S. Stemerding (C.H.). De Chr. Hist, fractie heeft haar hou ding tegenover dit „gedurfde" voorstel in beginsel bepaald, zy stelt er zich achter. Het P.Z.E.M.-project is dringend noodzakelijk. Er valt echter één schaduw over dit prachtige plan. De voorziening van de onrenda bele gebieden zal door de uit voering ervan slecht of beter gezegd, geheel niet gediend worden. De heer Stemerding vestig de er voorts de aandacht op, dat de bedrijfsvorm van de P.Z.E.M. nauw verband houdt met deze plannen, Zgn fractiegenoot J. de Krugter vroeg, of het de bedoeling is, dat de leening direct in haar feheel geplaatst wordt. Zou eeuwsch-Vlaanderen voorloo- pig nog niet voorzien kunnen worden door de centrale te Westdorpe? De meening van de A.R.- fractie over het project werd vertolkt door den heer J. Hom mes. Hij meent, dat voor we deropbouw en herstel van ons gewest een dergelijke groote uitgave zeker verantwoord is. De heer Meüefste (A.R.) drong aan op spoed bij het ne men van een beslissing in ver band met de lange levertijden Van de apparaten, e.d. Ook de heer v. Oorschot (P. v.d.A.) drong er bg het Colle ge van G. S. op aan, dat het zich in de naaste toekomst zal beraden over de bedrijfs vorm van de P.Z.E.M., opdat de Prov. Staten wat meer te zeggen zulen krijgen by de uit voering van het plan. Spr. merkte voorts op, dat hij lie ver had gezien, dat de P.Z.E. M. zelf de geldleening had uit geschreven, eventuèel onder garantie van de provincie wees er tenslotte op, dat zijn fractie achter het voorstel staat. „Moet in het besluit niet een bepaling komen, dat de N.V. by een eventueele winst de eventueele tekorten, door de provincie gedekt, terugbe taalt?" vroeg de heer D. Kodde (St Ger.). Tevens vroeg hy zich af, of de opzet van het project niet te groot is, wan neer de N. S. in de toekomst nu eens geen stroom zullen af nemen. De heer van 't Westende (K.V.P.) noemde het voorstel „gewaagd". Een spoedige uit voering houdt groote risico's in. Het zal zgn nut hebben de vorderingen van de techniek af te wachten en daarvan te profiteered De heer Raas (K. V.P.) zeide om principieele re denen tegen het voorstel te zullen stemmen terwyi zgn partijgenoot Schets in een met vuur uitgesproken rede zgn enthousiasme voor het project liet biyken. De heer Schorer alle bedenkingen tegen het project zeer goed, maar drin gen toch aan het voorstel om het betreffende bedrag als lee ning te voteeren, aan te ne men en de uitvoering van het plan zoo spoedig mogeiyk een feit te doen z(jn. Wat de onrendabele Ignen betreft, zeide de heer v. d. Weel, dat het de taak van het Prov. bedrijf zal zgn deze in de toekomst zooveel mogelyk aan te sluiten. Tevens zal er in dit verband een stevig fonds moeten komen. G. S. zyn niet van meening, dat de aanleg van een boven- grondsche lijn in plaats van een ondergrondsche van Goes naar Vlissingen een belangrg. kie besparing zal opleveren. DRIE TEGENSTEMMERS In tweede instantie kreeg de heer van 't Westende weer Jt woord. Hy zeide niet te kun nen gelooven ln een onmlddel- ïyke stgging van het stroom, gebruik in onze provincie. De heer Stemerding wees er met nadruk op, dat het gewenscht is. dat de Ned. Spoorwegen spoedig duidelijk bescheid ge ven wanneer zij tot electrifica- tle van de Zeeuwsche iyn overgaan, opdat de noodzake. lijke machines nü reeds kun nen worden aangeschaft. Na de discussie kwam het voorstel in hoofdelijke stem. ming. Het werd met 24 tegen S stemmen aangenomen. Te. genstemmers waren de hoeren van 't Westende, Raas en van Rnymbeke (allen K.V.P.) (P.v.d.A.) wierp de vraag op, of met het oog op de tol- unie met België z.-Vlaan- deren in de toekomst niet de meest geschikte plaats is voor de bouw van de centrale. ANTWOORD GEDEPU TEERDEN. „Hebben wij geloof in de electrlciteit of,hebben wij dat niet? Dit is de primaire vraag, die wg bg de behande ling van het voorstel moeten stellen", aldus de heer A. J. van der Weel, die namens Gcd. Staten de verschillende spre kers beantwoordde. Spr. dacht niet, dat men dit geloof kan missen en wees op het steeds toenemende gebruik van stroom in industrie, landbouw en het dagelijksche le,ven, i.e. het huishouden. Wy kunnen thans twee din gen doen, zeide spr.: het groo te P.Z.E.M.-plan uitvoeren, of leentjebuur spelen by Brabant en vandaar in de toekomst de stroom betrekken. Dit laatste is niet alleen niet in overeen stemming met de fiere Zeeuw sche aard, maar financieel ook niet voordeellger. Ged. Staten z(ja zich al te goed bewust Generaal Spoor: „Het gezond verstand zal overwinnen". Het gezond verstand zal overwinnen, aldus generaal Spoor tijdens eAi onderhoud van twee uur met een corres pondent van het republikeinsche blad „Rujat". Generaal Spoor onderstreepte dat de oplossing van het Indonesische probleem gelegen is in vrede en niet in oorlog. De generaal deed een beroep op de goede wil van de repub'ikeinsche pers om de moeilijkheden uit de weg te ruimen. Hij verklaarde deze goe de wil in talrijke sectoren van het republikeinsche leger te hebben ontmoet, maar merkte ook op, dat de republikeinsche troepen te Padang en Medan weinig begrip toonen. De Ne- derlandsche troepen nemen ui sluitend toevlucht tot geweld, wanneer zij doartoe gedwongen worden. N Manneke Pis De academische orde van Sint Michael te Brussel zal, ter gelegen heid van haar lustrum feest op Zaterdag 8 Maart, het „Manneke pis" te Brussel begif tigen met de eeretoga, hg wordt doctor honoris causa. De stedeiyke overheid en afgevaardig den van buitenlandsche studenten zullen de plechtigheid opluisteren. Groentenhande! weer In normale banen. De Minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning heeft de schors:ng van en kele verordeningen van het be drijfschap voor groenten en fruit, alsmede de uit hoofde van die verordeningen gegeven uit voeringsvoorschriften thans met ingang van 7 Maart ongedaan gemaakt. H'erdoor worden de veilplicht, de controle op het vervoer van tuinbouwproducten en de erkenningsregeling voor groot-, tusschen- en kleinhandel in groenten en fruit weer inge steld. Plannen voor de herdenking onzer bevrijding. De commissie voor de viering van nationale gedenk- en feest dagen en de commissie natio nale herdenking 1940'45 heb ben aan de regeering adviezen uitgebracht over de aanstaan de jaarlijksche herdenking van onze bevrijding. Deze adviezen zijn door de ministerraad aanvaard. Het is de bedoeling aan alle inrichtingen van onderwijs te verzoeken op Zaterdagochtend 3 Mei een spec aal lesuur te wijden aan de beteekenis van de strijd van ons volk, van de wederopbouw en onze nationale saamhorigheid. Op Zaterdagavond zal de of- ficieele algemeene herdenking plaats vinden van alle slacht offers in de jaren 1940'45 zoowel van den gevallen Neder lander, militair, zeeman en ver zetsstrijder als den geallieerden soldaat, die voor en met ons streed. Naar de punten van herden king, de militaire kerkhoven en de plaatsen waar de verzets strijders de dood vonden of be graven zijn, zal een zgn. stille tocht worden ondernomen. Op de plaats der plechtigheid zullen bloemen gestrooid worden en twee nrnuten van volkomen stilte worden betracht. Des Zondags heeft de kerke lijke herdenking plaats en' Maandag 5 Mei is de nationale feestdag. Vergadering „Het Neder!, trekpaard" Donderdag hield de afdee- ling Zeeland van de Vereeni- güig „Het Nederlandsche Trekpaard" een algemeene vergadering in het Schutters hof te Goes. De leden van Noord-Beveland en Tholen konden door de weersomstan digheden niet aanwezig zgn. Na opening door den voor zitter, den heer Alph. Aer- noudts, die den algemeen voor zitter en secretaris, de heeren AL J. van Veenberg en L. A. Bom en den zuivelconsulent, den heer C. Zwagerman, wel kom heette, kwamen de mede- deelingen aan de orde. De algemeen voorzitter deelde mede, dat het aantal koudbloedpaarden in verband met de voedselpositie beperkt zal moeten worden. Men is zeer verontwaardigd, dat, ter- wgl een commissie, die in Spanje is geweest een con tract voor de levering van 2000 koudbloedpaarden heeft afgesloten, thans bericht is ontvangen, dat er 1000 koud bloedpaarden en daarnaast 1000 warmbloedpaarden gele verd kunnen worden. Spreker is van meening dat er iets niet in orde is en dat een onderzoek, dat gaande is, licht in deze zaak zal moeten ver schaffen. Het jaarverslag van den se cretaris en de rekening over 1946 en de begrooting voor 1947 worden goedgekeurd. De heeren C. v. d. Hoeve, P. A. Stallart, A. v. Hootl- gem, S.v. Maldeghem en C. Ook het gemeentebestuur van Kapelle pleit voor het behoud van de stations. Naar aanleiding van de be richten over de voorgenomen opheffing van de stations Ril- land-Bath, Krabbendijke en Kapelle.Biezelinge waar over, gelgk wij Vrgdag nog van de zyde van de Nederlanci- sche Spoorwegen vernamen, de beslissing nog niet defmi tief is gevallen ontvingen wg van het gemeentebestuur van Kapelle, dat ter zake zeer actief is, een uitvoerige uit eenzetting, waarin het opnieuw aandacht vraagt voor de groo te belangen, welke hier op het spel staan. Het gemeentebe stuur erkent, dat door de slui ting van de drie genoemde stations voor het personen- EERSTE KAMER Minister Maarsseveen over zijn beleid. De heer van Asch van Wijck (A.R.) achtte de grootste waak zaamheid geboden ten aanzien van de politieke delinquenten Zij zullen veelal terugverlangen naar de vleeschpotten van Mus- sert. Na hun terugkeer in de maatschappij moet men ze ir het oog houden. Aan de veel vuldige ontsnappingen dient de minister aandacht ie schenken Het vraagstuk der echtschei dingen besprekend, betoogde spr., dat gezocht moet worden naar middelen, om een einde te maken aan het onwaardig spel met art. 263 van het burgerlijk wetboek. De heer Donkersloot (P.v.d. A.) betoogde vervolgens, dat geen voldoende consequentie en gelijkheid in de strafmaat door de tribunalen bereikt is. Hij drong er op aan, dat de executie van interneering van voorwaar delijk in vrijheidgestelden alleen zal geschieden op ministerieele last. Het heropnemen van politie ke delinquenten in de maat schappij dient de bijzondere aandacht te hebben. Worden ze niet opgenomen dan kweeken we weer fascisme. Brltsch-Nederlandsche alliantie niet uitgesloten Een woordvoerder van het Britsche ministerie van buiten landsche zaken heeft verklaard, dat de mogelijkheid dat Enge land ook met Nederland een al liantie wil sluiten, ingeval van een Britsch-Begische alliantie, „zeker niet uitgesloten is". Hij voegde hieraan toe, dat hij geloofde, dat de Britsche minister van bu tenlandsche za ken, Bevin, zich te Brussel ten gunste van de sluiting van een alliantie niet alleen met Belg:ë, maar ook met andere geallieer de mogendheden had uitgelaten. Tot dusverre echter waren er nog geen stappen bij eenige andere regeering gedaan, Bijna 10 millioen kilo Yisch in December. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek voerden Ned. zeevisschersvaartuigen in de maand December van het afge- loopen jaar bijna 10 milloen kg visch aan met een waarde van 3.4 mihoen gulden. Het leeuwendeel van deze aanvoer bestond uit haring (8.7 millioen kg), waarvan 6.9 mil lioen kg gezouten en 1.8 mil lioen kg in versche toestand! Van de rondvischsoorten wer den voornamelijk schelvisch (457.000 kg), wijting (230.000 kg) en kabeljauw (109.000 kg) aangevoerd. Van de platvisch- soorten werden hoofdzakelijk schol (177.000 kg), tong (154.000 kg) en tarbot (33.000 kg) aangevoerd, waarbij de groote sorteeringen domineer den,. De heer Koejemans (C.P.N.) noemde het een lofwaardig streven, om met de berecht ng snelheid te gaan betrachten maar al9 het gevolg daarvan is, er nog meer menschen worden vrijgelaten, dan is dan een ge vaar voor het land. In Duitschland organiseert het fascisme zich opnieuw. Ook n ons land blijft het de vrede bedreigen. Voor dat gevaar mag men de oogen niet sluiten Ook Nederland worden pogingen aangewend, zich te organisee- ren, teneinde de nationale vei ligheid te belagen. DE MINISTER AAN HET WOORD. Daarna kwam minister van Maarsseveen aan het woord. De minister verdedigt zijn gratiebeleid. Spr. zegt, dat slechts in enkele gevallen de gratieverzoeken te lang zgn aangehouden. Wat de politieke delinquen ten betreft, meent de minis ter, dat niets zoozeer het ken merk van democratie is als menschelgkheid. Wg moeten geen 500.000 menschen van ons volk vervreemden. De kwestie van de strafon- geiykheid komt niet bg alle tribunalen voor. Spr. pryst het werk der tribunalen. Dit jaar moet een einde komen aan de byzondere rechtsple ging. De kwestie der jeugdige de - - _elinquenten zal 1 Juli els. op gelost zgn. Wat de ontvluchtingen be treft wyst spr. op de geïm proviseerde kampen. V erlies van pensioenrechten acht spr. als straf voor landverraad juist Als het nieuwe wetsont werp op de bijzondere rechts pleging wet wordt zal by de doodstraf steeds recht op cas satie bestaan. Na een korte repliek wordt de begrooting van justitie aan genomen met de communisten als tegenstemmers. By de behandeling van hoofdstuk 2 (hooge colleges van staat) der Ryksbegrooting bepleit de heer van Santen (C.P.N.) radio-uitzending van belangrijke kamerdebatten. De minister-president, de heer Beel, wil het initiatief daartoe overlaten aan de Kamervoor zitters. Het hoofdstuk wordt z.h.s. aangenomen. De zitting wordt verdaagd itot Dinsdag 18 Maart. Steendijk werden als bestuurs leden herkozen. De heer Alph. Aernoudts werd als commissa ris herkozen. Tot juryleden voor de stamboekkeuringen van merries werden A. W. Vo gelaar gekozen en H. J. Aer noudts herkozen. Beslóten werd, dat de afdce- ling Zeeland zooveel mogelgk zal bgdragen aan de groote tentoonstelling in 1947. De heer G. Wagenaar, direc teur van de provinciale ge zondheidsdienst voor dieren, hield tenslotte een inleiding over het werk van dit lichaam. Boot naar Breskens gaat weer varen Onvoorziene omstandigheden buitengesloten, hervat de Prov. Stoombootdienst vandaag de vaart tusschen Vlissingen en Breskens. Vrijdagmiddag werd een proefvaart gemaakt, wel ke slaagde. Het Ugft in de bedoeling de uurdienst voorloopig te her vatten van Vlissingen uit van 's morgens half acht tot 's 3vonds half zeven, van Bres kens van 's morgens half ne gen tot 's avonds half acht. Hiermede is aan het Isole ment van Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen dus een einde ge komen. BENOEMING. Bg K. B. is met ingang van Juli 1947 benoemd tot dgkgraaf van de Mosselpol der, de heer P. L. Koole, te Hoek. Engelsche kinderen n^ar Yerseke. Naar wg vernemen zullen met Paschen een 25-tal jon gens en meisjes voor een veer- tiendaagsche vacantle naar Yerseke komen. Zij die een of meer van deze kinderen willen huisvesten kunnen zich opge ven bij burgemeester Willem- sen. Het ligt voorts in de bedoe ling eèn aantal kinderen uit Yerseke deze zomer met va- eantie naar Engeland te laten ^aan. SCHIP VROEG OM ASSISTENTIE. Vrijdagmorgen vroeg het Amerikaansche stoomschip „Arizpa" van de Surmat-Cy uit Philadelphia om assisten tie. Het bevond zich bij boei N.F. 11 ter hoogte van Oost ende en had een machine- defect. waardoor gevaar voor springen van de ketel be stond. De „Goliath" is onmid- dellgk van Vlissingen uitgeva ren. Omstreeks 10 uur pas seerde het schip Vlissingen op weg naar Antwerpen. DE AARDAPPELPRIJS. Verschenen is een aanvullen de beschikking van den Minis ter van Landbouw inzake de prijsregeling van consumptie aardappelen. Hierin is bepaald, dat de verkoopprijs van de groothandel aan den detaillist niet meer dan 9.— per 100 kg voor zandaardappelen en f 10 )er 100 kg voor kleiaardappe- "en mag bedragen. Door deze regeling worden de moeilijk heden voor de kleinhandel weg genomen. EXTRA TOESLAG. De toeslag, welke de regee ring geeft als tegemoetkoming in de extra-kosten, verbonden aan de aanvoer van aardappe len naar de consumptie-centra onder de huidige weersomstan digheden, wordt voor de week van 9 t/m 15 Maart verhoogd van 2.op 3.50 per 100 kg. De handelaar mag voor de aardappelen, die in genoemde week door den teler worden afgeleverd, ten hoogste 1.- meer betalen dan de geldende richtprgs, vermeerderd met de voor die week vastgestelde be- waarvergoeding. Churchill ziet het Britsche rijk uiteenvallen. Minister Alexander niet. „Als ik de regeeringspoU- tiek in Voor.Indië en Palesti na vergelijk, kom Ik tot de conclusie, dat er twee fles schen krachtige medicijn wor den klaargemaakt, die echter aan den verkeerden patiënt worden gezonden. De Palestgn sche kwestie is aan de V.N voorgelegd, maar komt Voor Indlë niet veel eerder voor een dergelijke handelwijze ln aan. merking? Met diepe droefheid zie ik het Britsche rgk, me' al zjjn glorie en de aan de menschheid bewezen diensten uiteenvallen." Aldus sprak Churchill Don derdag in het Lagerhuis tg dens het voortgezette debat over Voor-Indië. Toen Churchill zgn rede had uitgesproken, scheen er aan het gejuich der oppositie geen einde te komen De minister van defensie Alexander, antwoordde Church ill. Hg zeide: „In dit debat heeft Churchill de regeerings. party uitgedaagd en Ik ben er zeker van, dat deze party de uitdaging zonder vrees aan vaardt" (gejuich). Er is geen sprake van. al dus de minister, dat de La- bour-regeering ooit heeft ge. tracht een bepaalde grondwet aan de Voor.Indiërs op te dringen. Als Nehroe en zijn collega's ln de gelegenheid zouden zyn met de andere par tijen samen te werken zouden zij hun land zeker door de moeiliikheden heen kunnen hei oen. Over het beleid van Lord Wavell had de minister niets dan lof. vervoer een besparing wordt verkregen' op de rij tg d. Maar wat schieten de treinreizigers daarmede op. indien zij straks slechts op drie of vier stations kunnen instappen? Hoe grooi zal het tgdverlies zijn, dat men zich moet getroosten om een van deze stopplaatsen te be reiken? En wat verstaat men onder tydeiyke sluiting HET LOCALE VERKEER. Slechts een kleine categorie wenscht waarschijnlijk niets liever dan in één ruk door te rgden naar de plaats van be stemming en bij hen zgn er wellicht nog velen, die zoodra zij weer over een auto beschik, ken de trein de rug toe keeren Hier ligt naar de meening van het gemeentebestuur van Kapelle en van zeer velen ln Zeeland het zwaartepunt ook niet. Men verlangt niet, dat de sneltreinen ook op de kleine stations gaan stoppen. Maar men vreest, dat de Spoorwegen om misschien één sneltrein meer te krggen, zou den gaan verzaken, wat rnen als hun voornaamste taak in Zeeland ziet: het onderhouden van het locaal verkeer. Het gemeentebestuur meent immers, dat een busverbinding nimmer het nut van een goed- functlonneerende locaaltrein zal kunnen benaderen. Men zal in Goes of Bergen op Zoom moeten overstappen in de trein. De bussen zullen in ve le gevallen overvol zijn en rij. wielen, welke vele reizigers toch noodig hebben om andere plaatsen te bereiken, kunnen niet op de bus worden meege nomen., Bovendien meent men, dat indien de Snoor.vegen deze busdienst zelf zouden gaan ex- oloiteeren de particuliere ondernemers, die jarenlang hun belasting voor het Ver. ioeersfonds opbrachten, zwaai de dupe zouden worden De Sooorwegen, wier nadeeliv saldo menigmaal ten ieele werd gedekt uit het door her bijeengebrachte fonds, zouden déze particuliere ondernemers aldus een deel van hun be staanszekerheid ontnemen. De heer Stols sloot de pret tige bijeenkomst, waarvan de aangenaamheid alleen werd ver minderd door de niet al te hooge temperatuur in het lo kaal. Tegenwoordig kan men nu eenmaal niet méér raak stoken. 1JSWEDSTRIJDEN. Ook vorige week Donderdag en Dinsdag jl. werden door de IJsclub weer JJswedstrijden ge organiseerd. Plaatsgebrek belet ons de vele prijswinnaars te vermelden. De door middenstan ders en particulieren beschik baar gestelde prijzen, w.o. le vensmiddelen, tabak, parfum, enz. werden vanzelfsprekend zeer op prijs gesteld. Stavenisse WERKLOOSHEID. In verband met de voortdu„ rende slechte weersomstandig heden telt de gemeente Stave nisse thans 180 werkloozen. er week wordt aan deze men schen 3900 uitbetaald. Tholen TOONEELAVOND. Dinsdagavond jl. gaf de too- neelvereeniging van Ant. Ger- lach een tooneeluitvoering te Thoien in de zaal van de wed. Hoek. Voor het voetlicht, werd geb-acht „De liefde op de boer derij". Het was een mooie avond. Jammer dat er niet veel belangstelling voor was. St. Annaland OUDERAVOND OPENBARE LAGERE SCHOOL. Vrijdag jl. werd in de o.I. school te St. Annaland de jaar lijksche ouderavond gehouden. Na een welkomstwoord, inzon derheid tot burgemeester Boo gaard, wethouder Geluk, de heer J. F. Kaashoek en het per soneel der school, sprak de voorzitter er zijn genoegen over uit, dat ondanks het barre win terweer nofj zoo vele ouders aanwezig waren. In verband met enkele gestelde vragen omtrent het 8ste leerjaar, ant woordde spr., dat er officieel h'eromtrent nog niets definitiefs bekend is. Na herhaalde stem ming, werden in de vacatures M. P. Lanooy en Fr. Burgers twee nieuwe leden in de ouder commissie benoemd, nl. de hee ren D. Dormaar en P. Gaakeer. Eerstgenoemde heeren waren niet meer herkiesbaar, daar zij geen kinderen m^er op school hebben. De heer Cbrnelisse te Tholen had voor deze avond ook een 'uitgebreid programma bij zich. Na enkele sport- en cul tuurfilmpjes en oorlogsfilmpjes, werd na de pauze de hoofdf-lm afgedraaid: „Het geheim van dr. Boris". Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. Aarden burg: 11 ds. van Roijen; Bier vliet: 9 ds. van Doorn; Bres kens: 10 en 18.30 ds. van Vliet; Cadzand: 10 ds. Enker; Groede: 9.30 ds. Derksen; Hoofdplaat: 10 ds. Pliester; St. Kruis: 9.30 ds. van Rogen; Nieuwvliet: 14 ds. Derksen; Oostburg: 10 ds. Fournier (be vestiging kerkeraadsleden) Retranchement: 10 ds. Ban nouw; Schoondgke: 10.45 ds. Schopenhauer; Sluis: 18.30 ds. Enker; St. Anna ter Muiden: 14.30 ds. Enker; Waterland kerkje: 11 ds. van IJperen; IJzendijke: 9 ds. Schopenhau er; Zuidzande: 15 ds. Schrale (jeugddienst). Tholen. Ned. Herv. Kerk. 10 ds. de Lint, 3 ds. Goverts. Geref. Kerk. 10 en 3 ds. Lin deboom. Geref. Gem. 10, 2.30 en 6.30 Leesd. Maandag 10 Maart avonds ds. v. d. Berg. Chr. Geref. Kerk, 10 ds. van Leeuwen. 2.30 Leesdienst, 6.30 ds. v. Leeuwen. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk. 10 ds. Goverts, 2.30 Leesd. Geref. Kerk. 10 en 2.30 ds. VreugdenhiL Chr. Geref. Kerk. 10, 2.30 en 6.30 Leesd. St. Annaland. Ned. Herv. Kerk. 10 ds. van Griethuysen, 2.30 ds. van Griethuysen. Geref. Gem. 3 x Leesd. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk, 10 Leesd., 2.30 ds. Vroeginde* weij (Bed. H. Doop). Geref. Gem. 3 x Leesd. St. Maartensdijk. Ned. Herv. Kerk. 10 en 2.30 ds. de Bres. Oud Geref. Gemeente. 3 x Leesd. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk. 10 en 2.30 ds. Kooreman. Gerëf. Gemeente. 10 en 2.30 ds. Visser, 6 Leesd. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk. 10 ds. Vroegindewey, 2.30 Leesd. Geref. Kerk. 10 en 2.30 Leesd. Geref. Gemeente. 10 en 2.30 'Leesd., 6 ds. Visser. TRIBUNAAL GOES Het tribunaal te Goes be handelde Donderdag slechts twee zaken. De eerste zaak was die te gen den 27-j. aannemer J. J. D. v. d. B. uit Hulst, die als uitvoerder en aannemer voor de weermacht had gewerkt n aanzienlgke winsten had emaakt. Ondanks de ge tui- enverklaringen ontkende de man getracht te hebben zgn aantal werkkrachten van 150 op 400 te hebben gebracht. De verdediger Mr. van Son wees er op, dat er nog ver schillende groote aannemers vrg rond loopen en zeide, dat beschuldigde slechts een klei ne aannemer was geweest. Hij pleitte clementie en vroeg in vrijheidstelling, waaraan het Ged. Stalen doen stappen Het college van Ged. Staten heeft Donderdagmiddag in de zitting van de Prov. Staten geantwoord od een aantal door het Statenlid J. Hommes (A. R.) gestelde vragen over het opheffen van een aantal sta tions der N. S. in Zuid Beve land. Het is inderdaad juist, dat de stations Kapelle-Biezelinge, Krabbendijke en Rilland-Bath voor het personenvervoer wor den opgeheven en wel met in gang van 4 Mei a.s. Het ligt echter niet in het voornemen van N. S. ook het station Kruiningen—Yerseke op te heffen. Ged. Staten zijn van oordeel, dat door de opheffing van eerstgenoemde stations in het bgzonder de belangen van Kapelle in zoo ernstige mate worden geschaad, dat handha ving althans van het station KapelleBiezelinge dringend noodzakelijk moet worden ge acht. De vraag: „Zgn G. S. er niet van overtuigd dat by ophef fing dezer stations op deze wijze Zeeland eerder afgebro ken dan opgebouwd wordt", meenden' G. S. in haar alge meenheid niet bevestigend te kunnen beantwoorden. Ook de vraag of zij niet van oordeel zgn, dat naast het snelverkeer op de Zeeuwsche lijn eveneens een goed functionneerend locaal verkeer gewenscht blijft, werd ontkennend beantwoord, daar, afgezien nog van het ant woord op de vraag, of de Ne derlandsche Spoorwegen wel ln staat zouden zijn, langs de Zeeuwsche lijn met haar enkel spoor naast het snelverkeer tevens een behoorlgk locaal verkeer te bedienen, oaar him oordeel voor de verzorging, van het personenvervoer in locaal verkeer men geenszins op de trein is aangewezen. Alhoewel begrgpende, dat de Nederlandsche Spoorwegen streven naar een zoo econo misch mogelijke bedryfsvoe- ring, meenen Gedeputeerde Staten, dat handhaving althans van het station Kapelle—Bie zelinge dringend noodzakelyk is en derhalve geen middelen onbeproefd mogen worden ^ge laten om opheffing van dit station te voorkomen, doch dat daarnaast ook zeker aan dacht moet worden geschon ken aan het voornemen van de Nederlandsche Spoorwegen om tot opheffing over te gaan van de stations Krabbendijke en Killand-Bath, waarom ook te dien aanzien het College zich tot het doen van de noodige stappen gaarne bereid ver klaart. tribunaal na raadkamer vol deed. In weerwil van het slechte weer, had de tweede beschul digde, die 's middags voor het tribunaal verscheen, 9 getuigen mee over de Zandkreek ge bracht. De 44-j. J. H. uit Coiy'ns- plaat werd ten laste gelegd, dat hg een betonmolen had verkocht aan iemand die werkte voor de weermacht en materialen verhuurde aan le veranciers van de bezetter. Op Noord-Beveland had hij voor de weermacht verschil lende werken uitgevoerd en daardoor vrg wat winst gei Na het verhoor van de 9 ge tuigen werd de behandeling van de zaak tot een nader te bepalen dag geschorst. UITSPRAKEN. Donderdag deed het tribunaal uitspraak in de volgende zaken: H. v. d. V., 38 jaar, tuinman, Kloet'nge, 1 jaar en 6 maanden interneering tot 6 Sept. 1948 en ontzetting rechten. G. J. A. de J., 41 jaar, radio- distributieleider, Axel, vernieti ging van de 6 maanden inter neering hem door de vierde kamer opgelegd. G. 32 jaar, aannemer te Rotterdam, bevest'gt de straf door de vierde kamer opge legd en wel 2000 verbeurd verklaring en ontzetting rechten. (Ingezonden mededeellng) LOUIS DAVIDS] Deze groote artist wist met zijJÏj gezellige levensware liedjes vol humor een gevoelige snaar te tref-j fen. Hij bezong de zon, de liefde! en nog vele andere dingen die het! leven glans geven exv den menschl verkwikking kunnen brengen. Dat. hij daarbij ook een liedje wijdde! aan het „bakkie leut" kan moeilijk! verwondering wekken. „LEUTT beteckent letterlijk „plezier" enl feitelijk is er geen treffender bé4 stempeling te vinden voor eenj goede kop koffie. Vooral als de> koffie zoo kostelijk en verkwik"! kend is als die van De GruyterJ de koüie-_en jhej;_z#ai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 14