PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT: Nederlandsche gewapenden Engeland Moskou conferentie begint Maandag leeft sober en werkt V oor jaarsgroenten komen laat Het vliegveld voor midden Zeeland ISOe Jaargang - No. 57 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuweche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. op Zon- en alg Christelijke feestdagen W.O.DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 8 Maart 1947 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per veek. t 3-20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER" TENT IEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 1 2.— Bureaux gevestigd te Vli sineen vV.-htinat 58-60. tel 10 (2 lijnen) Middelburg l.ondensclie Kaui 29 tel. 2077 en 2924, üoes Turfkade 15. .el 2475, Onstburg Gratamastraat 3. tel. 102. Terneuzen Brouwertjstr 2. Postrek. nr. 3593IK. P Z.C Middelburg. He! wereldgebeuren Staatsvorm en grenzen van Dultschland de belangrijkste problemen. Mislukking heeft ernstige gevolgen. Maandag zal de conferentie van Moskou over het Duitsche vraagsluk beginnen. Voor het eerst na Potsdam zullen de mi nisters der Groote Vier zich be raden over de midde'.en om aan de thans chaotische toe stand in Duitschland, waarbij het land in vier moten is gehakt met elk zijn eigen bezettin gs- po'itiek, een eind te maken. Voor het eerst ook zal Molo- tov op eigen te rein opereeren, voor eigen publiek en met Sta lin vlak bij de hand voor het nemen van de belangrijke be slissingen. Van de vele twist punten, die het onderwerp van de discussies uit zullen maken, zijn er twee van allesoverheer- schend belang: de toekomstige staatsvorm van Duitschland en de nieuwe grenzen. Rusland, en achter Rusland scharen zich de Zuid-Europee- sche staten, heeft zich u'tge- snroken voor één onverdeeld Dui'schland met Berlijn als hoofdstad. En hiermee werpt de Soviet-Un'e zich op als voor vechter van het standpunt, dat begri'pelijkerwijs alle Duitsche partijen zonder uitzondering in nemen. De Westelijke mogendheden en daarvan vooral Frankrijk zien meer heil in een een:germate gedecentra'iseerd en federatief Duitsch'and, om de herrijzenis van een sterke eenheidsstaat onmoge'ijk te maken of althans te be'emmeren. In het bïizonder de Amerikaan Jonn Dulles, een van de leden dér delegatie, heeft hie-over uitgesproken denkbeel den. Harde no'en zullen gekraakt worden over de Oostelijke gren zen van Duitschland. De Russen beschouwen de aanzienlijke op schuiving naar het Westen van liefst geheel Polen, tie nieuwe Oder-Neisse grens als een uit gemaakte zaak, waarop niet te rug behoeft te worden gekomen. De Amerikanen echter hebben daar andere denkbeelden over en achten juist nu de tijd geko men eens een hartig woordje over deze grenzen te sp'eken. Reeds in zijn bekende Stuttgar- ter rede deed Byrnes de wereld en speciaal de Dultschers in zooveel woorden kond, dat Amerika er allés voor voelde de Duitsche Oostgrenzen weer voor een flink deel naar het Oosten terug te schuiven. Sindsdien zijn de Amerikaan- sche uit'atingen daarover alleen maar posit!ever geworden, de woedende Poolsche protesten ten soijt. Op dit punt werpt Amerika zich oo a's voorvechter van de Duitsche belangen. Voor het overige verdedigen de Russen met een verbeten heid, een bétere zaak waardig, de besluiten van Potsdam. Zij wenschen, en niemand zal ont kennen dat zij daar recht op hebben, de volle bu t aan her stelbetalingen in de vorm van machines en producten binnen te halen. Terwijl daarentegen de Ange'saksen, van meening dat men eerst de kip goud moet maken voor zij eieren kan leg gen, Duitschland niet van zijn economisch potentieel willen ontdoen. Deze punten, tezamen met tal van andere zaken, het Ruhrge- bied, de zuivering, de wapenin dustrie, een eventueel vier- mogendhedenverdrag, zullen de ministers en hun adviseurs en deskund'gen de komende weken confictstof te over geven. Over de mogelijke resultaten van de besprekingen zijn tot nu toe nog weinig hoopgevende klan ken gehoord. De ten ha've mis lukte Londensche conferentie van de plaatsvervangers is ook een weinig gunstig voorspel ge weest. En toch schreef Wallace te recht deze week in de „New Republ'c": Een mislukking van de Moskousche conferentie be- teekent het begin van een psy chologische oorlog, het voorspel van het drama, aan het slot waarvan onze beschaving zal uiteen vallen. Zulhn de V.S. posities vdn Engeland overnemen? De Republikeimche voorzit ter van de commissie van het Amerikaansche Huis van Af gevaardigden voor buitenland, sche zaken, heeft verklaard: „Wij zijn nu zoover, dat Tru. man een nauwkeurige verkla ring moet af leggen over de bui- tenlandsche politiek der V S. Indien Groot-Brittannië zijn positie in de wereld moet prijsgeven, moet het Congres precies weten, welke rol de V. S. eventueel zullen moeten epelen", Amerika leent Frankrijk krijgsgevangenen. Pransche en Amerikaanschc delegaties, die besprekingen gevoerd hebben inzake Duit- sobe krijgsgevangenen, die door Amerika aan Frankrijk zijn uitgeleend, hebben een overeenkomst gesloten. De V. S. hebben Frankrijk 426.000 Duitsche krijgsgevangenen uit geleend. 56.000 hunner zijn in de Fransche steenkoolmijnen te werk gesteld. De Brinon ter dood veroordeeld *- Fernand de Brinon, de 61 Jarige vroegere ambassa deur van Vichy in het bezette Frankrijk, is te Versailles we gens collaboratie met den vjj- and ter dood veroordeeld. Frankrijk krijgt parachutisten Frankryk heeft in Enge land oorlogsmateriaal aange kocht voor de ui tru-ting van een parachutisten-divisie van 16.000 mam Hongarije weigert aan Sowjet-eischen te voldoen De Hongaariche regeering heeft blijkbaar moed gevat uit het Amcrikaansch protest te gen de Russische inmenging in Hongaarsche binnenlandsche aangelegenheden. De Hongaarsche premier heeft zonder meer geweigerd om gevolg te geven aan de communistische eisch om 50 leden van de partij der kléine bezitters uit het parlement te stooten. Eveneens heeft hij gewei gerd om vier minsters van deze partij uit de regeering te doen treden. Paul Ramadier over Indo-China Op een persconferentie heeft Paul Ramadier, de Fransche minister.president, gesproken over de toestand in Indo-Chi- i. Ramadier verklaarde, dat de militaire toestand over het algemeen zeer gunstig is. Volgens Ramadier zijn thans alle Fransche garnizoens uit de omsingeling bevrijd. De eer ste minister achtte het voor al van groot belang, dat de Vietnameesche strijdkrachten in de buurt van de'hoofdstad Annam thans in tweeën zijn uiteen gevallen en geen wa. pens van de kust meer kun nen ontvangen. Moskou maakt zich op Te Moskou is een grootsch schoonmaak- offensief ingezet ter voorbereiding van de ontvangst der buiten- landsche delegaties voor de op Maandag aan. te vangen conferentie der Groote Vier. Men neemt aan, dat voor 't houden van de confe rentie gebruik gemaakt zal worden van de voormalige „vliegers- club", ongeveer zeven kilometer van het Kremlin verwijderd. In de marmeren hall van dit gebouw zijn sta pel., nieuwe meubelen en tapijten opgetast. De gevel van het gebouw wordt schoon gemaakt. De vier verdiepingen hooge club staat in de nabijheid van het dy namo-stadion. De onderwerpen der schilderijen in het ge bouw zijn ontleend aan de luchtvaart. De gevel is versierd met tien groote reliefs ter eere van pioniers der lucht vaart. De schoonmaak-cam- pagne strekt zich uit tot alle hotels in Mos kou. Complot in Albanië Volgens de „Corriere della Nazione" zou in Albanië een complot tegen de regeering van Enver Hod ja ontdekt zijn- In de hoofdstad, Tirana, zou den talrijke arrestaties zyn verricht. Onder de gearresteer den zouden zich verscheidene buitenlanders bevinden, met name drie Italianen. Vandaag... is het 30 iaar geleden, dat graaf von Zeppe lin, bouwer van lucht schepen te Chariotten burg overleed; bestaat de Geref. ge meente te Middelburg 60 jaar. MORGEN: Is hét 25 jaar gele den, dat in het Engel- sohe Lagerhuis het Iersche verdrag in der de lezing werd aange nomen. DE EERSTE SPINAZIE Aan de centrale veiling Ter Aar (Z.H.) werd Vrijdag de eerste spinazie van ons land aangevoerd door den tuinder M. Keyzer uit Ter Aar. In pan heet water gevallen Maandag ji. viel het 3-jarig kindje J. W. G., wonende aan de Obrechtstraat 'te 's-Graven- hage,- in 'n pan heet water, ten gevolge waarvan het kind zulke ernstige brandwonden kreeg, dat het Vrijdag in het R. K. z'ekenhuis aan het Westeinde overleed. bezetten het s.s. Martin Behrman Kapitein verliet het schip onder protest De herkomst van de lading Te Priok is men nog niet begonnen met het lossen van de „Martin. Behrman". Prof. Verzijl gaf een uiteenzetting over de juridische gronden,- waarop de in beslagneming is gebaseerd. De Nedenandsch- incusche regeering had het recht het schip te laten op brengen. Een expertise van de la ding heeft uitgewezen, dat de ruboer voor een groot deel afkomstig is van de Anglo- British Plantation Cy of Ja va. 'Voorts ^eischt de Britsche firma Francis Peak een deel van de kinalading op. Een ander deel wordt opgeëischt door een Chineeschen onder nemer. Deskundigen meenen, dat ook de rest der lading ge makkelijk herkend kan wor den. Nader wordt gemeld, dat een gewapende macht, bestaan de uit mariniers, matrozen en politieagenten onder bevel van een luitenant Vrijdagmorgen het schip bezet heeft. Een stuurman trachtte de loop plank weg te trekken, maar werd gegrepen en gebonden. De Amerikaansche kapitein legde daarop eenverklaring af en verliet het schip. Ook de Amerikaansche directeur van de reedery verliet het schip en verklaarde geen aan sprakelijkheid meer te kunnen aanvaarden voor de lading. Hjj zou de zaak voor de Amerikaansche maritieme commissie brengen. Intusschen meldt een Aneta- correspondent uit Singapore, dat ook van Britsche zyde stappen te wachten zouden zijn over het aanhouden van Britsche schepen door de Ne derlandsche marine in de In dische wateren. De United Press meldt ons nader: In totaal zijn vijf en vijf tig Nederlandsche militairen aan boord gegaan van de „Martin Behrmann". De Nederlandsche mar.ne- officier, die het comman do voerde, verlangde van den kapitein Rudy Gray, medewer king bij de lossing. De kapitein weigerde deze medewerk ng. Het schip zal thans naar de aanlegplaats gesleept worden. Het militaire optreden had plaats omdat de kapitein had medegedeeld, dat hij Zaterdag zee zou kiezen, indien de auto riteiten geen steekhoudende re denen opgaven voor het vast houden van het schip. Sscretaris Oost-Indonesisch parlement Tot secretaris van het Oost- Indonesisch parlement is be noemd mr. H. W. Nolting, voor de oorlog adjunct-secre taris van de Volksraad te Ba tavia. Ellende in Batavia Het republikeinsche blad „Ra'jat" teBatavia schrjjft „De bevolking van Batavia heeft zoowel van vriend als van vyand te ljjden. By iedere wijziging in het stadsbestuur hoopt de bevolking op een verbetering van zyn lot, doch iedere verandering brengt slechts een verzwaring van lasten mede. AUö maatrege len ter verbetering zjjn intus schen mislukt. Enkele maan den geleden verklaarde een Nederlandsche woordvoerder te Batavia, dat men groote moeilijkheden had bjj het a nemen van Indonesische arbei ders. Momenteel werken echter 25.000 Indonesiërs voor Hollanders. Dit wordt veroorzaakt, door dat hun kinderen honger Ijj- den en zij niets meer bezitten om te verkoopen. Wat moet men echter wel denken van onze leiders, die het volk in deze ellende hebben gedom peld?" KORTE PREDICATIE JEZUS KENT ZIJN LIJDEN. „Voorwaar zeg ik U, dat één uit u mij zal verra den". Mattto. 26 21. Uit de Evangeliën blijkt, dat de Heiland niet in het onzeke re verkeerde, omtrent hetgeen; Hem te wachten stond. Her haaldelijk sprak Hij zijn disci pelen over Zijn lijden en ster ven. Hoe kwam het, dat Hij daarvan zoozeer overtuigd was? Omdat Hij geheel en al uit de Schriften leefde. Die laten niet in twijfel, of dege nen die Gods wil betrachten, daardoor de haat en de vijand schap der menschen op zich laden. En Jezus wist, dat Hij alleen, in onderscheiding van alle geloovigen, van den wil Gods volkomen vervuld was. „Het is Mijn spijze, te doen den wil myns Vaders, die in de hemelen is". Dat moet uitloo- pen op een botsing. Hij heeft dit voor Zijn leerlingen niet verborgen gehouden. Integen deel, Hij trackte hun te doen inzien, dat -Hij op deze wijze, de zonden der m _jc£en voor Zijn rekening nam. (Jesaja 53). Zóó stelde Hy zich in on ze plaats. Dat was het éénige doel, waartoe F in de wereld gekomen was. Welk een leed was het voor Jezus, elke dag opnieuw in de bedorven at mosfeer van deze wereld te leven en de zonde in al haar gestalten op Zich te nemen, zonder dat Zijn heilige en red dende Liefde ook maar één ocgenblik ons losliet! Zelfs Judas niet uit de kring der discipelen te stooten, maar hem tot het laatste oogenblik bij zich te houden en nóg aan Judas' ziel te arbeiden, toen deze reeds het verradersloon by zich droeg! Zulk een lyden heeft Jezus voor ons op zich genomen. Voor zulke men schen gaat Hij de Godsverla tenheid en den dood in. Wie is dan Jezus? Hij is krachtig bewézen de Zoon van God te zijn, door de opstanding uit de dooden. Waarlijk: „God was in Hem, de wereld moet zichzelven ver zoenende, hun zonden hun niet toerekenend, en heeft het woord der verzoening in ons gelegd". Halle'uiah! de wee: tot den Vader is vrij. Voor U. Middelburg. Ds. F» DON. Kinderled'kantjes voor de getroffen gebieden De Almelosche meubelfa briek, die op de nationale feestdag een aantal kinderle dikant jes beschikbaar heeft gesteld aan de ouders van ba lies, die op dezelfde dag ge boren zijn als Prinses Maryke, heeft van Prinses Juliana een schrijven ontvangen met de wensch, deze ledikantjes naar de behoeftige gezinnen in de geteisterde gebieden te zen den. Aan deze wensch zal wor den voldaan. In drie jaar weer economische wereldmacht Voorbeeld voor Nederland. Nu Iedereen praat en velen schrijven over het verval van het Engelsche wereldryk, is het misschien dienstig de aan dacht te vestigen op de gewel dige inspanning, die het En. gelsche volk zich getroost voor het herwinnen van zijn :conomische wereldmacht. Het ;eeft aan Nederland op het oogenbllk twee voorbeelden: men leeft er soberder en men produceert er meer. Op het gebied van de bui- tenlandsche handel beginnen zich in Engeland reeds gelei delijk de vooroorlogsche ver houdingen te herstellen. In '46 werd reeds voor de export, on geveer het volume van 1938 bereikt, terwijl wij In Neder, land slechts een maximum var 46 van dit vooroorlogsche niveau bereikten. De waarde van de uitvoer in Engeland bedroeg 170 van die van 1938, de waarde van de invoet daarentegen slechts 133 Daardoor had Engeland in 1938 een invoeroverschot van 291 millioen en in 1946 van 200 millioen. De inkomsten Belastingen op Sociale uitkeeringen? Volgens „Trouw" ligt het in het voornemen van minister Lieftinck om* op alle soc'ale uitkeeringen zooals renten, ziekte uitkeeringen, overbrug- gingsgelden, uitkeeringen van de „St chfing 1940—1945" enz., a'smede de kinderbijslag van 31 Maart 1947 af door voorheffing, zooals bij de loonbelasting, be lasting te heffen. De relletjes op de „Boissevain". Donderdag arriveerde per Skymaster lt. kol. J. A. J. de 3ruyn, die vgn regeeerlngswe. ge naar Cairo was gezonden om een onderzoek in te stellen inzake de onregelmatigheden, die aan het eind van het vorig iaar zijn voorgekomen onder de troepen, die met bestem ming Indonesië zich aan boord van de „Boissevain" be vonden. Hierover vertelde lt.- kol. de Bruyn, dat de onregel matigheden het gevolg waren vdn recreatiemoeilijkheden aan boord van het schip. De man. "chappen waren niet tevreden over de ontspanning, die hun geboden kon worden. Bij aan komst in de Oost was alles echter weer in orde en de sfeer kon uitstekend genoemc worden. uit andere hoofde rente, winst, dividenden enz. zijn echter ge daald van 236 millioen tot 50 millioen, terwijl de „on. productieve" 'uitgaven, waar onder de regeeringsuitgaven sen belangrijke plaats inne men, zijn gestegen van 13 millioen tot 300 millioen LEVEN OP CREDIET. Daardoor is er in 1946 nog een tekort geweest op de be talingsbalans van 450 mil. lioen, 61/2 maal zoo groot als in 1938. Engeland leeft dus op crediet, evenals Nederland overigens. Doch men streeft er aan de overzijde van de Noord zee naar om in 1947 de ex port op te voeren tot 140 van het volume van 1938 en. in 1949 onafhankelijk van het buitenland te zijn. Daartoe moet de bevolking een heel sober leven leiden, veel sober der dan hier. Maar dit zal dan ook tengevolge kunnen heb_ ben, dat over drie jaar, Enge land er ondanks zijn huidige verliezen aan machtsposities en invloedssferen, economisch vrij krachtig voor kan staan. LONDEN ALS CENTRUM Met het uitbreiden van de handel begonnen de organen, die zich hadden ontwikkeld in. de eeuwen toen het Vereen igd Koninkrijk onbetwist heerscher der wereldzeeën en derzei ver handel was, en die zich op een groote traditie kunnen beroe- oen. geleidelijk weer te func_ tionneeren. Ondanks de devie- zenrestricties en allerlei an dere beperkingen iq Londen op het oogenblik reeds weer het meest actieve commercieele en financieele centrum van de wereld. Vroeger was Engeland tevens: de grootste credietge. ver van de wereld, maar deze rol is thans door Amerika overgenomen. Maar de finan. cieele experts en deskundigen zitten nog ln Londen en hier worden vele credletgevers en -nemers than* tot elkaar ge bracht. En zoo konden kort geleden credletfaciliteltèn van, uit Londen worden ingesteld voor importeurs in Skand'na» vlë, Frankrijk, België, Neder land Tsjecho.&lowakije en Oostenrijk. En behalve deze bankiersdiensten verricht En geland reeds weer als vanouds diensten aan de internationale handel op het gebied van de verzorging van scheepsruimte. verzekering vah ladingen, ter mijnaffaires, enz. Voldoende voor Nederlandsche consumptie? Later overvloed. De langdurige vorstperiode en het kolengebrek hebben ingrijpende, schade toege. bracht aan de jonge voor. jaarsgroenten. Van hetgeen voor de win ter in kassen en bakken was uitgezaaid is niet veel over. Vrijwel alle tuinders moeten hun voorjaarsteelt. laten vervallen om na de vorst periode direct nit te zaaien voor de hoofdteelt. Het rapport der Snelcommissie Waarom aan Oost-Walcheren de voorkeur. Grondonderzoek reeds begonnen. Resultaten nog niet bekend. Drie vliegvelden zal Zeeland in de toekomst hebben: het vliegveld Haamstede voor Noord-Zeeland. een nieuw vliegveld in Zw.- Vlaanderen. een nieuw vliegveld voor Mid den Zeeland. En Vooral over de plaats, waar het nieuwe vliegveld voor midden-Zeeland zal komen, heeft tot dasver nog al wat onzeker heid bestaan. Over één ding werden de des kundigen het echter ten slotte practisch eens: de beste plaats van vestigng zou zijn het Noord Sloe, als eenmaal het be kende drie-eilanden-plan, dn' Walcheren, Zuid- en Noord- Beveland aaneen wil smeden, tot uitvoering zal komen. Toch komt het rapport van de Sne'.commissie Walcheren tot de slotsom, dat het vliegveld niet aangelegd zal moeten wor den op het ingepolderde Noord Sloe, maar op Zuld-Oost-Wal- cheren, tusschen Middelburg, VUssingen en Rltthem. DE MOTIVEERING. Op het eerste gezicht kan deze conclusie vreemd lijken, maar zij wordt afdoende gemo tiveerd. Er moet namelijk ernstig reke ning mede worden gehouden, dat a!s gevolg van de nationale inspanning, welke dd wederop bouw van ons geheele volk vergt, er in de eerstkomende jaren geen sprake zal kunnen rijn van uitvoering van het Drie-eilanden-plan. Voor er dus een vliegveld op het Noord Sloe zou kunnen worden aan gelegd. zouden er minstens tien jaren verstrijken en... zoo lang kan Zeeland niet wachten! De commissie heeft daarom uitgezien naar de mogelijkhe d van een tijdelijke oplossing. Zij heeft nagegaan, of het mogelijk zou zijn om de vernielde start banen van het oude vliegveld hp Vlissingen te herstellen en aldus Walcheren en daarmede Midden Zeeland uit de nood te helpen Men stu t daarbij echter op het bezwaar, dat dan de uit breidingsplannen van Vlissingen in gevaar komen. Een vliegveld op de oude plaats, zelfs een noodvliegveld, zou beteekenen: Geen nieuwe insteekhavens voor Vlissingen, zoolang dit nood- vliegveld in gebruik is. Een andere op'ossing was dus noodzakelijk, want als de voor teekenen niet bedriegen en Wal cheren redelijke kansen worden geboden, zal Vlissingen spoedig, in ieder geval binnen dr e jaren, aan het werk willen gaan. Ook voor de.marine een goede plaats. Deze betere oplossing meent de Snelcommissie te hebben ge vonden door de aanleg te beplei ten van een vliegveld tusschen Oost-Souburg en Ritthem, een its, die alle mogelijke voor deelen biedt en die zoowel van uit Vlissingen en Middelburg, als vanuit Goes snel bereikbaar zal zijn. Een voordeel is bijvoor beeld, dat het vliegveld hier dienst zal kunnen doen als hulp landingsterrein voor vliegtu gen. die van vliegveldschepen ope reeren, hetgeen in de toekomst voor de marine van belang kan zijn. Het rapport der commissie deelt mede, dat het grondon derzoek in verband met de ge schiktheid van het terrein voor de aanleg van een vliegveld tijdens het schrijven van het rapport, reeds begonnen was, maar dat de uitslag ervan nog niet bekend was. Blijkbaar wordt er dus met voortvarendheid aan de voorbe reiding van de uitvoering van deze plannen gewerkt. Laat ons hopen, dat ook van de zijde van het Rijk medewer king wordt verleend. De Spoor wegen kunnen Zeeland nog altijd raet aan snelle verbindingen he'oen, misschien, dat een vlieg veld, hoewel de ae-i'eg dnarva- ook verscheidene 'a-en ver'* ten nit zijn isole ment zal verlossen. Wat na de vorst nog ge zaaid kan worden aan sla, oioemkool, spinazie enz. komt aat in het voorjaar*. In elk geval zal van vroege export naar het buitenland geen sprake zyn. Wat er ge red is aan plantmateriaal za; product moeten leveren, dat n Nederland wordt afgezet Op het punt van consumptie zal voor den Nederlander geeij vrees behoeven te bestaan want er is voor de overbrug. Tingstijd veel wintergroente ügekuild en ln schuren opge borgen. De verwachting be staat, dat de vorstschade aan leze producten gering zal zijn. Dit heeft betrekking op uien, peen, knolrapen, 'kool, ïroten enz. Wanneer straks nog wat versehe voorjaarsgroenten af komen, dan zullen deze schaarsch zijn en duur. Komt later ln het jaar een maal de na de vorst gezaaide groente af. dan moet er vrees bestaan voor een geweldige overvloed. De export van groenten naar ons natuurlek achterland Duitschland, is namelijk nog altijd niet gere geld en de voorloopige in. druk van de besprekingen daarover is niet hoopgevend. Soekarno verontschuldigt zich Te Soerakarta is een con gres gehouden van de Chi- neesche vereeniging Chung Hwa Hui. In deze vergadering was ir. Soekarno aanwezig. Hij bood zyn verontschuldi gingen aan voor de vergis singen, die door de Indonesiërs tegenover de Chineezen wa ren begaan en betoogde in dit verband, dat de houding van een? ge personen en niet die van de bevolking de oorzaak war- 1 v*n.de beurenvens'-'aar dige incir'en'en, die zich heb- 1 ben voorgedaan. „De Hoop" toch niet anti-Joodsch? Het bestuur van de Amster- damsche Roei- en Zeilver. „De Hoop" deelt thans, naar aan leiding van de berichten over het toegang weigeren aan een Joodsch meisjes mede, dat een der bestuursleden, hierover op gebeld, heeft geantwoord, dat „De Hoop" geen Joden toelaat. Dit antwoord zou juist geweest zyn, Indien hij had gezegd, dat vóór de oorlog een dergelijke tendens bestond. Vastgesteld kan worden, dat de vereeni ging in het verleden leden van Joodschen bloede telde en ook thans nog telt. Tijdens de oor log werd aan Joden, die elders verjaagd waren, toegang tot de vereeniging verschaft. Bestuurderen stellen er dan ook prijs op. te verklaren, dat zij geen verschil maken tus schen Jood en niet-Jood en dat nieuwe, leden worden opgeno men volgens regelen, in de statuten gesteld, waarbij geen sprake is van eenigérlei discri minatie. Ameland nu geheel geïsoleerd. Hevige sneeuwstormen over Ameland maakten het voor het legervliegtuig, dat regel matig de verbinding met net vasteland onderhoudt, onmoge lijk op het landingsterrein by Hollum te dalen. Ook de weg over de Waddenzee is nu vol komen onbruikbaar. Sinds 24 Februari hebben de bewoners van het eiland geen post meer ontvangen. De verbinding tus schen de dorpen is zeer slecht en de geheele bevolking is op geroepen voor het sneeuwvrij maken der wegen. De melkauto's van de melk fabriek te Hollum zijn op ver schillende plaatsen blijven ste-f ken, zoodat een groot gedeelte van de melk niet aan de fa briek kon worden afgeleverd. Er wordt nog gespaard! Blykens de cijfers, door de Ned. Spaarbankbond gepubli ceerd, werd in de maand Ja nuari bij de algemeene spaar banken ingelegd voor een be drag van 9.146.441, terwijl 2.204.961 werd terugbetaald. De inleggingen overtroffen de terugbetalingen dus met bijna 7 millioen gulden. Bij de bankspaarbanken be liepen de lnleggingen en te rugbetalingen resp. 874.245 en 763.748.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 13