PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Het nieuwe Walcheren Openb. Leeszaal te Goes De Entente Cordiale onderteekend „Uitgeput" Grieken'and wendt zich tot Amerika op Zon- cn alg Christelijke feestdagen W O DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN 190e Jaargang - No. 55 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg- Drukkerij Firma F- van de Velde Jr.. Vlissmgen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Donderdag 6 Maart '47 ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per veek. 3-20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum oer advertentie 1 2.— Bureaux gevestigd te VI' simen Walst,aat 58-60. tel 10 (2 njn<n M.ddelburg Londensche Kaai 29 tel. 2077 ~n 2924. üoes Turfkade 15. el 2475. Oostburg Gratamastraat 3. tel 102. Terneuzen Brouwenjslr 2. Postrek. nr. 3593'K. P Z.C Middelburg- NIET „ZOO" MAAR „ZO". Zoo is dan eindelijk de kogel door de ke.k en zullen alle Ne derlanders met ingang van 1 Mei aanstaande de vereenvou digde spelling gaan sch;ijven. Met bloedend hart zullen velen van de oude, 6choone spelling afscheid nemen en men behoeft niet bang te zijn, dat zij het zullen zijn, die in de nieuwe spelling de meeste fouten zul len schrijven. Zij zijn gewend zorg te besteden aan hun taal en zullen dit ook in de toekomst doen. Een woord van waarschu wing aan de jongeren s echter zeker niet misplaatst. Wie aan een krant zit, ziet de jongeren komen en staat vaak verbaasd, hoe weinig taalgevoel zij be zitten, hoe slordig zij stileeren en... hoe gemakzuchtig zij zijn Zeker, zij hadden op de middel bare school geen buigings-n meer leeren schrijven en geen sch. Maar zij hadden de beschik king over woordenboeken, die iemand noa't in de steek lieten en hadden dus, toen zij in de journalistiek, het vak, waaraan zij toch hun hart verpandden, de oude spelling moesten vo'gen, rn korte tijd zich spoorwijs kun nen maken. Koenen en van Dale zouden hen geleerd hebben, welke woorden mannelijk, welke vrouwelijk zijn. De jongeren echter grepen niet naar net woordenboek. Zij vonden het n'et noodig. Zij had den zes oorlogsjaren achter de rug en vonden de n niet belang rijk. Begrijpelijk misschien. Zullen zij het echter in de toekomst belangrijk vinden, of zii hij of zij, hem of haar moeten schrijven? Zullen zij thans een einde maken aan de taalver- knoeiing en trachten de nieuwe spe'! ng accuraat te schrijven? Laat ons het hopen. Jong Ne derland zal later inzien, dat de taal een kostbaar iets is, waar mede behoedzaam moet worden omgegaan. Binnen enkele weken zal de nieuwe spel'ing ais zij eenmaal wordt doorgevoerd, ge meengoed zijn voor allen. De oude zal vergeten zijn. Moge de taal, erfgoed van eeuwen, aller liefde winnen. In ieder geval is over twee maanden de spellingschaos ten einde. En dat is winst, waarvan men de beteekenis niet onder schatten mag. Het wereldgebeuren Historische plechtigheid in Duinkerken. Boodschappen en redevoeringen. Dinsdag 4 Maart is een belangrijke dag geweest in de geschiedenis van Frankrijk. In het met vlaggen versierde kan toor van den ondergouverneur van het departement, waarin Duinkerken ligt, werd plech tig het FranschBritsch ver drag onderteekend. Enkele historische details: Het regende toen Bevin in Duinkerken arriveerde. Hii werd door minister Bidault verwelkomd, terwijl een groote menigte het Engelsche volks lied zong. Nadat de Britsche en Fransche functionarissen elkaar hadden begroet, speelde een Fransche militaire kapel opnieuw de volksliederen. Be- vin en Bidault inspecteerden daarna een eerewacht en tra den vervolgens het kantoqr van den gouverneur binnen. Achtereenvolgens teekenden Bidault, Massigli, de Fransche ambassadeur te Londen, Be- vin en Duff Cooper, de Brit sche ambassadeur te Parijs. Toen Bevin na de plechtigheid het gebouw verliet werd hij opnieuw door een groote me nigte toegejuicht. De plechtigheid ging uiter aard gepaard met tal van oonklinkende boodschappen en redevoeringen. De president der Fransche republiek, Vincent Auriol, zond een boodschap aan Ko ning George van Engeland, waarin h" uiting gaf aan de warme oelens van het Fransch. k jegens den ko ning en hc- Britsche volk. „Al mijn landgenooten verheugen zich uit het diepst van hun hart over deze groote gebeur tenis. In een boodschap aan Bidault bracht Auriol de feli citaties en de dankbaarheid van het geheele volk en de Fransche Unie over. Hij voeg de hieraan toe: „Gij zult door hun vertrouwen en unanieme steun gesterkt naar Moskou vertrekken". Tot Blum, de ex- premler van Frankryk zeide Vandaag... ...is het twee jaar gele den, dat Rauter door (vermoedelijk Duitsche) overvallers bjj Putten werd gewond. Als re presaille tegen deze over val werden in totaal on geveer 400 inwoners van Putten vermoord en vele honderden weggevoerd. Auriol: „Gij hebt Frankrjjk goed gediend en gij hebt de vrede goed gediend In een radio-rede sprak Bi dault: „Uit historische over wegingen is het juist dat het verdrag te Duinkerken werd onderteekend, de plaats waar temidden der vele puinhoopen, de phoenix van een betere toe komst voor onze beide volken zal verrijzen. Door de allian tie hebben Frankrijk en Enge land hun beider toekomst aaneengeklonken. Het is van zeer groot belang, dat onze volken vriendschap voor elkaar gevoelen en weten, dat zij dezelfde idealen van vrij heid en rechtvaardigheid na streven. Nadat zij tezamen zoo zwaar zgn beproefd, zul len zg tezamen herrijzen". Men zou verkeerd doen deze woorden uitsluitend als de oratorische franje te beschou wen, bij dergelijke plechtighe den onvermgdelijk. Stellig is in Duinkerken een periode' in geluid van beter wederzijdsch begrip en een hechtere ver houding tusschen beide lan den. Vooral nu de kloof tus schen Amerika en Rusland weer dieper is geworden, kan j3' de.veel breedere Waal voor Europa daar slechts wel bij de afvoer van het meeste ijs varen. zal moeten zorgen. Moeder liet twee babies vermoorden. Voor de rechtbank te Alme lo verschenen drie vrouwelijke verdachten uit Hengelo, die allen tot tweemaal toe betrok ken zijn geweest bij een moord op een pasgeboren kind van een van dit drietal: Mr. Camphuis eischte tegen de 21-jarige A. W. 1 jaar en ter beschikking stelling van de regeering, tegen haar zus ter G. A. W. 2 jaar en tegen beider moeder A. H. W.-B. eveneens 2 jaar. IJsbrekers bereikten Apihem. Dinsdagavond zijn de vier ijs- brekers,- die vorige week Rot terdam verlieten, er in geslaagd de Rijnbrug bij Arnhem te be reken. Ook het gedeelte voor bij Arnhem zal worden open gebroken, althans tot Panner- den, waar men een „stop" wil laten zitten om te bevorderen, Stopzett'ng Amerikaansche uitvoer naar Rusland Bradley, de voorzitter van de subcommissie voor de koop vaardij van het Amerikaan sche Huis van Afgevaardig den, heeft een wetsvoorstel in gediend om alle Amerikaan sche uitvoer naar de Sowjet- Unie stop te. zetten tot Mos kou „een bevredigende rege ling treft" Inzake de 95 koop. vaardrjsohepen, die de V. S. onder de bepalingen van de leen- en pachtwet aan de Sowjet-Unie hebben geleend. De onderminister van bui- tenlandsche zaken, Clayton, heeft onlangs verklaard, dat het antwoord van de U.S.S.R. op een Amerikaansche nota over deze schepen „onpevredl. gend" was. Belgische dagbladen te Parijs in beslag genomen. Op grond van een besluit van het bestuur van de Fran. sche drukkersbond, door welks staking Parijs reeds drie weken van plaatselijke bladen ver stoken is, zijn Dinsdag alle Belgische dagbladen bij aan komst op het. station tè Parijs in beslag genomen. Gedurende de laatste twee w&ken waren de Belgische bladen de eenige in 't Fransch gedrukte bladen, die de Parij zenaars konden koopen. De Belgische redacteuren plaat sten veel Fransch nieuws in de voor Frankrijk bestemde edities. In verband met de planner tot spoedige sticnting van een openbare leeszaal voor Zuid en Noord-Beveland te Goes, vonden wij den heer J. I. van Ballegoijen de Jong, voorzitter van het stichtingsbestuur op ons verzoek gaarne bereid ons enkele nadere inlichtingen hierover te verstrekken De vroeger hier bestaande afdeeling van het Nut, zoo kwamen we te weten, had be halve een spaarbank, die nü nog, maar dan als zelfstandig lichaam, bestaat, een leesbibli otheek. Na het verdwijnen van het Nut werd deze bibliotheek n stand gehouden door een jestuur, gevormd uit oud be- tuursleden van het Nut. dat ichzelf, wanneer er vacature? mtstonden. kon aanvullen. Ten aantal jaren'ging het met 'eze bibliotheek goed, maar ater verliep ze. hoewel ze Inlet officieel werd opgeheven. Ongeveer 20 jaar geleden bleek s&rss? ss en Volkshuisvesting* een aantal boekep was, alles Amerikaansche dieven. Hier zgn een paar 1 „records" van Ameri kaansche dieven: In San Fernando wer den drie kamers van een huis gestolen; in Britsch Columbia ver dween een school. Te Washington stalen twee dieven het kunstbeen van een één-beenige. In dit been was ruim 1600 dollar verborgen. In Newark kwamen twee mannen, die een voorbijganger hadden beroofd van zgn akte- tasch nog even terug om zijn parapluie te stelen, want het was intusschen gaan rege nen! In Richmond werd 'n rjjke Amerikaansche be roofd van haar gebit, dat uit goud en platina vervaardigd was. Export naar Duitschland via Rottèrdam De Amerikaansche regeering heeft zich tot de Engelsche re. geering gewend met het voor stel een plan te ontwerper om de export naar Duitschlan»- voor een deel via de havens Antwerpen en Rotterdam tc leiden. Geld, goederen en personeel gevraagd. Het Amerikaansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft de Griek- sche nota gepubliceerd, waar in wordt verzocht om „flnan. cieele en andere hulp" De nota zegt, dat Griekon- Bevin hoopt op verdrag met België. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Ernest Bevin, die op weg is naar Mos kou, heeft te Brussel ver klaard: „Ik heb zooeven een bondgenootschapsverdrag met Frankrijk geteekend en ik hoop oprecht, met België een der gelijke overeenkomst te kun nen sluiten. De socialistische regeering zal alle mogelijke maatregelen nemen, opdat er nimmer een misverstand zal kunnen ont staan, die een nieuwe agressie zou kunnen veroorzaken. In het Westen heeft men genoeg ellende ondervonden. Groot- Brittannië is er zich van be wust, dat het een leidende taak moet vervullen bij het vrijwaren van de wereld van nieuwe strijd in het Wes ten". Heftige rede van Spaanschen minister. De Spaansche minister van arbeid, Giron, heeft te Valla- dolid voor een aantal leidei-s van de fascistische phalanx verklaard, dat de par tg haar offensieve kracht niet moet laten verzwakken. Een gevaarlijk gevoel van ontgoocheling, bitterheid en vage ongediciplineerdheid is over ons gekomen", aldus Gi ron, „doch voor deze lafheid is geen reden. Wjj moeten de revolutionnaire beginselen van de phalanx nakomen". land om te kunnen bestaan geld noodig heeft voor de aankoop van voedsel, kleeren, brandstof en zaaizaad. Verder moet de regeering In de gelegenheid zjjn, zoo gaat de nota voort, om de orde en rust in het land te horstellen en ook daartoe Is financieele hulp noodig. Ten einde de hulp efficient toe doen zgn is ervaren Ameri- kaansch administratief, econo misch entechnisch persoiiee' noodig. Deze Amerikanen moe. ten ook de jonge Grieken op leiden, opdat deze later zelf de verantwoordelijkheid op zich kunnen nemen. De nota eindigt met de ver klaring dat Griekenland door de oorlog totaal uitgeput is. Daarom wendt zich .Grieken land met een dringende bede tot Amerika. MARSHALL: EEN ZAAK VAN BUI TENGEWOON BE. LANG. Volgens generaal Marshall zijn de toestanden in Grieken land van primair belang voor de V. S „De bij deze kwestie betrokken vraagstukken zijn zoo vérstrekkend en van een dergelijk allesoverheerschend belang, dat elke verklaring dienaangaande eigenlijk alleen van e'en president zelf zou kunnen komen". Hij was van oordeel, dat de laatste berich ten bewijzen, dat de economi sche toestand van Grieken and verslechterd is en zelf? dreigt ineen te storten. De eindbeslissing in deze berust volgens Marshall echter bf den president en het Congres. NIEUWE BONNEN voor,het tijdvak van 9 t.m. 22 Maart. Bonkaarten KA, KB, KO 703 (strook 2) Suiker, enz.: 637 alg. 500 gr. suiker, boterhamstrooi sel, enz. óf 1000 gr. jam, stroop enz., óf 500 gr. cho colade of suikerwerken. Cacao: 638 Alg. 50 gr. Citroenen: 639 Alg. 250 gr. (vóór-inlevering). Bonkaarten KD, KE 703 (strook jt.) Suiker, enz.: 644 en 645 Alg. 250 gr. suiker, boter hamstrooisel, enz. óf 500 gr. jam, stroop, enz. óf 250 gr. chocolade of suikerwerken. Cacao: 646 Alg. 50 gr. Citroenen: 647 Alg. 250 gr. vóór-inlevering. Bonkaarten MA, MD 703 (strook 2.) Suiker, enz.: 634 suiker 250 gr. suiker, Loterhamstrooisel, enz. óf 500 gram jam, stroop, enz. óf 250 gr. cho colade of suikerwerken. Tabaks- en Versnaperingskaar- ten QA, QB, QC 703. Tabaksartikelen: 631 Tabak 3 rantsoenen. 63—2 en 63—3 Tabak 2 rantsoenen. Versnaperingen: 631 Versna peringen 200 gr. chocolade óf suikerwerken óf 200 gr. suiker, boterhamstrooisel, en. of 400 gr. jam, stroop, enz. 633 Versnaperingen: 100 gr. chocolade of suikerwerken, óf 100 gr. suiker, boterham- strooisel enz, óf 200 gr. jam, stroop, enz. De bonnen voor citroenen moeten uiterlgk Woensdag 19 Maart zijn ingeleverd. Kolen lossen op Zondag. Daar de Staatsmijnen a.s Zondag .veer zullen doorwer ken, behooreq wagens met varte brandstof (kolen, cokes, briketten enz.) op deze dag door de geadresseerden tus- sohen 7 en 18,00 uur te wor den gelost Deze dag zal mee tellen voor de berekening van de iostermijn en het staan geld. Rapport der Snel-commissie verschenen. Belangrijk document. DE KOETE INHOUD. Onder de titel „Het Nieuwe Walcheren" is thans het rap port verschenen van de in 1945 gevormde Snelcommissie Walcheren. Deze had tot taak in een tijdsverloop van onge veer 8 maanden een plan op te stellen, dat als grondslag zou kunnen dienen voor de herverkaveling van het geï nundeerde gedeelte van Wal cheren, het herstel van het landschap en de recreatiemo gelijkheden, alsmede voor de verbetering van het verkeer en de vestigingsmogelijlcheden, van de industrie. Het beslaat 50 groote pagi na's druk en behandelt ach tereenvolgens het wegenplan, de afwatering, het vliegveld Midden Zeeland, de bebouwing en de bizondere voorzieningen, de waterwingebieden, het land schap en de recreatie. NIEUWE WEGEN- Van groote beteekenis is, dat een directe rijksweg van Nieuw en St. Joosland naar Vlissin- gen urgent wordt geacht, met een hooge brug over het ka naal bij Souburg. Voorts wordt Marge-tarief voor de wilde vaart? Op 5 Maart a.s. zal te Rot terdam, door de gezamenlijke schippersorgan'saties, met de st'chting voor de binnenvaart als overkoepelend orgaan, het voostel worden besproken, dat van overheidswege wordt ge daan, om per 1 Apil a.s. een magetarief fn te voeren voor de wilde vaart. De gezamenlijke schippersor- ganisaties zijn daar tegen en zij geven daarom in overweging om gezamenlijk een regeling te ontwerpen, waarbij tarieven- commissies worden ingesteld uit het bedrijfsleven. een geheel nieuwe weg van Middelburg naar Serooskerke wenschelgk geacht, alsmede nieuwe wegen van Seroosker ke naar Grjjpskerke en van Meliskerke naar Domburg, via Aagtekerke, dat dan in het autobus ver keer kan worden op genomen. Ten slotte wordt een nieuwe verbinding Grypskerke Aagtekerke wenschelijk ge noemd. HET VLIEGVELD. Als plaats voor het nieuwe vliegveld voor Midden Zeeland wordt gedacht aan de plaats tusschen de nieuw ontworpen rijksweg naar Vlissingen en Ritthem. Tijdelijk kunnen de vernielde startbanen op het oude vliegveld bruikbaar wor den gemaakt, niet voor langer echter dan enkele jaren in ver band met de ontwikkeling en de herbouw van Vlissingen. NIEUWE KANAALHAVENS VOOR VLISSINGEN. Voor Vlissingen wordt, geljjk wij reeds eerder meldden, de aanleg van eenige nieuwe in- s teekhavens tu sch en West Souburg en de Keersluisbrug voorzien, waaromheen indu strieterrein is geprojecteerd. West Souburg zal in verband hiermede bij aanvaarding van het plan niet worden her trouwd. LANDSCHAP EN RECREATIE. Ten aanzien van het land schapsplan wordt opgemerkt, dat het nieuwe landschap een synthese zal moeten zgn van de belangen van landbouw en vreemdelingenverkeer. Er wordt gepleit voor de aanleg van 150 H.A. nieuw bosch en aan de terugkeer van de ge liefde Meidoorn als beplanting wordt aandacht besteed. De stichting van een nieuw modern badcentrum in Vlis singen verdient sterke aanbe veling, terwijl daarentegen het ontstaan van een nieuwe bad-< plaats tusschen Vlissingen en Zoutelande bij Dishoek door de Snelcommissie ontraden wordt. - Op de North Kish Bank 'og Dublin is het Ncorschf so'.iip Bolivar, dat niet graan van Buenos Aires naar Dublin onderweg was, aan de grond geraakt Men vreest, dat het schip door de zware zeeën 'zal worden gebroken. Voor het eerst sinds meer dan een jaar is Koningin Farida van Egypte gefotografeerd. Op deze foto woont zij een jeugdparade te Kaïro bjj. Zjj draagt de traditloneelte sluier. HOE DE STICHTING ONTSTOND. Opening 1 Januari 1948 eigendom van de bovenbedoel, de leesbibliotheek. De beken, de heer de Kruijter verleende zijn hulp en zoo gelukte het al spoedig het rechte aan de weet te komen. Nog één be stuurslid was overgebleven, n.l de heer Ochtman, die dus het recht had nieuwe bestuursle den te benoemen. Hij maakte daarvan gebruik en benoemde als zoodanig de heeren Van Strlen, Pennings, Van Bommel va Vloten, Mr. van Heel, Vah d. Feen en Ballegoijen de Jong. De bibliotheek werd weer opgezet en er bleek goede be langstelling voor te bestaan Uit de opbrengst van ie lees- gelden en van de rente der effecten kon men per jaar 80 nieuwe boeken aanschaffen Deze bibliotheek, onderge bracht in de Beurs, voorziet nog al til d vele stadgenooter van lectuur. DE STICHTING In 1931 werd. in verband met het aanvragen van rechts persoonlijkheid, een stichting opgericht. Daarbij had men dc gelukkige gedachte om in de statuten de bepaling op te ne men, dat men in de toekomst wilde komen tot de oprichting van een Openbare Leeszaal. Men acht nu het oogenblik aangebroken, om dit doel te verwezenlijken. Immers, ook' van andere zfide werd aangedrongen op de stichting van een dergelijke leeszaal. De Zeeuwsche Volks Universiteit zond een adres hierover aan Burg. en VVeth. maar deze verwees adre3sante naar bovenbedoelde stichting, die zich een dergelijk ideaa' gesteld had. Ook enkele par ticulieren wilden er voor aan het werk. Zoo kwam er con tact tusschen hen, die een. zelfde doel nastreefden De oude stichting is opgeheven en een nieuw bestuur, bestaande uit personen van allerlei rich ting, is gevormd, omdat het noodig is, wil het plan slagen dat het steunt op een zoo jroot mogelijk deel van de bevolking. Het ligt in de bedoeling, zoc spoedig mogelijk te beginner en de leeszaal met 1 Jannari 1948 te openen. Het Burg Armbestuur deed reeds toe zegging, dat gebruik mag wor den gemaakt van een lokali telt in het Weeshuis. Rijkssubsidie is aange vraagd en bereide is toegezegd dat op de begrooting voor 19^° een post van 2000 voor dit doel zal worden uitgetrokken, mits ook de gemeente Goes vóór 1 Maart 1947 een subsi die van 2865 zou toekennen. Tot dit laatste heeft de ge. meenteraad besloten. LEDEN NOODIG Aangezien in de leeszaal minstens één gediplomeerde kracht met een hulp werk zaam zal moeten zijn, zal zoo goed als het geheele subsidie wel aan salarissen weggaan, zoodat het noodzakelijk "is dat leden en contribuanten worden gewonnen, wil het plan finan cieel slagen. Aangezien het geen leeszaol voor Goes alleen, maar voor Zuid. en Noord-Be veland zal zijn, vertrouwd het bestuur, dat ook uit de dor. pen voldoende steun zal ko men. Er Is om te beginnen al een aardige collectie boeken uit de bibliotheek van de Beurs er uit het leeszaaltje van de vroegere SDAP, maar voor een Openbare Leeszaal gelden nog andere en zwaardere sischen. Daarvoor zal nog hee' wa+ anders noodig zijn. Het bestuur is daarvan ze:f ter volle overtuigd, maar reken* on voldoende steun, om aar Goes te kunnen geven, wat het als centrum van een bloeiende en welvarende streek dient te hebben: een goed geoutilleerde Openbare Leeszaal. Dure en goedkoope chocolade. De chocoladeindustrie mag voortaan haar productie vooi één kwart richten op de ver vaardiging van bijzondere ar tikelen. Voor deze artikelen zijn uitzonderingsprijzen toe gestaan, die voor chocolade- reepen. chocolaadjes en bon bons ten hoogste resp. 33, 45 en 60 cent per 100 gram be dragen. Voor het overige deel van de productie blijven als maxi mumprijzen voor chocolade- reepen, chocolaadjes en bon bons resp. 24, 30 en 30 cent oer 100 gram gelden. Het pu. bliek kan in de winkels be halve in luxe zaken te len tijde de laag geprijsde chocolade verlangen. Illegale roofoverval berecht. De rechtbank te Almelo heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen S., N. en P. uit Wierden, drie bekende figuren uit de illegaliteit, die op 14 October 1946 de roofoverval op de Boerenleenbank te Zuna bij Wierden hadden gepleegd, waarbij een portefeuille met 7000.— werd buitgemaakt. De rechtbank veroordeelde S. tot 6 maanden gevangenis straf met aftrek, N. tot 9 maanden met aftrek en P. tot 1 jaar met aftrek. De eisch tegen hen was resp. 1, 1% cn 2Vi jaar gevangenisstraf. Amerikaansche regeering protesteert. TEGENMAATREGELEN IN INDIË. Aan dien ambassadeur der Ver. Staten in Den Haag Ls door de Amerikaansche regee ring opdracht gegeven een mondeling protest te doen hooren tegen de maatregelen Ier Ned.-IndLsche regeering d.d. 29 Januari, waarbij be- naald werd, dat zekere produc. ten, die de Indonesiërs willen uitvoeren, het land niet zonder verder onderzoek kunnen ver laten, aangezien die produc ten wellicht het eigendom zijn ;-an niet-Indoneslsche burgers. In verband met deze beslis, iiinig is, zooals bekend, het Amerikaansche schip „Martin Behrman" onder militaire be waking van Cheribon naar Tandjong Priok gebracht. De woordvoerder van het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken, voegde er aan toe. dat in het protest zal worden gewezen op de om standigheid. dat de maatrege l-en der Ned._Indis-che regee- ]ring „niet alleen de handel op Ned. Oost-Indië verlammen maar tevens de wereld beroo- ven van artikelen, vooral le vensmiddelen. waaraan overal gebrek bestaat". OVERHEID EN KUNSTBESCHERMING. Minister Gielen heeft Dnsdag- avond te Amsterdam 'n litteraire gala-avond geopend, welke was georganiseerd in het kader van de Boekenweek. De Minister wees er in zijn rede o.m. op, dat kunstenaars niet meer aan spraken op steun van de over heid kunnen doen gelden dan andere burgers. De overhe:d zal kunstenaars dan ook niet steu nen in de zin van „onderhou den", maar door hun gelegen heid tot arbeid te geven, hetzij door het geven van opdrachten, hetzij door aankoop van hun werk. De kunstenaars mogen geen on- en buiten-maatschap pelijke groep gaan vormen. Spr. bracht hulde aan de na gedachtenis van die kunste naars, die tijdens de bezettmg ballingschap, vervolging en ge vangenschap verkozen boven de zegeningen van de Kulturkamer. De Minister deelde voorts me de, dat hij heeft besloten jaar lijks een prijsvraag uit te schrij ven (met daaraan verbonden 'n tentoonstelling) voor het ge wone, goed-verzorgde, niet kost bare boek. Ook heeft hij het kab'net voorgesteld muziek en zang als verplicht leervak op te nemen in het leerplan voor voor bereidend hooger en middelbaar onderwijs. Dit vgorstgj is door het kabi net reedj Aanvaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1